6-Urige werkweek ben trekpleister hdustriebond FNV Ombuigingen vallen 800 miljoen gulden lager uit Brinkman: „PC Hooftprijs was kabinetscrisis waard" nerikaanse f: jedkeuring ji sderlandse i: [DS-test Journalist kraakt computer rijksdienst Hoge Raad staat export toe van varkensbaarmoeder Grens van 10.000 inwoners richtsnoer bij herindeling Genland ÊcidócSoivtmit DINSDAG 12 MAART 198S PAGINA 3 Wuwnaars: geen afbouw nenstaande toeslag ^AAG De „crisisgroep weduwnaars" heeft rretaris Koning (Financiën) gevraagd de afbou- voor de zogenoemde alleenstaande oudertoe- I nog voor kinderen tot 16, in 1988 tot 12 iaar) in te maken. De crisisgroep heeft berekend dat bouwregeling voor alleenstaande ouders met riorifi tussen de 13-16 jaar een belastingverzwaring n<^ gulden per maand betekent. De crisisgroep vindt verder dat kinderen van werkende naars niet te vergelijken zijn met kinderen uit unpeoudergezin, waar de moeder beroepsarbeid Als in onze gezinnen geen vrouwelijke hulp ijor opvang en begeleiding dan gebeurt er heie ets om licht in het leven van het kind te bren- .»nen de weduwnaars. De crisisgroep vindt dat deze extra gezinskosten ook fiscaal behoort te er, door de oude toestand te herstellen. OR stopt cao- overleg Hoogovens VELSEN De ondernemingsraad (OR) van Hoogovens (17.500 werkne mers) heeft gisteren besloten het over leg op te schorten met de Raad van Be stuur en de directies van de diverse on derdelen van het staalconcern. De aan leiding daarvoor is dat de cao-onder handelingen bij Hoogovens zijn vastge lopen, net als in de metaal en bij Phi lips en Akzo. De OR zegt dat Hoogo vens „op geen enkele wijze" wil ingaan op de vakbondseis om tot een 36-urige werkweek te komen. De OR wil het overleg met Hoogovens pas weer her vatten als bij de onderhandelingen een positief resultaat in zicht komt. De di rectie van Hoogovens zegt de beslissing van de OR te betreuren. Gids voor ontwijken kortingsmaatregel DEN HAAG „Kleine gids voor de voor deurdeler" heet de brochure waarin infor matie wordt gegeven over de voordeurde- lersmaatregel die op 1 april op bijstandsge rechtigden van toepassing zal zijn. De gids geeft aan wie door de maatregel wordt ge troffen, hoe hoog de kortingsbedragen zijn, maar vooral hoe men, door handig gebruik te maken van de mazen in de maatregel, die korting kan ontwijken. De vanmiddag gepresenteerde gids is samengesteld door medewerkers van de Landelijke Organisa tie Belangengroepen Huisvesting (LOBH), het Landelijk Aktiekommitee Groepshuis- vesting (LAG), Buro's voor Rechtshulp, de PSP-Tweede-Kamerfractie, de jongerenbe weging verbonden met de FNV en stich ting De Ombudsman. Rotterdammer blijft gratis „Chinezen ROTTERDAM Een 23-jarige Rot terdammer kan maar geen genoeg krijgen van Chinees eten zonder daar bij te betalen. De man moest zich gis teren voor de politierechter verant woorden voor tien van deze feiten, vorige zomer bij verschillende restau rants in Rotterdam en Schiedam ge pleegd, maar liet verstek gaan. Hij moet over 14 dagen opnieuw terecht staan en zal daarvoor door de politie 's morgens van bed gelicht worden. Eind 1983 is hij voor het grati&ten in Chinese restaurants al tot een half jaar veroordeeld. In totaal is hij de laatste jaren op deze wijze in Rotter dam en Schiedam wel 50 tot 60 maal aan een Chinese maaltijd gekomen. Verzetsvrouw „Tante Betty" overleden HOOGERHEIDE Naar pas gisteren bekend is geworden is het afgelopen weekeinde de verzetsvrouw Betty van Niftrik-Gevers op 84-jarige leeftijd in Hoogerheide overleden. „Tante Betty" zoals ze eertijds werd genoemd, leidde tijdens de Tweede Wereldoorlog samen met haar man in het Brabantse grens- plaatsje Putte de naar het echtpaar ge noemde Van Niftrik-vluchtroute. Vanuit het huis van de Van Niftriks begonnen