Toekomst Vliko afhankelijk van zandwinning De Does Tweede WaardbrugGepokt en gemazeld door de eeuwen Studenten terug uit Boven Volta HULDIGING SCHAA TSERS ^DEN OMGEVING Eeidae Soman! WOENSDAG 6 MAART 1965 PAGINA 15 «cket Centrum AVI sÏÏirdt kleiner i pl 1RDWIJK Het Racket jllg-um op het Casino-terrein 'onide Oude Zeeweg wordt jliéenlijk kleiner dan men 1 (b in eerste instantie had i dgesteld Wethouder Van S meldde dit gisteravond otjle vergadering van de v&ommissie voor ruimtelij- drdening. -g( cogt nieuwe plan is niet de ir van woningen opgeno- »f Piet Veentjer, de eige- sni van de grond, sluit niet r (dat de aanvankelijk ge- Me dienstwoningen en ap- zoementen in een volgende le j gerealiseerd worden Op voraag van Rubingh (VVD) tajstigde de wethouder, dat 'oningbouw niettemin een >o^raal onderdeel van het plan blijft. Van de v ibanen uit het oorspron- e plan. verdwijnt er één, handelsgedeelte wordt ter (van 1080 naar 345 :ante meter) en een rac- ill-zaal verdwijnt hele- 1. Verder worden de kan- kleedgelegenheden iger van omvang. le discussie over het nieu- tbouwplan ging het over zaken: aan de ene kant men in de raadscommissie I wel gelukkig met de veel per grootschalige bouw op Jandschappelijk kwetsbare fin (..We moeten blij zijn", s Smit (VVD), maar an- ijds bleek men beducht een verarming van I ien van het te bouwen I. De gevel is vlak en min- 'raai. erkende de wethou- In de commissie bestond gdheid over de toe te kleuren. Het moet geen worden, dat wat aan- betreft, op een industrie ën thuis hoort, merkte Al le (CDA) op. Maar ook 'fpvallende kleuren zouden .oeilijk met de omgeving agen De raadscommissie uiteindelijk akkoord met foorstel van burgemeester 'ethouders om voor het )we bouwplan groen licht LEIDERDORP De eventuele zandwinning ir De Does kan bepalend zijn voor de toekomst var het Leiderdorpse bedrijl Vliko BV. De gemeente heeft het bedrijf geen hin derwetvergunning ver leend, vanwege de over last die het thans aan de Hoogmadeseweg veroor zaakt. Een deel van het bedrijf zou kunnen ver huizen naar de zandwin put, als deze er al zou ko- Het bedrijf verhuurt en trans porteert containers, verricht grond- en sloopwerkzaamhe den en zorgt voor op- en over- l van afval op het terrein i de Hoogmadeseweg. Om wonenden ondervinden over last van het bedrijf. Onder meer het activiteitencentrum voor gehandicapten Gading aan de Hoogmadeseweg. Een vertegenwoordiger van dit centrum zei gisteren bij de Raad van State dat door over last van stank, lawaai en stof de activiteiten, met name in de zomer, ernstig worden bemoei lijkt. Bij de Raad van State diende het door eigenaar H.A. Koen aangespannen beroep tegen de beslissing van de gemeente Leiderdorp om geen hinder wetvergunning te verlenen en tot sluiting over te gaan. Op de zitting bleek dat vooral de overslag en opslag van afval stoffen in geen geval meer aan de Hoogmadeseweg zouden mogen plaatsviriden. De ande re activiteiten zouden, mits ge bonden aan strenge voorwaar den, nog wel daar uitgevoerd kunnen worden. Pogingen om het bedrijf te verplaatsen, gebruik makend van de bijdrageregeling sane ring milieuhinderlijke bedrij ven hebben tot nu toe niet veel resultaat opgeleverd. Er staat echter nog een mogelijk heid open, waarvoor de steun van het provinciaal bestuur is vereist. Leiderdorp heeft be lang bij zandwinning in De Does. omdat zand nodig is voor het opspuiten en bouw rijp maken van onder meer de woonwijk Buitenhof. Als de provincie zandwinning in De Does toestaat, ontstaat daar een zandwinput, die gebruikt zou kunnen gaan worden als regionale stortplaats voor afval en puin. Vliko zou nabij de put het gedeelte van het bedrijf dat zich bezighoudt met de op en overslag van afval kunnen plaatsen. Eigenaar Koen toonde zich gisteren wel bereid tot een eventuele splitsing van zijn be drijf. De gemeentelijke verte genwoordiger