Valkenburg wil confessionele burgemeester 8 VOORKEUR VOOR MEEST ZUIDELIJKE TRACE S2/S20 LEIDEN OMGEVING EeidaeGotwant Onderscheidingen in Zevenhoven Jazzclub in Alphen Rioleringswerkzaamheden officieel van start Hoofd Aloysiusschoi Zoeterwoude stapt oj)| JJB blijft-- toch ope$n ZATERDAG 16 MAART 1985 ZEVENHOVEN M. Kat huldigde gisteravond negen jubilarissen van de Bouw- en Houtbond afdeling Zevenhoven. Namens het districtsbe- stuur van Utrecht hield hij een toespraak waarin hij inging op de geschiedenis en het belang van de vakbond, uitbouw van de sociale verzekerin gen en de eensgezindheid van de bond. Daarna reikte hij aan de jubilarissen de volgende speld jes uit: De gouden speld met briljant aan L. Bos (60 jaar lid), de „gewone" gouden aan de heren T. van de Hoort, W. de Groot, A. Hilders, K. van Tol, T. van de Meer, voorzitter van de afdeling Zevenhoven J. Aartman en H. van de Linden, allen veertig jaar lid. De zilveren speld ging naar C. de Groot die een kwart eeuw aan de bond is verbonden. Optreden van Rata Pinyada OEGSTGEEST Het Oegstgeester koor Rata Pi nyada (Catalaans voor vleermuis) treedt zondag middag voor het eerst op. Dat gaat gebeuren in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Op het programma staan wer ken van Hindemith, De bussy, Bennett, Andriessen en Brahms. Het koor om vat twintig zangers onder leiding van Kees Taat. Aanvang twaalf uur, kaar ten zijn verkrijgbaar aan de zaai. ALPHEN AAN DEN RIJN Er komt een jazzclub in Alphen. De Juniorkamer, Stichting Alphense Jazz Night en Expressie'70 richten samen zo n club op. Plaats van samenkomst is het Hooftstraattheater. Na het succes van de drie Alphense Jazz Nights waarbij een groot aantal mensen „nee" verkocht moest worden omdat de zalen vol waren, opperde Chris Nobels dat het leuk zou zijn iets dergelijks op kleinere schaal te organiseren. De eerste bijeen komst is morgen, de volgende op 26 april. Op die bij eenkomsten spelen de Alphenaar Toon Roos en de Key Stork Jazzmen uit Leiden. Het lidmaatschap van de vereniging moet een tientje per jaar gaan kosten. Naast een optreden van Toon Roos is er ook een dia-voorstelling, een tweede hands platenmarkt en een jazzfilm. Morgen wordt uit de doeken gedaan wat de vereniging beoogt. De bijeenkomsten begin nen steeds om half negen. NIEUWVEENLEIMUIDEN/MIJDRECHT Wethouder J. Fransen heeft gistermiddag om drie uur het officiële startstein gegeven voor de aanleg van de riolering voor de Tolhuiskade, het Nieuwveens Jaagpad en het Mijdrechts Jaagpad. Het project is ongeveer 6,5 kilometer lang en bevindt zich in grote lijnen tussen de Kattebrug en Vrouwenakker. De totale kosten bedra gen ongeveer 2,25 miljoen. De aanleg moet binnen korte tijd ge reed zijn in verband met het opheffen door het rijk van een sub sidieregeling voor de aanleg van rioleringen. Dit betekent dat de aannemer per 1 maart 1985 opdracht moest hebben om te begin nen en het project per 1 juli 1985 geheel gereed moet zijn. Wet houder Fransen noemde het begin van de werkzaamheden gis teren een triomf voor het milieu. „Geen enkele bestuurder had durven veronderstellen, dat ook deze dunbevolkte polder door het afvoeren van het afvalwater een zo belangrijke bijdrage aan het milieu zou kunnen gaan leveren", zo stelde hij. ZOETERWOUDE Joop Vink, hoofd vani „Aloysiusschool" legt met ingang van het nieu\ jaar zijn functie neer. Hoewel de heer Vink vorig jaar juli al had genomen, heeft hij het t kend gemaakt. Een en ander houdt verband tussen de Aloysius/Zonnegaarde met de Sjala I die per 1 augustus een feit wordt. De scheiden onderwijzer die aan het eind van het huidij jaar 36 jaar in het onderwijs werkzaam is gewe van meer dan 25 jaar als hoofd van de Aloysiu maakt gebruikt van de zogenaamde 55+ reêwIJÏ schoolhoofden die geen directeur van een Ijitges willen worden. Vink zegt onder meer door dyan gingsmaatregelen van het kabinet niet voldoe^ r vatie meer te kunnen opbrengen om de nieuwfi? welk gebouw dan ook op te starten. p' Iforn VALKENBURG De nieuwe burgemeester van Valkenburg moet liefst