De beste auto an de zaak is li et van de zaak" Kleine diesel doet't goed P Kopers van peper dure auto's wonen vaak in buitenland IONIER DE GROOT VAN INTERLEASING: M MODERNEAUTO'S „OGEN" ZUINIGER VRIJDAG 8 MAART 1985 PAGINA 3 v >eg Mjn •gin van de jaren vijftig wist lijnlijk nog geen enkele Ne- jr wat autoleasing was. Je sn auto of je huurde er een. ïasen: nooit van gehoord. 5d er op 12 augustus 1950 al ite lease-auto op de Neder- wegen. Geleverd door de iog piepjonge lease-maat- ij H. de Groot. Vanaf dat mo- het snel gegaan. Directeur H. •t (56) van Interleasing begon met de verhuur en leasing :o's. Dit jaar viert zijn bedrijf ijarig bestaan en is Interlea- 5 vestigingen) een van de op dit gebied van Neder- htduizend geleaste auto's rij- van De Groot rond. De omzet bedroeg 110 miljoen gulden. ling heeft een groeiend aandeel in kt die gezonder is dan ooit. Was in ie en een half procent van het za- lutopark bij een of andere maat- geleast, in 1981 was dit al negen De Groot verwacht dat het per- dit jaar op 25 komt. VinJ)ranche is sinds 1970 gigantisch vd. In deze tijd is een leasingbedrijf jn" uitbreidt verkeerd bezig", denkt iot. Er zijn in Nederland ongeveer jk s grote lease-maatschappijen, elk a^stens 750 auto's, die lease eigenlijk? Grofweg zijn er Ie porten van te onderscheiden, name- Ujfinanciële lease en de operationele Inei'ervice lease. In het eerste geval re- i maatschappij uitsluitend de aan- 'da<oop van de auto, investering, af- n9 en rente. Een dergelijk contract irs te vullen met regelingen voor onder t accessoires, onderhoud en benzine dt k van speciale credit-card bij de 5t Als al deze aanvullingen verwezen- jari, ontstaat in feite de zuivere en be- e vorm van leasing, namelijk de vice lease. Alles is dan in die ene 2(Jprijs berekend. sctï die een auto volgens de operatio- <ase heeft, kan gewoon voor repara- eu|recht bij de dichtstbijzijnde garage. zit betalen hoeft niet, de rekeningen de maatschappij. Die heeft de ie goed in handen, wat volgens De |iscook weer kostendrukkend werkt. n'apslomp ,<aakt het juist voor grote bedrijven de bedrijfsauto's niet te ko- ennaar te leasen? „Het hebben van brengt veel administratieve tte)omp met zich mee", zegt De Groot. ew. :Rfland herbergt steeds minder ™ts van peperdure auto's. Er zijn Nederlanders die deze bolides uwweg drie ton en meer aan- fen, maar ze wonen vrijwel alle- in het buitenland. Vooral West- Jand is daarbij favoriet. De re- laarvoor is het enorme verschil asting dat moet worden betaald een auto: in Nederland onge- 50 procent, in West-Duitsland in. Op een Rolls Royce Silver ik of een vrijwel identieke Ben 375.000 gulden (goedkoop- modellen) scheelt dat een slordi- .000 gulden. kele tientallen Nederlanders die het unnen veroorloven dergelijke auto's >en, woonden jaren geleden vrijwel tal nog in Nederland. Gaandeweg kken ze echter naar belasting-vrien- >r landen. Het kopen van een nieuwe loen ze niettemin toch nog graag in land. Deels omwille van traditie, omdat Nederlandse dealers goedko- elastingvrije auto's kunnen leveren jn buitenlandse collega's. De Neder- i leverancier zorgt er dan verder lat de wagen het kenteken krijgt van nd waar de klant woont, die in dat fende land ook de belasting betaalt auto's wordt geheven. De wagen vervolgens aan huis bezorgd of af- Id door de klant, die nog jaarlijks antal keren naar Nederland komt. ns de wet is het voor een Nederlan- et mogelijk te rijden in een auto met ilands kenteken. Wie dat toch wil, zich laten uitschrijven als Nederlands sburger. Door dat voorschrift moet inmogelijk zijn dat Nederlanders een Itingvrije auto kunnen kopen door het ieven van een al dan niet bestaand isj in het buitenland, rlr I v<astingtruc alles gaat echter volgens de wet. Het I nog wel eens voor dat de politie een met een buitenlands kenteken aan- waarvan de bestuurder een Neder- paspoort bezit. In dat geval wordt er ef) hem een aanklacht ingediend we- belastingontduiking. De indruk be- J, dat deze belastingtruc nog altijd op ^kleine schaal voorkomt en vrijwel is te karlozen. iede dealers verkopen ook alleen be- pen. Of aan een klant die een verkla- ,van het ministerie van financiën kan leggen, waarin vergunning wordt ver- jjd voor het voeren van een kenteken „Niet alleen de investering kost