maakte echter duidelijk, dat het nog lang niet zeker is dat de provincie zand winning zal toestaan. Wel zal het provinciaal bestuur waar schijnlijk binnenkort een be slissing nemen over deze zaak De advocaat van Vliko drong bij staatsraad Hekkelman aan op een beslissing die het Vliko in ieder geval mogelijk maakt er aan de Hoogmadeseweg een bedrijfsgebouw met garage op na te houden, waarvoor de ge meente dan een vergunning zou moeten verlenen Verder bepleitte hij enig uitstel om het bedrijf gelegenheid te geven de sanering rond te krijgen Uit gesprekken met de provin ciale vertegenwoordigers was hem gebleken dat er mogelijk wel een gunstige beslissing ten aanzien van de zandwinning uit zou kunnen rollen. NA DEELS MISLUKTE MISSIE NOORDWIJK De Leidse studenten die met twee bus jes gereedschappen en mate rialen naar Boven Volta gin gen, zijn weer in Nederland teruggekeerd. Zoals bekend is hun op 2 februari gestarte missie maar gedeeltelijk ge lukt, want zij hebben zelf wel de dorpen Kéra, Kosso en Bobo Diolasso bezocht maar de materialen bleven bij de Algerijnse grens ste ken. Inmiddels zijn de spul len door de Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Noordwijk-Boven Volta via een vervoersbedrijf alsnog richting Burkina Faso (Bo ven Volta) gestuurd. Bij de Algerijnse grens waren de busjes met goederen voor de projecten die Noordwijk in Boven Volta steunt, tegen ge houden. De invoerpapieren waren volgens de autoriteiten niet in orde waardoor de bus sen niet door Algerije mochten rijden Chauffeur Bert Geu- rink, die zichzelf voor het transport had aangeboden, laadde vervolgens alle materi alen en gereedschappen in een van de busjes en keerde daar mee terug naar Nederland. Een hele prestatie, gezien het feit dat het busje zwaar over- beladen was. De inhoud van de bus is direct na aankomst in Nederland, op 14 februari, via een vervoersbedrijf naar Bo ven Volta gestuurd. De kosten van dat duurdere transport worden gedeeltelijk betaald uit de opbrengst van het inmid dels verkochte busje dat Bert Geurink heeft teruggebracht De overige kosten zullen uit de reguliere acties van de Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Noordwijk-Bo ven Volta worden betaald. De studenten mochten hun reis met het andere, lege, busje wel vervolgen. Zij hebben dat afgeleverd bij Frère Isidore van de lagere technische school in Bobo Diolasso waar voor dat ene busje bestemd was als gift. Dat deel van de actie „Een piek voor Boven Volta", die in totaal 6.000 gul den op heeft gebracht, hebben zij dus wel kunnen afronden. Hoe het met de materialen en gereedschappen mis heeft kunnen gaan is bij de Noord- wijkse werkgroep nog onbe kend. want Karei en Jan van Herwaarden hadden zelf de reispapicren geregeld en de ambassade van Algerije had hen voor de reis verzekerd dal alle papieren in orde waren. Leiderdorp tegen Apartheid levert zesduizend gulden op „Voor onze zwarte broeders en zusters die eens vrij zullen zijn Deze woorden sprak Margaret Roest, voorzitter van de werkgroep Leiderdorp tegen Apartheid gisteren in Leiden bij de over dracht van de opbrengst van de collecte voor de ondergrondse vakbeweging van Zuid-Atnka. het SACTU. Deze huis-aan-huiscollecte, die zesduizend gulden opgebracht heeft, is begin februari ge houden tijdens de informatieweek „Leiderdorp tegen Apartheid Uit handen van Peter van der Meer (geheel rechts), penningmeester van de werkgroep, nam de heer Aaron Pemba uit Lusaka (tweede van links) gisteren op symbolische wijze het geldbedrag in ontvangst De heer Pemba is hoofd internationale zaken van het SACTU en op dit moment in Leiden vanwege de actieweek ..Leiden tegen ApartheidBij de overhandiging was ook de heer Godfrey Motsepe (geheel links) aanwezig ais vertegenwoordiger van het ANC (African National Congress) LEIDERDORP Maar liefst 29 Elfstedenschaatsenrijders