Schaatscoach Leen Pfrommer: meer tijd steken in sportcarrière Prietpraat Tijden JArd en :tKees ~niet iSmeer h'è terug" Een schaatser die in de kernploeg wil moet 70 tot 80 procent van zijn tijd in de sport kunnen steken. Dan krijg je een figuur als Hein Vergeer, die 's zomers parttime werkt, maar de rest van tet'jaar alleen bezig is met zijn sport. te p- - jgen 7 APELDOORN Leen Pfrommer. Zijn naam lijkt in- nWd«nig verbonden met de Neder- ais (landse schaatswereld. Hij niljokwam in 1968 in beeld als coach van de nationale kern- ploeg. Zijn dienstverband met Koninklijke Nederlandse Schaats Bond (KNSB) duurde sportbegrippen erg lang: ond tot en met '77. Acteerde daar- lop*taa voornamelijk op de achter- »püjgrond, als trainer van het ge- 5r^,\vest Brabant en de Deventer ^IJs Club (DIJC). Was ook een blauwe maandag commenta- om& tor voor Studio Sport bij be- n w langrijke schaatskampioen- Met ingang van dit Chi, schaatsseizoen staat de ster wa van Pfrommer weer hoog aan en t het Nederlandse schaats-fir- •nh^mament. Misschien wel hoger eWcjtfah ooit. Pfrommer is weer in van de KNSB, als lan- schaatscoördinator, als i oefenmeester die onderricht idroi geeft aan andere schaatstrai- ners en als trainer van aanko- mende Vergeertjes en Van Gennipjes: de jeugdkernploeg. Pfrommer zou dit seizoen eigenlijk donl weer met zijn handjes op de rug iten hebben gestaan, als warempel de KNSB hem niet opnieuw had ge- polst voor een functie. Omdat een harde wind eind vorig seizoen schoon schip had geblazen binnen fif''de KNSB er kwam een nieuw bestuur zag Pfrommer geen re- ""Jf den om niet op de vraag van de P'fl KNSB in te gaan. „Vooral niet om- ve'|f dat er voor dit seizoen nieuwe af- 8aa Spraken waren gemaakt, waarvan de voorzetten eigenlijk door mijzelf zijh gegeven. Zo heb ik voorgesteld om een aparte man als landelijke P^ schaatscoördinator aan te stellen, Iaa omdat dat de communicatie binnen de schaatsbond zou vergemakkelij- ken. Dat hebben ze overgenomen en daarbij gevraagd of ik die func- tie zou willen aannemen. Ik kon Ll met goed fatsoen eigenlijk geen nee zéS' meer verkopen. Ik werd dus lande- w* lijke schaatscoördinator, overigens Peej samen met Egbert van 't Oever. Ik 'j d geef daarnaast les aan schaatstrai- ners en ben zelf weer trainer van een kernploeg. Die van Jong Oran- /ortf ;e» Leen Pfrommer, dit jaar een maf halve eeuw oud, is weer terug op het, ijs. Misschien wel nadrukkelij ker dan ooit. „Er moest wat veranderen na dat rampzalige schaatsseizoen van vo rig jaar", zegt Pfrommer. „Geen medailles op de Olympische Spe len. Wist je dat dat sinds 1952 niet meer was voorgekomen, Nederland zonder enig metaal op de schaats- °n^ nummers? Verschrikkelijk, die achterstand die we plotseling had- I Sf den opgelopen. Duidelijk was dat V1J* er in elk geval binnen de KNSB ir dt een heleboel moest veranderen. Zo'n Henk Boer regelde alles in 'zef zijn eentje. Deed de coaching van eel de kernploeg, legde zelf selectiecri- teria aan en probeerde het schaat- sen ook nog eens landelijk te coör- dineren. Dat kan één man gewoon- h< weg niet. Boer heeft dan ook hope- acfr loos gefaald. Nu is het dan eindelijk .ee *>Yustig binnen de KNSB en dat A komt omdat er voor alles duidelijk- hëid binnen de bond heerst. Er zijn ber f regels gesteld en die worden nage- •?rU' leefd. Ook door de beide kern el 'r^ilöegtrainers Gemser en Klooster- föt ><"*kber, al is dat wel eens moeilijk tnvóor ze" jwa i^et kost Leen Pfrommer geen i da Moeite om te verhalen over alle ge- ?di 'v<fane, huidige en ook toekomstige |eef i ">ffckén binnen de Nederlandse ?d' sétiaatswereld. Per slot van reke- hing heeft hij er altijd min of meer tussenin gezeten. ;ei i Er is een man niet zo blij met het dit weekeinde weer losbarstende voetbalgeweld Op een bevestiging van die theo rie zul je de man in kwestie ove rigens