IcidócSomcmt Bijstandsvrouwen bezetten amer burgemeester Alkemade STAD OMGEVING OUDE GEBOUWEN KRIJGEN VAKER EEN TWEEDE LEVEN h,i ïTilTtiitrrfr nifiirni iderwijs in mensenrechten moet zo gewoon zijn als verkeersles" w WOENSDAG 13 MAART 1985 PAGINA 13 lerzoek naar moord ermans afgesloten V De Leidse politie heeft het on- naar de moord op pastoraal werker ffermans voorlopig afgesloten. Na- televisieprogramma „Opsporing ver- legin januari aandacht aan de moord ^in december besteedde, heeft het re- team de ongeveer zeventig tips nage- i. Dat onderzoek leverde niets op. iteel wordt niet meer aan de zaak t", aldus politiecommissaris H. Mos- lleen als we tips krijgen of iemand s tegen iets aanloopt dat met de e maken zou kunnen hebben, duiken eer in. Het heeft geen zin veel tijd te 1 aan een zaak die weinig perspcctie- lt". Justitie laat Golden Ten ongemoeid LEIDEN Politie en justitie zullen voorlopig niet optreden te gen de Golden Ten casino's in Leiden. In het zogeheten drie hoeksoverleg tussen de politie, de burgemeester en justitie is deze week overeengekomen dat de Leidse politie wel door zal gaan met de controles van de beide casino's. „Momenteel is er geen reden maatregelen te nemen", aldus politiecommissaris H. Mostert. Volgens Mostert speelt met name de onduidelijkheid rond de status van Golden Ten een rol: is het een behendig heidsspel is of een kansspel? Ook de omvang van het Leidse po litiekorps zou een rol spelen bij het besluit Golden Ten onge moeid te laten. „Onze afdeling bijzondere wetten houdt zich niet alleen bezig met de wet op de kansspelen, maar ook met verdo vende middelen. Daar wordt nu prioriteit gelegd. We hebben trouwens ook geen enkele klacht over de casino's ontvangen". Mostert verwacht dat binnenkort de rechtzaak tegen een Haagse Golden Ten casino zal dienen. In dat casino werd een antal we ken gelden een inval gedaan en de speeltafels in beslag geno men. Mogelijk dat deze rechtzaak meer duidelijkheid zal geven over de status van het spel en het vervolgingsbeleid van justitie. 71 jaar getrouwd De heer en mevrouw Feddema vierden gisteren het feit. dat ze 71 jaar zijn ge trouwd. Het echtpaar Feddema woont sinds 1977 als één van de eersten in de serviceflat Schouwenhove. Me vrouw J. Feddema-Tamboer is op 30 november 1892 in Leeuwarden gebo ren. De heer M. Feddema is in Gronin gen geboren en hoopt op 24 april zijn 94ste verjaardag te vieren. De heer Feddema is werkzaam geweest in Ne- derlands-lndië als administrateur bij de Shell. De heer Feddema is een verwoed postzegelverzamelaar en mevrouw Fed dema maakt schilderijen met schelpen. Het echtpaar heeft een zoon van 70 jaar in Zuid-Afrika en een dochter in Den Haag. Burgemeester C. Goekoop be zocht het echtpaar gistermiddag en bood hen een bloemetje aan. Winkeldief grijpt mes LEIDEN Een 24-jarige verkoop ster en een 33-jarige verkoper van een winkel in de Haarlemmerstraat zijn gisteren door ben winkeldief mishandeld en bedreigd. Een man en een vrouw wilden de winkel met een volle tas verlaten. Toen de verkoop ster vroeg of ze in de tas mocht kij ken kreeg zij een paar trappen van de man. Deze liet bij het verlaten van de winkel een tasje vallen en kwam dat even later ophalen. De 33-jarige verkoper wilde hem dat beletten, maar daarop haalde de winkeldief een mes tevoorschijn. De man en de vrouw zijn spoorloos. De politie be schikt echter over een zeer goed sig nalement. ■■BHH TiTT—TrfiV* 'r' hihtt—nP" SPIONAGEPRAKTIJKEN GEMEENTE MOETEN STOPPEN" "Tste tbc EMADE Triom- ■lijk liet de Roelofa- Isveense Ria