die de tocht hadden volbracht werden gisteravond door bur gemeester M A. van der Have gehuldigd in het restaurant „In den Hollandschen Tuyn" In het middelpunt van de be langstelling stond wedstrijdrij der Kees Borst, die met een twintigste plaats op iets meer dan elf minuten achterstand op winnaar Evert van Ben- them een enorme prestatie heeft geleverd Wat nog eens werd onderstreept met een ne- nde plaats in de alternatieve fstedentocht die afgelopen weekeinde in Finland werd gehouden. Burgemeester Van der Have overhandigde iedere deelne mer het Leiderdorpse gedenk boek „Langs Jaagpad en Snel weg" Van secretaris Gijs de Groot van de vereniging IJs- sport Leiderdorp ontvingen de deelnemers de brochure „Bijna 100 jaar georganiseerde ijssport te Leiderdorp en Zoeterwoude Hoge Rijndijk" Gehuldigd werden J Beijer. J Bloemen- Ht, W Dekkers, W de Graaf. K van Haasieren, L. Hermans. M Hoedt. A. Hoog- crvorst. Rolf VM Houdt, Ralph van Houdt. R. Hoogen- boom. F van Huis, F les tra. G v d Klaauw F A J Klein. L de Klerk. P Kolk. F Kuijk. K La bots. J de Lange, G. Meindersma. L Mooijman, M Okkers. P Rietkerk. Th Schoots, P Tas. J J Vermeu len en R Vermeulen. W wj_ Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek al gedeeltelijk „ver stoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het vierenzeventigste artikel in deze serie. over de Waar tussen de vijfde zesde Groenesteeg een simpele naam: Waardbrug. de naamgevers van in 1915 aan toe wa- was hun inspiratie licht uitgeput en een eenvoudige, Amerikaans aan- ide, oplossing uit de Vanaf de Nieuwe tellend werden het Eerste Waardbrug in lieuwe Rijn (inmid- vervallen door de §jw van het Huis op de fcrd), de Tweede II ardbrug in de Groe- i# ~1eeg, de Derde Waar- tig in de Oosterkerk- iat en de Vierde Waar- P Jug in de Zuidsingel. -aïe^Waardgracht ontstond bij jjjjergroting van de stad van TratlHet graven ervan vond a/j660 plaats, maar kwam zo stra 'n ^et seizoen klaar dat >euh6een z'n roeer had om aan r t0 bruggen te beginnen, irom vond de aanbesteding it op 19 maart 1661 door ga de vier bruggen werden i na elkaar aanbesteed, i de Tweede Waardbrug Hrefd de metselaar Gerrit i hemensz. van Aerdenstoff ordhemer voor 150. Hij befde voor dat bearhg alleen ?dei werk te verrichten; alle ouuerialen werden door de rel geleverd. Het door hem za-ichte werk moet van pri- i di kwaliteit geweest zijn, •geit het trotseerde eeuwen, Verras natuurlijk wel het no- onderhoud vereist. spreekt vanzelf. Daarom wer den alle voetvollerijen zoveel mogelijk geconcentreerd aan de Vollersgracht, die afgeslo ten werd van de andere grachten en bij geschikte weersomstandigheden met een paardenmolen leeggema- len kon worden op de Oude Vest. Dit systeem voldeed niet en in 1609 werd een sloot (de Stinksloot) gegraven naar de Slaagsloot, waar een grote windmolen het vuile water probeerde te lozen in de rich ting van Zijl en Warmonder Leede. Toen in 1611 en vol gende jaren echter een hele reeks paardenvolmolens door de stad gebouwd werd aan de VolmQlengracht (deze werden verhuurd aan elders weggesa neerde vollers), verergde het probleem weer. Er zijn in de zeventiende eeuw heel wat middelen uitgedokterd om de doorstroming van het gfach- tenwater vooral in de zomer te verbeteren, maar echt af doende was er niet een. Nadat in 1712 de laatste plannen uit gevoerd waren en niet het ge wenste resultaat bleken te •achlenwater verversing van het grach- water vormde een bron i zorg al sinds het eind van Zestiende eeuw. Vooral de ^"■erijen (waar wollen >AfselS werden bewerkt) duceerden afvalwater dat tond uit oude urine, ranzi- jboter, vette klei en zeep- I. Dat dit afvalwater van de ikmolens, zoals de volmo- s in de wandeling genoemd rden, het grachtenwater er It drinkbaarder op maakte. hebben, werden op het eind van de achttiende eeuw alle bouwkundige voorzieningen