Brug van Remagen was gewicht in goud waard I Jan Schuller rekent op betere samenwerking met bouwbond CNV Nog veel haken en ogen aan 'zakelijke'ontwikkelingshulp l „c In 1984 in landbouw 28 dodelijke ongevallen Bouwbond hamert j op herbezetting Indianen kunnen land en miljoenen dollars opeisen BINNENLAND/BUITENLAND Soutant DINSDAG 5 MAART 1985 PAGINA NOTA SCHOO OOGST KRITIEK CDA DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer is uitermate kritisch over de wijze waarop minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) het Ne derlandse bedrijfsleven wil betrekken bij de hulp aan de derde wereld. Behal ve de linkse oppositie leverde ook CDA- -woordvoerder Van Dijk gisteren scher pe kritiek op de nota waarin de minister haar beleid uiteenzet. Alleen de VVD was vol lof over de nota. Woordvoerder Weisglas: „Het taboe van de betrokken heid van het bedrijfsleven bij de ontwik kelingshulp is eindelijk doorbroken". Ook het CDA is voorstander van een intensie vere deelname van het bedrijfsleven aan de ontwikkelingshulp. De christen-democraten menen echter dat in de nota te gemakkelijk wordt heengelopen over de spanning die op treedt wanneer zowel de werkgelegenheid in de derde wereld als die in eigen land moet pro fiteren van de hulp. ..Dat zijn fundamenteel zeer verschillende problemen die een geheel ei gen aanpak vereisen", aldus Van Dijk. Het CDA mist verder in de nota duidelijke re gels en procedures om te voorkomen dat de grenzen tussen ontwikkelingshulp en exportbe vordering gaan vervagen en de baten van de hulp voornamelijk bij het bedrijfsleven terecht komen. Verder biedt volgens Van Dijk de lijst in de nota met criteria waaraan projecten moe ten voldoen onvoldoende houvast voor een goe de beoordeling. De PvdA vindt het stimuleren door de over heid van de export naar de derde wereld alleen een goede zaak als dit wordt betaald uit de be groting van Economische Zaken. Volgens woordvoerster Hefkens kan een ontwikkelings beleid dat het eigen exportbelang centraal stelt de uitvoer met hooguit 400 miljoen gulden (0,3 procent) verhogen, terwijl daardoor de kwali teit van de hulpverlening in omvang met een kwart getroffen wordt. Minister Schoo legde er in haar beantwoording de nadruk op dat in het ontwikkelingsbeleid de hulp aan de derde wereld voorop staat en dat een grotere betrokkenheid van het bedrijfsle ven een „afgeleide" doelstelling is. Minister Schoo Dollar veert op AMSTERDAM De dollar rukt weer op. Vanmorgen lie ten de centrale banken zich niet zien en gelijk schoot de dollar weer omhoog naar f 3,87. Dit was bijna vijf cent hoger dan het slot van giste ren. De Amsterdamse wissel markt volgde hiermee de koersbeweging die in New York en Tokio was begonnen. In Amerika en Japan pikte de dollar de opmars weer op na dat het maandag op de Euro pese valutamarkt vrij rustig was gebleven. De hernieuwde opmars van de dollar werd ook in verband gebracht met een recente stijging van de rente op dollartegoeden. m rle PvdA steunt geschorste secretaresse in Groningen GRONINGEN De geschorste Groningse secretaresse Pe- v tra is „dolgelukkig" met het aanbod van de PvdA om de'_fo; kosten te betalen van de gerechtelijke procedure, die zij te-* gen haar werkgever voert om haar schorsing ongedaan teg ac maken. De secretaresse heeft dan ook besloten in hoger beJ _s( roep te gaan tegen het vonnis van de Groningse rechtbank. Die stelde het oedrijf in het gelijk in een kort geding daQ Petra had aangespannen. Petra is door haar werkgever£rej Seatrade Groningen BV, op non-actief gesteld, omdat zij^_ een verhouding heeft met een 20 jaar oudere werknemer^et van hetzelfde bedrijf. De rechtbank oordeelde dat de Q schorsing gerechtvaardigd was, aangezien de relatie versto-, ^e| rend voor de werksfeer kan zijn. De Rooie Vrouwen in de, sy. PvdA besloten