TAFEL Chinese katholieken wellicht spoedig terug onder gezag Vaticaan c HTTïïTi Er komt een eind aan het gedonder in de glazen \kerk )en wereld „Nieuwe Testament bevat wortels anti-semitisme" weer ACHTERGROND CeidoeSommot WOENSDAG 13 MAART 1985 P, Kastekort hervormd kerkewerk De begroting voor 1985 van de kas voor algemeen kerkewerk in de Nederlandse Hervormde Kerk vertoont een tekort van vier ton op een totaal van 15,5 miljoen gulden. Uit deze kas worden de bureaukosten betaald van de landelijke organen. Dit meldt de Generale Financiële Raad (GFR) van de Neder landse hervormde Kerk. De centrale begroting van de Her vormde Kerk bedraagt voor 1985 bijna 69 miljoen gulden. Vo rig jaar werd besloten de verplichte bijdragen door de plaatse lijke gemeenten (quota) niet te verhogen. Aan quota uit de ge meenten wordt in 1985 ongeveer 10 miljoen gulden verwacht. Om de kas voor algemeen kerkewerk kloppend te maken moe ten bepaalde activiteiten worden beëindigd, aldus de GFR. Oudste oecumenische gezelschap Den Bosch Het oudste oecumenische gezelschap van Nederland, de Lieve Vrouwe Broederschap uit Den Bosch, gaat een rol spelen bij de herdenking van het 800-jarig bestaan van de stad. Op kosten van de Broederschap wordt de sacramentskapel in de Sint Jan opnieuw ingericht. Proost B. van Lanschot van de Broeder schap heeft dat bekend gemaakt. De Broederschap is in 1318 opgericht. De organisatie onderging een grote verandering na de inname van Den Bosch door prins Frederik Hendrik in 1629. Vijftien jaar later kreeg men officieel toestemming te blij ven voortbestaan, maar het lidmaatschap moest wel worden opengesteld voor protestanten. Vandaar de titel „Oudste Oecu menische Gezelschap van Nederland". Als God mij anders gewild had, dan zou hij mij anders gemaakt hebben. Goethe KARDINAAL SIN: „LOCALE KERK MOET EIGEN LEVEN KUNNEN LEIDEN" „Het is helemaal niet uit gesloten, dat binnen vijf jaar de banden tussen het Vaticaan en de Patriotti sche Kerk van China volledig zullen zijn her steld". Deze uitspraak heeft kardinaal Jaime Sin van Manilla, hoofd stad van de Filipijnen, te Rome gedaan, waar hij een vergadering heeft bijgewoond van de pau selijke commissie voor sociale communicatie. Naar de overtuiging van kar dinaal Sin zal het herstel van de banden langzaam gaan omdat het contact tussen de Chinese Kerk en het Vati caan veertig jaar onderbro ken is geweest. De kardinaal maakte van 27 oktober tot 6 november vorig jaar een reis door de volksrepubliek Chi na. Die was „onofficieel", omdat China geen relatie met de H. Stoel onderhoudt. Vol gens mgr. Sin wenst de paus zelf vurig herstel van de band en is er geen sprake van een schisma, omdat zelfs bisschoppen die zich in het openbaar tegen het Vaticaan hebben uitgesproken, nooit zijn geëxcommuniceerd. Naar de kardinaal meedeelde moet nog een reeks proble men uit de weg worden ge ruimd, zoals de geldigheid van intussen gewijde pries ters en bisschoppen in China en andere aspecten, de ge loofsleer betreffend. „Wij moeten met veel begrip stap voor stap tot een oplossing zien te komen", aldus kardi naal Sin. Tijdens zijn reis door China heeft de kardinaal negen toe spraken gehouden. Ook had hij herhaalde malen een on derhoud met Chinese autori teiten en kreeg hij gelegen heid met gelovigen te spre ken, waarbij hem bleek dat de mensen de Kerk van Rome best als de hunne wil len aanvaarden. Kardinaal Sin was ten zeerste te spre ken over de hem betoonde gastvrijheid: „Ze hebben me als een buitenlands staats hoofd gefêteerd", verklaarde hij. Steeds maar weer heeft hij getracht begrip te wekken voor het feit. dat een lokale Kerk een eigen leven kan leiden, maar dat er contact moet bestaan met de wereld kerk, „terwijl de heilige va der onze grote broer is, die ons allen verenigt". De kardinaal