opswachterij Noordwijk ijgt „excursieschuur Visserij dangen door vorst in oblemen Een Whisky van grote klasse hond zoekt: huis fieidóeSoivicmt Oud bestuur Noeroel Islam erkent geen 'noodbestuur' I REGIO ZATERDAG 16 MAART 1965 PAGINA 13 vani nieuj Zink 1 het a ind n£' Sjalq ïeideq huida gewq l°y>JK een tiitgestrekte duin- °<?r. dvan Staatsbosbe noorden van krijgt een ei- 'ormatiecentrum. Het wachter Gielen, die bij de Boswachterij Hollands Duin in Noordwijk belast is met de voorlichting. Eindelijk krijgt hij dan meer ruimte om iedere ïe ruimte, excur- bezoeker van het natuur- jffr genaamd, ver- gebied niet alleen te hel- •H- Tomende maanden pen en begeleiden maar <nd van het par- die ook te wijzen op zijn iClfin bij de Duin- taak om de natuur te hei- la? Het meer dan pen behouden. Bovendien gulden kostende kan hij dan groepen en lAZEl zal voornamelijk klassen ontvangen en »-eis[Orden door bos- dia's vertonen, iets wat in de huidige werkschuur onmogelijk is. Boswachter Gielen gaat daardoor vaak noodgedwongen zelf naar scholen en dergelijke toe: iets dat veel tijd en geld kost. Staatsbosbeheer heeft het hele Noordwijkse duinengebied ten noorden van het dorp in 1915 opgekocht. „Niemand vond het toen nog interessant om die grond te kopen", vertelt Gielen over de geschiedenis. Staatsbosbeheer zette er 's winters ongeveer 200 Noord- ;n en<je excursieschuur eruit te zien. rdagi wijkers aan het werk om den- nebomen te planten. Met die maatregel wilde men een halt toeroepen aan de verstuiving van het duin. Als recreatie-ob ject was het duin nog niet zo in trek in die tijd, iets dat mede veroorzaakt werd door de slechte ontsluiting. Vanuit Noordwijk kwamen er op top dagen zo'n 800 tot 1000 men sen en dat was in die tijd enorm. Nu krijgt het gebied in een jaar 1,3 miljoen mensen te verwerken en dat is mede te danken aan de ontsluiting door de aanleg van de Rand weg en de Duinweg waardoor het duinengebied 36 ingangen heeft. Al die mensen moeten in goe de banen worden geleid wil het natuurgebied niet onher stelbaar worden beschadigd en op den duur verloren gaan. „De laatste vijf jaar is er 2,5 miljoen gulden nodig geweest om het duin vast te kunnen houden. Dat is de invloed van de recreatie: het wandelen, fietsen en paardrijden", vertelt boswachter Gielen. Ook om die kosten te kunnen beperken net als iedereen moet ook Staatsbosbeheer be zuinigen is het nodig dat de bezoekers van de duinen erop worden gewezen wat de gevol gen kunnen zijn als zij zich niet aan bepaalde regels hou den. De boswachterij hoopt door de mensen te wijzen op wat er allemaal gebeurt in het duin, op het gebied van de na tuur en het werk om die in stand te houden, bewuster te maken waardoor de schade Begin deze week startten de graafmachines hun werk. beperkt kan blijven. „Neem nu het broedseizoen. Dat duurt van 15 maart tot en met 15 juli. dan is het verboden hon den los te laten. Die moeten aangelijnd blijven om de veel al op de grond broedende vo gels zoals de fazant, patrijs, wulp, tapuit en pieper niet te storen", noemt boswachter Gielen als voorbeeld. Speciaal De nieuwe excursieschuur is het reultaat van een lang ge koesterde wens. In 1973 vroeg men voor de Noordwijkse noordduinen al een bezoekers centrum. Men wilde geen groot modern geval, maar een iets kleinere uitvoering die aangepast werd aan het ter rein. Voor die speciale wens moest jaren worden gevochten met de overheid maar nu is het er. Het wordt een bunker achtig gebouw op het perkeer- terrein dat verzinkt in het om ringende hogergelegen duin. Het bouwwerk wordt een ver dieping hoog, zo'n zeven bij acht meter groot en erin komt een