West- ;e een stapeltje bank eten aan de ruim zes- Touwen zien. Daar- was de bezettingsac- van de werkkamer de burgemeester Al- nade afgelopen. De iterdamse „Vrouwen ;bond" was tot de be ting overgegaan, na- de bijstandsuitkering i de Veense vorige and was stopgezet. Zij l een vriend hebben haar kon onderhou- De bezetting was lalve een protest te- l stopzetting van de ^kering ook bedoeld ^en de manier waarop \emeente en de soci- [rechercheur haar be id en behandeld zou- i hebben. streeks het middaguur itte de met spandoeken eïöcten ze duidelijk niet te willen gaan voordat Glnet het college een ge- "7(k over de uitkering van \etrokken vrouw hadden (jld. Burgemeester J.S. ënaar en wethouder N. CDkaar wilden slechts drie ir de actievoersters te rd staan. LI Qeentelijk woorvoerder J. Elk: „In het gesprek dat ndelijk volgde, werd dui- k dat mevrouw West- e financieel erg krap zat. gemeente heeft daarom )ten de vakantieuitke- iover zo'n acht maanden .Qj^e nog tegoed had, con Ria Weststrate wordt na de actie in Alkemade juichend rondgedragen met het vakantiegeld in haar hand. „JACHT OP VROUWEN IN BIJSTAND WEER OPEN" AMSTERDAM „Het lijkt erop of de jacht op de bijstandvrouwen de laatste tijd weer is opgelaaid zegt Madeleine Maurick van de Amsterdamse Vrouwen Vakbond die de actie in Alkemade gisteren ondersteunde. „We zijn bezig met de«amenstelling van een klachtenboek over de behandeling van bijstandsvrouwen". De Vakbond voerde twee jaar geleden de eerste acties te gen vermeend onrecht in Amsterdam. „De komende tijd zullen we nog meer acties gaan voeren in de provincie". De Bijstands wet zal binnenkort wor den gewijzigd. Volgens Madeleine gaat het om een voor bijstandstrekkers on gunstige wijziging die het gemeenten makkelijker maakt al betaalde uitke ringen te verhalen. „Die wet mag er niet komen", zo zegt ze. De regering wil met de wijziging proberen meer betaalde bijstands- gelden terug te halen. tant uit te keren". Het ging om een bedrag van een paar honderd gulden. Verder kreeg de Alkemadese de toe zegging dat ze vandaag op nieuw een aanvraag voor een bijstandsuitkering kon doen. Mevrouw Weststrate bleek verheugd met het vakantie geld: „Dan heb ik in ieder geval de komende dagen te eten", verklaarde ze. Redelijk Volgens burgemeester Wage naar is de actie redelijk orde lijk verlopen. „We hebben de vrouwen te woord gestaan. In zo'n onverwachte situatie moet je kalm blijven. Ik had de politie alleen ingezet als de grote groep ondanks mijn aandringen was gebleven in het gemeentehuis". Mevrouw Weststrate zei tot de actie te zijn overgegaan, omdat ze het vertrouwen in de gemeente was kwijtge raakt. „De manier waarop je als bijstandsvrouw wordt be handeld, is ongelofelijk. Het komt er op neer dat de ge meentelijke sociale dienst be paalt hoeveel keer per week je bezoek van je vriend mag krijgen". De geëmotioneerde Veense, die al zo'n vijf jaar noodgedwongen van de bij stand (nu 1450 gulden) leeft, heeft onlangs van de ge- meente het rapport van de sociaal rechercheur gelezen waarin staat waarom haar uitkering zou moeten worden ingetrokken. „In een paar dagen tijd heeft die rechercheur dezelfde auto voor de deur zien staan en een paar maal gewassen wit- in de tuin. Die overhemden waren van m'n zoon die als j kelner werkt. In het rapport schrijft de rechercheur dat wij ons als een echtpaar heb ben opgesteld. M'n vriend werd door de politie op de snelweg aangehouden en ge vraagd of hij een verklaring wilde tekenen, dat hij met mij zou samenwonen", ver telt de Roelofarendsveense in