Succesformule gebaseerd op stabiele ensemble-cultuur Table-top foto's Annelies Scholtz schitterende vorm van u SCHÖNBERG ENSEMBLE MET OPERA „AUS DEUTSCHLAND BINNENLAND/BUITENLAND £eidóe(3outmit DINSDAG 12 MAART 1985 Pi ■TEÏ DEN HAAG ,,De twee de helft van deze eeuw zal door overschatting slecht maken, wat de eerste helft door onderschatting aan mij heeft goedgela- ten". Deze tamelijk profe tische uitspraak uit 1912 jkon Arnold Schönberg 37 jaar later in een rond schrijven aan iedereen, die hem ter ere van zijn 75e verjaardag had gefeli citeerd letterlijk herhalen. Dat Schönberg echter momen teel uit mythische hoogte is af gedaald. dat hij door velen wordt begrepen en bewon derd, dat hij bovendien regel matig wordt gespeeld en be luisterd, is voor een groot deel te danken aan het naar hem genoemde Nederlandse Schön berg Ensemble, dat dezer da gen met feestconcerten in Am sterdam, Utrecht, Groningen en Den Haag zijn tiende ver jaardag viert. School De reden voor de vreemde wisselwerking tussen over schatting en onderschatting van Schönberg heeft een deels -historische achtergrond In Duitsland en Oostenrijk, zijn geboortlenad, is hij nooit goed aangekomen. Hij was al ge- schiedenis geworden voordat hij een heden had. Merkwaar dige samenloop van omstan digheden: op de banstraal van het naziregiem, die de promi nente leden van de Nieuwe Weense School (Berg, Schön berg en Webern) trof. volgde 'daar tussen 1948 en 1952 een korte Schönbergeuforie perio- ,dc met als centrum Darmstadt, waar moderne muziek werd gekoesterd en gepropageerd. Maar reeds in '52 verscheen 'mede door toedoen van Bou- lèz, Nono en Stockhausen een andere ster aan de avantgar- distische hemel: Anton we bern en dan met name diens late werken, die de opkomst van de seriële muziek inspi- reerden. Ook later, in de jaren zestig en zeventig leek Schön- bergs muziek minder oppor tuun te zijn. 'Hoe verder de muziek zich ontwikkelt, deels zelfs tot neo romantische uitingen terug- ^voleert, des te verder lijkt ze zich te verwijderen van het "burgerlijke muziekideaal van 'een thematisch en expressief 'componeren, dat niet alleen Berg, maar Schönberg tot een laatste synthese heeft vervol maakt. Vruchtbare bodem Omdat in Nederland, per defi nitie toch al openstaand voor invloeden van buitenaf, deze 1 merkwaardige, belaste traditie (of juist een gebrek daaraan) niet bestond, kon hier een spe cialistisch muziekgezelschap als het Schönberg ensemble tot bloei komen en blijven. De ba kermat van de flexibele groep is Den Haag, meer precies het Koninklijk Conservatorium daar. waar de meeste leden van de uit veertien musici be staande „harde kern" in het begin van de jaren zeventig studeerden Tijdens die studie werd men zoals altist Henk Guittart als woordvoerder en zakelijk leider van het ensem- ble het mooi uitdrukt, „ge boeid door de schoonheid van Verklarte Nacht" en geïntri geerd door het merkwaardige GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BI! UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA pu- OVl reside Jjnsta word alrijk Schönberg Kwartet, met Janneke van der Meer en Wim de Jong viool, Henk Guittart altviool en Hans Woudenberg cello. Pièrrot Lunaire", dat men toen al besloot uit te voeren. Van meet af aan heeft als kern een groep van veertien musici gefungeerd: vijf strijkers, te weten de violisten Janneke van der Meer en Wim de Jong, de altist Henk Guittart, de cellist Hans Woudenberg en de cellist Nicholas Papp, die echter ten gevolge van zijn vertrek naar de V S plaats gaat maken voor Peter Luit, nu nog le bassist bij het Ne derlands Kamerorkest. Getalsmatig groter is de bla zersbezetting, waarop een be roep kan worden gedaan. Het zestal blazers bestaat uit flui tist Govert Jurriaanse, hoboïst Maarten Karres, klarinetist Pierre Woudenberg met aan vulling. Hecht geïntregeerd zijn ook de pianisten Marja Bon en Stan ley Hoogland plus de harmoni umspelers Bos Zimmerman en Gerrit Hommerson. Duizend poot Reinbert de Leeuw, die