heeft de indruk gekregen, dat de Chinezen gekant zijn tegen westerse overheersing in enig insti tuut, maar dat hij niet als een westerling werd gezien om dat hij een Chinese vader heeft. Hij betreurt het wel, geen toegang te hebben ge kregen tot bisschoppen, die gevangen zitten omdat zij trouw aan Rome bleven. „Een volgende keer zal dat misschien wel kunnen", voegde hij er hoopvol aan toe. Bij een bezoek aan een semi narie schonk de kardinaal de priesterstudenten door de paus gezegende rozenkran sen. Naar hij had opgemerkt zijn de regels op een Chinees seminarie erg strict. Voor de vrouwen in zijn gevolg moest speciale toestemming worden gevraagd om ze in de eetzaal mee aan te kunnen laten zit ten. Kardinaal Sin: „De Chinezen hebben me als een bui tenlands staatshoofd gefêteerd". HERVORMD PREDIKANT DR. HANS JANSEN: De wortels van het anti semitisme gaan terug naar het Nieuwe Testa ment. Bepaalde teksten zijn duidelijk anti-joods. Dit zegt de hervormde predi kant dr. Hans Jansen te Eemnes in deel II van zijn boek „Christelijke theologie na Auschwitz". Dit deel (ruim 1000 bladzijden) heeft als ondertitel „Nieuw-testa- mentische wortels van het anti-semitisme. Diagnose en therapie in geschriften van joden en christenen". Aan het slot van het boek citeert Jansen met instemming de joodse theoloog David Flus- ser, volgens wie het begin nend christendom een ge spannen verhouding met het jodendom nodig had om voor de voormalige heidenen een wereldgodsdienst te worden. Die noodzaak bestaat niet langer. Als de christenheid zich nadrukkelijk concen treert op Jezus eigen bood schap, dan zal de jood Jezus joden en christenen niet lan ger verdelen, maar vereni gen, zo schreef Flusser. Als therapie voor wat rabbijn Soetendorp „de ziekte van het Europese christendom" noemt, beveelt Jansen aan de teksten „radicaal-historisch" te lezen. We moeten besef fen, zo zegt hii, dat ook de schrijvers van de boeken van het Nieuwe Testament niet vrij waren van allerlei voor oordelen. Daarom moet de tekst van het Nieuwe Testa ment niet tot een dogma, een ideologie verheven worden. In het Nieuwe Testament gaat het niet om door God zelf geschonken teksten die met een absoluut gezag zijn bekleed, meent Jansen. „We moeten", aldus de hervormd predikant, „gaan inzien dat het „neen,, van de synagoge (tegen Jezus) zich keert tegen het „ja" van de kerk. Het „neen" van de synagoge im pliceert in naam van de le vende God van Israel dat de kerk niet de definitieve waarheid bezit". KATHOLIEKEN V.S.: Vaticaan schendt mensenrechten In een paginagrote advertentie in het r.-k. weekblad „National Catholic Reporter" hebben bijna 800 katholieke gelovigen steun betuigd aan de religieuzen, die verleden jaar oktober mede een advertentie in de New York Times hebben onderte kend. In laatstgenoemde advertentie werd twijfel geuit over de vraag, of er wel sprake is van een „enig en onverdeeld rooms- -katholiek standpunt inzake abortus". Soms is abortus geoor loofd, aldus de religieuzen. Het Vaticaan vroeg de Amerikaanse congegraties van de 24 re ligieuze ondertekenaars van de advertentie, betrokkenen voor de keus te stellen of publiekelijk de verklaring terugnemen, of de orde verlaten. De ondertekenaars van de nieuwe adver tentie verklaren geleid te willen worden door de leer van de Kerk, „maar wij verwachten van dit gezag dat het ontzag heeft voor de Geest die aanwezig is in de gemeenschap der gelovi gen". De advertentie zegt dat de actie die het Vaticaan heeft ondernomen tegen de religieuzen, die een afwijkend standpunt inzake abortus huldigen, „een principiële schending van de mensenrechten en de menselijke waardigheid" behelst en daarom aanleiding zal vormen voor een publiek schandaal. Gebrek aan realiteitszin ie ■em ECH lebbt ;rs g< rd. patië