tussen de 35 en 45 jaar oud zijn zodat hij langer dan een periode van zes jaar kan blijven, een con fessionele levensovertui ging hebben, een ruime ervaring hebben in een leidinggevende functie bij voorkeur als burgemees ter en/of gemeentesecre taris en hij of zij moet res pect hebben voor de Val- kenburgse traditie en his torie. Dat zijn een paar punten uit de profiel schets die de Valkenburg- se gemeenteraad gisteren overhandigde aan mr. S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Patijn maakte van de ge legenheid gebruik een werkbezoek aan de ge meente te brengen. Overigens voegden de ver schillende fracties ieder aan de profielschets hun specifieke ei gen verlangens toe. Toch wa ren de raadsleden het over meer dan alleen de bovenge noemde elementen eens. De Valkenburgse raad verwacht ook van zijn nieuwe leider of leidster dat die een hoger be roepsopleiding op universitaire studie op bestuurlijk gebied of dat van gemeente-financiën voltooid heeft. Daarnaast ie mand gevraagd die ook bereid is portefeuilles te beheren en als bijzonderheid bij de gecom bineerde burgmeesters- en se cretarisfunctie wordt verlangd dat de nieuwkomer met tact en overtuiging leiding kan ge ven aan het gemeentelijke ap- paraat. Openheid en openbaarheid van bestuur dient de nieuwe burgemeester voor te staan en tenslotte wordt van hem of haar verwacht dat nevenfunc ties slechts na overleg met de gemeenteraad worden aan vaard en dat die functies mede in het belang van Valkenburg moeten worden vervuld. CDA-fractievoorzitter H. Dijk huizen stelde daarbij dat vol gens zijn fractie zowel een man en als een vrouw geschikt zijn voor de functie en dat gezien de representatieve taak de voorkeur wordt gegeven aan een gehuwd persoon. Ker kelijke meelevendheid wordt verondersteld en hoe kan het ook anders de nieuwe burgemeester moet volgens de CDA-fractie lid van de eigen partij zijn. De voorzitter van de op één na grootste fractie in de Valkenburgse raad, P.T. Mizee, uitte zijn hoop op een VVD-burgemeester, „want in deze partij zijn genoeg mensen die kerkelijk lid zijn en passen in de functie". Het hebben van een bepaalde levensovertuiging is voor zijn fractie geen dwingende eis en ook spreekt de VVD, net als het CDA, geen voorkeur uit voor een mannelijke dan wel een vrouwelijke burgemeester. De gehuwde staat wordt ook niet van groot belang geacht, maar om dezelfde reden als het CDA is er een lichte voor keur bii de liberalen voor een gehuwd iemand. Mevrouw A.R. van den Broek- Westerink (PvdA) wil dat de enige vrouwelijke kandidate ook serieus bekeken wordt en acht de gehuwde status niet van belang. Erg belangrijk vindt deze fractie het dat de nieuwe eerste burger een voorvechter moet zijn van in tergemeentelijke samenwer king. GPV-woord voerder A. de Vries sloot de rij door op te merken dat hij de voorkeur geeft aan een gehuwde man. met een protestants-christelij ke levensovertuiging, die ker kelijk meeleven is en ge zien de aanwezigheid van het Marinevliegkamp een posi tieve opstelling neeft ten aan zien van defensie. Een GPV- kandidaat heeft zijn voorkeur, maar tegen iemand van CDA- huize zal hij zich niet verzet ten. Commissaris Patijn meldde de femeenteraad gisteren dat er 7 mensen heoben gesollici teerd naar de vacature van burgemeester annex gemeen tesecretaris in Valkenburg. Onder die 37 bevindt zich één vrouw. Wat betreft de politie ke kleur heeft het CDA een meerderheid in dit gezelschap met 24 kandidaten, zeven zijn er van VVD-huize, drie van PvdA-komaf, twee lid van D'66 en één is lid van het GPV. De sollicitanten vormen wat hun huidige werkkringen betreft ook een bont gezel schap. Twee zijn er nu wet houder in een gemeente, ze ven raadslid, negen gemeente secretaris en de overige komen van andere posities, maar veel van hen zijn op het ambtelaij- ke vlak werkzaam. De commissaris hoopt de be noeming van een nieuwe bur gemeester per 1 juli van dit jaar voor elkaar te hebben, rond de tijd dus wanneer de huidige burgemeester en ge meentesecretaris N. van 't Wout met pensioen gaat. Vol