nimmer kunnen betrap pen. Integendeel. Naar buiten toe zal hij altoos desgevraagd verklaren dol- en dolblij te zijn met het weer rollende bruine monster. Dat hoort immers bij zijn imago. Ik heb het over de competitielei der van het betaalde voetbal. Jan Huybregts. Iedereen die het maar horen wilde, deed Jan de afgelo pen weken kond van zijn grote problemen. Hij was, zo deelde hij steevast met een goed bestudeer de, licht geplaagde trek op het nog immer studentikoze gelaat mee. nimmer in paniek geraakt. De vele afgelastingen bezorgden hem weliswaar enige hoofdbre kens, maar ach, hij had wel voor heter vuren gestaan. Jan mocht dat obligate antwoord zelfs een keer geven in het NOS- journaal. En dat is zelfs voor poli tici het hoogste goed. Dus je kunt je voorstellen hoe Jan heeft zitten gniffelen voor de eigen buis die avond. Hii had het 'm toch maar weer gefikst. Dank zij de aanhou dende vorst kon hij zich voelen als een koning. Maar dan die van de prietpraat. En dat is maar een kleine temidden van koning voetbal en koning winter. Maar Jan groeit daardoor. Het is nog niet zo lang geleden dat Jan ook optimaal profiteerde van de meedogenloze concurrentieslag tussen de omroepen. Die tracht ten elkaar vliegen af te vangen met beelden over voetbal. En als dat geen bewegende plaatjes wa ren, dan moest het maar de loting zijn van het vaderlandse beker toernooi. Wat groeide Jan dan. Zoals hij van die eenvoudige handeling met die kokertjes een complete one-manshow maakte. Daar zal zelfs Paul van Vliet zijn vingers bij hebben afgelikt. En dan die guitige pretoogjes er bij. En die bloedserieuze begeleidende zin nen uit zijn wat zuinige mondje. De hele familie Huybregts genoot Reken maar dat Jan al zijn tv-op- tredens keurig op video heeft staan. En als hij niet via allerlei, alleen hem bekende rekenkundi ge trucs weer een inhaalprogram ma uit de hoge hoed aan het to veren is, zit hij relaxed achtero ver geleund drie uur naar zich zelf te kijken. En vertrouw er op. dat hij kri tisch is. Elke niet geheel uitgeba lanceerde beweging van een vin ger, elke onvertogen rimpeling van het door een brutaal lokje ge sierde voorhoofd prent hij zich in. Dat mag niet meer gebeuren, spreekt hij zichzelf bemoedigend toe. Om zich daarna voor te ne- mem bij een nieuw buis-optreden een nieuwe bril te kopen en niet meer dat colbertje met die wat beduimelde revers te dragen. Want Jan is niet alleen gek op publiciteit, hij is evenzeerpresen- tatiebewust. Dat merk je niet al leen aan zijn dank zii een spreek- vaardigheidscursus keurige arti culeren. Het blijkt tevens uit zijn zorgvuldig bijgehouden boekhou ding, waarin hij per datum no teert welk pak en welke stropdas hij heeft gedragen. Zodra hij weer wordt benaderd voor een interview en hij weet dat er een fotograaf mee komt wordt die ad ministratie geraadpleegd. Want een dubbelprogramma in zijn ei gen optredens dient koste wat het kost te worden vermeden. Uit zijn laatste vraaggesprek, in de NRC, begreep ik dat Jan (al sinds 1958 bij de KNVB) zijn competitieverplichtingen niet als belangrijkste werk ziet Hij mag zich, zegt hij, al sinds jaar en dag bekommeren om de organisatie rond wedstrijden van het Neder lands elftal. En dat vindt Jan. zegt hij, de leukste facetten van zijn baan. Maar dan vergeet hij voor het ge mak zijn televisie-optredens Want dat vindt Jan echt het al lerleukste. Want je kunt nog zo'n fraai hotel uitzoeken voor de voetballers (en jezelf) als die er gens een partijtje moeten spelen, dat haalt het toch niet bij een be- zoekje aan alle huiskamers van ons Jand. Maar daarmee zal het nu voorlo pig weer even afgelopen zijn. Want er wordt weer gewoon ge voetbald. En dan is Jan geen ge plaagd man. Dan moet hij weer gewoon de ambtenaar zijn, die hii is Als andere media dat nu ook maar eens wilden snappen. Dan wordt Jan teruggebracht