ersoneel Hoogovens Hreigt met harde acties Zijn uwjuwelen nog net zo mooi als uzelf? assaal protest akkers tegen age broodprijs El ^binnenland/buitenland li B mo ijVerscherping toelatingseis wwv van de baan Ruding tot Nyerere: Kom snel tot akkoord met IMF Griekenland blijft in NAVO en EG Bewoners Achttienhoven boos over herindeling CeidóaQowuvnt woensdag 13 maart 1985 pagina 7 Werkloosheid lts gedaald HAAG De werk- eid is in februari ge- met 2300 tot )0 personen. Er wa- 542.500 mannen •kloos (een daling met en 259.400 vrouwen daling met 1700). aantal bij arbeidsbu- openstaande vaca- bedroeg eind vorige and 21.500, een stij- gmet 1800 ten opzich- an januari. Voor sei- sinvloeden gecorri- I bedroeg de werk- in februari B00 meer dan i maand eerder. Dolman voorzitter commissie betere werkwijze Kamer DEN HAAG Kamervoorzitter Dolman is ge kozen tot voorzitter van een speciale Kamer commissie die voorstellen moet doen om de werkwijze van de Kamer en de mogelijkheden van controle op de regering te verbeteren. De instelling van de commissie is een uitvloeisel van de parlementaire enquête RSV. Het CDA- Kamerlid Van der Sanden wordt ondervoorzit ter van de commissie, die verder bestaat uit Hermsen, G. van Dam, De Kwaadsteniet, Eversdijk, Van der Burg (allen CDA), Joekes, Dees, Evenhuis, Nijpels, Tripels, Van Rey (al leen VVD), Van Ooijen, Salomons, K. de Vries, Stemerdink, Castricum, Herfkens (allen PvdA), Engwirda (D'66), Van Rossum (SGP), Scholten (groep Scholten-Dijkman), Leerling (RPF), Schutte (GPV), Willems (PSP), Lankhorst (PPR). Ubels (EVP) en Ernsting (CPN). Geen besparing door medicijnknaak UTRECHT De eigen bijdrage van een rijksdaalder op geneesmiddelen maakt niets uit voor de kosten van het gebruik van die medicijnen. Dat heeft de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) bere kend en in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Volgens de VNZ tonen de fei ten aan dat staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid ongelijk heeft met zijn opmerking onlangs in de Tweede Kamer, dat de eigen bijdrage heeft afgerekend met de verspilling in de verstrekking van ge neesmiddelen. Vorig jaar gebruikte de ge middelde ziekenfondsverzekerde voor 11 procent meer aan geneesmiddelen dan in 1983. „De door de staatssecretaris gesigna leerde „trendbreuk" is derhalve van slechts zeer tijdelijke aard geweest", aldus de VNZ. Uitkering in gevaar door dragen kleuren Baghwan UTRECHT De bedrijfsvereniging Detam (detailhandel) is het niet eens met het verstrek ken van een WW-uitkering aan een 22-jarige Baghwan-volgeling uit Kampen. De vanwege zijn oranje kledij zim baan als assis tent bij een Kampense boekhandel kwijtge raakt. Volgens de bedrijfsvereniging heeft de man onvoldoende pogingen gedaan om een confrontatie met zijn werkgever te vermijden. Bovendien heeft hij na zijn ontslag geen ander werk gezocht. Een vertegenwoordiger van De- tam zei dit gisteren voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, de hoogste instantie in uit keringsgeschillen. De raadsman van de Bagh wan-volgeling, mr. D. Meulenberg noemde de gebeurtenissen „strijdig met de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van godsdienst en levens overtuiging". Nieuwe CDA-motie tegen Starwars DEN HAAG De CDA-fractie heeft gisteren een nieuwe motie over ruimte wapens ingediend bij de stemmingen over de begroting van buitenlandse za ken Volgende week zal over de motie worden gestemd. PvdA en D'66 hebben door de stap van het CDA hun