intussen ook een strijkwartet voor het sinds '76 uit het grote ensemble naar voren gekomen en sinds vorig jaar ook zelf standig opererende Schönberg kwartet schreef, fungeert sinds het begin als dirigent, maar is natuurlijk ook in me nig opzicht de muzikale leider. Afhankelijk van de uit te voe ren werken wordt deze kern uitgebreid tot grotere bezettin gen, maar dan bij voorkeur wel steeds enkelvoudige, tenzij dat door de eisen van de com ponist onmogelijk is. Het maximum aantal in het Schön berg ensemble optredende mu sici schijnt tot nu toe bij vijftig te ligger.. Accent In de eerste tien jaar van zijn bestaan heeft het Schönberg ensemble blijk gegeven van een grote stabiliteit. Dat is des te bewonderenswaardiger, om dat de formatie nauwelijks full-time emplooi biedt aan de musici. Zoals dat ook door gaans het geval is bij ensem bles, die zich aan authentieke uitvoeringen van barokmuziek wijden het Amsterdam Ba roque Orchestra van Tom Koopman en het Orkest van de 18e eeuw van Frans Brug gen zijn hiervan goede voor beelden kon men slechts een keer er jaar voor intensie ve repetitieperiodes, concerten en toernees bij elkaar. Aan de veelbesproken, unieke presentatie van Schönberg Pierrot lunaire met de Duitse actrice Barbara Sukowa, die in het afgelopen Holland Festival tot de hoogtepunten behoorde en intussen ook via de TV werd herhaald, is verdeeld over een aantal korte, maar intensieve werkperiodes meer dan twee jaar gerepeteerd. Geen wonder, dat zo'n werk volkomen „zit", nu het voor de jubileumviering weer op het programma is geplaatst. Alleen van de beperkte ka mermuziek van Schönberg, Berg en Webern als leden van de Nieuwe Weense School kan het ensemble niet bestaan. Dat komend seizoen bijvoorbeeld Weberns werk aan de orde wdrdt gesteld, illustreert deze beperking. Niet alleen bracht deze componist slechts 31 opusnummers op zijn naam, ze vergen in totaal bovendien niet meer dan ongeveer 3 1/2 uur uitvoeringsduur, inclusief de niet aan bod komende or kestwerken. Holland Festival De eerste grote, nieuwe pro- duktie van het Schönberg en semble behelst de opera „Aus Duetschland" van Maurizio wordt gegeven. In het seizoen AMSTERDAM Er zit monkel in de ogen van de fotografe Annelies Scholtz, goedmoedige spot, waarachter wat on zekerheid schuilgaat, maar ook een heleboel lef. „En ik ben verschrik kelijk eigenwijs", zegt An nelies, die haar echtge noot Max Dendermonde naar het echtelijk huis in Sarasota in Florida liet af reizen, om eigenhandig in Nederland tentoonstellin gen voor te bereiden. Annelies exposeert tot 5 april in het Amsterdamse Hilton Hotel „Macrofotografie - Nieu we Werkelijkheden". De foto's gaan vervol gens in april, mei en juni naar Schiphol, waarna de foto's in juli, augustus en september zijn te zien in het Schevening- se Kurhaus. „Ach, ik had in huis niks meer te doen", verklaart Annelies Scholtz haar hernieuwde foto grafische produktiviteit, die zich afspeelde in een zelfge- timmerde studio bij haar huis in Sarasota. „Ik heb van alles gedaan, heb me nooit willen specialiseren. Ik heb schrijver sportretten gemaakt, reporta ges van Max geïllustreerd; portretten van kinderen. Maar heus, als je er negentig hebt gemaakt, gaat het vervelen. Twee jaar geleden werd in Sa rasota een cursus gegeven in tegenlicht. Die heb ik gevolgd, dat was leuk. Er was een op dracht bij: fotografeer bloe men. Nu, dat heb ik ook ge daan en de foto's van anderen bekeken. Honderden. Het werd op den duur stomverve lend, maar ik dacht ook, wat mooi! Toen probeerde ik ach ter de essentie van bloemen te komen; wat maakt ze nou zo interessant. Prijs Kijk, als ik een plastic bloem VAN HILTON VIA SCHIPHOL NAAR KURHA US Schönberg Ensemble, sinds het ontstaan hecht van struktuur. 