wijzen euthanasie af Honderd jaar geleden werd Afrika verdeeld Van Aardenne blijft; de VVD ook? Alsuvoor't bier zorgt, zoigen wij voorde glazen. HET MISLUKKEN VAN DE „SLOOP VAN GUS" Politiek Partij Parlement CPN-congres: PvdA houdt linkse meerderheid tegen BINNENLAND/BUITENLAND* QeidócQowuvnt ZATERDAG 2 MAART 1965 PAGINA 7 TRECHT De bis hoppen van Nederland ?roordelen euthanasie loelbewuste levensbeëin- iging van stervenden), et is niet toegestaan de Dod op een dergelijke ijze te zoeken of een ervende op zijn verzoek it medelijden te doden, erbied voor het mense- jk leven, ook voor het eschonden leven, is een mdamenteel element an menselijke en christe- jke beschaving, it zeggen de bisschoppen in ►n herderlijk schrijven Over lijden en sterven van eken"), dat in het weekeinde en 9 maart in alle katho- eke kerkdiensten aan de orde wordt gesteld. Daarbij verwij zen de bisschoppen onder meer naar de verklaring uit 1980 van de Congregatie voor de geloofsleer, waarin eutha nasie „een misdaad tegen het leven" wordt genoemd. Steeds vaker wordt de vraag gesteld of door ingrijpen een einde aan het leven mag wor den gemaakt. De rechterlijke macht wordt om een uitspraak gevraagd en op de regering wordt druk uitgeoefend om zich er opnieuw over uit te spreken, aldus het herderlijk schrijven. De bisschoppen vinden het overigens onjuist dat het ster ven koste wat kost wordt ver lengd. Als de dood onherroe pelijk naderbij komt en verde re behandelingen het lijden slechts ondragelijker kunnen maken, moet men terugtreden en de stervende de dood gun nen. Dit wordt volgens de bis schoppen ten onrechte passie ve euthanasie genoemd, omdat hier sprake is van natuurlijk sterven. Het is overigens vaak uiterst moeilijk onderscheid te maken tussen niet langer ver lengen en beëindigen van het leven in het stervensproces. Menswaardig De bisschoppen pleiten voor een menswaardig sterven. Goede stervenshulp en ster vensbegeleiding zijn daarvoor noodzakelijk. Alleen lichame lijke aftakeling behoeft nog niet mensonwaardig te zijn. Dat is een natuurlijk gegeven. Bovendien is de mens meer dan zijn lichaam. Ook verdriet kan een functie in het leven hebben. Het sterven wordt echter men sonwaardig als familie en vrienden de stervende als een last gaan beschouwen, zich aan hem onttrekken en de ster vende vereenzaamd ligt te wachten op de dood. Volgens de bisschoppen moet alles in het werk worden gesteld opdat ernstig zieken en stervenden binnen de kring van hun gezin of familie kunnen blijven. De vraag naar opzettelijke le vensbeëindiging kan opkomen als de stervende niet meer bij machte is zijn sterven langer te ondergaan, dit niet meer wil of daaraan geen zin meer weet te geven, als lichamelijke of geestelijke aftakeling voor de stervende en voor zijn omge ving niet meer te dragen zijn. In veel gevallen blijkt, zo schrijven de bisschoppen, dat de stervende weliswaar om de dodelijke injectie vraagt maar in feite om betere stervensbe geleiding verzoekt. Daadwer kelijke levensbeëindiging is lang niet altijd als zodanig be doeld. De indruk bestaat echter dat stervenden meer dan tot voor kort om euthanasie vragen en dat ook werkelijk bedoelen. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, zoals de bisschoppen vragenderwijs doen. Een grotere openheid over euthanasie; meer medi sche mogelijkheden om het sterven te verlengen; wellicht wil de moderne mens de dood beheersen, aldus het herderlijk schrijven. Naaste omgeving De bisschoppen zijn van me ning dat een derde (familielid of kennis) nooit de wens naar een dodelijke ingreep mag ui ten. Daardoor zou het vertrou wen tussen arts en zieke ten diepste worden aangetast. De gehele gezondheidszorg, die gebaseerd is op onderling ver trouwen, zou worden onder graven. Als de naaste omge ving van een stervende aan stuurt op een dergelijke in greep, zal naar de mening van de bisschoppen daaraan nooit gevolg mogen worden gegeven. Het is volgens hen de vraag of een dodelijk zieke de draag wijdte van zijn verzoek over ziet als hij uitdrukkelijk en welbewust om levensbeëindi ging vraagt. Realiseert hij zich. zo vragen de bisschoppen, dat hij daarmee ook anderen voor een moeilijke gewetensbeslis sing stelt. Enerzijds vereist eerbied voor de mens dat een weloverwo gen gewetensbeslissing wordt gerespecteerd. Anderzijds ver eist eerbied voor het leven dat dit niet naar eigen inzicht mag worden beëindigd. Op grond van deze eerbied voor het menselijk leven kunnen noch mogen wij opzettelijke levens beëindiging in het sterven sproces goedkeuren, aldus de bisschoppen. De arts zal de beslissing van een stervende tot euthanasie in geweten niet mogen uitvoe ren door hem op verzoek of uit medelijden te doden. Wan neer iemand weigert zich ver der te laten behandelen, kan de arts hem daartoe niet dwin gen. Maar een beslissing van een stervende of van wie dan ook kan gen arts of verpleeg kundige nooit tot uitvoering verplichten als zij zich daar mee in geweten niet kunnen verenigen. De waardigheid van het gewe ten. ook van een dwalend ge weten. moet altijd worden ge respecteerd. Dat betekent ech ter niet dat de arts mag dienen als instrument van een dwa lend geweten door deze wens uit te voeren. Dan zou ten on rechte niet de eerbied voor het leven, maar het vermeende zelfbeschikkingsrecht door slaggevend zijn. Op grond van het geloof dat de mens door God is geschapen en op grond van de waardigheid van de menselijke persoon is de rooms-katholieke kerk ervan overtuigd dat de mensen niet het recht hebben zo definitief over hun eigen leven te be schikken. aldus de bisschop pen in hun herderlijk schrij ven „Over lijden en stervan van zieken". DEN HAAG Berlijn vijftien novem ber 1884. Gezeten aan het hoofd van een imposante hoefijzervormige tafel op de eerste verdieping van het kanselierspa leis in Berlijn heette de Duitse Rijkskan selier Otto von Bismarck de geachte aan wezigen een warm welkom. De opening van het „Koloniale Congres van Berlijn was een feit. Maar liefst drie maanden later, eind februari 1885, hadden afge vaardigden uit veertien Europese landen besloten dat Afrika zo snel mogelijk ge koloniseerd zou worden zonder dat dit zou leiden tot onderlinge oorlogen. Het „donkere" Afrika was voor de Euro pese koloniale machten toen nog weinig meer dan een terra incognita. Slechts de lange kustlijn was bij hen bekend. De namen die de Europeanen op hun over zeese handelstochten aan Afrikaanse aanlegplaatsen hadden gegeven (Ivoor kust, Goudkust, Slavenkust), verraden ogenblikkelijk de betekenis die men eeu wenlang aan dit continent had toege kend. Verder dan het halen van kostba re grondstoffen en zwarte slaven, be stemd voor Amerika, reikte de belang stelling voor Afrika niet. Hierin begon in de loop van de negen tiende eeuw verandering te komen. Naarmate de industriële revolutie de ingrijpende overgang van een overwe gende landbouwsamenleving naar een op winst gerichte produktiemaatschappij haar greep verstevigde in Europa, roeide de behoefte om overige delen in e wereld te koloniseren. Voor de ont luikende Europese industrie waren niet alleen grondstoffen nodig, die in verre I landen zo rijkelijk aanwezig waren, ook nam de behoefte toe om