Aff» \ï»SjrÖ$l Peking leeft onder de grond verder ernenko ZATERDAG 16 MAART 1985 I aane redacteU „uet- edT i»5°sa"Si stad eïv öiaan^ j beVvoren „^V>G r Chang, onze gids, eigenlijk niet hoeven want ik wist dat op st een ding in China |ien bezoek aan de n dat niet alleen om- het enige door men en gemaakte bouw- dat door Sovjetrussi- imonauten en Ameri- Jastronauten vanuit de net het blote oog kan waargenomen. De legenheid om de Gro te bezoeken is bij Ba- rond zestig kilometer Peking. „Lange neu- brden er zonder par aar vrijwel voor niets jn naar toe getranspor- fBoven op het hoogste ttmoet ik een Brit die om dit evenement te lar China is gekomen 'nu op meer dan dui- jeter hoogte in de kou- lucht staat te genieten, betreft kan de te- en naar Londen nog de- opivond beginnen. is inderdaad imposanti ren achtige vestingwerk, in to- [k veer zesduizend kilometer ren d meer dan tweeduizend den gebouwd met de be- j ie veiligheid van de ver- •pn e Chinese deel-rijken te i-'-jen. Later, toen het grote ■fi^keizerrijk een feit was ge- vjii diende de Muur als een i gmgwal tegen de „barba- t °het noorden", riling kronkelt de Muur, die meter breed is, zich als een a Jjige draak door de bergen. reden, in tijden van ge- ruiters hier in rijen van i^puille. fer slechts toeristen „lan- _Jn", maar vooral toch Chi- ivaf en wat ner8ens 'n ^-hi- ikomt, maak je hier mee: L opdringerige kinderen den Mongoolse munten", zij- e ^Boekjes of warme Chinese jers proberen te slijten. Ze ^weinig succes, want zowel "tien tijd lensen De Muur kronkelt zich als een reusachtige draak door de bergen. de klim als de afdaling eisen alle energie op. Maar ook ondanks de teleurstelling blijven de verkoper- tjes en verkoopstertjes vriendelijk glimlachen. Chang is ogenschijnlijk onaange daan over mijn enthousiasme voor dit imposante bouwwerk. Zijn aan kondiging dat er beneden een „Westers toilet" is, tegen betaling van 10 fen (13 cent), maar dat ik ook gebruik kan maken van het Chinese gaat echter gepaard met een lichte flikkering in zijn ogen. Omdat het bij het Westerse toilet erg druk is waag ik het er op en dus sta ik enkele minuten later met twee staande en een hurkende Chi nees rond hetzelfde grote gat. Chang later: „U wilt toch China zien!". Op de terugweg naar Peking ma ken we een ommetje van een kilo meter of dertig om in Ding Ling het graf van Zhu Yijun, de dertien de keizer uit de Ming-dynastie, te bezoekep. Het is de enige keizerlij ke graftombe die tot nu toe toegan kelijk is gemaakt. Chang vertelt koeltjes, dat Zhu op zijn tweeëntwintigste de bouw van zijn laatste rustplaats verordende en dat dertigduizend dwangarbei ders daar zes iaar lang mee bezig zijn geweest. Voor de talrijke Chi nese bezoekers bevindt zich aan een van de muren van de tombe een enorm wandbord waarop wordt uitgelegd, dat de hele con structie acht miljoen zilveren tael heeft gekost en dat was ook voor die tijd (zestiende eeuw) niet niks. Chang vertelt het allemaal zo ob jectief mogelijk, zoals hij ook de volgende dag in de Verboden Stad (het keizerlijke complex) op de vlakte probeert te blijven. De on dertoon is echter verontwaardiging over de spilzucht van de keizers, die alles namen van het volk, maar niets teruggaven. Je begint te be grijpen waarom Chang bij elke ge legenheid de man die een einde heeft gemaakt aan de keizerlijke monarchie de hemel in prijst: dr. Sun Yat-sen. In 1911 werd hij de eerste, wel zeer op Chinese leest geschoeide, sociaal-democratische leider van China. Zijn naam wordt nog steeds met eerbied uitgespro ken en geen Chinees zal vergeten Sun Yat-sens doctorstitel te ver melden. Die had hij in de Verenig de Staten behaald. Alle tienduizend mensen in deze winkelwijk kunnen binnnen zes minuten ondergronds. We keren weer terug in het heden en Chang vertelt, dat de inwoners van Peking zich in 1969, toen er voortdurend schermutselingen wa ren aan de grens met de Sovjet- -Unie, ongerust begonnen te ma ken over eventuele invasieplannen van Moskou. Mao gaf toen opdracht voor de bouw van een ondergrond se stad. Chang laat het hier voorlopig bij en stelt voor, een forse wandeling te maken van de Poort van de He melse Vrede