i Autoradio groeit met elektronica mee Soepeleren zuiniger rijden VRIJDAG 8 MAART 1985 PAGINA 7 ien wonder kan de variabele jsie van Van Doorne Trans- in Tilburg nog in Nederland Dat mirakel moet zich voor- de vorm van een kersverse <lastende aandeelhouder, die ^ien twee weken meldt en die Me metten maakt met het be ende management van VDT. dit niet dan gaat VDT failliet 'fi revolutionaire vinding, eens ^ndigd als een speerpunt-in- S voor ons land verloren, ie is dan een kansrijk bedrijf egaan aan mis-management. i doen wat het wilde door een llige overheid en andere aan- iders, die steeds maar weer gld op tafel legden. 1970 toen de inmiddels overleden 3 van Doorne met zijn plannen T kwam. Hij had, als vader van het pookje van DAF, een continue va- •ansmissie ontwikkeld: een vol-au- he versnellingsbak. Het beloofde doorbraak te worden in de auto- Vol enthousiasme, waarbij driftig strooid met forse aantallen ar- atsen (tot 2000 man toe), kocht rne een industrieterrein in Tilburg daar een gebouw neer waar zich jer der techniek moest afspelen, g in '72 van start met een lening I miljoen gulden van de Nationale ngs Bank (NIB). En die lening zou aatste zijn. Tot op heden is de be ing even wonderbaarlijk als tra- ipen. In de achter ons liggende Van Doorne met de regelmaat ;lok kond van de zoveelste stap is, waarna echter even vaak een ie intrad. Desondanks wist de fa- Irukwekkende contracten af te net Fiat. Ford, General Motors en baru) als afnemers van de trans- Éowel de Staat, Volvo Car, Fiat, de le Investerings Bank en de Ameri- producent van versnellingsbakken arner zijn er min of meer met de lijgesleept om als aandeelhouder r in totaal tientallen miljoenen te in in de schijnbaar altijd lege kas T. Desondanks wist het bedrijf de keling van ontwikkelings- naar lebedrijf niet te verwezenlijken. ^tdi 3ht geleden vertrokken VDT-directeur m heeft eens een oorzaak van het n deze fabriek aangestipt: „Bij Van zijn mensen in dienst die zich be- den met uitvindingen. Zij hebben naai niet de mentaliteit om aan de i band te gaan staan en orders uit CBen". Met andere woorden, Van heeft voortdurend de hoofdzaak masse produceren van de variabe- smissie) uit het oog verloren. In ^^laarvan werd tevens gewerkt aan wikkeling van versnellingsbakken achtwagens en industriële machi nes en aan onderdelen voor DAF-trucks teneinde de omzet op peil te houden. Vorig jaar vond Borg Warner het dan ook welletjes. De onderneming trok zich terug als aandeelhouder. Naar wordt vermoed zonder spijt, aangezien de Amerikanen dank zij zes jaar deelname in VDT vol doende van de techniek hebben kunnen opsnuiven om zelf een soortgelijke ver snellingsbak te gaan maken. Behalve Borg Warner hebben het organi satieadviesbureau Berenschot (dat de di rectie begeleidde), commercieel directeur Van Ham en de Maatschappij voor Indus triële Projecten (MIP) het voor gezien ge houden. Zij zijn er uitgestapt, waarbij het tot honderd werknemers geslonken perso neelsbestand het nakijken heeft. Tussen alle perikelen en onderhandelingen steekt telkens het onsmakelijke gerucht de kop op, dat Volvo en de Staat de massa- produktie van de variabele transmissie be wust traineren. Volvo (waarin de Staat aandeelhouder is) zou eerst haar nieuwste modellen produktiegereed willen hebben, teneinde deze met de variabele transmis sie te kunnen uitrusten. Hoe het ook zij, intussen staan de contrac ten voor levering van de versnellingsbak ken op de tocht. De afnemers worden on geduldig en zien alternatieven (zoals ex- VDT-partner Borg Warner) gloren. Het venijn zit natuurlijk in de staart: als Van Doorne failliet gaat of niet in staat is vóór 1 januari 1986 de massaproduktie te starten, mogen Volvo Car en Fiat de ver snellingsbak zelf maken. Dat is niet alleen interessant voor hun eigen modellen, maar er ontstaan dan natuurlijk ook mogelijkhe den voor levering van de bakken aan der den. HENK ENGELENBURG Waarom wordt zoveel tijd en moeite In die Transmatic gestoken? Dat is heel eenvoudig. Het gaat namelijk om een automaat die niet zoals een gewone transmissie een bepaald aantal ver snellingen kent, maar die over een on eindig aantal versnellingen beschikt. De Transmatic