Een visje kan helpen tegen cholesterolgehalte in bloed Harde acties tegen studiebeurzenplan Bedoelt u mij Vakbeweging en gemeentem kraken WWV-voorste^ ONDERZOEK IN ZEVEN LANDEN ficidócOotng/nt Opnieuw pleidooi Lubbers voor Europese technologie ONDERZOEK NAAR LEEFGEWOONTEN EN ZIEKTE Samenwerking tussen Nederland en Duitsland bij beroepsopleidingen Ja, gewoon om te helpeng BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 6 MAART 1985 PAGINJU- Dl (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Premier Lubbers heeft er gisteren in Brussel bij de nieuwe voorzitter van de Eureopese Commissie Jacques De- lors op aangedrongen, dat er snel initiatieven genomen worden om de Europese technologische kennis te versterken en daarmee de achterstand op de VS en Japan te verkleinen. Lubbers, die dit punt al inbracht op de laatste Europese top in Dublin, gaat ervan uit dat het onderwerp grote aandacht krijgt op de komen de top in Brussel. „Alleen als de handel tussen de lidstaten wordt bevrijd van nog steeds bestaande belemmeringen, zal dat het bedrijfsleven de noodzakelijke impulsen voor technische ontwikkelingen verschaffen", aldus Lubbers. De premier pleitte opnieuw voor een vereenvoudiging van de grensformaliteiten, mogelijkheden om opleidingen over de grenzen heen met elkaar te koppelen en de verbetering van het overleg tussen de sociale partners, indien de technologie wordt ingevoerd. Heeft de voeding méér met het krijgen van kanker en hart en vaatziekten te maken dan bijvoorbeeld rokenVerande ren de risico's met het ouder worden? Welke verbanden zijn er te ontdekkenWat heeft het eten van vis te maken met de verlaging van het cholesterol in het bloed? De ant woorden op die vragen vindt niet alleen de jonge prof.dr.it. D. Kromhout (35) uit Leiden van het grootste belang, maar eigenlijk zit de gehele medische wereld, en met haar de mensheid, daarop te wachten. In Zutphen „loopt" al 25 jaar een uniek bevolkingsonder zoek dat na een jaartje stilstand deze week wordt hervat. Het onderzoek maakt deel uit van een zogenaamde zeven landenstudie, die in 1958 is begonnen. In Zutphen is sinds 1960 veel informatiemateriaal verzameld over de rook-, drink- en voedingsgewoonten van 870 mannen. Vier pro cent van hen bleek nooit te hebben gerookt. Vastgesteld is, dat een omgekeerd verband bestaat tussen longkanker en de consumptie van provitamine A, voedings vezel, vitamine C en zetmeel. Opmerkelijk is, wat de strijd tegen hart- en vaatziekten betreft, dat het eten van vis een belangrijk wapen blijkt te zijn. In Zutphen werd duidelijk, zoals gisteren gemeld, dat mannen die meer vis aten, een lager risico hadden voor het ontstaan van een hartinfarct. Wij spraken met professor Kromhout in het Warnsveldse ziekenhuis het Nieuwe Spittaal. Sinds 1 september vorig jaar heeft hij in Leiden de leeropdracht over voeding en voedingsepidemiologie aan het Instituut voor Sociale Ge neeskunde. ZUTPHEN Dierlijk vet kan zuren bezitten die gunstig zijn voor de bestrijding van choleste rol in het bloed. Choles terol is mede verant woordelijk voor het ont staan van hartinfarcten. ,,Ja", zegt prof. Krom hout uit Leiden, „het plaatje ligt dus toch veel genuanceerder en veel ingewikkelder dan veel al is gedacht. Kokosvet, toch wel plantaardig, be zit veel verzadigde vet zuren en dus kun je niet altijd blijven volhouden dat je alleen plantaardig vet moet eten. Vis, dui delijk een dier, heeft bij voorbeeld veel onverza digde vetzuren in het vlees, zodat je voorzichtig mag zeggen, dat het eten van vis de kans op een hartinfarct verlaagt. Het ligt er maar aan, wat je eet". Professor Kromhout kan dit allemaal beweren, sinds hij het in 1960 door prof.dr. F. van Buchem in Zutphen be gonnen bevolkingsonderzoek heeft voortgezet. Van Bu chem begon van 1960 tot 1975 duizend mannen van middel bare leeftijd te onderzoeken. Eerst werd nagegaan