Sowumt )uders houden kinderen uiisthoflaanschool thuis ALLER LEI(DS) „Overheid moet geld voor professionele hulp geven" Alkemade samen met IGOR, Warmond bij Bollenstreek STAD OMGEVING lil SYMPOSIUM OVER BELASTINGEN r? smarkt op Stadhuisplein Tuinhuisje afgebrand Fietser gewond T ONVREDE OVER FUNCTIONEREN ONDERWIJZERES Nieuwe ingang Groenoordhallen )V lprij{! Flo: rist h.' Gat eindelijk gedicht GEDEPUTEERDE STATEN: DONDERDAG 14 MAART 1985 PAGINA 13 - Gedurende het leggen van een nieuw riool in de Kerkgracht zal de groente- en fruitmarkt naar de Botermarkt verplaatst worden. Omdat hier niet ge- |te is, zullen er ook kramen op het Stadhuisplein wor- itst. i worden in een carré geplaatst zodat het terras in het ihandhaafd kan blijven. De (muziek)activiteiten die in jfmeestal op zaterdag op het Stadhuisplein plaats heb- len verplaatst naar het Van der Werfpark. De werk- i op de Hooglandse Kerkgracht nemen bijna een jaar fanwezigheid van de markt op het Stadhuisplein zullen k geen kramen voor ideële doeleinden (zoals die van International of politieke partijen) kunnen staan. De Jplui hebben hier bezwaar tegen maar ook de markt- Jng verzet zich er tegen. [te- en fruitkramen keren niet meer terug naar de Kerkgracht. Na voltooiing van de werkzaamheden, r mogelijk een boeken- en antiekmarkt ondergebracht. Gospelconcert in Oude Vest kerk LEIDEN Zes regionale gospelko ren verzorgen zaterdag 16 maart een uitvoering in de Oude Vest-kerk. Het concert heeft plaats onder auspiciën van de Koninklijke Christelijke Zan- gersbond afdeling Leiden. De aan vang is acht uur, de toegang is gratis. De deelnemende koren zijn het Leid- se Petra-gospelkoor, het Interkerke lijk Jongerenkoor Jismaël uit Sassen- heim. Gospelkoor His Revelation uit Alphen, groep Maranatha uit Leider dorp, Jongerenkoor Rising Hope uit Hazerswoude en de groep Shelter uit Bodegraven. LEIDEN Een tuinhuisje op het ter rein van volkstuinvereniging „Ons Buiten" aan de Marnixstraat is gister avond volledig uitgebrand. Omdat het toegangshek van het terrein van de vereniging volgens de politie maar 1,15 meter breed is, kon de brandweer het huisje niet bereiken. Uiteindelijk slaagde men erin met een kleine motorspuit het hek wel te passe ren, maar toen kon niet veel anders meer worden gedaan dan de restanten van het huisje nablussen. De omvang van de schade is niet bekend. Ook de oorzaak van de brand is onbekend. Volgens de politie zijn er geen aanwijzi gen dat de brand is gesticht. Drie helers aangehouden LEIDEN Twee vrouwen van 40 en 23 en een 'man van 42 jaar zijn gistermorgen aangehouden op verdenking van heling. De drie Leidenaars zouden gestolen goederen van junkies gekocht hebben. In de auto en in de woning van de man werden kleren en enkele andere goederen aangetrof fen, die afkomstig zouden zijn van diefstal. De auto is in beslag genomen. De 23-jarige vrouw is weer op vrije voeten gesteld omdat zij ziek is. Volgens een woordvoerder van de politie is het drietal aangehouden na verklaringen van jun kies. De politie verwacht nog meer aanhoudingen te kunnen verrichten. Hoe groot de totale buit is, is nog onduidelijk. „De vraag is hoeveel we nog terug zullen vinden", aldus de woordvoerder. Muurankers gestolen LEIDEN Uit de vroegere zeevaart school aan het Noordeinde zijn ze ventien muurankers gestolen. De zee vaartschool wordt momenteel gerestau reerd. De ankers hebben een waarde van zo'n twee duizend gulden. De diefstal moet in de afgeslopen vier weken zijn gepleegd. LEIDEN Een 13-jarige jongen is gistermorgen omstreeks half negen terwijl hij op weg was naar school zwaar gewond naar het AZL overge bracht, nadat