Belboek zoekt voor lezer de weg in de boekenberg „Er moet nodig gelucht worden Boekenweek ziet Abraham MSX drukt stempel op Personal Computer RAI ZATERDAG 16 De komende Boekenweek, die van woensdag 20 tot en met zaterdag 30 maart wordt gehouden, staat dit jaar geheel in het teken van het vijftigja rig bestaan van deze boekenmanifestatie. Zo geeft de organisatrice, de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), een boekje uit waarin schrijvers op vaak amusante wijze vertellen over hun bijdrage tot het boekenweekgeschenk. Het vijftigste geschenk is van de hand van Remco Campert, die met „Somberman's Actie" volgens velen het beste boekje in de hele reeks heeft geschreven. Zoals elk jaar speelt de boekenmarkt in de hal van het Haagse Centraal Station weer een belangrijke rol. Aan deze markt, die voor de achtste keer wordt gehouden, verlenen medewerking schrijvers als Bert Schier- beek, Jan Siebelink, Johnny van Doom, Peter van Straten en Andreas Burnier. Voor wie de jaarlijkse stroom van boeken inmiddels een schier ondoor dringbaar geheel is geworden, vandaag een verhaal over Belboek, dat de lezer desgevraagd de weg wijst naar een van de 250.000 titels die in Ne derland staan geregistreerd. Verder een gesprek met een schrijfster die vindt dat er nodig eens een bezem gehaald moet worden door het bestand van Nederlandse schrijvers. WEESP „Het gebeurt zelfs dat jSchrijvers vragen of wij nog ergens 'een boek van hen weten. Vaak ge ven ze hun eigen exemplaren aan vrienden en kennissen. Later ko men ze er dan achter dat ze alles kwijt zijn en dat ook de uitgevers niets meer hebben. Meestal kunnen {wij ze wel helpen". Frans Cladder is met zijn compag non Fred Spek een van de initia tiefnemers van Belboek in Weesp, de eerste telefonische boekhandel van Nederland. Belboek (tel 02940 8000) vult het gat in de markt dat uitgevers en de normale boek handel noodgedwongen moeten la ten liggen: dat van de oudere, min der goed lopende of zeer gespeciali seerde boeken, die voor de normale consument niet of nauwelijks zijn terug te vinden. Boekhandels en uitgeverijen ontbreekt vaak de tijd !de mensen terwille te zijn, zo ze al .uitsluitsel kunnen geven over de vraag of een boek nog wel lever baar is. Belboek kan het wel en kan het boek in de meeste gevallen zelf toesturen. Frans Cladder: „We hebben een di recte aansluiting op het computer bestand van het Centraal Boekhuis in Culemborg, waarin 55.000 titels zitten opgeslagen, allemaal Neder landse boeken. Daarbij zitten ook de titels die niet bij het boekhuis liggen, maar bij de uitgevers. Daar naast zijn we nu bezig de werken die bij antiquarische boekhandels liggen in kaart te brengen. En via de importeurs blijven wij op de hoogte van de buitenlandse boeken die nog verkrijgbaar zijn. Mensen die bij ons komen om een boek kunnen we zo of zelf helpen, of doorverwijzen naar een boekhan del waar die titel nog wel te vinden is". De computer van Belboek kent ook een aansluiting op het bestand van het ISBN, het International Stan dard Book Number, waarin alle sinds 1964 in Nederland versche nen werken zijn opgeslagen. Elk boek heeft zijn eigen nummer bij het ISBN. Dat zijn er zo'n 250.000. Daarvan zijn ongeveer 190.000 boe ken niet meer leverbaar bij boek handel of uitgever. Een deel daar van ligt bij de zogenaamde „ramsj- bedrijveri", winkels als De Slegte, waar ze vaak tegen een spotprijsje nog verkrijgbaar zijn, en bij de an tiquariaten. Belboek probeert ook met deze winkels contacten te krij gen over het daar liggende bestand. Wat dan overblijft zijn de vele hon derdduizenden boeken die voor 1964 zijn uitgebracht. Ook daarnaar is Belboek bereid een speurtocht in te stelen. Sinds Belboek in september vorig jaar begon met zijn werkzaamhe den kwamen er zo'n 3.000 telefoon tjes binnen, een gemiddelde van ongeveer vijftig per dag. „De helft van die bellers hebben we zelf kunnen helpen, de andere helft hebben we doorverwezen naar boekhandels die volgens onze gege vens de titel nog in voorraad had den. Het komt bijna niet voor dat we de mensen helemaal niet kun nen helpen", aldus Frans Cladder. Cryptisch De mensen die bellen zijn vaak op AMSTERDAM De Personal Computer RAI 85, die van woens dag 20 tot en met zondag 24 maart in Amsterdam wordt gehouden, heeft