r~ Ien omgeving" fieidaeSou/uuit te Minnebroersbrug: Ontwaakt 100-jarige winterslaap HetMust "°sjt langzaam inheini Sassenheim bezuinigt halve ton op sport NIEUWBOUW „DE SCHOTSE' Gat van Lagendijk baart zorgen WOENSDAG 13 MAART 1985 PAGINA 15 'olgd Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek al gedeeltelijk „ver stoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het vijfenzeventigste artikel in deze een paar jaar is weer opengegra- Minnebroersgracht weetal eenvoudige n bruggetjes in In de Zuidsingel de Franciskaner- i in de Havenkade Minnebroersbrug. een eeuw is de ersgracht ge- geweest, maar or lagen op dezelf- iatsen ook al brug- Voor de oudste ibroersbrug moeten ook tot het jaar lerug. iiden i na het beleg door de Spanjaarden was een trieste stad: de bevolking was door hongersnood en pest met ongeveer eenderde teruggelo pen, de industrie lag vrijwel plat, het kerkelijk leven was door de Reformatie geschokt en door het onder water staan van een gróót deel van Rijn land was de marktfunctie van de stad. ook niet meer wat die geweest was. Maar een ploeg vrij jonge machthebbers en ambtenaren, waaronder stads secretaris Jan van Hout met ere genoemd mag worden (in 1574 was hij 32 jaar), heeft met een enorm doorzettings vermogen de schouders eron der gezet. Geen moeite was teveel: zelfs uit Engeland werden gevluchte Calvinisti sche Zuidnederlanders ge haald om hier de ingestorte textielindustrie nieuw leven in te blazen. Het is hun gelukt en hoe! Vooral omdat de tijd hen op alle fronten meezat, stroomde de stad vol met nieuwe en ij verige werkers in de lakenin dustrie, ondernemers, studen ten ook voor de nieuwe Uni versiteit. Het klimaat om wat te ondernemen was op zijn best en velen startten dan ook een onderneming. Natuurlijk liep het wel eens mis ook toen vonden er faillissemen ten plaats maar de onder nemingsgeest was goed uit de fles. Om het in tal maar ook last toenemende industriële gebeuren enigszins te orde nen, werden plannen ontwor pen om de vervuilende indus trie te concentreren in de buurt van de Vollersgracht en i de kroningsfeesten van koningin Wilhelmina in 1898 zorgde de Havenkade voor dit Jsche bouwsel. De Minnebroersgracht was toen al gedempt. Foto J. Goedeljee. de industrie die goed vaarwa ter nodig had wat meer naar de buitenkant van de .stad te brengen. In 1595 werd de Haven van een stenen plating (walmuur) voorzien, zodat het laden en lossen daar geconcentreerd kon worden. De Oude Rijn was op dit punt niet erg breed, zeker niet voor sche pen die wilden keren. Er la gen tegen de tuinderijen aan de zuidkant altijd wel schepen te wachten. Die beschadigden bovendien de oever van de Rijn, zodat deze de neiging had in te storten en het vaar water nog verder te versmal len. Op 8 juli 1596 besloot het stadsbestuur om wat tegen dat vernauwen van het vaarwa ter te doen. De Rijn zou ver breed moeten worden, waar toe een reep grond onteigend zou worden, en er moest een stenen walmuur gemetseld worden. Het stadsbestuur zag wel in dat aan die walmuur een schitterende losgelegen- heid voor industrie gecreëerd zou kunnen worden en be sloot meteen maar om hier een soort industrieterrein te maken. Kade Langs de Rijn zou een kade met een straat van 2 roeden (7.54 meter) breed komen, te bestraten zoals de andere stra ten in de stad, waaraan scheepmakerijen en houtko- perijen gebouwd mochten worden. Andere industrie was verboden, maar het stadsbe stuur zou daarvan ontheffing kunnen verlenen. En dan volgt er iets raars. In andere steden (Amsterdam wordt niet genoemd, maar zal zeker bedoeld zijn) werden de lan derijen voor een Stadsuitbrei ding eerst onteigend en daar