Zzidóe (BowuxrdMM rs steunt voorstel extra bezuinigingen mioren tickets: \inder duur legen voor p-plussers idrijls Huisvesting o ILLEGALE HANDEL IN HERSEN-AANHANGSELS Infiltratie politie in casino's groot succes Thuis BON Vissersschepen vallen in voor defecte veerpont rst wtrust omgetoverd tot woonpaleis! RATIONALE WOOiMSiytS Bombaby" op Palestijnse markt in Jeruzalem Meevallers bij bouw stormvloed kering Er zit handel in het weer A 9 Ceidoc (Bouoant AAA Zaterdag 16 maart 1985, 76e jaargang no. 23144 :ND IflH? NGEI ïkwai Uitgave Westerpers. behorende lot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 10X03 Bank. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar t 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per :Amro-bank N.V. Leiden. Losse nummers f 1,00. Zaterdag: Een avond met An- dré (Hazes) op Ned. I om 20.55 uur. Om 22.40 uur Sonja. Op Ned. II om 19.12 uur show „Abbacadabra" en om 23.15 uur boksen Holmes-Bey. Morgen: Op Ned. II om 12.00 uur „Capitool" over prostitu- tiebeleid en om 20.45 uur voet balvandalisme. HET WEER Veel bewolking en sneeuw en hagelbuien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur on geveer 3 graden. Wind draai end naar noordwest, matig, aan de kust nu en dan krach tig. Zon op: 6.50 uur. onder 18.48 uur. Hoogwater Scheve- ningen: 0.09 en 12.46 uur, laag- water 7.48 en 20.37 uur. uitkeringen [doende gewaarborgd AAG Werkgevers en werkne- kenb^uden moeten afspreken dat de uit- aan werknemers die vervroegd ijl jetreden, ook in de toekomst kun- airden gegarandeerd. Op het mo- de VUT-uitkeringen op langere nog onvoldoende veiliggesteld. 3SK3( gen minister De Koning en staats- is De Graaf van sociale zaken en legenheid in een adviesaanvraag Q-633fctichting van de Arbeid. Op lange- in 's ^et v°lgens bewindslieden of werkgevers en werknemers i in staat zijn garanties voor uit- van de VUT-uitkeringen te ge- e uitkeringen worden thans over jmeen nog betaald uit lopende bij van werkgevers en werknemers. VLISSINGEN Vissersschepen uit Breskens heb ben gisteren veerman gespeeld op de Westerschelde voor passagiers die gestrand waren in Vlissingen en Breskens door het uitvallen van de veerpont. Gister morgen om half tien raakte de aanlegbrug van de veerpont in Vlissingen defect. Honderden scholieren en mensen die in Vlissingen werken en 's morgens om zeven uur met de eerste pont naar de overkant waren gevaren, konden niet meer terug naar huis. Vissersschepen uit Breskens schoten daarop de pas sagiers te hulp die in Vlissingen aan de haven ston den te kleumen, in afwachting van het moment dat de brug gerepareerd zou zijn. Zo zijn honderden voetgangers gisteren met visschersschepen over de Westerschelde gebracht. Overeenkomst met huisartsen wordt toch ondertekend DEN HAAG De ministerraad is het in beginsel eens geworden dat de vestiging van huisartsen aan een wettelijk vergunningenstelsel moet worden ge bonden. Maar over de wijze waarop dat moet ge beuren, is geen beslissing genomen. Dit bleek giste ren uit mededelingen van premier Lubbers, na af loop van de ministerraad. Desondanks zal staatsse cretaris Van der Reijden de overneemkomst maan dag aan de Landelijke Huisartsenvereniging ter ondertekening voorleggen. De VVD-ministers, die aanvankelijk verzet boden tegen zo'n vergunnin genstelsel, zijn uiteindelijk toch akkoord gegaan omdat nu de mogelijkheid voor een wijziging van de Ziekenfondswet is opengelaten. Dat houdt in dat het vestigingsbeleid dan alleen zal gelden ten aanzien van ziekenfondspatiënten en niet voor particuliere patiënten. Half miljard gulden voor Rotterdams stukgoed ROTTERDAM De gemeente Rot terdam gaat de komende jaren ruim 150 miljoen gulden investeren in de herstructurering van de stukgoedsec