ferdere verplaatsing van i jksdiensten peperduur ES nbreken in computers met persoons gegevens moet strafbaar worden Weglopen kost lok stemmen GELDMARKT-REKENING VAN KEMENADE GAAT IN TEGEN PARTIJLIJN [|/^iepcijfers jmen af Consumptie zuivel in ons land hoogst Kamermeerderheid tegen verhoging van PTT -tarieven Nederland verontrust door varkenspest in België LPPORT WERKGROEP WITSEN: NENLAND £&idócQowtarit WOENSDAG 13 MAART 198S PAGINA 3 ;CHT De Nederlandse huisart- ebben vorige week per 10.000 in- :rs gemiddeld 56 griepgevallen ge- :rd. Dat betekent dat het aantal latiënten in de eerste week van minder snel omhoog is gegaan n de weken ervoor: tussen 23 fe- en 2 maart steeg het nog van 23 per 10.000. De regionale verschil- ijn nog tamelijk groot. De meeste (evallen komen voor in Gronin- 'riesland en Drente, 79 per 10.000 lers. Daarna volgen Zeeland, I-Brabant en Limburg met 78 (een ervoor nog 88) per 10.000. In •Holland, Noord-Holland en ;ht waren er 48 per 10.000. Open Universiteit experimenteert met cursus in braille HEERLEN De Open Universiteit wil haar cur sussen ook toegankelijk gaan maken voor blinden en slechtzienden. Samen met de studie- en vakbi bliotheek voor visueel en anderszins gehandicapten (SVB) heeft de universiteit een proefproject opgezet om de mogelijkheden na te gaan van het overzetten van een cursus in braille. Daarbij is gekozen voor de basiscursus recht. Een werkgroep gaat het project begeleiden. Van der Reijden wil akkoord met huisartsen nog niet ondertekenen UTRECHT De ondertekening van het „convenant" (overeenkomst) tussen de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) en staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) is niet doorgegaan. Van der Reijden zei meer tiid nodig te hebben om zich te beraden. Volgens de LHV heb ben de VVD-ministers bezwaar tegen een van de belang rijkste punten uit de overeenkomst met de staatssecretaris, namelijk het vestigingsbeleid. Zij zouden dat in strijd vin den met het vrije ondernemerschap. Over het vestigingsbe leid is twee en een half jaar overlegd en onderhandeld. De overeenkomst zou een doorbraak betekenen voor het pro bleem van de goodwill, de som die moet worden betaald bij het overnemen van een praktijk en die het jonge huisart sen extra moeilijk maakt om aan de slag te komen. Beslo ten is de goodwill af te schaffen en een fonds te vormen waaruit huisartsen die zelf goodwill hebben moeten beta len, schadeloos te stellen. BAARN De consumptie van zui- velprodukten is in Nederland hoger dan in alle andere EG-landen. Dat blijkt uit een vergelijking die het Zuivelbureau heeft gemaakt van de zuivelconsumptie per hoofd van de bevolking in de tien landen van de Europese Gemeenschap. Als alle zuivelprodukten worden om gerekend in kilogrammen melk ligt die consumptie in ons land op 325 ki logram. Gemiddeld is het verbruik in de EG 246 kilogram. Uit deze cijfers kan volgens het bureau worden afge leid dat er nog voldoende afzetmoge lijkheden zijn binnen de EG. Directeur drs. M. van Velden van het Nederlands Zuivelbureau verwacht dat de uitvoer van Nederlandse zui velprodukten dit jaar zal stijgen. De kaasuitvoer zal toenemen tot 350.000 ton. De binnenlandse kaa- sproduktie zal eveneens stijgen. Van Velden heeft dit gisteren verklaard. De „unieke functie" van ons land als zuivelland wordt volgens Van Vel den door de huidige EG-maatregelen wel in gevaar gebracht. Langdurige bevriezing van de melk- produktie (superheffing) betekent naar zijn mening dat de melkveehou derij minder efficient wordt en dat onze positie op de wereldmarkt in het gedrang komt. Pleidooi voor Frans als verplicht leervak ZOETERMEER De vereniging „Allian ce Francaise des Pays-Bas" in Amsterdam heeft bij staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) vanmiddag gepleit voor be houd van het Frans als verplicht leervak in ten minste de eerste fase van het voort gezet onderwijs. De vereniging (9.000 le den) deed dit door de staatssecretaris een motie met handtekeningen van 250 voor aanstaande Nederlanders, aan te bieden. Daarin wordt vastgesteld dat Nederlan ders een gedegen kennis van de Franse taal moeten hebben voor beoefening van wetenschap en cultuur. Ook is kennis van Frans een vereiste voor