informatiebalie, een rek met allerhande folders en een soort paneel waarop dia's kun nen worden vertoond. Via het voetpad door het duin komt men op het dak van de schuur uit en daarop wordt een infor matiepaneel gezet. Dat soort informatie-bakens komen op zes punten langs het duin. De eerste zoals gezegd op het dak van de excursie- schuur, en de vijf andere bij de verschillende grote toegangen tot het gebied. Die panelen worden voorzien van allerlei informatieve teksten en illus traties over bijvoorbeeld de dier- en plantensoorten in het duin, hoe men zich moet ge dragen in het gebied, over de verschillende wandelroutes en ook wisselende teksten die speciale, tijdelijke zaken uit de doeken doen. Dat kan een aankondiging zijn van het broedzeizoen met informatie over die vogelsoorten, hoe ze broeden en wat men moet doen om de vogels zo onge stoord mogelijk te laten broe den. maar op die panelen kan ook het uitdunnen de bomen en struiken worden toegelicht. Het nieuwe gebouw, de excur sieschuur, kan naar verwach ting in juli worden opgeleverd. Dan is de schuur nog niet he lemaal klaar. Omdat de werk zaamheden zo duur zijn uitge vallen vanwege de aanpassing aan het duin. moet de Noord wijkse boswachterij zelf voor de afwerking zorgen. Bos wachter Gielen hoopt het ge- VOORSCHOTEN De nog jonge vereniging Voorschotense Visserij Belangen is door de vorstperiode van deze winter in de financiële problemen geraakt. De drie jaar oude vereniging heeft tot taak het bevorderen van de visstand in het openbare water van Voorschoten. De vereniging telt ruim 300 le den, die ieder een tientje per jaar contributie betalen. Die contribu tie is laag gehouden omdat in Voorschoten naast de algemene visvergunning ook een bewijs van lidmaatschap van deze vereniging vereist is. De gemeente Voorscho ten verpacht namelijk al het openbare viswater aan de vereni ging- Tijdens de laatste vorstperiode is er grote schade aangebracht aan de grote vijver in het Burgemeester van der Hoevensportpark. Ongeveer 1500 pond karper vond daar de dood, waaronder, veel pootgoed dat de laatste jaren uitge zet was. „Een samenloop van omstan digheden", noemt voorzitter Jaap Tes- ke de grote sterfte onder de visstand. „Vanouds loost het clubhuis van de voetbalvereniging S.V.L.V. op de grote vijver in het park. Geen enkel be zwaar. maar tijdens de hevige vorstpe riode kwam er een ontdooide strook bij het clubhuis door het hete douche- en afvalwater vanuit het gebouwtje. De vissen en ook andere waterdieren zwommen naar die plek en werden vergiftigd door alle zeepresten. S.V.L.V. treft geen enkele blaam. De gemeente moet daar maar een oplos- Regelmatig worden de vijvers in Voorschoten met een net leeggehaald en de zieke en dode vissen van gezonde gescheiden, sing voor zoeken Ook in andere vij vers vielen slachtoffers, maar niet in de vijver in het Berkhoutpark, waar vis sen verboden is. In die viiver werden door de vereniging Voorschotense Vis serij Belangen twee jaar geleden grote karpers uitgezet. Deze hebben de vorst periode allemaal overleefd. Pootgoed De vereniging ziet zich thans genood zaakt om dit jaar extra pootgoed aan te schaffen en ook wat grotere exempla ren voor de vijver in het burgemeester Van der Hoevensportpark. „Je kunt het een hengelaar niet aandoen om een hele dag aan water te zitten waar vrij wel alle vis door de vorst verloren is gegaan", aldus Jaap Teske, die er op wijst dat zijn vereniging wel uit hengel- liefhebbers bestaat, maar zich niet be zighoudt met wedstrijden. „Hengelen is prachtig, mits ervoor gezorgd wordt dat de visstand op peil blijft", meent Jaap Teske. Regelmatig worden