Arthur Scargill: [Mijnwerkers geven zich niet gewonnen floor kleine klusje' Israël trekt troepen terug uit Bekaa-vallei 8" Eeidac Qounamt GESPREK VAN SHULTZ MET ORTEGA LEVERT NIETS OP Koran voor Iraakse militairen Politie timmert kerk dicht om woedende gelovigen te bedaren Walesa roept op tot acties na prijsverhogingen Beurs uan Amsterdam BUITENLAND QeidóaQounant MAANDAG 4 MAART 1985 PAGINA 5 ^oor het eerst sinds t73 lid Politbureau ïSip bezoek in VS »saiWASHINGTON Een Russische dele- n hi?tie on<^er hiding van Politburo-lid Vla- aar fimir Sjtsjerbitóky is gisteren in Was hington aangekomen voor een bezoek P" Washington en andere Amerikaanse Iteden. Het is voor het eerst sinds 1973 o'jat (met uitzondering van minister Gro- ziyko) een lid van het Politbureau een iezoek brengt aan de VS. Volgens het y. Witte Huis zal Sjtsjerbitsky (67) een ont- oeting hebben met president Reagan, offere ëewijd zal zijn aan een „uitwisseling :comian gezichtspunten" en niet ipecifiek aan de komende ontwapenings gesprekken in Genève. Krediet voor DDR van half miljard HAMBURG Een aantal Amerikaanse banken onder leiding van Bank of America heeft Oost-Duitsland een krediet aangebo den van een half miijard dollar. Het aanbod behelsde aanvankelijk 150 miljoen dollar, maar de belangstelling van de Amerikaan se banken was zo groot, dat het bedrag kon worden verhoogd tot 500 miljoen dollar. Dat meldde gisteren het Westduitse week blad Der Spiegel. Of er inderdaad een kre dietovereenkomst zal worden ondertekend, hangt af van gedetailleerde gegevens over de economische situatie van Oost-Duits- land. De Amerikaanse banken geloven niet dat er veel risico's kleven aan het krediet; ze verwachten dat de Sovjet-Unie bijstand zal verlenen mochten er problemen bij de terugbetaling ontstaan. Gezonde nier verwijderd: 17 miljoen smartegeld LOS ANGELES Een 64-jarige zakenman, bij wie een gezonde in plaats van een zieke nier is verwijderd, heeft een schadevergoeding van 4,6 miljoen dollar (17,25 miljoen gulden) toegewezen gekregen. „Mijn leven is kapot. Geld kan dat niet goedmaken", aldus de aan een rolstol gekluisterde Harry Jordan tegen verslaggevers. Jordan, die lid was van het bestuur van het ziekenhuis waar hij in november 1982 werd geopereerd, verklaarde dat de artsen een grote tumor hadden ontdekt in één van zijn nieren. Maar abusievelijk verwijderden zij niet de zieke maar de gezonde nier. „Sindsdien be staat mijn leven uit pijn, pillen en doktersbezoe ken", aldus Jordan. Een juryrechtbank heeft de vier artsen schuldig bevonden aan ernstige slordig heid. Uiteindelijk is vier-vijfde van de zieke nier van Jordan ook weggehaald. PoÜtie Portugal onderzoekt „zelfmoord" van Mengele (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Portugese politie onderzoekt de mogelijkheid dat nazi-kamparts Josef Mengele enkele weken geleden zelfmoord heeft gepleegd in een pension in Lissabon, waar hij de afgelopen vijf jaar met de valse papieren van de Nederlander Jan Cornelius Nooij zou hebben gewoond. De politie vond het lijk van deze vermeende Nooij afgelopen 7 februari in het pension Naast het lijk lag een brief waarin het slachtoffer zich in slecht Spaans identificeert als de wereldwijd gezochte oorlogs misdadiger Josef Mengele. De Portugese politie er echter nog geenszins van overtuigd dat zij inder daad het lijk van Mengele gevonden heeft. Het de finitieve bewijs hiervoor zal trouwens moeilijk te leveren zijn. Recente foto's en zelfs de vingeraf drukken van Mengele zijn volgens Simon Wiesent- hal onbekend. rr O