Reagan wil top met Gorbatsjov Badkuip BON: premier Peres:'wij wijken iet voor terroristen De Vries wil dat spreiding toch wordt doorgezet Zuid-Europa Stichting in moeilijkheden 54-JARIGE TECHNOCRAAT OPVOLGER TSJERNENKO Overleg in Genève normaal van start Vandaag Welkom voor Nyerere Irak bombardeert buitenwijk Teheran DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ,L Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buljteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaalf 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Dinsdag 12 maart 1985, 76e jaargang no. 23140 Playback-show op Ned. I om 20.28 uur. Om 21.45 uur Brandpunt over baby's en ge bruik van alcohol. Op Ned. II om 22.15 en 23.00 uur praatprogramma „God verandert mensen". Morgen: Begrafenis Tsjernen- ko op Ned. II om 23.00 uur af hankelijk van aanbod uit Mos kou. HET WEER Van het westen uit toenemen de bewolking en in de loop van de dag een enkele bui. Mi nimumtemperatuur ongeveer 1 graad, middagtemperatuur rond 7 graden. Aan de kust mogelijk tot krachtig toene mende westelijke wind. Zon op: 06.59, onder: 18.41; hoog water Schev.: 06.42 en 19.17; laag water: 02.35 en 15.11. |ese (43) vrouw t tien jaar j heroïnehandel AAG - Het gerechtshof in Den Haag n 43-jarige Chinese vrouw uit Den jandag veroordeeld tot tien jaar ge- sstraf wegens import en verkoop :e hoeveelheden heroïne. De procu- jberaal eiste twee weken geleden jaar omdat hij de straf die de recht- 1 opgelegd, tien jaar, te laag vond. w heeft jarenlang samen met een restauranthouder in Den Haag (oïne-imperium geleid. Haar com- was de politie te snel af en drijft nu taurant in Portugal. Andere leden bende zijn vorig jaar door de recht- I Den Haag veroordeeld tot celstraf- I vijf tot negen jaar. Reagan heeft goedaardig darmgezwel WASHINGTON President Reagan heeft een goedaardig gezwel in zijn dikke darm, zo heeft een me disch onderzoek uitgewezen. De president werd vrijdag in het mari nehospitaal van Bethesda bij Was hington onderzocht. Daarbij is een lichte verdikking in zijn dikke darm gevonden, die wordt omschre ven als een pseudo-poliep. Volgens woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis hebben de artsen geen spoor meer gevonden van een goedaardig gezwel dat zij tijdens de vorige „check-up" van de president in mei vorig jaar hadden ontdekt. DEN HAAG Touroperator de Zuid-Europa Stichting zit in fi nanciële moeilijkheden. De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) verwacht dat deze reisorganisatie binnenkort de deuren moet sluiten. Geruchten als zou de Zuid-Europa Stichting failliet zijn worden door de Algemene Vereniging van Reisbureaus (ANVR) vooralsnog ontkend. Volgens de SGR is de touroperator echter niet in staat de zekerheidsstelling aan het Garantiefonds af te dragen. Op 26 februari stapte de touroperator uit de SGR. De problemen met de Zuid-Europa Stichting hebben volgens SGR en ANVR geen financiële gevolgen voor mensen die daar al reizen hebben geboekt. Boekingen die bij reisbureaus zijn ge daan vallen namelijk onder het Garantiefonds. Reizigers die echter na 26 februari direct bij de Zuid-Europa Stichting hebben geboekt vallen daar echter buiten. De Stichting was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. „Maak elke maand vervuilers top-10 DONGEN De overheid moet de autotypes met de meest vuile uit laatgassen publiekelijk aan de schandpaal nagelen. De voorlich tingscampagne over zure regen moet feller worden gevoerd. Dit heeft het Tweede-Kamerlid Dick Tommei (D'66) gisteren gezegd. Tommei denkt daarbij aan een