Omwegen Nederlandse top- keuken heeft grote vooruitgang geboekt... Kruistocht Tamilse priester voor vrede in Sri Lanka GROND VOOR WONINGBOUW IN DE RIETVINK AANGEKOCHT Weinig animo overname kantine „Op Dreef" EN OMGEVING OP BEZOEK BIJ CEBEMO OEGSTGEEST Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt j mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Jnor Ton Pirtrrs. !5PV- EeidóeQowuvnt EET-PROFEET ZOCHT HET HOGER OP BU „DAME" INE DROOGH DINSDAG 12 MAART 1965 PAGINA 13 een stopteken van genegeerd en was den met zijn auto «door een hardloop- 1 *jd heengereden. Bij Li.vApbesuisde actie wer- im"prprigens geen atleten l „Ik dacht dat ie zei, laar", legde de man jeed met zijn rechte- jjet gebaar na dat de Gfolgens hem zou heb- e/7jamaakt. De met gou- gen bezette vingers y ai een wuivende, uit- beweg'ng- "De dag komt ie (met /unjlde bij de verkeers- iterJ) aan m n deur - zei k nifeen wat oudere 'aféfiar met een door een den'ent veroorzaakt „I Jpskapsel, op veron- toon. „Hij vroeg of een rijbewijs had. Ik Dg half. Dat hoort hij meteen te doen?", de verdachte aan rechter Rigters. ?t Kqces verbaal gaf een oetej lezing van het voor bond zich op vrijdagavond e Md 1984 had afge- zi De bewuste agent eId.het verkeer in ver- k d^et de Singelloop, een De letocht over zeven achber over de Leidse waaraan vele dui- hardlopers mee- <olgens de politieman bestuurder (de Lei- die gisteren terecht haast. Hij toeterde toen hij een tussen de z\ oegende hardlo- en joggers ;af hij gas en reed de in volle gang singelloop heen. In Lprbaal had de agent JJjeven dat hij twee "^^ens had gegeven er waren helemaal ►4- hensen te zien", zei de gitaar. „Het zijn toch hazen geweest", rea- e Rigters. „Misschien de agent een fout ge- meF, waagde de ver- eeJ een laatste poging. ir van justitie Van n ,*oek vond het logisch, u<agent niet direct ach- eraman was aangereden, pas de volgende j] ij hem thuis had ge- „Hij moest daar het ,isr regelen en kon niet '""n weg". De officier een boete van 110 „Ik kom er toch berustte de zijn lot. „Wat u Ïeaaan is gevaarlijk", de Rigters en legde aagde boete op. „Hij kennelijk was uitgesproken agent. „Misschien ;m vanmiddag nog 2 stad". Dat laatste en hoopvol de jongeman 's op straat een klauw en een schroeven- zich had, werd en het gereed- in beslag genomen, een legitieme daad Leidse politie. Vol- algemene politie- is het iedereen de nachtelijke bij zich te In waarmee een in- kan worden ge- ,41. Dus wie 's avonds een gereedschapskist ïtraat loopt, is in prin- strafbaar. Maar zo'n ij zal het over het alge- wel niet lopen. De wnan werd aangehou- V()ii een buurt waar re- jtig parkeermeters °jln opengebroken. 3el|iee was hij echter niet Zo! De jongeman wilde lijty- wel een ander mis- ianiPlegen. Want op de [van de rechter waar- hij de hamer en de levendraaier bij zich gaf hij een duidelijk aaq>ord. „Ik was mijn balkwijt en ik ging een voile halen". Rigters be- In 1 hem niet, vond waar- i oilijk dat de verdachte irlijk gezicht had. Na- jongeman zijn ver- drie keer had her- iad Rigters het door. dus", concludeerde ;er. „Ja", zei de jon- „en dat was dom", '{''Ie hij daar schuldbe- aan toe. „En fout", Rigters aan. „Natuur- n deed de jongeman 1 'moedig. Van den s 1* vroeg om een boete de: 200 gulden en ver- ot ^verklaring van het )lei!dschap. „Maar als je je en kwijt bent en je gaat roil de politie dan zeggen ijk}* ze je niet kunnen hel- B Wat moet je dan", er de jongen op dramati- toon. „Niet stelen", t jde besliste reactie van thet1^' die de e's van de •er honoreerde. KEES VAN HERPEN De jongste (jaarlijkse) sterrenregen, uitgestort over de nederzettingen van ettelijke vaderlandse restaurateurs en chef koks, vanuit de bewolkte hemel van het Franse bandenconcern dat de Michelin-gids als culinair gezaghebbend hanteert, heeft al aangetoond dat er een opwaartse lijn zit in onze professionele kookkunst. Ook volgens Franse smaak dus. Maar ook andere getuigenissen en vak-publicaties wijzen in die richting. Nu is er weer de vooraanstaande Westduitse culinair jour nalist Johann Willsber- ger (sinds '76 tevens uit gever van het toonaange vende Gourmet Maga- zin), die glorie in de Ne derlandse keuken ziet. Willsberger presenteerde begin van de maand het eerste exemplaar van het Gourmet Magazin num mer 35, dat als Leitmotiv heeft „Essen in Europa". Dat wil niet zozeer zeg gen dat de Duitse stad Essen in Europa ligt, maar het gaat over Eten Glunderende gezichten in „De Graaf van het Hoogveen" bij de presentatie van Gourmet Magazin nr.35 „Essen in Europa": v.l.n.r. Johann Willsberger, Ine Droogh en haar man, steun en toeverlaat, Joop Droogh. in Europa, in top-restau- rants Wel te verstaan. In dat nummer signaleert Willsberger „een geweldige vooruitgang in de culinaire prestaties van de top-restau- rants in Nederland, in verge lijking tot het niveau van de Europese top-bedrijven". Het is een conclusie die zich al eerder aan ons opdrong, maar het is goed dat je het nu „ook eens van een ander hoort". Bij de presentatie van Gourmet Magazin nr.35 zei Willsberger onder andere: „De Nederlandse restaurants waren vroeger voornamelijk bekend door hun kaart met de grote wijnen van de Bor deaux en Bourgogne. De af gelopen jaren heeft echter ook de keuken van een aan tal Nederlandse restaurants aansluiting gevonden bij de Europese top". Bij Ine's „Graaf" Dit moest maar eens gezegd. En Johann Willsberger. met zijn uitgelezen kennis van goede smaak, was met z'n presentatie van „Essen in Eu ropa" aan het goede adres. Hij bood het eerste exem plaar „in den Niederlanden" aan in Noordwijk aan Zee, waar Ine Droogh (die als Dame een Engelse high ranking titel voor vrouwen die er wezen mogen best in de culinaire adelstand ver heven zou mogen worden) als prima donna niet alleen gepatenteerd de hoogst ge kwalificeerde wijnkaart in den lande hanteert maar ook nog de directie heeft over het een Michelin-ster voerende restaurant „De Graaf van het Hoogveen". Willsberger wist blijkbaar wel waar hij als voortijdige Abraham de mos terd moest halen. En Dame Ine vond dat hij gelijk had. Overigens is een Duitse Gourmet-tentoonstelling, met als thema „Koken is kunst", ook van 15 tot en met 18 april bij de Inkoopcentrale HIC in Lisse te bewonderen: 50 van de meest aanspreken de culinaire foto's van de af gelopen negen jaren Gour met. Dit in het kader van de HIC a la carte-beurs. Overi gens is het saillant te weten, dat Willsberger zich even eens bezighoudt met de ont wikkeling van culinaire vi deo: recepten van Europese sterren-koks zijn nu ook ver krijgbaar op videocassette. Het wordt steeds spannender en gevarieerder vóór de geë mancipeerde beeldbuis: pa kijkt naar de verzamelde werken van Onze Ouwe of Shakespeare, en ma-lief ver gaart (op toestel 2) gegevens voor een smakelijke hap. OEGSTGEEST De situ atie in Sri Lanka ver slechtert met de dag voor de Tamils, die in het noor den en oosten van het land wonen. Als gevolg van de rassenrellen heb ben vele duizenden Ta mils het voormalige Cey lon voor de kust van India verlaten. Eén van hen, een rooms-katholieke geestelijke, wiens naam om veiligheidsredenen niet in de openbaarheid