TAFEL 1X171 „Van trots alleen kan je niet leven" Paus komt op katholieken sympathiek over WERK IN MEESTE MUNEN HERVAT kerk wereld Bisschop Bar geen „heer en meester" Smeulend conflict weer brieven lezers ACHTERGROND CcidócSoiruvrvt DINSDAG 5 MAART 1985 PAGIN ABOP TEGEN AANWEZIGHEID FNV BH PAUS De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) dis tantieert zich van de aanwezigheid van de FNV tijdens het be zoek van de paus in mei. De ABOP is het niet eens met het standpunt dat de FNV Federatieraad in deze heeft ingenomen. De FNV besloot onlangs een uitnodiging voor een ontmoeting met Johannes Paulus te aanvaarden uit respect voor de vele katholieken in haar gelederen. „Wegblijven zou een misken ning betekenen van het belang, dat veel mensen ook in onze kring aan dit bezoek toekennen", aldus de FNV-motivatie. De ABOP is het als enige FN V-bond met dat standpunt niet eens. De bond heeft zich in de Federatieraad tegen het aan vaarden van de uitnodiging verzet. Volgens een woordvoerder van de ABOP zal zij het daar verder bij laten en vooralsnog niet tot acties tegen het pausbezoek overgaan. Dat gebeurt wel door de bij de ABOP aangesloten homo-groep, die actief is bin nen het comité tegen het pausbezoek, dat zich op acties bezint. Woordvoerders van de homo-groep zeggen met verbijstering kennis te hebben genomen van het FNV-standpunt, dat vol gens hen geen enkel respect opbrengt voor de velen, ook ka tholieken, die aan het bezoek van de Heilige Vader helemaal geen behoefte hebben. „Wij zullen op 12 mei laten zien dat wij er heel anders over denken en het standpunt van de FNV to taal verwerpen", zo zei een woordvoerder. De omstandigheden maken de mens niet zwak, maar tonen hoe hij werkelijk is. Thomas Kempis NIEUWE DIOCESANE PASTORALE RAAD MOET EVENWICHT VINDEN TUSSEN TRADITIE EN VRIJE OPSTELLING Een bisschop is geen „heer en meester" over zijn bisdom maar een herder, op wie de bijzondere zorg rust, dat de plaatselijke Kerk ook werke lijk Kerk van Christus is. Dit zei bisschop R. Ph. Bar gister avond in Delft bij de installa tie van de nieuwe Diocesane Pastorale Raad van het bis dom Rotterdam. De nieuwe Raad is, in tegen stelling tot de vorige, inge richt volgens de voorschriften zoals die zijn neergelegd in het nieuwe kerkelijk wet boek. Dat betekent onder meeer dat de bisschop zelf nu voorzitter is. Mgr. Bar gaf gis teravond zijn visie op de in vulling van dit ambt en zei daarbij dat een bisschop „open oren moet hebben". Hij moet zich graag advies laten geven en vooral vreugde vinden in de communio, de gemeen schappelijkheid. „Do bisschop moet zich oefenen in de kunst van het besturen in commu nio, opdat hij er niet door wordt gehinderd, maar daar entegen erdoor wordt bemoe digd. U moogt uw bisschop daar steeds aan herinneren!", aldus mgr. Bar. Wat het functioneren van de DPR betreft, zei mgr. Bör dat de kwaliteit van dit orgaan hierin zou kunnen bestaan dat een evenwicht wordt ge vonden „tussen traditionalis me en vrije opstelling, tussen loyaliteit en critische houding, tussen harmonische verhou dingen en conflict-situaties. Evenwicht ook tussen de trouw aan de voorschriften en de aan de eigen situatie zich soms opdringende oplossin gen, tussen het staan in de Wereldkerk en het leven in de Kerk ter plaatse, die klei nere belangen kan hebben". Als advies-orgaan van de bis schop komt de Diocesane Pas torale Raad zes keer per jaar bijeen. De eerst volgende ver gadering is in mei. Dan zal naast mgr. Bër, die qualitate qua voorzitter is, een bestuur worden gekozen. De nieuwe raad ziet er als volgt uit: Drs