geza menlijke motie over hetzelfde onder werp niet in stemming laten komen. In de CDA-motie van Frinking en De Boer wordt bepleit dat minister Van den Broek met de esteuropese bondge noten in NAVO-verband een gezamen lijk standpunt nastreeft. Dat zou dan gericht moeten zijn op het voorkomen van een wapenwedloop in de ruimte, in de volksmond inmiddels bekend als Starwars. Van den Broek heeft al ge zegd de motie graag te aanvaarden. Waarschuwing slaap middelen voldoet niet DEN HAAG De gele sticker op de ver pakking van slaapmiddelen, die oe gebrui ker waarschuwt voor de mogelijke negatie ve invloed op de rijvaardigheid, voldoet niet Dit is duidelijk geworden uit een on derzoek van het Verkeerskundig Studiecen trum van de Rijksuniversiteit in Groningen. In het onderzoek, onder leiding van prof. J. O'Hanlon, zijn de effecten van slaapmidde len op de rijvaardigheid onderzocht De mate van slingeren is hierbij als uitgangs punt genomen. Gebleken is dat het innemen van sommige slaapmiddelen na 16 uur nog gevolgen heeft voor het rijgedrag, te verge lijken met een alcohol-concentratie in het bloed van 0.8 mg/ml tot 1,0 mg/ml. De Ne derlandse wetgever heeft voor alcohol de grens vastgelegd op 0,5 mg/ml. 5LSEN De achterban 3u n de Industriebond IV bij Hoogovens in gj ilsen is bereid om tot 268,0 rde acties over te gaan, de directie van het jj|$alconcern blijft weige- «/oian in te gaan op de vak- 12i indseisen met betrek- 1Jg ng tot invoering van een 6M -urige werkweek, koop- S acht en volledige door- taling van het zieken geld. Ook bij Gist Broca des liepen de cao-onder handelingen vast op een 36-urige werkweek. Bij de KLM is enigszins sprake van een doorbraak door het aanbod de komende jaren exta vrije dagen in te voeren. De actiebereidheid bij Hoogo vens bleek gisteren op de le denvergaderingen van de In dustriebond. Besloten is dat er nog deze week een ultimatum naar de Hoogovens-directie gaat, waarin de industriebon den van FNV en CNV de be naart de akkoord te komen over de vakbondsei- sen. Tot die datum zullen er bij Hoogovens kleine acties worden gevoerd in de vorm van kantinebijeenkomsten on der werktijd en dergelijke. Als de cao-impasse eind deze maand nog voortduurt, zullen er begin april hardere acties beginnen. Ook bij Gist Brocades in Delft is men het niet eens kunnen worden over de nieuwe cao, die per 1 april moet ingaan. Gist Brocades wijst collectieve arbeidstijdverkorting af. Voor bepaalde groepen werknemers wordt dit wel overwogen, al dus de directie. Overigens is ook de contractperiode een punt van discussie. De KLM verzet zich niet lan ger tegen de invoering van ar beidstijdverkorting. De maat schappij heeft de bonden die het grondpersoneel vertegen woordigen gisteren meege deeld bereid te zijn in de cao voor de jaren 1985 en 1986 ex tra vrije dagen in te voeren tot een maximum van zeven to taal. Het KLM-aanbod wordt door de bonden gezien als een serieuze mogelijkheid voor verder overleg met de KLM over een nieuwe cao voor de komende twee jaar. HELO Ruim dui- bakkers en hun me- verkers hebben giste- 21 n in Almelo meegelopen |Ji een nationale protest- ^«g nars tegen het stunten 1 in een aantal super- arkten met goedkoop •ood. Deze verkopen de >edkoopste broodsoort s >or 1,59, terwijl de bak- «una :rs er minimaal 1,86 >or moeten vragen. De U ikkers zeggen dat door 98j ize prijzenslag 6000 tot 97j 1.000 arbeidsplaatsen 2}j irloren dreigen te gaan. 992 98) e protesttocht viel samen et een kort geding dat de 972 ederlandse