mag worden gebracht, be zocht gisteren Cebemo, de katholieke organisatie voor medefinanciering van ontwikkelingspro gramma's in Den Haag. Hij heeft zeer onlangs zijn land gedwongen moeten verlaten en is op de hoog te van de laatste ontwik kelingen. De Tamilse priester werd on der andere ontvangen door Theo Janssen, coördinator voor Sri Lanka bij Cebemo. Momenteel besteedt hij de helft van zijn tijd aan deze voormalige Britse kolonie, één van de ontwikkelingslanden waar Nederland zich qua hulpverlening op concentreert. „Ik ben voortdurend bezig de mensen te informeren over de toestand in Sri Lanka, ze er van te overtuigen hoe ernstig de situatie daar is", zegt hij. De Tamilse priester, die vandaag een gesprek heeft met verte genwoordigers van buiten landse zaken hoopt dat de Eu ropese landen, waaronder Ne derland druk zullen uitoefe nen op de regering van Sri Lanka om de terreur tegen de Tamils stop te zetten. Moordpartijen „Er moet een einde worden gemaakt aan de moordpartijen onder de onschuldige burgers, aan beide kanten. Ik kom hier als een christen en ik vraag de Europese landen om meer te doen dan alleen het verlenen van ontwikkelingshulp. Ik vraag niet om een politieke oplossing, maar wel om meer belangstelling voor onze le vens", aldus de priester. In Sri Lanka wonen ongeveer 15 miljoen mensen, voor het me rendeel Sinhalezen, die ook de macht in handen hebben. De overwegend boeddhistische Sinhalezen vrezen de Tamils, die er hun eigen taal en cul tuur op nahouden en 18 pro cent van de totale bevolking uitmaken. Vandaar dat er in het verleden allerlei discrimi nerende maatregelen zijn ge nomen tegen deze etnische minderheid. De Tamils kwa men daartegen in verzet met als gevolg rassenrellen. escala ties over en weer en een situa tie die onderhand op een bur geroorlog begint te lijken. De Tamilverzetsstrijders wil len een eigen onafhankelijke staat stichten in het noorden en oosten van Sri Lanka. Het regeringsleger, dat wel het minst gedisciplineerde leger ter wereld wordt genoemd treedt met harde hand op te gen de verzetsstrijders, en ont ziet daarbij ook de burgerbe volking niet. Het verzet be- staht in hoofdzaak uit jonge ren, waarvan sommigen een terroristische opleiding in het midden-oosten hebben ge volgd. De regering heeft het speciaal voorzien op deze Ta- mil-jongeren, die hun leven niet zeker zijn en massaal het land verlaten. Daarbij spelen ook economische motieven een rol. Het discriminerende rege ringsbeleid biedt deze jongeren nauwelijks gelegenheid om een studie te gaan volgen en geeft weinig kans op werk. In Nederland hebben inmid dels ongeveer 2000 Tamils asiel gevraagd. Ze mogen voorlopig blijven, maar de kans dat ze op korte termijn worden teruggestuurd is le vensgroot aanwezig. „Tamil- jongeren die worden terugge stuurd naar Sri Lanka 1. pen een grote kans vermoord te worden. Ik zou er bij de Ne derlandse regering dan ook voor willen pleiten om ze voorlopig hier laten blijven, totdat de situatie in hun land weer zoveel is verbeterd dat ze terugkunnen", aldus de Tamil se priester, die momenteel di verse Europese land afreist om de vluchtelingen moed te kun nen inspreken. Kerk De roomskatholieke kerk 20 procent van de Tamils is katholiek is één van de laatste officiële instanties die zich nog verzet tegen de ge welddadige uitwassen van het leger. Maar daardoor is de kerk ook doelwit geworden van geweddadige acties. Begin dit jaar werd bijvoorbeeld de priester Bastian door het leger vermoord. Overigens zijn ook Boeddhistische monniken en moslim-geestelijken al slacht