Historische schepen blijven in Galgewater STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) „Falstaff" groots, maar niet meeslepend ISieidóa&owumt Uithangbord over ongeboren kind blijft hangen „GEKKENHUIS" IN STERREWACHT Imperium speelt vernuftige bewerking Heijermans MAANDAG 4 MAART 1§8S PAGINA 7 •j li eidse Studentenbond uit universiteitsraad ;IDEN De Leidse Studenten Bond (LSb) Iet niet meer mee aan de komende verkiezin- n voor de universiteitsraad. Dit heeft een eerderheid in de algemene ledenvergadering n de bond besloten. De LSb denkt meer in- >ed op het beleid van het college van bestuur n de universiteit en de landelijke politiek te innen uitoefenen door activiteiten buiten de Öo! ad om. De LSb is van plan zich nog meer te tl jtwikkelen als een vakbond en minder als 00- tn politieke partij. Zonder een coalitie aan te ian, denkt de LSb verder aan samenwerking et de Progressieve Partij in de universiteits- 15. ad. De huidige twee leden van de LSb in de liversiteitsraad, H. Bot en D. van den Dries- he zijn van mening dat het effect van hun tnwezigheid in de raad zeer gering is. Zij zijn ril. (tevreden over de manier waarop het college ivo. in bestuur met de universiteitsraad omgaat, isluiten die gevallen zijn in de raad, zouden door het college toch naast zich neer gelegd worden en daarbij zouden strijdpunten van de LSb ook moeilijk te verwezenlijken zijn via de raad. De LSb denkt daarom dat meer heil te verwachten is van activiteiten als het organise ren van bijvoorbeeld een forum, waarin be windslieden met studenten praten over de stu diefinanciering. Voor een dergelijk forum heeft de LSb voor 20 maart plannen. Ook denkt de LSb aan» vakbondsactiviteiten als inderdaad blijkt dat het aantal studenten drastisch af neemt. De LSb verwacht dat met die terugloop zeker zo'n 10.000 banen op de tocht zullen ko men te staan. Ook wil de LSb aandacht beste den aan de gevolgem van de twee-fase struc tuur. In echt harde acties ziet de LSb voorlopig niets al is dat bij een verslechtering van het universitaire klimaat in de toekomst niet hele maal ondenkbaar. Tientallen auto's vernield HAZERSWOUDE Onbekenden hebben vrijdagnacht forse vernielin gen aangebracht aan twintig auto's die in verschillende straten in Ha- zerswoude-dorp geparkeerd stonden. De vandalen staken de banden van de wagens lek, sneden daken open, vernielden buitenspiegels, braken antennes af en vouwden ruitenwis-^ sers om. Ook werden enkele voertui gen opengebroken waarna gereed schap dat in de auto's lag door de on verlaten meegenomen werd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Eventuele getuigen wordt verzocht telefonisch contact op te nemen met de politie van Hazerswoude-Rijndijk op nummer 01714-9003. Monument voor Leidse vrouwen uit het verzet LEIDEN Op de hoek van de Van Alkemade- laan en de Margaretha Simonskade in de nieu we wijk Stevenshof wordt een monument ge plaatst ter herdenking aan Leidse verzetsvrou- wen. Het monument is vorig jaar aangeboden door het comité „Monument voor Leidse vrou wen uit het verzet". De gemeente heeft dit aan bod geaccepteerd en wil op haar beurt de kos ten van plaatsing betalen. Het monument krijgt een plekje in dat deel van de Stevenshof waar de straten genoemd zijn naar bekende Leidse vrouwen, onder meer ook naar vrouwen die in het verzet actief waren in de periode '40-'45. Het comité houdt donderdag 7 maart om acht uur een informatieve bijeenkomst in café-res taurant Het Haagsche Schouw over de plaat sing. Omwonenden en belangstellenden kun nen dan foto's van het ontwerp bekijken. SUCCESVOL DEBUUT SWINGING CRASH LEIDERDORP Het kersverse Leider- dorpse Jazzorkest The Swinging Crash heeft gisteravond indruk gemaakt tijdens het eer ste optreden. De Hollandsche Tuyn, domein van de organiserende Jazzclub De Wagen schuur was met 200 bezoekers afgeladen vol. De Swinging Crash is feitelijk een Big Band in vestzakformaat. De formatie bestaat uit tien man en speelt