Souxcmt Instituut Burgerraadslieden wordt tijdelijk uitgebreid Universiteitsraad wil Baskisch handhaven STAD OMGEVING Krakers weigeren pand aan Rapenburg vrijwillig te verlaten Brinkman bij CDA- Leiden IN AFWACHTING VAN ONDERZOEK Kritiek op brief Cath aan Tweede Kamer DINSDAG 5 MAART 1985 PAGINA 11 •j li pnieuw kranten- izorger mishandeld PHEN AAN DEN RIJN Op- is een krantenbezorger in Al- het slachtoffer geworden van andeling. Een vijftienjarige jongen zaterdagmiddag door twee leef- noten uitgescholden tijdens de e door zijn krantenwijk. ;wee aanvallers pakten vervolgens ;le kranten uit de tas van de bezor- waartegen deze protesteerde. Daar- creeg het slachtoffer enkele rake pen in het gezicht te incasseren. De der van de krantenjongen die een nder vanuit haar woning had gade- igen, rende naar buiten. De daders en hierop de benen. LEIDEN Minister L. Brinkman van WVC spreekt tijdens de ledenvergadering van het CDA, afdeling Leiden die op maan dag 11 maart in De Regenboog aan de Wa termolen 1 in Leiden wordt gehouden. De vergadering begint om acht uur. De spreek beurt van de minister is het eerste agenda punt. Schrijven voor Zuid-Afrika LEIDEN De Leid- se werkgroep van Amnesty Internatio nal richt vanavond de aandacht op Zuid- Afrika. In het LISC aan de Eerste Binnenvest- gracht 22 worden vanaf acht uur brie ven geschreven voor de opheffing van op gelegde zogenaamde banning-orders (vrij heidsbeperkende maatregelen). CDA herdenkt De Gijselaar LEIDEN De CDA-fractie heeft besloten haar fractiekamer in het Gulden Vlies aan de Breestraat te vernoemen naar de voormalige Leidse, christen-democratische burgemeester Jhr. N. De Gijselaar. In een mededeling aan het college schrijft fractievoorzitter J. Walen kamp dat diverse namen de revue zijn gepasseerd. Gezien de situe ring van de fractieruimte (in de kelder van het historische gebouw) en gezien de kansarme wijze waar op de partij haar oppositie moet voeren, is eerst overwogen de ka mer de naam „Luctor et Emergo" (ik worstel en kom boven) mee te geven. SLOOP PERQUIN LEIDEN Het voormalig auto-tec- tyleringsbedrijf Perquin aan de Haagweg wordt ge sloopt. Hiermee wordt deze week een begin gemaakt. De werkzaamheden duren ongeveer zes weken. Het gebouw met bijbehorende loodsen maakt plaats voor naar schatting zestig wo ningen. Met de bouw hiervan wordt in het najaar begonnen. Vech tsporter leest overvaller de les LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar heeft zich gisternacht zeer doeltreffend weten te weren tegen een overvaller. De overvaller was de jongen in de Genestetstraat met een groot mes genaderd, met de mededeling dat de jongen al zijn bezittingen aan de man moest overhandigen. Daarbij zwaaide de man vervaarlijk met het mes onder de neus van de jongen. Helaas kon de overvaller niet weten dat de jongen een begaafd vechtspor ter was. De jongen greep de overvaller en gaf deze een flink pak slaag. Hij pakte daar na het mes af en gooide het weg. Vervolgens ging de jongen naar het politiebureau om zijn verhaal te doen. De in elkaar geslagen over valler deed wijselijk geen aangifte. LEIDEN Het Instituut Bur gerraadslieden (IBR) zal voor- opig worden uitgebreid met één raadsjpan. De uitbreiding geldt voor de duur van ten minste één jaar, hangende een onderzoek naar het functione ren van het instituut. Dit heeft e gemeenteraad gisteravond besloten. De oppositiepartijen hadden liever gezien dat de uitbreiding van het instituut niet tijdelijk maar defini tief zou worden vastgesteld. Naar hun mening rechtvaardigt de nog steeds groeiende vraag naar hulp van het IBR de uitbreiding. De collegepartijen vinden echter dat de werkzaamheden van het IBR moeten worden doorgelicht en vergeleken moeten worden met de hulpverlening die andere maatschappelijke organisaties zo als de Rechtswinkel, het bureau Rechtshulp en het maatschappe lijk werk te bieden hebben. De collegepartijen hebben bijvoor beeld ernstige twijfels over de burgerraadslieden zich in de toe komst