lidteQowuvnt Parkeergarage bij station en AZL STAD OMGEVING EEK INDE Duinbehoud tegen naaldbos Spreekuur voor voordeurdelers Afscheid burgemeester van Leiderdorp :°<kers y^aten "4en- Hit NIEUWBOUW ZIEKENHUIS VIER JAAR EERDER KLAAR ZATERDAG 16 MAART 1985 PAGINA 11 e verduisteren goscn pies ander C vG Vijf Hagenaars, on- 1.00 19-jarige en een 24-ja- steller, hebben gisteren agse rechtbank straffen van 2000 gulden boete iden onvoorwaardelijke itraf tegen zich horen het verduisteren, •n helen van grote hoe- girocheques. De giro- ïrtegenwoordigden een ■ood,»> enkele tonnen. Op van een 27-jarige Hage- Vi 19-jarige postbode zich «den de girocheques niet Pllbrievenbussen, maar in akken weg te steken. LEIDEN De Stichting Duinbehoud pleit voor een wezenlijk andere aanpak van het beleid ten aanzien van kustbossen. Er zou ge streefd moeten worden naar een vergroting van de na tuurwaarde van de duinbe bossing door bijvoorbeeld op bepaalde plaatsen naaldbos te vervangen door gedeelte lijke natuurlijke open duin begroeiing en gemengd (loof)bos. Bovendien zou ge stopt moeten worden met de houtwinning, die in kustge bieden toch verliesgevend is. Dit stelt Duinbehoud in een reactie op het „Beleidsvoor nemen Meerjarenplan Bos bouw" van het ministerie van landbouw en visserij. Volgens dat plan wil het mi nisterie tot het jaar 2050 de huidige 2.000 hectare naald bos geheel in stand houden terwijl het ook vergroting van de natuurwaarde na streeft. Die twee doelstellin gen zijn, meent Duinbeheer, met elkaar in tegenspraak. De voordelen van gemengd loofbos zijn volgens de stich ting niet alleen de grotere natuurwaarde door meer be groeiing onder de bomen en de aantrekkingskracht op andere dieren, maar ook het grotere belang voor natuur- gerichte recreatie. Daarnaast stelt Duinbeheer, die wel een gedeelte van het naald bos wil behouden, dat van oorsprong alleen gemengd loofbos in het duingebied voorkomt en dat naaldbo men meer water verdampen waardoor de duinen verdro gen hetgeen ook weer gevol gen heeft voor de waterwin ning. LEIDEN Het Verenigd Actie Overleg Laagste In komens (VAOLI) is gestart met een spreekuur voor de zogenaamde voordeurdelers. Voordeurdelers zijn mensen met een bijstandsuitkering, die met anderen een huis- en woonkosten delen, maar met hen geen economische eenheid vormen. Het spreekuur is be doeld om voordeurdelers voorlichting te geven over de gevolgen van de nieuwe wettelijke regeling die op 1 april ingaat. Het spreekuur wordt gehouden op woensdagen van twee tot vier uur bij de Jongerenbe weging aan de Koppenhinksteeg, op donderdagavon den van acht tot tien in het LVC aan de Breestraat en vanaf 27 maart ook in het Jongerencentrum Stats op vrijdagen van twee tot vier uur. Vanaf 1 maart wordt ook in een aantal buurthuizen spreekuur ge houden. LEIDERDORP Er is een speciale werkgroep in het leven groepen die de activiteiten in het kader van het afscheid van burgemeester M.A. van der Have van Leiderdorp in april organiseert en coördineert. De werk groep staat onder voorzitterschap van wethouder mevrouw I.J. Gehner en omvat verder een viertal ambtenaren, onder wie gemeente-secretaris A.M. Willems. Er is al een voorlopig programma samengesteld. Op don derdag 18 april trekt een défilé van verenigingen langs het gemeentehuis. Op vrijdag 19 april wordt een buitengewone raadsvergadering gehouden, gevolgd door een receptie. Op