Technocraat Gorbatsjov gaat veranderingen zorgen voor Er zijn al 414 Sovjet- raketten J orbatsjov maakte xschrikkingen lalin niet mee reageert zonder emotie op dood van Sovjetleider First Lady in het Kremlin CddócOowvant Badkuip premier Tha tcher gestolen ireldleiders haasten zich naar Moskou Amerikaanse onderminister richard burt: SP ju —GENLAND DINSDAG 12 MAART 198S PAGINA S Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Souvenirjagers hebben de badkuip gestolen, waarin de Britse premier Thatcher zich waste in haar vroe gere Londense huis, Flood Street 19. Deze woning werd kortgeleden door Denis en Margaret Thatcher voor 400.000 pond verkocht aan de Franse gravin de la Beraudière, die voorlopig nog in Parijs verblijft. De nieuwe eigenares laat in Flood Street 19 kostbare veran deringen aanbrengen. Het huis wordt luxueus gemoderni seerd. Vandaar dat arbeiders de oude badkuip van de That chers achteloos in het voortuintje van het huis deponeerden, waar een of andere olijkerd er een bordje bij plaatste met de tekst: „Te koop, Maggie's bad, 200 pond of wat u ervoor wil geven Tot een verkoop is het nooit gekomen, want de historische kuip was kort daarop reeds verdwenen. In Downing Street 10, de ambtswoning van premier That cher, is men niet bepaald gelukkig met de lage prijs die voor het afgedankte bad werd gevraagd „De gitaar van John Lennon ging voor 15.500 pond onder de hamer", zei een woordvoerster van de Britse premier. „Zelfs de cowboy- -hoed van Dallas-J.R. bracht 42(1 pond op". MOSKOU Over het familieleven van Russische lei ders is doorgaans zeer weinig bekend. Zo werd vorig jaar pas op de begrafenis van Joeri Andropov bevestigd, dat de vrouw van de voormalige KGB-chef nog leefde. De nieuwe Russische leider Gorbatsjov, of beter gezegd: zijn vrouw, lijkt met die traditie te breken. Voor de eer ste maal sinds Nina Kroetsjev in 1964 samen met haar man van het politieke toneel verdween, heeft het Kremlin weer een zichtbare First Lady": Raisa Gor- batsjova. In december vorig jaar reisde zij samen met haar man naar Groot-Brittannie. Raisa trok daar door haar vrien delijke en onbevangen optreden zeker zoveel aandacht als haar echtgenoot. Van de Gorbatsjovs is onder meer bekend, dat zij elkaar hebben ontmoet op de universiteit in Moskou, waar zii beiden in de jaren vijftig studeerden. Bij hun huwelijk beloofden zij waarschijnlijk elkaar én de partij eeuwige trouw. Anders is het niet te verklaren dat de Gorbats jovs toestemming kregen een huwelijksreis te maken naar Frankrijk en Italië. Minder is men tot nu toe te weten gekomen over de kinderen van de familie Gorbatsjov. Vast staat dat zij een dochter hebben. Irina, die arts is, en een vierjarige kleindochter. jlg van de voorpagina) OU De bijzetting e overleden Russi- resident en partijlei- onstantin Tsjernen- worden bijgewoond alrijke ministers en ïgsleiders. De VS .1 worden vertegen- Lggigd door vice-presi- kaljush en minister van pooüandse zaken President Reagan ,r,..-jirde dat hij heeft overwogen om ook naar Moskou te gaan, maar dat de voorbereidingstijd te kort was. Over zijn voorstel tot een ont moeting met Gorbatsjov zei Reagan, dat een dergelijke ontmoeting goed moet worden voorbereid en zich niet mag beperken tot een „kennisma king". Bondskanselier Kohl, premier Thatcher, de Italiaan se president Pertini en de In diase premier Gandhi hebben al aangekondigd dat zij van daag naar Moskou gaan. Vice- -premier Van Aardenne en minister Van den Broek van buitenlandse zaken zullen na mens de Nederlandse regering de begrafenis bijwonen. In Moskou zijn de voorberei dingen voor de plechtigheid van morgen, wanneer de stof felijke resten van Tsjernenko zullen worden bijgezet op het Rode Plein (11.00 uur Neder landse tijd), in volle gang. De afgelopen nacht heeft het cen trum van de stad een ingrij pende schoonmaakbeurt on dergaan. (Van onze correspondent Aad Jongbloed in Brussel) BRUSSEL Volgens de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Za- geleden noemde Burt nog een aantal