Bakkerijstichting imens enkele bakkers uit 97j| nschede gisteren had aange- 952 lannen tegen de supermarkt keten Edah. De bakkers eisten daarin dat de verkoop voor die lage prijs wordt gestopt, op straffe van 10.000 gulden per overtreding. Eerder dit jaar kregen de bak kers op dit punt gelijk van de rechtbank in zowel Almelo als Den Bosch, maar één van die vonnissen werd in hoger be roep door hetvgerechtshof in Den Bosch vernietigd. Het hof stelde dat de wettelijke mumprijs niet geldt brood dat uit het buitenland wordt geïmporteerd. Daarna hervatte Edah de stuntver koop van {buitenlands) brood, gevold door enkele andere su- permarktens. In de eerste week van wat de broodoorlog werd genoemd, hebben de kleine bakkers ruim drie miljoen schade gele den. Volgens berekeningen van de bakkersbond (NBB) za gen de ongeveer 3500 ambach- i .vt! r Desmp.vooz QIL£ KLWe SflMemie/vi telijke bakkers in die tijd hun omzet dalen met gemiddeld dertig procent. De bond vreest dat de schade zal toenemen als niet snel een eind wordt ge- fracties van CDA en VVD, die maakt aan de ontduiking van gisteren in telegrammen heb- de minimumprijs. De bakkers hen gesteld voor handhaving weten zich gesteund door de van de minimumprijs te zijn. >EN HAAG Het kabi- jjjj iet ziet af van de verzwa- gj Jig van de toelatingseis 932 oor de wwv (Wet werk lui losheidsvoorziening). De gj aatssecretarissen De w traaf en Kappeynë van 8j e i Coppello van sociale 986 aken en werkgelegen- eid hebben gisteren een 'ijzigingsvoorstel van jeld eze strekking van het etsvoorstel gelijke be- andeling in de wwv bij de Tweede Kamer inge diend. Dit wijzigingsvor stel zadelt het kabinet op met een structureel tekort van 115 miljoen gulden. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgele genheid wilde in eerste instan tie, de gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de wwv financieren door een toe latingseis in de wwv in te voe ren. Dit hield in dat iedereen in de drie iaar voorafgaand aan de werkloosheid, 130 we ken een dienstbetrekking moeten hebben gehad. De uit breiding van deze eis is mede door verzet van de CDA-frac tie, oppositie en de vakbewe- ting van de baan. taatssecretaris De Graaf handhaaft in zijn voorstel de maatregel om de uitkerings duur voor werklozen onder de 35 jaar te beperken. Deze maatregel levert structureel 335 miljoen op. Kort geding Gisteren vond voor de Haagse rechtbankpresident een twee de kort geding tegen de Staat plaats, aangespannen door de FNV. Eerder dit jaar beval de rechter de Staat op uiterlijk 1 maart de wwv aan te passen aan de Europese richtlijn. Die datum werd echter niet ge haald en hoewel de Staat in hoger beroep tegen de uit spraak ging, meende de FNV cfat er aanleiding was om op nieuw een kort geding aan te spannen. Volgens de FNV had de datum van 1 maart wel de gelijk gehaald kunnen wor den. De FNV heeft dit keer een dwangsom geéist van 10 miljoen gulden voor elke dag dat het vonnis niet wordt uit gevoerd. Staatssecretaris De Graaf merkt over het kort geding in de memorie van antwoord op dat in het Nederlands staatsbe stel de rechter zich ervan dient te onthouden op eniger lei wijze in te grijpen in het proces van wetgeving. Deson danks schrijft De Graaf dat al het mogelijke moet worden ge daan tot naleving van de uit spraak van de rechtbankpresi dent. „Er is voortvarend ge werkt, maar helaas in de da tum van 1 maart niet ge haald", aldus de bewindsman. DEN HAAG Minister Ruding van financiën heeft de Tanzaniaanse