ORBATSJOV NEEMT ■E TIJD VOOR BUSH orbatsjov boezemt vertrouwen maar ook vrees in VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT —Proletarisch winkelen iidt tot diplomatieke rel is~>in: Zo snel (f -plijk weg uit it-Libanon Irak beschiet weer Teheran Helikopter neergestort Breuk in christelijk kamp bedreigt positie Gemayel 5PAGÏFNT.AND CcidócSotMOnt DONDERDAG 14 MAART 1965 PAGINA 5 •>-Jfi^LEM De Israëlische minister *-^ensie Yitzhak Rabin heeft voor ement gezegd, dat de aftocht van F^VLA/ilische bezettingsmacht uit Oost- "n zo snel mogelijk (wordt) vol- panleiding daartoe vormt de golf "slagen tegen het Israëlische leger eeK njtische moslimmilities. Oppositie- Ie mqhebben de regering van premier negen:Peres dringend verzocht om de Opfrist6 versnellen, met het oog op de of eefde 6uerriMa-aanvallenr waarbij rkortii Israëliërs zijn gesneuveld. na hef Onthoofding in restaurant LONG BEACH Een 43-jarige Ame rikaans heeft voor de ogen van verbijs terde gasten van een restaurant in Long Beach (Californië) zijn vrouw met een mes praktisch onthoofd. Hij verweet haar, dat zij tegen de islamiti sche wetten inging door van hem te willen scheiden. De man was zijn vrouw, die in het restaurant werkte, komen vragen of zij bij hem terug wil de komen. Toen zij weigerde, sneed hij haar met een mes de keel door. Sommi ge van de gasten probeerden in te grij pen, maar werden door de man be dreigd. Aan de politie, die hem tenslot te overmeesterde, vroeg hij met een glimlach: „Is ze dood?" VS BETALEN SCHOONMAAK ATOL BIKINI WASHINGTON De Verenigde Staten heb- ben er in toegestemd een bedrag van ongeveer 160 miljoen gulden te betalen om het atol Biki ni in de Stille Oceaan te ontdoen van het aan wezige radioactieve afval. Met deze schikking kwam een einde aan een rechtszaak die was aangespannen door de bewoners van Bikini. Zij moesten het atol in 1946 verlaten om 23 Amerikaanse atoomproeven mogelijk te ma ken en wonen sindsdien op Kili, een kleiner, geïsoleerd liggend, eiland. Het atol Bikini be staat uit 26 eilandjes en maakt deel uit van de Marshall-eilanden in Micronesië, 4.000 kilome ter ten zuidwesten van Hawai. De oorspronke lijke bewoners van Bikini waren na een eerste schoonmaakbeurt in 1968 teruggekeerd. Tien jaar later moesten ze het gebied weer verlaten, toen bleek het nog steeds radio-actief besmet was. Mensenrechtencommissie VN: verbetering in El Salvador GENEVE De mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties ziet, vergeleken bij een jaar ge leden. enige verbetering in de situatie van de mensenrechten in El Salvador. De uit 43 leden be staande commissie nam op de jaarzitting in Gene ve een resolutie aan. waarin de .jongste maatrege len ter humanisering van het gewapende conflict"* werden verwelkomd. Onder de 39 landen die voor de resolutie stemden, waren de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Onder luid protest van de Sovjet-Unie heeft de commissie ook ingestemd met een dringende op roep een einde te maken aan de „ernstige en mas sale" schendingen van de mensenrechten in Af ghanistan. In een rapport werd de aanwezigheid van Sovjet-troepen in dat land als belangrijkste oorzaak van deze schendingen aangemerkt. augustt de rijl rlZ1J3lJ De nieuwe Sov- l'fl Michail Gorbatsjov in een!steraV0 'n Moskou Ie instpvoerig onderhoud ge- elhk ide Amerikaanse vice- w! s il Geor8e Busho De J Ranse minister Shultz ussische collega Gro- amen eveneens aan en wiïrek deeL nnen van anderhalf luizen, n en stuurd! met bond^ ïnde onderhoud zal de dat Gorbatsjov n het v'r^e 'ndruk °P hem ,w?maakt. Hij wilde niet men P de inhoud van de tn president Reagan die .Gorbatsjov heeft over- in Washington werd :n dat de brief een uit- tot een gesprek zon der voorwaarden voorat be vatte. In Moskou beperkte Bush zich er toe te zeggen dat een dergelijk gesprek „nuttig" zou kunnen zijn. De vroegere Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteren in een gesprek met president Reagan