zaterdag 20 april zal aan de inwoners van Leiderdorp de gelegenheid geboden worden afscheid te nemen van het burgemeesterechtpaar. Voorafgaand aan deze receptie zal een buitenge- beuren plaatsvinden op het plein naast het gemeentehuis. De werkgroep wil de burgemeester een gemeenschappelijk cadeau aanbieden namens de inwoners van Leiderdorp. Het is mogelijk een bijdrage te leveren aan dat cadeau middels het storten van geld bij de plaatselijke banken. iveiligi al. 07C ^TëT: Tel 0t| 070-4 no Dia 11.6 ibi 1.6 >700.-. - De krakers van ISlt dkvan de Stichting "entenhuis Huisves- Teiq) aan de Doelen- iorra tien dat pand vrij platen. Volgens A. 00 km» directeur van de afgelopen maan- meer in het _^Ljwezig. 1 cyt.j hadden vorig jaar ,ereo Papenburg 33 ge- het pand aan de dat aan de ach- an Rapenburg 33 4rd eveneens ge- rige week werd Ra- t na een gerechtelijk limd. De krakers en grote ver- :hter. De krakers ran de rechtbank ind aan de Doe- lijven zitten. De inmiddels van de stemming gekre- iuwtje dat op het I692.ien de twee panden eindigen. De SLSH zal in 230 33 kantoren voor nw.staik vestigen. 80.0 f 2950 heeft gistermiddag twaalf uur een ein- röQÓPt aan een kraakac- *asteurstraat. De po- omwonenden ,e<iet huis net was ge- 07CH krakers verklaar- lG-BGhet al sinds af- jensdag hadden ge- informatie van de ^leek dat de woning al" woningzoekende vezen. De krakers Gslflni pand daarop vrij- schnis/ten' I. 070- De nieuwbouw van het AZL schiet goed LEIDEN Het bestuur van het Academisch Zie kenhuis (AZL) over weegt de bouw van een parkeergarage bij de nieuwbouw van het zie kenhuis en het station. Het AZL wil hierover gaan praten met de ge meente Leiden, de Ne derlandse Spoorwegen en de universiteit. Het ziekenhuis heeft sneller extra parkeergelegen heid nodig nu bekend is geworden dat de hele nieuwbouw vier jaar eer der, in 1992, wordt opge leverd. De verhuizing naar het eerste deel van de nieuwbouw begint op 25 november van dit jaar. AZL-woordvoerder P. van Dam van het AZL meldde gisteren dat de plannen voor een parkeergarage uiterst vaag zijn. Volgens hem is parkeren altijd een probleem geweest en zal er hoe dan ook een oplossing voor moe ten worden gevonden. Een eis van de gemeente Leiden is, dat er bij de nieuwbouw van het ziekenhuis voldoen de parkeerruimte komt. Door de snellere uitvoering van de nieuwbouwplannen is het wel noodzakelijk een aantal dure extra voorzienin gen te treffen. De afdelingen KNO en Dermatologie wor den „verjaagd" door de nieuwbouw en moeten tijde lijk worden gehuisvest in ge bouw 30, dat daarom moet worden aangepast. Dit bete kent een investering van 10 miljoen gulden in een ge bouw dat na 1992 wordt ge sloopt. Zo moeten er drie operatiekamers en poliklinie ken worden gebouwd in het volgens de woordvoerder slechtste gebouw van het zie kenhuis. Vervolgens moeten Dermatolgie en KNO verhui zen naar de nieuwbouw. Volgens AZL-directeur J. Peters is het echter verant woord een dergelijk bedrag te spenderen aan een tijdelij ke voorziening. „Doordat er nu in één ruk kan worden doorgebouwd kan het plan- bouwbureau waar tientallen mensen werken vier jaar eer der worden opgeheven", zegt hij in Centrum, het perso neelsblad van het AZL. „Er is nu tenminste de zekerheid dat we een compleet en vol ledig ziekenhuis krijgen", al dus Peters. Nu niet meer in fases wordt gebouwd kan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen volgens Pe ters de financiering niet meer stop zetten. „Vier jaar eerder opleveren scheelt in de bouwkosten", aldus woordvoerder Van Dam. „Hoe langer zoiets duurt, des te duurder wordt het". Nu er niet meer in tranches (gedeelten) hoeft te worden gebouwd, kunnen dure noodvoorzieningen ach terwege blijven. In de eerste tranche van de nieuwbouw moesten voor twee miljoen gulden aan noodvoorzienin gen worden aangebracht, zo dat het gebouw zelfstandig kan opereren. Met de eerste verhuizing kan worden begonnen, omdat er met het ministerie overeen stemming is bereikt over de start- en inrichtingskosten van de nieuwbouw. Het gaat om een bedrag van 63 mil joen gulden, verdeeld over 25 miljoen aan startkosten en 38 miljoen aan inrichtingskos ten. Op 25 november verwis selen ae afdelingen Inwendi ge Geneeskunde, Radiodiag nostiek (gevestigd in gebouw 30) en de poliklinieken voor inwendige geneeskunde het oude AZL voor het nieuwe. Deze verhuizing, waarmee een miljoenenbedrag is ge moeid, moet op 20 december klaar zijn. In de loop van 1986 volgen de Apotheek, de Bloedbank, de diagnostische laboratoria en de proefdier- verblijven. In deze periode faat ook de eerste paal voor e resterende nieuwbouw de grond in. De nieuwbouw van het AZL gaat zo'n 600 miljoen gulden kosten. De start- en inrich tingskosten (63 miljoen) zijn hierbij overigens niet inbe grepen. De totale oppervlakte beslaat 88.750 vierkante me ter (bijna 9 hectare) met 850 bedden. Er worden overigens niet zes, maar vijf verpleeg- torens gebouwd, zo werd gis teren bekend gemaakt. Haarlemmermeer wil maatregelen tegen vliegtuig lawaai SCHIPHOL Het gemeente- bestuur van Haarlemmermeer heeft de Rijksluchtvaartdienst en het ministerie van verkeer en waterstaat gevraagd maat regelen te nemen tegen de plotseling toegenomen geluids overlast van vliegtuigen in met name Hoofddorp en Zwaanshoek. Er wordt veel geklaagd bij de gemeente en de Stichting Geluidshinder Schiphol. Het komt de laatste maanden geregeld voor, aldus Haarlem mermeer. dat van de Kaag baan opstijgende vliegtuigen boven het zuid-westen van Hoofddorp en (op grotere hoogte) boven Zwaanshoek vliegen. Zeker in een deel van Hoofddorp treedt daardoor „onaanvaardbare" geluidshin der op. aldus de gemeente. De Stichting Geluidshinder Schip hol en de luchthaven konden geen opheldering verschaffen, zo wordt er aan toegevoegd. Er gaan wel geruchten, aldus de gemeente. Het lawaai zou voortvloeien uit uitvliegprocedures. gezegd, dat het „andere ge luid onderdeel is van al be staande uitvliegprocedures, waar nog geen gebruik van werd gemaakt. Slaaptabletten verloren HILLEGOM Een inwoner van Hillegom is gistermiddag een doosje met zware slaapta bletten genaamd ..Rohypnol" verloren. Het gaat om een wit doosje met blauwe letters, dat afkomstig is van Apotheek Hillegom. Waar en wanneer de tabletten verloren ziin is niet bekend. Voor kinderen kunnen de tabletten gevaarlijk zijn. ia 2.oP bijdragen van Buurman, Wil- ^^TJuijteweg, Marcel Roel den Outer iitvoeittf Visser. 