afzetmarkten te vinden. De periode van de traditionele Otto von Bismarck „handels"kolonisatie, waarbij produkten uit bijvoorbeeld Indië naar Europa wer den verscheept om hier „genuttigd" te worden» ging geleidelijk over in een „economische" kolonisatie. De hoogtijda gen van het Europese imperialisme wa ren aangebroken. Afrika stond in de Europese drang om gebieden te veroveren niet voorop. Pas ver in de tweede helft van de vorige eeuw gaven de Europese „koloniale he ren" daar uiting aan hun machtshonger. Nederland, dat mede vanwege haar gro te belangen in Indië een strikte neutrali teitspolitiek voerde, was op de Conferen tie van Berlijn wel aanwezig maar speel de geen vooraanstaande rol. Verschillende interpretaties De betekenis van het Congres van Ber lijn is door historici tot op het bot onder zocht en uiteraard bestaan er verschil lende interpretaties. Voor Afrikanen is de betekenis van deze conferentie een duidig; In Berlijn 1885 werd hun conti nent door de Europese koloniale mach ten verdeeld. Als argument voor deze opvatting verwijzen zij naar de snelle kolonisatie van Afrika gedurende de twee decennia die volgden op de Confe rentie van Berlijn. Bovendien zou de vijf meter hoge kaart van Afrika in het kan selierspaleis aan de Wilhelmsstrasse het harde bewijs zijn, dat tijdens de confe rentie met behulp van een lineaal de grenzen van de te creëren Afrikaanse staten zijn getrokken. Het resultaat hier van zou te vinden zijn in de huidige kaarsrechte grenzen van Afrikaanse di verse landen. Of deze Afrikaanse interpretatie van de Conferentie van Berlijn de enige juist is, mag betwijfeld worden. Weliswaar was de sfeer rond de imposante conferentie- tafel er een van Europese eensgezind heid en onderling begrip, maar in de wandelgangen kwamen onderlinge ver schillen tussen de diverse Europese kolo niale machten scherp tot uiting. Misschien mag het als een verdienste van het Congres van Berlijn worden ge zien, dat militaire confrontaties tussen de Europese machten in de jaren na 1885 zijn uitgebleven. Een oplossing van de Europese concurrentiestrijd bood deze conferentie echter niet. In 1914 stortte het trotse Europa ineen, toen de Duitse legers oprukten en de Eerste Wereldoor log een feit was geworden. Het doel van de Conferentie van Berlijn werd door Bismarck in zijn in het Frans uitgesproken openingsrede kort maar helder weergegeven: „Vrije handel op de rivier de Congo, vrije scheepvaart op de Congo en de Niger, en het vaststellen van regels voor het vestigen van nieuwe koloniën". De laatste doelstelling werd geenszins gehaald. Daarvoor waren de onderlinge Europese tegenstellingen te Ilechts één staat werd toen in Berlijn op papier gecreëerd: de Congo Vrijstaat, dat onder meer zeer belangrijk was gewor den voor de export van rubber. In het bijzonder Engeland en Portugal, die aan de monding van de Congo-rivier al over enkele vestigingen beschikten, hadden tijdens de conferentie al vergaande af spraken gemaakt over de controle over het Congo-gebied. Een toenemende Brit se invloed in dat deel van de wereld schoot echter met name bij Frankrijk en Duitsland in het verkeerde keelgat. Bij wijze van compromis mocht de ambi tieuze Belgische koning Leopold II over de Congo Vrijstaat speciale invloeden la ten gelden, maar hij mocht het niet be schouwen als een kolonie. De Congo Vrijstaat werd door een personele unie met België verbonden, waarvan Leopold aan het hoofd zou staan. In feite is daar van niets terecht gekomen. De natuurlij ke hulpbronnen zouden door België in de daarna volgende jaren geëxploiteerd worden en de