Aan onze correspondent Roger Simons) "ACpONDEN „De mijnstaking Iten* voorbij, maar de oorlog te- ,^injen de mijndirecties duurt sjesfOort";. Stakingsleider Arthur Naweeën nationale en internationale ar beidersklasse had gemobili seerd op een wijze die vroeger ondenkbaar was. ,jnpjale mislukking zelfs geen |er°»ntslag hoeft te vrezen, gezien )r jie NUM hem tot zijn pensi- 3g)engerechtigde leeftijd tot pre- 1 Z(4ident heeft benoemd, beken- vak?6 gistermiddag geen neder- ateJaag. Hij verklaarde, dat de grejjnijnwerkers niet verslagen t jJvaren. ninffDe strijd wordt voortgezet tot 2ünwij ons doel hebben bereikt", jortjo zei Scargill. „Voor ons komt het er nu in de eerste plaats op kan amnestie tot stand te bren- «en voor de meer dan 700 mijnwerkers, die tijdens de ac- jie door de Steenkolenaad jverden ontslagen". In de af wachting dat zij opnieuw in qienst worden genomen, zul len deze ex- mijnwerkers een jüeine wekelijkse toelage ont- eeivangen uit een speciaal fonds meyan de NUM. Sommigen wer- rsteiien ontslagen wegens geweld- eeibleging, anderen wegens dief- temltal en het veroorzaken van zware schade aan mijninstalla- .ü'es. Een klein deel van de iuiiruim 700 heeft 5 jaar gevange- lanflisstraf opgelopen. Arthur Scargill verklaarde rder, dat volgens het NUM- stuur de mijnwerkers in de naakfgelopen 12 maanden fantas- umfisch veel bereikt hadden. „Niet alleen werd het dreige- nent van de Steenkolenraad im 5 mijnen tenminste tijde- ijk te sluiten compleet inge- •kken, maar ook aan het sa- dat pnnMW— de 1984-'85 was afgekon digd, werd geen uitvoering ge geven", aldus de legendarische Britse stakingsleider. Hij her innerde er bovendien aan, dat Üe NUM grote delen van de De NUM hoopt nu zijn weer stand tegen sluiting van ver liesgevende mijnen telkens op plaatselijk niveau te kunnen organiseren. Na dit bittere na tionale geschil staat de Natio nale Steenkolenraad dus nog veel verlammende acties te wachten. Het ziet er dan ook naar uit, dat het maanden en misschien zelfs jaren zal duren eer in het Britse mijnwezen weer helemaal de rust is weer gekeerd. Ook voor de mijn werkersgezinnen, die een in komen van gemiddeld 8.000 pond verloren hebben, züllen de naweeën van de staking zich nog lang laten gevoelen. Voor de Britse conservatieven is hun triomf van gisteren meteen ook een zoete wraak op de mijnwerkersbond, die in 1974 de val van de conserva tieve regering-Heath wist te veroorzaken. De regering- -Thatcher en vele Britse werk gevers hopen dat de nederlaag van de NUM een les zal zijn voor andere bonden en aspi rant-stakers. onder wie de on derwijzers en onderwijzeres sen van het land, die sinds af gelopen week actie voeren voor een beter loon. Premier Thatcher heeft al laten horen, dat het onderwijzend perso neel zolang mag staken als het wil, maar dat heï net zo min als de mijnwerkers z'n zin zal krijgen. Na afloop van de mijnwer kersbijeenkomst in Londen kwam het tot kleine botsingen tussen militante stakers en werkwilligen. Eén van de on tevreden stakers zei: „Premier Thatcher mag triomferen zo- emotionele taferelen speelden zich gisteren af in Londen nadat tie mijnwerkersbond NUM had besloten tot beëindiging van de staking. Mijnwerkers, die bijna een jaar lang hadden gestaakt en hun actie nog wilden voortzetten, waren bijzonder teleurgesteld pver het besluit van hun vakbond. veel ze wil, één ding is zeker ze heeft hiermee het doodvon nis van haar partij onderte kend, want de ontstemming onder de werkende mensen is nu zo groot, dat zij in de vol gende parlementsverkiezingen