schakelt niet, maar va rieert. Voelbare schakelmomenten ko men niet voor. Waar het om draait is net als bij de Variomatic het oneindige aantal versnellingen: bij alle voorko mende rijcondities de juiste versnel ling; iets wat geen enkele andere transmissie kan. Daarmee is de motor steeds in een optimaal toerengebied te houden, bijvoorbeeld daar waar de prestaties maximaal zijn of waar de motor zo economisch mogelijk loopt. Dat was bij de Variomatic-DAF al te horen: bij het optrekken bleef het mo tortoerental vrijwel constant. Grote energieverliezen zoals in een conven tionele drieversnellings-automaat tre den in de Transmatic niet op. Daar mee dus ook niet het meerverbruik. dat vroeger bij een automaat onver mijdelijk was. Als de Transmatic opti maal is aangepast bij het motorkarak ter, zal de auto zelfs zuiniger lopen dan met een handgeschakelde vijfbak. Een Transmatic is gemakkelijk te voorzien van de meest ingewikkelde elektronische regeling, die precies de bedrijfsomstandigheden opmeet. Een ideale motorregeling maakt het moge lijk tot vijftien procent zuiniger te rij den. Een groter bedieningsgemak is nauwelijks voorstelbaar. Soepel rijden kan dan iedereen en de prestaties worden zeker niet slechter dan met een handgeschakelde transmissie (de acceleratie wordt zelfs beter door het ontbreken van schakelpauzes). Duwen Het speciale zit 'm in de snaarover brenging. Bij de DAF ging dat met rubberen een V-snaar, die het beperk te vermogen van een DAF nog wel aankon, maar ook niet meer. De Transmatic gebruikt een metalen snaar, die duwt in plaats van trekt. Een metalen schakelband slijt minder dan een rubber V-snaar en er blijkt ook nog eens minder slip (is: verlies) op te treden. Zo werd de Transmatic compacter, betrouwbaarder en ge schikt voor meer vermogen dan de Variomatic. En daarmee natuurlijk aantrekkelijk voor iedere autobouwer. Aan dat hele technische principe, met de daaruit voortvloeiende voordelen, is niets veranderd; de huidige moeilijk heden zijn, puur produktietechnisch. Nederland kan de autowereld nog ver steld doen staan. Maar dan moet die doortastende aandeelhouder wei snel op de proppen komen iradio is met de elektronica meege- m Voor wat er tegenwoordig aan ge- Cparatuur in veel auto's meerijdt, v de Engelsen de aanduiding ICE t en dat staat dan voor In Car En- nent ofwel amusement in de auto. Qfg, die de lading van wat er allemaal v,77arkt is, heel behoorlijk dekt, want i een perfecte stereo-ontvangst, krachtiger versterkers, cassette- Wopn meerwegs-luidspreker-systemen ook al een compact-disc-speler on- )rtom: de kwaliteitsverbetering van t*t J- en afspeelapparatuur is na de 'ng van transistor en chip met reu- ongen omhoog gegaan, ook als het joradio's gaat. Maar voor de leek, 'f nieuws wil aanschaffen, is het alle- 0 wel veel minder eenvoudig gewor- 'Jsoptordt maar eens wegwijs in de war- spuifrvan drle-letter-aanduidingen, waar- zo me fabrikanten van autoradio's de H. 63nent in kleurige folders om de oren Hun adjectieven gaan hemelhoog, me kretologie is er niet minder om. drieletter-afkortingen behoort ook IduidingPLL (soms gevolgd door "J. Deze werd in eerste instan- luitend in duurdere apparatuur toe- maar is inmiddels ook in goedko pen te vinden. PLL staat voor Pha- ked Loop en dat is dan een afstem- fn waarbij een door middel van een kristal gestuurde oscillator (de syn- r) zorgt voor exact afstemmen, te voordeel: een zeer stabiele fre- PLL-systeem vergelijkt een micro- sor continu de afstemfrequentie van illator in het ontvangdeel van de au- met de frequentie van het kwarts- De digitale afstemming, die langs /eg wordt gerealiseerd, is juist voor in de auto van groot belang, om schakeling niet beïnvloed wordt rlsselende temperaturen. tostore" icroprocessor kan een heleboel Dank zij het ingebouwde geheugen 7 de frequenties van talloze zendsta- f) de autoradio worden opgeslagen, ite ontwikkeling is het automatisch 9ren en opslaan van zes frequenties MUUM 4 o De AC 844 van Philips heeft een heleboel in huis, bijvoorbeeld „Autostore", een elektrische vinding, die goed is voor de selectie en opslag van de zes sterkste FM-zenders in de buurt. door één simpele druk op de