naar de oude binnen stad met smalle drukke straatjes en volle winkeltjes. We gaan een van de winkels binnen waar stof en zij de van de rol wordt verkocht. Ach ter een toonbank staat een winkel meisje dat op Changs verzoek iets roept tegen iemand die blijkbaar onder de tegelvloer zit en tegelij kertijd houdt zij haar hand achter een schap waar zich kennelijk een knop bevindt. Het resultaat lijkt verbluffend veel op het hoogtepunt in een Charlie Chan-film: de bete gelde vloer achter de toonbank schuift open en er wordt een trap zichtbaar die tegen een muur ein digt. Zodra we beneden zijn wijkt de muur en staan we in een lange Links en rechts bevinden zich rui me vertrekken („noodwoningen", zegt Chang) en plotseling komen we in een ruimte die als een soort warenhuis is ingericht. Het wemëlt er van „lange neuzen" en Chinezen die prentbriefkaarten, zijden shawls, jade, boekjes over Peking of alleen maar een cola (momenteel de meest populaire drank in China) kopen. Een Chinese juffrouw die het hier blijkbaar voor het zeggen heeft brengt me naar een ander vertrek waar achter een gordijntje een plat tegrond staat opgesteld die onder geen voorwaarde gefotografeerd mag worden. Zij vertelt en Chang vertaalt: „Deze wijk bestaat uit twee lagen, een op acht en een op zestien meter diepte. We hebben uitgerekend dat er hier per dag bo vengronds gemiddeld tienduizend mensen op pad zijn. We hebben verschillende keren geoefend en weten nu dat we binnen zes minu ten alle tienduizend mensen via een van de negentig geheime in gangen in deze schuilkelder kun nen onderbrengen. Er is voldoende woonruimte, we hebben voorzie ningen voor water, elektriciteit en verse lucht; er zijn voorraden en winkels en we hebben zelfs een EHBO-post die geoutilleerd is als een kleine kliniek. De totale lengte van de gangen is 271 meter en dit complex is, via geheime deuren, verbonden met alle andere schuil kelders van Peking. Dit is het enige deel van de onder grondse stad dat <voor de „lange neuzen" toegankelijk is. Er kunnen slechts tienduizend mensen een on derkomen krijgen. Hoe zit het met de rest van de negen miljoen inwo ners van Peking? De Chinese juf frouw zegt: „Er is voor iedereen ge zorgd". Hoeveel vierkante kilome ter beslaat deze ondergrondse stad? De juffrouw, vriendelijk glimla chend: „Dat is een geheim. Maar ik kan wel vertellen, dat we onder het eigenlijke Peking, waar vijf miljoen mensen wonen, ruim twee duizend winkels hebben". Overigens gelooft ook Chang niet, dat het in tien jaar tijds gegraven ondergrondse Peking tegen een aanval met kernwapens bestand is. „Maar het is tenminste iets". En je hoort hem er bij denken: „Tegen de barbaren in het noorden". Chinese kerk Chang, die van religie niet de min ste notie heeft, weet wel dat nog ongeveer vijf procent van de 1,1 miljard Chinezen gelovig is. Aan de hand van een plattegrond legt hij geduldig uit waar ik de katholieke kathedraal van Peking moet zoe ken. Het wordt een lange wande ling naar een armoe-wijk, waar veel gescharreld wordt. Het parti culier initiatief viert hier hoogtij met de handel in verse vis, appel tjes en plastic speelgoed. Hier heeft de Italiaanse jezuiet Mario Ricci, die ruzie kreeg met Rome omdat hij voor een „Chinese mis" voelde, drie eeuwen geleden een niet zo erg mooie kathedraal gebouwd. Een met bonte kunstbloemen ver sierde „Lourdes-grot" voor de kerk springt in het oog. Ook dit is het onbekende Peking. De twee oude Chinezen die bij het ommuurde complex blijken te ho ren, begrijpen me niet, maar ten slotte komt er een, natuurlijk weer glimlachende, man opdraven die een priester zou kunnen zijn. Hij is het ook, heet Petrus Zhao en spreekt behalve zeventien woorden Engels en een heleboel Chinees ook een beetje Latijn. En zo wordt de spreuk waarmee ze ons vroeger zo geërgerd hebben toch nog bewaar heid: „Non scholaeWij leren niet voor de school, maar voor het leven". Dankzij „rosa, rosae, rosae, rosam" kunnen Petrus Zhao en ik een uur lang redelijk verstaanbaar met elkaar praten. Latijnse conver satie in het moderne China van Deng Xiaoping. De Chinese katholieken hebben al ruim dertig jaar lang geen contact meer met Rome of