veel geld, ook het onderhoud en de controle op de gemaakte kosten doen een duit in het zak je. Sommige bedrijven hebben zoveel au to's, dat ze er complete afdelingen op na moeten houden waar de mensen niets an ders doen dan de auto's controleren, ge sprekken voeren over zaken als de inruil, onderhoud, belasting, verzekering, schade en reparatie. Het instandhouden van dat hele administratieve apparaat kost het be drijf gigantische bedragen. Dat geld kan door de auto's te leasen veel beter be steed worden aan het werkelijke doel van het bedrijf", vindt De Groot. Volgens hem is op dit moment 20 procent van alle in Nederland rijdende zakenauto's geleast. Steeds meer grote bedrijven zijn er de laatste jaren toe overgegaan het be heer van het wagenpark in handen te ge ven van een maatschappij als Interleasing. Maar ook kleine bedrijven kunnen terecht. Voor een particulier is het volgens De Groot niet interessant een auto te leasen, omdat die komt te staan voor het betalen van btw. Die wordt berekend over alle kostenfactoren, dus ook over de verzeke ring, het kentekenbewijs en de motorrijtui genbelasting. Bij contante of gefinancierde aankoop van een auto is die btw-betaling eenmalig. Als een particulier operationeel least, blijft hij maandelijks btw betalen. „Ik zie leasen voor particulieren als een dure zaak. De zuivere lease wordt alleen dan in teressant wanneer er iets verandert aan die btw-regeling. En dat zie ik niet gebeu ren. Wie goed kan rekenen neemt als par ticulier geen lease-auto", aldus De Groot, die benadrukt dat de zogeheten financiële lease meer kansen biedt voor de gewone man. „Maar dat is eigenlijk gewoon finan cieren". Alternatief Leasing is niet zo nieuw als weieens wordt gesuggereerd. In 1877 begon de Bell Te lephone Company in de VS met het leasen van telefoons aan gebruikers als alterna tief voor koop. Zelfs de Sumeriërs schijnen 2000 jaar voor Christus al aan leasing ge daan te hebben. Leasing was in de negen tiende eeuw een uitkomst voor de ontwik keling van de spoorwegen. Die maat schappijen konden de expansie van het vervoer in die tijd niet aan, waarop ze het vervoer van goederen aan individuele transporteurs hebben overgelaten. Voor De groot begon het allemaal op 21- jarige leeftijd. Zijn vader verhuurde fietsen, en hij wilde ook zoiets doen, maar dan met een meer eigentijds vervoermiddel. Hij zag in de krant een advertentie waarin voor een paar maanden vertegenwoordi gers werden gevraagd. De Groot vroeg zich af hoe het betrokken bedrijf aan au to's k\Yam voor een zo korte periode. Hij belde op, en sloot zijn eerste contracten Een Rolls Royce silver spur limousine met veel luxueuze accessoires kost met voile tank en afleveringskosten 750.000 gulden H. de Groot: „Een klant die wil leasen, i m. moet in principe m genoeg financiële VI armslag hebben om k i dezelfde auto te I IËÉÊI &|Éf& kunnen kopen". L i. *SS> m af. De auto's waar hij mee werkte, had hij gehuurd bij een autobedrijf. De ontwikkelingen zijn inderdaad razend snel gegaan. De Groot ging samenwerken met RIVA en had in 1966 achthonderd lea se-auto's rijden. In 1971 heette het bedrijf Euro Lease Amsterdam: 1.600 auto's. Twee jaar later: 2.500 auto's. In 1979 werd de naam veranderd in Interleasing Neder land, met 5.500 auto's in lease. Nu is het zelfde bedrijf met 8.000 auto's als dochter van RIVA in Nederland bijna het grootste. Interleasing is in Europees verband de grootste. In tien landen in Europa zijn be drijven die onder die naam samenwerken. Samen hebben ze 50.000 auto's. Tegenwoordig werkt het lease-bedrijf ui teraard veel professioneler dan in de be ginjaren. „De beste auto van de zaak is nu eenmaal niet van de zaak", noemt De Groot als belangrijkste stelregel van zijn bedrijf. „Geen zorgen maar service", is een andere veel gehoorde kreet in dit we reldje. „U rijdt. De rompslomp is voor ons", is er nog zo een. „Eén telefoontje en ze zijn voor ons", zegt de advertentie van weer een andere lease-maatschappij, daarmee doelend op aanrijdingsformulie ren en andere lastige papierhandel voor de autobezitter. Makkelijker „Een ondernemer gaat er tegenwoordig steeds makkelijker toe over auto's te lea sen", zegt De Groot. „Soms wel eens zo makkelijk, dat we hem tegen zichzelf in bescherming moeten nemen, anders