bevordering van handel en industrie, aldus de vereniging. veel| (Van onze irlementaire redactie) HAAG Minister had'lhals Altes (Justitie) ;renPet binnendringen in puterbestanden met t vertrouwelijke per- igegevens in de toe- "st strafbaar stellen, bewindsman liet dit iren in de Tweede Ka- ,e V1 weten in antwoord op g®riidelinge vragen van da5PvdA-kamerlid Kosto. De minister waarschuwde daarbij wel tegen het al te overhaast en lukraak uit delen van straffen tegen allerlei vormen van „kra ken" van elektronische bestanden. Samen met zijn collega van WVC, Brinkman, werd de mi nister van justitie aan de tand gevoeld over de succesvolle „inbraak" van een journalist in het gegevensbestand van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. Na het intikken van een aantal gehei me codes kon de journalist on der meer beschikken over ver trouwelijke patiëntengegevens. Beide bewindslieden moesten toegeven dat de beveiliging van elektronische bestanden nooit honderd procent water dicht zal kunnen zijn: „We kunnen het inbreken in com puterbestanden zo moeilijk mogelijk maken, maar een ga rantie dat het niet gebeurt kan niet worden gegeven", zo liet minister Korthals Altes de Ka mer weten. De bewindsman voegde daaraan toe dat ook de ouderwetse kaartenbestanden niet voor honderd procent be schermd kunnen worden te gen oneigenlijk gebruik. De Wet op de Persoonsregi stratie, die nog bij de Tweede Kamer moet worden inge diend, zal volgens Korthals geen kant en klare oplossing bieden voor het probleem. De strafbaarstelling van dit soort inbraken zal daarin niet wor den geregeld. Wel wordt de beheerder van de computerbe standen daarin rechtstreeks aansprakelijk gesteld voor eventuele onvoldoende be scherming van die bestanden. Minister Brinkman maakte de Kamer duidelijk dat het kra ken van de RIVM-computer bepaald geen fluitje van een cent is geweest. Om toegang tot het systeem te krijgen dient men te beschikken over een geheim telefoonnummer, dat slechts aan 50 personen be kend was. Vervolgens moest het systeemnummer worden achterhaald, de gebruikersco de èn het „password". De be- Korthals Altes standen met vertrouwelijke gegevens zijn bovendien ge blokkeerd voor toegang. Die extra blokkade heeft in dit ge val, zo moesten de bewindslie den toegeven, niet gefunctio neerd. heel \N AARDENNE: (Van onze parlementaire redactie) HAAG „Weglopen is niet geliefd bij de kie- Dat kan ook stemmenverlies betekenen. De men denken dan dat er kennelijk iets mis is, omdat je je verdedigt". Dat geeft minister Van Aardenne van- in een interview met het dagblad De Telegraaf een van de redenen waarom hij niet gevolg heeft ven aan de drang om na de RSV-affaire op te stap- lat gesprek waarschuwt Van Aardenne zijn partij er voor iet van de wijs te laten brengen door verkiezingsenquêtes: oet nooit in paniek raken. Dat is altijd slecht. Je moet je lijnen vasthouden. Het is nog altijd zo dat de VVD meer Is in de polls heeft dan tijdens de vorige kabinetsperiode. Bns de rit scoort de oppositie altijd wat beter en verliezen de ringspartijen. Regeren maakt nooit pppulair", aldus Van ïenne. minister blijkt niet erg aangeslagen door de verwijten, de pen en de grollen die rond zijn persoon worden gemaakt, rerwijst naar het feit dat hij uiteindelijk van de Tweede Ka- voldoende steun heeft gekregen. „Dat is voor mij doorslag- - Ind geweest". Van Aardenne prijst VVD-leider Nijpels voor °iedjeit „dat hij zijn nek uitgestoken heeft", en Gerritse (CDA) *ePlen Uyl (PvdA) krijgen een pluim, ondanks het feit dat de 1 te'.te het politieke hoofd van Van Aardenne eiste. Pluspunt nafc yan Aardenne, „dat de PvdA tenminste geprobeerd heeft tre%conomisch beleid te schetsen". Bakkerij museum Met het omdraai en van een zoge naamde „schie ter", een hulp middel bij het uit de oven halen van bakkerijpro- dukten, heeft ko ningin Beatrix gisteren het Ne derlandse Ban ketbakkerijmu seum op de Fle- vohof geopend. Het museum wordt gevormd door een volledig ingerichte ban ketbakkerij en bakkerswinkel zoals die er uit hebben gezien aan het eind van de vorige eeuw. Daarnaast zijn er in het museum historische ge bruiksvoorwer pen te bezichti gen, zoals ze vele eeuwen geleden werden gebruikt door banketbak kers. Rechts op de foto de