MAAND RENTE DEPOSITO Koudetoeslag aan minima kansloos Voorschotenaar bleef dood na vechtpartij JelclóCCSCHitCWlt^ STAP OMGEVING leidse spaarbank ti Vochtprobleem wordt aangepakt in Meermansburghofje Anatomisch museum houdt open huis HOFJE ENKELE JAREN GELEDEN NOGGERENOVEERD Fietser gewond bij aanrijding EIS DRIEJAAR Economisch wel en wee Grote uitlaat blokkeert Langegracht m m WOENSDAG 6 MAART 1985 PAGINA 13 Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog (ADVERTENTIE) jziektent op Pieterskerkhof EN Na het autovrij maken van het Pieters- iof zou een muziektent gebouwd moéten worden, jggestie doet de Vereniging voor Pieters- en Aca- ■wijk aan het college van B en W. De gemeente nnenkort een keuze maken uit een aantal ontwer- oor de herinrichting van Pieterskerkhof, waarbij uit wordt gegaan dat de bestaande parkeerplaat- erd wijnen. tns de vereniging moet de gemeente ervoor zorgen e parkeergarage van de universiteit aan de Witte 1 ook 's avonds en 's nachts wordt opengesteld. De ;eur van de vereniging gaat uit naar de zogeheten nt vier. Het aanleggen van een verhoogd plateau t aanbrengen van een honingraatmotief in de be ng wordt afgewezen. De vereniging stelt verder het plein af te sluiten met palen en kettingen, dat zou zo gedaan moeten worden, dat de ver- circulatie op het plein gehandhaafd blijft. Britse mi jn werkers LEIDEN Vakbondsbestuurder Glen Jones en de Engelse mijnwerkers- vrouw Mary Cooms zijn in Leiden om op scholen en tijdens diverse bijeen komsten te vertellen over de toestand waarin de Britse mijnwerkers verke ren. Het tweetal komt uit Rhonda Val ley, een mijngebied in Zuid-Wales. Vanavond van kwart voor acht tot ne gen uur is het tweetal in het gebouw van de speeltuin Noorderkwartier aan de Anna van Saksenstraat. Zaterdag avond vertellen jongeren in het ge bouw aan de Koppenhinksteeg over hun reis naar het mijnwerkersgebied. De fotograaf Wim Lamboo exposeert foto's over Rhonda Valley in de biblio theek aan de Nieuwstraat. Een van de geëxposeerde foto's van Lamboo: Mijnwerkers rapen kolen op een afvalberg. LEIDEN Het Anatomisch-Embryologisch Museum van de Leidse Universiteit houdt dinsdag 19 en woensdag 20 maart vanaf half twee open huis. In het museum, dat is inge richt op het terrein van het Academisch Zie kenhuis in Leiden aan de Wassenaarseweg, bevindt zich een verzameling preparaten (ge conserveerde delen) en modellen van het menselijk lichaam, speciaal bedoeld voor stu denten in de geneeskunde. Het museum bevat behalve historische on derwijscollecties ook enkele merkwaardighe den, zoals de beenderen van de reus Cajanus uit Spaarnwoude, die zo'n 2.50 meter lang was, het skelet van een andere reus, met een van zijn enorme schoenen en een muizenor kest, dat door de huisarts E.J. van Meijle uit Streefkerk omstreeks 1870 werd vervaar digd. Tevens treft men er zaken aan die niet direct met de anatomie te maken hebben, zo als een gekrompen hoofdje afkomstig van een Zuidamerikaanse Indianenstam. Verder zijn er gipsafgietsels van Chinese vrouwen- voetjes te zien. die een halve eeuw geleden nog door het breken van het middenvoets- 'beentje klein werden gehouden. Tevens is er de tentoonstelling „Figuurlijk gesproken" te bezichtigen. Deze tentoonstel ling gaat over de versierde mens. Zij duurt tot en met 19 april en zij geeft een beeld van de lichaamscommunicatie, die tot stand wordt gebracht door verandering van het natuurlijke lichaam. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. 5 jaar 7OCO/ Rente: 0 io jaar 7 f? 00/ Rente: «jaJw/0 Effektief: 7,50% Effektief 7,76% DE WCHT BI) HUIS BANK LEIDEN Het vochtpro bleem in de 30 woningen in het Meermansburghofje wordt drastisch aangepakt. Nadat eind 1981 de renovatie van het hofje gereed was, ontstonden vrijwel direct klachten over vocht in de woningen. Eind december is begonnen met de aanpak van het vochtpro bleem in vijf nog leegstaande woningen in het hoge. Alle woningen worden nu geïso- Het is de bedoeling dat steeds vijf huisjes aangepakt worden. Nadat de eerste vijf leegstaan de woningen gereed waren, zijn ongeveer twfee weken ge leden weer vijf woningen