zaterdag de proceskosten voor Petra te be-L^ talen. Directeur Van Overklift van Seatrade Groningen r BV heeft een aanvraag voor een ontslagvergunning inge-' VQ diend. r De Amerikanen profiteerden bliksemsnel van het buitenkansje. In Ijltempo werden duizenden man schappen en grote hoeveelheden materieel naar de andere oever gebracht. (Van onze correspondent Gerard Kessels) REMAGEN Als luite nant Karl Timmermann van het oprukkende Ame rikaanse leger op 7 maart 1945 zonder noemens waardige tegenstand het slaperige Rijnstadje Rema gen nadert, is hij met stomheid geslagen. Vanuit de heuvels heeft hij een schitterend zicht op een van de mooiste gedeeltes van de Rijn. Maar het is niet het fraaie landschap dat Timmermann een ogenblik als aan de grond genageld doet staan. Daar beneden hem ligt als een onschatbaar cadeau, als een zeldzame speling van het krijgslot, een volledig gave spoorbrug over de Rijn. Wat bij Arnhem en Nijmegen ten koste van duizenden le vens mislukte, dat lukt de ge allieerden bij Remagen wel. De doorbraak over de grote ri vieren, de doorstoot naar het hart van het Derde Rijk. De Amerikaanse opperbevel hebber Eisenhower kan het goede nieuws nauwelijks gelo ven. „Die brug is zijn gewicht in goud waard", zo juicht hij. Zijn tegenspeler Adolf Hitler in Berlijn is des duivels. Hij eist dat er koppen rollen. Vijf officieren die verantwoorde lijk zijn voor de bewaking van de brug worden voor een krijgsraad te velde gebracht, veroordeeld en onmiddellijk geëxecuteerd. Maar de feiten zijn dan al niet meer terug te draaien. De geallieerden heb ben een bruggehoofd over de Rijn en al spoedig volgen er meer. Verloren zaak De verovering van de brug heeft de oorlog zeker bekort. Met één week, schat een Ame rikaanse commandant na de oorlog. „Ik ben er zeker van dat het langer geduurd zou hebben", zegt burgemeester Hans Peter Ktlrten van Rema gen, die zich als weinig ande ren met „de brug" heeft bezig gehouden. „De verovering van de intacte brug betekende een ongelooflijke psychologische klap voor de Duitsers. De wil tot verder verzet was gebro ken. Duizenden hebben toen hun uniform uitgetrokken, zijn weggelopen en ondergedo ken. Ze hadden geen zin meer om te sneuvelen voor een ver loren zaak". Veel tijd heeft burgemeester Ktlrten er in gestoken om de herinnering aan- de befaamde brug, waarvan alleen een paar stenen pijlers zijn overgeble ven, levend te houdén. Bij de voornaamste bezienswaardig heid van het 15.000 inwoners tellende stadje heeft hij een klein museum ingericht. De daadkrachtige burgemeester is op een handige manier uit de kosten gekomen. Over de hele wereld verkoopt hij stukjes steen van de brug voor veertig mark. Met een door hem on dertekend certificaat dat de echtheid bevestigt. Vooral Amerikaanse oorlogsvetera nen zijn er tuk op een stukje van de brug op de schoor steenmantel te hebben. Kneusjes Een samenloop van omstan digheden zorgt er die 7e maart 1945 voor, dat de brug onge schonden in de handen van de geallieerden valt. De Duitse kapitein Karl Friesenhahn met zijn genie-gevechtsbatal jon van 120 man is verant woordelijk voor het tijdig op blazen van de brug. De com pagnie die de brug moet bewa ken is slechts 36 man sterk. Het zijn kneusjes: zieke en herstellende militairen uit het hospitaal van het nabijgelegen Linz. Maar ook als Timmermanns troepen al in het stadje Rema gen zijn krijgt Friesenhahn, die op de andere oever zit, geen opdracht de brug de lucht in te jagen. Ziin supe rieuren aarzelen. Zij herinne ren zich maar al te goed het uitdrukkelijke bevel van Hit- Ier, dat de Rijnbruggen pas op het laatste moment, als de vij and op enkele kilometers is, vernietigd mogen worden. Om precies tien voor half vier s middags krijgt de popelende Friesenhahn uiteindelijk bevel de brug op te blazen. Opge lucht grijpt de kapitein