1 I li I DeCentrale AAlV Boekenweek Sleutelroman van Marnix Gijsen door Ivonne Lex tot leven gewekt EXPEDITIE CORRESPONDENT m/v ADMINISTRATIEVE KRACHT (vr.) een inventieve en ervaren constructeur TH/HTS WTB DATA DICTIONARY BEHEERDER M/ I v ZATERDAG 16 M, in een Boekenweek kan worden ge maakt is de schrijversmarkt, die door gaans in een winderige stationshal of naast de afdeling lingerie in een der Ne derlandse warenhuizen wordt gehouden. Degene, die ooit op dat onzalige idee is gekomen, moet wel een diepe afkeer hebben gehad van het gedrukte woord. Want anders had hij nooit enige tiental len auteurs in wankele marktkramen bijeengedreven. Daarmee ontnam hij de lezers van boeken immers een illusie, die hen in staat stelde de boze wereld even in te ruilen voor de droom van een fan tast, van een tovenaar, die buiten de re guliere schepping om doorgaans welbe spraakte en warmbloedige stervelingen creëert. Van de vrouwen en mannen, die zo'n huzarenstukje tot een goed einde bren gen, verwacht je niet, dat ze zichzelf in slordig getimmerde leghokken schaam teloos te kijk zetten als tobberig pluim vee, dat kennelijk te veel levensvreugde heeft moeten inleveren om hun enorme literaire ei kwijt te raken. Omdat de overheid nog steeds voldoende subsidies en aanmoedigingsprijzen uitdeelt, zijn ze weliswaar niet in lompen gehuld, maar armoedig blijft hun aanblik toch. Zo'n markt levert op die manier een confrontatie op, die te mager is om enige indruk te maken. Als de organisatoren de bezoekers oogluikend zouden toestaan de heer Mulisch omzichtig in de wang te knijpen, zou dat al een hele verbetering betekenen. Nog mooier is het natuurlijk, als men van de kolberts en japonnen der aanwezige auteurs dunne repen zou mo gen afscheuren, die daarna thuis als sou venir boven het bed kunnen worden ge hangen. Door schrijvers zonder meer in een kijkkast te plaatser wordt alleen be reikt, dat de lezer zich bedrogen voelt Hij mist het luchtkasteel, dat zijn fanta sie rondom de volzinnen heeft opgetrok ken. Hij kan de helden niet meer thuis brengen, die hij in de teksten heeft aan getroffen. Is de grijsaard, die als een beroofde bui tenman tussen het houtwerk steekt, nu werkelijk de schrijver van het diep ont roerende „Mina's fatale ondergang"? Het is nauwelijks aannemelijk. Hij heeft een onderkin en overjarige jeugdpuistjes. En tijdens het signeren gaapt hij een inge wikkelde brug vol stifttanden bloot, die ook al niet bijdraagt tot spontane adora tie. De naalddunne dame naast hem is vol gens zeggen de schrijfster van een reeks humoristische zedenschetsen. Dat kan best waar zijn, maar kennelijk heeft ze zelf het hardst gelachen om haar boeken. Want er kan nu geen lachje meer af op haar gezicht van onherstelbaar craquelé. Nee, het wordt hoog tijd, dat men het contact tussen de schrijvers en hun ach terban op een meer effectieve wijze tot stand brengt. De. auteur van Noorse tri logieën moet voortaan eens per jaar wor den opgesloten in een vriescel van plexi glas, waar een hoek gereserveerd is voor enkele uitgehongerde wolven, die belan geloos door de Diergaarde Blijdorp zijn uitgeleend. De stakkerd heeft de op dracht in deze ruimte met een constante temperatuur van veertig graden onder nul een nieuw meesterwerk van ten minste 2800 pagina 's te schrijven. Blauwbekkend ziet hij kans het eerste deel binnen drie dagen te schrijven. Maar het publiek bespeurt duidelijk, dat hij tekenen van vermoeidheid begint te vertonen. Een tijdwaarnemer houdt on dertussen met een stopwatch 's mans schrijftempo bij en vermeldt zijn bevin dingen op een schoolbord naast de kooi. De schrijver doet inmiddels al twintig minuten over één pagina. Wat ruim ze ven minuten langer is dan in de eerste uren, toen hij nog niet kampte met be vroren ledematen. De situatie wordt pre cair. Zal hij het halen? Nadat hij walgend de achtduizendste rit selende boom op de laatste pagina van deel twee heeft geplant een iep zo te zien, maar het kan ook