t Het is goed dat er weer eens een ander konf „We zijn sterk genoeg" ROB SCHOUTEN BUNA WEG BU DE ZUL/LGB LMHC-COACH NOL BAARSCHERS SPORT\ LEIDEN foicbcCoiumit ZATERDAG 16 MAART 1985 Pit LEIDEN Het laatste seizoen als trainer- /coach van De Zijl/LGB („Ik geloof dat dit m'n achtste jaar is geweest") is nu niet be paald z'n meest succesvolle jaar geworden. Rob Schouten vanavond voorlopig voor het laatst met De Zijl in actie tegen AZC beaamt grif dat het „sportief gezien natuurlijk leuker was geweest om met een kampioen schap af te sluiten". Om vervolgens onmiddel lijk te stellen dat er dit waterpolojaar ook veel meer had ingezeten voor zijn ploeg. „In het begin van het seizoen speelden we voor de be ker nog gelijk tegen AZC. Op zo'n moment krijg je vertrouwen in de toekomst, weet je in ieder geval dat er weer een hoge positie op de ranglijst inzit. Nou, het mag duidelijk zijn dat die plek er niet is uitgekomen. En het mag ook duidelijk zijn waardoor dat is gekomen". Dat al zo vaak gememoreerde „bloembak-incident" in Vee- nendaal dus. Een uitwedstrijd die in eerste instantie liep zo- als-ie moest lopen (2-5 voor sprong De Zijl), maar uiteinde lijk uitmondde in een heuse waterpolorel. Stan van Bel- kum (hij gooide met die bloembak) en Ronald Hermsen (uit het water gestuurd) hiel den forse schorsingen over aan dat treffen en De Zijl/LGB viel in een diep zwart gat. „Die inzinking", kijkt Schou ten terug, „was aanzienlijk groter dan ik verwachtte. Zelf had ik direct na Veenendaal beslist niet ingeschat dat we zo ver weg zouden vallen". De Leidse formatie deed dat dus wel. Kreeg zelfs problemen met degradatiekandidaat num mer één, Rotterdam, en viel uiteindelijk maar net niet uit de boot waar het de zogenaam de play-offs van de beste vier betrof. Schouten: „Het kostte de ploeg heel veel moeite om weer uit dat dal te komen, dat klopt. De Zijl zal ook nog nooit slechtere wedstrijden hebben gespeeld dan juist dit jaar. Dat gelijkspel bij Rotterdam is daarvan een goed voorbeeld. Voor mij is nu ook weer eens aangetoond dat kleine dinge tjes vaak grote gevolgen kun nen hebben. Nee, niet die schorsingen. Maar andere din gen wel. Het feit bijvoorbeeld dat de even daarvoor ook voor de hele wedstrijd uit het veld gestuurde Nico Landeweerd juist tegen ons nog wel met De Robben meespeelde, om pas daarna te worden geschorst. Zoiets komt dubbel hard aan bij een toch al aangeslagen groep". „Lastig" Rob Schouten („Het bereiken van de halve finales in de Eu ropa Cup heb ik als absoluut hoogtepunt ervaren") weet dat zijn spelersgroep de naam heeft „lastig" te zijn. Erkent ook dat „zijn jongens" regel matig en nogal snel hun woordje klaar hebben. „Maar, er gaat wel een stuk geschie denis aan vooraf", verdedigt hij. „In Alphen, dat is alge meen bekend, loopt het bij voorbeeld nogal eens uit de hand in wedstrijden tussen AZC en De Zijl/LGB. Maar: is wijl ze duidelijk naar de scheidsrechter kijken. Op zo'n moment moet een scheidsrech ter optreden, zoiets kan ge woon niet. Als zo'n scheids rechter dan doet alsof-ie niets ziet en een minuut later wel spelers van ons uit het water gaat sturen, ja, dan kan je op merkingen verwachten. Nee, ik praat het niet goed. Ik maak alleen maar duidelijk dat scheidsrechters, zeker in wedstrijden tussen AZC en De Zijl, niet altijd even conse quent handelen. Terwijl ze dat juist wel en dan zonder aanzien des persoons zou den moeten doen". Preventief Schouten vindt ook dat