na met een flinke winst .door het stadsbestuur in bouwper celen weer uitgegeven. Leiden koos een andere weg: de eigenaars van de tuinderij en zouden hun land mogen houden en dus ook de winst opstrijken. Welke de „eenige insichten" waren waarom be sloten werd „geen voordeel voor dese stede" te behalen, wordt ons echter niet uit de doeken gedaan. De onteige ning zou zich beperken tot de strook grond die voor verbre ding van de Rijn nodig was, en het bedrag dat daarmee ge moeid was zou de stad verha len op de eigenaars van de percelen die er baat bij zou den hebben. De achterliggen de gedachte was wellicht dat dit industrieterrein volledig kostendekkend zou zijn. Wilde Leiden hier iets te ver tellen krijgen, dan- was het nodig dat het gebied uit het ambacht Leiderdorp losge maakt werd en als „vrijdom- me" aan de stad Leiden ge koppeld werd. Een jaar later waren de voorbereidingen voor de aanleg van het indus trieterrein in volle gang. Daarom werd op 16 oktober 1597 besloten de Rijn 's nachts af te sluiten met een drijfboom tussen palissaden in het water. Over de Rijn kwam een brug (een voorlo per van de huidige Kleine Havenbrug) met een huisje, waarin een brugwachter ge huisvest werd om op al deze werken te letten. Het karwei nam zulke grote vormen aan dat er commissarissen tot be vordering van de vrijdom aangesteld werden: Claes Adriaensz., Isaeck Nicolaii (Swanenburg, de bekende kunstschilder), Pieter Adriaensz. van der Werff (evenmin een onbekende) en Jacob Thomasz. (van Swie- ten). Dezen lieten Andries Ja- cobsz., tresorier-extraordina- ris (directeur van gemeente werken) een bestek voor de walmuur langs de Havenkade maken. Op 22 juli 1598 wendde deze zich tot het stadsbestuur met de klacht dat nu overal aan plakbiljetten opgehangen wa ren die de aanbesteding op 25 mei aankondigden, ineens de scheepmakers allerlei bezwa ren gingen uiten. Zij liepen vooral te hoop tegen de schuinte van de walmuur van een voet op de roede (1:12) zij verlangden een schuinte van minstens 2 op 12. Het stadsbestuur was hen terwille: er zouden zelfs complete hel lingen van 14 voet (4.40 me ter) onder water komen met scheggen, waarop de rollen konden lopen, zodat schepen gemakkelijk uit het water ge trokken zouden kunnen wor den. Tevens viel ook het defi nitieve besluit dat er twee dwarsgrachten kwamen, elk 24 roedevoeten (7.54 meter) breed, de tweede gracht ,,'t welck men vanouts 't Sloot- gen Godts heeft genomt", met langs die grachten straten van 12 roedevoeten breed. De sin gels (de Oostsingel en Zuid singel) waren al in 1596 ge graven. Brug Hoe de eerste Minnebroers brug er uitgezien heeft, weten we uit een besluit van 23 au gustus 1650, toen het stadsbe stuur een hele reeks bruggen, poorten, hekken en dergelijke inspecteerde. Het „valbrug- getge leggende over de Min- nebroedersgraft aen den Rhijn in de vrijdom" moest ook worden vernieuwd. Toch is dit ophaalbruggetje blijk baar niet aan de beurt geko men, want op 26 maart 1653 bij een soortgelijke inspectie- beurt besloot het stadsbestuur „dat in plaetse van de val- brugge leggende over het Minnebroersslootge neffens den Rhijn" zou worden ge maakt een nieuwe houten brug met houten leuningen en 2 ijzeren ringen om daaraan indien nodig opgehesen te kunnen worden. Nog later moet het bruggetje vervangen zijn door een draaibrug, zoals blijkt uit de aanbesteding op 12 februari 1791 van repara ties eraan; Jan Baptist de Groot werd de aannemer. Het blijkt ook uit het bestek van de afbraak van het bruggetje in 1875. De memorie van toelichting op de begrpting van de ge meente van 1875 meldt nuch ter: „De gemetselde wallen der Minnebroersgracht zijn gedeeltelijk