ont ruimd. De bewoners verhuizen daarvoor naar de vijf inmid dels geïsoleerde woningen in het hofje De werkzaamheden aan de vijf woningen duurt steeds ongeveer vijf weken. De hele aanpak zal naar schat ting een half jaar in beslag ne men. De verbetering aan de woningen gaat ruim 400.000 gulden kosten. Een deel van die kosten wordt door de ge meente en een deel wordt door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg betaald. De werk zaamheden worden verricht door de CTW. de onderhouds dienst van een aantal Leidse woningbouwcoöperaties. De bewoners zullen een tegemoet koming krijgen in de verhuis kosten en ook krijgt men de aanschaf van nieuwe vloerbe dekking vergoed. Nadat de restauratie van dit hofje in 1981 gereed kwam, bleven er steeds problemen. Het eerste probleem waarmee de bewoners van het hofje ge confronteerd werden toen zij weer terugkeerden, was een flinke huurverhoging. Die verhoging zou noodzakelijk zijn om een gat in de begroting te kunnen dekken. De huur ders waren het daar echter niet mee eens en er ontstond een felle strijd tussen huurders en het bestuur van het hofje. De strijd eindigde ermee dat het bestuur opstapte. Voorts bleek toen dat de huizen slecht gerenoveerd waren. Er zat in de meeste woningen erg veel vocht. Het ontbrak het nieuwe bestuur van het hofje toen echter aan financiële middelen om de gebreken direct aan te pakken. De huidige voorzitter van het bestuur van het hofje, drs. W. Kruijshaar, tevens fi nancieel deskundige bij de ge meente Leiden, heeft echter alle registers opengetrokken en geld gevonden voor de op knapbeurt van het hofje LEIDEN Een 21-jarige joe gen uit Leiderdorp is gister middag omstreeks drie uur ge wond geraakt toen hij op Breestraat ter hoogte van de Vrouwensteeg tegen een ande re fietsster op botste. Een 18- iarige fietsster wüde Linksaf de Vrouwensteeg in slaan en ver leende daarbij voorrang aan een naderende fietser. Zij z.ig echter de 21-jarige fietser niet en deze botste toen de vrouw links af sloeg. De jongen Lep schaafwonden, een ontaetce schouder en gescheurde been spieren op. GEMEENTEN MOGEN ALLEEN INDIVIDUELE GEVALLEN STEUNEN Connie Hulsman, dameskap- persbedrijf, gevestigd aan de Thorbeckestraat 66 is ver plaatst naar Borsele. B. Mechelse, handel in 2e hands auto's (straathandel), ge vestigd aan het Trekvaartplein 40 is opgeheven. Aan de Niels Bohrweg 13 is HBT (Holland Biotechnology) b.v. ontw., fabr. handel aan grootverbr. en dienstverlening op het gebied van biotechnolo- gische prod., gevestigd. „Metavo b.v.", fabr. van en handel in metalen labels, zaks- luitingen enz., gevestigd aan de Morsweg 340a is verplaatst van Willem Barentszstraat 24. W. Duyverman, glazenwas- sersbedrijf, gevestigd aan de Morsweg 201 is opgeheven. Foto Lindhout gevestigd aan de Haarlemmerstraat 102 is verplaatst naar de Kopermo len 27. F. Schrofer Styling en Pro ductontwikkeling, industrieel ontwerpbureau, gevestigd aan de Apothekersdijk 11 is ver plaatst naar Den Haag. ksdansinstuif Leids Vrijetijdscen- lan de Breestraat 66 dt zondag 10 maart maandelijkse f sdansinstuif gehouden. j nne Knijnenburg is 1 ntwoordelijk voor de enstelling en presentatie het programma dat 's ids om zeven uur be- De deelnamekosten ragen drie gulden vijf- oene cursus instituut voor Natuur- •hermingsedueatie (IVN) ding Leiden houdt dit weer een „groene cur- Dit is een cursus voor treen die iets meer wil len over planten, dieren landschappen in en rond ~>e cursus bestaat \vijf lessen op woensdag- jnd van kwart voor acht kwart voor elf in de •enwacht en uit vijf idelingen van ongeveer - -e uur in de natuurgebie- f 1 rond Leiden. De kosten deelname bedragen 'en twin tig gulden. De kte bijeenkomst is op 10 fiil. Nadere inlichtingen te krijgen bij H. Mester, 1 der San de Bakhuyzen- p 5 in Leiden. njwiiligers m Leidse vrijwilligerscen- IIe houdt een cursus vrij- migerswerk, bedoeld voor Wisen die meer willen ten over dit werk. Er rden vijf bijeenkomsten donderdagochtenden ge iden; de deelname kost 1 gulden. Voor inlichtin- 1; 071-149064. tmonstratie t Leids Vredesplatform gt voor busvervoer naar grote demonstratie