van 396. Na de maandelijkse bijeenkomst van de Special Consultati ve Group in Brussel, de NAVO-adviesgroep over middellange afstandsra- ken, Richard Burt, zijn op ketten, zei Burt: „De Sov- dit ogenblik in de Sovjet- jet-Unie gaat gestaag door -Unie 414 SS-20-raketten met het plaatsen van geïnstalleerd. Een maand SS-20-raketten". Over de veranderingen in de top van het Kremlin zei de Amerikaanse onderminister: „We zullen onze opstelling niet veranderen. We doen za ken, zoals gebruikelijk". De Amerikaanse delegatielei der bij de Geneefse onderhan delingen, Max Kampeiman, die gisteren in Brussel de Na- vo-partners inlichtte over de strategie, die door de VS ge volgd zou worden, zei dat er nog steeds één onzekerheid is: Gaan de Russen serieus de on derhandelingen in? Kampeiman die de ontwikke lingen in Genève niet direct in de publiciteit wil brengen zei: „Als er publicitaire lekken ko men, dan betekent dit dat de Sovjet-Unie de onderhandelin gen niet serieus neemt. Ook als een van de drie gespreks onderwerpen (middellange af standsraketten, intercontinen tale raketten en militarisering van de ruimte) door de Sovjet- -Unie geblokkeerd wordt, moet de uitkomst van de be sprekingen pessimistisch tege moet gezien worden. De Ame rikaanse delegatieleider wei gerde in te gaan op de vraag of de dood van Tsjernenko van invloed zou kunnen zijn op de onderhandelingen. w HAAG Met de ver- g van Michail Gorbats- tt partijleider lijkt het lin te hebben gekozen ie toekomst. Na een pe- waarin in korte tijd drie de partijleiders moesten h vervangen: Brezjnev, iov en Tsjernenko, is euwe Russische leider in Vertegenwoordiger van 'ongere generatie". Gor- ,y is op 2 maart 54 jaar ,e °den en is daarmee de t partijleider uit de ge- °fems van de Sovjet- litsjov, bijna 20 jaar jon- ?l/j zijn' voorganger Tsjer- werd geboren in een jigezin in het dorpje Pri- i de Kaukasus. Tus- 146 en 1950 werkte hij in factor-fabriek in zijn ge- *'?streek. Daarna studeer de hij vijf jaar in Moskou. In die periode, in 1952, werd hij toegelaten als lid van de com munistische partij. Na zijn te rugkeer in de Kaukasus maakte hij snel carrière in de partij. In 1978 werd hij naar Moskou gehaald om de land- bouwportèfeuille te gaan be heren in het secretariaat van het centraal comité, het or gaan dat de dagelijkse gang van zaken jn het land be stiert. Volgens westerse waar nemers had Gorbatsjov deze promotie te danken aan be langrijke connecties. De machtige partij-ideoloog Mi chail Soeslov en KGB-chef Andropov, beiden intussen overleden, waren eveneens uit de Kaukasus afkomstig. Gorbatsjov was toen 47 jaar, uitermate jong voor Sovjet- -begrippen. Toen hij twee jaar nadien werd opgenomen in Ambtenarenacties verlammen Aruba ORANJESTAD De stakingsacties van het overheidspersoneel op Aruba hebben een groot deel van het openbare leven op het eiland lamgelegd. De ambtenaren staken om een salariskorting van 10 procent on gedaan te maken. Volgens een zegsman van de bonden is mo menteel 60 procent van de leden in staking. Zo ligt de dienst openbare werken, die onder andere zorgt voor het ophalen van huisvuil, geheel stil Ook in de onderwijssector is de staking vrij wel compleet De vakbonden zeggen dat de acties vandaag uit worden gebreid. Daarbij wordt gesproken over een groot solida- riteitsplan dat ook de overige diensten tot staking moet bewe gen. verzet prins sihanoek verliest laatste bolwerk BANGKOK Het Vietnamese leger heeft gisteren met de ver overing van het kamp Tatum het laatste bolwerk van het Cam- bodj.i.inst- verzet l.mgs de grens met Thailand in handen gekre gen De verzetsstrijders hebben het kamp verlaten en zijn naar Thailand gevlucht. De strijd om Tatum, dat het hoofdkwartier was van de guerrillabeweging van het voormalige Cambodjaan se staatshoofd prins Norodom Sihanouk, heeft vele slachtoffers geeist. Volgens onofficiële berichten znn aan Vietnamese zijde zeker 1000 doden en gewonden gevallen, het verzet verloor naar schatting 300 strijders. Waarnemers geloven overigens