een berk zijn, de meningen daarover lopen uiteen geeft hij over in een plastic afwasteiltje, dat inderhaast van de afdeling kleine huishoudelijke artikelen is gehaald. De schrijver is duidelijk de uitputting nabij. Maar zijn fans eisen met gescandeerde kreten het derde deel. „Drie, drie, drie", schalt het massaal over de afdeling. In de nacht die volgt, raakt de schrijver om vijf over drie in een acute crisis. „Laat me los", schreeuwt hij, „ik wil naar huis". Wat is dat nu? Blijkbaar kent hij zijn ei gen lezers niet goed genoeg. Die willen hoe dan ook een trilogie in hun notehou- ten boekenkast en wensen tot het bittere einde getuigen te zijn van het verrukke lijke drama voor één heer, dat voor hun ogen wordt opgevoerd. Voor de haastig geïmproviseerde zit plaatsen vlak achter de dranghekken worden op de zwarte markt al prijzen m 5L01 De schrijver roept daarna een vol 1?^ r tier jammerend om zijn moeder. De dood was al maanden een ongenode huisgenoot van de Vlaamse schrijver Marnix Gijsen, toen Ivonne Lex hem in 1983 toestemming vroeg van zijn roman „Jacqueline en Ik" een toneelbewerking te mogen maken. Voor haar was dat een lang gekoesterde wens. Ze kende Gijsen uit haar jeugd, toen hij nog secretaris was van de Antwerpse burgemeester en een toegewijde, gulle vriend van haar to neelspelende ouders, die permanent in het schaduwgebied van de armoe leef den. In die periode schreef hij „Jacqueline en Ik", een onvervalste sleutelroman, die aan de boorden van de Schelde verhitte discussies aan het roddelcircuit ontlokte. „De personages, die er in voorkomen waren stuk voor stuk herkenbaar voor de ingewijden", herinnert ze zich, „voor de Ik-figuur had bijvoorbeeld een colle ga van Gijsen model gestaan. Deze hoge ambtenaar was getrouwd met een vrouw, die aan godsdienstwaanzin leed. Ik heb hem goed gekend, wist ook alles van zijn ziekelijke belangstelling voor jonge vrouwen met tbc". „In dit boek, dat ik van zijn ijzersterke oeuvre nog steeds het beste vind, heeft hij ook zijn eigen karaktertrekken aan de hoofdpersoon uitgeleend. Gijsen was een nogal verbitterde man, die kramp achtig probeerde het gewone volk te be grijpen. Maar elke confrontatie daarmee onderging hij onveranderlijk als een zelfkwelling". „Hij had ook de grootste moeite met vrouwen, die hem door hun vulgariteit zowel aantrokken als afstootten. Het was telkens weer zijn preutsheid, die hem op dat punt zuur opbrak". „Hij had bijvoorbeeld een hekel aan het Vlaamse dialect. En toen ik een keer in zijn bijzijn met opzet plat Antwerps praatte, riep hij vol walging: „Houd daar asjeblieft mee op, Ivonne. Voor mii is dit even gruwelijk als een vrouw in d'r on dergoed". Waarop ik zei: „Als een vrouw ordentelijk ondergoed draagt, wat is er dan op tegen, dat ze dat laat zien?". „Daar is alles op tegen", hield hij stug vol". Drie weken voor zijn dood heb ik Mar nix voor het laatst ontmoet. Hij was al van het bejaardenhuis in Antwerpen, waar hij door een hel van eenzaamheid was gegaan, overgebracht naar een zie kenhuis in Leuven. Ontroerd reageerde hij op de videoregistratie, die we van een opvoering van „Jacqueline en Ik" had den laten maken. Bij het zien van de beelden zei hij: „Ivonne, ik ben fysiek aan het einde van mijn Latijn, maar gij hebt me met dit stuk een handvol weken respijt gegeven. Als dit niet was gebeurd, zou ik allang gestorven zijn". Enkele da gen later bracht zijn broer een cadeau. Een tinnen bord met daarin gegraveerd: „Aan Ivonne Lex, de toneelfee, die mijn roman levendig heeft gemaakt. Tot grote voldoening van de toeschouwers en van de auteur, die haar niet genoeg kan dan ken. Marnix Gijsen". Gideonsbende Onstuitbare Ivonne Lex, die met haar Gideonsbende van jonge, ambitieuze ac trices en acteurs een culturele revolutie in haar geboortestad Antwerpen heeft ontketend en sinds enkele jaren in haar eigen piepkleine theaters „Het Appeltje" en „Het Klokhuis" in verbluffend hoog tempo haar toegewijde fans verrast met