joden, verzetslieden en geallieerde pilo ten aan hun ontsnapping naar de vrij heid, meestal richting Spanje of Zwitser land. Op die manier zijn honderden mensen geholpen. Het echtpaar heeft op een laat tijdstip in de oorlog ook zelf nog van de route gebruik moeten maken. Oud-voorzitter NCBO overleden WAGENINGEN In zijn woonplaats Wageningen is gis teren op 66-jarige leeftijd Wabe Wieringa overleden, oud-voor zitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, de huidige fede ratie CFO en de Christelijke Centrale van Overheids- en On derwijspersoneel (CCOOP). Sinds 1980 was Wieringa voor zitter van de Raad van Toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Wieringa heeft gewerkt aan de totstandkoming van de huidige CFO, een fusie van drie organisaties van amb tenaren en trendvolgers. ent^ e StfERDAM Het is te )otslom al een conclusie kken, maar de gerin- fkomst de afgelopen t op de ledenraadple- n van de Industrie- iscl FNV moet de top bond toch op zijn Kl) droevig stemmen. vorige maand liepen ^o-onderhandelingen n 0ï metaal, bij Akzo, Val?s en Hoogovens, zo'n 600.000 werkne- en ,onder vallen, vast op sjweigering van de V0gevers om ook maar V(jvoord vuil te maken et de eis van de indus- jOIpnden om te komen neen 36-urige werk- c in 1986. Het resul- >vas een diepe gapen- loof tussen de bonden Be werkgevers. Voor partijen het te- terug te keren Hde achterban. org« J^ïrste reactie van de vak- 9° '.onderhandelaars was lijk: het woord is aan de 4= Hier en daar vielen de len acties, stakingen en barricaden reeds te beluiste ren. Nu is het voor een bond veel eenvoudiger leden te mobilise ren voor acties wanneer - het om loonsverhogingen gaat. Voor de huidige prioriteit nummer 1, arbeidstijdverkor ting, lijken de leden moeilijker in verzet te komen. Niemand De Industriebond FNV startte vorige week met een reeks le denraadplegingen. In Koog aan de Zaan, waar een van de eerste bijeenkomsten was be legd, kwam echter niemand opdagen. Gisteravond waren de leden, werkzaam in de be drijven aan de rechter Maas oever in Rotterdam, aan de beurt. Ook daar, waar in het verleden nogal eens wat acties zijn gestart, was de opkomst bedroevend. Het aantal aan wezige journalisten overtroef de bijkans het aantal kaderle den dat de moeite had geno men om naar het districtskan toor van de Industriebond FNV in Rotterdam, te komen. Elf leden zaten er uiteindelijk, de meesten werkzaam bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en de IJsselwerf. Bedroevend wanneer je nagaat dat de Industriebond in de re gio Rotterdam toch zo'n 22.000 leden heeft, waarvan er 10.000 werkzaam zijn in de bedrijven op de rechter Maasoever. Goed, het zegt weinig, in het verleden zijn er wel bedrijven door minder mensen stilge legd. Schandalig Door districtbestuurder Theo Berger wordt de aanwezige le den de drie speerpunten van de bond nog eens voor gehou den: invoering van de 36-urige werkweek, handhaving koop kracht en aanvulling van het ziekengeld tot honderd pro cent. Eisen die nog steeds op de steun van de leden kunnen rekenen, blijkt uit de houding van de aanwezige elf. „Het is schandalig wat de werkgevers willen", stelt een van de aan wezigen, „het enige wat ons nog rest is de beuk erin en knokken". Er valt even een stilte als Ber ger het optuigen van actiemo dellen ter sprake brengt. Ie mand herinnert de aanwezi gen aan de staking van het af gelopen najaar. Die acties, ge richt tegen de ziektewetplan nen van het kabinet, haalden uiteindelijk weinig uit. Per 1 april wordt het ziekengeld met vijf procent verlaagd. „Rege ring en werkgevers gooiden desondanks de kont tegen de krib. Zou de rest nog weten waar we toen eigenlijk voor hebben gestaakt", vraagt een van de kaderleden zich af. Een ander merkt op dat het altijd de handarbeiders zijn