l^ooman verrast zichzelf Feyenoord ondanks slechte dag winst ieidóe(3otwa/rvt ortuna Sittard sit in zak en as DOOD VAN JASPERS KRUGT NASLEEP OOK SCHIETEN excuus aan BOKSER KAN Ruitenberg biedt Van Benthem i Tahamata gaat het vierde doelpunt namens Feyenoord De vleugelspits van de Rotterdammers heeft doelman Hoek al omspeeld. VOLENDAM Volendam kwam uiteindelijk kracht en manschappen tekort om de kwetsbaarheid van Feyenoord aan te tonen. De Rotterdam mers overwonnen gemakke lijk de tegenslag van twee na delige marges. De winst van 4-2 in het Noordhollandse vis sersdorp toonde de kwaliteits verschillen in het vaderlandse voetbal aan. Een Feyenoord, dat zijn dag niet heeft, is zelfs door de ploeg, die drie plaat sen lager staat, niet omver te duwen. Leo Beenhakker, de Volendamse trainer met de deeltijdbaan in Zeist, wilde het scherp stellen: „Feyenoord heeft hier niet gewonnen. Vo lendam heeft verloren." In de beginfase gaf de energie ke wedstrijd niet het beeld van een moeiteloos middagje voor de nummer drie van de ranglijst. Hennie Meijer stond in de punt van de Volenda- m-aanval op scherp. Troost ging de duels met de lastige spits te lichtvaardig aan en werd al na tien minuten hard op die foute aanpak gewezen. Tuyp schoof de bal het straf schopgebied binnen, Meijer had zich vrijgelopen en ont week doelman Hiele als een koorddanser: 1-0. Vier minu ten later was die eerste Volen damse plaagstoot al weer uit- gepoetst. Middenvelder Brard werd na een afgeslagen aanval vrijgelaten in het strafschop gebied en schoot met het lin kerbeen zuiver raak (1-1). Met de volgende voorsprong van Volendam ging het net zo. Tuyp zette in de 23e minuut zijn ploeg met een fraai gestift balletje op 2-1. Zes minuten la ter stond Houtman bij een hoekschop van Wijnstekers compleet onbewaakt op de elf- -meterstip. Hoek was kansloos: 2-2. „Guyt staat twee keer te suffen. Hij moet die Brard en Houtman in de zestien gewoon aanpakken", was het genade loze commentaar van Been hakker, die de wedstrijd-in stelling van de doorsnee-voet baller in Nederland niet be grijpt- Het eerste half uur was nog maar net vol of het vijfde doelpunt viel. Van de Korput mocht ongestoord veertig me ter opkomen en kwam via een een-tweetje met Been vrij voor Hoek: 2-3. Kracht en moed Na rust kon Volendam nog twintig minuten lang kracht en moed opbrengen voor de jacht op de gelijkmaker. Mole naar, opgesteld als libero, kreeg van Beenhakker de vrij heid zijn aanval te ondersteu nen. Meijer kwam twee keer op enkele meters van Hiele vrij om die klus te klaren, maar op het kapot getrapte veld rolde de bal anders dan gewenst. In de 78ste minuut wam het eind van het duel Gullit was na het geblesseerd uitvallen van Been van de rechtervleugel naar de centra le middenveldpositie verhuisd. Molenaar dacht een duel met de krachtige atleet te beslissen met een balletje-door-de-be nen. Gullit liet zich niet beet nemen en demarreerde. Inval ler Rep werd gelanceerd, zijn trekbal werd door Gullit op de benen van Hoek geschoten. Tahamata was in zijn tweede competitieduel voor Feye noord vervolgens voor het eerst echt in beeld door die kans op 4-2 simpel op te rapen. „Normaal had ik Molenaar na zo n blunder gewisseld Met de huidige bankbezetting was dat een onmogelijkheid", was de verklaring van Beenhakker, die een doelman en slechts twee veldspelen naast zich in ploeg zoek. Feyenoord i voor het eerst iets van voetbal- kwaliteit, maar de concentra tie ontbrak bij de landskampi oenen om de in de laatste fase gerechtvaardigde stand van 7-2 op het bord te krijgen. Volendam - Feyenoord 2-4 (2-3y 10 Meijer 1-0, 14 Brard 1-1. 23 Tuyp 2-1. 29 Houtman 2-2, 32 Van de Kor put 2-3. 