die met de waterverversing te fhaken hadden zodra men voor de keuze stond of deze vernieuwd zouden worden of niet, de een na de ander ge sloopt. Zo verdween zelfs als laatste in de bitter armoedige jaren na de inlijving van Hol land bij Frankrijk de afdam ming (de „beer") in de Zoeter- woudse singel bij de kruitto- ren Oostenrijk. Daarna was men volledig overgeleverd aan de nukken van het weer als er veel wind was en daardoor opwaaiing of af waaiing van het grachtenwa ter naar de toen nog niet drooggemalen Haarlemmer meer ging het nog wel, maar bij een hete en windstille zo mer bleef het water in de grachten staan. Dat verontreinigd water ge makkelijk voor ziekten en vooral voor epidemieën zorgt, begon al in de zeventiende eeuw tot de medici en be stuurders door te dringen. Vaak werd zelfs de bedorven lucht van het grachtwater de schuld van epidemieen gege ven, terwijl dat daaraan niet schuldig was. Pestepidemieën waren al eeuwenlang een te rugkerende gesel voor de be volking, zoals bijvoorbeeld in 1502, 1505 en 1513. De „zwee- tende sieckte" was daarmee vergelijkbaar en werd ook meestal pest genoemd. In Lei den woedde die zeer hevig in 1574 tijdens het beleg (waar door ongeveer 5000 v,an de 15.000 inwoners stierven), in 1601/02, in 1624. in 1635 (in de 18 weken tussen 1 juli en 10 november 12.485 doden op een bevolking van ongeveer 50.000), in 1655 (ongeveer 15.000 doden op naar schat ting 50.000 inwoners), in 1664 en vooral in 1669/1670 Pokhen De Waardgracht was zodra er maar iets aan besmettelijke ziekte heerste meteen een le verancier van slachtoffers. In de vorige eeuw werd na de belangrijke epidemieën steeds een vrij uitvoerige bespreking gepubliceerd, zodat we daar over goed ingelicht zijn. Toen De Tweede Waardbrug met op de leuning te drogen hangend textiel. Foto W.J. Kret, 1928. De Waardgracht met in het verschiet de Tweede Waardbrug. Foto rond de eeuwwisse ling, wellicht door J. Goedeljee. eind 1824 de „kinderziekte" (pokken) uit Den Haag naar Leiden overwaaide en in to taal 1426 personen aantastte, waarvan er 1190 volledig her stelden, 80 met gebreken her stelden en 156 overleden, werd ook de Waardgracht aangedaan. Nu werden slechts heel weinig armen aangetast, omdat deze door de Armenbe sturen gedwongen werden zich te laten inenten (de koe pokinenting) op straffe van verbeuring van de uitkering, maar de onwil was erg groot en wie niet bedeeld werd liet zijn kinderen dan ook bij voorkeur niet inenten. B en W hadden in 1826 stad sarchitect Salomon van der Paauw opgedragen een rap port over de waterverversing samen te stellen. Op 10 april 1827 bracht burgemeester jhr. De Meij van Streefkerk naar voren „dat de aanhoudende klagten welke er sedert eeni- ge jaren bij de ingezetenen waren gerezen over de meer en meer toenemende stank van stadsgragten gedurende de zomer" en Van der Paauw een uitvoerig en historisch zeer goed onderbouwd rap port opgesteld had; besloten werd dit onder de raadsleden te laten circuleren. Eerst op 10 juli 1827 kwam het weer ter sprake en werd besloten een der middelen die voorge steld waren als proef uit te voeren, zulks ter beoordeling van een commissie van drie leden: de burgemeester, mr. N. Bucaille en mr. P. van Ou- teren Deze heeft dus gekozen voor het dempen van de Waar dgracht. Op 23 juli werd aan besteed het „aanvullen en verstraten van de Waar dgracht met het amoveren en ontruimen van de daarover liggende bruggen". Eerst werd bepaald dat het karwei op 31 oktober 1827 klaar moest zijn. maar nadien werd dit gewijzigd (wat het defini tieve bestraten betreft) in: de zomer van 1828. De laagste inschrijver was Theodorus Molkenboer (de latere archi tect) met ƒ5.900.