{reen bescherming voor hoge Nederlandse NAVO-generaals Simone Veil: Vrouwenstrijd niet los te zien van carrière Libië en Suriname sluiten akkoord over samenwerking ^Bonn riskeert conflict met EG over katalysator i§*SIJTHOF^pRS LJITENLAND £eidóa(2owuvnt WOENSDAG 6 MAART 1965 PAGINA 5 idiërna 88 u wel ij ken op zoek sar nieuwe bruid tl ?,W DELHI De 61-jarige Indiër \aianath Dakhinarai is 88 keer in t huwelijk getreden en nog heeft er niet genoeg van. De trouwlusti- man uit het dorp Orali in de ooste- ie staat Orissa is op zoek naar >uwe bruiden. Dakhinarai leeft tmenteel met vijf vrouwen samen, genenvijftig anderen hebben hem de loop van de jaren verlaten en vrouwen zijn intussen overleden. ie Dakhinarai zijn vrouwen onder- udt, is niet duidelijk. Officieel is lygamie in India verboden. Maar lange arm van de wet schijnt toch >t tot Orali te reiken. Oppositieleider Zuid-Korea weer politiek actief SEOUL De regering van Zuid- Korea heeft vandaag het verbod op politieke activiteiten van oppositie leider Kim Dae-Jung opgeheven. Die opheffing geldt ook voor der tien andere oppositieleden. Een regeringswoordvoerder zei dat Kim nu vrij is zijn woning in Seoul te verlaten, hetgeen hem na zijn te rugkeer uit ballingschap in de Vere nigde Staten was verboden. Kim mag zich daarentegen nog niet aan sluiten bij een politieke partij, van wege een voorwaardelijke gevange nisstraf van twintig jaar voor sa menzwering tegen de staat. FRANSE ZAKENMAN: Mengele woont in nazi-oord in noorden van Paraguay LYON Josef Mengele, de beruchte nazi-arts van het concentratiekamp Auschwitz, bevindt zich in een toevluchtsoord voor nazi's in het noorden van Para guay. Hij leeft daar onder zijn eigen naam. Dit heeft een Franse zakenman, die anoniem wil blijven, gisteren laten weten aan het Franse dagblad Lyon Matin. Hij zegt zijn informatie gekregen te hebben van vrienden, die in Noord-Paraguay wonen en Mengele herkend hebben. Het Nazi-toevluchts oord ligt volgens hem bij de stad Filadelfia in Para guay. Mengele wordt gezocht voor de dood van hon derduizenden mensen in Auschwitz. De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zal tijdens zijn bezoek aan Paraguay in juli, de zaak-Mengele aansnijden om achter zijn verblijfplaats te komen. Bedwelmende kus van „zoenende bandiete ATLANTIC CITY Een aantrekkelijke 20-ja rige vrouw, die in Amerika als de „zoenende bandiete" bekendheid kreeg, is deze week op gepakt na een beroving in een van de casino's in Atlantic City. Marguèrita de los Santos, ge boren in de Dominicaanse Republiek, wordt er van beschuldigd dat zij haar slachtoffers be roofde, doordat zij tijdens een lange, gepassio neerde kus een krachtige verdovingspil uit haar mond in de hunne stopte. „De pil werkte vrijwel meteen", aldus rechercheur Dan Rispo- li. „Als het slachtoffer buiten westen was. werd hij beroofd van kostbaarheden en geld". De zoenende bandiete wordt tevens beschuldigd van het in gevaar brengen van haar slachtof fers. Het middel dat zij gebruikte maakt ie mand 10 tot 12 uur bewusteloos en kan fataal zijn voor iemand met een zwak hart. REAGAN WIL GELD VOOR MX-RAKET WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gisteren gepleit voor meer geld van het Congres voor de bouw van de omstreden MX- raket. De president hield zijn pleidooi voor ongeveer dertig Republikeinse le den van het Huis van Afgevaardigden, van wie velen afwijzend staan tegen het kostbare plan om de intercontinentale MX-raket verder te ontwikkelen. Het Congres neemt binnenkort een beslissing. Deze raket zou om zijn on kwetsbaarheid te vergroten permanent tussen een aantal opslagsilo's moeten „rondreizen". Volgens Reagan zal Moskou de stemming over de MX met grote aandacht volgen om de vastberadenheid van de VS te peilen. De kansen op een ak koord zijn aanzienlijk groter dan „wanneer we inbinden en eenzijdig onze bewapening inkrimpen zonder dat de Russen maar iets hoeven te doen", al dus Reagan. Inmiddels heeft de socialistische Italiaanse premier Craxi