offer geworden van het ge weld. Theo Janssen sluit niet uit dat de regering van Sri Lanka door middel van de ontwikke lingshulp onder druk gezet zal gaan worden. „Je kunt nu al merken dat er minder geld gaat naar de regering en meer direct naar de projecten in het land", zegt hij. LEIDSCHENDAM Hoewel de gemeenteraad de Nota Uit gangspunten De Rietvink nog moet bespreken hebben B. en W. al overeenstemming be reikt over de aankoop van een eerste perceel grond van 10.000 vierkante meter. De raadscommissie openbare wer ken die gisteren om advies over de aankoop werd ge vraagd had hier eerst wat moeite mee. Wethouder mevrouw J.J. van Nievelt-Volmuller zei echter dat bij een eventueel afwijzen van de woningbouw in het ge bied de grond, die ligt aan de Rietvinklaan naast de gemeen- tewerf, zal gebruikt worden voor het composteren van groenafval. Op een vraag van mevrouw K. P. Bregman-Lug- tigheid (CDA) of Ged. Staten wel akkoord zullen gaan met een dergelijke hoge prijs (22Vi gulden per m2) voor land- hrtfiwprond zei Hp wethouder dat de provincie afgaat op het taxatierapport. Begin vorig jaar is al overeenstemming be reikt over de aankoop voor compostering. Later is de aankoop in ver band gebracht met de plannen voor woningbouw waarvoor zoals eerder gemeld minstens elf tuindersbedrijven zullen moeten verdwijnen. De waar de van de grond ligt in de be stemming die kassenbouw mo gelijk had gemaakt. De grond zal te zijner tijd geheel ont ruimd worden opgeleverd met uitzondering van de zich daar op bevindende vuilstaal en een bovengrondse losse olietank met een inhoud van 2500 liter. Een op kleine schaal door een ingenieursbureau voor geode sie en geotechniek ingesteld onderzoek naar mogelijke ver ontreinigingen heeft geen bij zonderheden opgeleverd. De raadscommissie had nog mppr hpzwarpn tenen de aan koop van ruim 2000 vierkante meter grond plus opstallen op de hoek van Middenweg en Broekweg. Bezwaren tegen de prijs van 104 gulden per vier kante meter maar ook vanwe ge de ongewisheid van het daar aan te leggen bedrijven terrein. Onzekere factoren wa ren volgens M. v.d. Meule (PvdA) de ontsluiting van het bedrijventerrein, de goedkeu ring van de provincie en het feit dat een Leidschendamse ondernemer daar al een groot stuk grond heeft gekocht. De VVD-er F. Th. H. Dubois zei achter de grondverwerving te staan hoewel hij de prijs te hoog vond. Bovendien zou bij de aankoop een soort premie worden gegeven op illegaal bouwen. De wethouder zei van de provincie wat de aankoop betreft geen moeilijkheden te verwachten „wel van het tijd stip van de ontwikkeling". Wp willen met He eensfe fase neerzitten, we gaan niet wach ten tot de provincie ja of nee zegt", aldus mevrouw Van Nievelt. Volgens Dick Meul- dijk (D'66) benut de provincie de behoefte van Leidschen- dam om een bedrijventerrein aan te leggen om de bouwlo- katie LeiNo (circa 8000 wonin gen in het aangrenzende ge bied) van de grond te krijgen. Leidschendam heeft eerder te horen gekregen dat niet ge dacht behoeft te worden met de aanleg te kunnen beginnen als niet tegelijkertijd de wo ningbouw in dit gebied van start gaat. Wethouder Van Nievelt antwoordde dat voor komen moet worden dat ie mand anders de grond koopt. „We zitten continu met de provincie en de rijksoverheid rond de tafel, ook wat de ont sluiting betreft, het college vindt dat we moeten doorgaan, als je op alles moet wachten hen ie nerpens" LEIDERDORP Er be staat weinig animo bij de sportverenigingen die in de Leiderdorpse sportzaal „Op Dreef" spelen om de kantine in beheer te ne men. Tot