heer E. Schouten, voorzitter van het museumbestuur. DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Ka mer (PvdA en CDA) zal staatssecretaris Scherpenhui- zen (PTT) desnoods dwingen de tariefstijgingen voor telefoon en telexverkeer terug te nemen. De partijen vinden dat de stijgingen te schoksgewijs zijn. Scherpen- huizen deelde gisteren in de kamercommissie voor PPT-zaken echter mee aan de verhogingen vast te houden. De stijgingen leveren de PTT veertig miljoen op. Dit geld is vol gens Scherpenhuizen noodzakelijk om de PTT voor de komende jaren een goede concurrentiepositie ten opzichte van het be drijfsleven te geven op de markt voor randapparatuur. Scher penhuizen wijst er bovendien op dat de Kamer de PTT-begro- ting al heeft goedgekeurd. De kritiek van de grootste fracties richt zich met name op de gevolgen van een aantal prijsstijgingen voor de particuliere en zakelijke kleinverbruiker. Zo worden gesprekken vanuit cellen en het internationale telefoon- en telexverkeer duurder. Een aantal intercontinentale tarieven gaat omlaag. PvdA-woord- voerder Van der Doef vatte zijn kritiek samen met de opmer king dat alleen de kleinverbruiker „die een vriendin in Groen land heeft met wie hij dan nog dagelijks belt ook" enig voordeel van de tariefswijzigingen heeft. Scherpenhuizen kreeg van PvdA en CDA het verwijt dat de in vulling van de tariefoperatie op het moment dat de Kamer in februari de PTT-begroting behandelde onvoldoende bekend was. Volgens de staatssecretaris stonden die gegevens echter wel „in essentie" in de toelichting op de begroting. Naar zijn mening zal tachtig procent van de abonnees nauwelijks iets merken van de prijsstijgingen, die per saldo twee gulden per maand zullen bedragen. BRUSSEL België heeft de grenzen gesloten voor de export van varkens en varkensvlees als gevolg van het uitbreken van een epidemie van Afrikaanse varkenspest. Hierdoor worden op dit moment twee miljoen varkens bedreigd, de helft van de Bel gische varkensstapel. De Nederlandse minister van landbouw, Braks, heeft zijn onge rustheid uitgesproken over het plotseling uitbreken van de Afri kaanse varkenspest: 60 procent van de Nederlandse varkenssta pel bevindt zich in Brabant en Zuid-Limburg. In tegenstelling tot de gewone varkenspest bestaat tegen de Afrikaanse varkenspest nog geen vaccin. De enige bestrijdings- mogelijkheid is vernietiging van de aangetaste dieren en het iso leren van de haarden. Inmiddels zijn in België zes haarden vast gesteld in West-Vlaanderen. Hoe het virus in België is gekomen, staat nog niet vast m 'g' HAAG Verdere laatsing van bestaan- ijksdiensten naar het rden is peperduur, reiding van het aantal heidsbanen in de delijke provincies 1700 functies zal al- al aan wachtgelden in Den Haag achter ende ambtenaren en igen voor te verhui- functionarissen mini- l 200 miljoen gulden en. Daarbij komen nog eens ruwweg 150 oen gulden huisves- •skosten en 52 miljoen blijvende exploitatie- en. Een en ander be de zogenoemde kgroep Witsen in zijn ;ren openbaar ge maakt rapport over de spreiding van rijksdien sten. De hoge kosten die met de verdere spreiding van rijks diensten gemoeid zijn, alsmede het te verwachten protest uit de Haagse regio was voor het kabinet vorige week reden de spreiding stop te zetten. Er kunnen alleen nog nieuwe diensten naar het Noorden, met in totaal circa 704 func ties, zo maakte premier Lub bers bekend. De werkgroep Witsen heeft onder meer de bouw van nieuwe gevangenis sen in Leeuwarden en Gronin gen (400 arbeidsplaatsen) voor van het PvdA-Kamerlid Jaap van der Doef al debatteren over het kabinetstanpunt om alleen nieuwe diensten te ver- De Tweede Kamer lijkt voor alsnog niettemin vastbesloten om de spreiding van bestaande rijksdiensten zoveel mogelijk voort te zetten. Volgende week zal de Kamer op verzoek CDA-fractieleider dr. Bert de Vries distantieerde zich gister avond nogmaals scherp van het door premier Lubbers ge formuleerde regeringsstand punt. „De CDA-tractie vindt dat er een voor het Noorden aanvaardbaar compromis moet worden gevonden, zodat de Bestuurscommissie niet met lege handen staat", betoogde hij met nadruk. Zoals we be richtten vindt De Vries dat er toch minstens een overeen komst over 850 van de in het geding