ingestort en tijde lijk door het leggen van dwarsbalken voor verdere in storting beveiligd, maar zoo, dat de doorvaart is gestremd. De herstelling zou kosten 1300,- en daar geen behoefte aan de doorvaart zulks kan ontraden, wordt het dempen raadzaam geacht, waarom eene som van 1900,- ver- eischt wordt, omdat daaron der behoort het leggen van beerputten en kolkriolen en het doortrekken der wallen aan beide zijden. Hiermede vervalt de houten brug aan den Zuidsingel, die vernieu wing vereischt, en het brug getje aan de Haven." De Ge meenteraad had geen bezwa ren en dus volgde op 4 febru ari 1875 de aanbesteding van het dempen van onder meer de Minnebroersgracht. De he ren Houthuysen en Filippo namen voor 1620,- aan om voor 1 mei het karwei ge klaard te hebben. Straat Tot 1982 bleef de Minne broersgracht' dus een straat waaraan men nauwelijks kon zien dat er ooit water ge stroomd had. Nauwelijks, want door de merkwaardige westelijke rooilijn kon men anders vermoeden. Op de hoek HavenkadeMinne broersgracht is altijd groot schalige industrie gevestigd geweest. Dit perceel werd op 1 september 1829 door Pieter van Duuren, timmerman, aan Dirk Wijsman, koopman aan de Zuidsingel, voor 925.- verkocht; het bestond uit drie huizen. Het perceel ernaast aan de Havenkade verwierf Wijsman op 30 mei 1833 van J. van Leeuwen en de erven H. Pufkus. Op 20 juni 1833 kreeg Wijsman, koopman en veehouder, vergunning een deel van zijn pakhuizen, berg plaatsen en veestallen aan de zuidzijde van de Oude Rijn te genover de Haven te slopen en te vervangen door een ka pitaal woonhuis; dit is het nog bestaande grote huis met op vallende schoorstenen naast de loods van Bik en Breede- veld. Kort na 1861 moet de beken de houthandelaar Adrianus Jacobus van Hoeken, die ver derop aan de Havenkade bij de Kijfgracht al bezittingen had. ook dit huis (met stallen) verworven hebben. In 1879 werd een grote en op de gracht uitstekende loods ge bouwd. Dit is de nog bestaan de en de Havenkade domine rende loods van Bik en Bree- develd, zij het dat hij sterk in gekort is. Op de plaats van het achterste deel tot aan de Pottebakkersgang verrees in 1915 het rijtje huizen dat er nu nog staat; het eerste huis werd op 17 januari 1916 be trokken het laatste op 4 april. Sedertdien is er weinig meer veranderd. Kort voor 1940 heeft Van Hoeken het pak huis Havenkade 18 en het ka pitale huis Havenkade 17 ver kocht aan W.Th. Breedeveld, die Havenkade 17 betrok en met Bik een vennootschap aanging. Tot op heden zijn dit de goede buren van de Min nebroersbrug. slkei d we ?ndie Medi e A1(F stuur, ieke jlEIM Het kanto- edrijventerrein Jagt- Sassenheim begint hand een beetje lopen. De gemeente liddels overeenstem- eikt met drie bedrij- ch op Jagtlust willen irse andere grote ka- Jt gebied wordt ver- serieuze kandidaten deld. De drie bedrij- zeker op het ter- sstigd worden, zijn Autosneldiensten isport) en Channel Services b.v. (soft- Sassenhëim en Evon Santpoort (schoon- vestigen zich aan de :e rand van het ter- jïEIM „Betrek de jmse bevolking bij hstellen van een lijst bepalende gebouwen rp". Dit voorstel deed Hardenberg gister pens de raadsverga- parbij de nieuwe wet b dorpsvernieuwing poken. j deze nieuwe wet n groot aantal taken Veld naar gemeente. er Drenth stelde het ben dergelijke lijst te al met het oog op de nen binnen de ge- "Ichter de werkdruk btenaren is zo groot, it niet op korte ter toezeggen. Het idee /D om de bevolking betrekken zou hij in nemen. SASSENHEIM De ge meente Sassenheim wil in 1985 50.000,- op de sport bezuinigen. De gemeente raad verklaarde zich gis teravond unaniem achter de bezuinigingsvoorstel len. Alle lof was