veel te bieden voor de huis- computeraar. Duidelijk zal de MSX-standaard zijn stempel druk ken op het aanbod. (MSX staat voor Microsoft Extended BASIC, een programmeertaal die inmiddels door 24 fabrikanten als standaard is aanvaard, hetgeen betekent dat alle programma's en apparatuur van die merken door elkaar kunnen worden gebruikt). De belangstel ling daarvoor is sterk groeiende Uitgever Stark uit Texel heeft in middels al de eerste Nederlandse handboeken en een introductie-cas sette op de markt gebracht. Wat kan er allemaal worden ver wacht? Vooral informatie, zegt de directie van de RAI. Daarvoor zor gen de standhouders, maar die zijn er natuurlijk op uit zoveel mogelijk te yertellen over het merk dat zij vertegenwoordigen. Maar ook an- dersgerichte informatie krijgt rui me aandacht. In samenwerking met uitgeverij Kluwer, de Stichting Nederlands Instituut voor Audio visuele Media, het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf en Hobbyscoop wordt een stand ingericht die zich met infor matie richt tot een aantal doelgroe pen. Een daarvan wordt gevormd door de computerhobbyisten en zij kunnen erachter komen waar ze op moeten letten als ze een huiscom puter of programmatuur daarvoor willen aanschaffen om maar eens een voorbeeld te noemen. Een aantal importeurs heeft al la ten weten waarmee ze in Amster dam verschijnen. Het Japanse Ca non introduceert de MSX V-20, die met zijn geheugen van 64K, 16 kleuren en geluidseffecten voldoet aan de normen. Als beeldscherm kan gebruik worden gemaakt van In de hal van het Haagse Centraal Station wordt in het kader van de Boekenweek voor de achtste maal een boekenmarkt gehouden. In de kleine gemeenten ontbreekt meestal een goede boekhandel, en in bejaardenoorden bestaat vaak behoefte aan boeken die allang uit de handel zijn. De beginperiode werd dan ook vooral gekenmerkt door aanvragen om oudere boeken. De laatste tijd blijken ook de men sen op zoek naar specifiek techni sche werken de weg naar Belboek goed te vinden. Omzet Voorlopig kan Belboek alleen nog bestaan bij de gratie van de uitge verij die Cladder en Spek samen hebben, gespecialiseerd in histori sche documentaires. De verkoop is nog onvoldoende om de telefoni sche boekhandel geheel op eigen poten te laten staan. Bemiddelings- loon voor de doorverwijzing naar uitgeverijen en boekhandels zit er niet in. De informatie wordt gratis aan de klanten verstrekt. Cladder: „We krijgen de boeken kopen met korting van rijen, maar hanteren zelf le verkoopprijs. Daarin winst. Daarnaast zendkosten voor klant. Die liggen dan len lager dan bij het zelfj wji land afreizen op zoek boek". Bs u Cladder heeft nog een onv)r kant aan zijn werk ontdfe b; een groot aantal boeken v La\ hij op zoek is bestelt hij, uit gierigheid, ook een exempt c zichzelf. „De verleiding het ook zo'n boek in te ziet wa groot. Het zijn boeken wa» zelf nog nooit gehoord die iets tot onderwerp helfch je zelf ook wel interessaife Si Momenteel is er in vprhan herdenking van de Jalta veel vraag naar over. Inmiddels neemt Jaltjt gr mijn boekenkast nnoal in. Zuiver zoek naar boeken die ze vele tien tallen jaren eerder hebben gelezen, maar waarvan ze noch de titel, noch de schrijver weten. Crypti sche vragen als „Heeft u dat boek van die Pool over Haile Selassie?" geven slechts een kleine aanwijzing voor de drie medewerkers van Bel boek, die echter aan de hand van het in de computer gehanteerde trefwoordensysteem wel achter de titel kunnen komen. Frans Clad der: „Op zich valt zo'n opgave nog wel mee. Maar je moet even zoeken welk trefwoord op zo'n verzoek van toepassing is. In dit geval von den we het onder het woordje „Keizer", waarin alle titels zitten waarin dat woord voorkomt. Dat lag achteraf wel voor de hand, maar het duurt soms even voor je erop komt die ingang te gebrui ken". Uitgevers en boekhandels hebben tot nu toe verdeeld gereageerd op het initiatief van Cladder en Spek. Er zijn al wat kritische geluiden ge komen van de verzamelde boek handelaren, dat Belboek de moge lijkheden van de boekhandel om daar informatie te krijgen, onder belicht. Frans Cladder wijst er ech ter op dat de drukte in de boekhan dels vaak goede informatie door het personeel in de weg staat. Bo vendien zijn de meeste boekhan dels vaak gejricht