gaat hij een te dure auto rijden. Mijn stelregel is altijd: een klant die wil leasen moet in prin cipe genoeg financiële armslag hebben om dezelfde auto te kópen. We informeren na tuurlijk wel naar de financiële positie van het bedrijf. Als we dat niet zouden doen, waren we in de afgelopen vijfendertig jaar al tien keer failliet geweest", aldus De Groot. In deze branche is het volgens hem van levensbelang de vinger aan de pols te houden. „Als het om auto's gaat, zijn mensen allemaal eender, ledereen wil in een lekkere auto rijden. Maar je moet het wel kunnen betalen". De voordelen van leasen zijn duidelijk, ze ker voor het bedrijfsleven. Wie veel auto's heeft pleegt bij vervanging een flinke aan slag op het bedrijfskapitaal. Geld dat bij investeren in de zaak z'n rendement nog zou opleveren. Bij leasen wordt al dat ka pitaal zogezegd „van de straat gehouden" en blijft het binnen het bedrijf. Leasen neemt immers telkens gelijk blijvende hap jes uit de omzet en houdt de weg vrij voor noodzakelijke investeringen elders. Leasing blijft volgens De Groot ook inte ressant, omdat de rendementen in de on dernemingen onder druk staan en de ren te nog altijd een onzekere factor is. „Leasing is nog lang niet op z'n top. Het bedrijfsleven heeft leasing ontdekt en de groeicijfers duiden erop dat deze branche een gezonde toekomst tegemoet gaat", al dus De Groot. ARJEN VAN DER SAR met BN (Buitengewoon Nederlander) of GN (Geen Nederlander). De kopers van dergelijke auto's zijn bijna geen van allen geïnteresseerd in de status die van de prijs afstraalt, maar juist in de exclusiviteit van de auto zelf. Ook daarin zijn Rolls en Bentley de koplopers. Vijfdui zend werknemers in Engeland produceren deze „tweede huizen" nog altijd groten deels met de hand. Het Westduitse merk Bitter mag er echter ook zijn met modellen tussen de 60.000 en 350.000 gulden. De allerduurste uitvoeringen worden overi gens niet in Nederland verkocht, maar wel in de Verenigde Staten. Het exclusieve van deze wagen is, net als bij Rolls en Bentley, het handwerk en de carrosserie. Als gezegd, de markt voor dit soort auto's is uitermate klein en bestaat constant uit vrijwel dezelfde klanten. Opmerkelijk is evenwel dat de merken die even onder die peperdure categorie vallen, het de laatste tijd beter zijn gaan doen. Met name Mase- rati, dat modellen van 79.000 tot 160.000 gulden produceert, heeft enorm aan popu lariteit gewonnen. Vier jaar geleden lever de de fabriek nog maar 500 stuks per jaar af, voor dit jaar is de produktie begroot op 10.000 auto's. DICK HOFLAND Cw-waarde steeds belangrijker bij vormgeving Auto's uit de gewone serieproduktie rij den tegenwoordig niet alleen zuiniger, ze zien er ook zuinig uit. Dat heeft niets te maken met accessoires of „het oog wil ook wat", maar alles met die twee magi sche letters: Cw. Stroomlijn dus. Niet de esthetica bepaalt hoe de auto van nu er uitziet, maar de luchtweer- standscoëfficiënt. Hoe lager het getal achter de Cw, hoe zuiniger de auto. Want minder luchtweerstand betekent dat er minder vermogen nodig is om de wagen op snelheid te houden. En dat betekent weer minder brandstofverbruik en hierom is het uiteindelijk allemaal be gonnen. De zaak werd opeens razend actueel toen in 1973 de Arabieren bij wijze van waarschuwing de oliekranen dichtdraai den. Brandstof op de bon en autoloze zondagen waren hiervan in ons land het gevolg. De snelwegen waren opeens do mein van fietsers en voetgangers, voet ballende en rolschaatsende jeugd, en het was zo lekker stil overal. De auto-industrie werd met de neus op de feiten gedrukt. Er moesten zuiniger auto's gebouwd worden, want stel je voor als de benzine echt schaars zou worden Zover is het (nog) niet geko men maar de aërodynamica is inmiddels wel een niet meer weg te denken aspect op de verschillende ontwerpafdelingen geworden. De Nederlands-Duitse windtunnel bij Emmeloord in de Noordoostpolder is daar het bewijs van. In luttele jaren is dit centrum uitgegroeid tot een van de be langrijkste onafhankelijke aërodynami sche testcentra van West-Europa. Toch is aandacht voor de luchtweer stand in de auto-industrie niet nieuw. Al rn 1899 bouwde de Belg Jenatzy zijn elektrische auto „Jamais Contente", waarmee hij voor het eerst sneller dan honderd