tor. De vier grote concerns in de Rot terdamse haven (Nedlloyd, Internatio Muller, Furness en Pakhoed) investe ren de komende jaren zelf 450 miljoen gulden in het herstructureringsproces. Het nalaten van de investeringen zal Rotterdam de concurrentieslag met Antwerpen, maar ook met Hamburg en Bremen op termijn verliezen. Bo vendien kunnen door middel van de investeringen tot het jaar 2000 bijna 3.200 directe en indirecte arbeids plaatsen op een totaal van 16.500 wor den behouden. IEN HAAG Premier ubbers ziet in het Cen- vRAAraal Economisch Plan ^^jat dezer dagen uitkomt, eten. en rechtvaardiging voor ,et voorstel van minister luding (Financiën) op de jegroting voor volgend g^iar meer te bezuinigen mr.wjan de zeven miljard die het regeerakkoord ordt genoemd. Ruding wil dat er twee miljard méér wordt omgebogen. Uit het plan blijkt volgens de premier dat ondanks de be zuinigingen, de verlaging van de overheidsuitgaven be duidend langzamer verloopt dan het kabinet gewenst acht. Dat komt, doordat er tussenstand van de lopende naast de gerealiseerde ombui- begroting), waarover komen- gingen sprake is van een de weken in het kabinet zal aantal extra uitgaven en te- worden overlegd, zal pas dui- genvallers op een aantal be- delijk maken op welke pos- leidsterreinen. ten moet worden bezuinigd, Minister Deetman dreigt af aldus Lubbers. te treden indien volgend jaar De premier conformeerde zich overigens niet dit be drag. De Voorjaarsnota (de 400 miljoen extra moet bezui nigd op de onderwijsbegro ting. De bewindsman wenst de brief, waarin Minister Ru- ding zijn collega-ministers voorrekent hoe hij volgend jaar twee miljard extra op de overheidsuitgaven wil bezui nigen, niet serieus te nemen. Bij Onderwijs zijn de uitga ven van sommige posten de afgelopen jaren sneller geste gen dan was voorzien. Minis ter Ruding wil dat Deetman dit door nieuwe bezuinigin gen compenseert. Deetman verzet zich hiertegen, omdat de uitgavenstijgingen onder meer te wijten zijn aan de al gehele inkomensdaling, de zogeheten uitverdieneffecten. Door die inkomensdaling moesten bijvoorbeeld steeds meer mensen een beroep doen op de regelingen voor studietoelagen. Volgens Lubbers schetst het Centraal Economisch Plan een bescheiden herstel van de economie, dat zich lang zaam uitbreidt tot andere sec toren dan de export. De pre mier sprak van een zeer ge leidelijk proces, waarbij in ie der geval de vrees van de SER dat de economische op leving in 1986 weer zou verf lauwen niet bewaarheid wordt. „Geen spectaculaire, wel een houdbare groei", al dus Lubbers. k) l'J'ELVEEN-ZURICH De KLM en Swiss Air ils eerste luchtmaatschappijen in Europa een spe- arief invoeren voor ouderen. De pjrijzen van deze liggen enkele tientallen procenten onder de ge lijke. Bij de KLM geldt de verlaging voor 60- rs, bij Swiss Air kunnen vrouwen vanaf 62 jaar f innen vanaf 65 jaar goedkoper vliegen op een bestemmingen. De twee maatschappijen hebben ïtiatief genomen overigens elk afzonderlijk bezettingsgraad van enkele minder drukke lij- p te trekken. ;ze minder dure KLM-vluchten geldt overigens dat de terugreis van tevoren moeten worden vastgelegd en N, 35 "371 ■«en van 1 april tot en met 31 mei en van maart, dus in het laagseizoen. it om vluchten naar Belgrado, Dubrovnic, Zagreb, Boeda- anger, Casablanca, Warschau, Moskou, Rome, Milaan, I, Antwerpen, Praag en Berlijn. Met de Canadese lucht- itoriteiten is de KLM in een vergevorderd stadium van indeling over invoering van gereduceerde tarieven naar il en Toronto. De KLM verwacht dat het seniorenticket abije toekomst op meerdere niet-Europese (waarschijnlijk intische) bestemmingen van toepassing zal zijn. (ADVERTENTIES) HOUTRUST den haag Jkt taterdag 16 t|m zondag 