werk van Glenn Mil ler, Duke Ellington en andere grootheden uit de wereld van de Big Band Jazz De vas te zangeres, Ann Lynch, een Leiderdorpse operatiezuster maakte een voortreffelijk de buut. Haar zangkwaliteiten brachten het pu bliek in extase Het orkest, onder leiding van pianist Wik Horn bleek goed op dreef in de overbekende swingende nummers als „O when the Saints" en „In the Mood". Weer telefoon cellen gekraakt LEIDEN Wederom zijn het afgelopen weekend twee telefooncellen gekraakt. Uit een telefooncel aan de Cura- caostraat en aan de Lange Mare werden geld boxen opengebroken. Uit de box aan de Curacaostraat werd ongeveer 100 gulden gesto len. Hoeveel geld in de tele fooncel aan de Lange Mare zat. is nog niet bekend. Het is de afgelopen twee weken al zeker zeven keer voorge komen. dat geldboxen in te lefooncellen werden ge kraakt. LEIDEN De histori sche schepen mogen in het Galgewater blijven liggen, vindt de commis sie voor beroep en be zwaarschriften. De com missie heeft B en W ge adviseerd de protesten van enkele omwonenden van de hand te wijzen. De commissie is wel van oordeel dat de omwo nenden eerder van de komst van de schepen op de hoogte gesteld hadden moeten worden. De gemeente verleende sep tember vorig jaar vergunning voor de historische haven in het Galgewater. Het ging om een proef voor een jaar, daar na wordt bekeken of de sche pen mogen blijven liggen. Omwonenden spraken bij het gemeentebestuur hun vrees uit voor stank- en geluido- verlast. De schepen zouden bovendien het historische aangezicht van het Galgewa ter ontsieren. De klagers stel den tevens vast dat in het be stemmingsplan D'Oude Morsch geen rekening was gehouden met de oude sche pen. De omwonenden spra ken de vrees uit dat de eige naars van de schepen perma nent op hun boot zouden gaan wonen. Maar zowel de gemeente als de Stichting Historische Havens hebben uitgesproken, dat dat niet de bedoeling is. De beroepscommissie meent, dat de historische haven past in het kader van het vergro ten van de aantrekkelijkheid van Leiden. Het ruime ka rakter van het Galgewater wordt door de schepen niet ernstig aangetast, vindt de commissie. Ook de andere klachten neemt de commissie niet serieus. „De Stichting moet de kans krijgen te laten zien dat de historische haven voor de bewoners geen over last met zich mee zal bren gen. Omdat de Stichting het risico loopt dat de vergun ning niet zal worden ver lengd, zal haar er alles aan gelegen zijn overlast te voor komen", aldus de beroeps commissie. Galgewater zijn afgewezen. LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat het uithang bord van de Vereniging ter Bescherming van het On geboren Kind (VBOK) op de Nieuwe Beestenmarkt spoedig verhangen zal worden. Het bord is een doorn in het oog van de actiegroep „Wij vrouwen eisen" die de reclame „laat leven" in de schaduw van de abortus kliniek aan het Kort Rapenbrug weinig passend vindt Niet lang nadat de VBOK in de zomer van 1983 het bord aan de lantaarnpaal bevestigde, tekende de vrouwen-actiegroep bij het gemeentebestuur, die er een vergunning voor had verstrekt, be zwaar aan. De gemeente bleek niet ongevoelig voor de bezwaren van de vrouwen en besloot met de VBOK te gaan praten. Ge sprekken die uiteindelijk op niets uitliepen, omdat ..alle conces sies van onze kant moesten komen" stelt secretaris W. Engelkes van de Leidse afdeling van de VBOK vast. De vergunning van de vereniging loopt tot het eind van dit jaar. „Wij waren wel bereid het bord op een andere plaats te hangen, bijvoorbeeld op het Levendaal. wanneer de gemeente ons de ze kerheid wilde geven van een langduriger contract dat meerma len verlengd zou worden", aldus Engelkes. (De contracten die de gemeente voor dit soort zaken placht af te sluiten hebben een looptijd van twee jaar). Engelkes heeft niet de illusie dat „Wij vrouwen eisen" de bezwaren in zullen trekken als het bord op een andere plaats komt te hangen: „Die groep blijft natuurlijk