op een bepaald genre boeken. Cladder: „Als je spe cifiek technische boeken zoekt, moet je niet naar Bruna. Zoek je keukenromans dan moet je niet naar Atheneum. Ze hebben daar geen inzicht in. Wij weten waar die boeken wel te vinden zijn". Langer leven De uitgevers reageren volgens Cladder vrij positief, omdat het Belboek-systeem zorgt voor een langere roulatie van de boeken. „Het systeem geeft de boeken een langer leven. Tegenwoordig ver dwijnen boeken steeds sneller uit de winkel. De toevloed is groot en de looptijd in de winkel is kort. Pas twee jaar na verschijning mag een boek de uitverkoophandel in, zodat veel uitgeverijen die boeken zolang in eigen magazijn opslaan. Alles wat in die periode alsnog wordt verkocht is natuurlijk meegeno men. Anders gaat het naar De Slegte, waar ze er nauwelijks nog iets voor krijgen, of naar de papier vernietiger, omdat sommige uitge verijen de boeken liever vernieti gen dan ze daar naar toe te bren gen". Belboek heeft de afgelopen maan den onder meer kleinere gemeen- ten en bejaardenoorden benaderd. JUDY VAN EMMERIK IN DEBUUT: De gegevensopslag gaat bij de Sin clair QL niet op diskettes of casset te, maar op de speciaal ontwikkelde microdrive. de eigen kleuren-tv. Bij deze com puter is randapparatuur als spel- pookjes, printer, disk-drive en cart ridges (een soort doosjes die in de computer kunnen worden gestoken en een programma bieden). Op de beurs kan het Nederlandse publiek ook kennis maken met de MSX- huiscomputers van Philips, maar ook bijvoorbeeld met het Koreaan se merk Daewoo. Uiteraard ontbre ken evenmin al langer bekende merken als Sony en AVT. Nu is het wel veel MSX wat de klok slaat, maar ook weer niet al les. OKI uit Japan kondigt voor de Personal Computer RAI zijn ma trixprinter Okimate 20 aan, waarin een aantal technische nieuwighe den zijn gestoken. Het drukelement is een kopje, dat geruisloos langs het papier schuift. Met behulp van verwarmingsnaalden worden via een carbonlint (dat meerkleurig kan worden geleverd) afdrukken gemaakt op zogenaamd thermisch ingang kunnen worden tot de huis- computermarkt die men tot nu nog links heeft laten liggen. Acorn toont onder meer de BBB en de Electron. Sinclair, nu ook al fabri kant van elektrische voertuigjes, laat zijn „vlaggeschip" QL zien. Een zeer krachtige machine met de gebruikelijke eigenzinnige trekjes die nu eenmaal Dij Sinclair horen. In Engeland zijn er al tal van leve ranciers die zich bezighouden met het ontwikkelen en produceren van zowel programma's als randap paratuur voor de QL. Met deze computer bestrijkt men een wat an dere markt dan tot nu toe werd be diend: die van de zuivere hobbyis ten. De QL kan namelijk worden uitgebouwd tot een computer die ook voor zakelijke toepassingen zeer geschikt is. De openingstijden van de Compu ter RAI zijn: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, woensdag en donderdag van 10.00 tot 21.00 uur. PI ETER TAFFIJN Het verschijnsel bestseller is ver worden tot „een zakje borrelnoot jes" en Gerrit Komrij is „een zwijn". Judy van Emmerik zet met haar debuut „Er moet nodig eens gelucht worden" de ramen van de „literaire varkensstal" wijd open. Het boek van Judy van Emmerik is op zijn minst opzienbarend. „Dom, zo niet idioot", werd haar pennevrucht onlangs in NRC-Han delsblad betiteld. De 38-jarige Amsterdamse schreef haar bundeling columns „na jaren incasseren". Zij zegt: „Ik wil nu eindelijk m'n mond wel eens open doen over de inhoud van kranteco lumns, de selectiecriteria van uitge vers en de plaats van de vrouw binnen die hele (pseudo)-literaire wereld". Judy van Emmerik schreef gedich ten en korte verhalen voor het lite raire tijdschrift Hollands Maand blad en als free-lancer voor NRC- Handelsblad en Mensen van Nu. „Ik ben met het schrijven voor die bladen gestopt toen ik ontdekte dat ik daar m 'n ei niet kwijt kon en het schrijven van (korte) verhalen in teressanter vond". Boos Van Emmerik is boos. Op schrij vers, op columnisten, op uitgevers. Over de laatsten: „De Nederlandse uitgevers leiden aan de toptien ziekte. Het boek is gedegradeerd tot een zakje borrelnootjes dat vooral verkocht moet worden. Een boek wordt niet meer bestseller omdat het publiek het uiteindelijk als zo danig gaat herkennen. Nee, de zaak wordt omgedraaid. Een