oskou rouwt iet lang om 'sjernenko Sabotage met vliegtuig Italiaanse president Gorbatsjov gaf instructies aan onderhandelaar Reagan: Vredesplan Moebarak niet genoeg Gorbatsjov ontvangt regeringsleiders var TENLAND CeidaeCouoant WOENSDAG 13 MAART 1985 PAGINA 5 iesty meldt schendingen senrechten in Haïti en Hoewel het aantal schendin- in de mensenrechten in Haïti sinds ïduidend is afgenomen, worden, vol- kmnesty International nog altijd op- •ffiele politici, journalisten en vak- cl* eiders zonder vorm van proces opge- Jremarteld of ter dood gebracht. Het J'|-Duvalier gaat tegenwoordig selec- e werk in hun keuze van slachtof- •lt Amnesty in een speciaal verslag •t Caribische eiland. Het verslag be- ligenissen van voormalige soldaten ie-agenten, die vertellen hoe ge- n op het politie-buro werden ge- waarna hun lichamen werden ge in „criminele stadswijken". KWART RUSSISCHE ONDERZEEËRS IS NIET INZETBAAR LONDEN Slechts 150 van de 198 on derzeeboten van de Russische noordelijke vloot zijn inzetbaar. Van deze 150 zijn er maar 100 van een modern type. De noor delijke vloot is de belangrijkste Russische vloot, en omvat ongeveer de helft van de in totaal 400 Russische onderzeeboten. Deze cijfers werden gisteren bekend ge maakt door het gezaghebbende Engelse weekblad Jane's Defense. Het blad ont leent zijn informatie aan anonieme bron nen bij inlichtingendiensten, die melden dat er nooit meer dan dan 40 Rusissche onderzeeërs van de noordelijke vloot tege lijk op zee zijn. CDU blokkeert wet tegen ontkennen nazi-misdaden (Van onze correspondent) BONN Er komt geen wet in West-Duits- land die het ontkennen van de nazi-moord op zes miljoen joden, de zogenaamde Auschwit- z-Luge, strafbaar stelt. De christen-democra tische CDU-CSU heeft het wetsontwerp als onpraktisch van de hand gewezen. Vooral in de Beierse CSU van Franz-Josef Strauss was het verzet tegen de wet groot, omdat dan ook „cafépraat aan de stamtafel" over dit onder werp vervolgd zou moeten worden. Fractie voorzitter Alfred Dregger van de CDU in de Bondsdag zei gisteravond dat invoering van de wet rechts-extremisten in de rechtszaal de gelegenheid zou bieden urenlang hun opvat tingen te spuien. De oppositie heeft verklaard dat zij het er niet bij zal laten zitten en de wet steeds opnieuw zal indienen. Brits koningshuis krijgt nieuwe trein LONDEN De Britse regering heeft voor 31 miljoen gulden een nieuwe trein besteld voor koningin Elizabeth II, omdat men zich zorgen maakte over de veiligheid van de oude trein, zo heeft de minister van vervoer Da vid Mitchell gisteren verklaard. De veertien wagons van de trein zullen worden gepantserd om een terroristi sche aanval met raketten te kunnen weerstaan, en uitgerust met kogelvrije ramen. De veiligheidsmaatregelen voor de koninklijke familie zijn ver scherpt sinds de moord op Lord Mountbatten. een neef van de konin gin, in 1979 door de IRA. Nixon wil niet langer op rijkskosten worden beschermd NEW YORK De vroegere Amerikaanse presi dent Richard M. Nixon heeft gevraagd om niet meer op rijkskosten beschermd te worden, zoals met alle oud-presidenten gebeurt. Hij en zijn vrouw laten zich sinds vorig jaar bewaken door particuliere „gorilla's", die de overheid geen cent kosten. Nixon heeft zijn verzoek gericht tot de mi nister van financien, James Baker, onder wiens competentie de bescherming van alle hoge Ameri kanen valt. De oud-president zou vinden dat zijn officiële bescherming de belastingplichtige Amen- kanen teveel kost: naar schatting een bedrag dne miljoen dollar per jaar. De bescherming van de oud-presidenten Nixon. Gerald Ford en Jimmy Carter en de weduwe van president Lyndon Johnson kost de Amerikaanse schatkist ruim 26 miljoen dollar per jaar. Gouden basiliek van Santiago is