zeker niet meer opnieuw aan het bewind zal worden ge bracht". Evenals de grote mijnstaking van 1926 heeft dit conflict de vakbeweging geen goed ge daan. Wat overblijft is verbit tering tussen de mijnwerkers die tot het einde bleven staken en diegenen die niet aan de actie meededen of terugkeer den naar de schacht en zo de staking braken. Dat het langste sociale conflict in de geschiedenis van Groot- -Brittannië voorbij is, betekent echter niet dat het Britse mijn wezen nu een rustiger en ui termate produktieve tijd voor de boeg heeft. De mijnwer kersbond geeft zich namelijk niet gewonnen. De beslissing om tot algemene werkhervat ting over te gaan - genomen met een geringe meerderheid van stemmen en tegen de wil van het vakbondsbestuur -a- wordt dan ook beschouwd als een tactische maatregel. In de eerste plaats heeft zij tot doel de eenheid onder de mijnwer kers te handhaven. Vorig jaar maart begonnen de problemen voor de mijnwer kers toen bekend werd. dat de Britse mijnen een jaarlijks ver lies leden van ongeveer 3,5 miljard gulden. De regering- Thatcher kondigde vervolgens de sluiting van 28 mijnen aan, waardoor vele duizenden mijnwerkers werkloos zouden worden. Meteen daarop kon digde de NUM de mijnstaking aan, die uit zou lopen op een fel gevecht met de regering- Thatcher. Bisschoppen De Britse bisschoppen verwe ten de regering een te harde lijn te volgen en koningin Eli zabeth zou volgens verscheide ne berichten tegenover That cher ook haar „diepe zorg" hebben uitgesproken over de effecten van de staking op het sociale leven in Groot-Brittan- nië. In de zomer en de herfst deed de overkoepelende vakorgani satie TUC haar best steun te verwerven voor de stakende mijnwerkers. Dit leidde tot twee korte havenstakingen. Werknemers bij de spoorwe gen en in de havens deden al het mogelijke om het transport van steenkool tegen te houden. Maar de steun, die voor de mijnwerkers van het grootste belang was die van de werknemers bij de elektrici- teits- en de staalbedrijven bleef uit. De bonden in deze sectoren bleken te bang voor verlies van eigen banen. De lange duur van de staking bracht vele mijnwerkers in fi nanciële problemen en steeds meer stakers zouden het werk weer hervatten, waardoor de staking geleidelijk verliep. SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 3) Met een vrolijk handgebaar nam Jacob van lylen afscheid van vrouwe Julia. Smidje Verho- Jlen zat al naast hem in de karos en Kobus, de '^trouwe dienaar, zat warm ingepakt op de bok. ].„Weest niet bevreesd. Hevel" riep heer Jacob opgeruimd. „Nog vóór het donker is, zijn wij te- 3 rug met kogels en kruit, snaphanen en vuur steengeweren! Ik breng onze zoons mee, en als het kan ook nog enkele stoere matrozen van de Albatros! Laat Sijmen Knoet maar opkomen. Ik tal hem een lesje geven, dat hem heugt!" Toen klakte Kobus met zijn tong, en even later reed de karos al door het stille, winterse woud. Het was Intussen opgehouden met sneeuwen en de wielen van de koets trokken een diep spoor in de witte wade, die beemden en bossen bedek te. Maar eenmaal op weg, betrok het nobele gelaat van Jacob de Rechtvaardige. „Mijn lieve Julia laat zich geen knollen voor citroenen ver kopen." zei hij ernstig. „Ik trachtte haar wat moed in te spreken en dat hebt ge natuurlijk wel gemerkt. Maar het hielp geen zier. Doch nu even wat anders, seigneur Verholen. Ziet ge dit dikke boek? Het is mijn kostbare familiekroniek. Weest zo goed, seigneur Verholen, en breng dit boek naar de haven, waar ge de snelle clipper Albatros vindt. Het