bevolking onderworpen aan de wil van Brussel. Uiteindelijk ver klaarde de Belgische koning in 1908, toen Afrika was opgedeeld. Belgisch Congo tot een kolonie. Geen harde afspraken De Conferentie van Berlijn, die niet werd bijgewoond door koningen of mi nisters van buitenlandse zaken, voltrok zich op het lagere niveau van ambassa deurs. Weliswaar had een ambassadeur in die tijd meer invloed dan momenteel het geval is, maar tot harde afspraken is men niet gekomen. Tekenend in dit ver band is het feit dat Bismarck de Confe rentie van Berlijn slechts twee maal heeft bezocht. Hij beperkte zich ertoe om „zijn" conferentie in novemer 1884 te openen en deze eind februari 1885 weer officieel te sluiten. Toch zijn er tijdens de Conferentie van Berlijn wel afspraken gemaakt voor de kolonisatie van Afrika. Deze waren ech ter zeer algemeen van aard en legden de betreffende Europese regeringen weinig verplichtingen op. Afgesproken werd dat: Een Europese macht met vestigingen langs de Afrikaanse kust mocht als eer ste haar rechten kon laten gelden op het achterland. Toeëigening van Afrikaans land zou niet alleen op papier moeten gebeuren door een aantal lijnen op de kaart te trekken, maar moest met militaire of ad ministratieve middelen worden gereali seerd. Tenslotte moest elke Europese macht de ander duidelijk laten weten wat zij als haar nieuwe gebied beschouwde. Gedurende de vijftien jaar na de Confe rentie van Berlijn zou er een wilde jacht ontstaan op het „lege" Afrika. Rond de eeuwwisseling was dit continent opge deeld en bezet door de Europese kolonia le machten. De enige uitzondering vorm de Ethiopië en in zekere zin ook de Westafrikaanse staat Liberia, dat in 1822 was gesticht en fungeerde als een protec toraat voor de Verenigde Staten, waar vrijgeworden Amerikaanse slaven kon den wonen. De overheersing van Afrika door de Eu ropese koloniale machten heeft tot op de dag van vandaag haar sporen nagelaten. Weliswaar is er na 1945 een ingrijpend proces van dekolonisatie gaande, waarbij de meeste Afrikaanse landen vaak pas na een bloedige onafhankelijkheids strijd politiek zelfstandig werden. Maar een formele politieke onafhanke lijkheid betekent niet zonder meer een economische zelfstandigheid. Dit geldt zeker voor de Afrikaanse landen. Om het Congres van Berlijn hiervoor in vergaande mate verantwoordelijk te stellen, zoals vele Afrikanen nog graag willen doen geloven, gaat te ver. Im mers, zonder de Conferentie van Berlijn zou Afrika ook ten prooi zijn gevallen aan de expansiezucht van de Europese koloniale machten. In deze zin is de Conferentie van Berlijn niet meer dan een moment opname geweest in een ko lonisatieproces dat al veel eerder in wer king was gezet. PEN HAAG Zoals wee weken geleden op leze plaats al werd ge- (teld, gaat het niet goed tnet Ed Nijpels. Dat heeft |iu ook de lijfbladen van Ie VVD in actie gebracht. fRC-Handelsblad be richtte eergisteren uitvoe rig over een steeds stijgen- Öe onrust bij de liberale ichterban. „Ed Nijpels is ten blaag... Hij moet weg," luidde een kop bo ren het artikel in de libe- ale avondcourant. De Te- egraaf, die zich meer op iet modale VVD-lid richt, lad dinsdagochtend al litgepakt: „VVD gedraagt nch als partij in paniek". ICortom, de niet meer zo veelbelovende jonge lei der dreigt nu ook zijn teunpilaren in de pers twijt te raken. He kans wordt groter, nu Nij- iels een advies van het och tendblad niet heeft kunnen opvolgen. „Als het noodlot toch moet toeslaan voor Van Aardenne, is het maar beter dat het snel gebeurt", had het ochtendblad gezegd. Het be doelde daarmee dat Nijpels