Risico van atoomoorlog niet groter dan voorheen Vaticaan voert felle oppositie tegen „rode front" in Rome Chili maakt balans op van aardbeving: 150.000 daklozen EeldóeSouocmt AMERIKAANS DEFENSIE-RAPPORT: Vrijheid van meningsuiting is een „uitstervend recht" Libanese regering stelt Israël verantwoordelijk voor bomaanslag in moskee St.Pieter moet belangrijker blijven dan Forum Romanum ^ÏTENLAND DINSDAG 5 MAART 1985 PAGINA 5 inken voor de wetenschap fLE ROCK In het belang van de weten- h betaalt de medische faculteit van de uni- •t van Arkansas in Little Rock 100 dollar •e Pp 11 'M'Sers< die bereid zijn vijf avonden al- drinken en hun roes uit te slapen. Het zM te?stor'n8?centrum van de faculteit doet een ia fVzoeA* naar het effect van alcoholverbruik h e zdemhaling in de slaap. Ka pgstellenden moeten mannen zijn van tus- dat' en Jaar> ^'e ëedurende vijf niet- 'cv "Ogende avonden in het centrum kunnen r. eJ.i>rengen. Zij mogen echter geen verslaafden llh- of drugsverslaafden zijn. De directeur itd centrum' dr. L. Seri ma, verwacht van erct0eionderzoek informatie die nuttig kan zijn het voorkomen van overlijden aan obstruc- 'n, pf slaap, of het periodiek ophouden van de ihaling in de slaap. De proeven, zegt Scrima, ®enyj minder riskant zijn dan slapen thuis na &e~gvond drank. Egyptenaren doen bod op Harrods LONDEN Drie rijke Egypti sche broers hebben gisteren een bod gedaan op het exclusieve warenhuis Harrods in Londen. Het handelshuis Fraser, dat ei genaar is van alle Harrods-za- ken, heeft zijn aandeelhouders geadviseerd het bod te aanvaar den. Met het bod is een bedrag van ongeveer 2,5 miljard gulden gemoeid. Het bod werd uitgebracht door de Al-Fayed-familie, die wordt geleid door de broers Moham med, Ali en Salah. De familie heeft al wereldwijde belangen in de scheepvaart, het bankwe zen en bouwondernemingen. Meest gezochte Italiaan in de VS gearresteerd NEW YORK Francesco Pazienza, de meest gezochte man in Italië, is gisteren in New York door de Ameri kaanse douane gearresteerd. De za kenman Pazienza zou lid zijn geweest van de Super-S, een illegale organisa tie binnen de Sismi, de Italiaanse in lichtingendienst. Pazienza zal waarschijnlijk worden uitgewezen naar Italië. Naar Pazien za was door de Amerikaanse douane een onderzoek ingesteld in verband met de zaak-Sindona en omdat hij banden zou onderhouden met de Banco Ambrosiana. Pazienza zou bo vendien banden onderhouden met de Camorra, de Napolitaanse maffia. Pakistaanse president wil staat van beleg opheffen NEW YORK De Pakistaanse pre sident Zia oel-Haq heeft in een inter view met het Amerikaanse weekblad Time gezegd, dat hij over enkele maanden de staat van beleg in zijn land wil opheffen. Verdere zei Zia af te zullen treden als chef-staf van het leger. Zia bracht in 1977 premier Ali Bhoetto ten val en voerde vervolgens de staat van beleg in. Over de buitenlandse betrekkin gen zei hij dat zijn land uitstekende betrekkingen onderhoudt met China en dat wij hopen dat we eens zullen worden uitgenodigd in de Britse Ge menebest. Vietnam valt bolwerk van Sihanoek aan BANGKOK Vietnamese troepen zijn vanochtend vroeg begonnen met de aanval op het bolwerk van de Cambodjaanse guer rillaleider prins Norodom Sihanoek. het vroegere staatshoofd van Cambodja. Het bolwerk van Sihanoek ligt op een 400 me ter hoge heuvel langs de grens met Thai land. Het leger van Sihanoek omschreef de Vietnamese aanval ais een groot offensief, maar volgens Thaise officieren was het Vietnamese offensief niet bijzonder zwaar en zou er geen direct gevaar bestaan dat de basis zou vallen. Het Vietnamese offensief vindt plaats aan de vooravond van het be zoek aan Indochina van de Australische minister van buitenlandse zaken Bill Hay- den, die op zoek is naar