soort vergelijkend warenonderzoek, in samenwerking met bijvoorbeeld or ganisaties als de Consumentenbond, de ANWB, de Rai-Bovag en milieu verenigingen. „Samen kan zo elke maand een vervuilers-top tien wor den samengesteld", zegt Tommei. Minder echtparen, meer geboorten DEN HAAG In 1984 zijn evenals in 1983 meer huwelijken beëindigd dan gesloten, namelijk 90.400 tegen 81.600 (in 1983 89.000 tegen 78.500). Door overlijden van één van de partners werden in 1984 56.400 huwelij ken ontbonden, door echtscheiding 34.000. In 1983 bedroegen deze aantallen 56.400 en 32.600. Inclusief het (positieve) saldo uit bui tenlandse migratie daalde het aantal echtpa ren van 3.436.000 op 1 januari 1984 tot 3.430.000 op 1 januari 1985. Vorig jaar zijn in Nederland 174.400 kinderen geboren tegen 170.200 in 1983. Het aantal overledenen kwam in 1984 uit op 119.800, wat 2.000 meer was dan in het jaar daarvoor. De totale be volkingsgroei in 1934 bedroeg 58.700 en het inwonertal is daarmee gekomen op 14.453.300. MOSKOU/WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft ver klaard dat hij „meer dan be reid" is tot een ontmoeting met de nieuwe Russische par tijleider, Michail Sergeievitsj Gorbatsjov. De 54-jarige Gor- batsjov werd gistermiddag, minder dan 24 uur na het qoverlijden van president en =en foto van Gorbatsjov, genomen tijdens zijn bezoek l?1 'daan Engeland. Op de gisteren verspreidde officiële diens opvolger benoemd. Al- foto is de wijnvlek op Gorbatsjovs voorhoofd verwij- leen de snelheid waarmee het tjerd. Kremlin de opvolging be kendmaakte verraste. Voor de meeste waarnemers in Mos kou stond al geruimte tijd vast dat Gorbatsjov het leiderschap van Tsjernenko zou overne- Volgens westerse diplomaten was de overdracht zelf ruim van tevo ren geregeld. Twee uur nadat Gor batsjov werd gekozen, verspreidde het persbureau Tass zijn officiële biografie, werd bij de kranten een keurig geretoucheerd portret (de zwarte vlek op zijn voorhoofd was verwijderd) bezorgd en werd de tekst bekendgemaakt van Gorbats- „jvs dankrede na diens benoeming. Gorbatsjov zei daarin dat het beleid van zijn voorgangers ongewijzigd blijft. Hij sprak ook over het wape- noverleg met de Verenigde Staten: „Wij willen dat de wapenwedloop wordt beëindigd en niet dat hij wordt voortgezet". De Russische dagbladen vulden vanmorgen hun voorpagina's met verhalen over de nieuwe partijlei der. De dood van Tsjernenko werd daardoor naar de binnenpagina's verdrongen, waarmee zijn positie als „tussenpaus" onderstreept leek te worden. De kranten waren ver der niet voorzien van de traditione le, dikke rouwbanden. In de Zuilenhal van het Huis van de Vakbonden trok vanmorgen een lange stoet arbeiders, soldaten en bureaucraten langs het opgebaarde lichaam van Tsjernenko, van wie alleen het hoofd en de schouders tussen de bloemen zichtbaar zijn. Gorbatsjov en de andere leden van het politburo brachten gisteren al een bezoek aan de Zuilenhal. De Russische televisie liet zien hoe Gorbatsjov, aan het hoofd van de delegatie van het politburo, zijn deelneming betuigde aan Tsjernen- ko's weduwe Anna en andere fami lieleden. Pagina 5: Wereldleiders haasten zich naar Moskou. GENEVE De voor vandaag geplande besprekingen tussen de supermachten zijn gewoon doorgegaan ondanks de dood van de Russische leider Tsjernenko. Vanmorgen om elf uur kwamen de delega ties bijeen in de Russische ambassade in Ge nève. Van Amerikaanse zijde wordt de dele- fatie geleid door Max Kampeiman. Zijn lussische tegenspeler is de ervaren Viktor Karpov. De eerste zitting zal gewijd zijn aan het