met andere ka tholieken buiten China. Petrus Zhao wil dus alles over de Neder landse katholieken weten. Voor zijn gemoedsrust beschrijf ik de si tuatie zoals die 25 jaar geleden was. De rest merkt hij wel als hij ons ooit eens komt opzoeken. Los van Rome Petrus Zhao maakt me duidelijk, dat er in de Chinese Volksrepu bliek drie miljoen katholieken le ven. waarvan alleen al in Peking 30.000. Hij geeft toe. dat de Chinese katholieken het erg lang zeer moei lijk hebben gehad, ook al hebben ze zich in 1951 onderworpen aan de zogenaamde drievoudige autono mie die de regering Van hen eiste: autonomie van bestuur, economi sche autonomie en autonomie van verbreiding. Waar het alle drie op neer kwam was: los van het buiten land, los van Rome. Sindsdien be staat er een Chinees-nationale ka tholieke kerk die van de buitenwe reld is afgesneden. „Maar vorig jaar hebben we bezoek gehad van enke le Philippijnse bisschoppen. Dat zou voor 1980 ondenkbaar geweest zijn. Ook Moeder Teresa is hier en kele maanden geleden geweest". De protestantse kerken in China mogen inmiddels financiële steun uit het buitenland aannemen mits het geld gebruikt wordt in het ka der van Deng Xiaopings ontwikke lingsplan. Zouden de Chinese ka tholieken ook door het buitenland geholpen kunnen worden? Petrus Zhao's glimlach krijgt een pijnlijke trek: „Ik weet niet of Rome na al die tijd Petrus Zhao weet dat er intussen een Poolse paus in Rome zetelt en dat deze nogal wat rondreist. „Ik heb gehoord, dat hij in Korea ge weest is en in Thailand. Hopelijk komt hij gauw ook eens hier'Pe trus Zhao heeft de indruk, dat de regering in Peking het op dit mo ment niet eens erg zou vinden wanneer de hoge geestelijke „lange neus" uit Rome op bezoek zou ko men. Hij lijkt me iets te optimis tisch, maar hij verzekert: „Het gaat ons de afgelopen jaren werkelijk beter. Er zijn nu meer mogelijkhe den". En als er al een foto gemaakt moet worden dan alleen voor de Lourdesgrot. „Mijn zegen voor de christenen in Nederland", zegt Pe trus Zhao ten afscheid. Ook de Chi nese katholieken weten zich blijk baar wel te redden. Wanneer ik de glimlachende por tiers en kelnerinnetjes in het hotel gepasseerd ben komt de teleurstel ling. Mijn twee Chinese vrienden uit Shanxi zijn kennelijk afgereisd. Terwijl het meisje van de etage-bar mijn eerste Mao-tai inschenkt, neem ik me voor morgen in elk ge val aan Chang te vragen waarom hij nooit de naam van Deng Xiao ping noemt. LEO VAN VLIJMEN Trap van de eerste naar de tweede verdieping in Pekings onder grondse stad. in aanraking kan komen. Zou je alle longblaasjes vlakstrijken dan krijg je al gauw een oppervlak van pakweg 10 bij 10 meter. De long blaasjes hebben nog een belangrijke eigenschap: er zit elastiek in. Haal ie adem, clan rek je met de ademha lingsspieren die elastiekjes aktief uit. Uitademen gaat daarom van zelf, je doet ie mond open, de elas tiekjes worden vanzelf korter en drijven zo de lucht uit de longen. Welnu, emfyseem ontstaat wan neer de elastiekjes bij wijze van spreken gaan uitlubberen. Dan gaat de rek uit de longen. Om het longe lastiek toch nog op spanning te kunnen brengen moet nu de borst kas heel wijd worden uitgezet. Het uitademen gebeurt zolang er rek in de elastiek zit en dat is bij emfy- seem-patiënten heel weinig. Van daar dat die mensen een grote ton- vormige borstkas hebben waar maar weinig mee kan worden uit geademd. Er is dus weinig ademre- serve. Daar komt nog bij, dat het ademoppervlak van al die long blaasjes minder wordt omdat ook die gaan uitlubberen. Tot overmaat van ramp kunnen de bronchiën in elkaar klappen omdat ze niet lan ger door het elastische longweefsel worden opengehouden. Zover komt het meestal niet. Ge lukkig maar, want iedere volwasse ne heeft wel een beetie emfyseem. Komt het wel zover dan liggen de gevolgen voor de hand. Puffende kortademigheid, vooral bij inspan- Emfyseem-patlënten gebruiken voor hun ademhaling niet alleen hun mid denrif, maar ook hun hulpademhallngsspieren. Vandaar dat ze hun schou ders vaak hoog hebben getrokken: ze hijsen als het ware al ademend hun borstkas omhoog. Ook Tsjernenko deed dat zeer opvallend. ning, is het meest voor