'siernenko overleden i l 4 Sabeldans lEMLIN WACHT NOG MET OFFICIËLE BEVESTIGING Bluyssen veroordeelt demonstraties rond installatie Ter Schure Twaalf Israëliërs gedood bij aanslag in Zuid-Libanon WORTELTJES EN GEHAKT DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar t 250,86. Maandag 11 maart 1985, 76e jaargang no. 23139 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1.00. Film „Masada" over verwoes ting van Jerusalem op Ned. I om 21.20 uur. Om 22.50 uur Karei v.d. Graaf. Op Ned. II om 19.27 uur kwis „Ja, natuurlijk" en om 21.35 uur „Rondom tien" over reu ma. Op Duitsland 1 om 23.00 uur film „Identifikation einer Frau". Droog en perioden met zon. Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur rond min 3 graden. Morgen omstreeks 8 graden. Weinig wind. Zon op: 07.02; onder 18.39. Schev. hoog water: 6.18 en 18.28; laag water; 2.03 en 14.40 (TIE IN RIJSWIJK: nslag was bedoeld voor rinaamse Bevrijdingsraad jyiJK De daders van de aanslag op vijf leden van piateurbandje vorige week donderdagnacht in Rijs- jworden momenteel gezocht onder tegenstanders je Surinaamse Bevrijdingsraad. Het 25 man sterke fcheteam heeft het onderzoek naar die kringen ver- aangezien er geen aanwijzingen zijn dat het motief de aanslag binnen de Haagse muziekwereld gevon- poet worden. „We houden er dus sterk rekening |at de aanslag inderdaad voor de Bevrijdingsraad edoeld", zegt hoofdinspecteur Geeratz van de Rijs- politie. Dat het onderzoek zich nu richt op tegen- s van de Surinaamse Bevrijdingsraad, noemt hij igische conclusie". In het kantoorgebouw in Rijs- jiraar de vijf Hagenaars repeteerden, zijn de Bevrij- faad en de Weekkrant Suriname gevestigd. Moordaanslag op band was „vergissing". Arbeidstijdverkorting levert Staat miljard op DEN HAAG Een arbeidstijdverkorting van tien procent levert bij een herbezetting van vijftig procent, de schatkist per saldo 1 miljard gulden op. De koopkracht daalt dan gemiddeld met zo'n 3,5 procent, maar daar staat tegenover dat 200.000 mensen weer aan het werk kunnen. Dat blijkt uit een studie van het Sociaal Cultureel Planbureau. De Ne derlandse overheid zou door de arbeidstijd verkorting 6,5 miljard gulden minder aan uit keringen hoeven uit te geven. Daar staat, al dus het onderzoek, weliswaar tegenover dat de Staat 7,5 miljard gulden minder binnen krijgt aan premies en belastingen, maar om dat slechts de helft van de vrijgekomen ar beidsplaatsen wordt herbezet hoeft minder aan (ambtenaren-) salarissen te worden be taald. Jarretelreflector voor overstekende kamelen LONDEN In de Dudley-dierentuin in Midden-Engeland worden op de kamelen jarretelreflectoren beproefd, die de kamelen in Saoedi-Arabië eventueel zullen gaan dragen, zodat ze opgemerkt worden wanneer ze donker de oplopen, 'flecterer Op de rekba- aangebracht, naar een idee van John Ashley, een toer-operator uit Shrops hire, die het zeer aan het hart was ge gaan in één week drie kamelen dood te zien rijden. Op het „platteland" van Saoedi-Arabië botsen oude en nieuwe manieren van leven, wanneer snelle auto's door de woestijn razen en ka melen aanrijden die men traditiege trouw 's nachts de ruimte laat. Huwelijkscampagne Pyreneeëndorp heeft resultaat MADRID De gezamenlijke huwelijkscampagne van veertig vrijgezellen in het Spaanse dorp Plan heeft in eerste instantie in acht gevallen tot resul taten geleid. Dit heeft de pastoor van het dorp bekendgemaakt. Hij heeft van acht stelletjes het verzoek gekregen om tijdens de zondagsmis een groot boeket bloe men te wijden ter ere van hun ontluikende liefde. Volgens de pastoor is er nog geen huwelijksdatum vastgesteld door de betrokkenen. De vrijgezellen van het dorp riepen via een advertentie in de krant dames op om een einde te maken aan hun eenzame bestaan en het dorp te behoeden voor uit sterven. De meer dan honderd vrouwen die op de advertentie reageerden en vorige week donderdag naar Plan kwamen, keerden gisteren naar huis te rug na drie dagen gefêteerd te zijn door de vrijge zellen van het dorp. MOSKOU PARI JS/TO- IO Het is vrijwel ze ker dat de Russische pre sident en partijleider Kon- «tantin Tsjernenko (73) is loverleden. Het nieuws van zijn overlijden zou i het begin van de mid- officieel door het jemlin worden bekend gemaakt. De journalist lictor Louis die bekend staat om zijn banden met yhet Kremlin meldde dat de dood van Tsjernenko „absoluut zeker" is. Eer der op de dag hadden ver- 1 scheidene westerse kran ten en persbureaus al „uit absoluut betrouwbare