een oplossing voor de zes jaar oude Cambodjaanse oorlog. Cuba tekt in mei honderd adviseurs uit Nicaragua terug HAVANA De Cubaanse regering heeft van ochtend bekendgemaakt dat zij in mei honderd militairen en veiligheidsadviseurs uit Nicaragua zal terugtrekken. In een verklaring steunt de Cubaanse regering volledig het besluit dat de Ni caraguaanse president Ortega vorige week nam om een aantal Cubaanse adviseurs terug te stu ren. De Cubaanse terugtrekking zal worden uitge voerd ongeacht wat het Amerikaanse Congres besluit met betrekking tot de Amerikaanse steun aan tegenstanders van de Sandinisten, aldus de Cubaanse verklaring. ,aspar Weinberger iep erin ASHINGTON Een nrijver in San Francisco ►eft onder meer gecor- spondeerd met Indira andhi, Caspar Weinber- lr, Dizzy Gillespie, (ïarlton Heston en nog !n stuk of 200 andere be- inde persoonlijkheden, j deze brieven deed hij ph voor als een jongetje in 9 met een complex ver zijn voornaam. e hanepoten van een [hooljongetje imiterend, jhreef de 53-jarige John (aymond aan de Ameri- aanse minister van 'de- [nsie: „Beste Caspar. Ik en 9 jaar en mijn vader eeft mij Caspar genoemd, lij is dood en ik kan hem Jet vragen waarom hij jet heeft gedaan. U bent Ie enige andere Caspar er wie ik heb horen pra- ;n. Ik heb een hekel aan ïjn voornaam want de idere kinderen plagen ij ermee op school. Waar jomt Uw voornaam van- ,aan, wilt U mijn vriend Jan ijn. Caspar Fox". Wein- erger antwoordde dat een aspar een van de drie an-Rijzen uit het oosten was. roteUleen de republikeinse eenenator van New York, dellfonse D'Amato,. doorzag ion-et spelletje. Hij schreef ion-ian „Alfonse Fox": „Beste ïemjdfonse. Ik heb je aardige iigelriefje gekregen en laat je ige-yeten dat ik met je pro- iba- leem meeleef. Maar het is De iet je grootste probleem, va- e grootste probleem is dat rest Is ik je op een dag tegen ko- \et lijf loop, een bloedneus la". John Raymond is nu nes ran plan een boek over ■vat;ijn bijzondere correspon- ge- jei 'ie te schrijven, en het j^anse klagers rr!sen 769 m iljoen dollar die' J -Jramp le"moco Cadiz ld' ICAGO De Franse rege- g, een negentigtal Franse S Jtgemeenten- en een groep J.j tenlieden en particulieren J bben bij een rechtbank in i. icago een eis tot schadever- [ding ingediend ter waarde h 769 miljoen dollar. |er |t geld dient om de schade te en fgoeden die is ontstaan door n- I vergaan van de supertan en p Amoco Cadiz in 1978 en ij. jardoor de kusten van Bre- ,r_ |ne ernstig werden vervuild. |t bedrag wordt geëist van oliemaatschappij Indiana indard en twee van haar Chterbedrijven. Een rechter tfeft vorig jaar namelijk vast heid dat de bedrijven aan- rakelijk zijn wegens nalatig- id bij ontwerp, reparatie en perhoud van de supertan- t. Advocaten van de bedrij- h hebben de uiteindelijke jiade, afgezien van rente en kening houdend met de hui- i- ge koers van de Amerikaan- n [dollar, op 151 miljoen becij- 17 'd- WASHINGTON Een groep Amerikaanse defen siedeskundigen is tot de slotsom gekomen dat de kans op een kernoorlog tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie niet groter is dan voorheen. Maar in een gisteren uit gebracht rapport waar schuwen de experts tegen voldaanheid, omdat de defensie van de VS en zijn bondgenoten afkalft, de Sovjet-Unie in de hele we reld zelfverzekerder op treedt en de Amerikaans- -Russische verhoudingen zijn verslechterd. Naast deze tamelijk verontrus tende ontwikkelingen zijn er nog de technologische bedrei gingen van de nucleaire af schrikking en de onzekerheid over de reactie van het steeds verder geïsoleerde Sovjet-lei derschap op toenemende druk van binnenuit en buitenaf, al dus het rapport. Het rapport is uitgebracht door het Centrum voor Strategische en Internationale Studies