er meer preventieve maatregelen zouden moeten worden getrof fen om problemen te voorko men. „Aan de spelregels op zich, aan beoordelingen van een scheidsrechter, valt niet veel te doen. Dat weet ieder een. Maar er zijn andere, beter controleerbare zaken die vaak moeilijkheden in de hand wer ken. Neem nu het gegeven dat een scheidsrechter steeds maar weer voor de coach en de wis selspelers langs loopt. Op zo'n manier vraag je eigenlijk om problemen, juist op zo'n spe- lersbank is men al snel ge neigd iets te zeggen. Op het moment dat je die bank uit de loop van de scheisrechter haalt, desnoods achter het doel neerzet, en daarbij de coach ook nog eens verbiedt heen en weer te lopen, dan denk ik dat je goed bezig bent. Tijdens een bijeenkomst met scheidsrech ters heb ik iets dergelijks al eens naar voren gebracht. Zonder veel succes, inderdaad. Maar juist de scheidsrechter die mij vertelde dat dat niet nodig was hij had nooit pro blemen stuurde me nog geen twee weken later zonder waarschuwing al in de eerste periode het bad uit. !pe 'k je- hmei an. v< Toekomst groei Web Niet alleen omdat Gec het eerst") uit het volgc gestuurd, is Schoutei bes ning dat het goed isbster door Jan Evert Veei spe afgelost. „Het is gowisie weer eens een anor ha Ook al omdat ik token, geleden als full-timiBij slag ben geweest ènatprc Zijl altijd zoveel mofd d' eigen kweek heeftAstri werk ik nu al heel 1 £0 Jc meeste jongens. En (Core zeker niet ongezonde s< mand anders eens ligt i gen hoe het moet", rchloi Een opvolger dientje. Schouten („Ik heb mzijn Schiedam, daarbij eien. nen en coachen vanGarf nale jeugd nogal waiserie met het huidige eeppen van De Zijl niet sltDe J „De ploeg is op dit mie. middeld een van cJe z van de ereklasse. Eri pop lent in de groep. Als bij elkaar blijft, vooif» zeer redelijke toekoiJour goede toekomst die, PA feit dat Buunk, Vi EH< (waarschijnlijk) Vardelig het bij AZC voor gezvan houden, wel eens eel hog hoge eindklasseringen tc nen inhouden. Schaad, met De Zijl wel altiidrik: hoogste niveau acteddt h nooit verder kwamiar tweede plek: „Het z>r derdaad naar uit kt Pi krachtsverschillen eerd seizoen kleiner gaan zijn En dat is wel heel ei mei Voor de competitie, Een voor De Zijl. Als je show jaren ook maar maakte, was je al j_ ziet er naar uit da| mend jaar anders En daar kan ik, oold dat seizoen dan nief ner/coach alleen maar blij i GERT-J -.j,uo ucyiauauo £cu unnupen. LEIDEN De hockeyers van Leiden mochten tot afgelopen zondag nauwe lijks enige hoop op verlen ging van het hoofdklas serschap koesteren. De achterstand op concurrent Laren was dan wel niet meer dan drie punten, maar omdat Leiden in de eerste helft van de compe titie slechts drie punten verzamelde, leek degrada tie onafwendbaar. De ver rassende overwinning bij Amsterdam (3-4) heeft de Leidse hoofdklasser wel licht de inspiratie gegeven om aansluiting te krijgen bij de middenmoot. Inzet Een positie die trainer/coach Nol Baarschers al voor de win terstop in gedachten had. De Hagenaar rekende er op het vertrek van Joan van Marwijk Kooy en Johannes Boele van Hensbroek beter te kunnen opvangen: „We hebben gepro beerd het vertrek van die spe lers te compenseren met extra inzet. Toen dat in het begin van de competitie niet lukte, verdween het geloof in eigen kunnen. Ik moet ook zeggen dat we pech hebben gehad. De arbiters namen soms dubieuze beslissingen en steeds in ons nadeel". Een extra tegenslag was de blessure van