haar woning aan de Van der Bijlstraat 28. „Op de gemeen telijke afdeling welzijn zei den ze. dat als ik sigaretten en een bloemetje aanneem van m'n vriend, er ook spra ke is van een financiële band". Madeleine Maurick van de vrouwen Vakbond, die aanwezig was bij de ge sprekken met de wethouder zegt over het rapport van de rechercheur: „Dat staat bol van de belachelijke opmer kingen die nooit als bewijs kunnen dienen. Dat gaf de wethouder ook toe", zegt ze. Mocht de gemeente de uitke ring van de Roelofarends veense af blijven wijzen, dan komen er weer nieuwe ac ties, zo voorspelt de Amster damse. Minimaal Ria Weststrate is zeer boos dat op basis van volgens haar magere bewijzen wethouder N. Verhaar besloot de uitke ring te stoppen. „Een hele boel mensen begrijpen niet wat het betekent als je die j -minimale uitkering niet meer krijgt. Met zo weinig geld kan je niet twee weken zon der". De gemeente wil ook nog eens 2000 al uitbetaalde guldens van haar terug. Te gen deze terugvordering en de stopzetting van de bijstand heeft ze beroep aangetekend 1 Jongens kraakten 20 telefooncellen LEIDEN Vier Leidenaars, van 18, 27, 19 en 18 jaar oud en een 17-jarige Leiderdorper hebben bekend betrokken te zijn geweest bij de kraak van 20 telefooncellen in Leiden (9), Leiderdorp (2), Noordwijk (1). Leidschendam (1), Zoetermeer (1), Goes (1), Den Haag (3) en Scheveningen (2). Het vijftal heeft voor tienduizenden gul dens schade aangericht. De zaak is opgelost nadat twee Leidenaars op vrijdag 8 maart in Schiedam op heterdaad werden betrapt bij het kraken van een telefooncel. Op maan dag en gisteren weraen nog eens twee mannen opgepakt en één jongen, een 18-jarige Leidenaar, meldde zich vrij willig aan het bureau De viif opereerden in verschillende groepjes. Het geld is opge maakt aan drank, uitgaan en gokken. Vier daders, oude bekenden van de politie, ziin vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie, de jongen die zich vrij willig meldde is naar huis ge stuurd. In Leiden zijn in totaal 12 cellen gekraakt. Dit bete kent dat drie kraken nog niet zijn opgelost. Dure posters LEIDEN Bij de politie zijn verschillende klachten bin nengekomen over een 31-jari ge Amsterdammer die ..pro testposters" aan de deur ver koopt. Het zijn kopieën van een kwartje per stuk met een aan doenlijk zeehonden kopje en de tekst „Laat ze leven". De man tracht ze voor ƒ4,95 aan de man te brengen. Hij heeft geen vergunning. Overval Kamsteeg LISSE Een onbekend ge bleven jongeman heeft gister avond omstreeks negen uur 450 gulden buitgemaakt bij een overval op het benzinesta tion van Kamsteeg aan de Laan van Rijckevorsel/Gla- diolenstraat. De pompbediende, een onge veer 45 jaar oude inwoner van Lisse werd onder bedreiging van een vuurwapen gedwon gen dit bedrag af te staan. Daarna rende hij weg De da der was klein van stuk. droeg een blauwe overall en een wit te integraalhelm Bovendien had hij zijn gezicht onder de helm afgedekt met een sjaal. I DR. A. HEIJDER VOOR STUDIUM GENERALE: „Hoewel er nog iroblemen zijn met de 2 van verdragen tegen f jfëen in sommige lan- v mt men langzaam in de lQftchting. De internatio- Iragen met die landen irtoe bij dat er een kli- imt waarin martelen iaar en onfatsoenlijk Onderwijs in mensen- moet eigenlijk overal |ewoon worden als on- verkeersgedrag". jtimistische woorden gisteravond prof.dr. t op een bijeenkomst inesty International, belegt in samenwer- CATt het Studium Genera- Leidse universiteit Jaand maart een lezin- t"12Uis waarin het martelen J staat. Deze is bedoeld