gende week maakt Patijn een selectie uit de sollicitanten naar aanleiding van de hem overhandigde profielschets en daarna start hij een gespreks ronde met de kandidaten. Half april hoopt hij de namen van de vijf en tien meest geschikte kandidaten toe te sturen naar de vertrouwenscommissie van de gemeenteraad. Wanneer deze haar bevindingen voor eind mei aan de commissaris toestuurt, kan de benoeming op tijd afkomen. Anders zou de zomervakantie ertussen ko men en zou de nieuwe eerste LISSE/HILLEGOM De doorgetrokken weg S20/S2 van de Leimuiderbrug langs Nieuw Vennep naar Hillegom- Lisse zou zo zuidelijk mogelijk moeten lopen. Direct ten wes ten van de Schiphollijn zou de weg naar beneden moeten af buigen. De weg komt dan vierhonderd meter zuidelijker te lopen dan wanneer de weg rechtstreeks doorgetrokken zou worden vanaf de Leimui derbrug. Met name de woon wijk Linquenda van Nieuw Vennep zou door deze tracé- keuze zoveel mogelijk worden gevrijwaard van geluidsover last. Provinciale Waterstaat en de Provinciaal Planologische Dienst van Zuid-Hollana heb ben een en ander samen met hun Noord-Hollandse collega's neergelegd in een nota over de S20/S2. Provinciale Staten van Zuid-Holland dringen mede op initiatief van de gemeente raad van Lisse al jaren aan op aanleg van de weg. Het karwei kost 34 miljoen gulden en de weg kan pas in 1989 worden aangelegd. De S2 heet het Zuid-Hollandse deel de toekomstige weg en S20 het Noord-Hollandse deel. In de nota is op een rijtje gezet wat de gevolgen zullen zijn van het doortrekken van de weg tot de Bollenstreek. Met name de verbindingswegen van Hillegom naar Nieuw Vennep en omgekeerd zouden enorm door de nieuwe weg worden ontlast en daartegen over staat een geringe toena me van het verkeer op de Leidsestraat tussen Lisse en Hillegom. Er zijn vijf varian ten voor het verloop van de weg opgetekend en daaruit moet nog een definitieve keu ze worden gemaakt. Vanuit landschappelijk oogpunt zou de weg zo dicht mogelijk langs Nieuw Vennep moeten lopen, maar vanuit agrarisch en ge luidstechnisch oogpunt bezien verdient een zo zuidelijk mo gelijk beloop van de weg de voorkeur. Alle varianten zijn verder ongeveer even duur. lag.l gulc DEN HAAG/HAZETzal DE Hoewel de lLrc|( State van mening isf W van Hazerswoude rechte de JJB toes hebben gegeven een de Van Beethovenlaa bruiken, zal de gem! komende week de K nog niet uit het nieuv rencentrumpje hal^ s heeft wethouder G.I Lecq-de Knikker meryS Mevrouw Stotijn, eet! j j mensen die vorige we-. Raad van State bezwaj 'Y ten tegen het jong^'V trumpje, zegt het niej^I- zijn met de wethoudr°*\ noods spannen we kort geding aan ont\ meente te dwingen dfi-- V sluiten. We gaan onsj binnenkort beraden".| houder zegt het nog vroeg te vinden om he jeugdonderkomen te „Ik wil eerst weten wê Raad van State tot <j spraak is gekomen en<je e moeten er donderdag i praten. Dus voor die r~"~ de keer zeker nog nifl Volgens de weghoudei de omwonenden niet Raad van State om onl van het onderkom vraagd, maar slechts) nietiging van het c| sluit. „En dat is heel) ders", aldus de weth< omwonenden denken ders over. Astrid de stuurslid van de JJB de jongeren dit wee) woon doorgaan". „W< druk bezig met de in Koninklijke onderscheid! NOORDWIJK Bi ter mr. J.M. Bohnike termiddag mevrouw Dinter de eremedaille^ behorende bij de O Oranje Nassau tijdens scheidsreceptie opgesj onderscheiding is h^ leerid wegens haar ve A een 35-jarig dienstvei het psychiatrisch zii Sancta Maria. Zoals gij in deze krant te lez werkte mevrouw Vai bij de wasserij maar, daar naast door haar ej doen een grote sociale voor de ziekenhuisbed Onder redactie van Ton Pieters. Het „Geïllustreerd Zon dagsblad" opende op za terdag 20 maart 1915 zijn editie met aandacht te schenken aan één van de verbazingwekkende won deren der technische vooruitgang in die tijd. „Er is in dezen oorlog al heel verschillend gedacht en geschreven over die al lermerkwaardigste kunst stukken van menschelijk vernuft, de bestuurbare ballons naar het stelsel dat graaf von Zeppelin heeft uitgevonden. Ze