welke factoren van belang zijn voor het ontstaan van hart- en vaatziekten. Later zijn ook verbanden tussen leefge woonten, zoals roken en voe ding, en het ontstaan van kanker onderzocht „Dit is inderdaad een uniek onderzoek",, vindt professor Kromhout. „Behalve in Zut phen worden soortgelijke on derzoeken uitgevoerd in Fin land, Italië, Joegoslavië, Griekenland, Japan en Ame rika. Er zijn in het geheel 13.000 mannen bij betrokken. Het onderzoek heet de ze- ven-landenstudie, waarvan professor Ancel Keys in Min neapolis (Minnesota, USA) de leiding heeft". Volgens pro fessor Kromhout zijn tussen 1960 en 1978 de Zutphense mannen vijftien keer onder zocht. Deze week begint het zestiende onderzoek. Wat gaat er np gebeuren? Gewoonten Professor Kromhout: „Dit onderzoek bestaat uit een medisch en een voedingson derzoek. In de eerste plaats zullen 550 mannen, die al sinds 1960 aan het onderzoek meedoen, opnieuw worden onderzocht. Daarnaast wordt een groep van vijfhonderd mannen van dezelfde leeftijd (65 tot 84 jaar) voor het eerst uitgenodigd. Zo is het moge lijk na te gaan of door het meedoen aan het onderzoek bijvoorbeeld de rook- en voe dingsgewoonten veranderen. Het medisch onderzoek be staat uit een lichamelijk on derzoek, waaronder de me- Ook uit het onderzoek in Zutphen werd duidelijk dat mensen die meer vis eten een lager risico hebben voor het krijgen van een hartinfarct. „Eet maar een visje", zegt prof. Kromhout uit Leiden. ting van de bloeddruk; het opnemen van een elektrocar diogram en het afnemen van bloed. Vijf medici verrichten dat onderzoek onder leiding van professor Arntzenius, emeritus hoogleraar cardiolo gie. Ook doet de Zutphense internist E.B. Bosschieter, die altijd bij dit grootse project betrokken is geweest, weer Tenslotte volgt thuis nog een voedingsonderzoek, waarbij een vragenlijst wordt inge vuld. Nagegaan wordt, hoe bekende risicofactoren, zoals bloeddruk en cholesterolge halte, evenals voedings-, drink- en rookgewoonten met het ouder worden veran deren. Verder wordt onder zocht of deze factoren ook op oudere leeftijd invloed op hart- en vaatziekten en kan ker hebben. In Finland is het vorig jaar zo'n onderzoek uit gevoerd en in Italië gebeurt dat de komende zomer", ver telt professor Kromhout. Verandering „Er zijn aanwijzingen dat, als je op je zeventigste nog rookt, er minder risico's voor het krijgen van deze ziekten be staan, dan wanneer je op je veertigste rookt. Dat is hele maal niet zo vanzelfsprekend als het lijkt. Er is ook nog heel weinig over bekend. V/ij willen weten of, en zo ja hoe, risicofactoren veranderen als mensen ouder worden. Ook wordt nog nagegaan of men sen die in het veertigste le vensjaar een hoge bloeddruk hadden, die ook nog (hoger of lager) hebben op hun ze ventigste. Het unieke van dit onderzoek is, dat het zich over tientallen jaren uit strekt". Uit de tot nu toe gepubliceer de resultaten van de zeven landenstudie is gebleken, dat in de landen waar de mensen een verzadigd (dierlijk) vet rijke voeding gebruiken, het cholesterolgehalte in het bloed hoog is, evenals de sterfte aan het hartinfarct. „Tevens bleken in alle lan den het cholesterolgehalte, de bloeddruk en het roken van sigaretten belangrijke voor spellers te zijn voor het ont staan van een hartinfarct. Ook werd in Zutphen duide lijk dat de mannen die meer vis aten een lager risico voor het ontstaan van een hartin farct hadden. Het eten van veel voedingsvezels uit brood, aardappelen, groenten en fruit ging gepaard met een lage sterfte aan kanker. Liever een visje Internationaal wordt onder zocht hoe hoge bloeddruk kan ontstaan, althans er wordt nagegaan welke facto ren daarbij van belang zijn. Voor dit onderzoek worden honderd mannen en honderd vrouwen van 20 tot 59 jaar uit Zutphen uitgenodigd. Veertig landen doen aan het gehele onderzoek mee", laat professor Kromhout