gewaarschuwd voor een snelle kennismaking tus sen de twee leiders omdat een dergelijke bijeenkomst naar zijn mening zal uitdraaien op een „psychiatrische oefening en daar leent de buitenlandse politiek zich niet voor. Kissin ger dacht dat er „tezijnertijd" een topconferentie zal komen. Het feit dat er een jongere, meer dynamische figuur aan de macht is gekomen in de Sovjet-Unie moet echter niet worden opgevat als aanwijzing dat Moskou nu meer openstaat voor de Amerikaanse stand punten. Al te grote bereidwil ligheid de Russen om de hals te vallen vond Kissinger on verstandig. „We hebben de neiging veranderingen in het Russische leiderschap te bekij ken als betrof het een persoon lijkheidswedstrijd. We moeten ons echter terdege realiseren dat je geen hoofd van het po- litburo wordt omdat je koork naap bent. Je moet een be hoorlijk sterk en hard indjvi- du zijn, aldus Kissinger, die het verstandiger vond een ont moeting te arrangeren wan neer Gorbatsjov de tijd heeft gehad zijn positie stevig te ver ankeren, Vrij vertaald Vanmorgen had Gorbatsjov een ontmoeting met Kohl. Gis teren had hij gesprekken met Thatcher die opnieuw ver klaarde goed met hem te kun nen opschieten en met Mitter rand, die de nieuwe leider voor een bezoek aan Frankrijk heeft uitgenodigd. Na de be grafenis van Tsjernenko maakten tientallen andere re geringsleiders kennis met Gor batsjov. Deze laatste liet zijn gasten aanvankelijk op zich wachten toen hij in een geani meerde discussie gewikkeld was met Gromyko. Een Krem lin-employee wees hem erop dat een begin gemaakt moest worden met het grote condole- ance-defile. Soldaten marcheren in Moskou langs de baar van Tsjernenko op weg naar het Rode Plein. Buiten, Amster andaag toeges a's aar ischeidi euwe OU Tijdens de »ws vonnis van Tsjernenko de bedj Rocje Plein heeft 'hotels''1 Gorbatsjov en ideote^ussen met bem de ifschien even bij stil progran dat het vooral de aternajgenioze, fanatieke ■sovereerdochtige regerin- jn geweest, die wis- e,nig[ bereiken dat Rus- lanstaped functioneerde. De gei Jtermic ,r bewoniagen van Iwan de Ver- kendgfelijke eval vt Opritsjnina, de in he rig is gehulde geheime politie- 1 schrivan de tsaar, die behal- aarsch^acht en KGB ook de val v^ers waren van een pro- i inverpel ambtenarenappa- en dieun zuiveringsacties, die kte, ktfzenden vooraanstaande ?er ncïlijke Russen het leven ijven i. moesten Iwans greep Je gerpacht verstevigen. Ver- hoevé» met Stalin vallen hun n het (ingen" in het niet, ekerhbet voorbeeld van de Dina werd dankbaar nagevolgd door de tsaren die na Iwan kwamen. De immense uitgestrektheid van het land is altijd de voor naamste bron van zorg ge weest van de regeerders in Moskou. Met de trein doe je er nog altijd acht dagen over om van de ene kant van de Sov jet-Unie naar de andere kant te reizen. Een ander punt is dat lang niet alle inwoners van de Sovjet-Unie Russisch spreken, ondanks de Russische overheersing. Voor sommige regimenten uit het Russische leger bestaat de enige kennis van de Russische taal uit een De enorme afstanden vormen een zeer kostbare handicap voor dè Sovjet-economie. In het oosten, in de eenzame Si berische vlakten, borden de grondstoffen gewonnen: de in dustrie en handel is daarente gen geconcentreerd in het Westen en Zuiden en hoewel de Sovjet-Unie nog altijd het snelst groeiende spoorwegnet ter wereld heeft, groeit het nooit snel genoeg. Iedere strenge winter gooit roet in de plannen van de ontwerpers. Veroveringen Het uitgestrekte en bevroren Siberische landschap, de droge woestijnen van Kazakhstan en de subtropische wijngaarden van Georgië werden allemaal veroverd door opeenvolgende generaties van „absolute" tsa ren. Het absolutisme is een constante factor in de Russi sche geschiedenis, maar niet noodzakelijkerwijs verbonden met een agressief beleid. Het zijn juist de tsaren die hun binnenvallende vijanden of overheersers wisten te verdrij ven die nog altijd het meest bewonderd worden, zoals