slooprijp SANTIAGO De beroemde, historische basiliek van de Al lerheiligste Verlosser in de Chileense hoofdstad Santiago is als gevolg van een aardbe ving van begin maart „prak tisch rijp voor de sloop". Het uit 1864 daterende godshuis,, dat ook de „gouden basiliek" wordt genoemd, omdat zijn muren en zuilen met bladgoud zijn bekleed, was al eens eer der zwaar beschadigd door een aardbeving in 1906 en door een Italiaanse architect weer van de grond af opgebouwd. ^dyfinze correspondent El- *ie Siegl) AOU De jonge Rjauffeur, die eergis- fnd zijn klant op het eld Sjeremetjevo op maakte een vrolijke „Sinds zes uur we een nieuwe se- i-generaal, Michail jov en hij is pas 54 vertelde hij opge- Hij repte niet over 'erlijden van Kon- Tsjernenko. Die ;enis heeft de jonge (vieten, en niet hen tamelijk onver- gelaten. 'in Moskou aan begra- eerste klas gewend en men verstaat de m ze perfect te orga- Het stadscentrum is ize keer volledig voor ■male verkeer afgeslo- lechts auto's en auto die rouwende mensen lan voeren mogen tot 13,® buurt van het Rode Jj^jiomen, waar Tsjernen- enals zijn voorgangers, met zwarte gordijnen gen kolommenzaal van ikbondsgebouw in een doodskist ligt opge- ""ïordtempo werden de i van de Sovjet-Russi- hoofdstad met rood- vlaggen behangen; 121 soldaten hadden de resten zwart gewor- leeuw verwijderd van iten. Aan de voorgevel het vakbondsgebouw een enorm portret van 2 jtfledene. ^reft echter alles met te maken en het ver- __-nog niet waarom het LHrerwachte, maar ten- JJftoch nog plotselinge ■Ken van Tsjernenko de r^burgers zo onverschil- -it. Toen in november RTteonid Brezjnev na bij- '^Mittien dienstjaren als ■^-rïider was overleden |Naen in Moskou mensen Ny&nen in de ogen tegen- Menigeen was ook ist. Het centrum van leek toen op een lent van militairen itieagenten. Er heerste leek het, in het enige nervositeit, iderhalf jaar later de kringen gewaar- Joeri Andropov liepen de Moskovieten ïstige gezichten rond; :n bedroefd en teleur- dat Andropov, van tenigeen weliswaar hervormingen, doch wel een effectieve campagne voor orde en discipline en vooral een veijonging van het partij- en managerskader had verwacht, niet genoeg tijd had gekregen om zijn program te verwezenlijken. De verkiezing van de kleur loze apparatsjik Tsjernenko tot opvolger van Andropov betekende zowel een over gang als een terugval: Men bleef op een of andere ma nier doormodderen; het An dropov-effect was zonder re sultaat gebleven. Tsjernenko was de geprivile gieerde kaders weliswaar zeer welkom, want hij werd als een garantie voor hun comfortabele levensstijl be schouwd. De bevolking had echter gehoopt dat er aan de top van de partij en de rege ring eindelijk een generatie wisseling zou plaatsvinden. Men had na een broze Brezj nev, een doodzieke Andro pov en een wegkwijnende Tsjernenko meer dan genoeg van overgangsfases in het Kremlin en wachtte op het einde. Gedenkwaardig De 11e maart 1985 zal dan ook als een gedenkwaardige dag de geschiedenis van de Sovjet-Unie ingaan, want er vonden op die dag twee ge beurtenissen plaats, die door menigeen voorspeld waren, maar die dan toch door hun plotselinge karakter een ie der verrassen en weer enige dynamiek in het vastgeroeste politieke leven brachten. De rouwperiode duurt offi cieel drie dagen, maar Sow- iet-burgers en gasten uit het buitenland krijgen slechts anderhalve dag de tijd om aan het stoffelijk overschot van Tsjernenko voorbij te defileren. Bij Andropov's overlijden was dat een dag meer. De Sovjet-Russische dagbla den verschenen gisteren zon der de rouwrand die men zich nog van Breznjevs en Andropovs overlijdensbe richt herinnerde. De necrolo gie van Tsjernenko stond ook niet op de voorpagina, maar op pagina 2, met een kleine foto. De overledene