Is mijn schip en het vaart vandaag de haven van Gravendrecht binnen met een kostbare lading uit de West. Mijn oud ste zoon. GozewIJn van Uylen. is kapitein van dat schip. Stel hem dit boek terhand en groet hem namens zijn vader. Iraakse krijgsgevangen, die gisteren door Iran werden vrijgelaten, ontvangen hier op het vliegveld van Teheran een exemplaar van de „Heilige Koran". De krijgsgevangenen, voor het merendeel gewonden, arriveerden gisteravond in de Turkse hoofdstad Ankara van waaruit zij naar Irak wer den gebracht. Belgische journalist vrijgelaten (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche journalist Martin Coenen is na vier dagen voorarrest gisteren vrijge laten. Hij zal zich te zijner tijd wel voor de rechter moeten verantwoorden wegens „heling van gesto len documenten". In een artikel in het week blad Humo maakte Coenen gebruik van een proces-ver aal tegen een firma, die van knoeierijen verdacht wordt. Het proces-verbaal had Coe nen uit handen gekregen van een ambtenaar. De jour nalist werd in hechtenis ge nomen, toen hij weigerde de naam van de betrokken ambtenaar te noemen. Hij beroept zich daarbij op be roepsgeheim, hoewel dat in Belgie geen wettelijke grond heeft. BARCELONA In het Portugese dorpje Ribeira Seca op het eiland Madeira heeft de politie met grote planken de plaatselijke kerk dichtge timmerd om te voorkomen dat hij door woedende gelovigen wordt bezet. De 2.000 dorpsbewoners zijn kwaad omdat de bisschop van het diocees hun geliefde dorpspastoor Martins uit zijn ambt heeft ontzet en in zijn plaats een ander heeft benoemd. De bisschop van de eiland-hoofdstad Funchal heeft de dorpspastoor vervangen omdat deze zich bij de streekver- kiezingen van 1983 heeft laten kiezen als afgevaardigde van een links-radicale partij. De sympathieën van de pries ter worden door praktisch alle gelovigen van het straatar me vissersdorpje gedeeld. Maar voor de als conservatief be kend staande bisschop zijn de politieke opvattingen van zijn pastoor al jarenlang een doorn in het oog. De gelovigen van het dorpje waren het er helemaal niet mee eens: zij betrokken de wacht bij de kerk en zetten de nieuwe pries ter op de stoep. De bisschop, ook niet flauw uitgevallen, riep de hulp van de plaatselijke politie in. De sterke arm schrok echter terug voor de felle reacties van de woedende dorpelingen en besloot als tussenoplossing de kerk maar tijdelijk met grote planken dicht te slaan, totdat de gemoe deren wat zijn bedaard. JERUZALEM Het Israëlische kabinet heeft gisteren het le ger opdracht gegeven onmiddellijk te be ginnen met de terug trekking uit de Liba nese Bekaa-vallei. Dit is de tweede fase van de algehele Israëli sche terugtrekking uit Libanon. In de Be kaa-vallei staan Israë lische en Syrische troepen nog tegen over elkaar. Kabinetssecretaris Yossi Bei- lin verklaarde dat het besluit om met de tweede fase te be ginnen eenstemmig was ge nomen. De voormalige mi nister van defensie, Sharon, de architect van de invasie van 1982 in Libanon die thans minister van handel is, en Mosje Arens. nu minister zonder portefeuille, onthiel den zich van stemmen. Premier Peres heeft gezegd te hopen dat de derde en laatste fase over enkele maanden voltooid zal zijn. Minister van defensie Rabin verklaarde dat de tweede fase ongeveer twaalf weken zou kunnen vergen. Het besluit om met de twee de fase te beginnen werd ge nomen in een periode waarin er steeds sterkere druk op de regering werd uitgeoefend om het Israëlische leger te vrijwaren van aanvallen van sji'itische