de sleutel waarmee hij de sprin gladingen kan laten ontplof fen. Maar er gebeurt niets. De kapitein beseft dat het elektri sche circuit beschadigd moet zijn, hoewel hij het enkele mi nuten eerder nog gecontro leerd heeft. Een vrijwilliger, de onderofficier Faust, is be reid zijn leven te riskeren om de reserve-lading tot ontplof fing te brengen. Een reserve- -lading die niet alleen vrij klein is, maar ook nog uit slechte kwaliteit industrie- -springstof bestaat. Faust kruipt 75 meter langs de spoorbaan naar de reserve-la ding. Hij bereikt het slagsnoer, brengt het tot ontbranding en hij is nog op de weg terug als de lading met een geweldige klap ontploft Balken en stuk- ken ijzer vliegen door de lucht en de hele brug lijkt zich los te rukken van zijn funderingen. Maar als de rook optrekt ziet Friesenhahn tot zijn ontzetting dat de brug nog steeds intact Peuleschil Ook .Timmermann ziet het met gemengde gevoelens. Aan de bestorming van de brug is nu geen ontkomen meer. De Amerikaan van Duitse af komst maakt het gebaar „volg mij" en rent de brug op. Van stalen balk tot balk wippend komen de Amerikanen voor uit. Het spaarzame vijandelijke mitrailleurvuur kan al snel onschadelijk worden gemaakt. De verovering van de brug blijkt een peuleschil. Alex Drabik heet de eerste Amerikaan die in de Tweede Wereldoorlog vaste voet zet op de oostelijke Rijnoever. Tegen vier uur nebben de Amerika nen 120 man op de andere oever. In hoog tempo transporteren de Amerikanen manschappen en materieel naar de andere kant. Generaal Bradley stelt zijn chef, generaal Eisenho wer, op de hoogte van de vero vering van de brug. „Toen hij mij vertelde dat wij een brug over de Rijn in handen had den gekregen, kon ik mijn oren niet geloven", schrijft Ei senhower in zijn memoires. „Wij hadden het er samen vaak over gehad en er op ge hoopt, maar wij hadden er nooit op gerekend dat het zou lukken Luchtaanvallen Binnen 24 uur is het Ameri kaanse bruggehoofd uitgebreid tot 8.000 man. Een week later staan 25.000 man aan de over kant. Met een wanhopig offen sief proberen de Duitsers het bruggehoofd te vernietigen. Maar rond Remagen hebben de Amerikanen een gordel van luchtafweer gelegd, die het gebied tot het zwaarst ver dedigde van de hele Tweede Wereldoorlog maakt. Maar de mislukte opblaaspo- ging en de enorme hoeveelhe den materieel die de brug overgaan, eisen toch hun tol. Op 17 maart, tien dagen na de verovering, klinkt er plotse ling een hevig gekraak. De brug begint te trillen, kantelt en stort in de Rijn. Van de 200 genie-soldaten die op de brug aan het werk zijn, komen er 28 om het leven. De brug van Remagen heeft zijn diensten dan echter al bewezen. De ge allieerden hebben vaste voet gezet op de rechterrijnoever. Zo lag de brug erbij toen de Amerikanen op 7 maart 1945 het stadje Remagen naderden. Een poging van de Duitsers de brug op het laatste moment de lucht in te jagen mislukte. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES DEN HAAG In 1984 zijn 28 dodelijke ongevallen in de land bouw gemeld bij de Arbeidsinspectie van het ministerie van so ciale zaken. Dat aantal is ongeveer even hoog als in voorgaande jaren. Bij de ongevallen in 1984 kwamen 22 volwassenen en zes kinderen (jonger dan 16 jaar) om het leven. Van de ongevallen waarbij volwassenen het slachtoffer waren, gebeurden er drie met een kantelende of achteroverslaande trekker die nog niet van een kantelbeveiliging was voorzien. Deze beveiliging is wet telijk verplicht. NIEUWE VOORZITTER BOUW- EN HOUTBOND FNV: ,a ie 'AS brij left (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT Met een overweldigende meerderheid is gisteren secretaris Jan Schuller (45) van de Bouw- en Houtbond FNV gekozen tot opvolger van de huidi ge bondsvoorzitter Bram Buys. Buys, die eind dit jaar de pensioengerechtig de