AZC landskampioen: „Alles 99 Kulker lost Lelieveld af als recordhouder Weer monsterzege TOP Adrian Clemens schaakt snel naar winst SPORTTRIBUIME EcidócSotvwmt Tennissers voldoen aan verwachting De Zijl nu wel langs VZC: 9h Lions nodeloos ten onder tegen Olympia SWIFT BEHEERST CLUBONTMOETING MAANDAG 4 MAAKT 1985 PAGINA 1 RECORDREGEN BU SHORTTRACK KAMPIOENSCHAP LEIDEN Bij de open Nederlandse Kampioenschappen short track regende het dit weekend Nederlandse en zelfs Wereldre cords. Charles Veldhoven, Cees Boer en Peter van de Velde brachten ieder één record op hun naam en bleven in de aflos sing kort achter de nieuwe wereldrecordhouders uit Delft. De Delftse club werd mede door het wereldrecord van de aflos sing (7.46.11 minuuten is de nieuwe toptijd) winnaar van het to- taalklassment. Het Leidse IHCL werd tweede en dankte dat aan het nationale record op de 500 meter van Charles Veldhoven (hij verbeterde zijn eigen toptijd van 47.18 naar 45.91 seconden), aan het nationale record op de 800 meter van Cees Boer (1.17.67 mi nuut) en het nationale jeugdrecord van Peter van de Velde op de 1500 meter (hij bracht het record van Charles Veldhoven van 2.35.62 minuten naar 2.30.02 minuten). Van de Velde bleef daar mee achter op Menno Boelsma uit Delft (op de 500 meter al erg snel met 45.97 seconden) die een nieuw nationaal record van 2.29.39 meniuten reed. Bij de dames werd Velzeboer derde in het individuele klassement achter twee Delftse schaatstere. LEIDEN De twee vertegen woordigers van het district Leiden hebben in Bemmel tij dens de Nationale Indoor Ten niskampioenschappen t/m 14 jaar aan de verwachting vol daan. Vooraf werd er reke ning mee gehouden, dat Cees Jan Schuilenburg en Heieen van der Berg tot de laatste zes tien zouden doordringen, wat ook gebeurde. Schuilenburg ondervond in zijn eerste partij tegen Karei Kist (Drente) al leen in de eerste set enige te genstand: 6-4, 6-0. Tegen het solide spelletje van de Noord brabantse Richard Steenwijk had de nog in training zijnde De Munnik-speler geen ver weer: 2-6, 2-6. Nederlands kampioen werd Paul Dogger uit Amsterdam, die met 7-6, 6- 4 van Richard Krajicek won. Ook Heieen van der Berg ken de in haar openingswedstrijd tegen Gelderse Anneloes van der Voort weinig problemen: 6-2, 6-2. De Boekhorst-speel ster ging in haar optreden te gen de sterke Noëlle van Lot- tum van het Tennis Trainings Instituut in twee sets onderuit. Kampioene bij de meisjes werd de Nootdorpse Betina Sonneveld, die Yvonne Grub- ben in de finale versloeg. In Bemmel werden eveneens de kwalificatieronden ver speeld voor de kampioen schappen t/m 16 jaar. Voor Leiden moesten Richard Os kam, Robbert van Splunter en Annemarie Jünger proberen zich te plaatsen voor de van 15 tot en met 17 maart in Geldrop te verspelen wedstrijden. Slechts Oskam slaagde daarin na een moeizame driesets overwinning op Van Splunter: 4-6, 6-4, 6-4. De Alphenaar voegt zich daardoor bij het drietal direct toegelaten „Lei- denaren", Jan Siemerink, Thomas Koemans en Mare Na- gelkerken. LEIDEN Met een 6-9 overwinning heeft de Zijl/LGB zich zaterdag gere vancheerd voor de nederlagen, die de Leidse ploeg tot nog toe steeds opliep te gen VZC. LZ 1886 leed een onnodige 6-5 nederlaag tegen Nereus. De Zijl nam van meet af aan het initiatief. Met een bekeken spelletje voorkwamen de collectief sterke pupillen van Rob Schouten dat de Venendalers gevaarlijk konden wor den. Arno van Winkel had hierin een hoofd rol: hij schakelde het Venedaalse kanon Ton Schoeman uit. Slechts in de tweede set na- derde'VZC tot op één punt (3-4). Door dit re sultaat houdt de Zijl zicht op de derde plaats. De treffers kwamen van Stan van Belkum (vijfmaal), Mark van Belkum, Arno van Winkel, Henk Harteveld en Hans Nieuwende r burg. twei Het slordig spelende LZ 1886 kwam tijd W-.