hij op de kruising van de Koninginnelaan en de Seringen- straat door een auto was aangereden. De jongen reed op zijn fiets plotseling de kruising op en gaf de auto, die werd bestuurd door een 34-jarige Leidenaar, geen voorrang. De jongen raakte bewusteloos en kwam pas in het AZL weer bij. Daar constateerde men een zware hersenschudding, een gebroken sleutelbeen en een gebro ken arm. )EN De leerlin- van de protestants- telijke basisschool ]de Lusthoflaan zijn ten, op twee na, niet hooi verschenen. De eren zijn thuis ge ien omdat hun ou- willen dat een on- rijzeres van de Lus- aanschopl wordt geplaatst. Deze leer- ht zou niet goed tioneren in het on- hjsteam, waardoor spanningen zijn taan. Drie onder wij- zitten momenteel overspannen thuis. De ouders vinden het niet juist dat hun kinderèn voortdurend van inval lers les krijgen. Hoewel het schoolbestuur nog niet heeft gereageerd op de eisen van de ouders, zijn de kinderen vanochtend weer naar school gegaan. Het bestuur van de Lusthoflaan- school zou gisteren over de situatie hebben vergaderd, maar hierover worden geen mededelingen gedaan. Voor zitter Versnel is op vakantie. Volgens mevrouw G. Christi- aans van de oudercommissie „duikt de voorzitter altijd on der wanneer er moeilijkhe den zijn". „Veegt het bestuur onze eis van tafel, dan ko men er ongetwijfeld nieuwe acties", aldus mevrouw Christiaans. „Het is dertien jaar een gezellige school ge weest en dat willen we zo houden. Als er niet snel wat gebeurt, dan halen ouders hun kinderen definitief van school". Zij meldt dat de ou ders zo snel mogelijk een confrontatie met het bestuur willen. Fusie De moeilijkheden zijn ont staan toen de Lusthoflaan- school en de Prinses Marijke- school anderhalf jaar geleden fuseerden. Twee leerkrach ten van de Marijkeschool kwamen hierdoor in het on- derwijsteam van de Lusthof- laanschool terecht. Een van hen paste zich goed aan, de ander volgens de ouders niet. Deze onderwijzeres zou haar klas regelmatig in de steek laten, teamvergaderingen niet bijwonen en op het laat ste moment niet verschijnen op bijeenkomsten met de ou dercommissie. Volgens me vrouw G. Christiaans, lid van deze oudercommissie ge draagt de bewuste dame zich als een nukkig kind. „Ze is het niet gewend om samen te werken". De onderwijzeres waar het allemaal om draait, wilde gis teren geen commentaar ge ven. Zij vertelde alleen dat het schoolbestuur als woord voerder zal optreden. Zij is momenteel ziek thuis. Volgens de ouders is het be stuur regelmatig van de situ atie op de hoogte zijn ge bracht, maar daarop kwam nauwelijks reactie. Aan het begin van dit schooljaar wer den zowel het schoolhoofd R. Quispel als de betrokken le rares zes weken met ziekte verlof gestuurd. De ouders stellen dat het bestuur feite lijk Quispel als zondebok aanwees. Schoolhoofd Quis pel is overspannen thuis, hij wordt vervangen door de heer De Koning. Deze nieuwe ingang van de Groenoordhallen aan de Gooimeerlaan wordt maandag in gebruik genomen. Tegelijkertijd wordt de bestaande ingang aan de Willem de Zwij gerlaan afgesloten. De oude Ingang zal alleen nog tijdens popconcerten door voet gangers gebruikt kunnen worden. Het verplaatsen van de ingang moet met name de verkeerssituatie op de Willem de Zwijgerlaan verbeteren. Tijdens sommige evene menten leidde de grote belangstelling voor de Groenoordhallen tot files en soms ge vaarlijke verkeerssituaties. De afsluiten van de ingang aan de Willem de Zwijgerlaan moet ook de fietsers ten goede komen. Voor de oude ingang ligt een fietspad, dat door fietsers in twee richtingen wordt gebruikt. wil aken over nelmarkten i Wethouder