Iwan de Verschrikkelijke, die zich uiteindelijk aan het Mon goolse juk wist te ontworste len, Peter de Grote, die de Zweden verdreef en Alexan der, die de aanval van Napole on op Moskou wist af te slaan. Het is misschien als gevolg van deze geregeld terugkeren de periodes van invasie en be zetting de Tweede Wereld oorlog, die aan twintig miljoen Russen het leven kostte, ligt nog vers in het Russische ge heugen dat de Russen oor log zien als iets dat op hun grondgebied gebeurt. Dit in te genstelling tot bijvoorbeeld de Amerikanen of de Britten, die oorlogen beschouwen als ge beurtenissen die aan de andere kant van het water afspelen. De Russen beseffen ook dat de keren dat ze een invasie heb ben kunnen afslaan dit ge beurde onder een meedogen loos en gecentraliseerd leider schap. Dit is de traditie die Michail Gorbatsjov erft en die hem zo wel de nodige kansen als pro blemen biedt. In de KGB heeft Gorbatsjov een goed functio nerende geheime politie en in de communistische partij met haar 17 miljoen leden een werktuig dat hem helpt dit grote en ongelijksoortige land vanuit één centraal punt te be sturen. Het lidmaatschap yan de partij is over het algemeen opmerkelijk gelijk verdeeld over het land en verschillende leeftijdsgroepen, een gevolg van de inspanningen van Brezjnev om het aantal leden uit te breiden. Versterking partij In zijn eerste redevoering als opvolger van Tsjernenko heeft Gorbatsjov gesproken over de noodzaak om de rol van de partij aan de basis van de Rus sische maatschappij te vergro ten. Eén partijlid op elke tien arbeiders schijnt het streven te zijn. Een cynicus zou zeggen dat de partijleden, indien ze op de juiste manier geïnstrueerd en gemotiveerd zijn, de serge anten en korporalen van de quasi-militaire zucht naar eco nomische groei kunnen wor den. Er zijn wel meer Sovjet leiders geweest die de partij op deze manier hebben willen ge bruiken, maar het is alleen Stalin gelukt tegen een af schrikwekkend hoge prijs. Gorbatsjov is waarschijnlijk de eerste Sovjetleider die de waarde van de publieke opinie begrijpt, die zich goed op de tv weet te presenteren en veel aandacht besteedt aan zijn imago in binnen- en buiten land, zoals Groot-Brittannië afgelopen december kon con stateren. Gorbatsjovs reputatie als her vormer en zijn Thatcher-ach- tige toespraken over de rech ten van het management, heb ben hem verzekerd van de steun van de grote en gefrus treerde groep managers en technocraten. De intellectue len van zijn generatie beschou wen de energieke Gorbatsjov als één van hen: dit zijn de mensen die het zelfs voorzich tig hebben over het aanbreken van een Kennedy-tijdperk in Moskou, in de verwachting dat Gorbatsjovs oud-medestuden ten daar van zullen profiteren. Dan rest nog de massa de arbeiders en de rest van het Russische volk die zelden of nooit gehoord worden. Sommi gen hunkeren al jaren naar een nieuwe sterke man daar lijken de portretten van Stalin achter de ruiten van de vrachtwagens tenminste op te wijzen. Anderen zullen onge twijfeld de oren gespitst heb ben toen Gorbatsjov over aan moedigingspremies sprak. On getwijfeld zullen velen zich echter ook de verscherping in de discipline herinneren onder Gorbatsjovs beschermheer Joeri Andropov. In november vorig jaar hield Gorbatsjov een belangrijke re devoering, waarin hij zei dat de nieuwe industriële revolu tie die de Sovjet-Unie te wach ten stond dezelfde politieke en nationale inzet vereiste als in dertijd bij de eerste vijf-jaren plannen in de jaren dertig het feval was geweest. En er is ijna geen Rus die niet weet op wat voor soort politieke in zet Stalin tijdens die periode doelde. Gorbatsjov wilde zich met deze uitspraak misschien alleen maar verzekeren van de steun van de voorstanders van de harde lijn, maar zijn woorden kunnnen ook be doeld zijn als een waarschu wing. In elk geval zijn de meeste Sovjet-burgers er van overtuigd dat de 54-jarige nieuwe rode tsaar Gorbatsjov zijn absolute