leeftijd bereikt, zal of ficieel in mei de voorzit tershamer aan Schuller overdragen. Met Bram Buys neemt een van de „laatste der Mohikanen" af scheid van. de FNV. Buys kwam na de oorlog in dienst van de toenmalige bouwbond NVV, de latere Bouw- en Houtbond FNV. De laatste 21 jaar was hij bondsvoorzitter. „Ik zal hem snel doen verge ten", zei Schuller gisteren met een lach tijdens zijn eerste ont moeting met de pers. De voorzitterverkiezing de twee overige kandidaten be haalde overigens slechts twee procent van de stemmen viel samen met de bondsraads vergadering over de te volgen strategie bij de komende cao- onderhandelingen voor de bouw. Dat overleg zal op 21 maart van start gaan. De bedrijfstak bouw heeft de laatste jaren te kampen met een enorme inzinking die ge paard is gegaan met een mas sale uitstoot van bouwvakkers. Meer dan 100.000 mensen heb ben de bouw en aanverwante sectoren in verband met ge brek aan werk moeten verla ten. Arbeidstijdverkorting heeft dat ook voor de Bouw en Houtbond FNV (145.000 le den) de hoogste prioriteit. Buys voegde daar wel onmid dellijk aan^toe dat de 36-urige werkweek geen wondermiddel is om de werkloosheid te lijf te gaan. „Er zal ook sprake moe ten zijn van economische groei en een toename van investe ringen en extra impulsen van de overheid in de bouw". De jentrale eis van de bouwbond, een 36-urige werkweek in 1987, zal, zo vulde Schuller aan, collectief moeten worden ingevoerd, bijvoorbeeld in de vorm van een vrije vrijdag per veertien dagen. Gespreid In de huidige cao is de eerste vijf procent arbeidstijdverkor ting in roostervrije dagen om gezet. Voor voortzetting van het huidige systeem met uit sluitend gespreide roostervrije dagen voelt de FN V-bond niets. Desgevraagd zei Schul ler begrip te hebben voor de problemen die werkgevers hebben met het collectief stil leggen van bouwprojecten. „Wij zijn bereid te praten over wisselende vrije dagen, zodat de bedrijfstijd gehandhaafd kan blijven". jhoi thr< kyr moeten worden". Volgens de voorzitter-in-spé is er in de bouw nog volop te doen in de sfeer van renovatie, stadsver nieuwing en wegenbouw. Hij gaf desgevraagd toe dat er in de bouw niet alleen sprake is van een tijdelijke terugval, maar ook van een structurele overcapaciteit. Volgens Schul ler moet er rekening mee wor den gehouden dat zo'n 60.000 bouwvakkers nooit meer aan de bak zullen komen. „Voor deze mensen zullen op een so ciaal verantwoorde wijze an dere oplossingen moeten wor den gevonden". Schuller zei in zijn komende voorzittersperiode te zullen streven naar een betere sa menwerking met de collega- bond van het CNV. „In de af gelopen jaren zijn onze wegen wat uit elkaar gelopen. Maar een nauwere samenwerking is ook in het belang van onze le den. We zullen in ieder geval streven naar een goede bunde ling van onze gezamenlijke ei sen die we in het komende cao-overleg zullen inbrengen", aldus Schuller. Een van de eisen waarvoor de beide bouwbonden staan is de invoering van een nieuwe loonstructuur in de bouw. Dat wil zeggen een voor de duur van de (tweejarige) cao gega randeerd inkomen. Nu wil het nog weieens voorkomen dat bouwvakkers, wanneer ze worden overgeplaatst naar een ander bouwproject, er in sala ris op achteruit gaan. De bouwvakkers rest in de meeste gevallen weinig anders dan dit maar te accepteren, omdat de werkgever al gauw met ont- De nieuwe bonds- j; voorzitter Jan j Schuller K ,asi slag dreigt. „Voor jou tien an-lrijz deren", is, gezien de grote Ule werkloosheid, nog steeds een ené veel gehoorde kreet in de life bouw. Naast een nieuwe loon-let structuur willen de bouwbon-ian den ook een nieuw systeem Uf( van vakantiegeld. Het huidigeirie vakantiegeld bedraagt onge-vet veer zeven procent en is geba-»lee seerd op een oud uurloon. Debet bonden willen, conform de va-je kantiegeldregeling in de restkls van het bedrijfsleven, uitko-ihet men op acht procent. 