niet dat het Cambodjaans verzet nu definitief gebroken is. Het Viet namese leger zou niet in staat zijn het binnenland effectief te controleren. Michail Gorbatsjov Raisa Gorbatsjova. HAAG In de hele eld is zeer kalm en grote emotie gere- ird op het overlijden de Russische leider ^Jstantin Tsjernenko. In condoleancetelegram Va.de Sovjetleiders zegt f, jident Reagan dat de __-ëen „stabielere en con- jetievere" relatie wen- met de Sovjet-Unie. beleid zal realistisch geduldig zijn, aldus IDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Reagan, die zelf niet aan wezig is bij de begrafenis. In NAVO-kringen zei men geen dramatische veranderin gen te verwachten, nu Gor batsjov aantreedt. De Franse president Mitterand heeft na mens het Franse volk zijn con doleances overgebracht aan de Russische leiders. Hij zei met „ware emotie" van het overlij den van Tsjernenko te hebben kennis genomen. Mitterrand heeft vorig jaar nog een be zoek gebracht aan de Sovjet- -Unie, waarbij hij Tsjernenko heeft ontmoet. In Londen liet premier Thatcher weten dat het overlijden van de Sovjet president "de Sovjetunie een dierbaar leider heeft ontno men". Over Gorbatsjov, die zij vorig najaar ontmoette, zei ze: „Ik mag hem. We kunnen za ken doen". Volgens de West- duitse bondskanselier Kohl zal de dood van Tsjernenko geen gevolgen hebben voor de op stelling van de Sovjets tijdens de komende nieuwe onder handelingen met de VS over ontwapening in Geneve. "Vol gens gegevens van de regering nam Gorbatsjov al tijdens de laatste maanden van de ziekte van Tsjernenko de lopende za ken waar" aldus de regerings woordvoerder in Bonn. De Nederlandse regering zegt met leedwezen kennis te heb ben genomen van het overlij den van Tsjernenko, maar acht zich gezien de korte tijd dat hij staatshoofd was het nauwelijks mogelijk een enigs zins gefundeerd oordeel uit te spreken over zijn beleid. In de Oostbloklanden is snel gereageerd op het overlijden van Tsjernenko. Op de Poolse radio werd de middaguitzen ding van het nieuws voorafge gaan door vijf minuten plech tige muziek. Daarna werd het officiële persbericht van het Russische persbureau Tass voorgelezen, gevolgd door weer vijf minuten muziek, waarna het bericht werd her haald. Op de televisie werd de Russische nieuwsuitzending integraal overgenomen. Com mentaar liet men achterwege. China betuigde maandag zijn "diepgaand medeleven". Irak kondigde drie dagen rouw af na de dood van Tsjer nenko, aldus het Iraakse pers bureau. Na het vernemen van de dood van Sovjet-leider Tsjernenko, maandagochtend, heeft de fiaus naar het Kremlin een te- egram gestuurd om zijn mede leven te betuigen. Het tele gram is gericht aan de eerste vice-voorzitter van het presi dium van de Opperste Sovjet. De paus schrijft. „Het bericht vernemend van de dood van de president van de Opperste Sovjet Constantin Tsjernenko, die de hoogste ambten in de Unie van Socialistische Sovjet Republieken heeft bekleed, betuig ik Uwe excellentie en Uw landgenoten mijn medele ven en geef ik U de verzeke ring van mijn bijzondere ge dachtenis aan de doorluchtige overledene". Dit condoleance- -telegram lijkt als twee drup pels water op dat wat op 10 fe bruari 1984 door de paus naar Moskou werd gestuurd na de dood van Tsjernenko's voor ganger Andropov, en is vrij wel gelijk aan het telegram dat het Vaticaan stuurde op 10 no vember 1983, na de dood van Andropovs voorganger Brezn- jev Alleen Breznjev kreeg van de paus de bijzondere toevoeging: „die ook in het internationale leven en in de internationale betrekkingen zon belangrijke rol heeft gespeeld". Met betrekking tot Breznjevs dood betuigde de paus ook zijn „hartelijk medeleven" en niet enkel zijn „medeleven" zoals bij Andropov en nu weer bij Tsjernenko. Partijbonzen die de hoogste functie van het land nastre ven, zijn naar goed Rusissche traditie meestal voorzichtige figuren die ervoor zullen wa ken de conservatieve en goed deels bejaarde partijtop tegen zich in het harnas te jagen. Veel hiervan geldt ook voor Gorbatsjov, maar