67.000 el. 079" ten op te zetten. Een fraaie staaltje van horizonvervui ling. Fietspad (2) Opvallend is dat de kampioen natuurbescherming, de vere niging Milieudefensie, die doorgaans bij het krenken van een grassprietje al in het geweer komt. geen bezwaren heeft tegen het fietspad. Door de vestiging van camping Van Rijn is net landschap toch al Jong is een zeer actief, zelfs bijzonder actief baasje. André -geniet doorgaans van een goede pers. Hij weet im mers als geen ander op een charmante wijze zijn planne- tjes voor het voetlicht te bren gen. Humorvol en met een ongeremd optimisme schetst hij louter positieve ontwik- kingen en ook kritiek op maatregelen van anderen (ge meente) weet hij luid, maar amusant te verpakken. verpest, zo vindt Milieudefen- Leidse blllf (2) iiMCiW (1) 070~ftnig mens heeft iets fX 2 It? aanleg van fietspa- j komt dan ook maar (fK>r dat een P^an voor 16van zo'n verbinding iaat al wordt getorpe- er 260ln Alkemade is men el 07(fc^ 'n ^et 2eweer 6e" !}egen het provinciaal lab 99 Dr 1,5 kilometer lang 138fllangs de oevers van 0704 Aa' p.7r..jtig bewoners van de - TeIj>older die aan de Aa lien al voor zich hoe --Ite dagjesmensen hun Sunb8en vertrappen en be- 250.-. met ijsverpakkingen, irblikjes en honden -r—njtt vee aan. Zij stellen '013 MHrijs op dat de „land- i, langijke waarden" van LPG.ld niet worden aange- schuil Kei. «oVVD stelden zich tij- r. 71 vergadering van de 070-ftmissie openbare rina SU dan ook achter de 2009p. En zelfs PvdA en ken het fietspad, dat 9fi4 fJ°°r de Provincie be- worden, ook liever •G. Sebben. De lobby van inden, inderpoldersbewoners werk gedaan. DL bj. iïolenstichting is ver- r. n.o.tfigd over het plan om jr aan te tasten. Daar- EN I3^ten ze gemakshalve l. tusMblangs betonnen pla- •r de Veendermolen bus ifaten storten om ten- 070-J Verder vindt Milieudefensie aanleg van het fietspad nood zakelijk omdat de nu gebruik te route, de Aderweg, te smal is en daardoor gevaarlijk voor fietsers. Als juist zij voor een pad door een mooi gebied zijn, dan moet er toch een lampje gaan branden. Het lijkt er. gewoon op neer te komen dat de tegenstanders van het fietspad geen potte- kijkers voor de deur willen hebben. Niet meer en niet minder. Ze gunnen de Alke- madenaren gewoon geen leuk fietstochtje langs de Wijde Aa. Het was ook te mooi om waar te zijn dat een groep agrariërs en omwonenden zich zo druk zou maken om behoud van de natuur. Leidse bluf (1) Maar weinigen zorgen in Lei den voor zoveel leven in de brouwerij als André de Jong. Als directeur van de Groe- noordhallen en Stadsgehoor zaal presenteert hij doorlo pend aardige, leuke en soms ook wel minder leuke activi teiten, die doorgaans veel pu bliek naar de stad halen. Daarbij is hij actief in organi saties als Leidato, Leiden Pro motion, Leidse Jazzweek en VVV en weet voorts nog tijd te vinden voor bestuursfunc ties die verband houden met de Leidse veemarkt en is hij ook nog in zijn woonplaats Zoeterwoude in tal van orga nisaties actief. Kortom, De Toch is André de Jong soms te ongeremd. Dan slaat hij door op plaatsen waar hij eni- ge'voorzichtigheid in acht had behoren te nemen. Presen teert hij plannen, die later on uitvoerbaar blijken. Of al thans heel wat minder groot schalig zijn, dan hem bij de presentatie voor ogen stond. Een paar voorbeelden: Een motorfestijn in de Am sterdamse Rai Komt niet van de grond. De Jong kondigt aan dat een soortgelijke mo torgala op kleinere schaal naar Leiden zal worden ge haald. Uiteindelijk gaat het feest niet door, maar een be richtje daarover wordt de bui tenwereld niet verstrekt. In tegendeel. Pas een weekje voor aanvang blijkt dat toe vallig. Een modegala in de Stadsge hoorzaal. Half maart zouden alle zalen van de Stadsgehoor zaal een