die bij een staking het voortouw moe ten nemen. „De beambten kij ken toe, maar mij kost het wel mooi 75 gulden per dag". Uiteindelijk wordt besloten in de bedrijven de collega's er van te overtuigen dat acties de enige mogelijkheid is die nog rest om de 36-urige weer- kweek er door te krijgen. Toe gegeven, stelt iemand, het zal hard knokken worden om ook maar een kruimeltje binnen te krijgen. Voorlopig worden de leden- raadplegingen deze week nog voortgezet. Formeel is er aan staande vrijdag nog een laatste onderhandelingspoging tussen de werkgevers en bonden in de metaal. De kans dat men er alsnog uit zal komen is vrijwel nul. Maar of de impasse via acties van de bonden zal kun nen worden doorbroken is nog zeer de vraag. Daarvoor zijn in ieder geval op de rechter Maasoever meer dan elf leden nodig. MARGA RIJERSE Politie dregt naar moordwapens RIJSWIJK De Rijs- wijkse politie heeft gister middag tevergeefs gedregd in de sloot langs de Ver rijn Stuartlaan op zoek naar wapens. Zoals be kend werden vorige week donderdag in het gebouw van de Surinaamse Bevrij- dingsraad drie leden van een popgroep met een ma chinegeweer vermoord. Wel is inmiddels duidelijk geworden dat er geen sprake is van enige relatie tussen de leden van de band en de Bevrijdings- raad. In het kantoor is een studio ingericht, waar ge luidsbanden met propa gandistische teksten wor den ingesproken. Tussen de teksten wordt muziek opgenomen: voor Surina- mers bekende strijdliede- DEN HAAG Bezuini gingen in de sociale ze kerheid, arbeidstijdver korting en belastingmaat regelen zorgen voor een stijgend beroep op huur subsidie (160 miljoen) en lagere ziektekostenpre mies (650 miljoen). De om buigingen komen dus zo'n 800 miljoen gulden lager uit dan geraamd. Hierdoor is er sprake van een geringe reparatie van de vrij besteedbare inkomens, die door de maatregelen niet met 6,1%, maar met 5,6% dalen. Dat heeft het het Sociaal en Cultu reel Planbureau berekend. Tweeverdieners zonder kinde ren laten de grootste veer. Zij kunnen negen procent minder besteden. Werknemers in de marktsector gaan er gemid deld meer (6,3%) op achteruit dan ambtenaren (-5,8). Zelfs tandigen gaan er nauwelijks op achteruit (-0,9), uitkerings gerechtigden het meest: -9,5%. Iets meer dan de helft van de huishoudens (51% of 3.387.000 huishoudens) heeft alleen te maken met de gevolgen van korter werken. Dat geldt voor al voor inkomens tussen 14.000 en 38.000 gulden netto. Gemid deld hebben zij 5,5% minder te besteden. De inkomensgroep tot '4.000 gulden netto gaat er iets op vooruit (0,8%). Hier horen veel werkloze jongeren toe, die door de herbezetting van atv aan het werk komen en hun inkomen zien stijgen. Bij de hogere netto-inkomens doen zich dalingen voor tot - 27%. Dat is het gevolg van een combinatie van stelselherzie ning en arbeidstijdverkorting. De lagere inkomens profiteren sterk van de atv (jongeren die werk krijgen kunnen er 19% op vooruitgaan). Eenvijfde deel (1,3 miljoen) van de huishoudens wordt ge troffen door de invloed van atv en de herziening van het belasting- en premiestelsel. Vooral de inkomensgroepen boven 25.000 gulden netto voe len deze maatregelen (-1,8 tot - 6,3%). Het vrij besteedbare inkomen van alle huishoudens samen daalt met 10,7 miljard gulden De werkgevers (+9,9 miljard), overheid 1.9 miljard), pensi oenfondsen (-700 miljoen) en de ziektekostenverzekeraars (- 650 milioen) boeken een posi tief saldo van 10,5 miljard. I 3° ÉCHT-De Amerikaan- bod and Drugs Admini- i° pn (FDA), het officiële tratiebureau van de ge- neidsautoriteiten in de aeeft een AIDS-test goed vrd die ontwikkeld is j. (Organon Technica in Oss. ^ns directeur Sistermans prganon is de nieuwe test -kauwkeuriger dan een on- f door de FDA goedge- de Amerikaanse test. - f de Nederlandse