tijdens een bezoek aan Washington zijn instemming betuigd met het Starwarsplan van president Reagan. Engeland, West-Duitsland en Frankrijk hebben dit al eerder gedaan. len k| OUWV irtiesj(Van onze correspondent 3recatd Jongbloed) isen RUSSEL Nederlandse ten, AVO-generaals klagen een tekort aan veilig- van idsmaatregelen. ^er sinds de aanslagen n terreurorganisaties op en het secieigement van de CCC de \fyrijdende Communisti- in he Cellen), dat in het generaals het t k0ielwit zullen zijn van vfnslagen, is de bewaking erk l|n hoge NAVO-militai- 11 wjn zeer verscherpt. Maar andt' meeste Nederlandse ^j^neraals blijken buiten «j vo deze maatregelen tè val len. Zo heeft de bevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, de Amerikaanse generaal Ro gers, altijd een lijfwacht bij zich en wordt hij zelfs regel matig per helikopter thuisge bracht, waar camera's en een zestal Amerikaanse veilig heidsagenten over zijn veilig heid waken. Ook de Neder landse generaal Cor de Jager, chef van het Militair Comité van de NAVO, kan geen stap verzetten of hij wordt door veiligheidsfunctionarissen in de gaten gehouden. Voor hoge militairen van an dere NAVO-lidstaten worden door hun eigen ministeries van defensie ook alle mogelij ke maatregelen ter bescher ming genomen en dat steekt schril af bij de voorzorgsmaat regelen, die de Nederlandse regering neemt voor haar ge neraals. Bij de bewakings dienst van het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel is men steeds weer verbaasd over het feit dat bezoekende Nederlandse generaals arrive ren in (middenklas) auto met chauffeur zonder verdere vei ligheidsvoorzieningen. Het zijn niet alleen de terreu rorganisaties, die het mogelij kerwijs op het leven van gene raals hebben voorzien. Vol gens een recent rapport van het Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS) in Londen, dat in NA- VO-kring nogal wat opzien baarde, zijn in geval van een crisis de generaals ook het doelwit van speciaal daarvoor opgeleide Russische eenheden, de zogenaamde Spetsnaz. Het rapport, dat samengesteld kon worden dankzij de medewer king van een Russische over loper, zegt dat de Spetsnaz worden opgeleid om aan de vooravond van een oorlog aanvallen uit te voeren op kerninstallaties en op gene raals en politici. De schatting dat er 26.000 Rus sische commando's bij de Spetsnaz betrokken zijn, wordt in NAVO-kringen te hoog ge acht, maar zij gaan er wel van uit dat de Spetsnaz onderge bracht zijn bij 16 leger- en 4 vlooteenheden. De bedoeling is dat zij, getraind als zij zijn in sabotagedaden, moorden en het spreken van vreemde ta len, aanvallen uitvoeren op kwestbare doelen, diep in vij andelijk grondgebied. Hoewel de NAVO het laatste jaar de beveiliging van de nu cleaire bases in Europa heeft verbeterd blijft de kwetsbaar heid van raketbases een bron van grote zorg. Dat de beveili ging van personen altijd een groot probleem is duidelijk. Maar in Brussel en Bergen, waar de top van de NAVO woont en werkt, is het opmer kelijk dat alle lidstaten hun hoge militairen met de nodige zorg voor de veiligheid omrin gen, terwijl het Nederlandse ministerie van Defensie geen enkele poging onderneemt de eigen hoge militairen te be schermen. Desi Bouterse (links) en de tweede man van Libië. Jalioud, (rechts) ondertekenen on der het oog van hun medewerkers de verdragen, waarmee Libië en Suriname tot eco nomische samenwerking besloten. TRIPOLI De Surinaamse bevelhebber Desi Bouterse en premier Udenhout hebben hun vierdaags bezoek aan Li bië afgesloten met de onderte kening van een akkoord inza ke economischè samenwer king tussen beide landen. Bijzonderheden over de in houd ervan zijn niet meege deeld. Tijdens het bezoek is Bouterse ontvangen door de Libische leider, kolonel Kha- daffy. Wat zij besproken heb ben is evenmin bekendge maakt. De Surinaamse delegatie, die gisteren naar Paramaribo te rugkeerde, werd op het vlieg veld van Tripoli uitgeleide ge daan door Libische stafchef Abdulsalam Jalioud en