Ruzie laait weer op Ron van Spanje houdt familienaam hoog TEUN BUSSER EEMT REVANCHE BcidócSoiwatit Erica van Dijck redelijk succesvol SKELTON FOUTLOOS ROND grimbergen op WK vierde Peiper wint proloog van Parijs-Nice jSPORTTRIBUME MAANDAG 4 MAART 1965 PAGINA 13 Henk van Spanje: Ik ben opgebrand UTRECHT De ont- troonde tafeltenniskampi oen Henk van Spanje had bij de NK in Utrecht niet uitgerekend Anne Vlieg gezien als de man die hem voortijdig zou vloeren, maar de Veenendaler zei wel eerlijk: „Ik had wel verwacht dat ik hier niet eerste zou worden. Ik ben een beetje opgebrand. Ik ben het een beetje zat, al dat tafeltennis". „Ik heb dit seizoen naast veel reizen zoveel meer getraind en gespeeld dan vorig seizoen. In de Zweedse competitie, in Nederlandse kampioen - schappéren toernooien, in landenwedstrijden, in bui tenlandse toernooien. Ik ben psychisch moe van het spel. Ik kan me internatio naal nog wel een beetje motiveren, maar hier niet. Vergeet niet, ik heb dit seizoen minstens 150 echte wedstrijden gespeeld. Anne Vlieg bijvoorbeeld speelt af en toe relaxed een partijtje". In Zweden wacht zijn club Falken berg op antwoord van Henk van Spanje ot deze daar volgend seizoen weer competitie komt spe len. „Ik speel het liefst in Zweden", méldde Henk van Spanje, „maar geld in teresseert me op dit mo ment niet". Hij stelt zijn keuze (West-Duitsland komt op de tweede plaats) gewoon even uit. Ook wil hij afwachten hoe het met zijn militaire dienstver plichting zit. „Ik ben drie jaar geleden gekeurd, maar heb daarna niets meer gehoord, dus ik denk dat ik niet in dienst hoef". DUISBURG Voor de beste Nederlandse prestatie bij de open Westduitse badminton kampioenschappen in Duis burg zorgden Éline Coene en Erica van Dijck. In het dames dubbelspel bereikten zij de kwartfinales. Daarin werd het tweetal in twee games versla gen door Gillian Gilks en Ka rin Beekman. Redelijk succes vol was Erica van Dijck ook in het gemengd dubbelspel. Met de veelvoudige Nederlandse kampioen Rob Ridder haalde zij de derde ronde. Daarin was de Deense combinatie Christi ansen /Adsbol pas na drie sets te sterk. Ook Uun Santosa en Karin van der Valk haalden de derde ronde. Daarin verlo ren zij van de latere winnaars, de Engelsen Martin Dew en Gillian Gilks. In het dames enkelspel kwam de Nederlandse titelverdedig ster Eline Coene niet verder dan de tweede ronde. Na een overwinning op de Engelse Wendy Poulton in twee sets, 11-2 11-7, verloor zij van de Chinese Qian Ping met 11-1 en 12-10. In het heren enkelspel werden de Nederlandse spelers even eens vóór de derde ronde uit geschakeld. Na winst op de Westduitse kampioen Thomas Kunstier, verloor Lex Coene van de Deen Niels Skeby Pierre Pelupessy verloor na eerst de Canadees Peter Raw- lek te hebben verslagen, kans loos van de Deen Torben Carl- sen. ANTWERPEN De Brit Nick Skelton heeft het hoofd nummer van het concours hip- pique van Antwerpen, tellend voor de wereldbeker, gewon nen. Skelton, die reed op Eve rest Saint James, verwees de Westduitser Paul Schocke- möhle naar de tweede en de Oostenrijker Thomas Früh- mann naar de derde plaats. In het klassement voor de we reldbeker leidt Schocklemöhle met 83 punten voor Skelton. die een punt minder heeft. Skelton was één van de elf ruiters, die in de eerste barra ge foutloos door kwamen. Bij de rondgang daarna maakte alleen de top-vier geen fouten De tijd van Skelton en Everest Saint James was ruim een se conde beter dan die van Schockemöhle en zijn paard So Long. Rob Ehrens slaagde er net niet in zich te kwalificeren voor de beslissende barrage. Op de vierde van de zes hindernissen tilde Oscar Drum met de voor benen een balk uit de beugels, waardoor de Limburger niet verder kwam dan de gedeelde twaalfde plaats. DROS Cornelia Dick (Odl) en Valeri