^l kort om zich alsnog te herstellen tegen Ne'eik* reus, dat uiteindelijk met 6-5 de punten pak? h's te. De Leidenaars gingen in de tweede perid*r de tenonder, toen zij verzuimden de 3-jrj^ voorsprong uit te bouwen. Vivax viel na eej) 7-1 voorsprong tegen SZC terug tot een 12-Ea zege. Hans Strijsburg schoot viermaal raak.L In de derde klasse sleepte Katwijk in eebj.) zinderende slotfase een 4-4 deling uit h«(jCht vuur tegen SVH. DKD stond lange tijd voo^ier tegen koploper DSZ, maar had uiteindelijke nog veel moeite om één punt te pakken (8-8) stel Peter Baars scoorde tweemaal. b rn De vrouwen van de Zijl verloren met 4-i op van RZV. rstel Iers HILVERSUM .Alles went". Het gezegde deed zaterdagavond in het Hilversumse zwembad De Lieberg weer zeer overtuigend opgeld. Het was dat de spelers van AZC/Microlife na afloop van het met 7-9 gewon nen duel met HZC/De Robben verblijd werden met wat bossen bloemen, want anders zou het on getwijfeld een aantal toe schouwers ontgaan zijn dat AZC zojuist voor de zevende maal landskam pioen waterpolo was ge worden. Aan de reacties van de Alphense delega tie was het immers nau welijks te merken dat er opnieuw een seizoen suc cesvol was afgesloten. Geen juichpartijen, geen in het water gejonaste coach; slechts formele handdrukken bevestig den het feit dat de ze vende titel was binnen gehaald. En omdat de KNZB ook nog eens was ingegaan op het verzoek van AZC om de kampi oensbeker pas deze week, (voor de thuiswed strijd tegen VZC) uit te reiken, was er zaterdag dus ondanks enige po gingen van wat meege reisde Alphense suppor ters absoluut geen sprake van het bekende „kampioenssfeertje". Emoties die ook tijdens de wedstrijd in het water niet te bespeuren waren geweest. Niet bij AZC, maar verras send genoeg ook nauwelijks bij de thuis spelende Robben. De ploeg van coach Harry Vriend leek zich al bij voor baat te hebben neergelegd bij de Alphense suprematie. Na tuurlijk: er werd tegenspel geboden, maar uit niets bleek dat de Hilversumse formatie in opbouw nog in de eigen (titel)kansen geloofde. Nu be trof dat natuurlijk ook nog slechts minieme mogelijkhe den. Met nog vijf wedstrijden te gaan zes punten achter staan; het is een situatie waarin zelfs de grootste ra soptimist niet meer aan titels denkt. Desondanks mocht zaterdag van de brigade van Vriend toch een ultieme poging wor den verwacht het nog zonder puntverlies zijnde AZC ten minste een keer beentje te lichten. Een poging die uit bleef. HZC/De Robben deed mee, maar bleek te geïmpo neerd door de Alphense faam om echt tot op de bodem te gaan. Ook al omdat AZC zich niet overdreven druk maak te, ontspon zich derhalve een uiterst tam, naar waterpolo- begrippen zelfs vriendschap pelijk duel, waarin AZC steeds de toon aangaf. In het derde part sloeg de ploeg van de zich, op spannende mo menten, regelmatig achter de coulissen terugtrekkende coach Istvan Góor, voor het eerst een gat van drie doel punten. De traditioneel ge worden Alphense terugval in de laatste periode, hield de spanning er echter nog even in. Het was uiteindelijk Ewoud van Winsen die, zes seconden voor tijd, de alles- beslissende goal realiseerde: 7-9. De overwinning die het kam pioenschap veilig stelde was een feit. Met nog vier wed strijden te gaan kan De Rob ben de