weten. Over één punt maakt hij zich zorgen, en dat is de volgens hem spectaculaire verhoging, van het alcoholgebruik. „Het matige gebruik van alcohol kan voor mensen met een te hoge cholesterolgehalte wel goed zijn, maar het overmati ge gebruik is zonder meer schadelijk. Eet maar een vis je...". BOB BIRZA ld UH aai TIENDUIZENDEN WERKNEMERS ZULLEN DIRECT IN BIJSTAND BELANDEN 1yg' DEN HAAG Wanneer eind april, begin mei het nieuwe studiefinancieringsstelsel van minister Deetman in de Twee de Kamer wordt behandeld zal de Landelijke Studenten Vak bond (LSVB) „geen middel on beproefd laten om de publieke opinie te mobiliseren". Hierbij wordt onder meer gedacht aan het bezetten van universitaire gebouwen. Het plan is voorts de studenten op te roepen zich massaal voor bijstand te mel den. Dit zei een woordvoerder van de LSVB gisteren, na af loop van een onderhoud met Deetman over de studiefinan ciering. De studentenvakbond geeft de voorkeur aan het oude finan cieringsstelsel boven het nieu we, dat „maatschappelijk on aanvaardbaar" wordt geacht. In een eigen nota noemt de studentenbond Deetmans plan funest voor de toegankelijk heid van het (hoger) onder wijs. Dit geldt vooral voor stu denten uit de lage inkomens groepen en voor zogeheten tweedekansers, onder wie veel vrouwen en mensen met bui tenlandse ouders. Het zit de studenten ook dwars dat mensen van 27 jaar en ou der van het nieuwe stelsel zijn uitgesloten. „Hiermee wordt het tweedekans-onderwijs om zeep geholpen", aldus de LSVB. Blijkens aan het CBS ontleende cijfers zal het aantal studenten in het wetenschap pelijk onderwijs van 167.000 in 1984 tot 90.000 in 1987 dalen. Een deel van die daling is vol gens de vakbond te verklaren uit het wegvallen van de 27-plussers in het wetenschap pelijk onderwijs. De studenten concluderen dat het plan van de minister niet anders dan een „enorme bezuinigingsope ratie" is waarmee zeker 15.000 arbeidsplaatsen in het weten schappelijk onderwijs op de tocht komen te staan. Het plan van Deetman heeft, aldus de bond, verder een for se denivellering van inkomens tot gevolg. De minister wil zo als bekend iedere student een basisbeurs geven, onafhanke lijk van het ouderlijk inko men, van 8275 gulden. Het res terende deel moet door de ou- Organisaties staken boycot tegen Duracell UTRECHT Konsumenten Kontakt, Natuur en Milieu en Milieudefensie zullen het pu bliek niet langer oproepen tot een kopersstaking tegen de batterijenfabrikant Duracell. Kort na het begin van de boy cotactie heeft de fabrikant aan de organisaties laten weten dat ze binnen vier jaar zal stoppen met de verkoop van de voor het milieu schadelijke „kwikk noopjes". Dat zijn kleine kwi- koxyde batterijtjes voor ge hoorapparaten. Het bedrijf heeft de drie organisaties ver der laten weten, dat het de consumenten voortaan zal aanmoedigen lege kwikbatte rijen in te leveren voor herge bruik van zware metalen. De oproep tot een kopersstaking tegen Union Carbide, ook een batterijfabrikant, blijft wel ge handhaafd. CDA-voorzitter Bukman leider Europese christen democraten BRUSSEL CDA-voorzitter Piet Bukman is gisteren in Brussel verkozen tot president van de Europese christen-de mocraten (EVP). In zijn eerste speech als EVP-voorzitter stel de Bukman dat er in de EG een betere besluitvorming moet komen. Hij ziet als een van de prioriteiten dat beslui ten in de EG met meerderheid tot stand moeten kunnen ko men en niet moeten blijven hangen op het dwarsliggen van één van de lidstaten. ders bij worden gedragen. Zijn zij daartoe niet in staat dan kan rentedragend worden ge leend. De beursstudent, die'bij moet lenen, zal na zes jaar studie zo'n 19.500 gulden hebben ge leend, zo heeft de LSVB bere kend. Wordt deze schuld in vijftien jaar tegen een rente percentage van 9 procent afge lost, dan moet in totaal 48.658 gulden worden afgelost (270 gulden per maand). De