Wouter Eiken hout, die pas afgelopen wed strijd tegen Amsterdam volle dig inzetbaar was. De Oegst- geestenaar vierde zijn rentree met drie doelpunten en had zo een belangrijk aandeel in de Leidse zege. De overwinning op Amsterdam kwam voor Baarschers niet onverwacht: „Wij hebben een goede voor bereiding gehad, afgelopen maand. Er is veel aan de con ditie gedaan, de oefenwedstrij den zijn bevredigend verlopen. Wat dat betreft hadden we ook een lichte voorsprong op Amsterdam". Kritisch Ook de taktiek van Leiden werd nog eens kritisch onder de loep genomen. Baarschers: „Het systeem was bij ons op de spitsen afgestemd. Dat is ver anderd. Meer spelers hebben een taak gekregen in de aan valsopbouw en kunnen nu ge vaarlijk worden". De Leiden- coach hoopt daarbij dat de strafcorner de komende wed strijden beter functioneert: „De eerste helft van de com petitie liep de corner redelijk. Het kan echter veel beter. Herman Jansen van Schoon hoven heeft ook weinig geluk gekend met zijn schoten. We hebben de afgelopen tijd ook veel op de corners getraind. Aan de hand van de reacties van de keepers proberen we meer mogelijkheden te kriigen dan alleen die harde klap' In de wedstrijd tegen Kam pong, die voor komende week einde op het programma staat, moet LMHC de stijgende lijn zien voort te zetten. De uit wedstrijd eindigde in ieder ge val in een kansloze 8-0 neder laag voor de Leidenaars. De Haagse leraar lichamelijke op voeding sluit een dergelijke uitslag tijdens de return volko men uit: „Dat gebeurt ons geen tweede keer meer. De motivatie is bij ons aanwezig om in ieder geval één punt en misschien zelfs meer uit te sle pen. Ook het daaropvolgende duel tegen Klein Zwitserland wil ik ook niet als een bij voorbaat verloren wedstrijd bestempelen. De thuiswed strijd eindigde tenslotte ook slechts in een moeizame over winning voor KZ". Om de middenmoot te berei ken zal de Leidse ploeg ook zeker in die duels de puntjes bijeen moeten sprokkelen. Nol Baarschers: „Ik vind onze ploeg echt niet minder dan die nu in de middenmoot staan. Wij gaan nu eerste de strijd aan met Laren, dat maar éen punt meer heeft dan wij. Daarna zoeken we aansluiting met de andere clubs. We zijn sterk genoeg.... ■V K Rob Schouten: „Dit De Zijl/LGB heeft toekomst". dat wel altijd de schuld van sommige persberichten werd „Begrijp me goed", vervolgt die rechtvaardigheid op prijs ons? Laatst begon een AZC- dat toch onmiddellijk weer op Schouten, „ik heb niet alleen stellen. Tegen Alphen bijvoor supporter vanaf de tribune het negatieve conto van De lieverdjes in de ploeg. Maar beeld. Twee spelers van AZC met klompen te gooien en in Zijl bijgeschreven". het zijn in de regel wel jongens wijzen op hun voorhoofd, ter- Onder redactie van Willem Spierdijk en Gert-Jan Onvlee Strafschop Hebben we LFC'er Nico van As net in onze vorige rubriek verteld op welke wijze „straf- schopgevoelig" dient te wor den gebuiteld, komt fotograaf Kees binnen met de plaat waarop dat allemaal duidelijk wordt. Zie hoe resoluut scheidsrech ter Zijlstra het snerpende fluitsignaal „strafschop" los laat; als Noordwijk-spits Klaas Vink hier geen winnende val partij produceert weten Wij van Hutspo(r)t het niet meer. Een strafschop dus. Maar is het ook een overtreding van Quick Boys-verdediger Leo van Delft? De rubrieksredactie is van mening dat die vraag er nau welijks toe doet. Zoals wij Nico van As afgelopen zater dag nog vertelden: het gaat erom dat er op het