er voor de medewerking van de verschillende sportvereni gingen. Met de grondverkopen. aan het in ontwikkeling zijnde indus trieterrein gaat het goed. Zo wel met de grondaankopen door Channel Automation bv als door Evron bv kon de raad zonder hoofdelijke stemming akkoord gaan. Ook zeer ver heugend was het feit dat Wes- seling Beheer bv het door haar aangekochte perceel gornd heeft kunnen ruilen tegen een ander, gunstiger liggend, stuk grond. Tegen de bouwplannen van dit bedrijf, dat nu nog is gevestigd aan de Oosthaven, waren bezwaren ingediend. Het bedrijf zou te veel geluids overlast veroorzaken, waar door kostbare voorzieningen in de vorm van een geluids wal, moesten worden aange bracht. Met deze grondruil zijn zowel deze hoge investeringen als de daarmee gepaard gaan de ellenlange procedures om zeild op een goede manier. Mevr. Kuijsten (PS) sprak er haar verbazing over uit dat naast de 68 bedrijven die ge acht worden een hinderwet vergunning te bezitten er een openbaar nutsbedrijf was dat deze vergunning niet bezit. Medio 1984 bleek dat er in Sassenheim 162 hinderwet- plichtige inrichtingen waren. Voor het aantal inrichtingen dat niet over een hinderwet- verguning beschikt is gekozen voor een scenario, waarbij door middel van een inhaal- procedure deze achterstand in een periode van 5 jaar wordt ingelopen, waarbij vermeld mag worden dat de nodige soe pelheid aan de dag zal worden gelegd. Naast het onderhoud van de reeds bestaande hin derwetvergunningen betekent dit voor de toekomst wel een extra last in de personele sec tor. Het zal veel extra werk opleveren in juridische/admi nistratieve werkzaamheden, waarvoor extra personeel kan worden aangetrokken. SASSENHEIM Bejaarden centrum „De Schutse" krijgt een nieuw gebouw in het plan Teylingen. De gemeen teraad verklaarde zich gister avond bereid een garantie voor de betaling van rente en aflossing voor een geldlening te verlenen. In het nieuwe centrum ko men zestig bedden. Dat zijn er acht minder dan in de oor spronkelijke plannen. Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu heeft reeds een subsidie toegezegd. Gezien het tekort aan bedden voor de verzorging van be jaarden acht de raad het risi co voor de gemeente bij ga rantieverklaring zeer gering. Derhalve kon het plan zon der hoofdelijke stemming worden goegekeurd Samen met de realisatie van het nieuwe bejaardenoord zal er ook een groot aantal par keerplaatsen worden voor zien. Na de ontsluitingsweg - vanaf de Teylingerlaan, zal er een perceelgrond van 1204 m2 worden aangelegd als parkeeraccommodatie. Deze ontwikkeling is in overeen stemming met het Verkeers circulatieplan. Op dit terrein worden in totaal 83 parkeer plaatsen gerealiseerd. Wat er met het huidige pand van „de Schutse" gaat gebeu ren is op dit moment nog on duidelijk. VALKENBURG De ge meente ziet al weer met enige zorg uit naar de ko mende zomer met oog op het recreatiegebied van het Gat Van Lagendijk. De toeloop van dagjesmensen wordt ieder jaar groter, terwijl de voorzieningen zoals toiletten, telefoon en 'n waterkraan nog steeds getroffen moeten worden. De raadscommissie ruimtelij ke ordening nam gisteravond een voorstel van het college van B en W aan om een voorbereidingsbesluit voor het gebied de „Ommedijkse Polder" te nemen. Hierdoor werden de eerste stappen ge nomen voor het creëren van een tijdelijke accommodatie waardoor aan de broodnodi ge voorzieningen tegemoet gekomen kan worden. Het gemeentebestuur heeft vorig jaar reeds een beroep gedaan op de provincie, om dat de gang van zaken Val kenburg boven het hoofd dreigde te groeien. Vooral bij zomerse dagen heeft de rijks politie de handenvol aan