daarom vij vers met een sleepnet leeggehaald. Elke vis gaat via een mensenhand weer het water in, waardoor er een scheiding komt tussen zieke en gezonde vis. De Voorschotense Visserij Belangen wil trachten dit jaar een extra hoeveelheid poot vis uit te zetten en doet daarom een beroep op de gehele burgerij, want een vijver of vaart met vis biedt een schoon gezicht juist omdat de karpe- rachtigen v gebruiken. Wie lid wil worden van de vereniging kan zijn tientje kwijt bij de Rabo-ban- ken in Voorschoten, alwaar de vereni ging een bankrekening heeft. „Wij ko men er wel uit, maar zonder hulp van buiten af duurt het een paar jaar lan ger", aldus voorzitter Jaap Teske. De hond van deze week zal niet direct populair zijn bij de geheelonthouders. Niet dat het dier van een slokje houdt. Nee, het is zijn naam waar men bezwaar tegen zou kun nen maken. De hond luistert namelijk naar de wat drank zuchtige naam Whisky. Maar wie hierover struikelt en het beest toch graag wil hebben, kan altijd nog een andere naam kiezen. Dat gaat bij dieren heel wat gemakkelij ker dan bij mensen. Whisky is een, vier jaar oud hondje van het mannelijk ge slacht. Een operatieve in greep heeft er voor gezorgd dat hij niet meer voor nako melingen kan zorgen. Het dier is gladharig, de vacht is driekleurig. Whisky gaat wit- bruin-zwart getint door het leven. Hij heeft een schof thoogte van 45 centimeter en dat plaatst hem in de catego rie „handzame hondjes". Whisky is een bastaard waar in met een beetje goede wil „bassetachtige trekjes" zijn te bespeuren. De hond heeft in derdaad wel wat weg van een beagle of foxhond, lijkt ook een op klein formaat jachthond. Whisky ziet er ge zond uit, zijn vacht en ogen glanzen. Het dier straalt een zekere vriendelijkheid uit, heeft ook een erg aandoen lijk koppie met mooie bruine ogen en alerte oren. De viervoeter zit nog niet zo lang in het asiel. Op 26 febru ari werd hij er gebracht door zijn baas. Deze moest het dier de hele dag alleen laten en zoals zo vaak had de betref fende hond daar terecht geen begrip voor. Je moet een hond ook niet de hele dag aan zijn lot overlaten. Whi sky blafte en jankte en zoals zo vaak had de buurt daar, ook heel terecht, op haar beurt maar weinig begrip voor. De buren stelden de baas voor de keus: of je blijft thuis, of je brengt ie hond naar het asiel. De uitkomst is bekend. r 6araHnSsÉi& Whisky kan goed opschieten met kinderen. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Aanhankelijke Whisky is een lief beest dat erg goed kan opschieten met kinderen. Hii is bijzonder speels en is er dol op om achter een bal aan te hollen. Het is noodzakelijk dat dit energieke dier enkele malen per dag een ommetje maakt. Een ritje in de auto wordt op prijs gesteld. Whi sky kan overal wonen, ook een flat geldt als prima be huizing. Er gelden feitelijk twee voorwaarden: voldoen de beweging en zo min mo gelijk eenzaamheid. Volgens de ex-eigenaar kan Whisky goed opschieten met soortgenoten, maar hij heeft een grote hekel aan zwarte honden. Een confrontatie met de grotendeels zwarte asiel-herder Nora leverde echter geen agressie, maar vriendelijk gesnuffel van twee kanten op. Waar dat „hekel aan zwart" vandaan komt is dus niet geheel dui delijk. Misschien dat Whisky in zijn oude omgeving ruzie had met bepaalde honden die toevallig zwart waren. Een andere confrontatie, met de witte asielkat, verliep ook be vredigend. Whisky snuffelde aandachtig „an de poes en leek alleen vriendelijke be doelingen te hebben. Geconcludeerd kan worden dat er nauwelijks nadelen aan deze hond kleven. Men moet er alleen rekening mee houden dat hij genoeg aan