R.Ph. Bar. bisschop, voorzitter, en de leden: drs E.P.W. van Leuken, namens de Diocesane Missieraad; mevr C. Enthoven- Zuidgeest, na mens het Katholiek Vrouwengilde, de heer M Heijnsbroek. namens de Katholieke Bond van Ouderen; zus ter Frie van der Horst, namens het Bedrijfsapostolaat: zuster Th. Saers en zuster R Plat. namens het Dioce saan Religieuzen Beraad: de heer Th.W. Dupont, namens het dekenaat Zuidhollandse Eilanden; de heer P A.M Kroonenburg, namens het dekenaat Zoeterwoude; mevr L. Herfkens, namens het dekenaat Vlietstreek; de heer J Evelo, na mens het dekenaat Leiden; mevr. A A. Geerdes-Jonker Roelants, na mens het dekenaat Schiedam; mevr. M.M.J. van den Broek, namens het dekenaat Gouda; de heer G.S.M. Ko- perdraat, namens het dekenaat Delft; de heer R. Thiel. namens het dekenaat Bollenstreek; mevrouw M.J Fontijn-van Duin namens het dekenaat Alphen aan den Rijn; de heer H.L.J.M. Schmetz namens het dekenaat Den Haagen mevrouw H.J.M. Kievit-Valentin namens het dekenaat Westland. Vakatures zijn er nog voor leden na mens de Priesterraad, de studenten- jongerenpastores, en de dekena- De Diocesane Pastorale Raad bijeen. Op de achter- i Dor- grond in het midden mgr. Bar. KRO-ENQUÊTE: Van de Nederlandse rooms- -katholieken vindt 81 procent paus Johannes Paulus II sym pathiek Zestien procent juicht zijn komende bezoek aan Nederland toe, 31 procent stelt het niet op prijs. Dat blijkt uit een telefonische en quête van de KRO in samen werking met bureau Into- mart. Ondervraagd zijn 1.730 rooms-katholieken van twaalf jaar en ouder naar hun me ning over de paus, zijn ambt, zijn bezoek aan ons land in meien het daarvan te ver wachten resultaat. De uitkom sten van deze enquête ver schillen overigens nogal van die van de opiniepeiling die het Nipo begin vorig maand hield in opdracht van Else- viers Magazine. Uit de Nipo- enquête bleek, dat maar 3 procent van de Nedertlandse rooms-katholieken de komst van de paus naar Nederland toejuicht. Volgens de KRO/Intomart- enquête zien rooms-katholie ken van vijftig jaar en zien meer uit naar het pausbezoek dan jongeren 26 tegen 12 procent. Hetzelfde is het geval bij allen voor wie het geloof een belangrijke rol speelt 23 tegen 5 procent. Van de rooms-katholieke ge lovigen hecht 22 procent veel waarde aan het ambt van de paus als leider van de katho lieke wereld, terwijl 52 pro cent er „enige betekenis" aan toekent en 24 procent hele maal geen Ook hier zijn de positief denkenden onder de ouderen veel talrijker dan on der de jeugd 40 tegen 14 pro cent. Veertig procent van de rooms-katholieken vindt dat de paus zijn ambt goed ver vult, terwijl 46 procent denkt dat hij het „deels goed. deels minder goed" doet. De gelovi gen geven niet erg hoog op over hun kennis van zaken over standpunten van de paus slechts 3 procent denkt zeer goed op de hoogte te zijn, te gen 41 procent „tamelijk foed" en 11 procent ten dele; 2 procent geeft toe er niet veel van te weten en 12 pro cent weet het helemaal niet. Op de vraag of het pausbe zoek de Nederlandse katholie ken dichter bij elkaar zal brengen antwoordt 14 procent positief, 74 procent ziet geen verschil en 8 procent ver wacht eerder een verwijde ring. Oudere katholieken zijn wat dit betreft vaak pessimis tischer dan jongere. Op de vraag of het pausbezoek meer begrip zal kweken tussen alle Nederlanders antwoordt 63 procent met „nee" en 27 pro cent met „ja", terwijl 10 pro cent er geen idee van heeft. Een verdieping van het reli gieuze leven verwacht 31 pro cent van de katholieken er van, terwijl 57 procent dat niet doet en 12 procent bekent het niet