MINISTER Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat staatssecretaris Scherpenhuizen hebben een wel zeer kelijke brief aan de Tweede Kamer gestuurd over (in dc ding. Zij zelf geloven in het geheel niet in de effecti de haalbaarheid van de verhuizing van een deel PTT-top van Den Haag naar Groningen, zo hebben z avond laten weten. Ze zetten desondanks die opera hoewel de bewindslieden zich bewust zijn van het gi ners co, dat de kosten ferm uit de hand zullen lopen erd-Br taakuitvoering van het nu goed lopende PTT-bedri vaar komt. De minister voegt daar nog aan toe, vormgeven aan het PTT-concern-nieuwe-stijl vant ningen voor de enkele tientallen ervaren top-functioi- bijzonder moeilijk, zo niet ondoenlijk zal zijn. DESONDANKS zet het kabinet niet alleen de veB^J van een deel van de PTT-top door, maar is het zeliF" daar meer voor uit te trekken dan de met de Tweede overeengekomen 250 miljoen gulden. Wat de operaf gaat kosten moet overigens wel door de PTT zelf woi gebracht, bijvoorbeeld door tariefsverhogingen; dati zeggen dat de consument die hogere kosten in feite j ten neertellen. Een uiterst merkwaardig gang vari/^ want het komt er op neer, dat de consument wordl^y fronteerd met een beduidend slechter functioneren^ maar daar wel veel meer geld voor moet neertellen. ONGEVEER tegelijkertijd heeft het kabinet na veel| en minnen aan Groningen laten weten, dat het v< om nog 1600 arbeidsplaatsen buiten die van de P'- huizen, niet uitgevoerd kan worden. Er zijn geen rj sten te vinden, die zonder al te veel financiële schade der groot gevaar voor een behoorlijk functioneren Pe worden overgeplaatst. Het kabinet geeft daarmee nPut( een forse onvoldoende aan het eigen plan om de PT#1 v huizen en laat weten, dat het zich niet nog eens in ^sêei blematische actie wenst te storten. r bev HET bedroevende bij dit alles is dat noch bij de van de PTT, noch bij een spreiding van de overige rLejj sten het kabinet het argument mee laat wegen, datpvcj Zuidhollandse regio inmiddels zwaar is getroffen terugloop van de werkgelegenheid. Het kabinet heeft tvt dels wel oog gekregen voor de zware schade, die spreiding aan het functioneren van het overheid: wordt toegebracht, maar trekt daar slechts voor de voor de hand liggende consequentie uit: de verdere wordt stopgezet, maar de kostbare en schadelijke vi van de PTT-top moet toch maar doorgaan. En on< doet het kabinet het voorkomen alsof het nog steed: de gaten heeft, hoe ernstig de schade is, die aan de landse regio wordt toegebracht. HeT wordt hoog tijd dat het kabinet ook ruiterlijk dat het alleszins redelijk is ook de schadelijke effec de Zuidhollandse regio volop te laten meetellen. Al maar om te voorkomen, dat de Tweede Kamer in heid er opnieuw blijk van zou geven elk gevoel voo te missen, door onder de huidige omstandigheden kabinet nieuwe alternatieven te eisen ten behoeve Noorden. Spekschnitzel met oranje zuurkool en aardappelen chocolade- havermoutvla Nodig voor twee personen: 250 g speklap, losgeklopt ei, paneermeel, zout, 25 g margarine, mespunt bloem, paprikapoeder; 350 g zuurkool, 150 g win terwortel, zout, peper, sui ker, peterselie; 0,5 tot 1 kg aaardappelen; 0,5 liter melk, 40 g haver mout, 20 g cacao, 45 g sui ker. Verdeel de speklappen in hanteerbare stukken en haal die door ei en door paneer meel met zout. Laat de mar garine lichtbruin worden in de braadpan, beleg de bodem van de pan met speklappen en leg tegen het spatten het deksel schuin op de pan. Bak de speklappen op een groot vuur in een paar minuten bruin, temper het vuur, wacht een paar minuten en keer dan het vlees. Bak de tweede kant op dezelfde ma nier. Laat de spekschnitzels na het bruin bakken nog tien minuten op een kleine pit nabakken. Keer ze in die tijd een paar maal en houd dan ook het deksel zo veel