1985/6 is naast de serie met complete kamermuziekwer ken van Berg, die loopt van oktober tot december, een reeks gepland, die is gewijd aan Italiaandse kamermuziek ke Nederlandse steden af in c periode januari tot mei '86. Verder start.in mei 1986 een m lsjov najaa „Basic", 1984. aai, dan krijg ik een schok. Het kan niet, een plastic bloem aaien. Het is de materie waar uit een echte bloem bestaat en de groei ervan, die een plastic bloem niet heeft. Toen ben ik groei gaan fotograferen, de groei van een bloem. Voor ik het wist, won ik er in Sarasota drie prijzen mee". Toen Max vorig jaar naar Ne derland ging, gaf ik hem een aantal foto's mee; er bestond belangstelling voor en ik kreeg een grote tentoonstelling in Ter Apel, Groningen. Om dat een andere exposant ver stek liet gaan, kreeg ik zijn ruimte erbij, die ik gebruikte om reportagefoto's te expose- Annelies Scholtz en Max Den- ren. Het leuke is, dat ik daar- dermonde, Sarasota in Florida, door weer een opdracht kreeg telt ongeveer 30.000 inwoners landschappen van Eems- Dollardgebied te foto graferen en daarom ben ik nu Annelies: „Een stad vol kunst, heerlijk om er te leven. Maar hier en kan ik bij de opening ze lopen er wel een beetje ach in het Hilton zijn. Overigens ben ik marskramer die overal bin nenstapt; zo ben ik naar Schip ter, zeker wat Nederland be- echte treft en helemaal vergeleken bij Amsterdam. Amsterdam is toch een wereldstad waar alles hol gegaan en bij het ministe- kan en alles gebeurt. In Sara- rie van Buitenlandse Zaken sota won ik achterelkaar acht- binnengestapt, waardoor mijn tien prijzen. Maar in Amster- foto's ook in Tokyo, New York dam... Ik ben hier bepaald niet en Kopenhagen worden ten toongesteld". Beetje achter De huidige woonplaats van de enige die aan macrofotogra fie doet. Toch heb ik een eigen stijl. Misschien omdat ik zo weinig over fotografie en kunst lees. Of wat zeg ik; ik lees eerlijk gezegd helemaal niks. Dus kan ik ook niet door anderen worden beïnvloed". Aan het werk van Annelies Scholtz is dat te zien. De onge veer dertig foto's in het (foto- )formaat 30 x 40 tonen een herkenbare eigen stijl, die overwegend rust uitstraalt. Sommige zijn Japans'getint, andere foto's overrompelen door de compositie waarin groot en klein in contrasten te genover elkaar zijn geplaatst. En steeds weer duiken er klei ne (plastic) mannetjes op, die op de foto's gevoel voor di mensies stevig door elkaar rammelen. Hoewel de foto's in hevigheid niet voor elkaar on derdoen, ze stralen rust uit. Annelies Scholtz: „Ja, 't gaat allemaal over stilte, 't is heel Table-top Alle geëxposeerde foto's van Annelies Scholtz vallen bin nen de rubriek table-top, het geen vrij vertaald wil zeggen dat realiteit op een tafelblad wordt nagemaakt. Maar dan wel op een heel speelse ma nier. Annelies Scholtz speelde haar eigen spel, schoof, knipte en plakte, scharrelde met doosjes en reflecties en voor werpen, zij construeerde nieu we landschappen, kortom, in die studio van haar in Sarasota was zij verwoed bezig met een schitterende vorm van oplich- Annelies Scholtz In Xerte de Wadden. 0nge heeft zij zo verhaspeld^j^ grenzeloze vormen a den, bizarre landscje/^s speelse gevalletjes in or lijke ruimten. De fotoj er het type naar: bettteCM nonchalant en geestelijl^ Zi durend bezig. Tijdelif WJ( deert de fotografe in J dam, maar ze wil haf Max snel achterna. Lg e „Wanneer heb ik hei£acf0 kinderen voor het laps(re zien? Zes maanden g Dat kan niet. Ik moe naar huis. Maar eerst f Eems-Doilard-klus naar huis in Florida Nou ja, twee, drie jaar wil ik naar Ams daar kan een mens to goed buiten". FRITS BRO| Hi eld i gaatjesschoen met keilhakjeler trd de C&A maakt haar slagzin waar! Wie zijn C&A aankoop in een andere winkel goedkoper ziét kan bij C&A het prijsverschil 10% terugkrijgen. DePrijsishetBewijs! Op alle afdelingen van C&A elke week weer tientallen nieuwe aantrekkelij prijsbewijs aanbiedingen IC Gestreepte blouse met een aparte tailleband. Polyester/ katoen. 36-44 'Linnen-look' rok. Gevoerd en met ceintuur. 40-48 Speciaal voor de grotere maten: chintz jack. Polyester/ katoen. 42-50 Gabardine rok met split. Gevoerd. Polyester/wol. 42-48 I ie L

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4