achterstand van acht punten nog wel goedmaken, maar de onderlinge resulta ten zouden in dat theoreti sche geval AZC alsnog als ti telhouder aanwijzen. Er kon derhalve na het doel- Kunt van Van Winsen met et schudden van handen worden begonnen... GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: HZC/De Robben - AZC 7-9 (1-3; 3-5; 5-8). Nico Lande- weerd 1-0; John Jansen 1-1; Erik Noordegraaf 1-2; Ed van Es 1-3, Landeweecd 2-3; Noordegraaf 2-4; Johan Aantjes 3-4; Van Es 3-5; Lan- deweerd 4-5; Van Es 4-6; Tony Buunk 4-7; Dick de Jong 5-7; Arco Verboom 5-8; Landeweerd 6-8; Land^weerd 7-8; Van Winsen 7-9. wmÊÊÊÊÊÊmm ;id (yth jirkf jn c 'lint oeg ng LEIDEN Voor de korf balclubs uit de Leidse re gio zit het zaalseizoen erop, op vier verenigingen na. Zuiderkwartier en Fluks spelen nog beslis singswedstrijden om pro motie, terwijl De Algeme ne en Tempo onderling gaan uitmaken wie er naar de derde klasse de gradeert. Ook de topclubs Fides Pacta en Pernix lie ten zich op de slotdag niet onbetuigd door zware uit- duels met nipte cijfers te winnen. Even voor rust kwam Fides Pacta los van SDO, dat van 6- 6 op 6-10 (rust) werd gezet. Het achttal van Baart ging ont spannen verder en kwam zo tot leuke combinaties en goals. Dit kon niet verhinderen, dat de thuisclub in de laatste tien minuten het 10-13 gat bijna dichtte, maar rondspelen deed de rest: 12-13. Er werd ge scoord door Robin Sommeling (4). Patricia Gottmer (3), Nico Pikaar (3), Wilma Neuteboom, Janneke Verlind en Dick On derwater. In de slotminuut maakte Per nix haar laatste stunt tegen Rapiditas compleet door 13-14 te vervaardigen. De oranjekra gen, belust op revanche voor de slechte thuisbeurt, kwamen na rust (7-7) op 7-10 en hielden die voorsprong tot in de slotfa se vast. Bij 13-13 schakelden zij over op spelbevriezen, waaruit Kees Brokaar de kampioens kansen van de thuisclub koud maakte. Ook Janneke Mulder (3), Kees Hortensius (3), Erica Hardam (2), Geerten Breed- veld (2), Carla van Evert, Car- la en Peter Kuipers zorgden ervoor, dat nu Wordt Kwiek met de titel ging strijken. Geruime tijd ging De Danaï den gelijk op met Ready, tot aan 10-9 toe. Toen miste de acht van Hans van Huis een strafworp en dat kwam haar prompt duur te staan, want nu werd het 13-9. Het enige weer werk aan Leidse zijde werd door Leon Brouwers (4), Eric Kromhout (2), Eric Peters (2) en Cees Christiaanse geleverd. Voor de vijfde keer dit seizoen boekte TOP een monsterzege, waarvan Snel met 19-11 het slachtoffer werd. Het verschil ontstond al in het eerste kwar tier, toen de Sassenheimers eenvoudig op 5-0 kwamen, waarna de score gestadig op liep. De genoemde eindcijfers werden door Sjoerd van der Klaauw (5), Gerco Langelaan (4), Stella van der Zaag (3), Eg- bert Dijkstra (3), Jacqueline Winter (2) en Anne van der Zaag (2) bijeengeschoten. Tevergeefs probeerde Ons Eiland haar sportieve plicht bij Vriendenschaar te vervul len Het team van Van der Water leek juist door haar in zet de Bodengraafse acht te in spireren tot haar beste korfbal. Het gevolg was een 12-9 ne derlaag, waarbij Rob Hassel- bach (4), Wim Nijenhuis (3), Mando Frans en Patrick Verra de goede wil der Leidenaren uitdrukking gaven. Poulegenoot Velocitas wilde tegen Oranje Wit wél vrijblij vend spelen, maar de Dordte- naren joegen verbeten op twee punten. Hierdoor verloor de ploeg uit Leiderdorp al gauw de aansluiting, toen het van 5- 3 ineens 8-3 werd. Jeroen van Driel (3) bepaalde de eind stand op 9-6, terwijl Marjolein Zaagman. Ron Goudsmit en Jan Scheffers de andere tegen stoten