te weten. Dat het pausbezoek een steun zal be tekenen voor mensen die het moeilijk hebben verwacht 69 procent. Wat dit betreft denkt 23 procent het tegenoverge stelde. Jonge katholieken ver wachten er meer van dan ou deren 76 procent van de jon geren zegt „ja" op deze vraag, tegen 56 procent van de oude ren. Van de ondervraagde katho lieken meent 11 procent, dat alleen rooms-katholieken bij het pausbezoek moeten wor den betrokken, terwijl 84 pro cent denkt dat ook andere Kerken erbij horen te zijn. Naarmate het geloof een min dere rol speelt meent men va ker, dat dit een zaak is voor alleen katholieken. Wat de aan de orde te stellen onderwerpen betreft trekken eenheid tussen de bisschop pen, tussen de Nederlandse katholieken en tussen de Ne derlandse Kerk en Rome de meeste stemmen 26 procent. Vragen over leven en dood, euthanasie en vooral abortus,, leven bij 10 procent, terwijl telkens 7 procent de onder werpen huwelijk en gezin, ge boorteregeling, samenwonen en echtscheiding, respectieve lijk oorlog en vrede, wereld vrede,, geweld en kernwapens belangrijk vinden. Eveneens 7 procent tekent voor onder werpen als het priesterambt, celibaat en leken-voorgan- gers. Niet minder dan 34 pro cent weet uit zichzelf geen onderwerp te noemen. Over massale bijeenkomsten tijdens het pausbezoek denkt 62 procent „wel goed", 18 pro cent vindt ze niet goed en eveneens 18 procent denkt dat het niets uitmaakt. Van de katholieken ziet en hoort 47 procent graag zoveel mogelijk van het pausbezoek op radio en tv, terwijl 32 procent dat niet op prijs stelt en 22 pro cent er onverschillig tegen- Gevraagd welke omroep het meest voor uitzending van het pausbezoek in aanmerking komt antwoordt 83 procent, dat de KRO daarvoor in de termen valt. Tevens is 29 pro cent geporteerd voor andere omroepen, waaronder ook de EO; 22 procent gunt de NCRV de eer en 19 procent de NOS. ie be even Onder de meest vernederende omstandigheden heeft jeld, Britse mijnwerkersvakbond moeten besluiten de bijna eeken jaar durende staking tegen de sluiting van onrendabele njchte nen te beëindigen en vandaag weer aan het werk te ga?mm Vernederend omdat er geen akkoord over zelfs maar kleinste onderdeel met de Britse Steenkolenraad werd \ren reikt. Deze instantie heeft de mijnwerkers met nauwelijet ni ingehouden leedvermaak de laatste maanden in hun sop *gan ten gaar koken, nadat overduidelijk was geworden dat T mijnwerkersstaking steeds verder afkalfde. Mijnwerkers c in verband met gewelddadig optreden tijdens de staking of- slagen werden, komen niet meer aan de slag. Ook aan fc saneringsplan wordt niets veranderd. De nederlaag voor J mijnwerkers is dan ook totaal. i Niettemin behoeft het niet betreurd te worden dat i mijnwerkers er niet in zijn geslaagd hun verreikende do stellingen te verwezenlijken. Immers uit een staking die erj gericht is economisch onrendabele mijnen in stand te houd kan voor niemand iets goeds voortkomen. Een dergelijke q derneming zou slechts een bijdrage leveren aan vergrotii van armoede in plaats van aan effectieve welvaartsvermee dering. De sanering van de Britse mijnen is een economiscl El noodzaak en dit geldt nog meer nu de afgelopen koude wi n€ ter heeft bewezen, dat de behoefte aan en afhankelijkhe sc van kolen veel minder is dan tot voor kort in Groot-Britta Va nië werd aangenomen. V2 NOG minder sympathie hoeft men te hebben voor de doe k< stellingen van stakingsleider Arthur Scargill persoonlijk. Ij SC streefde er openlijk naar met zijn staking de Conservatief lij regering van mevrouw Thatcher ten val te brengen en rev| d< lutionaire