zijn vice-premier zo snel mo gelijk een andere betrekking moest bezorgen, nu deze, on danks „het verdriet van me vrouw Van Aardenne" (vorige week beschreven in De T.), feen sympathie meer blijkt te unnen wekken bij het volk. Maar als er één ding zeker is Gijs van Aardenne een prima kwaliteit zitvlees heeft. Hij laat zich nog door geen drie paarden, laat staan drie VVD'ers, van de ministeriële zetel op Economische Zaken wegslepen. Met die drie VVD'ers hebben we Niipels, Kamminga en Zoutendijk op het oog, die mo menteel de top van de VVD vormen. In het nauw gebracht door het almaar slechter wor den van de opiniepeilingen wilde deze „trojka" eigenlijk wel van Giis van Aardenne af, vooral omdat hij steeds meer het symbool wordt van alle li berale tegenspoed. De vraag was alleen hoe? Want nadat de partijtop al die tijd een ijzeren ring om de minister had ge legd, kon deze hem moeilijk nu opeens het bos in sturen. Er werd dus een strategie uitge stippeld, die zou moeten leiden tot een vrijwillig heengaan. Als PvdA en CDA ook in het laatste RSV-debat zouden doorgaan met wat in Den Haag al was gaan heten „de sloop van Gijs", dan zou de minister er uiteindelijk niet Openhartig Maar dr. Gu openhartig interview met onze krant. „Er komen verkiezingen aan. Ik vind dat Van Aardenne dat aspect ook moet meewegen", aldus de se nator. Daarmee lag dus op straat dat de VVD haar eerste minister in elk geval ruim SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES 'mik tutorn rm/njrhtim inürhl Ih uljllo ttrhUrm1) vóór de verkiezingen geen enkele druk op de minis ter zou uitoefenen. Het zou volledig aan hemzelf worden overgelaten. En daarmee gaf hij Van Aardenne, die tot dan toe machteloos had moeten toekijken, een voorzet voor open doel. De minister maakte daarvan dankbaar gebruik. Zonder met iemand overleg te plegen „ont bood" hij dinsdag, kort voor dat het derde RSV-debat zou beginnen, een ploeg van het NOS-Journaal. Ofschoon hij van de zenuwen heel slecht formuleerde, wist de minister zijn boodschap toch over te brengen: hii piekerde er niet over vrijwillig af te treden! Al leen een gebrek aan vertrou wen in de Tweede Kamer zou hem tot heengaan kunnen be wegen. Daarmee kon de VVD-top, die zijn eigen geheime sloopwerk mislukt zag, alleen nog hopen dat CDA en PvdA hun de structieve bezigheden jegens Van Aardenne krachtig zou den voortzetten. Maar helaas, de christen- en sociaal-demo craten voelden daar niets voor. Zij waren gaan inzien dat de verkiezingstijd straks voor hen veel leuker wordt, als de VVD een blok aan het been mee torst. „Willen de liberalen van Van Aardenne af? Dat knap pen zij dan zelf maar op", al dus een CDA'er. De PvdA speelde het nog sub tieler. Zij versterkte de posi tie van Van Aardenne door premier Lubbers uit te nodi gen nu eindelijk eens zijn ver trouwen uit te spreken in zijn plaatsvervanger. Daarmee kon Lubbers, die zich tot dan toe uit angst voor besmetting zo ver mogelijk van Van Aarden ne had gehouden, geen kant meer uit. En toen gold hetzelf de voor Ed Nijpels. Hij wend de zijn politieke steven maar weer eens en nodigde de pre mier per interruptie uit iets meer warmte in zijn woorden te leggen, daarmee de indruk wekkend dat de VVD nog steeds pal stond voor Gijs. En Lubbers gehoorzaamde. de VVD geldt, althans wat haar plaats in het kabinet be treft. Voor sommigen is dit nauwelijks nog een vraag, zo bleek dinsdag ook uit De Tele graaf. Stan Huygens, auteur van de society-rubriek van die krant, was vorig weekeind te gast bij Indoor Brabant en deed daarvan op de gebruike lijke wijze kond in zijn