Glliiting van de „marte- tmpagne" die Amnesty 'ir april is gestart. De ;ende woorden van :ur generaal bij het gerechtshof Heijder, jaar geleden heeft ge- voor het Londense itoor van Amnesty, lig. Uit de zaal kwa le vragen en opmer- ,die getuigden van de lene westerse moede- die er heerst rond de jatiek van het marte- le aanvaarding van de ?le rechten van de Tklaring door de Ver- naties in 1948 is een erdragen en verkla- -Mfevolgd. maar de feiten at het martelen ifgenomen. Hoe komt Dit was de vraag die prof. Heijder trachtte te beant woorden. Als een van de oor zaken noemde was hij dat vele niet-westerse landen het niet eens zijn met alle bepalingen van de verdragen. Zij vinden dat die verdragen alleen uit gaan van westerse ideeën over wat „mensenrechten" zijn. Zoals bekend stammen die uit de tijd van de Verlichting, toen werd gesteld dat elk indi vidu „van nature" mensen rechten bezat. Socialistische staten bijvoorbeeld hebben moeite met de bepaling dat zij onafhankelijke onderzoeksco- mités toe moeten laten. Dit be schouwen zij als een ontoelaat bare inbreuk op de eigen staatsmacht. Dit is bijvoor beeld onlangs nog gebleken bij de stemming in de Algemene Vergadering van de VN over de nieuwste anti-folterverdag in december 1984. Dit verdrag was overigens een initiatief van Nederland. Door de be zwaren van bepaalde landen is er een uitzondering gemaakt: die landen die dat niet willen, hoeven geen onderzoekers toe te laten. Prof Heijer is in de lange tijd waarin hij bezig is met de fol- ter-problematiek nog meer ob stakels tegengekomen. In Noord-Ierland bijvoorbeeld had hij van Amnesty de op dracht om in contact te komen met terroristische organisaties om hen te bewegen de anti- folterverdragen na te komen. Daar kreeg hij ondermeer te maken met het volgende di lemma: mag de politie marte len als zij iemand in handen heeft die weet waar de bom ligt die over een paar uur er gens zal ontploffen? Prof. Heij der: „In Noord-Ierland was toen, in 1972, de wet van kracht geworden dat iemand vast gehouden kon worden zonder vorm van proces." „Ditzelfde idee van staatsbe lang vindt men heden ten dage in vele niet-westerse lan den, zoals die in Latijns-Ame- rika. Het ziin dan ook die groepen die door de staat wor den gedwongen om te zorgen voor dat belang van de natio nale veiligheid, zoals de poli tie, de medici en veiligheids diensten die het meest bij mar telen zijn betrokken. Deze mensen hebben eigenlijk al leen hun beroepscode als mid del om medewerking aan mar telpraktijken te weigeren. Het is verheugend om te zien dat westerse politiebonden bij voorbeeld zelf veel doen. Er is op hun initiatief in 1975 een internationale politie-code ge komen en op de Nederlandse opleidingen voor politieagen ten en voor marechausees is inmiddels een cursus „men senrechten" opgenomen. Met hulp van Amnesty hebben po litiemensen getracht in contact te komen met Venezolaanse collega's. Hoewel dit niet is ge lukt, is het toe te juichen dat de initiatieven van de beroeps groepen komen en niet alleen vanuit regeringen. Een politie man uit Latijns-Amerika wordt, als hij een verdacht martelt, niet gekweld door het idee dat een internationaal verdrag hem dit verbiedt. Als een collega hem echter wijst op het onfatsoenlijke van zijn handelingen heeft dit meer ef fect", aldus prof. Heijder. LEIDEN „De gemeente streeft er steeds meer naar om goede oude gebouwen een tweede leven te geven. Vooral beoefenaars van de amateuris tische kunst hebben daar voor deel van. Dat er een werk groep is die de belangen van deze