bron" hetzelfde gemeld. Tsjernenko's ambtstermijn is sinds zijn aantreden in februari vorig jaar be heerst door geruchten over zijn gezondheid. De Russische leider leed vol gens westerse artsen aan longemfyseem. Het Kremlin heeft alleen er kend dat de Sovjet-leider ziek was. Tsjernenko was de opvolger van Joeri Andropov, die vorig jaar februari overleed. Andro pov werd in november 1982 gekozen tot opvolger van de toen overleden president en partijleider Leonid Brezjnev. Over de opvolging van Tsjer nenko was bij het sluiten van deze editie nog niets bekend. Algemeen geldt Michael Gor- batsjov als belangrijkste kandi daat voor de opvolging van Tsjernenko. Uit het feit dat de Franse mi nister van buitenlandse zaken Dumas vanmorgen in Moskou gewoon besprekingen heeft gevoerd met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko, leiden kenners van het Krem lin af dat de opvolging van Tsjernenko al helemaal gere geld is. Dumas arriveerde gis teren in Moskou voor een offi cieel bezoek van twee dagen. Volgens zijn woordvoerder is het programma niet gewijzigd. Een officiële bijeenkomst die voor vanmiddag in het Huis van de Vakbonden op de agenda stond, is vanmorgen wegens „zeer ernstige rede nen" afgelast. Verdere bijzon derheden zijn niet bekendge maakt. In het verleden wer den overleden leiders van de de Vakbonden in Moskou. De onverwachte afgelasting van de bijeenkomst wordt gezien als een bevestiging van de ge ruchten dat Sovjet-leider Tsjernenko overleden is. Pagina 5; Tsjernenko was een tussenpaus. Geruchten over gezondheid beheersten ambtstermijn. Russische de legaties overhaast naar huis. Een kordon politie mensen moest mgr. Ter Schure bescher ming bieden en slaagde er tenauwer- nood in hem veilig het Casino binnen te loodsen. Inzet: Mgr. Bluyssen reikt zijn opvolger de hand. 's-HERTOGENBOSCH Mgr. J. Bluyssen heeft de demonstraties van afgelopen zaterdag rond de installa tie van zijn opvolger mgr. J. ter Schure tot bisschop van Den Bosch in ondubbelzinnige bewoordingen ver oordeeld. Bluyssen zei over de betogingen, die werden tehouden door zowel voor- als tegenstanders van Ter chure, dat deze „de Kerk onwaardig zijn en een smet op deze dag werpen". De emoties in Den Bosch naderden zaterdag het kookpunt toen bisschop Ter Schure na afloop van de plechtigheden in de ka thedraal van St. Jan de ongeveer 100 meter moest afleggen naar het Casino waar een receptie werd gehouden. Demonstranten duwden de dranghekken omver en drongen op naar de bis schop. Een kordon politiemensen moest mgr. Ter Schure be scherming bieden en slaagde er tenauwernood in hem veilig het Casino binnen te loodsen. Tegenstanders van de benoeming van mgr. Ter Schure scandeerden voortdurend „Bluyssen, Bluys sen". Voorzover dit als teken van solidariteit was bedoeld zei mgr. Bluyssen hiermee vrede te hebben, maar overigens vond hij de gemanifesteerde tegenstellingen „akelig". Als de polarisa tie zich „zo blijft voortzetten, als ze zich verder verdiept, kan ze een ramp voor de Kerk worden", aldus mgr. Bluyssen. Pagina 2: „Geef mijn opvolger een kans*' tgeput Amerikaan Joe Dawes uit Mississauga zit uitgeput bij zijn der- bierdozen, die hij afgelopen zaterdag bij de Amstelbrouwerij Hamilton heeft gekocht. Hij wachtte daar tesamen met twee )ers en duizenden anderen bijna zes uur om aan biervoorraad komen. Een staking van fabrieksarbeiders in de provincie On- io bij de drie belangrijkste brouwerijen is de oorzaak van deze ering. JERUZALEM BEIROET Een met honderd kilo explosieven volgestopte wagen is gisteren in Zuid- Libanon ingereden op een Israëlisch militair konvooi en ontploft. Daarbij zijn twaalf Israëlsche soldaten en de chauffeur van de bomauto om het leven ge komen en veertien mili tairen gewond. Drie islamitische organisaties hebben de verantwoordelijk heid voor de zelfmoordaanslag opgeëist. De aanslag werd ge pleegd in het uiterste zuiden van Libanon vlak over de Is raëlische grens in de buurt van de plaats Metulla. Het was Overval op politiebureau om vriend uit cel te halen WIJHE Twee 22-jarige jon gemannen en een 15-jarig meisje van Olst hebben gister avond de voordeur van het ge sloten politiebureau van Wijhe ingetrapt om een gearresteer de vriend uit de cel te bevrij de bloedigste anti-Israëlische aanslag sinds november 1983, toen een chauffeur met explo sieven inreed op het Israëli sche militaire hoofdkwartier in de kustplaats Tyrus. Bij die zelfmoordaanslag werden 29 Israëliërs gedood. De Israëli sche premier Peres gaf