nog wel moeten bemoeien met schuldsanering en ambtena- rengeschillen. Daar zijn volgens VVD en PvdA andere organisa ties beter toe in staat. Bij een min derheid in de PvdA-fractie waren nogal wat twijfels over het colle gevoorstel maar het compromis dat de uitbreiding, afhankelijk van het onderzoek, langer dan een jaar gehandhaafd kan wor den, trok de twijfelaars over de streep. Slechts CDA-raadslid P. Bieg- straaten trok nog fel van leer te gen het college. Hij zag ,,een val kuil" in het collegevoorstel omdat „het IBR aan het einde van de rit nog maar moet afwachten of de derde man gehandhaafd kan wor den. Het IBR heeft zijn bestaans recht voldoende bewezen", con cludeerde Biegstraaten. Zelf voormalig voorzitter van een inmiddels gesaneerde, overkoepe lende sportorganisatie verweet hij het college „organisaties van bur gers afhankelijk te willen maken van de gemeente". Biegstraaten wees hierbij op het opheffen van de Welzijnsraad en de Leidse Jeugd Aktie die plaats moesten maken voor de Stichting Welzijn. Biegstraaten achtte het niet uitge sloten dat het IBR op eenzelfde wijze met opheffing werd be dreigd. De nieuwe welzijns-wethouder F. Kuijers zei echter zoiets zeker niet van plan te zijn. „Het is verwerpe lijk om te suggereren dat het col lege het IBR op wil heffen. Dat is pure demagogie", aldus Kuijers. mmmÊmmBÊÊÊÊÊÊÊÊmÊ Ere-penning Oud-Leiden De heer J.P. Zwanenburg heeft gisteravond tijdens een ledenvergadering in museum De Lakenhal de ere-penning van de vereniging Oud-Leiden ontvan gen. De heer Zwanenburg heeft als lid van de Diaco nie van de Nederlands Hervormde Gemeente in Lei den een groot aandeel gehad in vele restauraties van historische pandjes in de Leidse binnenstad. Zo was hij nauw betrokken bij de restauratie van het Sionshofje in de wijk De Camp. Mede door de inzet van de heer Zwanenburg zijn enkele panden aan de Oude Rijn sterk verbeterd en heeft de heer Zwanen burg als directeur van de Stichting Stadsherstel veel bijgedragen aan de restauratie van de voormalige Waalse bibliotheek aan het Pieterskerkhof 40. Door dat de heer Zwanenburg door zijn persoonlijke inzet, zorg heeft gedragen voor het behoud en herstel van veel historisch stadsschoon, heeft de commissie van voordracht van de Vereniging Oud-Leiden de ere penning aan de heer Zwanenburg toegekend. ADVERTENTIEI Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumen ten van Leiden en omgeving, wordt dan lid van de VERENIGING OUD-LEIDEN Lidmaatschap 27.50 pj (jeugdleden tot 25 jaar ƒ20,-) giro 175228. waarvoor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan ex cursies. Adres: Postbus 917.2300 AX Leiden. tel. 121418. andewijn en vijgen i n Elfsteden-veulen deze foto prijkt trots het ge echte Elfsteden-veulen, Jikke V. heet, temidden haar moeder, Oedske II, naar Henk Visser en diens tgenote Maria en dochter enie. Jikke is zondag 24 fe- ari in Rijpwetering geboren, e week dus dat in Friesland enige, echte Elfstedentocht verreden. De eigenaar d het leuk het dier daarom ernoemen naar de echtge- e van de organisator van de tedentocht, mevrouw Piet- e Sipkema. Haar tweede rnaam is gekozen omdat stamboekpaarden van 5 een voornaam beginnend de letter J moeten krijgen, tmoeder Sipkema zal, om heugelijke gebeurtenis te ken, per post van Jikke dewijn en vijgen (van het soort) toegestuurd en, want dat is de traditio- tractatie bij de geboorte een veulen. de naam betekent: volk is een dochter van 8-jarige stermerrie Oedske n de 4-jarige hengst Tam- Deze is als reservekampi- opgenomen in het stam- De gebroeders Ton en k Visser in Rijnsaterwoude, e enthousiaste supporters Het Friese Paard, zijn de kkige eigenaren van de derij Vredenhoef (vandaar V. achter Jikke's naam). Op werf vertoeven momenteel n fraaie zwarte Friezen. De achtingen ten aanzien van e zijn hooggespannen: het een rank veulen met een hoofdje en sterke been- Verhouding met college van bestuur verslechterd LEIDEN Dat de Basken niet alleen in eigen omgeving voor heftige discussie