veranderingen door te voeren. Het merendeel va V( de Engelse arbeiders voelde daar niets voor, maar dat deerd oj He ambitieuze Scargill niet in het minst. Niemand had troi h« wc. verwacht dat de revolutie in Engeland zou beginnen rc in In dit conflict tekent zich echter wel een oude tegenstellii) in Groot-Brittannië af, die met deze-mislukte staking verd| is uitgediept. Premier Thatcher heeft op het eerste gezicj j succes gehad bij haar streven de uitgebreide macht te bepel ken van het Engelse vakbondswezen, dat zo'n zware veran ie woordelijkheid draagt voor de veroudering van de Engel st industrie. De proletarische doelstellingen van de hardste el oi menten van de mijnwerkersvakbond zijn natuurlijk niet iij getoomd. Mevrouw Thatcher heeft de bemiddelende har van de overkoepelende vakcentrale TUC vorige maand ni aangegrepen om het gezichtsverlies voor de stakende miji werkers enigszins te beperken. Zij heeft geen talent om verzoenen ZaL haar overwinning duurzaam zijn? Veel mijnwerke zijn nu verbitterd aan het werk gegaan, maar wanneer hi mijn in het saneringsplan voor sluiting in aanmerking kon zal het conflict als een veenbrand opnieuw oplaaien. De st king die nu achter de rug is, balanceerde op de rand van democratie. Waar de harde kern van de mijnwerkers nu a; denkt, is een rechtstreekse guerrilla tegen het ConservatieA establishment. Gehakt met romige witlof-wortelsalade en aardappelen flensjes De benodigdheden voor twee zijn: 1 sneetje brood, ui, 5 g margarine, kerrie, peterselie, 200 g gehakt, zout, losgeklopt ei, 30 g margarine halt' bekertje zure room, 1 kleine sinaasappel, 1 struikje witlof, 1 niet te grote winterwortel, zout, peper; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl melk, margarine, jam of basterdsuiker. Week het brood in warm water, druk dat er na een paar minuten zo veel moge lijk uit en maak het sneetje fijn. Fruit de fijn gesneden ui lichtbruin in de eerste portie margarine met kerrie Knip de peterselie fijn. Meng brood, ui, peterselie, gehakt en zout en voeg zo veel los geklopt ei toe dat het een ste vig mengsel blijft. Vorm er per persoon een gladde bal van en leg die een uurtje koel weg. Bak de gehaktbal len in de tweede portie mar garine bruin en gaar in twin tig minuten. Keer ze in die tijd geregeld, zodat ze rond om bruin worden. Haal het vlees uit de pan en maak de jus met weinig water af. Meng de zure room met si naasappelsap. Spoel het wit lof schoon, snijd het in fijne plakken en meng het door het roomsausje. Borstel de wortel schoon, rasp hem grof en meng hem met het witlof. Maak de salade op smaak af met zout en peper. Meng bloem, zout, ei en wei nig koude melk tot een glad besiag en verdun dat met de overige melk. Laat een stuk je margarine smelten in een koekepan, schep er zo veel beslag in, dat de panbodem net bedekt is en bak het flensje (een dunne panne- koek) aan twee kanten bruin Presenteer de flensjes warm of koud met jam of basterdsuiker. JEANNE BRITSE MIJNWERKERS: KELLINGLEY— Op het gas fornuis staat een grote pan aardappelen te koken. „Zo lang ik nog een zak aardap pels in huis heb, weet ik dat ik tenminste nog wat op tafel kan zetten, ook al is dat alleen een bord patat", zegt Pat Mc Donald. Haar man, een mijn werker uit de Kellingley-mijn in Noord Yorkshire, de mijn die ooit de produktiefste van Europa werd genoemd, zegt; „De werkgevers en de rege ring hebben ons veel afgeno men, ze hebben ons gebom bardeerd met propaganda, maar wat ze ons niet af heb ben kunnen nemen is onze trots en onze waardigheid". Veel van de mijnwerkers die de afgelopen week met