plaatsten. Eerst in de 37ste minuut kwam Zuiderkwartier tegen KVR aan de leiding, nadat het verrassend 0-3 was geweest. De kampioenen van 2C bleken na de 4-3 aanvallend in betere doen, zodat het verschil nog tot 10-5 opliep. Hiervoor wa ren Dirk Jan de Kreek (4), Theo van Leeuwen (3), Erik van Lunteren (2) en Kitty van der Mark verantwoordelijk. Op slag van rust verloor De Algemene de aansluiting met Eureka, dat van 4-7 op 4-10 belandde. De Leidse formatie, die Enrico Mud (geïrriteerde enkel) miste, hield in het ver volg gelijke tred, al bleven de laatste tweeëntwintig minuten van hoogtepunten verstoken. Marco Mud (2), Annemieke Keereweer, Jory Sjardijn, Hennie Waasdorp, Martin Fi- lippo en Eric Kuipers gaven aan dit verplichte nummer een 7-13 eindstand mee. Ongeconcentreerd liet Fiks in het derde kwartier haar 6-4 voorsprong tegen NIO geheel verloren gaan (6-8). De Oegst- geestenaren herpakten zich wel, maar hadden een straf worp van Theo Vreeken (2) nodig om althans één punt te redden. Ook Dirk Jan Elzenga (2), Nico van Weizen (2), San dra van Gelderen, Ronique Gerlof en invaller Jaap Riet dijk scoorden. Pas na rust besefte Tempo dat er in het degradatieduel tegen TOP (A) winstkansen waren. De Alphenaren liepen onder impulsen van junioren Ronald Drieduite (4) en Kees Willem Neleman (2) van 3-1 (rust) weg naar 6-8, wat ook de eindstand werd mede door Jaap Wielin- ga (2). Het gelijkspel van NIO betekende echter toch een be slissingsduel tegen De Algeme ne om één degradatieplaats. Eenmaal op gang had Cres cendo weinig te stellen met Ons Huis, dat zich na 1-3 met liefst 18-6 gewonnen moest ge ven. Marlies Brouwer tekende voor zevert treffers, waarmee zij Carolien van Noort en Wij nand Alberts (beiden 3x) op de lijst van topscorers voorging. Met 8-22 beleefde Fluks tegen Jodan Boys een sterke genera- JbL* .'^1. Marlies Brouwer van Crescendo heeft haar verdedigster van Ons Huis uitgespeeld, maar zal deze le repetitie voor de komende grootste zege in deze competi- stelde zijn team, waarin Ru- promotiewedstrijd. Het hele tie. dolf Ligtvoet en Peter Zitman achttal, met Aad van Dronge- „We hebben 't toch een beetje (elk 2x) aanvallend uitblon- len (5), Anne (5) en Dorith (3) zelf gedaan", oordeelde coach ken, zich definitief in veilig- Passchier als uitschieters, Roedoe van KNS over de 5-5 heid. droeg doelpunten aan voor de tegen Vlaardingen. Hiermee Michel van Gent LEIDEN Bataaf Han Kulker heeft in Athene tijdens de Europese In- door Kampioenschappen het nationale record 1500 meter verbeterd en op 3.41.88 minuten gebracht. In Schaesbergen werd AAV'36 met drie lopers bij de eerste elf derde in het klassement van de clubtitel en legde Joke van Gerven beslag op de vierde plaats bij de dames. Op advies van trainer Bram Wassenaar liep Kulker in Athene niet de 800 maar de 1500 meter, met als resultaat dat clubgenoot Wybo Lelie veld zijn laatste nationale re cord kwijt raakte. Met 3.41.88 minuten verwees Kulker de 3.42.2 minuten (daterend uit 1978) van zijn clubgenoot naar de historie. Lelieveld reageer de lakoniek met: „Het record blijft tenminste in dezelfde club, sterker nog in dezelfde flat. Hij is trouwens sneller dan afgelopen zomer buiten." In Schaesberg werden dit weekend de nationale veld loop kampioenschappen ver werkt. AAV'36 pakte verras send de derde plaats in de strijd om de clubtitel. Achter het superieure Unitas uit Sit- tard werden Adri Hartveldt, Ed van Gemeren, Aart Stigter, Rob vcan Schooten en Erik van Eysden derde. In het indi viduele klassement noteerde Hartveldt, na