Goek (Sov) zijn de euwe wereldkampioenen schaatsen bij de junioren. De Neder-, ndse afvaardiging bereikte in het Noorse Röros twee vierde ,e(neaatsen. Zowel Jolanaa Grimbergen uit Rijnsburg als Gerard Prjijemkers uit Eeide bleef net buiten het erepodium. ick is de opvolgster van Angela Stahnke als wereldkampioene yiaatsen bij de junioren. De Oostduitse bleek vrijdag en zater- >egdig bij het toernooi in Röros (Noorwegen) veruit de sterkste Ijdster bij de jeugd. In het eindklassement leverde de 17-jarige jlanda Grimbergen, de nationale kampioene bij de B-juniores, 5 vierde de beste verrichting van een Nederlandse sinds 1982. B'h dat jaar eindigde Yvonne van Gennip in Innsbruck als twee- f, achter Stahnke. Marga Preuter, de andere Nederlandse jeug- •ijdster in Noorwegen, drong niet door tot de laatste zestien. Rebleri Goek prolongeerde bij de jongens met formidabel rijden, jj won drie afstanden, zijn wereldtitel. Zijn landgenoten Gara- v en Snetkov werden tweede en derde. Gerard Kemkers werd echts vierde door een tegenvallende 1500 meter. Herbert Dijk- ra en Jacques Orie bereikten de laatste zestien niet. Dave Strijbos beste crosser HALLE Dave Strijbos, de grote belofte van de Nederlandse motocrosswereld, heeft gisteren in Halle de internationale wedstrijd over drie manches beheerst. De 17-jarige Strijbos, de jongste Grand Prix-winnaar aller tijden, won alle drie manches, met in zijn spoor telkens Dinand Zijlstra. Bij de strijd op circuit De Kappenbulten waren vele buiten landers weggebleven. De motocrosscommissie van de KNMV probeert deze week stappen te ondernemen tegen de wegblijvers. Gert-Jan van Doorn is de verdediging van zijn Nederlandse titel motocross in de 250cc-klasse sterk begonnen. De jeugdige coureur uit Veghel, vorig jaar zesde in de we reldtitelstrijd, bleek bij de eerste kampioens cross, gisteren in Rosmalen, niet bij te houden voor de concurrentie. In de drie manches, volgens de nieuwe competitie-opzet van de KNMV, was hij drie keer de sterkste. Cuepper nu Luxemburger EUPEN De staande springruiter Ed gar-Henry Cuepper heeft de Belgische nationaliteit verruild voor die van Lu xemburg. De 35-jarige Cuepper, die in Eupen woont, volgt met die be slissing het voorbeeld van de Oostenrijker Hugo Si mon, die zijn Westduitse paspoort indertijd inlever de. Cuepper, in Nederland een bekende en succesvol le verschijning bij de be langrijke concoursen hip- pique, maakte jarenlang deel uit van de Belgische nationale springploeg. Hart winnaar bij Golden Gloves LOS ANGELES Middengewicht Kenneth Hart heeft in het week einde de finale gewonnen van het Golden Gloves-toernooi van Los Angeles. De 18-jarige bokser van de Albert Cuyp versloeg in de fina le de Amerikaan Demarco, die ir de eerste ronde driemaal acht tel len moest incasseren. De Amerikaanse amateurbokser Howard Brooks is zaterdag in een ziekenhuis in Miami overleden. De 24-jarige Brooks was donderdag tij dens een gevecht knock out ge gaan. Brooks is niet meer bij be wustzijn gekomen. Er zal een on derzoek naar de dood van de bok ser worden ingesteld. STAR OF GOLDSTAR LAAT HET AFWETEN HILVERSUM Als groot favoriet ging Star of Goldstar gisteren in de Parelprijs op Hilversum in handen van Gerrit de Jong van start. Het publiek had erg veel vertrouwen in de negenjarige ruin, die uit zijn laatste achttien starts maar liefst zestien keer wist te winnen en een werk tevoren de draver van het jaar 1984, Uno Hazelaar, nog klopte. Winnend zou Star of Goldstar een dubbeltje winst hebben ge bracht voor elke gulden. Zoals gebruikelijk vertrok Star of Goldstar rustig aan de start. In de laatste bocht ging de ruin dapper aan de leiding en er kon eigenlijk niets meer gebeuren. Plotseling sprong het paard echter in de fout en werd door het draverijco mité