gebo gen hoofd en soms met tranen in de ogen de mijn weer in zijn gegaan, delen zijn me ning. Het enige verschil tus sen hen en Colin McDonald is dat zij het minder lang op vijfentwintig pond (ongeveer honderd gulden) per week hebben kunnen uithouden dan de familie McDonald. En van trots alleen kan je niet le ven. Colin, Pat en hun twéé kinderen hadden op het mo ment dat de staking begon het voordeel dat zij geen grote lo pende schulden hoefden af te lossen, zoals veel van hun bu ren en vrienden. De auto, de stereo-installatie en de tv wa ren afbetaald en hun huis was van de gemeente, die bereid was om de huur gedurende de moeilijke maanden te „verge- Maar ondanks een lening van vijfhonderd pond. de ontelba re gratis maaltijden die Pats moeder verstrekte en de kin- derkleertjes die de zuster van Pat beschikbaar stelde, bleek het wekelijks toegekende be drag niet toereikend te zijn. Al na een paar maanden was ook de zeshonderd pond aan spaargeld op. Daarna werd de levensverzekering „opgege ten" en moest Colin zijn maandelijkse aflossing van de enige schuld die hij had. stop zetten. Zijn oudste zoon Jamie kreeg gelukkig op school gra tis warme maaltijden en een gaarkeuken in het dorp zorg de voor drie maaltijden per dag. Vast patroon Het leven van de stakers en hun families verliep al spoe dig volgens een vast patroon. Om drie uur 's ochtends be gon de dag voor Colin, die dan zijn post innam bij een van de mijnen in Nottingham, wat hem twee pond per dag opleverde uit het stakings fonds. Zijn vrouw ging dan met de kinderen lopend naar haar moeder in Pontefract, dat zo'n zeven kilometer ver derop ligt. Colins eerste postplaats was bij de Parksidemijn in Lan cashire. „Wanneer je daar met een groot aantal postende mijnwerkers naar toe ging, dan kon je de werkwilligen tegenhouden. Die kwamen dan hun bussen uit zodat we met hen konden praten. De werkgevers staken daar ech ter al gauw een stokje voor". „We hadden in het begin ook altijd een hele gemoedelijke duw- en trekpartij met de plaatselijke politie. Later kwam er versterking uit Lon den en was het allemaal niet zo gemoedelijk meer. Die zet ten hun helmen af, stopten hun vuisten erin en sloegen ons vervolgens tegen de grond. Ik kon m'n ogen niet geloven; de eerste keer dat ik dat zag, stond ik als aan de grond genageld. Ik was groot gebracht met het idee dat je respect moest hebben voor de politie. Ik had nooit gedacht dat zoiets in onze tijd nog zou voorkomen. De hoofdinspec teur schreeuwde nog naar zijn mannen dat ze *weer een rij moesten formeren, maar het was duidelijk dat hij de con trole over hen verloren had". Colin is een van de mijnwer kers die zich persoonlijk heeft ingezet voor het leiderschap van Arthur Scargill. Hij zou daarom een geschikte kandi- Een uiterlijk nog gloriërende Arthur Scargill bezocht gistermid dag een stakingspost voor de mijn in Cortonwood in Zuid-Engeland. daat kunnen zijn voor het offrey Lofthouse, die even la- spookbeeld van de boze pos- ter 09k neergeslagen zou wor- tende mijnwerker, die de den, 'getuige was en dat ook werkwillige mijnwerkers wil door de tv-camera's geregis- intimideren met behulp van treerd werd. een menigte woedende sta- Volgens Colin kan je hieruit kers. Maar dit beeld klopt alleen maar een politieke con- niet. Colin is bijvoorbeeld ook clusie trekken: „Ik denk dat lid van het mijnwerkers-red- de politie gewoon een speelbal dingsteam en draagt zijn mijn van de regering is geweest. Ze en alles wat daarbij hoort een verloren al spoedig hun neu- minstens even warm hart toe trale houding en op het einde als de staking. .hadden