nu toe heeft al leen basketbalvereniging Leiderdorp (BVL) positief gereageerd. De twee an dere verenigingen, bad mintonclub „De Spotvo gels" en volleybalvereni ging „Leython", zien vooralsnog niets in het voorstel van de gemeente het beheer in handen van de sportverenigingen te geven. Zoals bekend wil de huidige beheerder Piet Hagenaars op 1 april met zijn werkzaamheden stop pen. De negatieve opstelling van de jubilerende badmintonclub De Spotvogels de vereniging bestaat vandaag precies tien jaar is volgens voorzitter Carel Kooter vooral ingegeven door het sociale aspect. „In deze tijd neem je één a twee arbeidsplaatsen in die vervuld zouden kunnen worden door werklozen. Ik denk, dat de op brengst die hel de gemeente geeft vanwege een lagere sub sidie niet opweegt tegen de maatschappelijke kosten. Het is een beleid van de korte ter mijn en geen sociale visie op langere termijn", aldus Kooter Deze opvattint! komt in een vreemd daglicht te staan ten opzichte van de plannen van de Leiderdorpse Sportraad om de exploitatie van een toekom stige sporthal in eigen beheer te nemen Wethouder Irma Gehner (VVD) van sportzaken heeft zich op het standpunt gesteld, dat het beheer van „Op Dreef" een aardige „test-case" is om te zien of de binnensportvere nigingen inderdaad en in staal zijn zelf een sporthal te behe ren. Kooter, die zelf aan het rapport van de commissie sporthal Leiderdorp heeft meegewerkt zegt nu. dat het altijd de bedoeling van de sportraad is geweest, de kanti ne van een nieuwe sporthal te verpachten. Een aanwijzing daarvoor is echter in het rap port niet terug te vinden. Vrijwilligers Een moeilijk punt is volgens voorzitter Kooter het vinden van vrijwilligers. Secretaris Van Luxemburg van volley balvereniging „Leython" denkt er precies zo over. Zijn bestuur staat niet te trappelen om het beheer van „Op Dreef" over te nemen. Volgens hem zijn er nog te veel onzekerhe den. Met name de korting op de subsidies die de verenigin gen boven hun hoofd hangt wanneer de kantine-exploita tie een positief resultaat ople vert, ligt hem zwaar op de maag Een heel ander geluid laat daarentegen Piet Kleiss. de voorzitter van haskethalyrree- niging Leiderdorp horen. Hij is nogal verbaasd over de ne gatieve opstelling van de twee andere verenigingen. „Wij zijn met zijn drieën in gesprek met de gemeente. In eerste instan tie hebben we alle drie positief gereageerd op het voorstel van de gemeente. Het zou me ver bazen als Leython en De Spot vogels zouden afhaken", zegt Kleiss. Hij heeft er juist alle vertrouwen in om het beheer van „Op Dreef" in eigen hand te nemen. „Wij hebben een kant en klaar plan uit Rijs wijk. Daar beheren de sport verenigingen al zes jaar een kantine van een sporthal, tot volle tevredenheid van zowel de gemeente als de gebrui kers', aldus Kleiss Hij weet zeker dat er in de basketbal- vereniging voldoende vrijwil ligers zijn te vinden die bereid zijn de handen uit de mouwen te steken Bovendien noemt hij het in beheer hebben van de kantine „een bittere noodzaak" „Van de gemeente hebben we min der subsidie gekregen. Daar entegen is wel de zaalhuur verhoogd. Wij hebben de con tributie noodgedwongen moe ten verhogen. Om het huis houdboekje rond te krijgen hebben we de trainingstijden terug moeten brengen Met deze onwijs hoge zaalhuur in Leiderdorp is net voor onze vereniging erg moeilijk de be groting sluitend te maken. Fi nancieel gesproken is het be heer van de kantine voor ons een halszaak", aldus voorzitter K*ÏSS Sporthal „Op Dreef".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13