5 Ja' .Zonder een direct stemadvies Van te geven zei Schuller dat wat;ijn hem betreft de huidige rege-jei ringscoalitie van VVD en CDA zo snel mogelijk tot het verleden mag behoren. „Het is"- duidelijk dat dit kabinet wei gert naar de vakbeweging tepg luisteren. In FNV-verbana zal de komende tijd het nieuwe program aan de politieke par- tijen worden voorgelegd. Het is duidelijk dat we meer kan- [li sen hebben met partijen die zich in ons program kunnen b vinden. Dat zullen we dan ook kenbaar maken aan onze le- den". M-J Tot slot wil de FNV-bond, Wp evenals de Hout- en Bouw- bond CNV, dat er een regeling komt voor „gewetensbezwaar- l den" in de bouw. Men wil daarmee voorkomen dat t bouwvakkers, die principiële bezwaren hébben tegen de L bouw van bijvoorbeeld silo's voor kruisraketten, ander werk krijgen. Mocht er geen [6C vervangend werk voor han- f v den zijn, dan eisen de bonden t 1 dat de bouwvakkers bij vrij- |ar' willig ontslag, toch in aanmer- ln^ king komen voor WW. 1 AMERSFOORT De Bouw- en Houtbond FNV is be- ge reid om de prijscompensatie te steken in invoering van fdc een 36-urige werkweek die er uiterlijk in mei 1987 rd- moet komen. Voorwaarde is dat er met de werkgevers harde afspraken te maken zijn over herbezetting van de door arbeidstijdverkorting vrijgekomen arbeids- fj\ plaatsen. Deze uitspraak heeft de bondsraad, net parlement van de bond, Uitbreiding^ van de bedrijfstijd gisteren in Amersfoort gedaan over de cao-onderhandelingen die op 21 maart van start gaan. Bij de bouw-cao zijn ongeveer 250.000 werknemers betrokken. „Een herbezetting van honderd Erocent in de bouw is niet te realiseren, maar we willen wel zo oog mogelijk uitkomen", aldus een woordvoerder van de bond. De bond geeft de voorkeur aan arbeidstijdverkorting in de vorm van collectieve roostervrije dagen, omdat men daar de meeste werkgelegenehid van verwacht. Ook moet het overwerk in de bouw drastisch worden verminderd. Met de Bouwbond FNV valt niet te praten over aantasting van de jeugdlonen. De werkgevers willen voor jongeren van acht tien tot 21 jaar een zakgeldregeling invoeren, dat dit is voor de Bouwbond niet bespreekbaar. Een andere eis is de verlaging van L de vut-leeftijd van 62 naar 61 jaar. baat af met het oog op de afne mende groei van de bedrijfs tak. Desondanks gelooft men dat arbeidstijdverkorting an dere werkloze bouwvakkers aan werk kan helpen. Schul ler: „Als de omvang van de bouwproduktie op peil blijft, en daar gaan we vooralsnog van uit, en de mensen gaan korter werken, dan zullen er meer mensen ingeschakeld DOOR UITSPRAAK HOOGGERECHTSHOF: WASHINGTON Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft gisteren een uitspraak gedaan, waardoor Indiaanse stam men volgens functionaris sen hele stukken land én honderden miljoenen dol lars zouden kunnen opei sen. Het hof besliste dat de Onei- da-Indianen recht hebben op eén extra vergoeding voor het land, dat de stam in 1795 aan de staat New York heeft ver kocht. Bovendien werd een uitspraak van een hof van be roep bevestigt, dat die verkoop niet legaal was, omdat de fede rale regering geen deel had aan de landaankoop. voor een vergoeding van on geveer 16.000 dollar moet wor den betaald. Volgens rege ringsfunctionarissen kan de uitspraak ook van toepassing -zijn op andere, uitgestrekte stukken grond in het oosten van de Verenigde Staten. Vol gens functionarissen van de staat New York betekent deze uitspraak, dat de Indianen te ruggave van het „illegaal be zette" land kunnen eisen en tevens honderden miljoenen aan huur navorderen. Daar mee zouden de huizen, boerde rijen en zaken van duizenden inwoners in New York en an dere staten op het spel komen te staan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4