macht niet voor het jaar tweeduizend zal neer leggen. MARTIN WALKER Copyright The Guardian TEHERAN Iran heeft giste ren opnieuw een aantal Iraak- se steden beschoten met artil lerie en raketten. Ook op de hoofdstad Bagdad zou een ra ket zijn afgevuurd, maar Irak ontkende dit. De Irakezen ver- geldden de Iraanse beschietin gen met een luchtaanval op Teheran en Tabriz. Daarbij werden ten minste 17 mensen gedood en 26 gewond, zo meldde het Iraanse persbureau Irna. Bij de aanval op Teheran wer den drie mensen gedood en verscheidene woningen ver woest. De Iraakse projectielen zijn op ongeveer drie kilome ter afstand van het onderko men van ayatollah Khomeini neergekomen. Het was voor de tweede maal sinds dinsdag dat de Iraakse luchtmacht de Iraanse hoofdstad bestookte. Irak sprak tegen dat Iran een raketaanval had uitgevoerd op Bagdad. „Wat in feite gebeur de. was een explosie van een bom die door Iraanse agenten in Bagdad is geplaatst Net als in Kirkoek, afgelopen maan dag, waarvan de Iraniërs ook zeiden dat ze het hadden aan gevallen met raketten, arran geerden de regeerders in Te heran de explosie van donder dag in Bagdad om later te kunnen zeggen dat ze een ra ketaanval hebben uitgevoerd", aldus een Iraakse verklaring. Volgens ooggetuigen verwoest te de bom drie etages van het 15 verdiepingen tellende hoofdkantoor van de Rafidain- -bank in de zakenwijk Shorja van Bagdad De Iraanse ambassadeur bij de VN heeft gisteren gezegd dat het Iraakse leger opnieuw che mische wapens gebruikt tegen Iraanse troepen in Irak. Am bassadeur Rajaie Khorassani zei dat hij niet wist welke che mische stof was gebruikt, maar wij zijn langzamerhand experts, we kennen de symp tomen. de geur. Vorig jaar was er al sprake van chemische oorlogvoering door Irak. r YORK Het winke- 'an vrouwen wekt wel wrevel bij hun echtge- Maar tot voor een weken was het nooit faak van de Verenigde b geweest. Dat veran- nadat Natalja Boegro- ichtgenote van Andrej tmevitsj Boegrov, een Sovjet-vertegenwoordi- bij de VN, door huisde- 'es van een Newyorks tihuis was betrapt op het 'ar voordeel verwisselen Prijskaartjes op een paar b or beeld van „proletari- Iwinkelen" heeft geleid wi diplomatiek incident. \nbassadeur van de Sov- hie bij de VN, Oleg Tro- janovski, klaagde over „on wettig en provocerend optre den" tegen de vrouw van een van zijn medewerkers. Hoe wel zij aantoonde dat zij de vrouw was van een diplo maat (en dus diplomatieke onschendbaarheid geniet) hielden de huisdetectives haar enkele uren vast, wei gerden haar de Russische vertegenwoordiging te laten opbellen en dreigden met strafvervolging, aldus het Sovjet-protest. De Russen weigerden de zaak met de mantel der lief de te bedekken. In de com missie voor de betrekkingen met het gastland", een VN-orgaan dat problemen behandelt waarmee diploma ten in de Verenigde Staten te maken kunnenkrijgen, eis ten de Sovjets dat de ver plichtingen die het gastland was aangegaan, nauwgezet worden nageleefd. Een diplo maat en zijn gezin zijn ..on schendbaar" en mogen nim mer. onder wat voor omstan digheden ook. worden vast gehouden. verklaarde men. Harvey Feldman, die in de commissie voor de VS sprak, noemde het „uitermate discu tabel" of een diplomaat nooit of te nimmer aangehouden zou mogen worden, al is hij inderdaad vrijgesteld van strafvervolging". Daarna bood hij verontschuldigingen aan voor de behandeling van mevrouw Boegrov. „Er is sprake geweest van een ern stig misverstand", zei hij. tót is de man, die we nodig hebben, edele [.siste Heintje Haak opgewonden. „Dat is rietje. Toen hij uit het leger werd getrapt, voor het gemak een heel arsenaaltje wa- Ze zeggen, dat-ie een geheim pak- I met vaatjes kruit en in de boevenwe- i Gravendrecht gaat zelfs het gerucht, over een heus kanon beschikt, waarmee I kunt schieten!" „Die moet ik heb- igromde Sijmen Knoet en hij riep: „Héla. f! Kom ereis even hier. manl Er is werk winkel en veel goud te verdienenl" Pietje liep op