vinding p de hand van bloedmon- in 99 van de gevallen —Zekerheid te zeggen of ie- met met AIDS besmet en verhoging -drempel -VEGA De aangekon- 1 verhoging van de wwv- ipel is van de baan. cretaris L. de Graaf :iale Zaken ziet ervan het aantal dagen dat gewerkt moet hebben om inmerking te komen voor Vet Werkloosheids Voor- ing, te verhogen. De be- tisman aartvaardt hiermee kritiek die heel in het bij- vanuit de bouwwereld iijn voorstel is geuit. De .Bf sprak gisteren in Wol- ieB voor de plaatselijke 'ê^-afdeling. in 'lag in zijn bedoeling om §efen die mensen een wwv- te geven, die in de ™pte drie jaar minimaal 2,5 1 hebben gewerkt. Volgens ^e|Graaf neemt hij dat voor uiten terug en blijft de zoge- „referte-eis" op het oude namelijk twee jaar. LEIDEN Het al dan niet toekennen van de P.C. Hooftprijs aan de schrijver en columnist Hugo Brandt Corstius was minister E. Brinkman (WVC) een kabinetscrisis waard geweest. „Er zijn grenzen die het CDA niet wil overschrijden en die een kabinetscrisis waard zijn. Zo'n moment is er ge weest bij de PC Hooft prijs" zei minister Brink man gisteravond op een ledenvergadering van zijn partij in Leiden. Zoals bekend weigerde Brink man de PC Hooftprijs aan Brandt Corstius toe te kennen omdat hij meende dat het be schimpen van andere mensen niet met een staatsprijs be loond dient te worden. Brink man werd hierin uiteindelijk gesteund door het kabinet. „Het gaat om het principe", zei Brinkman gisteravond: „De overheid behoeft, ook in een maatschappij waarin iedereen zijn zegje mag zeggen, niet al les maar goed te vinden". Brinkman zei dat de kwestie voor de CDA-bewindslieden zeer zwaar heeft gewogen maar dat een crisis niet feite lijk aan de orde is geweest. Brinkman kondigde aan in de volgende begrotingsronde de overkoepelende welzijnsorga nisaties financieel aan te zul len pakken. De koepels zou den door een goede lobby in Den Haag volgens Brinkman tot nu toe te veel zijn ontzien. „De welzijnskoepels zijn te machtig, ze krijgen te vaak hun zin. Ik vraag mij af of dat langzamerhand niet onverant woord is", aldus de minister. Plaatselijke organisaties en in dividuen zijn volgens Brink man veel minder in staat zich in Den Haag te verdedigen en worden daardoor eerder ge kort Pag. 11: Brinkman vraagt AMSTERDAM De free lance-journalist J.Jacobs uit Amsterdam is er met medewerking van een aantal hobbyisten in ge slaagd de computer van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en de Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven te kraken. Jacobs heeft via de telefoon vertrouwelijke gegevens van •het instituut op het scherm van zijn microcomputer ge bracht. Het ging hierbij vooral om vertrouwelijke medische gegevens van patiënten. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat bij de computer van een rijksinstelling is inge broken. Jacobs zou eerder al het bestand van het Natuur kundig Laboratorium van Phi lips in Eindhoven hebben ge kraakt. Dit concern heeft ver volgens de beveiliging ver scherpt. Voor zijn overigens bij de wet niet strafbare inbraak m de RIVM-computer zou Ja cobs gebruik hebben gemaakt van een speciaal telefoonnum mer en een code. Beide gege vens waren hem naar verluidt geleverd door een hobby-kra ker. Volgens prof.dr. E. Ruiten berg, direkteur van het RIVM, is het onmogelijk dat iemand volledig op eigen kracht de vier stappen die nodig zijn om de computer binnen te komen, heeft gevonden. „Daar moet men hulp van binnen het in stituut bij hebben gehad. Dat kan te goeder trouw gebeurd zijn, en zo niet, dan is sprake van frauduleus handelen van RIVM-medewerkers. Bejaarde overleden door giftig voedsel TIEL Een 76-jarige vrouw is gisteren in Tiel gestorven aan voedselvergiftiging. Ze was één van de ruim zestig pa tiënten, die vorige week