knop: „Auto- store". Die „Autostore" in de vorm van selectie en opslag van de zes sterkste FM-zenders uit de directe omgeving, is één van de troeven van het paradepaardje, dat Philips (grootste autoradio-leverancier in het ei gen land) op de RAI introduceerde: de AC 844. Dit apparaat heeft ook nog een twee de voorkeuzesysteem in huis. Met dit sys teem kunnen in totaal achttien zenders op drie golfgebieden (FM, midden en lang) worden vastgelegd in het geheugen van de toegepaste microprocessor. De AC 844 Is uitgerust met een digitaal af- stemgedeelte. De klassieke afstemschaal met wijzer is vervangen door een trans- flextief LCD (Liquid Crystal Display), dat zowel overdag als 's nachts goed aflees baar Is, terwijl het stroomverbruik mini maal mag heten. Het LCD geeft een alfa numerieke aanduiding voor golfberelk, zenderfrequentie, voorkeuzenummering, „Autostore", stereo en signaalsterkte op FM. Zeg maar gerust, dat deze AC 844 bol staat van de snufjes, die met elkaar goed zijn voor een optimaal geluid bij een mini mum aan (afleidende!) handelingen. Maar zo'n apparaat kost dan ook wel een lieve cent: f 1329,- is de adviesprijs. (Dan is de AC 750, die tamelijk veel gelijkenis ver toont met de AC 844, altijd nog een dikke vijfhonderd gulden goedkoper: adviesprijs f 799,-). Vee! voordeliger is de DC 451 uit het Philips-assortlment. Een goed ogende stereo-autoradio-cassettespeler, die com pleet f 369,- kost. Nieuw in de auto-HIFi, maar In de huiska mer al enige jaren bekend, is de Compact Disc: een twaalf-centimeter grammofoon plaat, die een zeer hoge geluidskwaliteit haalt. Ook in combinatie met normale ste- reo-apparatuur biedt de CD-speler voor delen, zoals een zeer lange speelduur. Op de Personenauto-RAI deed de losse CD- speler onlangs zijn intrede, maar nog dit jaar komt ook de In de autoradio geïnte greerde Compact Disc-speler (van Philips) op de markt. Over deze nieuwe ontwikkeling op het ge bied van de auto-HiFi moet niet gering worden geacht. De aftasting van de disc geschiedt door een laser, die in een armpje gemonteerd langs het opper vlak beweegt. De disc zelf draait met een relatief hoge snelheid, die voortdurend wisselt. Dit alles wordt langs elektronische weg gestuurd. De optekening op de CD is digitaal en de opslagcapaciteit zeer groot: op een schijfje van twaalf centimeter kan meer dan een uur muziek! Behalve stereosignalen kunnen op de Compact Disc ook andere signalen wor den opgeslagen. De CD Is In feite en nu volgt al weer zo'n drie-letter-aandui- ding een ROM (Read Only Memory) of wel een geheugen dat alleen uitgelezen kan worden. De enorme geheugencapaci teit wordt duidelijk als men weet, dat het eerder genoemde schijfje goed Is voor het opslaan van een slordige 150.000 pagina's tekst. Toekomstmuziek van de Compact Disc: derland mag een automobilist nor- Besproken nergens harder rijden dan (ilometer per uur en vaak moet hij die beperkte snelheid nog eens hal- Toch heeft bijna elke wagen zoveel >gen meegekregen vanuit de fabriek, eel hogere snelheden haalbaar zijn. heeft men in het buitenland wel wat maar Nederlanders kopen vaak ook nenauto's die moeiteloos de 200 ki er per uur halen en daarmee lijkt ie- siechts op een autocircuit thuis te horen. Waarom sprintschoenen dragen op een wandelpad, zou een voetganger zich afvragen. Is dat luxe of zitten er ook voor delen aan om wat extra macht achter de hand, achter het gaspedaal, te hebben? Het rijden in een auto die in staat Is veel harder te rijden dan de toegestane maxi mum snelheid, kan volgens Arie Brouwer, een terzake deskundige voorlichtingsamb tenaar van de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie te Driebergen, wel degelijk zin hebben. Overigens, zonder dat je zo hard gaat. Brouwer: „Een auto die snel kan rij den kan een stukje verkeersveiligheid be tekenen. Je kunt er sneller en dus vaak veiliger mee inhalen. Een snelle auto is meestal ook technisch veiliger. Maar bij mensen die een snelle wagen kopen komt er ook een stuk status om de hoek kijken, de presentatie van hun persoon Sinds oktober 1982 heeft de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie een aantal af delingen geïntegreerd. In de daardoor ont