dag bol moeten staan van mode in alle soorten en maten. Het lukt niet: het gala wordt teruggebracht tot een show van vijf plaatselijke middenstanders, die maar eén zaal in beslag zal nemen. Derde (voorlopig?) laatste voorbeeld. De Ronde Tafel (een club van heren op stand, die met een goed glas wijn in de ene en een dikke sigaar in de andere hand bij het haard vuur het wereldgebeuren vol gen) zou een grootse rommel- Ambtelijke (wlnd)molens (zie: „Don Quichotte"). markt met allerlei artiesten in de Groenoordhallen organise ren. Voor een goed doel, kon digde De Jong aan. Maar de Ronde Tafel kreeg intern ru zie. Ook dat evenement is in middels geschrapt. De wens is de vader van de gedachte, heet zoiets. Hij heeft duidelijk te veel wensen, die De Jong. Elfsteden Het is wat laat, maar toch. De Elfstedentocht heeft een staartje. In de meeste gemeen ten rond Leiden zijn de wed strijdrijders en tourrijders na afloop van de strijd uitbundig onthaald in hun dorp. De bur gemeester trok er telkens per soonlijk op uit om de rijders te feliciteren met de grootse prestatie. Alleen in het dorp Alkemade (straks onderdeel van de Braassemgemeente) vond het gemeentebestuur „geen aanleiding" om de 25 meentehuis te onthalen op het één en ander. Alkemade, de gemeente in Nederland met het grootste oppervlakte aan water binnen de gemeente grenzen en waar bijna ieder een enthousiast meeleeft met het ijs, was in diepe stilte ge huld toen de ijshelden terug keerden. Gemeentelijk woordvoerder J. van Elk: „Onze nuchtere Alkemadena- ren zijn niet gesteld op huldi gingen". Aldus wordt het ont breken van een gemeentelijk feestje verklaard. De meeste schaatsers denken er anders over. Piet Klein, één van de mensen die de tocht uitreed, zegt dat de meesten een fees telijk onthaal op het gemeen tehuis wel op prijs gesteld zouden hebben. Maar zoals het een Veender betaamt, zegt hij: „Pech gehad misschien de volgende keer, over een jaar of 22". Don Quichotte (1) De Wassenaarse beeldende kunstenaar Rob Blöte vecht geregeld tegen ambtelijke mo lens. Deze omstuimige Don Quichotte laat geen gelegen heid voorbij gaan om misstan den in de wereld van de kunst recht te zetten. Zijn kunstwerken zijn hem heilig: hij koopt ze eventueel zelf te rug uit de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) en ver nietigt ze desnoods teneinde te voorkomen dat de gemeen te Wassenaar er iets onfat soenlijks mee uithaalt. Ook wetenschappelijk gezien is hij actief in de kunstwereld, ge tuige zijn gewaagde scriptie over de oorsprong van afbeel dingen op een sarcofaag in het Leidse Museum van Oud heden. De meer wereldse za ken hebben niettemin ook zijn onverdeelde aandacht. Onlangs nam hij het op voor opgejaagde katten. Rob Blöte heeft zelf zo'n spinnend exemplaar en raakte dat kwijt. Volgens hem omdat de dierenbescherming een hek senjacht heeft ontketend op de kleine viervoeters. Don Quichotte (2) Rond de Ammonslaan, waar Blöte woont zouden de afgelo pen weken twintig katten zijn opgepakt op verdenking van een zwervend bestaan. „Los lopende honden worden met rust gelaten, maar het huis dier van de kleine man wordt wel gepakt", vertelt de ver toornde kunstenaar, die bij de politie aangifte deed van de ontvoering van ziin kat. Vol gens hem is er volstrekt geen sprake van overlast van zwerfkatten in Wassenaar en worden onschuldige huiskat ten het slachtoffer van de op