in het Tielse ziekenhuis besmet raak ten door de salmonellabacte rie. Het is zo goed als zeker dat de besmetting in de keuken van het ziekenhuis is ontstaan en via het eten is verspreid. Eind vorige week leken alle besmette patiënten nog aan de beterende hand. De toestand van de bejaarde vrouw ver slechterde echter in het week einde. Een spoedoperatie, zon dag, mocht niet meer baten. PIEMELS col Als, mepee. jMi asw go&q (W&k wee» je \ioorfem mcö* f ftsg- ton* 2»3< Een brandweerman waagt zich dicht bij het vuur bij een brand gisteren op de scheepswerf Noord in Groningen. Een kantoorgebouw ging in vlammen op. De brand ontstond door laswerk- zaamheden aan het dak. De schade bedraagt drie tot vier ton. DEN HAAG De Raad van State heeft een verbod op de export van varkensbaarmoeders vernietigd. De fir ma Godeschalk en Postma in Dalfsen kan daardoor de baarmoeders die bij particuliere slachthuizen worden opgekocht, exporteren naar de landen van de Europese Gemeenschap, maar vooral ook naar Maleisië en Singa pore. In die landen is de varkensbaarmoeder namelijk een delicatesse. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) had export verboden op grond van de Destructiewet. Die stelt dat de restanten van de slacht moeten worden vernietigd, tenzij kan worden aangetoond dat de baarmoeders worden verkocht aan de farmaceutische industrie of aan wetenschappelijke instel lingen. De Raad van State stelde echter vast dat WVC niet be voegd is dergelijke besluiten te nemen Bovendien was in dit ge val niet de Destructiewet van toepassing, maar de In- en Uit voerwet MINISTER RIETKERK: DEN HAAG Het crite rium dat gemeenten na een gemeentelijke herin deling ten minste 10.000 inwoners moeten tellen moet worden gezien als een richtsnoer voor het beleid en niet als een ab solute ondergrens. Dit zei minister Rietkerk van binnenlandse zaken giste ren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn notitie over gemeen telijke herindelingen. Het getal dient vooral om te bepalen welke gemeenten eventueel voor herinde ling in aanmerking kun nen komen. Rietkerk zette de kamer uit een dat hij ervan overtuigd is dat verdergaande gemeentelij ke herindeling, die vooral ook speelt in de Leidse Rijnstreek, noodzakelijk is. Gemeenten moeten tal van taken vervul len en herindeling kan juist bijdragen aan de versterking van de gemeentelijke be stuurslaag, aldus Rietkerk. Rietkerk maakte verder dui delijk dat hij de PvdA en VVD niet kon beloven dat hun wens om gemeenten vanaf 18.000 inwoners full-time wethouders te geven op korte termijn kan worden vervuld. De grens is .onlangs al verlaagd van 30.000 naar 24.000 inwoners. Eerder op de dag was geble ken dat het CDA een streeks gewijze herindeling van ge meenten afwijst. Woordvoer der Mateman die deze visie gisteren in een volle Ridder zaal ten overstaan van talrijke gemeentelijke en provinciale bestuurders uit het hele land vertolkte, kwam daarmee in botsing met de kamerleden Stoffelen (PvdA) en Lauxter- mann (VVD). Mateman baseerde zijn in een motie neergelegd uitgangspunt op een recent rapport van het Adviesbureau Twiinstra en Gudde over de resultaten van een herindeling in Zuid-Lim- burg. Daaruit blijkt volgens het CDA-Kamerhd dat lang niet in alle herindel ingsgeval- len de beoogde versterking van de gemeentelijke be stuurskracht werd bereikt en enkele nieuwe gemeenten ge confronteerd werden met gro te financiële problemen De VVD'er Lauxtermann liet blijken niets te zien in de „knelpuntenaanpak" per ge meente, die coalitiegenoot CDA voorstaat. Een dergelijke benadering kan de wezenlijke Kroblemen in een regio ver uiten en kan ertoe leiden dat er telkens nieuwe correcties moeten worden aangebracht, aldus de VVD-woordvoerder.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3