uitgeschakeld. Tydi Flower (Jan Offenberg) greep nu de overwinning voor Toi Toi en Orly Nor ton. Pikeur Gerrit de Jong van Star of Goldstar na afloop: „Ik weet het niet waarom Star of Goldstar plotseling wegsprong. Misschien wel door een scha duw op de baan. Een andere verklaring heb ik niet |eun Busser iield aan zijn selijke tocht lok een ver vaarlijk uit diende snor Iver. UOPIO De schaats- iarathon op het Kalavesi- ieer werd gewonnen f Teun Busser. De -jarige zelfstandig eta- iur uit Utrecht versloeg de eindsprint Jan Kooi- ri3|an, met wie hij de laat- veertig kilometer al- D aan de leiding had lereden. lusser: „Mijn vijfde plaats in Elfsteden viel tegen. Ik wil- revanche op mezelf. En die alefeb ik hier gekregen. Vorige eek in Leeuwarden scheurde ik bij de start een beenspiertje. Dat hinderde me. Ik kon niet aanzetten en miste zodoende de beslissende slag". Meteen na de start in Kuopio, waar het een graad of tien vroor en een venijnige oosten wind het 177 rijders tellende peloton geselde, ontstond een kopgroep van achttien rijders, waarin alle favorieten verte genwoordigd waren. Jan van Capelle was één van de eerste afvallers. Henri Ruitenberg moest aanvankelijk lossen, maar kon toch weer aanklam pen. Na honderd kilometer achtte hij het evenwel ver standiger zich niet te forceren en op te geven. In het tweede gedeelte bepaal den valpartijen voor een deel het verloop van de wedstrijd. Boerstra en Kruithof werden zodoende uitgeschakeld. Van der Weide kreeg bij een val een schaats in het scheenbeen en moest met een diepe snij- wond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Cees Vermeulen uit Benthui zen werd zevende, Cees Borst uit Hoogmade negende en Arend Klos uit Zoetermeer fi nishte op de tiende plaats. De eerste vrouw die de tocht vol tooide was Ineke Kooiman. Zij deed er 7 uur 50 minuten 53 seconden over en werd 20e. UTRECHT Een bruinver brande bondscoach Bert van der Helm kon afgelopen zater dag na zijn terugkeer van een aangename wintersportvakan tie direct door naar de Utrechtse Catharijne-sporthal waar „zijn" heren streden om de nationale tafeltennistitel. Een gezellig après-ski werd het niet voor Van der Helm. International Bob Potton was wegens ziekte in Valkens- waard achtergebleven en gis termorgen verloor tweevoudig Nederlands kampioen Henk van Spanje in de kwartfinales reeds van Anne Vlieg. De nummer 30 van Europa was kansloos tegen de speler van Scylla die wegens een arm- blessure en een schorsing zeer recentelijk twee maanden niet had gespeeld. Nog smadelijker voor de num mer 30 van Europa was, dat hij in huize Van Spanje zakte van de eerste naar de derde plaats, omdat zijn broers Ron en Jaap brutaalweg de finale van het herenenkelspel bin nenstapten. Daar liet Jaap van Spanje, de finalist van 1981, in twee games kansen liggen om de kampioen van 1983 op de knieën te krijgen. Ron van Spanje wilde kennelijk geen derde kampioen in zijn familie en behaalde zijn tweede titel op weinig spectaculaire wijze met 22-20, 18-21, 21-14 en 21- 19 (na 14-19). Met Henk won Ron van Span je ook het herendubbelspel. Jaap restte slechts een boze bui („Ik ben gepakt"), die hij toeschreef aan een netbal op matchpunt tegen. Waarschijn lijker is dat de verliezende fi nalist van zijn broer Ron een familiegeschenk had ver wacht. De laatste hield de zaak echter eerlijk, ook al omdat een titel voor hem natuurlijk veel voordelen oplevert, nog los van sponsorcontracten. Zijn verkiezing in de WK-ploeg, Ron van Spanje In actie op weg naar de titel, die hij overnam van broer Henk. met Henk van Spanje, Bob Potton Rob Turk en Erik Noor, mocht niet in gevaar ko men. Twijfelachtig is of bonds coach Van der Helm hem woensdag in 's-Gravendeel zal opstellen in de degradatiewed strijd van de superdivisie te gen Engeland. Daar