tegen plaatsing van kruisraket- t in België die op zondag maart in Brussel wordt iouden. Men kan zich kmelden bij Jacky Miss- I telefoon 071-144368. iciale zekerheid Leidse afdeling van de P houdt morgenavond 3 bijeenkomst over socia- tekerheid. Het lid van de 'eede Kamer W. Willems 'icht dit onderwerp, ge- und door enkele actie- iepen. De bijeenkomst Tint om half acht in het nd aan de Lange Mare (ADVERTENTIE) LEIDEN Pogingen de gemeente Leiden te be wegen tot het invoeren van een zogenaamde koudetoeslag voor de laagstbetaalden zijn nut teloos. Het kabinet zal elke gemeente, die een dergelijke collectieve toeslag wil geven, terug fluiten. De gemeenten mogen wel een steun fonds oprichten om indi viduele gevallen een fi nanciële bijdrage te ver strekken. De gemeenten krijgen binnenkort een circulaire waarin de pre cieze richtlijnen met be trekking tot ondersteu ning van de minima door het kabinet zijn vastgelegd. Het Leids Komitee Vrouwen in de Bijstand had het colle ge van Ben W gevraagd een koudetoeslag voor Leide- naars met een minimumloon of een minimumuitkering in te voeren. Het comité wees erop dat de strenge winter dit jaar voor extra hoge energielasten zal zorgen. „Deze winter heeft al aan drie oudere mensen, die de stookkosten niet konden be talen, het leven gekost", heette het in een brief aan B en W. Volgens het comité wordt steeds vaker overge gaan tot het afsluiten van gas en elektriciteit. De ge meente zou met het Energie bedrijf Rijnland (EBR) voor de situatie verantwoordelijk zijn. In eerste instantie wei gerde het college van B en W te praten over het ver zoek van het comité. Men was zelfs niet bereid een briefje terug te sturen, maar onder druk van raadsleden zal het verzoek van het co mité alsnog binnenkort tij dens een vergadering van een raadscommissie aan de orde komen. Leiden is daarmee zeker niet de eerste gemeente, die zich buigt over een mogelij ke financiële ondersteuning aan de minima. De Zeeland- se gemeente Aardenburg be sloot in januari de minima een bijdrage in de stookkos ten te geven, maar op voor dracht van de staatssecreta ris van binnenlandse zaken is dat besluit inmiddels door De Kroon geschorst. Aar denburg mag de bijdrage dus niet uitbetalen totdat waarschijnlijk in augustus een definitief besluit is geno men over de bijdrage. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken verwacht echter niet dat Aardenburg dan alsnog zijn zin zal krijgen. In andere gemeenten wordt overwogen zaken als de on roerend goed belasting of het reinigingsrechten aan de minima collectief kwijt te schelden, maar het kabinet wijst ook dat af. Het kabinet verzet zich juist tegen het collectieve karakter van dergelijke regelingen. De ge meenten zouden daarmee inkomenspolitiek bedrijven en zich op het terrein van de rijksoverheid begeven. Ook een koudetoeslag wijst het kabinet dus af. Het kabinet zal wel instem men met besluiten van ge meenten een steunfonds voor de minima in te stellen, blijkt uit de circulaire van binnenlandse zaken aan de gemeenten. Uit dat steun fonds mag alleen in indivi duele gevallen een financië le bijdrage aan mensen met een minimumuitkering of - loon worden verstrekt. „Niet aan bepaalde inkomensgroe pen wat geven, maar van ge val tot geval na controle bij de belastingdienst apart be kijken. Dat mag wel", aldus de woordvoerder van bin nenlandse zaken. Hij bena drukt dat de gemeenten op dit punt zeer nauwlettend in de gaten zullen worden ge houden. Of in Leiden ooit zo'n steun fonds voor de minima zal worden ingesteld, is zeer de vraag. Wethouder P. Borde- wijk heeft zich tot dusver al tijd verzet tegen financiële bijdragen aan de minima. Het zou de gemeente veel te veel kosten en bovendien zou het voor Leidenaars met een inkomen dat iets boven het minimum ligt en die niet in aanmerking komen voor een bijdrage niet rechtvaar dig zijn. Bordewijk betoogde verder dat de gemeente niet de kwalijke gevolgen van het inkomensbeleid van ka binet zou moeten wegpoet sen. De wethouder weigert nu commentaar te geven, omdat hij de inhoud van de circu laire nog niet kent DEN HAAG Een 28-jarige Leidenaar heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag drie jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen wegens zware mishandeling met dodelijk ge volg. De combinatie van een zwak hart met ernstig lichamelijk letsel bleek op 20 november van het vorig jaar fataal voor het slachtoffer, de 52-jarige C.A. Heykoop uit Voorschoten. De man overleed 's nachts aan een acute hartdood, nadat hij voor de deur van de Alberts Corner in Leiderdorp in el kaar was geslagen. Officier van justitie mr. H. Klein Breteler was van oor deel dat de achteraf geconsta teerde ziekelijke hartafwijking van de Voorschotenaar geen verzachtende omstandigheid mocht zijn voor de verdachte. „Ik vind het uitermate laf om iemand die op de grond ligt nog eens hard in zijn gezicht en maag te trappen. Als je ie mand zo toetakelt, is het ergste te verwachten". Krantendistributeur Cees Heykoop, werkzaam voor een aantal landelijke ochtendbla den. was een „boom van een kerel", aldus mr. W. Jansen, verdachtes advocaat. Zijn cliënt kon onmogelijk bevroe den dat het slachtoffer een hartkwaal had; iets waar de patholoog-anatoom pas bij sec tie achterkwam. „Zijn hart was groot en slap. Het woog 510 gram en was in slechte conditie", zei rechtbankpresi dent mr. S.F. Kootte gister middag. „Als hij me met rust had gela ten, was er niets gebeurd". verklaarde de verdachte. De Leidenaar had 's nachts - met veertig tappilsjes in zijn maag - Alberts Corner in Leider dorp bezocht voor een warm hapje en een kop koffie ter ontnuchtering. Aan de bar zat ook Cees Heykoop. „Ik kende hem vaag van het Casino in Scheveningen. Ik had hem daar ooit ontmoet, toen ik met mijn neef op stap was. Hey koop wilde iets op straat met mij regelen wat te maken had met mijn neef". Volgens de verklaringen bij de politie zou het slachtoffer bij dit familielid een huurschuld van zesduizend gulden hebben gehad. Daarover wilde hij met de verdachte praten. Voor hij het goed en wel besefte eindig de het gesprek in een handge meen, ...met de bekende nood lottige afloop. Advocaat Jan sen: „Het slachtoffer is heel onvoorzichtig omgesprongen met zijn eigen leven. Die man leidde vanwege zijn schulden een opgefokt bestaan. Hij had zich met luxe omgeven. De schuldeisers klitten om hem heen. Hoe kun je zoiets nou met een ander bespreken? Mijn cliënt kwam er heus niet om te vechten". Volgens de psychiater zou de verdachte bij het gebruik van sterke drank problemen heb ben zijn agressie te beteugelen. Hij staat bekend als iemand met een kwade dronk. Na de vechtpartij zou hij ook getui gen hebben bedreigd. Ten tijde van zijn daad was de onder zochte in elk geval sterk ver minderd toerekeningsvatbaar, althans aldus zijn psychiater. Schrijnend detail uit het rap port van de deskundige is dat de Leidenaar vroeger erg ver wend werd door zijn moeder, omdat hij als kind een hart kwaal had". Uitspraak over veertien da gen. LEIDEN Het verkeer op de Langegracht had gisteren rond het middaguur de beschikking over maar één rijbaan. De ver oorzaker van deze nog geen half uur durende en door de politie goed begeleide strem ming was een vrachtje dat bij het Energiebedrijf Rijnland (EBR) werd afgeleverd. Het ging hier niet oro een nieuwe, gigantische friteuse voor de kantine, maar om onderdelen, bestemd voor het uitlaatsys teem van de nieuwe centrale. Het zijn stukken pijp die de gasturbines van deze nieuwe centrale met de reeds be staande schoorsteen moeten verbinden, zodat de verbran dingsresten kunnen worden af gevoerd. Het heeft wat weg van een uit de kluiten gewas sen uitlaat. Aangezien alles bij het EBR groot is, zal het geen verwondering wekken dat de buizen fors van afmeting zijn. De vrachtwagen kon het ter rein van het EBR niet oprijden en moest gedeeltelijk op de Langegracht blijven staan. Met een kraan werden de buizen (ieder met een gewicht van zes ton) verder getransporteerd. De buizen die gisteren werden afgeleverd, waren overigens niet de eerste. Het afvoersys teem is, zoals op bijgaande foto van centrale en schoor steen te zien is, al gedeeltelijk aangelegd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13