tot zijn ware proporties Met of zonder prietpraat. BUYS ZATERDAG 2 MAART 1965 gesprek net terug van een vermoei ende reis naar het noorden des lands. Als sportofficier is de „schaatsmajoor", zoals hij vroeger wel werd genoemd, verantwoorde lijk voor alle sportaccommodaties van legerplaatsen in noord-oost Ne derland. Zojuist had hij de kazerne in Assen met een bezoek vereerd. Druk als een klein baasje heeft hij het. De volgende ochtend zou Pfrommer alweer op het ijs in Eindhoven staan voor een schaats- interland tussen de jeugd van Ne derland en die van West-Duitsland. Zijn vrouw had de verslaggever al gewaarschuwd: „Een interview?. Bijna onmogelijk om een afspraakje met mijn man te maken. Hij is elke dag weg. Ik geef je alleen kans als je vroeg uit de veren stapt. Bel hem voor half acht 's morgens op, an ders is hij al weer weg". De volgende morgen werd Pfrom mer betrapt tijdens het scheren. Een gaatje in zijn overvolle week- schema werd na enig zoeken ge vonden. Toen Pfrommer er op het afgesproken tijdstip voor ging zit ten, kwam de woordenstroom, zoals al eerder opgemerkt, moeiteloos los. Aan een stuk door behandelde Pfrommer uit zichzelf alle actuele zaken. Geharrewar „De belangrijkste vordering van dit seizoen is eigenlijk dat het geharre war rond de selectieprocedures nu eindelijk verleden tijd is", meent Leen Pfrommer. De BCK (begelei dingscommissie kernploegen), waarin ik ook zit, heeft die proce dure vastgelegd en daar hebben Henk Gemser en Tjaard Klooster boer zich aan te houden. Die rege ling is heel kort te omschrijven: de beste schaatsers van dat moment vertrekken naar de EK en de WK, kernploeglid of geen kernploeglid. De anderen gaan niet. En het maakt dan niet uit, of de betreffen de schaatser voor mijn part al jaren lang kernploegrijder is „Da's soms moeilijk te verteren, hoor. Henk Gemser had toch een beetje de neiging om de eigen jon gens te beschermen. Logisch, zo'n man trekt het hele voorseizoen met die knapen op en dan ontstaat er toch een band. Vandaar dat Frits Schalij voor de EK nog selectie wedstrijden moest rijden, al had Henk hem er liever rechtstreeks bij gehad. Maar de regels schreven voor dat slechts de beste twee van dat moment direct recht hadden op deelname; dat waren Hein Vergeer en Hilbert van der Duim dus. Ach- Egbert van t Oever, landelijk teraf zeg ik: het heeft uitstekend gewerkt. De procedure heeft Frits geprikkeld tot een extra inspan ning en dat leverde hem een uitste kend EK-toernooi op". „Kijk", vervolgt Pfrommer, „die si tuatie met Henk Boer vorig jaar moeten we niet meer hebben. Die man deed maar raak. Die selecteer de gewoon de personen die hij in zijn groepje wilde hebben en dat gaf wel eens gekke figuren. Verder miste hij het overzicht bij de ge westelijke rijders, omdat hij con stant met zijn selectie bezig was. Het is belangrijk om te weten wat er in de gewesten gebeurt, want dat is toch de achterban waarvan je het straks moet hebben. Nu is er een functie gecreèerd die dat gemis op vangt. De landelijke coördinator, ja. Die functie is nog eens een keer opgesplitst in twee taken: een orga nisatorische en een technische. Eg- bert van het Oever neemt de eer ste, ik neem de tweede taak voor mijn rekening". „Dat organisatorische gedeelte houdt in dat Egbert de reizen, het soort vervoer, de hotelaccommoda ties en de inschrijvingen regelt bij wedstrijden in binnen- en buiten land. Ik zie er op toe dat de juiste personen geselecteerd worden voor wedstrijden, dat de kernploeg juist geformeerd wordt en dat de trai ningen in de gewesten gelijkgesteld zijn Groot gat „Die gewestelijke trainingen moe ten aansluiten op die van de kern ploeg. Zo niet, dan valt er een groot gat tussen de gewesten en de kern ploegen. Dat was vorig jaar nog het geval. Kan Henk Groen over mee praten. Die reed vorig jaar bij de jeugdkernploeg