past een tactische opstelling. Vriesekoop De Van Spanjes houden er een typisch Chinese tactiek op na. Stop zoveel mogelijk naamge noten in het deelnemersveld en er is er altijd wel één die wint. Wat dat betreft mag Bot tine Vriesekoop blij zijn, dat Ron, Jaap en Henk niet ook nog een reeks goed tafelten nissende zusjes hebben. Euro pa's beste zou dan mogelijk niet haar negende nationale enkelspeltitel hebben behaald. Nu trof de Hazerswoudse ui teraard Mirjam Kloppenburg, die nu reeds speelde in een shirt van Pelgrim/Odion, het herenteam waarvoor zij vanaf september mag spelen. Het op zich aardige kijkspel werd door Vriesekoop overtuigend gewonnen met 21-16. 21-7, 15- 21 en 21-11. Naast Vriesekoop en Kloppenburg zal dames- coach Jan Vlieg of Gerdi Keen of Jantien Jansma meenemen naar de wereldtitelstrijd, vol gende maand te Gothenburg in Zweden In Jansma's voor deel geldt dat zij met Kloppen burg gisteren de nationale da- mcsdubbeltitel veroverde De kans bestaat ook nog dat Ne derland een ploeg van vier da mes mag afvaardigen Bettine Vriesekoop kon haar coach Gerard Bakker nog een extra leuk cadeautje aanbieden door met diens zoon, Gerard Bakker jr. („Pietje"), Neder lands kampioen in het ge mengd-dubbelspel te worden Die titel met de 14-jange „Pietje" biedt toch nog enige hoop voor de toekomst van dc lafeltennisjeugd, die in de da mes- en herenenkelspelen al in de kwartfinales had moeten afhaken. Met de successen van al die „ouderen" lijkt het voor lopig nog armoe troef in de Nederlandse tnfeltenniswe- reld. Bert van der Helm en Sandra de Kruiff waren als toeschouwer aanwezig, maar hadden spijt dat ze niet had den meegedaan. Iemand weet het matige spel van dit week einde nog aan de traagheid van de tafels. „Niks, de spelers zijn traag", had coach Theo Bakker van Scylla daarop ge reageerd. HERMAN JANSEN EDDY PLANCK AERT TROEFT HANEGRAAF AF IN EINDSPRINT Eddy Planckaert drukt zijn wiel net iets eerder over de meet dan Jacques Hanegraaf in de Omloop Het Volk. NANTERRE De Australiër Alan Peiper heeft gistermiddag de proloog van de etappewedstrijd Parijs - Nice gewonnen. Hij deed over de tijdrit van 6,4 kilometer in de buurt van Nanterre precies één seconde minder dan de Nederlander Bert Oosterbosch. Tour de France-winnaar Laurent Fignon werd derde op tien seconden. Eric Vanderaerden en William Tackaert hebben gisteren twee semi-klassiekers gewonnen. Vanderaerden zegevierde gisteren in de Ronde van Belgisch Limburg. De Belg uit de ploeg van Post was de snelste sprinter uit de kopgroep van 26 renners voor Ron Snijders. Kuurne-Brussel-Kuurne over bijna 200 kilometer eindigde in een sprint tussen William Tackaert en Mare Sergeant. Tac kaert was de snelste. Vijf seconden na het Belgische tweetal werd Gerrit Solleveld derde. De Nederlandse amateurwielrenner John Bogers heeft de Ronde van de Catalaanse kust gewonnen. De renner uit Bu- del bleef in het eindklassement van de etappekoers over zes dagen zijn landgenoten Frank Moons en Jan Simons voor. De Italiaanse wielrenner Daniele Caroli won zaterdag de wegwedstrijd Milaan - Turijn. die hem opdracht gat de strijd te staken. Er was geen ander materiaal meer voor handen. Een andere oplossing was er ook niet, omdat de strijd tij dens de beklimming van de beruchte Muur van Ge- raardsbergen volledig was ontbrand. Het peloton was uit elkaar geslagen; vele knechten waren op weg naar huis. De nu opgelopen ach terstand kon niet meer wor den goedgemaakt. Toen de rook op het slagveld na het nemen van de laatste echte hindernis was opgetrokken, bleek Gisbers met twee man op de eerste rij te zitten en Post alleen de beschikking over Planckaert te hebben. Een coureur die vorig jaar al negen overwinningen op zak had, toen hij aan deze Om loop begon, en nu nog geen bloemetje in