hij valt voor al op in datgene waarin hij een uitzondering is op de bestaan de regel. Gorbatsjov is de ver tegenwoordiger van een jonge re generatie, die uit is op con crete resultaten, kortom een technocraat, die zich aan de communistische heilsleer in ie der geval minder gelegen laat liggen dan al zijn voorgangers. De Sovjetleiding, waarin Gor batsjov al een beslissende hand had tijdens de laatste maanden van Tsjernenko, blijft uiterlijk en niets is onder deze om standigheden minder verba zingwekkend de nadruk leggen op continuïteit. Ze wil een „constructieve dialoog" met het Westen voeren, terwijl ze de „verdediging van de hij op een manier over ont- Sovjetunie wil versterken", al- spanning praat waaruit zou dus de verklaring van de Sov- zjjn 0p te maken dat Gorbats- jet-leiding na het bekend wor- jov de militaire uitgaven wil den van Tsjernenko's dood. terugdringen en het zo be- Hoewel Gorbatsjov in het ver- spaarde geld in de economie leden heeft gepleit voor ingrij- wil steken. Hij heeft in ieder pende veranderingen binnen geval ervaring met een cen- het economische systeem, is traal onderdeel van de Sovjet- het onduidelijk in hoeverre hij economie, de landbouw, het huidige produktiesysteem Ondanks de slechte resultaten op de helling wil zetten. In te- op dit terrein heeft hij de aan- genstelling tot zijn collega's in dacht op zich weten te vesti- het Politburo heeft Gorbatsjov gen door de onorthodoxe ma- relatief weinig ingrijpende nier waarop hij het falende ideologische toespraken ge- landbouwbeleid in de Sovjet- houden of doorwrochte artike- Unie te lijf ging. Hij kon daar- len geschreven, waaruit zijn door de beschermeling worden ideeën helder naar voren ko- van zowel Brezjnev als Andro men. pov. Nog minder is bekend over Gorbatsjov wist gedaan te krij- zijn ideeën inzake het buiten- gen dat veel geld werd uitge- landse beleid, een terrein trokken voor nieuwe investe- waarop hij, naar wordt aange- ringen in de landbouw. Ook nomen, betrekkelijk weinig werden experimenten gestart ervaring heeft. In toespraken waarbij een aantal landbou- heeft hij de gebruikelijke uit- warbeiders de volledige ver vallen naar de VS en de antwoordelijkheid over een NAVO onderschreven, maar bepaald gebied werd gegeven Kremlinologen wijzen erop dat en de verdiensten werden be rekend aan de hand van de opbrengsten. Er is weinig be kend over de resultaten van deze experimenten. Vermoed wordt dat Gorbatsjov in die tijd te weinig speelruimte kreeg. Vertrouweling Het is zonneklaar dat de her vormingsgezinde vleugel in het Kremlin een overwinning heeft geboekt op de conserva tieve stroming. De snelheid waarmee de opvolging van de zondag overleden partijleider Konstantin Tsjernenko is gere geld. is een aanwijzing dat Gorbatsjov momenteel stevig in het zadel zit. Hij was de ide ale partner voor Andropov in diens streven schoon schip te maken met tien jaar stilstand, de periode-Brezjnev. Hoe belangrijk de positie van Gorbatsjov in die tijd was, is nadien gebleken toen bijzon derheden bekend werden over de periode dat Andropov als gevolg van zijn ziekte niet meer in staat was de zittingen van het Politburo bij te wo nen. Gorbatsjov fungeerde toen als liaison tussen het ziek bed en de vergaderzaal van de Politburo-leden. Gorbatsjov werd in die fase ook ontheven van zijn speci fieke landbouwtaken en kreeg van Andropov de supervisie over de gehele Sovjet-econo mie. Bekend uit die tijd zijn zijn voorstellen om individuele inspanningen met toeslagen te belonen. Het zal nog wel enige tijd zal duren voordat Gorbatsjov ei gen politieke initiatieven aan kondigt. Dat is afhankelijk van de snelheid waarmee de nieuwe leider in het Kremlin zich verzekerd weet van vol doende steun, zowel in het machtscentrum in Moskou zelf als in de verschillende repu blieken. Maar veranderingen zullen er komen, daar is ieder een in Moskou van overtuigd. het Politbureau, het hoogste politieke orgaan in de Sovjet- Unie, begon men ook in het buitenland aandacht voor hem te krijgen. Na 