J. ïonomische zaken) wil >rganisatoren van rom- iten in Leiden afspra- in tnaken over data deze gehouden wor- vindt dat, doordat er Elkaar allerlei rommel- eerd wor lds de hobby en mobiel- de Groenoordhal en (elmarkt in de Pieters- organisatoren zich- publiek in de wie- ,r f 111 inefim onlangs nog eens :n toen de organisato- de jaarlijks rommel- >ort-in zich bij de wet- teklaagden dat er met sten in de Groenoord- ;een handel voor hen 'erbleef. In overleg lirectie van de Groe- lien is inmiddels be- ITtlQwel de hobby- en mo- p voor, als die na de !0H [plande sport-rommel- e laten vervallen. K'ijfelt overigens bij l aan het succes van de jidelingen. Bijvoor- organistoren van de parkt in de Pieters- idelen op eigen gezag ven zich door de ge- liets te laten opleggen, leem is dat voor het an een rommelmarkt ■gunning nodig- is zo- Sjfemeente op geen enke- •egulerend kan optre- Het bouwplan heeft vele maanden vertra ging opgelopen, maar nu begint eindelijk schot te komen in de bouw van negen woningen aan de Oude Singel in de Leid- se binnenstad. De eerste muurtjes op de begane grond zijn inmiddels opgetrok ken. De eerste paal voor de negen huizen ging al in 1983 de grond in tijdens de bouw van de Digrosparkeergarage maar daarna kwam de bouw stil te liggen. De woningen bleken nauwelijks verkoop baar. Uiteindelijk gaf de gemeente de Noordwijkse bouwonderneming De Raad toestemming de woningen ook aan nlet- Leidenaars te verkopen. De woningen zullen de Digrosgarage aan de achterzij de onzichtbaar maken en het gat aan de Oude Singel opvullen. Aan de kant van de Langegracht wordt de parkeerkolos inge sloten en onzichtbaar gemaakt door het nieuwe politiebureau. (De hijskraan rechts op de foto wordt bij de bouw van het bureau gebruikt). De negen woningen aan de Oude Singel moeten eind dit jaar gereed zijn en het politiebureau in het voorjaar van 1986. ds-Nederlandse Kultu- rereniging wil opnieuw 2\irsus Pools voor begin- ]even. Er worden twin- ijssen van anderhalf uur De cursus voor be- start deze maand en op de maandagavon- i r I gehouden. Voor inlich- J>p en aanmeldingen: Paradise Het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 ver toont vanaf vandaag tot en met woensdag 20 maart de film „Stranger then Paradi se" van Jim Jaripusch. Deze roadmovie met John Lurie werd in 1984 in Cannes be kroond. Het verhaal gaat over drie drop-outsin de Amerikaanse samenleving. De film tracht een weergave van de geest van de jaren tachtig te geven. De voorstel lingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Plan ten verzorging In het clubhuis Ons Eiland wordt vandaag een lezing ge houden door de heer Knep- pers over de verzorging van kamer-, balkon en tuinplan ten. De lezing begint om tien uur en wordt gehouden door het dienstencentrum Binnen stad. De toegang is gratis iidse Werkgroep Homo- \liteit (LWH) vertoont iag de film Nous étiens fill homme". De film gedraaid in het pand liastraat 18 en begint zon F^alf negen. De toegangs- bedraagt vier gulden. Kinderkledingbeurs In het buurthuis Op Eigen Wieken wordt zaterdag 16 maart een kinderkleding beurs gehouden. Verhandeld wordt zomerkleding in de kindermaten tot en met 188, schoon, heel en niet ouder wets. Het inleveren van kle ding kan gebeuren morgen avond van zeven tot negen uur, de verkoop heeft de vol gende dag plaats van half elf tot twaalf Uur. Inlichtingen tel. 212893. Schubert-cyclus Imogen Cooper, de Engelse concertpianiste die in Leiden de Schubert-cyclus uitvoert en die op 1 maart verstek moest laten gaan wegens ziekte, zal morgen in de Ka pelzaal van K&O te beluiste ren zijn. Zij speelt dan het derde concert uit de