premières van spraakmakende toneel stukken, heeft behalve „Jacqueline en Ik" ook de magistrale roman „Het Be houden Huis" van W. F. Hermans voor solotoneel bewerkt. „Dat boek is een keiharde aanklacht te gen het oorlogsgeweld, dat van mensen beesten maakt", zegt ze, „in een oorlog is vrijwel iedereen bereid iedereen plat te trappen om zelf te kunnen overleven. En dat proces van totale verwording heeft Hermans op een sublieme wijze verwoord". Woedend „Vreemd genoeg heb ik Hermans nog steeds niet ontmoet. Alle contacten met hem gaan tot nog toe via de omweg van zijn uitgever De Bezige Bij in Amster dam. Ik heb zijn adres en telefoonnum mer in Parijs wel, maar ik durf hem niet rechtstreeks te benaderen, omdat ik als de dood zo bang ben, dat hij dan woe dend zal reageren". „Het is mij namelijk ook gekend, dat Hermans een zeer eigenzinnige heer is, wiens reacties vooraf niet te peilen zijn. Dat neem ik overigens graag voor lief. Want hij is een schrijver van klasse, die menselijke gevoelens feilloos weet te ontleden". „Daarom wilde ik per se die toneelbe werking van zijn „Behouden Huis" hoe dan ook realiseren. We waren al drie weken volop aan het repeteren, toen Hermans eindelijk het groene licht gaf". „Als dat niet gebeurd was, zouden we overigens nog niet voor niks hebben ge werkt. Het is al een feest om met de tek sten van Hermans bezig te zijn". chan rolgd fes* t>k c n hei zend aatie In hol kader vi Zwa een Marnix- alle Gijsenherden beg introduceert iten Ivonne Lex oft an< woensdag 27 )e r maart in De e Srr Brakke Grond Amsterdam hfcanti toneelbewerk; ied< van zijn boek rca „Jacqueline cpe i Ik". In dit Belgjn Cultureel L st de In de toneelbewerking van „Jacqueline en Ik", die in België al maanden volle zalen trekt, spelen Loes van den Heuvel en Frans Maas de hoofdrollen. MCC Is een Jong dynamisch bedrijf, dat World-Wide exporteert en gespecialiseerd is In de fabikage van componenten voor Intern transportinstallaties. Wij vragen voor spoedige indiensttreding in verband met uitbreiding van de werkzaamheden een ervaren Functie-omschrijving: Tot de taak zal behoren het uitwerken van binnengekomen opdrachten, het zorgdragen voor correcte afhandeling en uitlevering. De gegadigde zal hiervoor het vervoer regelen en contact onderhouden met de expediteurs. Het perfect verzorgen van verkooporderadministratie: het klaarmaken van facturen, douane- en incassodocumenten zal eveneens een onderdeel zijn van de werkzaamheden. Functie-eisen: Om deze functie goed te kunnen uitoefenen is een goede kennis van de moderne talen in woord en geschrift noodzakelijk, evenals ervaring met administratietechnieken en het behandelen van exporttransacties. Opleiding: Havo met aanvullende opleidingen. Leeftijd: 25-35 jaar. Zij, die menen deze functie goed te kunnen vervullen, kunnen schriftelijk solliciteren bij onze afdeling personeelszaken. mcc nederland b.v. wattstraat 3 postbus 112 2690 ac 's-gravenzande telefoon 01748-4041 telex 33071 S.C.S. Electronics b.v., gevestigd In Zoeterwoude. Is een sterk groeiende handelson derneming In hoogwaardige electronics ten dienste van Rijksinstellingen. Onderwijs en de Nederlandse toplndustrleën. In het kader van uitbreiding van aktlvltelten zoeken wij op korte termijn een jonge Vereisten: - leeftijd plm. 18 jaar - Havo/Mavo-niveau - typevaardigheid - positieve Instelling en goede Inzet. Salariëring en emolumenten In overeenstemming met leeftijd en taakvervulling. Schriftelijke sollicitaties binnen 10 dagen - te zenden aan: S.C.S. Industrie-Componenten b.v., Postbus 90, 2300 AB Lelden. Is een sterk Internationaal georiënteerd bedrijf; exporteert naar alle werelddelen; telt 5 divisies: slijp- en freesmachi nes voor borenfabrlkage, transportsystemen, bakkerijma chines, vul- en verpakkingsinstallaties en mllleu-appara- tuur; heeft een grote machinefabriek en eigen ontwikke lingsafdeling; Importeert produkten, welke door de twee laatstgenoemde divisies in de Benelux verkocht