zorgen is gisteren (weer) bewezen in de Leidse universiteitsraad. Om een ogenschijnlijk weinig in grijpend voorstel in de univer siteitsraadsvergadering gister avond is de verslechtering tus sen raad en college van be stuur verder voortgeschreden. De raad stemde op een stem na unaniem tegen het voorstel van het college om Baskisch als voorziening te schrappen. Het college kondigde daarop aan dit besluit ter vernietiging bij de minister van onderwijs voor te zullen dragen. Het gaat hier om een verschil van drie-tiende arbeidplaats: het college wil, net als de fa culteit der letteren, Baskisch met een halve arbeidsplaats handhaven en de universi teitsraad houdt vast aan acht tiende. Ook wenste de raad handhaving van huidige om vang van onderzoek bij Bas kisch. De raad zag zijn stand punten bekroond in een be sluit in december. Het college had op verzoek van de facul teit der letteren echter een nieuw besluit opgesteld en dit lag gisteravond ter tafel. Toen de raad zich er vrijwel una niem tegen uitsprak was het college genoodzaakt het besluit ter vernietiging voor te dra gen. De discussie werd ge voerd met vrijwel dezelfde ar gumenten als in december Het college verweet de raad zich op het terrein van de fa culteit te begeven. De faculteit had namelijk laten weten geen behoefte te hebben aan 0,8 ar beidsplaats en ook wenste zij geen voortzetting van het on derzoek van Baskisch op grote schaal. De raad is voorstander van handhaving van onder zoek op grote schaal. Het Bas kisch als onderwerp van dis cussie was eigenlijk geheel on dergeschikt aan het hogere be lang dat de raad en het college al maanden najagen, namelijk de strijd om de bevoegdheden binnen de universiteit. De raad voelde zich gepasseerd omdat het in december geno men besluit door het college weer werd voorgelegd. „We worden niet serieus genomen", aldus raadslid K.H.Buikstra. Het college wijst echter op haar bevoegdheden in deze. „Door de tijdelijke wet taak verdeling hebben we deze be voegdheid gekregen en we ge bruiken de faculteiten daarbij als onze belangrijkste advi seurs bij de bezuinigingsplan nen. We kunnen het daarom niet tolereren dat de raad nu probeert zich op het terrein van college en faculteiten te begeven", aldus collegelid Van der Meer. Bestuurscrisis vertegenwoordiger van de Leidse Studentenbond Hans Bot. Zijn toelichting gister avond in de vergadering op de aankondiging van vorige week dat de bond uit de raad zal tre den paste precies in de sfeer van malaise in de raad. De LSB gaat „buiten-parlemen tair" door met de strijd voor de studentenbelangen. Dit doet zij ondermeer uit teleurstelling over „de geringe macht die de raadsleden kunnen uitoefenen op de besluitvorming". Een raadslid van een andere frac tie liet desgevraagd weten de gevoelens van de LSB wel te delen: „De sfeer in de univer siteitsraad wordt steeds slech ter. Er is een toenemende kri tiek op de bestuurders. Maar ik vind het erg jammer dat de LSb zich nu aan de democratie onttrekt. De meesten van ons zijn net als zij gefrustreerd, maar ik vind dat we juist moe ten proberen om via de enig mogelijke weg. de raad, nog iets te bereiken" LEIDEN De krakers van het pand Rapenburg 33, eigendom van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLSH), hebben voorlopig aange kondigd het pand niet vrijwillig te zullen verla ten. De politie zal nog wel pogen in een gesprek de krakers op andere ge dachten te brengen. Als de krakers ook na het ge sprek niet van gedachten veranderen zal de ontrui ming van het pand zeer binnenkort plaats vinden. De uitspraak van de Haagse rechtbank vorige week dins dag naar aanleiding van het kort geding dat de SLSH te gen de krakers had aange spannen, luidde dat de kra kers het pand moesten verla ten. Deurwaarder Van Vliet uit Leiden heeft het vonnis afgelopen vrijdag laten bete kenen door de gemeente. De gemeente neemt dit namelijk voor haar rekening als kra kers niet reageren op het verzoek tot het betekenen van het vonis. Het