moge lijk schuin op de pan. Wie meerdere porties speksc hnitzels moet bakken moet die stuk voor stuk bruin bak ken. maar bij het nabakken kunnen ze tegelijk in de pan. Maak de jus af. als het vlees uit de pan is, door eerst bloem bruin te bakken, dan weinig water toe te voegen met paprikapoeder. Kook de zuurkool met grof- geraspte wortel, zout, peper en suiker in vijftien a twintig minuten gaar. Meng de groenten en strooi er fijnge knipte peterselie over. Kook de havermout in een paar minuten gaar in de helft van de melk. Schenk de hete pap bij een mengsel van cacao, suiker en weinig koude melk en doe er, als de suiker opgelost is, de rest van de koude melk bij. Laat de vla onder af en toe roeren afkoelen. JEANNE OPTICIENS EN OOGARTSEN SLAAN HANDEN INEEN Een oogarts, opticien en voorzitter van de onlangs opgerichte Hoornvlies stichting om de tafel over het onderwerp: hoe scherp is het zicht van de Neder landse burger? Aanleiding: de nationale gratis oogme ting die 150 opticiens deze week organiseren en de op handen zijnde oprichting van een ogenbank voor de transplantatie van hoorn vliezen. Een gesprek over broodnijd, herpes, de bril als grabbelton-artikel en gesjoemel met de kwali teit. DEN HAAG Bril- of con- tactlensdragend Nederland mag opgelucht ademhalen. Er is weer enige rust gekomen in het kamp van opticiens en oogartsen. Circa 150 opticiens hebben zichzelf verenigd in de stichting Oogmerk en be pleiten een intensieve samen werking met de bevoegde art sen en een nadruk op deskun dige advisering. De ongeveer 400 Nederlandse oogartsen op hun beurt juichen de kwali teitsbevordering in deze bril lenwinkels toe. Aan de brood nijd lijkt een eind te zijn ge komen. Deze week kreeg de Hoornvliesstichting zelfs een donatie van de opticiens voor de oprichting van een centra le ogenbank. Oogarts en be stuurslid van de Hoornvlies- stichting drs Gerard Smith: „We streven in feite hetzelfde doel na, een scherp zicht voor onze klanten. Dat wordt met deze donatie nog eens onder streept". Het is nog niet zo lang gele den dat de wat onduidelijke terrein-afbakening tussen op ticiens en oogartsen aanlei ding gaf tot allerlei broedert wisten. De opticiens, mede door de contactlens het tijd perk van ingewikkelde oog metingen (optometrie) bin nengewandeld, zouden zich daarmee steeds meer op het terrein van de oogarts gaan begeven. Opticiens werd aan gewreven medische adviezen te geven met een commerciële achtergrond: „Mevrouw uw ogen zijn achteruit gegaan. U heeft echt een nieuwe bril no dig. Wat dacht u van dit mon- tuurtje?". Uit oogpunt van de medische ethiek is dat geen wenselijke situatie De laatste groep (de opticiens dus) wierp tegen dat de oogartsen met De acties van grote discount-zaken hebben de zelfstandige opticiens zenuwachtig gemaakt. kingen zoals oog-ontstekingen of circulatiestoornissen in het oog. De opticiens van Oog merk beloven op hun beurt hun lange wachttijden geen adequate adviezen konden ge ven. Er zijn in Nederland nog steeds te weinig oogartsen maar de wachttijden zijn in enkele gevallen al aanmerke lijk bekort. Dat kan omdat opticiens en oogartsen in som mige regio's de handen ineen hebben geslagen. Zegt opti cien Ton Hofland, bestuurslid van de onlangs opgerichte vereniging Oogmerk: „Oog artsen laten het vaststellen van de oogafwijking steeds vaker over aan de optometris- ten. Als wij dan een complica tie vaststellen, wordt weer verwezen naar de oogarts". Oogarts Gerard Smith, be stuurslid van de eveneens jon ge Hoornvliesstichting, beves tigt dit: „In mijn praktijk heb ik een zeer goede samenwer king met een aantal opticiens. Als die een klant in de zaak hebben met een vermoedelij ke oogkwaal, kunnen ze mij direct opbellen. Dan krijgt die klant voorrang en hoeft geen twee maanden te wachten op