Jour naal. Nadat hij „een glas champagne" had gedronken met landbouwminister Braks, raakte hij aan het diner, „per fect verzorgd door Maison Van Den Boer", in gesprek met Gerrit Brokx. Deze „vakkun dige en ambitieuze staatssecre taris" maakte wat opmerkin gen over minister Elco Brink man. „met wiens optreden rond de P.C. Hooftprijs hij het absoluut oneens is'aldus Huygens. Hoewel hii geen politiek re dacteur is. besefte de journalist dat hier iets niet klopte. Heel het CDA stond immers pal achter Brinkman en diens for se optreden tegen de Grote Kwetser? Hoe kon het dan dat Brokx er anders tegenaan keek? Het antwoord had niets met Brandt Corstius te maken en verraste Huygens zodanig dat hij er een hele alinea aan wijdde. „Ik krijg sterk de in druk dat Brokx wat afstand aan het nemen is van deze re gering. Hij voelt dat de VVD (advertenties) te veel verliest om nog als re geringspartner in aanmerking te komen en ziet zich over twee jaar (bedoeld is: nè de verkiezingen van mei 1986) in de CDA-PvdA-combinatie zit ten als de nieuwe minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer...". Met welke borrelpraat tref fend wordt weergegeven hoe de sfeer in het CDA aan het veranderen is. De subtoppers, de Brokxen en de Braksen, die nog niet zo bar lang geleden een prolongatie van ae coalitie met de VVD een natuurwet achtten, voelen dat de wind naar een andere hoek kruipt. De opiniepeilingen doen hun werk, het verlies van de VVD heeft zulke vormen aangeno men en lijkt zo bestendig, ze ker nu Van Aardenne niet weg te branden is, dat de hui dige coalitie straks onmpgelijk in stand kan blijven, zelfs niet met de steun van klein rechts. Onder die omstandigheden meent menig CDA-bewinds- man, vooral als hij zich niet al te zeker van zijn zetel waant, er verstandig aan te doen nu alvast kenbaar te maken dat hij in een kabinet met de VLIEGVAKANTIES I CORSICA V.A. por persoon i 673ht Inlichtingen en boekingen: ANVR ..goeie reis" 1 reisburo's en reizenverkopende banken yaRKEOadtMlK] GOEDE REIZEN LAGE PRUZEN/>>5« Champagne Van Aaraenn (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De PvdA blokkeert het bereiken van een progressieve meerderheid in dit land. In plaats van te werken aan een regering zonder CDA of VVD gaat de PvdA een derge lijke discussie uit de weg. De PvdA is verstrikt in het dogma dat er geen regering te vormen is zonder CDA of VVD Dit zei de voorzitster van de CPN, Elli Izeboud, gisteren bij de opening van het 29e CPN-congres De fractieleidster van de CPN in de Tweede Kamer. Ina Brou wer. zei dat de PvdA de kleine linkse partijen niet kan en mag uitsluiten bij een alternatief voor het huidige CDA-VVD-beleuI Anders is de kans volgens haar veel te groot dat stemmen op de PvdA toch bij CDA of VVD terecht komen. In haar openingsrede verweet Izeboud het kabinet een autoritai re politiek te voeren die ook binnen de eigen achterban van CDA en VVD tot scheuren leidt. Volgens Izeboud wordt er wel gewerkt aan economisch herstel maar voor de verkeerde men sen. In plaats van een herstel voor werkenden, uitkeringsge rechtigden. werkzoekende vrouwen en jongeren is het herstel er voor de grote wapen- en exportindustrie en de banken, aldus de CPN-voorzitster. (4x naar BP) Vier maal een bezoek aan een deel nemend BP-station en u krijgt zo"n fraai bierglas gratis. Zoals gewoonlijk gemaakt van sfeervol Luminarc rookglas door Verr ene cfArques. En terwijl u spaart voor zo'n mooi voetglas blijven wij vow goed- |ïvn kope brandstof zorgen. Attente jongens, daar bij BR l_?_J

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7