ver scheidene andere officieren van de Libische strijdkrach ten. In het buitenland wordt deze week de inter nationale week van de vrouw gevierd. In Nederland gebeurt dit op 6 maart. Ter gele genheid hiervan publiceren wij een artikel over Simone Veil, in Frankrijk een van de voornaamste pleitbezorgsters voor verbete ring van de positie van de vrouw. PARIJS In deze tijd, waarin extreem-rechts in Frankrijk steeds meer ter rein wint is Simone Veil een van de weinige figu ren uit de traditionele rechtervleugel die haar populariteit heeft weten te bewaren. In de opiniepei lingen van de afgelopen tien jaar verschijnt haar naam telkens weer boven aan de lijsten en het pu bliek beschouwt haar als een betrouwbaar en poli tiek integer persoon. Simone Veil mag zich geluk kig prijzen nog in leven te zijn. In de oorlog kwam ze in Auschwitz terecht, waar haar meeste familieleden omge bracht zijn. Zij overleefde ech ter Auschwitz, ging na de oor log rechten studeren en klom snel omhoog in het gerechte lijk apparaat om uiteindelijk te belanden op het ministerie van justitie. Als minister van gezondheid onder president Giscard d'Es- taing kwam ze voor het eerst in de publieke belangstelling te staan. Het was Simone Veil die een beperkt abortus-wets ontwerp door het parlement zou sturen. Het wetsontwerp, onderdeel van Giscards pro gramma voor een nieuw en li beraal Frankrijk, leek voor Si mone Veil op een politieke zelfmoord uit te draaien, maar in feite gebeurde juist het te genovergestelde: het wetsont werp werd aangenomen. Haar inspanningen werden enorm gewaardeerd in een land dat naar modernisering hunkerde. Het versterkte bovendien haar politieke geloofwaardigheid vooral onder de vrouwelijke kiezers, die zich nu eindelijk eens met een politieke figuur konden identificeren. Mannenbolwerk Terugblikkend op die periode zegt ze dat het feit dat zij een vrouw was in een parlement, dat bijna alleen uit mannen bestond, haar toen zeker ge holpen heeft. Volgens haar zou alleen een vrouw, sprekend uit naam van de Franse vrou wen, het voor elkaar krijgen een dergelijke wet door dit mannelijke bolwerk te krijgen. In 1979 werd ze lid van het Europees Parlement en begon ze aan een nieuwe fase in haar carrière. Ze is een toegewijd voorstandster van de Europese Gemeenschap. Tijdens haar tijd als succesvolle en populai re voorzitter van het Europar lement dwong ze veel respect af voor de diplomatieke ma nier, waarop zij lastige parle- mentsdebatten wist af te han delen. Deze Europese kant van haar politieke loopbaan kan verras send genoemd worden voor ie mand die tot zo'n chauvinisti sche natie behoort als Frank rijk is en die zichzelf beschrijft als „liberaal in de ouderwetse, Britse zin van het woord", wanneer haar gevraagd wordt om zichzelf politiek aan te dui den. Zelf vindt ze de Fransen echter „te veel bezig met Frankrijk zelf'. Er is ongetwij feld een duidelijk verband tus sen haar verleden als balling en haar voorkeur voor een Europese Gemeenschap, die in zoverre een succes is dat een oorlog tussen Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland nu voor het eerst sinds eeuwen ondenkbaar is geworden. Tijdens de laatste verkiezingen voor het Europees Parlement kwamen de Franse binnen landse politieke problemen duidelijk naar voren. Simone Veil, kandidate van de onge lukkig uitgevallen coalitie van de UDF (de liberalen) en de RPR (de gaullistische partij, geleid door de ambitieuze bur gemeester van Pariis, Jacques Chirac) moest teleurgesteld toegeven dat de uitslag niet zo positief was als ze had ge hoopt. Van Simone Veil wordt vaak gezegd dat ze een goede persoonlijke band met burge meester Chirac heeft en dat ze een goede kans maakt op het premierschap, mocht Chirac ooit president worden. Menselijke uitstraling Opvallend aan Simone Veil is haar warme, menselijke uit straling. Ze is een mens van' vlees en bloed, met alle emo ties en angsten die daar bijho ren. Ze gaat recht door en in formeel te werk, hetgeen de Fransen erg