Schu bert-cyclus met op het pro gramma de zes Moments mu- sicaux D. 780, de sonate in C kl. t. D.958 en de sonate in G. gr. t. D.894. Het concert be gint om 20.15, toegangskaar ten zijn verkrijgbaar bij K&O. Wanneer overigens het tweede concert uit de Schubert-cyclus wordt uitge voerd is nog niet bekend. The Nits De Nederlandse popgroep The Nits treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Bree- straat 66. Deze formatie is onder meer bekend door de hits „Tutti Ragazzi'en „Nes- cio". Ook de laatste plaat „Adieu sweet Bahnhof" maakt kans op een hitnote ring. De zaal gaat om négen uur open, toegangskaarten (in de voorverkoop verkrijg baar bij Plato) kosten een tientje. Zaterdagavond 16 maart treden in het LVC de hardcore band B.G.K. en de Afro wave band Red Palulu op. Dit concert, dat eveneens om negen uur begint, wordt gegeven in het kader van „LVC rock against racism". Een kaartje kost drie gulden vijftig. Labora toriumscbool De volgende leerlingen van de Laboratoriumschool Rijn land zijn geslaagd voor de 2- jarige opleiding Kort Middel baar Laboratoriumonderwijs: Anja Both, Lesley Cathalina, Eric-Jan de Feij, Frank Groenewegen van Wijk, Kees Hoek, Jeannette van Klompenburg, Inge Kollau, Joost v.d. Kooij, Wesley Post, Els van Santen, Paulus Smit, Agnes Vletter, Paul Vreug- dehil, Adri v.d. Wiel en Hans v.d. Windt. RECHTSWINKEL STOOT DEEL HULPVERLENING AF LEIDEN De Leidse Rechtswinkel gaat een deel van de hulpverlening afstoten. Het gaat om hulp bij problemen rond wo nen en werken. Wanneer de overheid vindt dat hiervoor rechtshulp moet bestaan, moet ze daar zelf geld voor vrij maken en professionele hulpverle ners aantrekken, vinden de vrijwiliigers van de Leidse Rechtswinkel. De tijd die hierdoor vrij komt, wil de Rechtswinkel on dermeer benutten voor wat genoemd wordt struc turele rechtshulp: het op sporen en wegnemen van oorzaken van veel voor komende problemen door het aanspannen van pro cedures en het voeren van politieke actie. De basis van de alternatieve rechtshulp werd vijftien 'jaar geleden gelegd. Rechtenstu denten constateerden dat de rechtshulp voor velen onbe reikbaar was en vulden deze leemte met rechtswinkels. Hun aanwezigheid was be doeld als een ingebrekestelling van de advocatuur en de over heid. Als reactie hierop richtte de overheid in de loop van de jaren zeventig de Bureaus voor Rechtshulp op en werden in diverse gemeenten (onder meer in Leiden) burgerraads lieden aan het werk gezet. De advocatuur reageerde met het bekende advocatenkollectief. Ondanks dat de verschillende vormen van rechtshulp elkaar overlapten, bleven ze vele ja ren naast elkaar bestaan. Tot dat de Rechtswinkel consta teerde dat „de overheid de rechtswinkel steeds meer is gaan zien als onderdeel van haar beleid. Het feit dat rechtswinkels een overheid staak uitvoeren de overheid heeft namelijk erkend dat fi nanciering van de rechtshulp een overheidstaak is wordt niet meer gezien als kritiek maar juist aangemoedigd, om op die manier te komen tot be zuinigingen op de rechtshulp. De vrijwilligers van de rechts winkel zijn immers goedkoper dan beroepskrachten van de bureaus voor rechtshulp en de burgerraadslieden". Onaanvaardbaar Omdat de Rechtswinkel de overheid niet wenst te steunen in haar bezuinigingsbeleid („in een tijd waarin de behoefte aan rechtshulp juist toeneemt, is dat onaanvaardbaar") is be sloten een deel van de taken af te stoten. In plaats daarvan zijn de afdelingen vrouw en recht en vreemdelingenrecht opgericht. Op deze gebieden bestaat nog vrijwel geen goede hulpverlening. Binnen het vreemdelingenrecht moet on der meer ae bestrijding van het