ze er waarschijnlijk Het was dan ook Colin die op genoeg van om zover van huis een zekere dag zijn al te ver hitte postende collega's bij de mijn in Kellingley in be dwang probeerde te houden. Op dat moment werd hij van te zitten, want toen begonnen ze steeds harder op te treden". Met de komst van de winter kreeg de familie McDonald te maken met een nieuw pro- achteren aangevallen door bleem: gebrek aan brandstof. een politeman en aan zijn nek over het terrein gesleurd Langs de spoorweg lagen ge lukkig nog wel wat kolen, die een incident waarvan het de familie illegaal verzamelde plaatselijke parlementslid Ge- en opstookte. „Wanneer de si tuatie echt onhoudbaar was geworden, dan had ik de tv verkocht, de stereo alles liever dan terug te moeten gaan naar de mijn", zegt Colin nu. Zijn vrouw Pat valt hem in de rede: „Ik vind nog steeds niet dat hij weer terug aan het werk moet gaan. Hij heeft zolang gestaakt, hij zou alleen terug moeten gaan wanneer ze winnen". Colin is lid van de plaatselijke Labourpartij en is niet onte vreden over de steun die de staking gekregen heeft van Labourleider Neil Kinnock. Hij is echter niet te spreken over de TUC, de overkoepe lende vakorganisatie, die na aanvankelijk de staking on dersteund te hebben, weer „met hangende pootjes" naar Thatcher terugkroop. „De spoorwegen worden het volgende slachtoffer van Thatcher", aldus Colin. Dan pas zullen de consequenties van het mislukken van de staking duidelijk worden. Denkt Colin dat de staking toch zin heeft gehad? „Jazeker. Vanwege het sim pele feit dat onze redenen om tot staken over te gaan van daag de dag nog net zo recht vaardig zijn als toen we twaalf maanden geleden voor het eerst het werk neerleg den. Wanneer Nottingham had meegedaan, wanneer alle vakbondsleden hadden mee gedaan, dan hadden we zon der twijfel gewonnen. We hebben nu verloren, maar het is voor alle partijen een bij zonder kostbare les gewor den". DAVID HEARST Copyright The Guardian (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De stakende Britse mijnwerkers, die vol gens hun vakbondsleider Ar thur Scargill in de afgelopen twaalf maanden „een schitte rende inspiratie" waren voor de arbeidende klasse van de hele wereld, zijn gisteren voor het eerst sinds twaalf maan den officieel opnieuw aan de slag gegaan. Onder meer in Wales keerden zij in optocht, met hun banieren en fanfare aan de kop, terug naar de mijn De werkhervatting verliep lang niet overal rimpelloos. In Yorkshire, waar Arthur Scar gill vandaan komt, werd bij twee mijnen de ingang ge blokkeerd door stakersposten. In het eerste geval waren de postende stakers mijnwerkers afkomstig uit Kent. Daar was gisteren besloten de actie nog tenminste drie weken vol te houden uit solidariteit met af gedankte kameraden. In de andere mijn bleek een norma le werkhervatting onmogelijk omdat de bond van opzichters -en van het onderhoudsperso neel stakersposten had uitge zet uit protest tegen de schen ding, door de mijndirectie, van een nationale overeen komst met zijn leden. In Zuid-Yorkshire marcheer de Arthur Scargill aan het hoofd van zijn troepen naar de mijn van Barnsley, waar het conflict een jaar geleden begon. Scargill sprak nog al tijd van een roemrijke over winning. „Wij hebben de grootste veldslag aller tijden gewonnen door te vechten te gen de regeringspolitiek", zei hij. Tegen de verwachtingen in zijn in Schotland meer dan de helft van de mijnwerkers weer aan de slag gegaan. Ze hebben het bevel van hun re gionale vakbond om tenmin ste tot vrijdag de actie voort te zetten, aan hun laars gelapt. Het