de halve race in de kopgroep meegedraaid te hebben, een uitstekende zesde plaats wat mogelijk recht geeft op uitzending naar het We reldkampioenschap in Lissa bon. Van Gemeren kwam na een felle strijd met John Ver meulen en Aart Stigter tot een tiende plaats direkt gevolgd door Stigter. Hollander Theo van der Veer kon de prestatie van vorig jaar (negende) niet herhalen en kwam op onge veer een halve minuut achter Stigter als negentiende over de streep. Bij de dames noteerde NSL-at- lete Joke van Gerven een op zienbarende vierde plaats op slechts negen seconden van de bronzen plak en bijna een mi nuut achter winnares Carla Beurskens. Bij de jongens een goede prestatie van eerste jaars A Casper Ravensbergen (Bataven). In Waddinxveen won Emiel Puttemans de Gouwe loop over 10 kilometer. Bataven Henk van de Oever, Henk Ra vensbergen en Jaap van Dui venvoorde gaven elkaar wei nig toe achter de rug van deze voormalig wereldtopper. Met een achterstand van 1.44 mi nuut werd Van de Oever ze vende in 31.45 minuten. Een seconde later kwam Ravens bergen over de streep en weer een tel later Duuivenvoorde. Bij de veteranen werd Mart Zuiderduin (NSL) tweede door in de laatste meters Wim Hol te laten gaan. Zuiderduin no teerde 32.14 minuten over de 10 kilometer. De Leidse Cross kampioen schappen voor juniorenen puppillen bracht voornamelijk Holland en Spartaan ieugd naar het toch pittige parkours in Duinrell. Aangemoedigd door een bijzonder enthousiast en in grote getale opgekomen publiek bleek slechts de strijd om de titel bij de meisjes C spannend tot het laatst. Manon Geerlings (S) was net iets ster ker dan Andrea van Velzen (S) en Dominique van Oosten (H). Sterke winnaars werden bij de jongens C Mathijs Beel- en (S), bij de iongens D Menno Jansen (H), bij de meisies D Bianca Vermond (H) en bij de puppillen Robert Smittenaar (S) en Angela van Grieken (S). Nijssen in tennisfinale onderuit TOULOUSE Tom Nijssen heeft gisteren in de finale van het Master- stoernooi van het Franse wintersatellietcircuit in Toulouse verloren van de Fransman Jerome Potier. De setstanden waren 3-6 3-6. De Tilburger, die in de halve finales van de Zuidafrikaan Steyn won, kwam in de eindrang schikking van het circuit achter winnaar Potier en de Westduitser Damir Keretic uit op de derde plaats, hetgeen hem 24 ATP-punten oplevert. Nijssen is daardoor op de wereldranglijst bij de eerste 200 gekomen. Huub van Boeckel, mo menteel 140e van de we reld, werd vijfde en ver diende twaalf ATP-pun ten. In Fontenay le Fleury won de Nederlandse jeugdspeelster Nicole Ja german een internatio naal toernooi. In de eind strijd versloeg ze de Brit se Annabel Croft met 7-5 7-6. In de halve finales wees Nicole Jagerman de Zwitserse Suzanne Schmidt terug met 7-5 6-1. LEIDEN Ondanks een flink portie wraakgevoelens jegens de Belgische tegenstan der en ondanks twee behoor lijke periodes lukte het Karma Lions niet om de smadelijke 11-4 uitnederlaag weg te was sen. Integendeel zelfs, mede door de gevolgen van een kin derachtig incident na de eerste periode werd ook deze wed strijd nodeloos verloren met 7- 14. Lange tijd hadden de Lions het beste van het spel in de eerste periode, maar lukte het niet dit in doelpunten uit te drukken. Pas in de negende minuut trof het junior Wessel Buys (na voortreffelijk aange ven van René ten Berge) het net. Door pech en sterk verde digen van Belgische zijde zag het er lang naar uit dat dit de enige Leidse treffer zou blij ven. In het eindsignaal van de eerste periode (stand 1-2) brak een kleine