moment van buitelen iemand in de di recte omgeving is. Of-ie nu wat doet of niet... Strafschop (2) De overlevering wil verder dat Klaas Vink na de bewuste penalty tot zijn directe tegen stander zou hebben gezegd: „Nou, dat was mooi meegeno men Hier ontpopt zich de ware strafschopversierder. Niet al leen op het juist getimede mo ment gestrekt voorover gaan, ook nog eens de waas die zich voor de ogen van de woeden de tegenstander heeft ge vormd, nog roder kleuren. Om dan bij een volgende con frontatie een echt verdiende strafschop in de wacht te kunnen slepen.... Strafschop (3) Onze bijdrage van vorige week over de door Wim Jan sen veroorzaakte strafschop ten opzichte van de Westduit ser Hölzenbein (driewerf bah) is ons niet door iedereen in dank afgenomen. Wij schre ven vorige week dat „de ou deren" zich die penalty nog wel zouden herinneren. Voor de heer De Beer uit Leider dorp was dat aanleiding om onmiddellijk boos in de pen te klimmen: „Geachte Hutspo(r)t redacteuren, uw bijdrage over strafschoppen in de rubriek van afgelopen zaterdag heb ik met belangstelling gelezen. U maakt echter een fout wan neer u denkt dat alleen de ou deren zich de strafschop her inneren die door Wim Jansen werd veroorzaakt. De finale dag van de WK '74 staat me nog helder voor de geest. Na de struikelpartij van Hölzen bein veegde mijn vader mijn spoortrein van tafel en rukte mijn oudste broer m 'n teddy beer een arm uit. De spoort rein heeft nooit meer een me ter gereden; de teddybeer leefde ook met één arm nog lang en gelukkig. Met vrien delijke groeten, W. de Beer (16 jaar)". Sprong Haaksbergen-coach Siebe Me lis (op de achtergrond nog net zichtbaar) had er een staande ovatie voor over.- Een Hans Eijsvogel zou zelfs lyrisch ge worden zijn over de wijze waarop deze grijze hengst de hindernis nam. Ook Wij van Hutspo(r)t hebben niet anders dan bewondering voor de fraaie sprong waarmee scheidsrechter Herweijer zich na de wedstrijd Leiden - Haaksbergen in veiligheid bracht. Dat was nodig ook, want een aantal zich voor supporter uit gevende pubers wilde de arbi ter te lijf gaan. Dankzij de in spanningen van een enkele Leiden-bestuurder bereikte Herweijer ongeschonden de kleedkamer. Er moest zelfs een koppeltje politieagenten aan te pas komen om de scheidsrechter de Vijf meihal uit te loodsen. De komst van de agenten was eigenlijk on nodig. Coach en Leiden-spe- lers hadden hun autoriteit kunnen gebruiken om de zes veertienjarige aanhangers naar huis te sturen. Blijkbaar was hun aversie tegen de niet alleen zaterdagavond niet zo populaire Herweijer te hoog opgelopen. Net als bij één van de Leiden-bestuurders, die zei: „Die man verdiende ei genlijk gewoon een pak slaag..... Doelpunt Unitas Leiden 2 - SJC 6. De thuisclub heeft zojuist ge scoord. De Noordwijkse for matie overdenkt haar defen sieve zonden. De doelverdediger draait zich om, op weg naar de bal die in de uiterste linkerhoek van het SJC-doel tot stilstand is gekomen. En fotograaf André komt voorbij... Doelpunt (2) Alphense Boys 1 - SJC 1. De thuisclub (Peter Gerse) heeft zojuist gescoord en viert feest. De doelverdediger (Ted van der Meer) vraagt zich af of hij de in de uiterste rechterhoek van het SJC-doel tot stilstand gekomen bal wel uit z'n hei ligdom zal vissen. En Wij van Hutspo(r)t trek ken de conclusie. 't Zat die Noordwijkse kee pers niet mee, afgelopen zon dag... Doelpunt (2)..

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14