van de Georgetown-Universiteit in Washington. Het rapport is op gesteld onder voorzitterschap van voormalig wapenbeheer- singsdirecteur Eugene Rostow, voormalig assistent van de Na tionale Veiligheidsraad Walter Slocombe en terrorisme-speci- alist Robert Kupperman. Overeenkomsten op het gebied van wapenbeheersing kunnen volgens de opstellers een kern oorlog niet voorkomen of vei ligheidsproblemen oplossen. Veeleer ligt het voorkomen van een nucleair conflict in af schrikkingswapens, diplomatie en sterke bondgenootschap pen. De Verenigde Staten zouden moeten blijven streven naar uitbreiding van het raketarse naal op zee aan boord van on derzeeboten. Wij moeten in staat zijn een breed scala yan Russische militaire doelen te bedreigen, aldus het rapport. Tegelijkertijd is het rapport sceptisch over de ontwikkeling van een ballistische raketver dediging, ondanks de Ameri kaanse voorsprong in techno- moeten gaan met de politiek van versterking van haar con ventionele wapens. CAIRO De vrijheid van meningsuiting is gisteren door de directeur van het interna tionale persinstituut (IPI), Pe ter Galliner, een „uitstervend recht" genoemd. „Vrije meningsuiting is een uitstervend recht. Het aantal journalisten dat wordt uitge wezen, gevangen gezet en om het leven gebracht, is toegeno men eh er zijn meer gevallen van kranten, tijdschriften en omroepstations die gedwongen worden te sluiten", aldus Gal liner op de 34e algemene ver gadering van IPI in Cairo. Aan de vergadering van IPI, die zegt dat haar doel is de vrije uitwisseling van juiste en eerlijke informatie tussen de naties, wordt deelgenomen door 300 uitgevers, hoofdre dacteuren en journalisten uit 40 landen. Galliner stelde voor dat verte genwoordigers van IPI de mi litaire machthebber van Nige ria, generaal-majoor Moham med Boehari, opzoeken, om de invrijheidstelling te bepleiten van de vroegere voorzitter van IPI, Lateef Jakande, die sinds maart 1984 vastzit. Verder deelde Galliner mee dat hij van plan is naar Turkije te gaan om er aan te dringen op verlichting van de beperkin gen die kranten zijn opgelegd als gevolg van de staat van be leg. De voorzitter van „The Associ ated Press of the United Sta tes", Louis Boccardi, zei dat te veel regeringen er nog steeds van overtuigd zijn dat als jour nalisten buiten de grens wor den gehouden, de waarheid ook niet naar buiten komt .In Santiago en andere Chileense steden zijn door de aardbeving van zondag hele delen van flats in elkaar gezakt. SANTIAGO In Chili wordt de balans opge maakt van de zwaarste aardbeving, die het land in 20 jaar trof. Volgens de regering hebben de ver schillende bevingen van afgelopen zondag in totaal aan 135 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden schom melt rond de 2.000, terwijl 21.000 huizen zijn beschadigd en 5.000 andere zijn verwoest. Meer dan 150.000 mensen zijn dakloos geraakt. Duizenden mensen hebben ook vannacht op straat geslapen, uit angst voor nieuwe aardschokken. Volgens de directeur van het seismologisch instituut van de universiteit van Santiago, Ma rio Prado, had de beving een kracht van 7.6 op de Richter- schaal. De kracht van twee naschokken kwam daar dicht bij in de buurt. Ook gisteren werden nog de hele dag nabe- vingen geregistreerd. Maar een nieuwe zware beving is volgens het seismologisch in stituut voorlopig zeer onwaar schijnlijk. MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH I) „Maar zei U straks niet tegen vrouwe Julia, il ge uw zoons mee naar huis zoudt nemen?" ig smidje Verholen. „Wel sakkerloot, natuur- zei ik dat," grinnikte Jacob van Uylen. „Het échte van Uylens, die jongens van mij. Moe- en nobel als een leeuw, schrander als een ir en sterk als drie ossen! De twee jongste deze reis mee naar de West