aanspreekt. „Het publiek mag mij omdat ik de zelfde taal spreek, dezelfde vergissingen maak als zij", is haar eigen commentaar. „Ik ben een van die vrouwen die gelooft dat de je de femi nistische strijd en het gevecht voor een carrière niet los van elkaar kan zien. Het is onzin vrouwen wijs te maken dat ze terug de keuken in moeten, meer kinderen moeten krij gen, of dat ze niet hoeven te proberen hogerop te komen dat nemen ze niet meer maar de mannen zouden dat wel prettig vinden, niet?" Het is bijna onvermijdelijk dat Simone Veil vergeleken wordt met die andere vrouw uit de rechterhoek, Margaret That cher. Maar „la dame de fer", zoals de Britse premier in Frankrijk wordt genoemd, heeft niets van de warmte en de sympathie die Simone Veil bij het publiek oproept. Hoe wel deze laatste moet werken in een meer door mannen ge domineerde maatschappij, waar vrouwen nog maar net begonnen zijn met het verove ren van hun rechten, dwingt ze bij iedereen respect af. Wanneer er conflicten zijn, dan hebben die een politieke oorzaak en niet een persoonlij ke, zo meent ze. Het is voor Simone Veil tegen woordig niet langer mogelijk de interne politieke machts strijd in Frankrijk te ontwij ken. De opkomst van Le Pen en zijn Nationale Front heeft het politieke beeld veranderd en de hieruit voortkomende spanningen hebben sommige fundamentele tegenstrijdighe den in de positie van Simone Veil naar voren gebracht. Ze heeft geen goed woord over voor de socialisten. Als joodse vrouw die politiek rechts geo riënteerd is. heeft ze ook te maken met dit deel van rechts dat bepaald niet bekend staat vanwege zijn sympathieke kijk op vrouwen of joden. Tij dens openbare bijeenkomsten wordt ze geregeld beledigd persoonlijk, maar ook als sym bool voor vrouwen en joden. Onlangs zei ze hierover: „Wanneer je bereid bent om als vrouw naar voren te tre den in een door mannen be stuurde maatschappij en als jood in een door kampen ge markeerde maatschappij, dan vorm je een minderheid en moet je vechten". Copyright The Guardian ran onze correspondent Gerard Kessels) ^ONN Ondanks de be daren van Frankrijk en [>oral Engeland blijft ;t-Duitsland vasthou- i aan een verplichte in- ring van katalysatoren auto's met ingang van 1989. Daarmee ris keert Bonn een ernstig conflict binnen de Euro pese Gemeenschap. Brussel wil de invoering van de katalysator (een apparaat dat de uitlaatgassen van auto's door naverbranding minder schadelijk maakt voor het mi lieu) pas in een latere fase. Voor Bonn is dat onaanvaard baar, gezien de grote schade die uitlaatgassen en zure regen in de bossen aanrichten. Onge veer 60 procent van het bosbe- stand is dood of aangetast. Mi nister van binnenlandse zaken Zimmermann heeft nu be paald dat de Bondsrepubliek desnoods alleen in 1989 de ka talysator verplicht stelt. Aan die beslissing zijn tal van risi co's verbonden. Bonn rekent al op klachten bij het Europese Hof. Auto's uit andere EG-lan- den die in de Bondsrepubliek worden ingevoerd, moeten dan immers ook van een kata lysator zijn voorzien zijn. In Engeland, Frankrijk en Italië wordt dat gezien als een onge oorloofde handelsbarrière. „Maar uit nationaale belang moeten wij aan ons uitgangs punt vasthouden", aldus rege ringswoordvoerder Peter Boe- nisch. ID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Peres haalt fel uit naar Likoed i) Een goed half uurtje later waren smidje Ver- ilen en heer Jacob van Uylen In Gravendrecht ingekomen en stonden ze voor de Oude Ha- in. Een schok van herkenning sidderde door *0Itnidje Verholen's hersens heen. Die Oude Ha- Ijgftn bestond nog en dat rijtje oude pakhuizen in de overkant spiegelde zich ook in het mo- 'enBrne Gravendrecht nog nét zo in het water als "de tijd van Jacob van Uylen.... „Ginds over brug, achter die oude pakhuizen, daar vindt een onguur zeemansbuurtje", zei Jacob van Giéten. „Daarom verschafte ik U deze zwarte antel met bijpassende hoge hoed. Zo draagt kleding van onze tijd en valt ge minder op. fcgrijpt ge. Als ge dat buurtje