hebben als oorlogs-werk- tuig niet voldaan, zeggen de Engelschen en Fran- schen in hun couranten en illustraties, en de Duit- schers-zèlf mogen dan het tegendeel beweren, zeker is het dat ook in neutrale landen de opinie is geves tigd, dat de bewonderens waardige uitvinding van graaf Zeppelin voor de gruwelijke oorlogsdoe leinden niet zóó krachtda dig is geweest tot nog toe, als men van technisch oogpunt mocht onderstel len. Wij kunnen niet an ders dan hopen, dat het zóó mag blijven.". ,Het is inderdaad ver schrikkelijk, dat de prachtstukken der uitvin dingskunst, dat de kenne lijke bewijzen van men schelijk vernuft, zooals de Zeppelin's zijn, allereerst en voornamelijk in den dienst van den algemee- nen menschenmoord, den oorlog, zijn gesteld! Doch dit daargelaten, blijft dan toch het genie dat deze prachtige voortbrengselen van de menschelijke tech niek heeft voortgebracht. Zelfs duizenden meters hoog in de lucht kan zulk een „luchtkruiser" wor den gerepareerd! Met een zuurstofmasker om het hoofd kan de reparateur dan klimmen in het alu minium netwerk dat den ballon omgeeft, en aldus alle reparaties aan de af zonderlijke ballons, door vijandelijke kogels getrof fen, bewerkstelligen die PELSJAGER: „Een Duitsch hoofdkwartier In het Oosten, op het oogenblik dat een ordonnans, In pelsuniform, een bood schap komt brengen". noodig zijn. Men weet na tuurlijk, dat een Zeppelin niet één ballon is, doch dat in het sigaarvormig hulsel zeven of negen ronde ballons naast elkaar zich bevinden". Het Zondagsblad kon ie mand van de ene verba zing in de andere doen la ten vallen. Zelf werd ik wel zeer onaangenaam verrast door een medede ling „Aan onze lezers". In de afgelopen paar jaar dat deze zaterdagse „zondags- rubriek" draait, hebben niet weinige lezers en le zeressen gereageerd op gereproduceerde foto's, al leraardigste kiekjes zo u wilt, van familieleden en bekenden zoals ze zeven tig jaar geleden bekend waren. Het was altijd leuk om plotseling tante Daa te herkennen, of nicht me juffrouw Francisca Spook die toen, buiten de we reld, zuster Theresia heet te. Maar opeens zette de Zon dagsbladredactie een fikse domper op de feestvreug de: „Tot onze spijt moeten wij berichten dat wij niet als tot dusver kunnen voortgaan met het opne men van foto's en portret ten inzake 12-en een half jarige en 25-jarige jubilea, 50-jarige huwelijksfeesten, vaandels van vereenigin- gen, uitvoeringen van tooneelvoorstellingen enz. voor zoover deze een plaatselijk karakter dra gen. Slechts bij uitzonde ring zal in het vervolg nog een dergelijke foto opge nomen kunnen worden. Het getal dier foto's wordt gaandeweg zoo groot dat GENIALE REPARATIE: „Hoe In de lucht een door kogels ge troffen Zeppelin kan gerepareerd worden. Op de plaat is om het herstellingswerk te laten zien een deel van het bui tenste ballonomhulsel weggelaten". wij gedwongen zijn ge worden tot bovengenoem- den maatregel over te gaan. Geheel bijzondere verdiensten zullen wij in- tusschen door het 'opne- ik er maar gauw een mop overheen gooien. „Dokter: „Heb ik u niet uitdrukkelijk bevolen, slechts lichte spijzen te ge bruiken en nu ontmoet men van een portret gaar- ik u hier in de stations- ne blijven eren. Wij ver- restauratie voor een bief- zoeken inzake het boven- stuk!" Patiënt: „Maar dok- staande de medewerking ter, is er nog lichtere kost van onze lezers. De Re dactie". denkbaar dan een bief stuk in eene stations-res tauratie?" Tenslotte een uiting van civiele hoffe- niet zo vernietigend in lijkheid: „Echtgenoot, aan kunnen slaan als deze het middagmaal tot zijne harde en hartvochtige, jonge vrouw: „Vrouwtje even „en passant" geplaat- lief, hartedief, ik begin te Een bom of granaat had ste, mededeling. Waar schijnlijk zat het Zondags- denken, dat er kookboek van jou blad tot aan z'n nek vol paar drukfouten moeten met oorlogskiekjes. Laat zijn!" ®en OCHTENDWANDELING: „Veldmaarschalk von Hinden[ de geniale overwinnaar der Russen, op een morgenwaï in zijn hoofdkwartier".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12