had plaats moeten maken voor een levensbeschrijving van de nieuwe partijleider, die rechts beneden op de voorpagina prijkte, overigens ook met een kleinere foto dan gebruikelijk. Het officie- Ie Gorbatsjov-portret ge retoucheerd zoals alle foto's van leden van het Politburo beeldt de partijleider af als een energieke, zelfbewus te, bijna aanmatigende man. De grote moedervlek op zijn hoofd is uiteraard wegge werkt. Mede door zijn charme en di plomatieke optreden tijdens zijn bezoek aan Groot-Brit- tannie heeft Gorbatsjov het aureool gekregen van een „liberale hervormer", maar toch wordt een man als Gor batsjov in de ogen van de Sovjet- burgers allesbehalve als liberaal beschouwd. In vergelijking met zijn kleurlo ze voorganger is hij dynami scher en vooruitstrevender, doch niemand verwacht van hem een nieuwe „dooi"-pe- riode. Dat hij vrijwel zeker zal voortgaan op de weg die door Andropov werd ingesla gen, en derhalve toch econo mische hervormingen zal proberen te verwezenlijken, stempelt hem in de ogen van veel Sovjet-burgers op dit ogenblik tot de best denkba re variant van een partijlei der. Met enige spanning ziet men uit naar het zevenentwintig ste partijcongres dat nu, waar het politieke leven weer uit het slop gekomen is, wel enkele nieuwe, vooral jongere figuren voor het voetlicht zal halen. De Sovjet-burgers hebben Tsjernenko eigenlijk nooit serieus genomen- Óok toen hij al lang de „nummer één" in het Kremlin was, werd hij toch nog als Brezjnevs privé- secretaris beschouwd. Na zijn beide recente optredens voor de tv-camera kreeg menig een echter ook medelijden met hem. Het was de eerste en de laatste keer dat de Sowjet-burgers zoiets als me deleven voor hem voelden. Bij Gorbatsjov liggen de za ken anders. Zijn betrekkelijk jonge leeftijd is in de ogen van velen een pluspunt. Het feit, dat hij als landbouwex- pert ondanks opeenvolgende slechte oogsten, in tegenstel ling tot zijn voorgangers, toch het hoofd boven water kon houden en zelfs nog ho ger op de Kremlin-ladder kon stijgen, stempelen hem in de ogen van zijn landge noten tot een gelukskind. „We moeten afwachten hoe hij zich ontwikkelt", zo denkt momenteel menige Sowjet-burger, maar een sceptische ondertoon ont breekt niet. Het overlijden van de oude partijleider Tsjernenko is in Moskou echter duidelijk een bijzaak geworden, vermoede lijk omdat in de laatste maanden van zijn leven de politiek al lang aan hem voorbij ging. lissen zat smidje Verholen nog steeds te N met kapitein Van Uylen in diens kapl- iTwêft. De oude familiekroniek lag op tafel en ne ed had precies dót verteld wat hij kwijt wll- 070i Maar over het mysterieuze stuifmeel- van de pimpelpaarse bostijloos had hij ïen „Het is me het verhaaltje wèl, seig- erholen." zuchtte kapitein Van Uylen, en nogmaals zo'n eerlijke oorlam in. „Ja EN .sakkerlootse ouweheer van me noemen erhJ voor niks Jacob de Rechtvaardige. Zo 58 hij gaf Sijmen Knoet dus een kirik voor )P". „Niet alleen HIJ," zei de smid. k zojuist op weg was naar de Albatros, Ik per ongeluk tegen Sijmen Knoet op. me meteen te lijf met zijn zweep. Nou.toen gaf ik hem óók een kink voor zijn kop." „En van mij kan-ie ook nog zo'n sak kerlootse oplawaai krijgen," siste kapitein Van Uylen dreigend. „Ik zal jou erels wat vertellen, seigneur Verholen. Als Knoet één vinger naar mijn lieve familie durft uit te steken en als ik hem dan óóit tussen deze eerlijke zeemanshan den krijg.wel sakkerloot! Dan breek ik alle botten in zijn armzalige lijf!" En terwijl deze dreigende woorden werden gesproken aan boord van de Albatros, stapte een verlopen oud-korporaal van het voetvolk de Swarte Pi- raet binnen. Hij was een bijzonder misdadige fi guur, van wie niemand precies wist hoe hij heet te. Men kende hem