dacht krijgt, maar dat geldt eigenlijk voor iedere hond. Voor de kenner. Whisky kan zonder moeite in de categorie „black label" worden ge plaatst. Kobin» Kobus, de fraaie rode kater die afgelopen zaterdag in deze rubriek werd gepresen teerd, heeft kennelijk een ge voelige snaar geraakt bij de liefhebbers. Rond kwart over tien al werd zaterdag het eer ste telefoontje over Kobus ge noteerd en de hele week w t»I er nog naar hem ge(n- rd. Deze vroege beller, oen n uit Hoogmade, is ook de nieuwe eigenaar van Kobus geworden. De kat heeft het bijzonder goed ge troffen Om te wennnen moet hij nog even in huis blijven, maar daarna mag hij ook lekker de grote tuin in. DEN HAAG Leden van de verdeelde Nederlandse Moslim Associatie „Noeroel Islam", die elkaar over en weer het gebruik van de gebedsruimte aan de Haagse Snijdersstraat betwisten, zijn gisteren ondanks een bemiddelingspoging van de vice- president van de rechtbank in Den Haag, mr. R. Portheine geen stap dichter tot elkaar gekomen. De vereniging is door reli- gieuze kwesties gescheiden in twee kampen: de „moskee-kra kers" contra de „Wahabies". Vice-president mr. Portheine adviseerde de partijen hun ge schilpunten tot zondag 24 maart op te zouten en verder te be- spreken op een dan te beleggen algemene ledenvergadering. De beide besturen van „Noeroel Islam" het oude en het nieuwe „noodbestuur" konden hierover geen overeenstemming be reiken. Zij eisten, na enige bedenktijd, dat de korte gedingen die zij tegen elkaar hadden aangespannen weer gewoon werden voortgezet. De voor de rechter als „Wahabies" aangeduide Moslim-bewe- ging wil dat de wederpartij de kantoorruimten in de moskee, die volgens hen sinds februari worden bezet, ontruimt. De als „kra kers" omschreven geloofsgenoten eisen daarentegen van de an deren de verenigingskas met 7.000 gulden en de complete lede nadministratie op. Beide kampen noemen zich Soenieten, een is lamitische stroming. De onenigheid tussen de twee partijen spitst zich met name toe op de omstreden gebedsvoorganger, de maulana Mehr-Ali uit Pakistan. Deze werd door het „oude" bestuur op de voorzitter en de tweede secretaris na per 24 januari ontslag aangezegd Ze vonden de man te fanatiek en verweten hem dat hij de reeds latente tegenstellingen binnen de vereniging aanwakkerde Een groot aantal leden van „Noeroel Islam" neeft zich hiertegen verzet, onder wie de uit zijn functie ontheven voorzitter. Na twee herhaalde verzoeken zo beweren zij althans hebben 94 leden op 24 februari in de moskee aan de Snijdersstraat een algemene ledenvergadering belegd Op deze vergadering werd het vertrouwen in net oude bestuur opgezegd en een voorlopig (nood)bestuur benoemd. Dat kreeg als opdracht de orde en rust te doen terugkeren en zorg te dragen voor een algemene jaar lijkse ledenvergadering met daaraan gekoppeld een Destuursver kiezing De vijf van de zeven overige oud-bestuursleden vinden dat de belegde algemene ledenvergadering niet op legale manier heeft plaatsgevonden. Zij constateren dat er 21 handtekeningen ver valst zijn De aanvragers van de algemene ledenvergadering be weren echter het tegendeel. Een woordvoerder „Elk bewijs voor de/.e btv i ildiging ontbreekt Overigens zouden wc al met een derde van hel aantal ondertekenaars het statutair recht heb- - ben gehad deze algemene ledenvergadering aan te vragen Bo- ^M^be(chulaui vendien wil ik erop wijzen dat de beschuldiging aan het adres van het voorlopig bestuur dat de moskee bezet is pertinent on juist is. Het dagelijks gebed vuf maal per etmaal is voor iedere Moslim-broeder toegankelijk".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13