sporingsdrift van de dierenbe scherming. Bij de politie vond hij echter geen gehoor voor zijn klacht. Er zouden alleen zwerfkatten zijn opgepakt, die nu in het asiel goed worden gevoed. Maar Blöte vreest dat er veel huiskatten bij zijn, die in het asiel hun onvermijdelij ke dood tegemoet gaan. Rest de vraag of de Wassenaarse Don Quichotte in plaats van ambtelijke molens de gebrui kelijke windmolens weer eens op de korrel heeft genomen. Huishamer (1) Wie herinnert zich nog de discussies tussen wethouder Cees Waal en de gemeente raad over de noodzaak van de aanleg van een trap op het Stadhuisplein. De raad vond het een beetje duur, zo'n trap van een ton. Maar ambtena ren wisten de volksvertegen woordigers ervan te overtui gen dat het Stadhuisplein het enige dan wel het mooiste maar in ieder geval het meest centrale plein in Leiden was. „De huiskamer van Leiden", zo werd het plein bijna ly risch bejubeld. En natuurlijk kwam die trap er Waal kreeg toch altijd gelijk en het Stadhuisplein beloofde het sociaal-culturele middelpunt (op zomerse da gen althans) van de Sleutel stad te worden. Het jaarlijkse Pleinfestijn werd er met veel succes gehouden en vorig jaar vertoonde zelfs het Festival of Fools er zich. ne kunsten maar het heeft de handicap dat het nu net niet centraal gelegen is. Wil men het stadhuisplein als huiska mer beschouwen, is het Van der Werfpark toch niet veel meer dan het achtertuintje van de stad. En, los van de vraag of de omwonenden, die sinds de be ruchte feesten van Minerva kenmerken van overgevoelig heid voor geluidoverlast schij nen te vertonen, zo blij met deze verhuizing zullen zijn, het straat(plein)theater wordt hiermee gedegradeerd tot een elitair gebeuren. De toevallige passant die de afgelopen zo mer zijn pas vertraagde bij het zien van al dat fraais op het Stadhuisplein, zal van de culturele bezigheden in het park nimmer wat te zien krij gen. Want daar komt hij toe vallig niet langs. Ook actiegroepen die voor heen op een drukke zaterdag hun ideele waar uitdroegen vanuit een kraam op het stad huisplein, zullen op zoek moe ten gaan naar een ander plaatsje. In de marktverorde- ning legde de gemeenteraad (ongezien) vast dat het venten van materieele en ideologi sche waren niet samen kon gaan. Maar voor deze zomer ziet het er naar uit dat de schuifdeu ren van Leiden's huiskamer voor de edele kunsten geslo ten worden. In verband met de aanleg van een nieuw riool in de Hooglandse Kerkgracht, zullen marktkramen de plaats van zaterdagse podia inne men. De cultuur, die dit jaar in de vorm van de Leidse La- kenfeesten gepresenteerd zal worden, dient daarom uit te wijken naar het Van der Werfpark. Huiskamer (2) Nu is het Van der Werfpark natuurlijk een prachtig aecor voor het verrichten van scho Volgend jaar maart worden de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad gehou den. De Leidse politieke par tijen zullen tegen die tijd on getwijfeld een zaterdags kraampje op het Stadhuis- filein willen bevolken om po- itieke zieltjes te winnen. Dat geeft alle betrokkenen in ie der geval de zekerheid dat de aanwezigheid van de markt op het stadhuisplein van korte duur is. Reken maar dat de politiek er streng op toe zal zien dat voor het einde van het jaar de Hooglandse Kerk gracht klaar en het stadhuis- ?lein weer van groenten en ruit ontdaan zal zijn.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11