ouders van niet-beursstudenten (de ouders verdienen teveel om in (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Nederland en Duits land willen gaan samenwer ken op het gebied van de be roepsopleidingen. Daarbij zal vooral bekeken worden hoe nieuwe technologieën in de beroepsopleidingen kunnen worden opgenomen. Boeven- dien zal de uitwisseling van docenten en leerlingen wor den uitgebreid. Dat is het re sultaat van het overleg dat de Nederlandse staatssecretaris van onderwijs Ginjaar-Maas gisteren in Bonn voerde met Schoolgeld deeltijd onderwijs omhoog DEN HAAG Minister Deet man van Onderwijs wil de cur susgelden voor het deeltijdon derwijs per 1 augustus fors ver hogen. Zo zal het schoolgeld voor de opleiding aan de moe dermavo met veertig gulden omhoog gaan naar tweehonderd gulden per jaar. Wordt een havo- of vwo-opleiding in deel tijd gevolgd dan moet rekening worden gehouden met een ver hoging van 270 gulden naar 390 gulden per jaar. Het gaat hierbij om maximale bedragen bij het volgen van twaalf lessen per week (drie avonden per week). aanmerking te komen voor een beurs) daarentegen, hou den van de nieuwe financie ring 3.324 gulden over. In zes jaar loopt dit bedrag op tot mi nimaal 16.387 gulden. Volgens de LSVB komt dit er op neer dat als de ouders het geld uitzetten tegen zes procent zij in vijftien jaar ruim 47.000 gulden sparen. „De huidige beursstudent betaalt dus de ouderlijke onafhankelijkheid van de studerenden uit de hoge inkomensgroepen in de toekomst", zo concludeert de studentenvakbond. haar Duitse collega, staatsse cretaris Pfeifer. In de Duitse beroepsopleidingen, die vrij wel geheel door het bedrijfsle ven betaald worden, staat de praktijkervaring centraal. In Nederland daarentegen blijft ook tijdens de beroepsoplei ding „de school" een belangrij ke rol spelen. In Nederland wordt nu getracht een grotere plaats in te ruimen voor de praktijkervaring, terwijl in Duitsland erkend wordt dat vooral bij de nieuwe technolo gieën een sterke theoretische opleiding noodzakelijk is. DEN HAAG Vakbewe ging en vertegenwoordi gers van gemeenten en so ciale diensten hebben gis teren ongezouten kritiek geuit op de WW V-plan nen van het kabinet. Op een gisteren in Den Haag gehouden hoorzitting hiel den de critici de vaste ka mercommissie Sociale Za ken en Werkgelegenheid voor, dat de verzwaarde eisen om voor een uitke ring krachtens de Wet Werkloosheidsvoorziening in aanmerking te komen, er toe zal leiden dat vele tienduizenden werklozen direct na het onvrijwillig beëindigen van hun dienstverband in de bij stand zullen komen. Het is allemaal begonnen met de derde Europese richtlijn die de lidstaten voorschreef de on gelijke behandeling van man nen en vrouwen in de sociale zekerheid ongedaan te maken. Dat moest voor het einde van 1984 zijn gebeurd. Op een WWV-uitkéring hebben vrou wen die geen kostwinner zijn vooralsnog geen recht. De WWV is een twee jaar duren de uitkering (70 procent) die volgt na een half jaar WW (70 procent), alvorens men in de bijstand belandt. Om de veran deringen aan te brengen in de WWV heeft het kabinet zes jaar de tijd gehad. In het najaar van 1984 diende staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgele genheid een wetsontwerp in dat er op neerkwam dat ook gehuwde mannen die geen kostwinner zijn, het recht op WWV werd ontzegd. Dat wetsontwerp werd door de Kamer verworpen. Hierdoor onstond de situatie dat het ka binet niet tijdig aan de richt lijn kon voldoen. Reden voor de FNV om naar de rechter te stappen. Deze bepaalde, begin dit jaar, dat er voor 1 maart een WWV nieuwe stijl zou moeten zijn, met terugwerken de kracht tot 1 januari 1985. Wederom bleek het kabinel niet bij machte de wet tijdig te regelen. Weliswaar kwam staatssecretaris De Graaf met een nieuw wetsonwerp, maar een meerderheid in de Kamer eiste dat de procedure van hoorzitting