monumentale pand aan het Rapenburg 33, waarin voorheen het laboratorium voor tropische geneeskunde was gevestigd, werd vorig jaar Kerstmis gekraakt. Ook het daarachter gelegen pand Doelengracht werd bij de kraakactie betrokken. Vol gens de krakers stond het huis toen al twee jaar leeg. Ze wilden er woon- en werk ruimtes in creëren. De SLSH wil het pand zo snel mogelijk betrekken. Het grootste deel van het pand wil de Stichting zelf gaan ge bruiken en er kantoorruimte inrichten, omdat het huidige onderkomen veel te klein geworden zou zijn. Voor de verbouwing van het pand heeft het ministerie van WVC ruim twee ton subsidie toegezegd. Maar dan zou men wel voor 1 april met de verbouwing moeten zijn be gonnen. Pogingen van de SLSH om in het pand wo ningen voor jongeren te ma ken werd door de gemeente tegengehouden. Kuijers nu wethouder De voormalige WD-fractie- voorzitter F. Kuijers is gister avond toegetreden tot het college van burgemeester en wethouders. Hij volgde P.H. Schoute op die zaterdag werd beëdigd als burge meester van Wassenaar. G. Bakker is de nieuwe fractie voorzitter van de liberalen in de gemeenteraad. Kuijers werd gekozen met de stemmen van de PvdA en die van zijn eigen partij. De op positie stemde blanco. Een enkel raadslid beroerde de gemoederen door zijn stem uit te brengen op de heer Vinketouw en de schrijver Hugo Brandt Corstius. Op de foto glundert de nieuwbak ken wethouder naast collega J. Peters (rechts op de foto) en gemeentesecretaris Lod der. LEIDEN Een brief, ge schreven „op persoonlijke ti tel" van college voorzitter mr.K.J.Cath, viel gisteravond slecht in de universiteitsraad. Via een motie sprak de raad in grote meerderheid uit „afstand van de brief te nemen". Het ging om de brief, die de heer Catn had gericht aan de leden van de Tweede Kamer over de nieuwe Wet op het Weten schappelijk Onderwijs, die op dit moment door de kamer wordt behandeld. Hij houdt daarin onder meer een plei dooi voor het instandhouden van „een efficiënt en flexibel bestuursstructuur" aan de uni versiteiten. Verder keurt hij het standpunt van sommige kamerleden af om de rector Universiteitsraadslid ir. J.D.Enthoven vond het „te be treuren" dat het collegelid zijn standpunt op dit moment naar buiten brengt en op een derge lijke manier. Hij verweet Cath dit niet openlijk en eerder in de universiteitraadsvergade ring te hebben gedaan. Raads lid drs. C.D.Blokhuis zei dat Cath het niet vol kon houden slechts op persoonlijke titel te schrijven. „Het is onmogelijk voor iemand met zulke be langrijke functies in het we tenschappelijk onderwijs een dergelijke brief op persoonlij ke titel te schrijven' Raadslid A.Kohlbeck ter ondersteuning van dit argument „Lubbers kan ook onmogelijk een brief op persoonlijke titel schrijven met daarin de mededeling dat hij persoonlijk tegen het Paus bezoek is. Je kunt niet met de ene hand de universiteit verte genwoordigen en met de ande re hand privé druk uitoefenen in Den Haag", aldus Kohlbeck. Tegenstemmers van de motie wezen er op dat de heer Cath „als burger het recht heeft op vrije meningsuiting" en tilden daarom niet zo zwaar aan diens brief. Mr.K.J.Cath bleef gisteravond tijdens de raadsvergadering echter overeind. Hij zei „abso luut geen spijt" te hebben van de brief „Ik neb gekozen voor een strijd met open vizier. Ik had ook stiekem kunnen gaan bellen met Tweede Kamerle den. Ik vond dat iedereen van mijn mening kennis moest kunnen nemen van mijn standpunt in deze kwestie en heb dat gedaan als vrij burger, niet als marionet van de uni versiteitsraad Als een voorzit ter van het college allen van uit functie kan spreken zijn we verkeerd bezig De overi ge collegeleden lieten zich overigens niet uit over de han delwijze van hun voorzitter. Op de vraag vanuit de Leidse Studentenbond om hen van hun voorzitter te distantiëren antwoordde collegelid G J Jansen dat „personen in het college niet ter verant woording zijn te roepen"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11