een afspraak. Uiteraard zijn er nog steeds opticiens die oogafwijkingen misschien niet onderkennen en nalaten hun plechtig dat ze klanten met een naar de arts verwijzen als er iets aan de knikker is. De oprichting van een kwali teitsvereniging voor opticiens (die allemaal bevoegde oog- meetkundigen moeten zijn) is in feite te danken aan de gro te discount-zaken die stunten met monturen en brilleglazen. Gratis glazen bij een montuur van 200 gulden; keuze uit vele monturen van 75 gulden, gla zen vijftig piek per stuk het zijn maar enkele aanbie dingen die klanten kunnen trekken. Dat heeft de kleine zelfstandige opticien aanvan kelijk wat zenuwachtig ge maakt, zo meldt Hofland, be stuurslid van Oogmerk. Ton Hofland: „Ook kleine op ticiens zagen zich gedwongen met prijzen te gaan stunten. Het is niet aardig om te zeg gen, maar je kunt bijvoor beeld goedkope glazen van een tientje het stuk in een duur montuur stoppen en dan zeggen: kijk es wat een voor delige bril. Maar als je scheef door zo'n brilleglas kijkt, krijg klanten te verwijzen. Maar je vertekeningen In het erg- die situatie is verbeterd. Als er een goede band is tussen opticien en oogarts zijn er meestal geen problemen". Een innige samenwerking dus, tussen bij Oogmerk aan gesloten opticiens die de kwa liteit hoog in het vaandel dra gen, en oogartsen die op hun beurt al te blij zijn dat ze ver lost zijn van routinewerk zaamheden Ihet vaststellen van bij- of verziendheid) en zich kunnen concentreren op meer gecompliceerde afwij- ste geval kan dat hoofdpijn veroorzaken. Sommige opti ciens hebben beknibbeld op de advisering, op het deskun dig vaststellen van de oogaf wijking. De prijs of het mo dieuze van een bril is stilaan belangrijker geworden dan de kwaliteit van het produkt. En dat is jammer, omdat er steeds hogere eisen gesteld worden aan onze ogen. Ik hoef alleen maar het toenemend gebruik van computers en beeldscher men te Een groep kleine opticiens wil zich evenwel niet langer van de wijs laten brengen door de slagkracht van de grote dis- count-zaken. Verenigd in de stichting Oogmerk denken nu ze met de nadruk op kwaliteit een dienstverlening de con currentie van de massa-zaken het hoofd te kunnen bieden. Hofland: „Een bril wat ons betreft geen grabbelton-arti kel. Dat stunten laten we dui delijk over aan anderen". Verschil moet er wezen, maar met de nationale oogmeet- week heeft de vereniging Oogmerk toch een eigen stunt bedacht. Een handige stunt, want met deze actie slaan de opticiens twee vliegen in één klap. Allereerst ontstaat er een beter inzicht in de aard en omvang van oogafwijkin gen, maar bovendien komen er meer klanten de winkel binnen. Hofland: „Uit een ANWB-on- derzoek blijkt dat ruwweg twintig procent van de men sen met een oogafwijking rondlopen zonder het zelf te merken. Door zich extra in te spannen kunnen deze mensen toch nog scherp zien". Het zal duidelijk zijn: de opticiens willen deze markt gaan aan boren. Hofland: „Een ver keerde bril of een latente oog afwijking kan vermoeidheid of hoofdpijn veroorzaken. Ui teraard zullen we deze klan ten daar wel op wijzen, ho pend dat ze overgaan tot koop. Maar het is niet de be doeling dat mensen die hun ogen laten nameten ook een bril moeten aanschaffen" Ogenbank Wie deze week de stoute schoenen aantrekt en een Oogmerk-zaak bezoekt, krijgt daar meteen de kans een do natie te doen aan de eveneens onlangs opgerichte Hoorn vliesstichting, die onder meer de oprichting van een centra le ogenbank wil bevorderen. Een tweede bewijs van de ontluikende innige samen werking tussen oogartsen en opticiens, want de Hoornvlies stichting is vooral een club van oogartsen. „Die oprichting van een cen trale ogenbank is ons eerste doel", zegt voorzitter drs. Phi lip van Dok. Een ogenbank (een bewaarplaats