ontvangst had mogen nemen. Post was daarover danig ongerust ge worden. „Maar", vertelde Eddy Planckaert, „ik heb hem gerust gesteld. Gezegd dat ik er zou staan. Ik had er zelfs een weddenschap op af gesloten". PETER VAN PUTTEN me GENT Een koekje van vai eigen deeg. Dat moest iten| Jacques Hanegraaf afge- lopen zaterdag in ont- 7Wj vangst nemen op de laat- is aj ste meters van de Om- re loop van het Volk. Tij- 1 q dens de officiële opening iver van het nieuwe wieler- bFe seizoen overkwam hem 'ezel hetzelfde kunstje wat hij 'eeri eerder in zijn carrière terui (Parijs-Brussel; 1982) eens Rudy Pevenage heeft geflikt. Eddy Planckaert suggereerde toen hij met Hanegraaf alleen aan de leiding was gekomen, helemaal „stuk" te zitten. Dat hij accoord kon gaan met een zege van de luite nant van Jan Raas. Het was de reden waarom Hanegraaf bereid was ook het nodige kopwerk te doen ten einde uit de greep van de drie over gebleven serieuze achter volgers - Lieckens, Le- mond en ploeggenoot Van der Poel - te blijven. Op de laatste 200 meters bleek Eddy Planckaert nog voldoende reserve te hebben om toe te slaan. Die actie zette kwaad bloed. In het rennerskamp werd op luide toon schande gespro ken. En ook 's avonds in het motel Beveren-Waas, waar de ploeg kwartier had ge maakt, was de woede merk baar. De gezichten stonden strak. Met name uit de ogen van Raas straalde woede. Ploegleider Jan Gisbers wil de niet veel zeggen, maar de enkele opmerkingen waren duidelijk. Achter de coupe van Planckaert werd de hand van Post vermoed. Ha negraaf had het direct al na zijn nederlaag te kwaad: „Vraag maar aan Eddy wat de hand is. Neem van mij aan, dat we voortaan an ders gaan koersen!". De oorlog, vorig seizoen na de scheiding Post-Raas in alle hevigheid uitgebroken, zal dus een vervolg krijgen. De afgelopen maanden aan de open haard gevoerde ge sprekken tussen Post en Gis bers werden in Gent als tijd verspilling beschouwd. „Zie je wel dat er met Post geen afspraken kunnen worden gemaakt", en „Diep in m'n hart wist ik wel dat het zo zou aflopen. Ze zijn niet te vertrouwen", waren kreten die konden worden opgevan gen. En Hanegraaf, toen zijn ne derlaag werd teruggekoppeld naar zijn actie die Pevenage eens de das omdeed: „Maar dat was minder bindend!". Kortom, de felle ruzie die scheen te zijn bijgelegd, laai de in België weer hoog op. Toch was het onjuist dat de Kwantum-ploeg de schuld al leen bij de tegenstander zocht. Wel beschouwd was het een hoopvol teken dat in de eerste de beste klassieker van 1985 recht-toe-aan werd gereden. Dat was in het ver leden wel eens anders. De 26- jarige Hanegraaf had er ver moedelijk dan ook beter aan gedaan Planckaert niet te veel vertrouwen te schenken. Bovendien had bij deze routi nier er best eens een lampje mogen gaan branden toen hij ontdekte dat uitgerekend de leeggereden Planckaert als enige zijn demarrage had be antwoord. Trouwens, in de zo geruchtmakende slotfase van deze klassieker hadden de Gisbers-mannen het in de uiteindelijk vijf profs tellen de kopgroep beter moeten Opzet Voorlopig had Peter Post door alle ontwikkelingen dus de meeste reden tot lachen.' Toch leek hij meer op een boer met kiespijn. Het was de opzet de kaart Eric Vande raerden te spelen. Een reeks tegenslagen maakte die tac- Frits van Bindsbergen reed zeer lang aan de leiding, maar moest vervolgens de tol betalen voor zijn inspanningen. tiek onmogelijk. Bij een paar fikse valpartijen - Frison en Op 't Eyndt moesten zelfs naar het ziekenhuis worden afgevoerd - braken zowel de fietsen van Vanderaerden als Theunisse doormidden. Later knalde de Belgische favoriet voor de eindzege weer tegen de vlakte. Hij brak zijn stuur, moest lang wachten op de komst van zijn ploegleider.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13