de verkeerschoas aan de Voor- schoterweg. Er zijn plannen door de provincie ontworpen voor het aanleggen van een verbindingsweg vanaf het recreatiegebied naar de Om- medijkseweg, om de Voor- schoterweg, die de bezoekers aan de Kwantumhallen ook te verwerken heeft, enigszins te ontlasten. Deze plannen kunnen om allerlei redenen dit jaar nog niet verwezen lijkt worden. De raadscommissie stelde dat de voorzieningen die wel ge troffen zullen worden aanlei ding geven tot een nog grote re toeloop van surfers en dagjesmensen. Vooral het raadslid A. Bremer (PvdA/PPR) drong aan op meer voorzieningen door de Het gat van Lagendijk. provincie en het doorbreken van de bureaucratie in Den Haag. P.T. Mizee (VVD) vreest dat de Stevenshof-bewoners straks ook druk gebruik gaan maken van het recrea tieoord, waardoor er nog meer problemen zullen ont staan en zag graag dat de provincie een noodvoorzie ning zou toezeggen, vooral op drukke weekendsdagen. Van 't Wout bepleitte om door het nemen van een voorbereidingsbesluit de pro vincie in ieder geval groen licht te geven voor het plaat sen van een tijdelijke accom modatie ter voorziening van de grootste behoefte. Dit zal in ieder geval verlichting ge ven aan een aantal bewoners van de Voorschoterweg die dagelijks lastig gevallen wor den door de dagjesmensen. Uiteindelijk werd het colle gevoorstel aanvaard, al werd er met klem op aangedron gen dat de provincie met spoed haar plannen dient te verwezenlijken Goedkeuring bestemmingsplan De Kwaak OEGSTGEEST Het provinciaal bestuur heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het bestemmingsplan De Kwaak in Oegstgeest. Aan de bezwaren van jachthaveneigenaar C.A. Juffermans is in het bestemmingsplan niet tegemoet gekomen. Die zijn eerder al door de gemeente van de hand gewezen De heer Juffermans had bezwaar tegen de aanleg van een fiets- en voetpad over zijn grond, waardoor hem de mogelijkheid werd ontnomen zijn jachthaven uit te breiden en een stacaravan terrein te vestigen De heer Juffermans twijfelde er aan of het plan wel gerealiseerd zou worden, omdat de toekomstige gebruiker van de sportvelden in De Kwaak, de gemeente Leiden, weinig interesse zou tonen voor de aankoop van de te koop aangeboden gronden De ge meente Leiden heeft de provincie echter toegezegd de bestem mingen recreatie en schooltuinen te zullen verwezenlijken en voor de provincie staat het daarmee vast dat het plan zal wor den uitgevoerd Volgens de provincie biedt het plan verder vol doende mogelijkheden voor de jachthaven. De aanleg van een stacaravanterrein acht het provinciaal bestuur ongewenst, net zoals het gemeentebestuur van Oegstgeest. Gemeente Sassenheim begeeft zich op huizenveiling SASSENHEIM De gemeenteraad van Sassenheim is gister avond akkoord gegaan met het plan van het college om in de toekomst deel te nemen aan huizenveilingen. Dit om gemeente lijke verliezen bij executieverkoop te voorkomen Steeds vaker komt het voor de huiseigenaren door ontslag of scheiding in fi nanciële problemen komen, waardoor de hypothecaire schulden niet meer kunnen worden betaald. Het huis moet dan worden geveild. Omdat de gemeente vaak gemeentegarantie heeft ver leend. schiet zij er ook bij in. Door nu als bieder mee te doen. kan zij de prijs iets opdrijven, waardoor het verlies verminderd wordt. De VVD bil monde van Van Dorssen stelde dat de ge meente zich moest laten bijslaan door een op dat gebied deskun dige. Overigens onderstreepte de VVD dat de gemeente in eerste instantie moest proberen een regeling te treffen met mensen met problemen in de betaling van rente en aflossing.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15