78 Tahamata 2-4 Sc heide ree h ter Geurd» Toeschouwers 7 000 Gele kaart Molenaar (Volendam) Volendam: Hoek; Zwarthoed Guyt. Molenaar. De Graaf. Tuyp. Holahuy- aen Plufboer. Muhren (Helling). Meijer, Van Buuren MAANDAG 4 MAART 1985 PAGINA 11 COLUMBIA De dood van de Nederlandse atleet Stijn Jaspers heeft zaterdag geleid tot het ontslag van Bill At- chley, de voorzitter van de Universiteit van Clemson. Atchley's besluit om zijn werk neer te leggen komt drie dagen voor de eerste echte stappen in de juridische nasleep van het geval-Jaspers. Een jury zal dan de resultaten ver nemen van een onderzoek naar het verstrekken van dope aan sportlieden van Clemson. McLellan, de verantwoorde lijke man voor de atletiek op de universiteit, werd twee weken geleden door de publieke opinie gedwongen zich voorlopig terug te trekken uit zijn werk. Atchley zelf verzocht in december om een justitieel onder zoek, nadat één van de beste atleten van zijn school, de Haarlemmer Stijn Jaspers, aan een hartkwaal was overle den. Bij de autopsie werden in Jaspers' bloedsomloop niet- -dodelijke sporen van phenylbutazone ontdekt. Na die ont dekking namen twee atletiektrainers van Clemson ontslag. Dubbele winst Van den Berg SINGAPORE - Stephan van der» Berg heeft een inter nationaal plankzeil- toernooi voor de kust van Singapore met een dubbele winst af gesloten. In de open klasse was Van den Berg op de drie- hoeksbaan en de sla lom de snelste. Zijn voornaamste concur rent was John van der Starre, die op de driehoeksbaan derde en op de slalom tweede werd. tijd van 7.25 seconden. Elly van Hulst, half januari in Pa rijs eerste geworden bij de we- reld-indoorspelen op de 1500 meter, kreeg de bevestiging, dat zij die prestatie zelf goed had ingeschat. „In Parijs was alleen Fita Lovin een tegen standster van echte internatio nale klasse. Nu stond een echt sterk veld aan de start". Hoe wel zij zelf vond niet optimaal te hebben gelopen, kreeg zij voor haar zesde plaats toch de beloning van een sterk nieuw nationaal record van 4.08.30, de vijfde tijd die zij ooit op een 1500 meter heeft gelopen. Van het Nederlandse zestal zorgden ook Arjen Visserman en Han Kulker voor nationale records. De 19-jarige Visser man, die naar Athene was ge stuurd zonder dat hij de limiet had gehaald, mocht in de Griekse hoofdstad ervaring opdoen. De Fries kwam op de 400 meter maar een keer in actie. Hij sneuvelde in de se- ries en werd met 47.48 secon den wel de nieuwe nationale recordhouder op de vierhon derd meter. Han Kulker, die in de schaduw van Rob Drup pers naar internationaal ni veau kan groeien, bleek te on ervaren voor het harde spel, dat op de smalle indoor-baan wordt gespeeld. Hij schoof in het veld heen en weer en werd in zijn serie zesde in 3.41.88, waarmee hij wel het inmiddels zeven jaar oude in door-record van Wibo Lelie veld (3.42.2) geschiedenis maakte maar geen tweede op treden kreeg. Voorzichtig Emiel Mellaard, met zijn 18 jaar de benjamin van de ploeg, had in Piraeus voorzichtig ge hoopt op een prestatie van rond de acht meter bij het ver springen. De atleet uit Spijke- nisse, die bij de wereld-indoor- spelen in Parijs 7.78 meter sprong met vier ongeldige po gingen. had zich in Piraeus be ter in de hand maar reikte niet verder. Mellaard begon met 7.72 meter, sprong vervol gens vier centimeter verder en liet in zijn derde poging 7.52 opmeten. Met die 7 76. slechts twee centimeter van zijn na tionale record, waande hij zich zeker van een plaats bij de eerste acht. die nog drie spron gen mochten maken. De Ita liaan Evangelist! verstoorde zijn illusie echter. Evangelist!, die in zijn eerste twee pogin gen ongeldig had laten note ren, kwam in zijn derde sprong één centimeter verder dan de jonge Nederlander. MANAMA De poging de auto te stelen van de Panamese lokser Eusebio Pedroza. wereldkampioen in het vederge- vicht (WBA-versie), is een inbreker op een schotwond in iet been komen te staan. Pedroza hoorde om vijf uur 's ichtends rumoer in zijn garage. Gewapend met een pistool jing hij op onderzoek uit. Na een waarschuwingsschot te lebben gegeven, mikte de bokser gericht op de benen van |e autodief. 'HENE Het zal nog ;1 dagen duren voordat llie Cooman zich echt riliseert, dat zij de snel- sprintster van Europa overdekte banen is. De •jarige Rotterdamse nd in het schitterende jrtpaleis van Piraeus, iar het afgelopen week- iude de 16e Europese in- or-atletiek kampioen- ïappen werden gehou- n, minuten lang dood- naast de baan. Hoe de i iekse officials ook pro- rden haar te bewegen ir de kleedkamer te an, ze bleef staan. „Ik n het niet geloven. Pas n de uitslag op het sco- >ord verscheen, wist ik ik echt had gewon- lllie Cooman bezorgde Ne tland de eerste gouden me- iiflle in het jaarlijkse indoor- [beuren. De manier, waarop 'dat deed, was imponerend, 'iemaal kwam zij aan de en alle keren passseerde 2 in een nationale recordtijd 1 eindstreep. Via 7,21 (serie), (halve finale) kwam zij in