de hand lig gende symptoom. Praten kan, zoals bij Tsjernenko duidelijk het geval was, al te inspannend zijn. Om de toch al tonvormige borstkas nog meer te kunnen uitzetten wordt die met de hulpademhalingsspieren als het ware opgehesen. (Vandaar die typische hoge schouders van Tsjer nenko). Soms is de rek in de longen zo verminderd en de weerstand in de bronchiën zo groots dat de pa tiënt, om te kunnen uitademen, met zijn armen de lucht uit zijn longen moet drukken. Als het zuurstoftekort blijvend wordt, of het rechter hart ernstig gaat ver zwakken, ontstaat er gemakkelijk een levensgevaarlijke situatie. Zo als bij de Russische partijleider, die aan hartstilstand overleed. Emfyseem is eën bezit voor het le ven. Patiënt en dokter mogen blij zijn als ze het proces tot staan kun nen brengen en de ziekte niet van kwaad tot erger vervalt. Daarvoor dient een heel scala van maatrege len en een van de belangrijkste is onmiddellijk stoppen met roken. Roken verergert de klachten, zo veel is zeker, maar of roken ook longemfyseem veroorzaakt, daar is men nog steeds niet uit. In Neder land is men er toe geneigd om de oerzaak van CARA en dus van em fyseem in de aanleg te zoeken. Nogal wat mensen, men schat zo tegen de 15 procent van de bevol king. zijn van nature overgevoelig voor allerlei irriterende stoffen. In Amerika legt men weer meer na druk op invloeden van buitenaf: de luchtmilieu-ellende en de privé mi lieuramp roken. Hoe dan ook. of je emfyseem door aanleg krijgt, of door schadelijke stoffen van bui tenaf zoals bij roken, zeker is dat roken het ziekteoroces zeer ongun stig beïnvloedt Onderzoek van het beroemde duo Doll en Peto toonde een paar jaar geleden aan. dat de sterfte aan chronische bronchitis en emfyseem bij zware sigarettenro kers 38 keer zo hoog lag als bij niet-rokers. Stoppen met roken bracht die oversterfte aanzienlijk terug. Emfyseem komt veel voor en is toch bij het grote publiek nagenoeg onbekend. Merkwaardig en toch weer niet. De onbekendheid komt omdat emfyseem niet vaak een op zichzelf staand ziektebeeld is. Ast ma, chronische bronchitis en ast matische bronchitis kunnen in het ergste geval emfyseem veroorza ken. Samen vormen ze het geduch te CARA-kwartet, de typisch Ne derlandse afkorting voor Chroni sche Aspecifieke Respiratoire Aan doeningen, dat zoiets betekent als voortdurende en tamelijk onbe paalde ellende met de ademhaling. Emfyseem is er een van, en moei lijk van de rest af te grenzen. Voor het gemak doen we dat dus toch. Wat is emfyseem? Als we ademen halen we zuurstofrijke lucht onze longen binnen. Die legt ongeveer de volgende weg af. Eerst komt de lucht in de mond en ver volgens in de luchtpijp. De lucht pijp vertakt zich in de borstkas in een linker en rechter hoofdbron- chie om linker en rechter long van lucht te voorzien. De hoofdbron- chiën vertakken zich alsmaar boomsgewijs totdat ze blind eindi gen in de uiterst kleine longblaas jes. Die longblaasjes kun je be schouwen als de bladeren van de bronchiaalboom, pas daar wordt de zuurstof aan het bloed afgegeven en het koolzuurgas, de uitlaatgas van het lichaam, uit het bloed ver wijderd. De wanden van de longblaasjes zijn zigzags gewijs opgevouwen. Op die manier ontstaat er een zo groot mo gelijk oppervlak waar zoveel moge lijk lucht met zoveel mogeliik bloed Werd in het verleden Ruslands partijlei der ziek, dan sleepte men de arme man voortdurend voor de camera om te laten zien hoe gezond hij wel niet was. Zo stierf Breznjew schijnbaar in volle ge zondheid en Andropov aan een lichte verkoudheid. Dat is nu anders geweest. Officieel werd toegegeven dat partijbaas Konstantin Tsjernenko ernstig ziek was, hij leed aan longemfyseem. „Een ziekte die volgens Westerse artsen ongenees lijk is", meldde een persbureau. Dat is de halve waarheid. Emfyseem is tot stil stand te krijgen, maar wel een bezit voor het leven. I. Paalman dagjesmensen in de graftombe van Zhu Yijun. De in een muur verdwijnende tegelvloer van een stoffenwinkel opent de toegang tot de ondergrondse stad. De priester Petrus Zhao voor de „Lourdes-grot" bij de kathe draal van Peking.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19