geweest, ziet 1? Zij worden opgeleid in mijn handelszaak en n vond, dat die sakkerlootse kerels nu zeil eens moesten gaan kijken, waar al onze ie eigenlijk vandaan komt. En nu begrijpt ge wel: mijn oudste zoon Gozewijn moet aan >rd blijven, want hij is verantwoordelijk voor lessen van de Albatros". „Ik begrijp het he rt knaal. peinsde smidje Verholen. „Gozewijn Uylen moet aan boord van de Albatros blij ven, en dóórom ontkomt hij aan de wrekende hand van Sljmen Knoet.Intussen was de ka ros tot stilstand gekomen, en In de verte werd een vreemdsoortig sissen en stampen hoorbaar. „Ah.we stoppen voor de overweg", zei heer Jacob. „Dat zal de trein naar Gravendrecht zijn, die daar voorbijsuist". Onmiddellijk stak smidje Verholen zijn hoofd uit het rijtuig naar buiten, want die trein wou hij ook wel eens zien. En het was de moeite waard, want een verrukkelijk an tiek treintje daverde puffend en sissend over de rails, tot groot vermaak van een kleine jongen uit de buurt, die met zijn zakdoek zwaaide. Eilaas.dat Sijmen Knoet in dat treintje zat en kwalijke plannen uitbroedde, wisten de reizigers in heer Jacob's rijtuig niet. NEW YORK De Libanese regering heeft Israël in een brief aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties officieel verantwoordelijk gesteld voor de aan slag gisteren in de moskee in het Zuidlibanese dorp Ma'arakeh. Daarbij zijn vijftien mensen omgekomen en zeker veertig raakten er gewond. Onder de doden be vinden zich twee leiders van het gewapend sji'itische verzet in Zuid-Libanon. Op het moment van de ont ploffing werd in de moskee een begrafenisdienst ge houden. Israël heeft de Libanese beschuldiging van de hand gewezen. In een verklaring van het Israëlische leger werd gezegd dat er gisteren geen Israëlische troepen in het gebied rond Ma'arakeh actief zijn geweest. Volgens de Libanese beschuldiging hadden Israëlische mili tairen echter kort voor de aanslag het dorp Ma'arakeh gron dig doorzocht en kon de krachtige bom, die in de moskee (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Wat is in Rome belangrijker: de St.Pieter of de ruïnes van het Forum Romanum? Deze vraag lijkt cultuur - -historisch gezien niet zo heel essentieel, maar op dit niveau zijn de kerk en het door de commu nisten gedomineerde Ro meinse gemeentebestuur toch al weken met el kaar aan het ruzie ma ken. „Rome is al twee duizend jaar de stad van de kunst, van de cultuur en van het ge loof. In Rome hebben eeu wen van christendom be wonderenswaardige geloofs getuigenissen bijeengebracht en schilderwerken, literatuur en architectuur van zeldzame schoonheid achtergelaten". Aldus de paus zelf begin ja nuari tijdens een speciale Va ticaanse ontvangst voor het Romeinse gemeentebestuur. De paus hield het toen nog netjes, maar sindsdien heeft zijn vicaris voor de stad Rome, kardinaal Ugo Poletti, het rode stadsbestuur voor Vaticaanse doen ongebruike lijk scherp bekritiseerd. Vol gens de hoge prelaat stevent de Eeuwige Stad onder rode leiding regelrecht af op de ondergang. „Rome gaat naar de knoppen, je ziet het over al", zegt Poletti. Hoofdstad Tot 1976 was Rome vast in handen van de Christende mocratische Partij (DC). En zo hoort het volgens het Va ticaan ook. Rome is niet voor niets de stad van de paus en dus de hoofdstad van het christendom. In 1976 dachten de (voor 95 procent katholie ke) kiezers daar heel anders over en gaven de communis ten en enkele niet-katholieke partijen de meerderheid in het Campidoglio, het Ro meinse gemeentehuis. Die macht hebben de communis ten sindsdien niet meer uit handen gegeven, dank zij het electoraat, dat hen telkens 31 procent van de stemmen neeft gegeven. En wat hebben de „roden" er in die negen jaar van ge maakt? Deze vraag is nu ac tueel, want