groep mensen behartigt, is prijzenswaardig. Met dit rapport is een aanzet gegeven tot een goede dialoog met de gemeente. Hopelijk is tot een goede samenwerking te ko men, waarbij constructief naar oplossingen gezocht kan wor den", aldus de kersverse wet houder voor cultuur, maat schappelijke aangelegenheden en volksgezondheid, F. Kuij- De wethouder zei dit gister middag nadat hem in de Burchtzalen van de Stichting Burcht het rapport van de Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening, „Ruimte., een kunst" werd overhandigd. Dit rapport kreeg hij aangebo den door de voorzitter van de werkgroep, de heer A.L. Boon. Deze stelde hierbij dat de ama teuristische kunstbeoefening meer aandacht verdient in een tijd dat steeds meer mensen beschikken over meer vrije tijd. „Ik ben de gemeente dankbaar dat zij vele verenigingen een instanthoudingssubsidie geeft, maar...", vervolgde de heer Boon "..als ik de subsidies bij elkaar optel en ik trek daar het bedrag vanaf dat de ge meente weer aan huurgeld van ons ontvangt, dan blijkt dat de gemeente toch nog zo'n 20.000 gulden aan ons ver dient". Uit het rapport blijkt dat er in de amateuristische kunstbeoe fening vooral gebrek is aan goede en betaalbare oefen ruimte. De werkgroep noemt dit een structureel probleem dat een goede aanpak nodig heeft. De werkgroep is onte vreden over het tot nog toe ge Wethouder Kuijers naar aanleiding klachten over goede oefenruimtes Wethouder F. Kuijers neemt het rapport in ontvangst. voerde beleid en wil met het rapport aan een oplossing bij dragen Veelvuldig worden vergelijkingen gemaakt met het gemeentebeleid ten aan zien van de sportbeoefening. Eén van de conclusies naar aanleiding daarvan luidt dat mer. graag zou zien dat de ge meente net zo actief wordt'in haar cultuurbeleid als in haar sportbeleid. Het rapport van de werkgroep kwam tot stand nadat zeventig verenigingen, die zich bezig houden met de amateuristi sche. kunstbeoefening, over hun situatie waren onder vraagd. De verenigingen heb ben bij elkaar biina 3000 leden. In het rapport komt naar vo ren dat er nogal willekeurig met de verschillende groepen wordt omgesprongen Ook de huurprijzen die berekend wor den voor de ruimtes zijn zeer verschillend Verder wordt de ruimtes niet tegemoet geko men aan de specifieke eisen, die voor bepaalde takken van de amateuristische kunstbeoe fening nodig zijn. Zo zouden de ruimtes waar muziekkorp sen oefenen niet voldoende ge- luidsisolerend zjjn. zodat de groepen last van elkaar heb ben als er meer tegelijk oefe nen. Ook de onmogelijkheid om buiten te oefenen, vindt men een handicap. Deze mu ziekkorpsen nemen overigens de grootste plaats in binnen de amateuristische kunstbeoefe ning Ze hebben 819 leden. Majoretten klagen weer vaak dat de plafonds te laag zijn van de ruimtes waarin ze oefenen. Hun batons komen regelmatig tegen het plafond. Toneelgroe pen wijken steeds meer uit naar andere gemeenten, bij ge brek aan ruimtes in de stad. De groepen die wel iets in Lei den hebben, klagen weer over het gebrek aan kleedkamers en douches Na de overhandiging van het rapport aan wethouder F. Kuijers werd er de tentoon stelling „Kunst biedt ruimte" thond, adviseur van de Werk groep Amateuristische Kunst beoefening. De tentoonsteling geeft aan de hand van foto's, vaandels, affiches, boekjes, in- stumenten een beeld van de amateuristische kunstbeoefe ning De tentoonstelling is tot zondag 17 maart te zien in de expositieruimte van de Süc-i- ting Burcht

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13