klagen". De gemeente heeft de vereniging aangeboden de kosten van verplaatsing'van het uithangbord te vergoeden. Een wijziging van het contract wil de gemeente niet, omdat het hier om stan daard-contracten gaat. Dat vond de VBOK niet voldoende. Vol gens een woordvoerder van de gemeente schuilt achter de wei gering van de vereniging de angst voor „gezichtsverlies". Dat blijkt ook uit de laatste brief die het gemeentebestuur van de VBOK mocht ontvangen „Het verplaatsen van onze lichtre clame naar een andere plaats komt in essentie neer op de vraag of wij bereid zijn tot onvoorwaardelijke capitulatie voor de eisen van de actiegroep „Wij vrouwen eisen". Hiertoe zijn wij niet be reid aldus het klinklare antwoord van secretaris Engelkes. 'ergadering FNV y pe FNV afdeling Leiden j poudt morgenavond in het Antonius Clubhuis aan de ware 43 haar jaarvergade- \ing. Aanvang acht uur. Bij Hie vergadering zal ook de - bestuursverkiezing plaats - rinden. i Van Trotta '&0 (Oude Vest 45) ver- >nt morgen de in 1983 ge bakte film „Die Freun- van Margaretha von 1rottaCentraal staat een \elatie tussen twee vrou- en. De voorstelling begint )m kwart over acht. I de reeks informatieve bijeenkomsten over alterna- ïieve gezondheid hóudt het ■lubhuis Morschwijck mor genavond vanaf half negen ten bijeenkomst over mas- ïagetechnieken. B. de Blij \preekt ,over de diverse Iechnieken. Aanvang: 20.30 Vrouwendag ~)e 75e internationale vrou- vendag op 8 maart wordt n Leiden gevierd met een rtiddag in het Volkshuis tan de Middelste Gracht 5 van twee tot vijf uur) en en avond in het Vrouwen- iuis aan de Hooigracht. In iet Volkshuis wordt een in- ormatiemarkt gehouden fgewisseld door optredens 'an vrouwengroepen. In iet Vrouwenhuis staat 'sa- •onds een discussie over iet emancipatiebeleid van Ie gemeente Leiden een- raai. De Leidse Vrouwen aad houdt op deze dag •n huis in het pand aan Caeciliastraat 18, van ien tot half vijf. 's Och- ends wordt vanf half elf i iur aandacht besteed aan rouwen in Ghana en om waalf uur spreekt een *eidse kunstenares. Woens dag 6 maart is er in het Volkshuis vnaf tien uur een filmochtend voor vrouwen. Werk Werk. voor iedereen. Dat is het thema van drie bijeen komsten die de Leidse Vrouwenraad houdt over vrouwen en herverdeling van arbeid. In het pand aan de Caeciliastraat 18 hebben de bijeenkomsten plaats op 6, 13 en 20 maart, aanvang steeds hlaf tien. Er worden inleidingen gehouden en is een forumdiscussie. Inlich tingen: tel. 890812. Kinderfilms Het programma van de kin derfilmmiddag in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest, op woensdag bestaat uit een serie teken films met bekende striphelden. De voorstelling begint om hall drie, een kaartje kost drie gulden. Macbeth Binnen het thema „Mac- beth-verfilmingenwordt woensdag de film „De troon van bloed'' van de Japanse regisseur Aki ra Kurodawa uit 1957 twee maal ge draaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Donderdag 7, vrijdag 8, za terdag 9 en zondag 10 maart staat de vertoning van Ro man Polanski's Macbeth' uit 1971 op het programma. Donderdag wordt de film om acht uur en om half elt gedraaid, vrijdag, zaterdag en zondag om kwart over negen. Tv-issue De werkgroep tv-issue van de Leidse Studentenekkle- sia houdt vanavond in haar pand aan het Rapenburg 100 wederom een bijeen komst naar aanleiding van een televisie-discussiepro gramma. Dit maal staat de strafmaat centraal. De bij eenkomst begint om acht uur met een vertoning van de documentaire. Daarna kan worden gediscussieerc met twee personen, die via hun werk met de straf in de rechtspraak te maken heb ben: een officier van justitie en een advocaat. een krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- 4 ags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw ant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Zesentwintig spe lers, dertien musici, een toneel met drie verschillende speel vlakken, twee batterijen slag werk, een