worden; zoekt voor de afdeling transportsystemen Functie-omschrijving Tot zijn taak zal behoren de zorg voor en het begeleiden van werkopdrachten, alsmede het maken c.q. aangeven van bijbehorende constructies. Hij heeft regelmatig contact met de afdeling verkoop c.q. onze cliënten en met de produktleafdeling. Functie-eisen: Voor deze functie zoeken wij contact met kandidaten met een voltooide TH- of HTS-opleiding w.t.b. en die een aantal jaren ervaring hebben opgedaan als constructeur In dit vakgebied van transportsystemen c.q. apparatenbouw. Goede kennis van moderne ontwerpmethoden, van com putertoepassingen en van moderne bewerkingstechnieken In de w.t.b. is noodzakelijk. Leeftijd tot circa 35 jaar. Voor een energieke gegadigde zijn goede doorgroei mogelijkheden aanwezig. Zij, die belangstelling hebben om bij ons te werken, kun nen schriftelijk solliciteren bij onze afdeling personeels zaken. postbus 38 2690 aa Vgravenzande iel. 01748-3911 Are you interested In working abroad? We supply addresses to employers In for example USA, Canada, Hawaii, the West- Indies, Australia, the Far East and all over Europe. Please contact us for more Information free of charge. For faster handling, send us your name and address written on an envelope to: CB AB, Box 22, S-78200 Rimbo, Sweden. HET BEDRIJF DE FUNKTIE De Centrale is een middelgroot verzekeringsconcern met een omzet van ca. 350 miljol. Zi en een personeelsbestand van 800 medewerkers. )ud< Wij bieden een kompleet pakket verzekeringen en richten ons daarmee zowel op de tit< individuele als de kollektieve markt. Binnen de sektor Informatievoorziening wordt de automatisering ten behoeve van hetBM gehele bedrijf verzorgd. Gewerkt wordt met de volgende computerconfiguratie: twee maal IBM 4341 DOF/VSE. De afdeling Data Base Administration is een stafafdeling binnen de sektor informatievoorziening en heeft als taak het opstellen en bewaken van procedures, standaards, richtlijnen en beveiligingsvoorschriften ten behoeve van geautomatiseerdeP systemen In verband met een reorganisatie kunnen wij een data dictionary beheerder plaatsen, is belast met het beheren van de in de data dictionary opgeslagen meta-gegevens. I De funktie omvat o.m. de volgende werkzaamheden: - bewaken van het juiste gebruik van de data dictionary ten aanzien van standaards eiV autorisatie; kj - beheren en zorgen voor optimale betrouwbaarheid van de data dictionary; - ontwikkelen van applicaties en procedures ten behoeve van de data dictionary; I - adviseren, instrueren en assisteren van gebruikers; - coördineren van de data dictionary activiteiten bij het ontwikkelen van geautomatiseerde systemen. WIJ VRAGEN WIJ BIEDEN Voor deze funktie denken wij aan een man of vtouw die na een middelbare g] schoolopleiding op HAVO-niveau kennis van de informatica heeft opgedaan op het ni^gt van de AMBI modules B 1, B 2, P 2 en SOT en een meerjarige programraeringservariL heeft. r£, Kennis van en ervaring met de bij De Centrale gehanteerde programmeertalen (Cobol,'16 Assembler en RPG) en software pakketten is gewenst. 130 lel< k r ui Naast een salaris dat afhankelijk is van opleiding en ervaring bieden wij o.a. 8% vakantietoeslag, 26 vakantiedagen, variabele werktijden, studiekostenregelingen een ifj, maand. g Ons kantoor is gelegen Rijnstraat 28 t/o Den Haag Centraal Station. fan Een psychologisch onderzoek maakt deel uit van de selektieprocedure. |on Indien u nadere informatie wenst kunt u telefonisch kontakt opnemen met onze data bï^e administrator de heer J. W. M. Samuels, telefoon 07U-71.05.07 of in de avonduren ^.1 U7U-21.31.75. Dj Schriftelijke sollicitaties met in de linkerbovenhoek van de brief vermeld het nummer (gei 5501 kunt u richten aan De Centrale Levensverzekering N.V., Postbus 3050 ess 2500 GM Den Haag, t.a.v. het hoofd afd. Personeel en Organisatie. lm nie E duidelijk in verzekeringen. f (e 's-Gravenhage Rijnstraat 28. Tel. (070) 710710. !n

Leidse Courant | 1985 | | pagina 22