nu hebt door- 2 ruist, dan komt ge bij de Nieuwe Haven, seig- eur Verholen. Bij de derde pier is de ligplaats van de Albatros. Ga erheen en geef mijn zoon de oude familiekroniek. Vervoeg U vervolgens weer hier aan de Oude Haven op mijn kantoor. Het adres is Oude Haven 5. Tot straks seigneur Verholen. Veel geluk". Met die woorden nam de Heer van de Uylenborgh afscheid van de smid, die zijn zwarte mantel dicht om zich heen sloeg en op weg ging naar de Albatros. Het was intussen weer gaan sneeuwen en het was koud, bar en boos koud. „Het is toch werkelijk inte ressant", mompelde de smid. „Dat oude haven kwartier is bijna niet veranderd. Daar vind je ook in ónze tijd nog hele stukken van terug...." Zo peinzend rondde hij de hoek van het Zak kendragersstraatje, daarbij op pijnlijke wijze in botsing komend met een fors gebouwde figuur, die nijdig keek en een hondezweep in de hand meevoerde JERUZALEM/TUNIS De Israëlische premier Peres heeft gisteren in het parlement fel uitgehaald naar aanhangers van de harde lijn binnen zijn kabinet. Hij verweet hen de Egyptische vredesvoorstellen af te wijzen, omdat zij bang zijn voor het idee van vrede. Hoewel Peres geen namen noemde, waren zijn uitvallen duide lijk gericht tegen het rechtse Likoed-blok, de belangrijkste coali tie-partner van Peres' Arbeiderspartij. Peres zei dat de Egypti sche voorstellen serieus moeten worden benaderd en niet het onderwerp mogen worden van partijpolitiek geharrewar. On danks het feit dat de Likoed-leden tijdens het vier uur durende debat de schijn van eenheid in het kabinet hooghielden door harde kritiek op Peres achterwege te laten, maken waarnemers uit de toon van de premier op dat de Egyptische voorstellen tot een conflict tussen Likoed en de Arbeiderspartij hebben geleid. Jordanië heeft zijn goedkeuring gehecht aan twee amendemen ten op het akkoord van 11 februari tussen koning Hoessein en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Dit heeft de PLO- woordvoerder, Abdel-Rahmane, gisteren in Tunis verklaard. De PLO-delegatie, die maandag een bezoek had gebracht aan Am man, is met koning Hoessein tot overeenstemming gekomen over het Palestijnse recht op zelfbeschikking, indien Israël zich terugtrekt uit de bezette gebieden. Ook zou overeengekomen zijn dat de PLO direct betrokken wordt bij een eventuele vre desconferentie. (ADVERTENTIE) de barokke pracht van deze ebben wt| een 8-daagse luxe touring carrots naar Oostenrijk georganiseerd Het ver trek Is zaterdag, waarop vanuit Den Haag en Rotterdam vla Venlo. Keulen, Frankfurt, Wurzburg naar het over nachtingshotel In Gelselwtnd wordt gereden Zondag gaat het vla Neurenberg door het Donaudal. Passau, Llnz en St. Polten naar Laaben In het Wienerwald. Geto- geerd wordt In het sfeervolle hotel Laabnerhof. gelegen In een natuurri|ke omgeving met goede wandelmogel.|k- heden. Maandag rondrit door Wenen met o a bezoeken aan de St. Stephansdom. de Staatsopera. de Kapuo- nersgrube en de Oonaulurm, onder leiding van een Nederlandse gids Tijdens de avonduren bezoek aan het Prater. Dinsdag staan de Hofburg met (Indien geopend) wandeling m de prachtige omgeving ven het hotel worden gemaakt en o er 's middags gelegenheid STJ*0 "f60*0 ,e v«,k»r|neo of te winkelen. Vrijdag vertrek via St Polten naar Salzburg weer een r00^ rr" o*"»**» O—0«*eld gegeven orrue lunchen. Vla Rosenheim. Munchen naar Geisef- Zaterdag vla Frankfurl langs de Ri|n terug naar KOntga- winter voor de lunchpauze en vervolgens naar omgeving per persoon op basis van a opera, operette of concert. Woensdag volle dagtocht door het Wienerwald met eventuele boottocht Krom a-Melk en bezoek aan de ab dij. a Avonds bezoeken we een Heurlgen (wijngaarde nier) In het wijndorpje Grlnztng Donderdag kan s mor- dlner) inclusief het afscheidsdiner doch zonder de diverse entreeprijzen Er zijn een drietal t-persoons kamers beschikbaar Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), fluTWlA/W*T POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5