guerrillastrijders. Sinds 14 januari, de datum waarop het kabinet het drie- -fasenplan ontvouwde, zijn tenminste 12 Israëlische sol daten gedood en zeker 82 an deren raakten gewond. WARSCHAU - De leider van de verboden Poolse vakbond So lidariteit, Lech Walesa, heeft de bevolking opgeroepen om te protesteren tegen de voor vandaag aangekondigde prijsverho gingen op levensmiddelen. De autoriteiten hebben voor vandaag drastische prijsverhogingen voor brood en zuivelprodukten af gekondigd. als onderdeel van een gefaseerd plan van prijsverho gingen. Volgens Walesa, die bereid is zelf mee te doen aan de protestacties, hebben de arbeiders het recht zich te verzetten to gen aantasting van hun levenspeil. De Poolse televisie heeft gisteren fel uitgehaald naar Walesa Hij werd onder meer uitgemaakt voor „leugenaar" en „informant' van het in Mtlnchen gevestigde Amerikaanse Radio Free Euro pe. Sinds de machtsovername van generaal Jaruzelski in decem ber 1981 zijn in Polen 76 rooms-katholieken vermoord of ver dwenen Dit meldt het katholieke weekblad „Prospettive del Mondo" in Rome. dat zich baseert op een uit Polen gesmokkelde lijst BOKSER KAN OOK SCHIETEN PANAMA De poging de auto te stelen van de Paname se bokser Eusebio Pedroza, wereldkampioen in het veder gewicht (WBA-versie), is een inbreker op een schotwond komen te staan Pedroza hoor de om vijf uur 's ochtends ru moer in zijn garage. Gewa pend met een pistool ging hij op onderzoek uit Na een waarschuwingsschot te hebben gegeven, mikte de bokser ge richt op de benen van de dief. VOORBEURS HOOFDFONDSEN 10.30 UUR Amrocum dtv.63 Amrodiv.SS DordtachaP DofdtachePr Bsevtar-NDU 100.10 110.60 395.00 400.00 206.00 208.00 70.70 174.60 177.20 173.00 174.50 55.00 55.50 165.00 186.00 154.50 155.00 134.40 135.00 120.00 61.50 62.30 MedaoydOr. 0»-vdGf Ommarfi Van Pah hoad Mold. 27.90 28.00 67.50 68.00 61.60a 62.20 139.00 69 60 70.10 43.90 -- 333.00 336.70 201.00 202.00 ir.071-122248 en t, ADVERTENTIE Dii handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: POSTCODE/PLAATS. TELEFOON: Deze ontvangt de eerste tvree weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 kwartaal automatisch per maand kmt STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFJE NAAR: NAAM: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VDDen Haag(poctzegel me»nodig). CodelN^ MONTEVIDEO De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Geor ge Shultz, heeft afgelopen zaterdag een uur lang ge sproken met de president van Nicaragua, Daniel Or tega. Na afloop verklaarde Shultz dat net overleg Ïiraktisch niets heeft opge- everd dat de brede kloof tussen Managua en Was hington zou kunnen ver smallen. de inhuldiging van president Julio Sanguinetti. Het gesprek vond plaats op voorstel van de Nicaraguaanse president Shultz verklaarde dat hij de standpunten van zijn regering had herhaald. Die standpunten zijn volgens de bewindsman onder meer dat Managua het snoeimes in zijn militair appa raat moet zetten, dat het zijn ondermijnende activiteit ten aanzien van buurlanden moet staken, dat het de bewijzen van Sovjet- en Cubaanse in vloeden moet verwijderen en dat het grotere stappen naar democratie dient te onderne men. Eerst dan kan er sprake zyn van normale betreltkin- Uj S festeld de bilaterale gesprek en te hervatten. Vorig jaar hebben de Verenigde Staten en Nicaragua ettelijke malen in een Mexicaanse badplaats over de problemlatiek in Cen- traal-Amerika gesproken. Shultz heeft niet op dit voor stel gereageerd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5