opstellen van een vergaderschema voor wat uiterst moeilijke onderhandelingen be loven te worden. De eigenlijke onderhande lingen beginnen donderdag en zijn gesplitst in drie gespreksgroepen: over de interconti nentale kernbewapening, de middellange- afstandswapens en de bewapening in de ruimte. De Amerikanen hadden laten weten de bijeenkomst voor vandaag te willen ver dagen, maar aan Russische kant bleek daar geen behoefte aan te bestaan. Pagina 5: Al 414 SS-20-raketten opgesteld. - STALLEN DODEN DIJ ISRAËLISCHE 5riE IN ZUID-LIBANON ie# nd op i AVIV /ZRARIYEH -36) Israëlische troepen froen gisteren bij de be- kiting van het Zuidli- )rsPse dorp Zrariyeh "j 34 sji'itische guerilla- eke)ers gedood en 20 Li- mefse soldaten gevan- genomen. Tijdens de inuJai 0p het dorp, dat T .loorden van de Israë- -e defensielinie in -Libanon ligt, kwam )t een zwaar gevecht de Israëliërs en het ïese leger. een vergelding was voor de aanslag met een autobom, die zondag aan 12 Israëlische sol daten het leven kostte. „De operatie was reeds tevoren be raamd en maakt deel uit van plannen om concentraties van terroristen te bestrijden", al dus een militaire woordvoer der. De woordvoerder in Tel Aviv zei dat de „sji'itische terroris ten" werden doodgeschoten bij een zoekactie naar wapens; zij probeerden, veelal met auto's vol wapens, het dorp te ont vluchten. Meer dan honderd guerrillastrijders zouden zijn opgepakt. De operatie werd uitgevoerd gezien de aanvalen vanuit dat gebied op Israëliërs. Er waren ook berichten, dat er terreur daden werden voorbereid te gen Israëlische troepen. Het Libanese leger had de waar schuwing gekregen niet tus senbeide te komen. Pas toen zij op de Israëliërs begonnen te schieten, beantwoordden de Israëlische troepen het vuur", aldus de militaire woordvoer der. Premier Peres verklaarde, dat de aanval op Zrariyeh „duide lijk moet maken dat wij ons niet onderwerpen aan terroris ten en hun dreigementen". Zie verder pag. „Israëlische soldaten constant onder vuur in Zuid-Libanon". to krant ontvangen Bel ton 18.00 en 19.00 uur, za- lags tussen 14.00 en 15.00 j telefoonnr.071-122248 en ^krant wordt nog dezelfde /ld nabezorgd. De Groninger politie in actie bij het verwijderen van de demon stranten. Actievoerders houden munitie trein kwartier op GRONINGEN Een groep van ongeveer tachtig actievoerders heeft gisteravond in de stad Groningen ongeveer drie kwartier de spoorbaan Groningen - Roodeschool geblokkeerd. De actie werd uitgevoerd door de anti-militaristische groepen Noord-Ne derland, die zo probeerden een munitietrein tegen te houden. De trein liep door de actie ruim een kwartier vertraging op. De de monstranten werden door de Groninger politie verwijderd. Er werden geen aanhoudingen verricht. De munitietransport behelsde in totaal negen ton explosieve stof, die gisteren in de Eemshaven aan de Groninger noordkust was aangekomen met het Engelse schip Saint George. De muni tie is bestemd voor het Britse Rijnleger in West-Duitsland. De Tanzaniaanse presi dent Julius Nyerere is momenteel op bezoek in ons land. Bij aankomst op Schiphol werd hij ver welkomd door prins Claus en minister Van den Broek. (ADVERTENTIE) 8 t/m 17 maart dagelijks \an 1U-17 uur 11 t/m 15 maart ook van 19-22 uur AMSTERDAM rai Trein-toegang-biljetten bij NS-*Utionv DEN HAAG Het CDA wil toch spreiding van be staande rijksdiensten naar het Noorden met onge veer 850 arbeidsplaatsen. Dit is de helft van het aan het Noorden toegezegde aantal arbeidsplaatsen. „Wij vinden dat het Noor den niet met lege handen mag blijven staan", aldus