voor trans plantatie-hoornvliezen) is in zicht gekomen dank zij de ontwikkeling van nieuwe technieken, die het langer be- V.l.n.r: drs Gerard Smith, dr Philip van Dok en Ton Hof land: „Er worden steeds hogere eisen gesteld aan onze ogen" waren van hoornvliezen mo gelijk hebben gemaakt. Via de transplantatie van hoornvlie zen kunnen zoals bekend een aantal oogziekten waarbij blindheid ontstaat door ver troebeling van het hoornvlies blijvend worden genezen. Dok. „Nog geen twee jaar ge leden moest het hoornvlies van een donor binnen drie dagen getransplanteerd wor den, anders was het al te ver gedegenereerd. Nu kan een getransplanteerd hoornvlies dankzij een nieuwe kweek- techniek tot drie weken be waard worden. Dat gebeurt nu nog bij Eurotransplant in Leiden, maar omdat de inza meling van hoornvliezen ver snipperd gebeurt, willen we beide taken graag centralise ren bij één ogenbank". De techniek van hoornvlie stransplantaties is de laatste jaren zover verbeterd, meldt oogarts Smith, dat de kans op een mislukte operatie door een technische fout nihil is geworden. Omdat transplan tatie-hoornvliezen tijdens de bewaartijd dagelijks nauw keurig worden beoordeeld is de kans op een mislukte ope ratie door een slecht hoorn vlies eveneens tot vrijwel nul gereduceerd. Resteert een groep patiënten (ongeveer 15 procent) met een dermate ernstige oogbeschadiging dat er een verhoogd risico is op afstoting van het transplanta- hoornvlies van een donor met dezelfde weefsel- en bloed- structuur. De hoornvliesstich ting wil daarom ook actie voeren voor meer donors. Ik schat dat er jaarlijks zo'n 100 tot 125 mensen niet geholpen kunnen worden: blind blijven bij gebrek aan goede donor hoornvliezen". Jaarlijks worden er in Neder land circa 550 transplantaties verricht. Dat aantal is de laat ste paar jaar vrij stabiel geble ven, ondanks het feit dat het bekende herpes-virus steeds meer slachtoffers maakt. Het herpes-virus kan zich name lijk niet alleen door koortsuit slag op de mond openbaren, maar ook door zweertjes op het hoornvlies. Regelmatig te rugkerende ontstekingen (het herpes-symptoom) kunnen tenslotte vertroebelingen ver oorzaken. Smith: „Maar door betere behandelmethoden en een verschuiving naar andere oogziekten neemt het aantal transplantaties niet noemens waard toe. Hoewel er voor de herpes-uitslag nog geen af doend medicament is gevon den". Met de donatie van Oogmerk •is de oprichting van een cen trale ogenbank dichterbij ge komen, zo meldt Drs. Van Dok verheugd. Maar het zal toch nog even duren voordat voldoende middelen binnen zijn. Bovendien is het nodig -hoornvlies. Het hoornvlies °*at ziekenfondsen de ogen (het doorzichtige venster vóór 5? verder financieren. de ooglens en iris) wordt dat opnieuw troebel Smith: „Voor deze risicogroep bestaat er nog een wachtlijst voor ze voor een operatie in aanmerking komen, omdat ze moeten wachten op een Dok: „We hebben nog veel werk te doen". mWie de hoornvliesttichting wil steunen kan daarvoor te recht op het gironummer 51909 te Haarlem. PAUL KOOPMAN Wisselend bewolkt i i-a' \s in ens c k-ing: Jenn mini pen rerw DE BILT (KNMI) een hogedrukgebiedL oceaan en een depfy van het zeegebied ter,t( van Noorwegen nak den-Ccandinavië trel£ zich boven de Britse en de Noordzee een r telijke stroming ontM Deze voert vrij of lucht aan. Toch zullf ons land in het komi maal voonamelijk in li den enkele buien val is morgen overigens J bewolkt met af en tolf de komende nacht ligf nimumtemperatuur ij vriespunt, de middagt tuur wordt morgen (j vijf graden. Er waaij een matige westelijke! Amsterdam zw.bew. O Bilt mist Oeeten mist Eetde mist GRATIS ELKE WOENSDAf BIJLAGE BIJ UW KRANT INFORMATIE OVER FILMS. THEATER RECREATIE EXP EN EEN COMPLETE AGE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2