een verklaring uit, waarin hij zei geschokt te zijn door de aan slag. Hij kondigde aan dat Is raël „de oorlog tegen het ter rorisme" nooit zal verminde ren en „de daders" hard zal aanpakken. In een lege Israë lische bus is vanmorgen een bom ontploft. Maar doordat de bestuurder de bom tijdig ont dekte en alle passagiers liet uitstappen, is hierbij niemand gewond geraakt. den. Eén van de mannen was zo buiten zinnen dat hij de meidtafel met verbindingsap- paratuur in elkaar sloeg. Hij werd daarbij flink gebeten door de hond van de naast het bureau wonende wachtmees ter die op het lawaai was afge komen. De twee mannen, die onder invloed van alcohol ver keerden, zijn ingesloten. Het meisje is naar huis gestuurd. De vriend, die zij wilden be vrijden, zat overigens niet in dit bureau maar in dat van Raai te. i Israëlische soldaten zoeken naar mogelijke lijken in de bomkra- ter na de ontploffing van de met explosieven volgeladen vracht wagen van een zelfmoordcommando aan de Israëlisch/Libanese grens. Ook hardnekkige stakers weer aan het werk LONDEN De meesten van de 6100 Britse mijnwerkers die na de officile beëindiging van de staking weigerden aan het werk te gaan zijn vandaag weer bij hun bedrijf verschenen. In Kent, waar vorige week dinsdag alle 1700 mijnwerkers in staking ble ven, is vrijwel iedereen weer aan het werk gegaan. Slechts der tig volhouders bleken afgelopen zaterdag tijdens een bijeen komst van alle 2100 leden van de mijnwerkersbond in het zuid oosten van Engeland voorstander van voortzetting van de acties uit protest tegen het feit dat de directie van de staatmijnen niet bereid is een deel van de 700 stakers die zijn ontslagen wegens gaweld en grote bedrijfsvernielingyj weer in dienst te nemen. Penningmeester van Feyenoord lacht als enige DEN HAAG Op de 20e speeldag van de eredivisie lachte alleen dë penning meester van Feyenoord. Bij zijn club waren bijna 40.000 toeschouwers present voor de wedstrijd tegen PSV. Het werd traditiegetrouw 2-2 in een ondermaatse vertoning. De overige acht wedstrijden trokken samen vijftigdui zend toeschouwers. Het de buut van Neeskens in Gro ningen lojcte dertienduizend man en Aiax was thuis goed voor achtduizend kijkers. Ajax (6-1 tegen NAC) was tevreden over het resultaat in de Rotterdamse Kuip. Het gelijkspel van Feyenoord en PSV bracht Ajax weer een punt verder voor. Feye noord heeft nu relatief een achterstand van vier punten, terwijl PSV drie punten ach terloopt. FC Den Bosch leed op eigen veld een opzienbarende ne derlaag tegen MVV (0-2). De thuisclub had in de afgelo pen weken een prima in druk achtergelaten en leed aan overschatting. Het was trouwens toch een leuke dag voor de Limbur gers. Roda JC won met 1-0 van Volendam en Fortuna Sittard imiteerde Everton (3-0) door tegen Sparta zelf driemaal uit te halen. Haar lem bleef op de goede weg door FC Utrecht in de nieu we Galgenwaard voor schut te zetten (0-2). Willy van de Kerkhof werd half buiten bewustzijn afgevoerd. De PSV'er moest na een botsing met Gullit al na acht minu ten worden vervangen bij Feyenoord-PSV. Verder onder meer in Sporttribune: Emiel Mellaard bij magische grens Britten beheersen „20 van Alphen" Etappezege Adri van Houwelingen Noordwijk fortuinlijk langs Quick Boys UVS mist aansluiting na nederlaag SVLV sterkste in slijtageslag bij ROAC'79 Tempo gedegradeert Leiden verspeelt kans op eerste plaats Zie voor uitslagen: pagina 10. tADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding jyb ✓"V Geschrapte fy) worteltjes, QQ ÏSL! zak 500 gram ZfO Gehakt half-om-half, 500g&£5a98 £QO kilo Ui^O all 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. i Het lijkt soms wel of de laatste tijd voortdurend overal de Sabeldans van Katchaturian wordt gespeeld. Als we de „Sporttnbune", dé sportkrant bij uitstek, wekelijks verstrekt bij de Leidse Courant lezen dan hén we dat er nu alweer aandacht aan het schermen wordt gegeven. Beslist niet alleen aan voetbal dus. Het is de sabel, de floret en de degen, die om de voorrang stnjden. Vandaag het Nederlands kampioenschap sabel individueel. Een secure sport Net zo secuur als de berichtgeving over alle soorten sport in de Leidse Courant T>r\\T M-Kb. n( J N1 udèqn jjv/ll Gf*ba« De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen gebeel vrijblijvend b een open envelop xonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. lr±rriLi*ir*rMrti~is*3braA** Unwnwaoeè «S*£cidóe(2outatit t

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1