alleen als „Vieze Pietje". Na vier uur werden de gijzelaars uit de Turkse ambassade vrijgelaten. Dode bij bezetting Turkse ambassade Ottawa OTTAWA Drie gewapende Armeense extremisten hebben gisteren gedurende enkele uren een gijzeling uitgevoerd in de Turkse ambassade in de Canadese hoofdstad Ottawa en daarbij een bewaker gedood. Leger, bestormden de ambas sade en bliezen de voordeur van het gebouw op. Daarbij kwam de bewaker om het le ven. Na vier uur gaven zij zich over aan de politie en werden de elf gijzelaars ongedeerd vrijgelaten. De ambassadeur raakte gewond toen hij bij het begin van de bezetting uit een raam op de eerste verdieping sprong. De Armeense nationalisten hóuden Turkije verantwoorde lijk voor de dood van miljoe nen Armeniërs in 1915. Zij ei sen dat Turije „betaalt voor de volkerenmoord in 1915" en vinden dat het Armeense land, dat nu in bezit van Turkije is, moet worden teruggegeven. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft zijn Egyptische collega Moebarak in een gesprek van twee uur Laten weten, dat het door Moebarak ontvouwde vredesplan voor het Midden-Oosten hem niet ver genoeg gaat Volgens dat plan zou een gezamenlijke Jordaans-Palestijnse delegatie rechtstreeks met Israël moeten gaan onderhandelen. Volgens Moebarak is dit een „gouden gelegenheid voor vrede". Reagan verklaarde dat de partijen nog ver van de onderhandelingstafel verwijderd zijn, maar dat er nieuwe hoop is dat het vredesproces met behulp van het Egyptische plan kan worden „gereactiveerd". (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Na de begrafenis van Tsjernenko had Gorbatsjov een groot aantal ontmoetingen met regeringsleiders in het Kremlin. Het eerste informele gesprek vond gisteravond al plaats tussen de Westduitse bondskanselier Kohl en de Oostduit- se partijleider Honecker. De laatste maal dat Honecker en Kohl elkaar spraken was in februari 1984 in Moskou toen ter gelegen heid van de begrafenis van Joeri Andropov eveneens een groot aantal regeringsleiders naar de Sovjet-hoofdstad was gekomen. Het gesprek werd gehouden in een gastenverblijf van de Sovje t-regering op de Lenin-heuvels, een half jaar na de opscho van het bezoek van Honecker aan de Bondsrepubliek op I van Moskou. Naast de regeringsleiders uit de VS, Frankrijk. West- en Oast- Duitsland en Engeland waren aanwezig de Italiaanse president Pertini, secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties, premier Nakasone van Japan, premier Gonzalez van Spanje, de Nicaraguaanse president Ortega, premier Gandhi van India, de Canadese premier Mulroney en de partijleiders Kadar (Hongarije), Ceausescu (Roemenie), Jaruzelski (Polen) en Husak (Tsjeeho-Slowakije) Vice-premier Van Aardenne en minister Van den Broek van buitenlandse zaken vertegenwoordigen de Nederlandse regering. De leden van het Politbureau, met Gorbatsjov aan het hoofd, hebben dinsdag korte tijd de doden wake gehouden bij Tsjernen ko. Ook in Moskou geaccrediteerde diplomaten hebben Tsjer nenko de laatste eer bewezen. De zuilenzaal van het Huis van de Vakbonden, waar Tsjernenko gisteren lag opgebaard, werd in de loop van dinsdag voorts door enkele tienduizenden Sovjet-bur gers bezocht. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Italië is enige onrust ontstaan over een vreemd voorval dat staat spresident Pertini maan dagavond in de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires is overkomen. Het woord „aanslag" durft men nog niet direct in de mond te nemen, maar het lijkt er wel op. Pertini wilde die avond vanuit Argentinië waar hij op staatsbezoek was aan boord gaan van zijn Alitalia-jumbo om terug te vliegen naar Rome vanwege de begrafenis van Tsjernenko, toen dij een aller laatste inspectie bleek dat er iets niet klopte. Van vijf wie len van het landingsgestel ont braken de ventieldoppen. Twee van deze ontbrekende ventieldoppen werden in de straalmotoren teruggevonden, de drie andere waren spoor loos. Vliegtuigen met de om vang van een jumbo mogen niet van de grond als de ven tieldoppen niet op hun plaats zitten en kunnen in hun vlucht ernstig worden belem merd als de doppen zich in de straalmotoren zouden bevin den. Met andere woorden: als de jumbo van Pertini in deze toestand was opgestegen, zou de kans hebben bestaan dat hij of zij nooit meer zou hebben kunnen landen. Pertini is maandagnacht, na vijf uur vertraging, met een ander toestel vertrokken nadat uit veiligheidsoverwegingen besloten was het hele toestel te onderzoeken. Wat er nu pre cies achter de verdwijning van de ventieldoppen steekt, is niet duidelijk. Alitalia in Rome gaf een communiqué uit waarin gesproken werd van „opzette lijk geknoei". Er kan geen sprake zijn van slordigheid. Het Argentijnse ministerie van defensie heeft sabotage tegen gesproken, maar kan geen aannemelijke verklaring ge ven voor het geknoei met het vliegtuig. Tijdens de dictatuur in Argen tinië heeft Pertini zich bijzon der gehaat bij de generaals ge maakt met zijn openlijke plei dooien voor mensenrechten. Opnieuw executie door middel van injectie HUNTSVILLE In m gr- vangenis in Texas is vanmor gen met een dodelijke injectie een eind gemaakt aan het le ven van de ter door veroor deelde Stephen Peter Morin. Het doodvonnis tegen de 37-ja- rige Morin werd kort na mid dernacht voltrokken. De man had geen gratieverzoek inge diend. Hij was veroordeeld wegens moord op een 21-jarige vrouw. In totaal zou de ver oordeelde minstens dne moor den op zijn geweten hebben. Hij zei intussen een herboren Christen te zijn en te willen sterven. Morin is de achtste veroordeelde die sinds 1 janua ri van dit jaar in de VS werd geëxecuteerd De sterke stij ging van het aantal executies neelt de discussie in de VS weer doen opleven. GENEVE Aan het be gin van de besprekingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie, heeft de Russische delega tieleider onthuld dat de laatste instructies voor de onderhandelingen afgelo pen donderdag op een zit ting van het politburo wa ren goedgekeurd door de nieuwe Russische leider Michail Gorbatsjov. Karpov vertelde dit aan het begin van het overleg aan de pers, toen de Amerikaanse onderhandelaars het condo leanceregister onderteken den in verband met het overlijden van Sovjet-leider Tsjernenko. Karpov was gistermorgen als enige onderhandelaar aan wezig, hetgeen de Russische positie onderstreepte dat de onderhandelingen die in drie werkgroepen zijn opgesplitst, als een eenheid moeten wor den beschouwd. Kampeiman was bij de eerste zitting ver gezeld door zijn mede-onder- handelaars Tower en Glit- Karpov begroette de Ameri kaanse delegatieleider uiterst hartelijk en zei dat hij hoopte dat de bijeenkomst van dins dag „de eerste van een hele reeks zou zijn, waarin we tot overeenstemming kunnen komen". Na afloop van de eerste gespreksronde die bij na drie uur duurde, wilde Kampeiman niet op de on derhandelingsstrategie van de Russen ingaan, omdat hij met zijn Russische collega was overeengekomen dat de besprekingen vertrouwelijk Voordat gisteren de eerste ronde van de Amerikaans-Russische onderhandelingen in Genève be gon. verwijderde de Zwitserse politie vredesdemonstranten die zich op de stoep voor de Russische missie hadden geïnstalleerd. zouden blijven. Morgen be gint het poverleg pas goed, nadat gisteren over het ver gaderschema is gepraat Vre desactivisten uit Nederland en een aantal andere landen waren in Genève aanwezig en eisten stopzetting van de wapenwedloop.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5