Sijmen Knoet af en zette J een houding, die hij had afgekeken van Jfflcieren. Hij wierp een vernietigende blik i burger Knoet, maar omdat deze veel gold had, was hij ongevoelig voor dat 'ernietigende blikken. Hij kruiste zijn ar men over de borst en gromde: „Ik heb met vijfhonderd gouden thalers voor je, kor. raai. Daarvoor schiet jij de havezate Uylenborgh in de prak. Er loopt hier gespuis genoeg rond, dat je graag zal willen helpen. Breng je dat werk er goed af, dan krijg je nógmaals vijfhonderd thalers." „Geld stinkt niet," filosofeerde Vie ze Pietje en hij salueerde keurig. „U kunt op me rekenen, seigneur. Ik zal u laten zien hoe ik van dit stelletje ongeregeld hier in één middag een peloton geoefende soldaten maak." Toen kwakte Vieze Pietje de zak rinkelende goud stukken op een krukje en begon een keel op te zetten van heb-ik-jou-daar. De kenners konden daar duidelijk uit afleiden, dat hij alle aanleg be zat om een zeer goede SMI sergeant majoor instructeur) te zijn. „Hup, hup, hup, verzamelen in rotten van acht en in tirailleurlinie rechts rich ten in de dubbel!!!", bulderde Vieze Pietje Reddingsploegen onderzoeken de restanten van een gisteren tijdens een routlne-oefenvlucht in Noord Carolina neergestorte Amerikaanse legerhelikopter. Alle twaalf inzittenden kwamen daarbij om het leven. BEIROET De positie van de Libanese president Amin Gemayel is onder zware druk komen te staan, door een splitsing in de Libanese christelijke gemeen schap. De christelijke militie, de Libanese Strijdkrach ten, verbraken gisteren de banden met de falangisti- sche partij van president Gemayel, vanwege diens te pro-Syrisch geachte politiek. De opstandige christenmilitie onder leiding van Samir Geagea, die nauwe banden onderhoudt met Israël, heeft gisteren de ha vensteden Jounieh en Byblos en verkeerswegen in het christelij ke deel van Libanon onder haar controle gesteld. In het christe lijke Oost-Beiroet verschenen gewapende mannen op straat en militieleden richtten straatbarricades op, aldus veiligheidsfunc tionarissen. Gemayel annuleerde gisteren zijn voorgenomen reis naar Mos kou voor de begrafenis van Tsjernenko. Hij riep in spoed een speciale vergadering bijeen van meer dan 60 religieuze en poli tieke leiders om Geagea's revolte te bespreken. Zij moesten met helikopters naar het presidentiële paleis worden gebracht, om dat dit door de militie van de buitenwereld is afgesloten. Gewonde Israëlische soldaten krijgen huid uit Nederland TEL AVIV Israëlische artsen zijn genoodzaakt huid uit Ne derland te importeren voor Israëlische soldaten, die deze week bij een zelfmoord-aanslag in Libanon ernstige brandwonden op liepen. Dit komt omdat de strenge Israëlische wetgeving huidt- ransplantaties verbiedt. Het medisch centrum in Jeruzalem heeft daarom het Nederlandse brandwondencentrum in Bever wijk verzocht met spoed huid te sturen voor twee ernstig ver brande soldaten. De zending wordt vandaag in Jerzalem ver wacht. Volgens een woordvoerster kunnen de soldaten sterven aan uitdroging als zij niet snel een huidtransplantatie ondergaan. Yves Saint-Laurent onder nieuwe ridders in Legioen van Eer PARIJS De Franse pre sident Mitterrand heeft per soonlijkheden uit de wereld van het amusement, de journalistiek en de haute couture, onder wie kledin gontwerper Yves Saint- - Laurent, opgenomen in het Legioen van Eer Mitter rand prees Saint-Laurent voor het belichamen van „een groot deel van de Franse smaak op de gebie den van de kunst, creativi teit, verbeeldingskracht en werkzaamheid". (ADVERTENTIE) Bankbrieven (vanaf f 1.000,-) zorgen voor een hoog rendement op uw spaargeld. De rente komt eenmaal per jaar beschikbaar, i Bovendien kan de NMB uw bankbrieven via de beurs verkopen. I Wanneer u maar wilt. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u n m m.um~ van die vrijheid, ga dan snel praten NIVID DM N l\ met de NMB. DE NMB DENKT MET l MEE. I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5