enorm decor, dat kan geen gesubsidieerd toneel zijn. Voor het jaarlijkse toneel evenement van de Scholenge meenschap Agnes zijn geen halve maatregelen genomen. Je vraagt je af hoe de man die zo'n uitvoering op poten zet nog aan lesgeven toe moet ko men. Regisseur Peter Lintelo kan bogen op een jarenlange erva ring op toneelgebied. Vorig jaar begeleidde hij onder meer op het Agnes „De Kaukasische krijtkring" van Brecht. Een van de acteurs uit die voorstel ling, Ruud de Kuyper inspi reerde hem tot het bewerken van Shakespeares „Henry IV" en „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" tot een programma rond de in die stukken optre dende figuur Falstaff. Falstaff komt uit zijn stuk over als een een domme, laffe, geile, bluffende, gulzige drin kebroer. Als verzameling van menselijke zwakheden heeft hij natuurlijk ook iets tragisch, .het publiek ziet hem in al zijn naieviteit keer op keer in de val lopen. De Kuyper speelt een knappe rol, en geeft aan Falstaff, zonder dat diens doen en laten daar aanleiding toe geeft, iets vertederends mee. Twee verhaallijnen lopen dooreen: de belevenissen van Falstaff met de latere koning Henry V en zijn trawanten, en de manieren waarop twee Londense dames hem te pak ken nemen nadat ze beiden een liefdesverklaring van hem hebben gekregen. Lintelo is er jammer genoeg niet in ge slaagd om de beide verwikke lingen tot een hechte eenheid te maken. Ook door de frag mentarische opbouw komt het stuk nogal brokkelig over. De verschillende scènes leveren apart niet zelden mooie beel den en levendig toneel op. Huub de Vriend componeerde voor deze voorstelling muziek voor slagwerk en basgitaar, die gedeeltelijk op zelfgemaak te instrumenten werd ge speeld Dat ondersteunde de handeling nauwelijks maar droeg wel bij tot het spectacu laire van deze toneelmanifes tatie. DICK VAN TEYLINGEN LEIDEN Het open huis dat het afgelopen weekeinde in de Leidse Sterrewacht is gehouden, is wederom een succes ge worden. „Het is een gekkenhuis", aldus één van de organisa toren gistermiddag enthousiast. Het was dit jaar voor de zevende maal dat de Sterrewacht in een weekeinde zijn deuren waagwijd openzette. Gedurende drie dagen kregen de bezoekers de gelegenheid nader kennis te maken met de astronomie. En hier werd op grote schaal gebruik van gemaakt. Vrijdagavond kwamen driehonderd personen naar de Sterrewacht, zaterdag in het totaal negen honderd en gistermiddag werden er duizend bezoekers geteld. Het ziet er naar uit dat het open huis van de Sterrewacht, de op een na oudste nog werkzame Sterrewacht ter wereld, na tionale faam krijgt. Dit jaar kwamen de bezoekers niet alleen uit de Leidse regio, maar ook uit andere delen van Neder land. Toch werd het record bezoekersaantal van vorig jaar, 2800, niet gehaald. Volgens de woordvoerder vond dit zijn oorzaak in het feit dat er nogal wat bewolking was. Hierdoor was het niet erg zinvol een blik te werpen door de vier grote telesco pen, die bij de Sterrewacht staan opgesteld. Maar er was desalniettemin genoeg te doen. Er werd een film over de satelliet IRAS vertoond. Tevens was er een mini-ten toonstelling ingericht over de moderne sterrenkunde en over het zelf bouwen van kijkers. Dit werd verzorgd door de Leid se weer- en sterrenkundigen kring, die gedurende het gehele jaar lezingen en cursussen over sterrekunde organiseert. Voor tien gulden konden bezoekers, die zich meer in het onder werp willen verdiepen, zich aanmelden als lid. De kring kon aardig wat nieuwe leden noteren. De sterrewacht trok dit weekend ruim tweeduizend bezoekers. LEIDEN Imperium speelt de komende weken „De Leid se meid" naar „De meid" va*i Herman Heijermans. Daarin chanteert een meid haar over spelige werkgeefster. Bart Vie- veen werd aangetrokken als regisseur, en maakte een in grijpende bewerking van het stuk uit 1905. Imperium koos het stuk niet om de plot, die in het pro gramma als nogal zwak wordt gekarakteriseerd, maar om de psychologische