knokpartij uit die de gemoederen danig verhitte. Nadat alles gesust leek, moes ten Théo Dietz en Ruud Bak ker tot bedaren gebracht wor den in een ruzie over een plaatsbewijs voor een hunner vrouwen. Dat dit niet hele maal naar de zin van beide voormalig topspelers gebeurde lieten zij met ongeïnteresseerd, afwezig ijshockey in het begin van de tweede periode zien. Hiervan profiteerden de te genstanders door onterecht ver uit te lopen, waardoor de wedstrijd eigenlijk al gespeeld was. Na twee minuten was de stand van 1-2 naar 1-5 getild en voordat Mike Hemminga de tweede Leidse treffer liet noteren had doelman Mark Dobbelaar al weer vier keer (waarvan twee maal door on fortuinlijk afketsen op de legg- gaurds) moeten buigen. In de slotminuut kreeg de stand door goals van Wessel Buys en Dick Ament het nog steeds uitzichtloze beeld van 4-10. In de derde periode probeerden de Lions met keihard werken nog wat terug te doen, wat in eerste instantie lukte. Dick Amenet en Ruud Bakker brachten de spanning weer te rug, maar het geluk lachte de Lions niet toe. Met een regel matig vertoonde (en beloonde) schijnbeweging dolde een van de Belgische aanvallers de Leidse verdediging (waarin drie man ontbraken) en prikte zowel de elfde als de twaalfde treffer op het bord. De Leidse pressie werd er alleen heviger door, wat resulteerde in een schot op de paal van Theo Dietz en diverse mogelijkhe den welke door pech verloren gingen. Theo Dietz bepaalde met een goal van wereldklasse de Leidse produktie op zeven, waarna twee Belgische uitval len evenzovele treffers en dus een 7-14 nederlaag voor het nog puntloze Karma Lions brachten. GERT VELTHUIZEN DEN HAAG/LEIDEN Ter wijl de profs en amateurs hun seizoen echt zijn begonnen met de Omloop Het Volk. is voor veel andere renners het weg- seizoen dit week-einde op gang geschoten in diverse clubontmoetingen en andere trainingskoersen. De clubont moeting bij RRC Sparta is gis teren beheerst door de renners van Swift. Zij wonnen de koersen bij de liefhebbers, ve teranen en amateurs. De ren ners van De Bollenstreek nen een clubontmoeting bij DTS in Zaandam. In Den Haag ging de belang rijkste zege naar John Eradus. De Leidse amateur had zitting in een kopgroep van zes man, waaronder één junior, die het peloton inliep. Na éénmaal voor niets de spurt te hebben gewonnen, bleek Eradus ook in tweede instantie de snelste. Jan Hendrik Lagerwij werd vierde, terwijl René Guyt de groepsspurt voor de zevende stek won. Erwin Nieuwenhui- zen was achtste. Edwin Paats werd vierde junior. Bij de liefhebbers en vetera nen ontsnapten liefst vijf Swiftrenners. Pieter Evelein won de spurt voor Piet Kralt en Adrie Kruger, terwijl Ge rard van Amsterdam de eerste veteraan was. Ook de tweede yth SwiftrenneLjjc won <L h veteraan was Cor Kloosterman groepsspurt r*s~ Zaterdag lieten René Guyt eh j( Jan Hendrik Lagerweij hui„_ gezicht zien in de Omloop H^ Volk. Zij hadden zitting in eer, vroege ontsnapping, die tenié werd gedaan door sluitend1^ spoorbomen. Martin SchalkeP roerde zich in de slotfase if- 1 een kopgroepje, maar dJMe kreeg geen vrijheid van h#nv peloton. trdo De renners van De Bollenor; streek wonnen het totaalklat-12. sement van de clubontmoetirtmi met DTS en Ulysses in Zaai ers dam. Martin Schalkers weirke tweede in de amateurkoei >g Ariejan Jagt - zaterdag al wii ;an] naar in Spaarnwoude - viert en Ton van Duivenbode ach t c sle-DV' TSt( Dartszege Hoogeboomim LEIDEN - Het goed bezett^gs dartstoernooi om de „Opejjgz Marenpoort"-trofee is gewonj n nen door Paul