1982 kreeg hij grote bekendheid buiten de Sovjet-Unie als „rechter hand" van de toenmalige par tijleider Joeri Andropov. Ten tijde van het leiderschap van Andropov begonnen ook de buitenlandse reizen van Gor batsjov. En in december vorig jaar werd hij door Tsjernenko belast met de leiding van een parlementaire delegatie naar Groot-Brittannië. Britse poli tici die hem in december ont moetten waren verrast door Gorbatsjovs kennis van za ken. „Hij is zeer zelfverze kerd", luidde een reactie. „Een indrukwekkende per soonlijkheid met duidelijk veel gezag en invloed", was een ander commentaar. Gorbatsjov heeft door zijn re latieve jeugd een andere ach tergrond dan veel Russische leiders van de afgelopen ja ren. De bloedige zuiveringen onder Stalin en de verbeten strijd tegen Nazi-Duitsland zijn grotendeels langs hem heen gegaan en zijn carrière begon pas in de na-oorlogse jaren, waarin een aanzienlijke verhoging van de levensstan daard in de Sovjet-Unie plaatsvond. Bomaanslag Dortmund was een „grapje" (Van onze correspondent Gerard Kessels in Bonn) BONN Een jonge leerlin- g-electriciën, die graag met explosieven knutselde, is verantwoordelijk voor de bomaanslag vorige week op een warenhuis in Dortmund. De 20-jarige Dortmunder heeft de aanslag, waarbij acht mensen gewond wer den, inmiddels bekend. Hij zei dat hij met zijn daad geen politieke doelstellingen voor ogen had gehad. Aanvanke lijk had de politie nog ge dacht aan een aanslag van de RAF, maar de twijfels daar omtrent rezen al spoedig. In verband met de aanslag op het warenhuis zijn nog drie ionge Dortmunders, in de .leeftijd van 18 tot 20 jaar, aangehouden. MOSKOU Al sinds de Als je denkt, dat je met mij de kachel kunt fnaken, moet je eerder beginnen met hout hakken, makker", snauwde Sijmen Knoet, niet veel vertrouwen scheen te hebben in de ichten, die hij om zich heen zag. „Vertel 'es kastelein: hoe ben je er in geslaagd zóveel befte en drek uit de goot in één bierhuis bij iar te krijgen? En verklaar mij dan boven- maar 'es even in wat voor een ellendig [ikhol ik hier verzeild ben geraakt. „Gij i de Swarte Piraet, edele heer", antwoord- waard, die zich weer achter zijn tapkast igetrokken had. „De Swarte Piraet is een Ite klas lokaal, waar het goed toeven is te lden van louter goede vrienden en waar een 3 bediening u borg staat voor prima verver- 3n tegen bilijke prijs." „Loop naar de pomp je billijke prijs. Ik heb geld zat", gromde dood van Leonid Breq'nev wordt de Sovjet-Unie in feite bestuurd door een collectief leiderschap en het is dan ook onwaar schijnlijk dat de dood van Konstantin Tsjernenko snel tot ingrijpende veran deringen in het beleid van het Kremlin zal leiden. Toch liggen grotere ver anderingen op de langere termijn wel degelijk in het verschiet met de komst van de jonge ambi tieuze 54-jarige Michail Gorbatsjov. tsjov maakte indruk op mevr najaar naar Groot-Brittannië. Thatcher tijdens zijn reis Kenners van het Kremlin gaan ervan uit dat het vijf jaar duurt voor een partijleider er in slaagt zoveel macht naar zich toe te trekken dat hij het collectief van het Politburo kan overheersen en nieuwe beleidslijnen kan uitstippelen. Sijmen. „Schenk de mannen hier een dubbele brandewijn in op mijn rekening!" Toen wierp de schurkachtige Knoet een buidel rinkelende goudstukken op tafel en de waard van de Swar te Piraet schonk klokkend de glazen volA- ha, zo zo, wel wel.grinnikte Sijmen Knoet. „Dit is dus die beruchte Swarte Piraet. dat meest ellendige en stinkende boevenhol van héél Gravendrecht." Hij keek de aanwezigen één voor één diep in de ogen en siste: „En jullie zijn nét het soort gespuis, dat ik nodig heb. Als jullie handig weten om te springen met de men selijke lichaamslengte, dan betaal ik dat met kostbaar GOUD!" Meteen voegde Heintje Haak zich bij Sijmen Knoet en fluisterde veelzeggend: „Als de edele heer bedoelt, dat we iemand een koppie kleiner motten maken, dan kan hij op ons rekenen. Voor GOUD doen we alles.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5