24 maart 7 uur ma. t|m vr. 1317 an 19-22 uur I. 11-17 en 19 22 u Veiling Westerlee, de Lier (bij Naaldwijk) GROTE ANTIEKBEURS ij. 15 mrt. 18-21JO u., za. 16 mrt. 12-18 u., zo. 17 mrt. 11-18 u. MBEURS VOOR BEDRIJFSLEVEN EN OVERHEID Inlichtingen: Koninkli]ke Nederlandse Jaarbeurs Postbus 8500 3503 RM Utrecht 030-955911 Woensdag 20 t/m vrijdag 22 maart 1985 Dagelijks van 10-17 uur. 99 JERUZALEM Israëlische agenten hebben bij het ontmante- stadsdeel van Jeruzalem. Toen agenten een springlading aan- len van een verdacht pakje op een Palestijnse markt in Jeruza- brachten om het pakket van afstand tot ontploffing te brengen, lem geen bom, maar een vondeling aangetroffen. Het verdachte hoorden zij plotseling gehuil. In het pak bleek een een dag oude pakketje werd gevonden in een drukke marktstraat in het oude baby te zitten. Het kind is naar een ziekenhuis gebracht. HAMBURG Publicaties over de illegale handel in her- senaanhangsels door mede werkers van een universiteits kliniek in Hamburg hebben gisteren in West-Duitsland be roering gewekt. Volgens de Duitse boulevardpers hebben vijf anatomie-assistenten van de kliniek de afgelopen tien jaar kapitalen vergaard door totaal 8000 hypofysen voor 15 tot 20 mark per stuk aan een farmaceutische industrie te verkopen. Hypofysen worden gebruikt voor de aanmaak van net zogenaamde „groeihor moon" voor kinderen met groeistoornissen. De directie van de kliniek wil de de berichten bevestigen noch ontkennen, maar meldde wel een onderzoek in te zullen stellen. „De zaak heeft hier veel onrust gewekt", zo ver klaarde een woordvoerder van de kliniek. „Wij gaan dit gron dig onderzoeken". Toestem ming voor de commerciële handel in hypofysen heeft de directie van de kliniek in elk geval nooit gegeven, aldus de woordvoerder. Volgens het dagblad Bild is de zaak aan het rollen gebracht door eeh van de betrokkenen die wroeging had gekregen. De hypofysen werden, aldus Bild, bij doden weggenomen en vervolgens verhandeld. Van de opbrengst kochten de assistenten onder meer boeken voor hun bibliotheek, aldus het dagblad. DEN HAAG In het tweede halfjaar 1984 bleek het moge lijk om kostenstijgingen van het Oosterscheldeproject volle dig te compenseren door mee vallers en besparingen. Dat blijkt uit het zeventiende voortgangsrapport over de Oosterscheldewerken, dat mi nister Smit-Kroes aan het par lement heeft gestuurd. Tegen vallers deden zich voor bij de aanleg van drempels en schui ven. Daar stond een kosten voordeel tegenover bij het leg gen van funderingsmatten en het plaatsen van pijlers. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Doden bij explosie wintersportoord VS ALT A Bij een explosie in een hotel-restaurant in he* wintersportoord Alta in de Amerikaanse staat Utah is gis teravond een nog onbekend aantal mensen om het leven gekomen. Tenminste 20 hotel gasten raakten gewond, zo heeft de politie van het district Salt Lake meegedeeld. In het restaurant brak brand uit en een vleugel stortte in. Over de oorzaak van de explosie is nog niets bekend. Shultz en Reagèn optimistischer over ontwapening WASHINGTON De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken George Shultz heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten van geen van beide kanten nog obsta kels ziet om in de deze week begonnen ontwapeningsonder handelingen met de Sovjet- -Unie tot zaken te komen over kernwapens. Shultz zei dit na afloop van een bespreking met president Ronald Reagan, waarin hij de president op de hoogte bracht van zijn ont moeting woensdag met de nieuwe Russische partijleider Michail Gorbatsjov. Reagan verklaarde later op een pers conferentie dat naar zijn me ning het klimaat voor onder handelingen tussen de Sovjet- Unie en de