racisme een plaats krijgen. De mogelijkheden voor een af deling gezondheidsrecht/recht voor psychiatrische patiënten worden nog onderzocht. De afdeling vrouw en recht bestaat in feite al twee jaar. Zo lang al worden er in het Leids Volkshuis spreekuren voor vrouwen gehouden. Een aan tal vrouwen van de Rechts winkel gaat zich als vervolg hierop verdiepen in de onder werpen echtscheiding, ver krachting en mishandeling. De afdeling wonen en werken wordt per 1 september opgehe ven. Wanneer de afdeling vreemdelingenrecht wordt ge opend, is nog niet bekend. De afdeling belastingen en het klachtenbureau blijven ge woon bestaan. (Voor preciese openingstijden: zie de rubriek dienstverlening.) LEIDEN De Rechtswinkel houdt 23 maart een symposi um getiteld 'Fiscale regelge ving en rechtsbescherming'. De discussie zal onder meer handelen over de vraag waar de grens ligt van rechtvaardi ge wetgeving en rechtsbe scherming bij loon- en inkom stenbelasting. 's Ochtends (vanaf 9 uur) zul len medewerkers van de rechtswinkel aangiftebiljetten invullen voor minder draag krachtige burgers. Vanaf 11.30 mogen staatssecretaris H. Ko ning van financien-en enkele kamerleden bewijzen dat zij eigenhandig hun belastingbil- St kunnen invullen, e forumdiscussie begint om 14.00 uur 's middags. Deelne mers zullen behalve staatsse- (PvdA), F. de Grave (VVD), en E, Wolters (CDA); H. baron van Lawick (voormalig plaats vervangend directeur generaal voor fiscale zaken) en M. Mo- bach (wetenschappelijk hoofd medewerker belastingrechte- lijke vakken van de Leidse universiteit). De discussie zal worden geleid door J. Ver burg, hoogleraar belasting- rechtelijke vakken aan de Leidse universiteit Het symposium wordt gehou den in ae Stadsgehoorzaal en is gratis toegankelijk. Een fo rumbundel is verkrijgbaar door overmaking van f 7\50 op girorekening 3266150 ten name van de Leidse Rechts winkel onder vermelding van 'discussiebundel'. DEN HAAG Gedeputeerde Staten willen Alkemade met de IGOR-gemeenten samen la ten werken en Warmond bij de Bollenstreekgemeenten aan laten sluiten. Dat stadt in de nota „Concept-indeling in sa menwerkingsgebieden' die vandaag op het provinciehuis is besproken. In deze samen werkingsverbanden gaan de gemeenten samen onder meer beslissen over aanleg van we gen, bouw van scholen, hoe af val verwerkt moet worden, „•oir jnHiictriotPrreinen ko men en over samenwerking van ambulancediensten en brandweer. In eerste instantie was er spra ke van dat Warmond bij Lei den zou worden ingedeeld. De kleine recreatieplaats wilde daar echter niet aan omdat het vele malen grotere Leiden dan de dienst uit gaat maken. Ver der werkt men nu al veel sa men met de Bollenstreekge meenten. Gedeputeerde Staten blijken dat nu met Warmond eens te zijn. In het geval van Alkemade werd getwijfeld aan het voe gen van deze plaats bij IGOR (een samenwerking van een groot aantal Rijnstreekge meenten) of bij Leiden. De laatste keus zou voor de hand liggen omdat Alkemade al veel dingen samen de Sleutel stad doet. Nu echter de ge meentelijke herindeling voor de deur 9taat, Alkemade moet volgens GS samensmelten met Woubrugge, Leimuiden en Rijnsaterwoude, is een keuze voor Leiden onlogisch De laatste drie kleine kernen zou den dan in de IGOR zitten, en Alkemade zou dan samenwer ken met Leiden. Toch zijn niet alle leden van Gedeputeerde Staten het eens met het op gaan van Alkemade in IGOK. Het CDA, dat ook tegen de vorming van de grote Braas- semgemeente is, probeert deze volgens hen onmogelijke com binatie te stoppen door te stemmen voor samenwerking met Leiden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13