Schotse vakbondsbestuur vindt dat de mijnen platge legd moeten blijven tot dat de 250 mijnwerkers, die tijdens de staking ontslagen werden, weer in dienst genomen zijn. Volgens de mijndirecties kan echter aan geen enkele van deze arbeiders amnestie toe gestaan worden omdat zij zich hebben schuldig gemaakt aan verregaande brutaliteit. Zonnig DE BILT (KNMI) In de ko mende nacht daalt de tempe ratuur bij weinig bewolking tot om het vriespunt. Op som mige plaatsen ontstaan dan mistbanken, die in de ochtend uren verdwijnen. Daarna is het over het algemeen zonnig weer en het blijft droog. Wind is er in het binnenland nauwe lijks. Dit rustige weer wordt teweeggebracht door een ver binding van een hogedrukge- bied bij de Azoren en een tweede boven Rusland. Deze verbinding ligt morgen over Nederland en Zuid-Noorwe- gen. De middagtemperatuur wordt omstreeks negen gra den, aan zee en op de Wad deneilanden ongeveer zeven graden en in het binnenland plaatselijk elf graden. Tot en met vrijdag blijft de hogedruk- zone nog wel dicht bij Neder land liggen, in de nacht en vroege ochtend kunnen ook dan mistbanken voorkomen, en het is droog. In het tempe- ratuurverloop wordt weinig verandering verwacht. Sneeuwbericht DEN HAAG Door de mati ge sneeuwconditie vindt men in het algemeen alleen nog op de hoge pistes in Oostenrijk redelijke skimogelijkheden. De mogelijkheid om tot in de dalen afdalingen te maken zijn beperkt. De langlaufers moe ten op veel plaatsen uitwijken naar hoger gelegen loipes. Duitsland Eifel geen wintersportmoge- lijkheden. Sauerland geen wintersport- mogelijkheden. Harz 10 tot 40, alleen in hoge re delen beperkte wintersportmogelijkheden. Zwarte Woud tot 45, alleen in het zuidelijke Zwarte Woud nog beperkte wintersportmo gelijkheden. Duitse Alpen tot 105, in de hogere delen nog redelijke wintersportmogelijkheden Oostenrijk (gemiddelde sneeuwhoogte linkerkolom dal, rechterkolom hoge pistes) Vorarlberg 45 - 115 Tirol 25 - 75 Salzburgerland 30 - 90 Karinthië 15 - 70 Zwitserland Goed wintersportmogelijkhe den. Grauburtden 50 - 115 Wallis 60 - 145 Berner Oberland 40 - 95 Frankrijk Ook hier goede wintersp mogelijkheden. Savoie/Haute Savoie 75 - Alpes du Sud 80 - Weersverwachting voor Alpengebied: Noord-Alpen: vooral dinsd; sneeuw boven de 1000 1 Vorstgrens op circa 1300 m; Zuid-Alpen: sneeuw. Sneeu\ grens op circa 800 m en vorstgrens op circa 1100 m Gedetailleerde informatie i§| verkrijgbaar via de „sneeu^ lijn ANWB/KNMI", telefooTu 070-264646 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Hartgrondig (10) m: Wat mij opviel in de gekozei""" brieven uit het boek van Mi chel van der Plas "Uit di grond van ons hart" was eet grote liefde en betrokkenheil voor de kerk, bijzonder vod hen die niet in tel zijn in dij kerk en eronder lijden. Van dl reacties in deze rubriek op dl brieven aan de paus vond il er een aantal min of meer lief deloos. Hebben de rooms-ka tholieken de paus niet zelf o| een voetstuk geplaatst doo] hem Heilige Vader te noemen Wat lijkt het mij bevrijden! ook voor de paus als wij henj onze broeder, gewoon „Karol: zouden kunnen noemen. Onz liefde, eerbied en respect zo er niet minder om wordei Christus heeft gezegd: "Noer niemand op aarde Vader, g hebt maar een Vader, Uw He melse Vader". Ik hoop verde dat de vrouw in de kerk in d toekomst meer erkenning za krijgen en meer steun dan ii het verleden. Dat zij be schouwd zal worden als eei hulpe aan de man gelijk waardoor mannen, vrouwei en ook kinderen weer geluk kig kunnen zijn. Mevr. Bitter, DEN HAAG

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2