en SER-advisering in acht zou worden genomen. Referte-eis De Graaf wil de gelijke behan deling financieren door de duur van de WWV-uitkering voor werklozen, jonger dan 35 jaar, met een half jaar te be perken. Daarnaast wil De Graaf de „referte-eis", dat is het aantal weken dat men aaneen moet hebben gewerkt om voor WWV in aanmerking te komen, verlengen met een half jaar tot 2,5 jaar. De FNV besloot maandag de Staat wederom in kort geding voor de rechter te dagen. Hel geding dient dinsdag 12 maart voor de Haagse rechtbank. FNV wil dat het kabinet, straffe van een dwangsom L tien miljoen gulden per met terugwerkende krai gehuwde vrouwen recht g< op WWV. k Tijdens de hoorzitting w^k gisteren door de vakbeweg naar voren gebracht dat deze tijd van massa-werkltw heid veel mensen niet aan eis van 130 weken zullen k, nen voldoen. Vooral bouwv, kers, muzikanten, artiest*® werknemers in de horeca1" de agrarische bedrijftak, ltti zendkrachten en mensen 'U. op contractbasis werken, &V len hiervan de dupe wordeer Het schrijnende relaas van derlid Harm Wolters van'.i.- Voedingsbond FNV, illustrtf dit. Wolters (47) is jarenlP op contractbasis werkzaam weest in de agrarische secieig Momenteel zit hij, na de Wfcrij' acht maanden in jjg w V. Hij heeft dus nog,—., maanden te gaan alvorens' in de bijstand terecht ko!^ Nu doet het geval zich vffisl dat hij een half jaar werk ljn krijgen. Neemt hij dat wi^ 2 aan en wordt hij na zes ma; den werkloos, dan belandt direct in de bijstand. Weijp hij de baan dan heeft hij vo lopig nog recht op WWV. W ters kiest vooralsnog voor i laatste. „Dan hoef ik in i mijn eigen huis nog niet ojj eten". Zwakker Niet alleen de vakbewegi heeft moeite met het w(i-ja voorstel door de CN\ Molendijk het uitspelen van ene zwakke groep tegen andere zwakker groep noemd ook de uitvoering: ganen van de WWV en de stand zijn mordicus tegen. Vereniging van Nederlan Gemeenten wees gisteren der meer op de fraudegev ligheid van het wetsvoors „De sociale diensten zullen, gebrek aan een sluitende gistratie, grote moeite, hebl om het reële arbeidsverlei vast te stellen", aldus VNG-woordvoerder. Bov dien vrezen de gemeenten i extra kosten opgezadeld worden. De vakcentrales CNV en F1 hebben voorgesteld om de lijke behandeling in de W\ voorlopig te financieren v; uit het Algemeen WerklojHg heidsfonds. Door het uitstelEs® van de stelselherziening socfilf le zekerheid heeft het foi» j namelijk een overschot ruim 1 miljard gulden. Bove^ dien betwijfelen de vakcentl les of gelijke behandeling derdaad de 445 miljoen guldj kost die De Graaf suggere^ Volgens vice-voorzitter Hj^ man Bode van de FNV zijnM& kosten hooguit 130 miljoen. staatssecretaris is in zijn bep^ kening uitgegaan van 26.(jv- r* aanvragen van gehuwde vnj&V wen, volgens Divosa (directe; ren van sociale diensten) is aantal aanmeldingen aanzidj^ lijk lager. Bovendien wai£?£ veel vrouwen als parttirrji^ werkzaam eer zij ontslagr"** werden. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES (ADVERTENTIE) Om mee te doen met Moeders voor Moeders? Prima, als 't zover Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen mc g der te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden v; de zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich nameli j® een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid k: S. verhelpen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moei L doenHet enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvange die vervolgens aan huis wordt opgehaald. jj^ Was hélpen maar altijd zo eenvoudig! |ng Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkoi Voor informatie of aanmelding (lie direkt als u 2 weken over tijd ben kuntu bellen: 04120-62101/62295 <ie de informatrice bij u in de buurt, ha nummer staat in de Gouden Gi k1 onder .Zwangerschap".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4