kilometer per uur reed. Een magische grens was gepasseerd dank zij de vorm van de auto: een sigaar op wie len. Later werden verschillende auto's met stroomlijnvorm ontworpen en ook car rosserieën met afgeronde hoeken in produktie genomen. Vooral in de jaren dertig, toen de theoretische basis van de aërodynamica werd gelegd, besteed den de constructeurs hieraan veel aan dacht. Hoewel Cw-waarde van een automobiel niet alles zegt over de zuinigheid van de wagen (motorvermogen, rolweerstand en transmissie spreken ook een duchtig woordje mee) is aan deze metingen toch de vooruitgang in de autovormgeving af te lezen. Was in de jaren dertig een ge tal van 0,60 heel gewoon, tussen 1960 en 1975 lagen de Cw-waarden al rond 0,45. Maar pas na de oliecrisis ging de ont wikkeling snel. Nieuw uitgebrachte au to's hebben nu een Cw-waarde tussen 0,30 en 0,35, een getal dat geldt voor de meest gunstige Europese en Japanse modellen. Door te werken met vlakke wagenbodems wordt momenteel ge tracht de waarde nog verder omlaag te brengen naar omstreeks 0,25. Technisch is het al mogelijk een auto te bouwen met een luchtweerstandscijfer van 0,13! Het in produktie nemen van een derge lijke futuristische auto is echter nog te duur. Maar onderdelen van deze studiemodel len zijn toch al terug te vinden in serie wagens als de nieuwe Opel Kadett, de Ford Sierra en de BX van Citroen. KLAAS SNIJDER Het is nog maar een jaar of twaalf geleden dat slechts een kleine groep automobilisten het zich kon veroor loven met een forse auto redelijk goedkoop over 's heren wegen te zoeven. Het toverwoord: diesel. De hogere aanslag van de motorrijtui genbelasting werd weliswaar ruim schoots gecompenseerd door de be langrijk goedkopere bezoeken aan de tankstations, maar het genoegen was toch slechts voor een selecte groep weggelegd. Dieselauto's wa ren toen nogal duur. Volkswagen maakte in 1976 een eind aan de mythe dat dieselauto's groot en zwaar moeten zijn. dat ze moeilijk starten, traag accelereren, niet veel harder dan 110 km/u kunnen rijden en rumoerig zijn. On der het motto „Da's even pittig" lanceerde de Westduitse fabriek de Golf met diesel motor. En dat betekende het begin van een ontwikkeling die nog steeds gaande is. De ene fabriek na de andere spiegelde zich aan het succes van de Golf. koorts achtig werd in Europa en Japan gewerkt aan ook een kleine en lichte diesel en het gevolg hiervan is dat de aspirant dieselrij der nu eigenlijk te kust en te keur zijn keu ze kan maken. Broederlijk Populaire auto's staan nu broederlijk naast elkaar in de showroom, naar keuze leverbaar met een benzine- of een diesel motor. In snelheid, geluidsniveau, trek kracht en comfort doen ze nauwelijks voor elkaar onder. Het enige criterium is nog het aantal kilometers dat men per jaar rijdt. Berekeningen van onder meer de ANWB en de KNAC hebben aangetoond, dat een diesel al voordeliger is bij een jaarkilometrage tussen 15.000 en 20.000. En om de prijs hoeft men het dieselen te genwoordig ook niet meer te laten. Wie met een klein Japannertje genoegen neemt heeft al een dieselauto voor krap zeventien mille. Wie van het echt grote werk houdt vindt bij Mercedes, dieselmerk van het eerste uur. ongetwijfeld iets van zijn gading tussen de vijftig- en zestigdui zend gulden. En voor de echte snobs heeft Volvo een diesel in de showroom van te gen de 75 mille. De meeste belangstelling gaat echter toch uit naar kleine diesels. En alle grote mer ken hebben er wel ten minste één in het leveringsprogramma opgenomen. De Ford Fiesta, de Fiat Uno. de Citroen Visa. de Opel Kadett. de Peugeot 205. de Seat Ibi- za, ze zijn allemaal als diesel leverbaar voor prijzen die schommelen rond de 20.000 gulden. Een ding hebben de „kleine" diesels van nu gemeen met de grotere broers uit vroe ger jaren. De motoren zijn nauwelijks stuk te krijgen, hebben een beduidend langere levensduur dan de benzineversies en ver gen bovendien minder onderhoud. Een diesel verdient zichzelf al terug na pak weg 35.000 kilometer en elke kilometer die men er langer mee rijdt is winst Dat bete kent minder snel inruilen en toch een be hoorlijke prijs als er al een nieuwe moet komen. Want tweedehands diesels zijn erg gewild. KLAAS SNIJDER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15