president Julius Nyerere gisteren voorge houden dat Tanzania gebaat zou ziin bij een spoedige overeenkomst met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) over een nieuwe kredietovereenkomst. Ruding meent dat een akkoord met het IMF van belang is voor het herstel van de Tanzaniaanse economie, die al jaren in grote problemen verkeert. De westerse donor-landen, waaronder Nederland, hebben voort zetting van hun ontwikkelingshulp aan Tanzania mede afhan kelijk gesteld van een akkoord met het IMF. Het bezoek aan minister Ruding was een van de ontmoetingen, die gisteren op het programma stonden van de Tanzaniaanse president, die bezig is met een „afscheidsbezoek" aan ons land. In het Catshuis voerde hij besprekingen met premier Lubbers, minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking en de direc teur-generaal politieke zaken van het ministerie van buiten landse zaken, Jacobovits de Szeged. Ook sprak hij met de vaste Kamercommissies van buitenlandse zaken en ontwikkelingssa menwerking. In de middag bezocht hij een boerderij in Zegveld. Gisteravond boden koning Beatrix en prins Claus president Ny erere een diner aan in het Paleis Noordeinde. ATHENE De Griekse rege ring is niet van plan uit de EG te stappen of de NAVO te ver laten, na het aftreden van pre sident Karamanlis. Dat is gis teren vanuit regeringskringen in Athene gemeld. Premier Papand reou zal wel proberen de condities waaron der Griekenland tot de EG toetrad te verbeteren, door aan te dringen op meer hulp voor het Middellandse-Zeegebied. Ook de positie van Grieken land in de NAVO zal niet ver anderen. Griekenland neemt niet deel aan militaire oefenin gen. omdat het overhoop ligt met Turkije. Waarnemers verwachten dat de 56-jarige rechter Christos Sartzetakisis tot de nieuwe president zal worden gekozen nu de communisten (KKE) hun steun hebben toegezegd. Hij wordt de opvolger van de plotseling afgetreden president Karamanlis. Veiligheidsraad veroordeelt unaniem apartheid NEW YORK De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft met een ongebrui kelijke eenstemmigheid het apartheidsregime van Zuid-A- frika veroordeelt wegens het doden van zwarten die protes teren tegen de Zuidafrikaanse hervestigingsbeleid. Het was voor het eerst dat de regenng-Reagan zich achter de overige veertien leden van de Veiligheidsraad heeft ge schaard bij een veroordeling van het binnenlandse beleid van Zuid-Afrika. De resolutie, ingediend door niet-gebonden leden van de Veiligheidsraad, werd met het oog op de Ame rikaanse steun afgezwakt. De Veiligheidsraad riep de Zuida frikaanse autoriteiten op alle politieke gevangenen onmid dellijk en zonder voorwaarden vooraf vrij te laten, inclusief Nelson Mandela, de leider van het ANC, die al 23 jaar in de gevangenis zit NIEUWKOOP Ontstemde reacties gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke or dening van inwoners van de polder Achttienhoven bij de behandeling van de gemeente lijke en provinciale herinde- lingsvoorstellen. Aan de orde waren een viertal onderwer pen omtrent de herindeling, verband houdende met de pol der „Achttienhoven", „Woer- des Verlaat" en „de Noordse Buurt". De provinciale voorstellen lei den ertoe, dat Achttienhoven gedeeltelijk bij Nieuwkoop wordt gevoegd en Woerdens Verlaat in zijn geheel. De Noordse Buurt blijft bij de ge meente Zevenhoven, althans bij de nieuw te vormen ge meente uit Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar. Namens de bewoners van de polder Achttienhoven - vroe ger een zelfstandige gemeente - stelde mevrouw Visser, dat de gemeente Nieuwkoop op 25 oktober 1984 nog had gesteld dat men zich zou richten naar de mening van de inwoners van de her in te delen gebie den. Die mening was bekend, zo stelde zij, want uit een in ventarisatie van de meningen van die bewoners was geble ken dat van de 41 bewoners er 38 bij de gemeente Zegveld willen behoren. Uit de gevolg de procedure blijkt echter, dat de gemeente Nieuwkoop toch samenvoeging met Nieuwkoop voorstaat, aldus spreekster. Burgemeester Seinstra stelde, dat de gemeente wel degelijk prijs stelt op de mening van ae bewoners. Men wilde een en- 3uête houden in dit gebied, och alleen indien de gemeen te Wilnis, waartoe het gebied nu behoort, daarmede zou in stemmen. Zeer recent heeft die gemeente echter pas op het verzoek van Nieuwkoop gere ageerd en in een enquête toe gestemd, doch met veel reser ve. Eerst nu kan de gemeente daar dus toe overgaan en dat lukt niet meer vóór 1 april, al dus voorzitter Seinstra Vóór 1 april moet de gemeente echter reageren op de provinciale voorstellen. Mevrouw Visser citeerde daarop uit een brief van de provincie Zuid-Holland aan de minister van Binnen landse zaken van 22 januari 1985. Daarin staat, zo gaf zij aan. dat de raad van de ge meente Nieuwkoop de over gang van de polder Achttien hoven naar Zegveld onlogisch vindt, omdat Achttienhoven georiénteerd is op Woerdens bovendien blijken uit der de bewoners gehouden en quéte. Een opstelling de Nieuwkoopste raad. die niet strookt met de mening van de bewoners en dat terwijl de ge meente eerder had uitgespro ken die mening juist wel te zullen volgen. Bovendien, zo werd door de bewoners ge zegd, was een dergelijke en quête hen niet bekend Besloten werd om 19 maart een hoorzitting over de kwes tie te houden in Noorden. Voor wat betreft het trekken van de nieuwe gemeentegrens bepleitte de heer Noordegraaf (CDA) om deze te leggen di- rekt na het dorp Woerdens Verlaat, zodat de voormalige vuilstort buiten de gemeente Nieuwkoop blijfL Naar zijn mening is hier sprake van een flinke gifbelt, die beter buiten de gemeentegrenzen kan bbj- Voor wat betreft de Noordse Buurt meent het college van burgemeester en wethouders dat vanuit Nieuwkoop geen verdere procedures meer moe- gevoerd, nu de provincie Nieuwkoop houdt ning. die door de werd gedeeld ADVERTENTIE Van tijd tot tijd (en vooral tijdens de voorjaarsschoon maak) overkomt 't ons allemaal: ineens vind je weer juwelen die je al tijden niet meer gedragen hebt Ze blijven dierbaar. Maar de glans is er toch een beetje af. Er zou eigenlijk eens gekeken moeten worden naar de zetting van een ring die u toen zo mooi stond. En een kleine reparatie hier en daarzou geen overbodige luxe zijn. Vandaar dat wij, van Siebel, u dit voorjaar uitnodigen met uw juwelen langs te komen. Wij geven ze een gratis schoonmaakbad. We controleren de zettingen. We praten over herstel en veranderingen. Voor echt kapotte gouden sieraden krijgt u overigens geld terug. En verder hebben we 'n hele goeie „sieraden- shampoo" van Hagerty voor maar f 6,95. Voor 't geval u toch liever zelf wilt poetsen. '8 391 Lkj van Beurs voor den Diamanthandel. —♦Amsterdam, Kalverstraat 121-123; Rotterdam, Stadhuisplein 24-26; Den Haag, Lange Poten 9-11Utrecht, Bakkerstraat 27-29. Haarlem, Grote Houtstraat 63-65; Nu ook in: Amsterdam Noord, Buikslotermeerplein 61Hilversum, Kerkstraat 75. Alkmaar, Langestraat 22.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7