Hooenboom. Hg de finale won hij in een best oi 7 (501) met 4-1 van Jos Vasef uit Leiden. Hoogenboom, al komstig uit Roelofarensveeir'., won eerder dit seizoen al dh. I „Open Amsterdam" en dP' „Open Breda". gei LEIDEN - Het Leids snelschaakkampioenschap is vool het tweede achtereenvolgende jaar gewonnen door d|ec Lissenaar Adrian Clemens. Op een tweede plaats nes1 telde zich de pas zestienjarige Edward van der MareF die een dag later verrassend het Leidse titeltoernooi ter twintig jaar won, door zijn concurrenten in directe ontf. moetingen uit te schakelen. Afgelopen zaterdag vierde het Leids Schaak Genootschap zijloj negentigste bestaansjaar met een snelschaaktoernooi. Tocr^ bracht deze heugelijke gebenrtenis geen gerenommeerde namehei naar de speelzaal. Evenals bij het Nooteboomtoernooi deden 046; geen Philidor-toppers mee en ook de namen Konings, Heemi C kerk en van der Berg ontbraken. Daarbij bleken de aanwezigf™ favorieten ook nog slecht in vorm. In „het toernooi van de foiL i ten" ging de LSG-er Adrian Clemens met de hoogste eer strij ken. Dat is zeker geen toevalstreffer te noemen, want deze rustrdt ge speler met een gezonde, positionele stijl heeft ook vorig jaap6' de titel gewonnen en geldt ondertussen als een gevreesd sneF1^ schaker. Met 17 uit 20 liet hij concurrent Edward van der Mara z een punt achter zich. Derde werd de enige niet-LSG-er, die mik< een prijs ging strijken: Arno Luinenburg van Leithen. Hij wer£* op de voet gevolgd door de teleurstellende routiniers Henk vaf„e,ei Putten en Ruud Mieremet, die ook het predikaat "de beste Itt' klasser" toekwam. De beste promotie-klasser werd de Katwijksf v: LSG-er Folkert Geertsma en voor de 2e klasse werd de prijs ganp deeld door Wijnand Kuijt en de Hoon. De oudste jeugd van de LSB heeft al heel wat talenten voortgi cdj bracht. De Leidse afgevaardigden halen ongeveer de helft va ^.h, nationale titels weg. Joan Baart, John van der Wiel, Hans e 33 Rini Kuijf en Jeroen Piket zijn eens Nederlands Kampioen t< err 20 jaar geweest. Omdat dit jaar de twee sterkste regionale jeugd h spelers, de gebroeders Piket dan ook een vrije plaats was toegel J zegd, kende het Leids kampioenschap geen sterke bezetting. Daf6— Edward van der Marei uiteindelijk een plaats in het VARAi- toernooi zou verdienen, hadden weinigen voorspeld. Hoewel h vorig jaar de kampioen tot zestien jaar was leek hij nu door ee nederlaag tegen clubgenoot Geralt Serdijn in de eerste ronde - kansloos. Na een zege en een remise was hij evenwel niet mees te stuiten. Met zijn beperkte, aan zijn scherpe stijl aangepast JK openingen-repertoire gingen alle favorieten voor de bijl. Rem »D melt Otten en Christ-Jan Manniën gaven een pion weg en kri sa; gen geen tweede kans. lol In de laatse ronde moest hij winnen van Simon Duindam, di ro zelf aan en remise genoeg zou hebben. En Edward, een van d fdi jongste deelnemers, bleek over de sterkste zenuwen te beschtl m ken. Daarmee kwam hij op een eindresultaat van 5,5 uit 7. i d De andere verassing van het toernooi, Christ-Jan Manniën, ka »n nog op gelijke hoogte komen door de Alphenaar Onno van Dij >h< te verslan. Hij won inderdaad een pion, maar Manniën schaak 0)1 pas anderhalf jaar en hij kwam dit keer duidelijk hardheid t« ar kort, zodat de stelling in remise verzande. Op grond van een hfl kal ger aantal weerstands-punten werd hij tweede en Simon DuiJtkei dam derde, beiden met 5 uit 7. Nog een half punt minder had Vj den Onno van Dijk, Remmelt Otten en Paul Schrama. iai

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16