over twee maan den gaan de Romeinen op nieuw naar de stembus. Kar dinaal Poletti weet dat en vandaar zijn agressieve hou ding tegenover het wereldlij ke bestuur van zijn diocees. Hij meent dat hij recht van spreken heeft, ook wanneer er verkiezingen voor de deur staan. Volgens kardinaal Poletti is het met de stad de laatste ja ren flink bergafwaarts ge gaan. De „degrado", het ver val van Rome, is overal waar te nemen, op sociaal gebied, op economisch gebied, en ook op cultureel gebied. De com munisten hebben er volgens hem een janboel van ge maakt. Ontchristenine Het ergste vindt ae kardinaal nog dat er onder het commu nistische bewind sprake is van een toenemende ont- christening, een voortschrij dende lalcisering van het openbare leven. Het stadsbe stuur zou teveel de nadruk leggen op dingen die leuk zijn voor de mensen, op het materiële, op het voorbij gaande, terwijl de waarden aie blijven, zoals de christelij ke, naar de achtergrond wor den gedrukt. Het zit Poletti bijzonder hoog dat er bii de Romeinen steeds minder hang naar de sacra menten valt waar te nemen, de kerkgang daalt, en dat vooral de jeugd zich massaal stort op de begeerten van de dag. Volgens Poletti heef f het linkse stadsbestuur deze ont wikkeling in de hand ge werkt. Hele stadswijken zijn volgens de kardinaal uit de grond gestampt zonder voor zieningen te creëren voor de menselijke, culturele en gees telijke ontwikkeling van hun bewoners „Stel je voor dat daar ook al geen kerken meer zouden zyn. Poletti heeft zich ook bijzon der gestoord aan het feit dat op een onlangs door het ge meentebestuur georganiseer de conferentie over „Rome en hoofdstad" geen woord is besteed aan de plaats van de kerk in de stad. „Rome is christelijk. Niemand kan en mag dat ontkennen. Als het christelijke uit Rome zou worden uitgebannen, zou onze stad heel ver wegzak ken in de wereld. Net doen alsof Rome geen christelijke stad zou zijn, is ook verraad spirituele hoofdstad van het Inmenging De communistische burge meester van Rome. Ugo Ve- tere, heeft Poletti beschul digd van inmenging in de be stuurlijke aangelegenheden van de stad, en van ongeoor loofde beïnvloeding van de verkiezingen Maar de kardi naal zegt dat hij als pastor zijn gelovigen „ertoe mag aansporen kennis te nemen van de situatie in de stad en de verschillende politieke op lossingen tegen elkaar af te wegen" De christen-democraten zijn het natuurlijk volkomen eens met Poletti. Een steuntje in de rug van de kant van het Vaticaan kunnen zij best ge bruiken bij de komende ver kiezingen. die volgens velen toch weer een rode regenng in het Romeinse stadhuis zul len brengen. Om te trachten deze linkse overwinning te voorkomen, zou volgens de linkse pers de paus zelf in het strijdperk zijn getreden Vorige maand heeft de paus in het geheim de leider van de Italiaanse christen-democraten, Ciriaco de Mita, ontvangen. Tijdens die geheime audiëntie zou de paus De Mita ertoe hebben weten over te halen Alberto Michelini aan te wijzen tot christendemocratisch list- aanvoerder in Rome. Micne- lini is lid van Opus Dei, en een journalist van het katho lieke eerste net van de RAI-tv. Vorig jaar werd hij met een overweldigend aan tal Romeinse voorkeurstem men in het Europees Parle ment gekozen. Uiteraard zijn lidmaatschap van Opus Dei, maar ook de manier waarop Michelini destijds voor de tv de pausreizen versloeg, heb ben het Vaticaan volledig overtuigd van zijn loyaliteit jegens kerk en paus. De juiste man dus (zo vinden het Vati caan en de christendemocra ten) om de burgemeesters- stoel aan de communisten te ontfutselen en aan het verval van Rome een eind te ma ken De St Pieter moet be langrijker blgven dan het Forum Romanum

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5