de eindstrijd, waarin zij op grond van haar voorgaande prestaties de gunstige baan drie had gekregen, uit op 7,10 seconden, de derde tijd ooit op de zestig meter gelopen. In die finale werd zij geflankeerd door Silke Gladisch en Marlies Göhr, van wie de laatste de onbetwiste ster van de Oost- duitse sprint is. Alleen de offi cieuze wereldrecordhoudster, Marita Koch (7,04) en Göhr (7,09) waren ooit sneller dan Cooman op de zestig meter. De geroutineerde Göhr, die reeds vijf keer de Europese in- door-titel veroverde en daar naast vrijwel alles heeft ge wonnen wat internationaal in de atletiek op het programma staat, had zich niet al te be zorgd gemaakt over die 1.56 meter lange donkere Neder landse, die drie ochtenden in de week werkzaam is als be jaardenhulp. De Oostduitse, die in 1983 haar wereldrecord op de honderd meter kwijt raakte aan Evelyn Ashford, gaf het later toe. „Ik zag haar voor de eerste keer en ik dacht niet dat zij zo sterk was. Zij had een onwaarschijnlijk goede start en toen was ze niet meer in te halen. Ik had ge hoord dat zij in serie en halve finale snel was geweest, maar dat zij zich in de finale nog zou ASTRICHT Drie dagen voor het Europa Cup- jel tegen Everton zit Fortuna Sittard in zak in as. De 5idebeg werd gistermiddag in een keiharde derby door "V (zege van 1-0) nog verder in de hoek gedrukt r straks de klappen vallen en zag bovendien spits ilverda (achillespees) en middenvelder en Jong-O- ïje-international Boessen (enkel) met zware blessu- •k van het veld gedragen worden. I ziekenboeg van Fortuna S. is dus voller dan ooit. Trainer bobs zal woensdag de grootste moeite hebben een redelijk elf- 7 tussen de lijnen te brengen. Aanvaller Tiny Ruys is herstel- jde van een zware enkelblessure, Mario Eleveld sukkelt met n pijnlijk kniekapsel, Willy Boessen schat de kans dat hij kan ■len op minder dan tien procent na zijn gisteren opgelopen issure, René Maessen heeft een dijbeenblessure en Frans «jssen sukkelt met een rugblessure. Wout Holverda denkt on- liks zijn blessure tegen Everton te kunnen spelen. Theo van II heeft een enkelblessure, het meespelen van Roger Reijners en groot vraagteken, terwijl ook de beschikbaarheid van re- ve Rob Philippen niet zeker is. De pas aangeworven aanval- Johnny Taihuttu is bovendien niet speelgerechtigd in Euro- verband. KUOPIO Henri Ruitenberg en zijn be geleider Kees Poel hebben na afloop van de Finse Merenmarathon Evert van Ben them excuus aangeboden voor hun uitla tingen. Het tweetal verkondigde eerder dat het besluit van Van Benthem niet mee te doen aan de wedstrijd in Kuopio niet van sportiviteit getuigde. „Achteraf heb ben we ingezien, dat Van Benthem een juiste beslissing nam door hier niet te ver trekken. Deze tocht volgde te snel op die van Friesland", zeiden Ruitenberg en Poel. irt van Benthem op weg naar de finish in de toertocht bij Kuo- verbeteren, had ik nooit ver wacht", aldus de Oostduitse. Nellie Cooman is naast Marita Koch, Ljoedmilla Kondratjeva (Sovjet-Unie) en Evelyn Ash ford de enige atlete, die Mar lies Göhr een nederlaag heeft toegebracht. „Het was de eer ste keer dat ik tegen haar liep en dan versla ik haar gelijk", realiseerde Cooman zich. Voor Marlies Göhr waren de druiven zuur. De gelouterde Oostduitse, die direct na de fi nish al tegen de verbaasde Nellie Cooman had gezegd dat zij gewonnen had, stelde vast: „Ik til niet zo zwaar aan dit verlies. Mijn training is afge steld op het komende zomer seizoen waarin de strijd om de Europese- en wereldbeker voor mij de hoogtepunten zijn. Ik wil ook het wereldrecord op de honderd meter op Eve lyn Ashford heroveren". Niet slecbt Cooman en Els Vader „droe gen" het Nederlandse zestal, dat in Piraeus aan de start verscheen en daar bepaald niet slecht presteerde. Els Va der, die Cooman dit seizoen in vrijwel alle wedstrijden heeft verslagen, noteerde in haar drie races op de zestig meter steeds de persoonlijke record- Nellie Cooman (no 174) klopt Marlies Göhr op de laatste meters. zorgde zater dag avond tij dens PSV-FC Utrecht voor een wonder schoon doelpunt. De kleine import- Braban der nam een voorzet van de Deen Kenneth Brylle half val lend di rect op z'n schoen. Tegen stander Jan Wouters (rechts) is ook onder de indruk van de fraaie volley.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11