zijnde 1700 arbeids plaatsen mogelijk moet zijn. Vice-voorzitter Albert Jan Evenhuis van de VVD-fractie stelde dat de toezeggingen van regering en parlement onver kort moeten worden nageko men. „Het kabinet heeft de spreidingsoperatie ten orechte afgeblazen'aldus Evenhuis. De Bestuurscommissie Noor den des Lands het samen werkingsverband van de pro vinciale besturen heeft in een brief aan de Tweede Ka mer laten weten dat het schrappen van de spreiding het regionaal beleid voor het Noorden op een onaanvaard bare wijze aantast. De BCN, waarvan de Groninger com missaris Vonhoff voorzitter is, schrijft: „In de eerste plaats kan een dergelijke fundamen tele beleidswijziging niet ge schieden bij wijze van een la conieke mededeling. Op deze wijze behoort men geen over leg te voeren". De commissie is verder van mening dat de argumenten die ooit tot het spreidingsbeleid hebben ge leid, nog altijd onverkort van kracht zijn. Metaalvoorzitter Ter Hart door hersenbloeding getroffen DEN HAAG Voorzitter ir. W.J. ter Hart (62) van de metaalwerkgeversorga nisatie FME is maandag op zijn vakantieadres in Zwitserland getroffen door een hersenbloeding. Ter Hart is sinds 1978 voorzit ter van de FME en onderhan delaar namens de werkgevers voor de metaal-cao. De bespre kingen voor deze cao liepen twee weken geleden, na maan den van onderhandelen, vast op de eis van de industriebon den om een 36-urige werk week in te voeren. DU UU.L Mlft.- I INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA ADVERTENTIE Met de Geldmarkt-rekening kunt u alle kanten uit! Nieuwe vindingrijke spaarvorm van Credit Lvonnais Bank Nederland. Minimum saldo f25.000,-. Maximum f500.000,-. Aantrekkelijke rente, thans ó'/2%, afgeleid van ha promesse-disconto van De Nederlandsche Bank. Maar 't mooiste is: u kunt er de beleggingskant mee uit, als 't moment gunstig is. Want uw tegoed is zonder extra kosten direa aan te wenden voor de aankoop van aandelen of obligaties. En dat IvKl jJML geldt evengoed bij aankoop van eigen huis, auto, HfU S&Sboot of caravan. De Geldmarkt-rekening. Bil Goed idee van de dynamische bank. Credit Lyonnais Bank Nederland Coolsingel 63,3012 AB Rotterdam, Telefoon 010-695911. lanton. Kon RapenCwy ZO. 0n-rz0Z44 IEMELS (Vervolg van de voorpagina) Volgens Van Kemenade kan de PvdA zich niet permitteren een absolute garantie te geven voor niet-plaatsen. Zoals be kend zal het kabinet-Lub- bers op 1 november tot plaatsing besluiten, als de Sovjet-Unie dan meer dan 378 raketten van het SS- 20-type heeft opgesteld Dit besluit wordt vervolgens, als de Tweede Kamer ermee akkoord is, neergelegd in een met de VS te sluiten verdrag, dat dan in januari of februari 1986 ter goedkeuring naar het parlement gaat. In theorie is daarmee het laatste woord niet gezegd, erkent Van Kemenade („over èlk verdrag kan heron derhandeld worden"), maar in de praktijk wel. „Want wat moet er gebeuren als er een verdrag ligt zonder >>ntbJndingsclausule'>" vraagt Van Kemenade en hij geeft zelf het antwoord. „Dan heeft de Staat der Nederlanden zich op een bepaalde wijze gecom mitteerd. Het is dan niet zo dat politieke partijen, die zichzelf ook maar enigermate respecte ren en zeker progressieve partijen zo'n verdrag zo maar kunnen verscheuren richting prullemand Dat i& volstrekt tegen het functione ren van de internationale rechtsorde" Van Kemenade. die thans voorzitter is van het College van Bestuur van de Universi teit van Amsterdam, meent dat .juist progressieve partijen en bewegingen" het grootste belang hebben bij een goede internationale rechtsorde, ge zien hun ijveren voor mensen rechten. voor vrede en veilig heid. tegen honger in de derde wereld en tegen het indam men van internationale con flicten Volgens Van Kemenade zou het bovenstaande voor het ka binet-Lubbers reden moeten zijn om de grootste voorzich tigheid in acht te nemen. „Als ze op dusdanig korte termijn voor de verkiezingen een zo ingrijpend emotioneel verdrag sluit, moet de regering toen willen begrijpen dat het gevoel en de waarde van mensen in zake de internationale rechts orde uitgehold zou kunnen worden" De PvdA'er meent dat dit „nog veel schadelijker zou zijn aan welke kruisraket ook".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3