- (de hoogste vroeg maar liefst 13.200,-), doch omdat Van der Paauw het werk geraamd had op f 4.395,- werd het hem niet gegund. Op een buitengewone raads vergadering op 31 juli 1827 bracht de commissie rapport uit en erkende dat door het weghalen in plaats van het vernieuwen van de beer in de singel bij de Kruittoren Oos tenrijk de situatie verslech terd was, vooral in het Rapen burg (waar de meeste Raads leden zelf woonden) en „an dere oostelijke mindere grachten". Het plan om alle oude verversingsmiddelen te herstellen zou zo'n ƒ60.000 kosten en was dus niet haal baar. Besloten werd om be halve het rapport Van der Paauw te laten drukken waterschuttingen met drijf- deuren aan de Koepoortsbrug, Rijnsburgerbrug, Wittepoorts- brug en ergens bij de Mare-. Heren- of Zijlpoort aan te brengen en de watergaten in de stadswal aan de Groenha- zengracht. Zijdgracht (Kore- vaarstraat) en Levendaal schoon te maken en eventueel te verwijden. Het aanbrengen van waterschuttingen aan de eerste twee bruggen en het schoonmaken van de water gaten werd op 13 augustus 1827 aanbesteed; aannemer voor 2000 werd Th. Molken- boer, die daarmee dus toch nog werk kreeg. De Waardgracht bleef dus ge woon een stinkgracht. en dat zou men nog wel merken In maart 1829 brak een mazele nepidemie uit in de sloppen aan de Langegracht, die voor al in april ook in de buurt van de Waardgracht ging woeden Dr G.V.B. Suringar. die er een uitvoerige beschrijving van gegeven heeft, schreef het gebruiken van gerstewa ter, broodwater, een afkooksel van zemelen, van heemstwor- tel. van zoethout, van klapro zen en dergelijke als drinken voor en preekte tegen het „misbruik" van saffraan en vlierbloemen In de gevallen dat zijn middeltjes niet hiel pen om het „geweld van de koorts, door welke de maze len vergezeld werden, te ma tigen" was zijn voornaamste recept het aderlaten, „vermits door dezelve het meest drei gende gevaar niet zelden on middellijk werd opgeheven Het is verbazingwekkend dat nog in 1829 naar dit paarde- middel werd gegrepen! Dat er in maart, april, mei en de eer ste helft van juni zo'n 350 do den ondanks dit soort medi sche hulp aan mazelen te wij ten waren, valt niet eens erg tegen. De cholera brak in 1832 voor het eerst ook in Leiden uit. Van 4 augustus tot 30 novem ber werden 1088 personen er door aangetast (op een bevol king van krap 30.000), waar van er 485 overleden Viel deze epidemie eigenlijk nog wel mee, dat kan niet gezegd worden van de cholera-uit- barstingen van 1849, 1855. 1859 en 1866. die vele honder den slachtoffers eisten. Zo werden tussen 4 mei en 29 au gustus 1866 1324 personen aangetast, waarvan er 881 overleden De medisch kandi daat J.J Langelaan. die in het noodhospitaal in De Lakenhal poogde te redden wat nog mo gelijk was. schreef er zijn proefschrift(je) over. Zelfs toen was nog niet iedereen er van overtuigd, dat de besmet- ung overgebracht werd door het water en met bacillen ver vuild textiel. In juni 1877 kreeg Leiden duinwaterlei ding. waardoor het probleem met besmet drinkwater ver dween. De Tweede Waardbrug werd volgens bestek op 16 maart 1885 aanbesteed voor ingrij pend herstel, waarbij gietijze ren liggers het stenen gewelf vervangen zullen hebben. Omdat dit bestek niet gevon den jis en er vijf bruggen tege lijkertijd aanbesteed werden, is het niet mogelijk aan te ge ven wie deze brug en voor hoeveel onder handen geno men heeft. De brug werd ge sloopt bij de demping van de Waardgracht bij de sanering van het Herengracht-Zijlsin- gelgebied. Zoals bekend moest deze gracht weer opengegra ven worden en zo werd op 26 oktober 1979 aanbesteed het vernieuwen van de walmuren langs de Waardgracht tussen de Derde Waardbrug en „'t Huis op de Waard" (totaal cir ca 425 meter), het maken van de Tweede Waardbrug in de Groenesteeg en het maken van bestratingswerken. Sinds 1980 ligt er dus weer een nieuwe betonnen brug over een gracht, die hopelijk nooit meer aanleiding zal geven voor besmettelijke ziekten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15