tekening van de karakters. Vieveen heeft in zijn bewerking het volkse ele ment gehandhaafd, waaraan het stuk ook een deel van het succes bij de eerste opvoerin gen in 1908 te danken gehad zal hebben Alleen verving hij de Amsterdamse couleur local voor de Leidse. Maar Vieveen is veel verder gegaan dan het zo'n veertig ki lometer naar het zuidoosten verplaatsen van Heijermans' locatie. Hij laat het stuk niet op een naturalistische manier spelen en benadrukt de onder titel ervan: „Komedie van de haat". De haat tussen de meid Lies en haar mevrouw Con stance lijkt op grond van de sexuele symboliek geïnspi reerd door de verhouding tus sen de meid en de heer des huizes, Cor. Hij koestert een vitrine met porseleinen ko nijntjes, waar zij ook een sleu tel van heeft bemachtigd. Zij bestelt precies diezelfde ko nijntjes en troggelt haar me vrouw het slipje af, waarop Cors lievelingstante Bettina een konijntje heeft geappli- queerd. Constance kan slecht opschieten met Bettina en in teresseert zich niet voor konij nen maar voor muziek, met name die van haar beminde pianist Die is permanent op het toneel aanwezig en verle vendigt de handeling zo nu en dan met muziek. Soms wat hinderlijk, als hij dwars door de dialoog heenspeelt Het spel is over het algemeen van hoog niveau, al werd soms teveel van emotie naar emotie gesprongen wat de personen niet geloofwaardiger maakte De acteurs Marja Selier, Ineke de Vos, Clara Smit en Teije van Vliet speelden met uitzon dering van de laatste eerder in het Leidse volksstuk 'Café In den Billenburcht'. De presen tatie van het stuk als „De Leidse meid" lijkt een knipoog naar het publiek dat daarvan genoot Vieveens bewerking zit vol verwijzingen, zijn regie vol aanpassingen en vondsten, die soms heel verrassend zijn, maar in hun veelheid aan de eenheid van de opvoering enigszins afbreuk doen Wat niet wegneemt dat „De Leidse meid" een van de interessant ste Imperiumstukken is. die ik heb gezien DICK VAN TEYLINGEN Bagage en geld Nigeriaan gestolen LEIDEN Een 24-jarige Ni geriaan is zaterdagavond in de trein van Amsterdam naar Den Haag. ter hoogte van Lei den bestolen van 5 zijn bezit tingen. Toen de man op het toilet vertoefde werd een grote reiskoffer, een koffer met kle ding paspoort en rijbewijs ge stolen. In de koffer zat verder 2.200 Britse ponden. 500 Ame rikaanse dollars, 2.000 Nigeri- aanse niara en een vliegticket met een waarde van 2.570 nia ra. De man had in de trein een conversatie met een Neder landse jongen en een meisje. Op een gegeven moment zou het meisje de man door het haar hebben gestreken en dat zou in de cultuur van de man een belediging zijn. Hij vertel de dit het meisje, waarna hij zich in het toilet wilde reini gen. Toen de man terug kwam. waren de jongen en het meisje en zijn spullen verdwe nen. Vrouw ernstig gewond LEIDEN Een 32-jarige vrouw uit Lisse is omstreeks half vijf vrijdagmiddag ernstig gewond geraakt bij een onge val op het Stationsplein in Lei den. De vrouw stak voor het station het zebrapad over. maar negeerde het rode voet gangerslicht Zij werd toen ge schept door een naderende auto. De vrouw kwam op de motorkap terecht en sloeg met haar hoofd door de voorruit De vrouw is met een gebroken knie en gebroken kuitbeen en hoofdletsel overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Jongen (12) breekt pols met sporten VOORSCHOTEN E»n 12- jarige jongen uit Leiden heeft zaterdagmiddag in sporthal De Vliethorst in Voorschoten zijn pols gebroken nadat hij onge lukkig ten val was gekomen tijdens een rekoefentng. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp Na behandeling mocht hij weer naar huis te rugkeren MARKTEN LEIOEN Noteringen groente- en fruitveiling. 4-2 aardappelen 0.25; andifvte 4.25-5.00. sm,bonen 10-20. rabarber 2.70-2.80 apmane 2.25- 3.70; stootsla 99. uien 0.054J.33. e*- lof 2.00-3.70; ela 0.55-0.93. raap Ien 0.04-0.74, «etten, 1.15-1.30

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7