VS sinds de dood van Tsjemenko wat opge klaard is. „De Russen hebben zich voor het eerst bereid ge toond te praten over een ver mindering van kernwapens", aldus Reagan „Weer is handel. Er zit koopwaar in. Er is een markt voor. Particulieren zullen zich op het produkt van de weersin formatie gaan storten. Dat staat voor de deur". ProL L. Wartena, de enige landbouwweerkundige óp het niveau van hoogleraar die Nederland kent, laat er in een vraagge sprek met verlaggever Piet Snoeren geen twijfel over be staan, dat dit de toekomst wordt. Hij doelt daarmee op de opkomst van weerkundige ingenieursbureaus, waarvan de eerste nog dit jaar van start gaat. En wat doet „Wagenin- gen"? Het wil als eerste en enige ter wereld komen tot een opleiding van meteorologische ingenieurs. Wat het allemaal moet gaan worden zal vanaf 1 mei te be luisteren zijn via de Regionale Omroep Gelderland. Die provincie krijgt de primeur van drie weerberichten per dag, die_geheel regionaal gericht zullen zijn. „Hé. jullie opgepast'" „Er valt g r blijken klanten te prof. Wartena op de gewoon geld zijn die er- voorpagina daar in Puten of Kampen, mee te verdienen, want er voor willen betalen", aldus van onze bijlage Finale. VERDER IN FINSLE: Zimbabwe: boeren ge bruiken Afrikaanse tradi ties als wapen tegen droogte. Peking leeft onder de grond verder. Medische rubriek: de ziekte van Tsjernenko. Boekenweek ziet Abraham. MSX drukt stempel op Personal Computer RAI. Helikopter en pausmobiel staan klaar in Oudenbosch. Lyon koestert 2000 jaar geschiedenis in de kijkdoos van zijn stokoude hart. Visrubriek: ruisvoorn. Alex vroeg om vrede maar kreeg drie jaar strafkamp. De „tweede" vredesbeweging in Moskou. FC Barcelona rekent af met frustraties. Teun van Vliet gegrepen door wieler-idioterie. AMSTERDAM Het infiltreren van politiemensen in illegale casino's in Amsterdam blijkt een groot succes bij het oprollen van deze gokhuizen, aldus persofficier van justitie mr. H. Wooi- drik gisteren. Vorig jaar werkte de politie in opdracht van justi tie voor het eerst met deze infiltranten in de casinowereld. In de heroïnewereld gebeurt dit al langer. Van de zestig illegale gokhuizen begin 1984 in Amsterdam wa ren er aan het einde van dat jaar nog maar 19 over, aldus Wool- drik. Sommige casino's sloten zelf hun deuren nadat zij door jus titie gewaarschuwd waren. Anderen gingen toch door. maar werden dan later bij een „herhalingsoefening" van de politie alsnog gepakt. In totaal vonden er 22 invallen plaats. Volgens Wooldrik wer den vooral de casino's die openlijk te kennen gaven een gokclub te zijn aangepakt. De casino's die nog over zijn hebben, volgens Wooldrik, nu bijna allemaal dat openlijke karakter verlaten, uit angst voor nieuwe infiltraties en invallen. Infiltranten in casi no's zijn rechercheurs die een casino bezoeken, meespelen en goed opletten wie de organisatoren zijn. In Oudenbosch, de plaats die wordt gedomineerd door de St.-Pieter-in-het-klein, leeft nog steeds de hoop, dat paus Johannes Paul us II ook daar in mei een bezoek zal brengen. Gezien de kopie van de Romeinse basiliek moet de paus er zich beslist thuis voelen, denken ze. In „Finale" staat vandaag zelfs dat de helicopter en het pausmobiel er al klaar staan. Men doet alles om de paus er alsnog heen te krijgen, al geeft de Stichting Pausbezoek niet thuis. Of de paus uiteindelijk om Oudenbosch heen kan zal de tijd ons wel leren. En dat leest u dan wel weer in de Leidse Courant, de bant die altijd „thuis" geeft. i De Leidse Courant wil ik beÉ 14 dagen proberen. Gratia en geheel vrijblijvend open coveiop zonder poatwgel opsturen naar Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Dee Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1