CDA-fractievoorzitter De Vries gisteren op een spreekbeurt in het Over ijsselse Raalte. De Vries toonde zich ingeno men met de suggesties van de noordelijke bestuurders dat ze niet het onderste uit de kan willen en desnoods met de helft genoegen nemen. Toch had hij ook kritiek op het op treden van de Bestuurscom missie Noorden des Lands. „Het Noorden heeft het de re gering ook niet gemakkelijk aan „Den Haag" had gesteld (Vonhoff wilde uiterlijk afge lopen vrijdagmiddag van het kabinet duidelijkheid). Een hervatting van het gesprek moet mogelijk zijn, aldus De Vries. De Vries toonde overigens ook begrip voor het standpunt van het kabinet dat de toestand in het Westen sinds enige tijd ook aanzienlijk verslechterd is. Vandaag zal het CDA de rege ring vragen haar beslissing op papier te zetten, zodat er spoe dig over kan worden gedebat teerd. Zoals gemeld stuurt de rege ring op korte termijn drie no ta's naar de Kamer: een notitie waarin het voor de spreiding negatieve oordeel van de com missie-Witsen is verwerkt, een nota van minister Van Aar- denne (Economische Zaken) over de knelpunten in het overleg en een nota over de inspanningen van de regering om met behulp van de zoge naamde „stofzuigoperatie" toch enkele diensten aan te wijzen die naar het Noorden zouden kunnen verhuizen. TEHERAN De Iraakse luchtmacht heeft in de af gelopen nacht een luch taanval uitgevoerd op een woonwijk van de Iraanse hoofdstad Teheran. Daar bij zijn vijf mensen gedood en vier gewond, zo heeft het Iraanse persbureau Irna gemeld. Ook werden aanvallen uitgevoerd op andere steden in het zui den van Iran. De aanvallen die Irak de af gelopen dagen heeft uitge voerd op 24 Iraanse steden hebben aan meer dan acht honderd Iraanse burgers het leven gekost. Minstens 2600 Iraniërs werden gewond. Dit heeft de Iraanse gedelegeer de bij de Verenigde Naties, Rahae Khrassani, gisteren in New York meegedeeld. Hij betoogde dat Irak de ge vechtsstop schendt die beide partijen vorig jaar juni over eenkwamen op gezag van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar. De drie Iraakse toestellen die Teheran bombardeerden, vlogen kort voordat een ge deeltelijk bestand in zou moeten gaan, waartoe de VN heeft opgeroepen. Het is voor het eerst in de nu ruim vier jaar durende Golfoorlog dat Irak Teheran onder vuur neemt. Iran, dat gisteren de Iraakse hoofdstad Bagdad heeft gebombardeerd, heeft vannacht de belangrijke olie overslagplaats Kirkuk aan de Perzische golf met raketten aangevallen. Irak is voor zijn olie-export geheel afhanke lijk van de in Kirkuk begin nende oliepijpleiding naar Turkije. Gelijktijdig zou Iran een grondoffensief hebben ingezet aan het zuidelijke front. De badkuip van de Britse premier Tfetcher is gestolen. Niet die in Downing Street 10, waar ze sinds 1979 woont, maar op het adres Flood Street 19, haar vroegere Londense huis. Dit huis werd korgeleden door Dennis en Margaret Thatcher verkocht aan een Franse gravin, die het helemaal wilde verbouwen. De badkuip van de Thatchers, een gewoon witbad, werd buiten neergezet en is nu verdwenen. Wie alles over het bad (en de rand!) wil weten moet de Leidse Courant maar lezen. Dan weet hij wat onze Londense correpondent Roger Simons daarover heeft te melden. Met één pennestreek in onderstaande bon is zoiets in orde te maken... D« Laid» Coaiul wil ik ba# 14 dagen proberen. Gftüi as «abaat vn jbhjvend n aan open envelop sondar postzegel opsturen naar *d» Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Dn Haag 'CeidocSouoont f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1