stane Groep Algemene Surveillance zijn samengebracht de Porsche-groep, de on opvallende surveillance en de basis-sur veillance. „We hebben", vervolgt Brouwer, „een ver baliserend beleid. In de groep algemene surveillance wordt een bepaalde tolerantie gehanteerd. In elk geval wordt boven de 120 kilometer per uur geverbaliseerd". De surveillance op de rijkswegen krijgt met al lerlei uitvluchten te maken als men hardrij ders tot stoppen heeft gemaand. „In bijna alle gevallen", weet Arie Brouwer, „heb ben de mensen haast. Er is een klein aan tal dat opgeeft dat hard rijden beter is voor de verbranding. Een heel klein per centage zegt het fijn te vinden hard te rij den. Sommigen verschuilen zich achter de techniek van de auto. Berijders van een auto met veel vermogen zullen zich de snelheid niet altijd realiseren. Gewenning treedt al gauw op". Goede reden Bij dia haastgevallen gaat het ar bij de het langs digitale weg opslaan van naviga tiesystemen als autokaarten, stadsplatte gronden en straatnaamregisters. Vrijwel alle op de Nederlandse markt ope rerende merken, zoals JVC, Clarion, Blau- punkt en andere hebben op het gebied van de auto-HIFi wel wat nieuws te laten zien (of liever horen). Het zijn niet altijd opzienbarende vondsten, maar meestal wel verbeteringen, die de geluidskwaliteit en het bedieningsgemak ten goede ko men. JVC munt uit In boxen van hoge kwaliteit om in de portieren of de hoedenplank te monteren. Ze zijn gemaakt van een hoog waardig soort kunststof, waardoor vocht en/of zonnehitte geen schade kunnen ver oorzaken. Het two-way twee-speakersys teem van dit merk scoort erg hoog met z'n honderd-serie. Het topmodel in deze serie heeft een parate tweeter en woofer. En de hoek van de tweeter kan worden aange past om op elke plaats in het voertuig een optimale geluidsweergave te verkrijgen. De ontwikkelingen op het gebied van de micro-elektronica zorgen ervoor, dat er steeds meer elektronische schakelingen kunnen worden ondergebracht in de ge standaardiseerde behuizing van het sa mengebalde brok vernuft, dat nog altijd dóódsimpel autoradio heet. Was tot voor enkele jaren een apparaat met meer golfbereiken, druktoetsafstem- mlng, cassettespeler en stereoweergave nog het absolute einde, nu kijken we dus al niet meer op van autoradio 's met meer dere afstemsystemen, 2 x 20 Watt eind- versterkers, ingebouwde equalizers en ex tra schakelingen voor bijvoorbeeld selectieve ontvangst van file- en andere verkeersmeldingen, zenderzoekloop en noem verder maar op. Storingen Maar hoe vernuftig de apparatuur ook mag zijn, storende factoren treden nog al tijd veelvuldig op, vooral als gevolg van missers bij de montage. En die worden echt niet altijd opgelost met een doe-het- zelf ontstoorsetje. W. Stroobants wijdde er een even interessant als Instructief boek aan: Montage en ontstoren van autora dio's, luidt de titel en Kluwer (Technische Boeken) geeft het uit. DRIES SCHEEPSTRA „verdachte" om een goede reden op te geven om zodoende aan een zware boete te ontsnappen. De politiemensen hebban hun eerste taak als opsporingsambtenaren al volbracht door de overtreder aan ta houden. Vervolgens staan zij voor da op gave na te gaan of er sprake is van een „goede" reden voor diens racen op staatswegen. Brouwer noemt excuses als „Ik werd op gejaagd" of „Ik heb me aan de snelheid van het overige verkeer aangepast om het niet op te houden" als veel voorkomend Maar In die gevallen kan niet op veel cle mentie van de politie worden gerekend Brouwer weer. „In die gevallen dat iemand gebeld is in verband met ernstige ziekte van een familielid, moeten wij dat in eerste instantie geloven. Wij kunnen ons niet ver antwoorden dat niet te doen. De gegevens van de verdachte worden genoteerd en de politie geeft aan. dat zij zal controleren of er inderdaad gebeld Is". Maar de betrokkene kan dus voorlopig verder reizen. Brouwer: „De politie geeft de automobilist wel het advies rekening te houden met de verkeersdrukte, maar zal niet achter hem aanrijden om op te pas sen dat deze weer niet te hard rijdt Het op tijd bereiken van een ziekenhuis mag de politie niet voorkomen" HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19