boek wordt via gesjoemel met de top 10 tot bestseller gebombardeerd". „De uitgeverswereld is voorname lijk een mannelijk bolwerkje. Ik heb het aantal redactieleden van de literaire bladen geteld: 29 mannen en twee vrouwen. Wandel maar eens door de Lexicon van de Mo derne Nederlandse Literatuur: slechts een op de vijf auteurs is een vrouw. Het probleem ligt bij de „keurmeesters", de mensen die de manuscripten als eersten ter beoor deling aangeboden krijgen. Ze zijn De BBC-B in gebruik als Vidltel-terrr binding met de computer van de PI papier. Het machientje kan maxi maal 80 tekens per seconde afdruk ken. Voor de afdrukken van de let ters worden veel puntjes gebruikt, zodat volgens de fabrikant een goe de kwaliteit wordt verkregen. Het elektronische deel van de printer is ondergebracht op een klein uit- neembaar kaartje, dat kan worden verwisseld al naar gelang van het type computer dat wordt gebruikt. Vanuit Zweden komt de JET-com- puter, een systeem dat kan worden uitgebouwd tot een volwaardig pro fessioneel gebeuren. Nu is dat iets waar menig huiscomputeraar niet op zit te wachten. Voor de echte hobbyisten heeft dit Scandinavi sche merk echter ook wel wat te bieden. De simpelste uitvoering be staat namelijk uit een zogenaamde computerkaart en die kan voor de technisch wat meer begaafde hob byist de basis vormen voor een sy steem dat hij (of zij) naar eigen in zicht kan opbouwen. Sharp heeft vijftien modellen te bieden. aal. Links naast het beeldscherm het zorgt. In de categorie huiscomputers zal veel belangstelling uitgaan naar de MZ-821, een aanvulling op de al langer bestaande MZ-700. Het nieu we type is volgens de importeur vooral geschikt voor toepassing in het zakelijk privé-gebruik en bin nen het onderwijs. De computer kan draaien onder CP/M, zodat de Erogramma-mogelijkheden ook op et zakelijk gebied groot zijn. Maar ook de al bestaande programma's van de MZ-700 kan hij aan, evenals de programmeertalen BASIC, Pas cal en Logo. Een datarecorder is net als bij de P2000T van Philips ingebouwd. Ook op het gebied van Viditel is er het nodige te bekijken. VSG brengt systemen voor BBC, Commodore en IBM. Zij bestaan uit een pro gramma op cassette of disk en een kabel die van computer naar het speciale modem gaat, dat door de PTT aan de abonnee wordt aange boden. VSG heeft ook een eigen modem in het programma, dat kan modem, dat voor ver worden gekocht zodat het eigen dom wordt van de Viditel-abonnee. Met de programmatuur wordt het mogelijk alle toetsen van de com- &uter te gebruiken, zodat vidibus- erichten naar andere abonnees kunnen worden verzonden. Het sy steem stelt de gebruiker ook in staat programma's die Microtel (de telesoftware van VSG) biedt op dis kette of cassette op te nemen. Bo vendien zijn er nog wat andere grapjes ingebouwd, die de abonnee extra gemakken opleveren. Ook de grote Engelse merken Acorn en Sinclair ontbreken niet op het appèl. Vooral die eerste fa brikant verkeert op het ogenblik in ernstige problemen. De Engelse markt vertoont verzadigingsver schijnselen en een sprong naar Amerika leverde niet het succes op dat men verwachtte. Olivetti uit Italië heeft inmiddels bijna de helft van de aandelen verworven en streeft ernaar een meerderheid te krijgen. Voor Olivetti zou dit een Judy van Emmerik: niet ja Komrij Over columnisten doet Emmerik ook een open. Over de vrouw-on il ke Komrij: „Hij kan men| belachelijk maken len. Dat is hetzelf aanvallen omdat hij get maar zwarte huidskle\ Puur racisme". Tegen een dergelijke kun je volgens Judy van weinig doen. „Wanneer i ik mij aan Komrij erger, i mij verteld: „Ja, maar h groot stylist". Wat zegt I Het tweede argument i satyrisch schrijft en da alles letterlijk of serie\ men. Dat satyrische aspt met de beste wil van de in zijn werk ontdekken Judy noemt Komrij in „een zwijn", Maarten 't 'ijkgeschakeld met van damesromannetjes, Biich heet „wandluis" kaanjagend spook" en Dis wordt afgedaan met king „Een kop vol geen column". Ondanks die hard tingen ontkent Judy vai dat „Er moet nodig worden uit rancune is „Ik voel me niet niet jaloers. Ik wilde alleen mijn mening eens Zij hebben het al zo doen. Nu is het mijn Met de V-20 stapt het Japanse Canon op de MSX-markt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20