en presteerde aan vankelijk goed. Werd nog vierde op de WK voor junioren. Op grond van die prestatie heeft de BCK hem voor het begin van dit seizoen in de kernploeg gezet tussen al die grote jongens. Door overbelasting is hij echter ver teruggevallen. De klap kwam hard aan toen z'n maat je Henri Kraayenbos hem tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Alkmaar op een volle ronde reed. Dit jaar was een harde leer school voor Groen. Hij zal nu be- frijpen dat je je niet zomaar in een ernploeg rijdt. Want let wel: kun je je als schaatser handhaven in de Nederlandse kernploeg, dan ben je een hele grote. Want dan rijd je im mers in de absolute wereldtop" „Nu we het daar toch over hebben: Mulder. Zij heeft met dezelfde situ atie te kampen gehad als Henk Groen. Maar zij redde het wel. Grietje reed zich zelfs in de kern ploeg voor het EK-toernooi in Gro ningen, ten koste van Marieke Stam. De WK haalde zij niet, n< Komt omdat Stam ijzersterk is 1 ruggekomen en ook Alie Boorsma natuurlijk". Intensiteit „Dit jaar hebben we de trainingsin tensiteit in de gewesten en de jeugdkernploeg aangetrokken. Men staat nu langer op het ijs. Juist. Uitschieters „Nu betekenen we als schaatsnatie weer iets, zeg je. Dat klopt, al gaat dat voor de heren meer op dan voor de dames. Natuurlijk, ook de dameskernploeg heeft een prima EK gereden, maar dat moet je toch als een uitschieter beschouwen. De DDR blijft hier voorlopig toonaan gevend. (Leen Pfrommer wist hier al haarfijn te voorspellen dat de DDR-meisjes orde op zaken zouden stellen tijdens de WK, en dat kwam dus geheel uit). Dat is te begrijpen, omdat in Nederland een maat schappelijke carrière nog steeds vóór een sportcarrière komt. In het Oostblok maken ze zo een full-time sporter van je. Kan hier niet". „Sinds Sarajevo is het de KNSB wel duidelijk geworden dat die op Leen Pfrommer zoals heel Nederland hem kent. als coach langs de schaatsbaan. gelopen achterstand ingelopen moest worden. We zijn daarover gaan praten en denken toch een gulden middenweg gevonden te hebben: een schaatser die de kern ploeg in wil moet 70 procent tot 80 procent van zijn tijd in de sport kunnen steken. Wat overblijft kun nen ze in een maatschappelijke car rière steken. Dan krijg je een fi guur als Hein Vergeer, die 's zo mers parttime werkt, en de rest van het jaar alleen bezig is met zijn sport. Toegegeven, veel verdien sten hebben ze dan niet; wel kun nen ze leven van een financiële on dersteuning, bekostigd uit de spon sorgelden". „Wel, de meeste kernploegleden hebben gezegd: „Goed, dat hebben we er wel voor over. Ria Visser en Yvonne van Gennip waren zelfs laaiend enthousiast. „We willen niet meer uigekafferd worden door de pers", zeiden ze, „dus gaan we er dit jaar voluit tegenaan". Thea Limbach koos voor haar baan als sportlerares, maar blijft desondanks góed meedoen. Kijk, ze hoeven ook niet, maar de eventuele consequen ties moeten ze dan zelf trekken. Els Meyer is het voorbeeld van iemand die niet koos voor de nieuwe me thode. Het gevolg was dat ze hope loos faalde. Daarom werd ook zij teruggezet naar het gewest" „De pers trekt alweer vergelijkin gen met de gouden tijden van Ard en Keessie. Ik weet dat Vergeer al weer vergeleken wordt met Ard Schenk. Toch vind ik dat hij meer lijkt op Kees Verkerk. Zowel in techniek als in uitstraling. Hein kan dat publiek bespelen, heeft die flair en dat vertederende dat Kees ook had. Dat maakt hem populair bij het volk. Hilbert is dat. helaas voor die jongen, nooit geweest, on danks zijn zeven gewonnen NK's, twee EK's en twee WK's. Het is een beetje een droog mannetje, hè?". „Maar toch is die tijd van Schenk. Verkerk en Bols niet te vergelijken met nu. De prestaties mogen dan inderdaad weer die richting opwij- zen, zo'n sfeertje als er toen heers te, komt nooit meer terug. Toen zat iedereen voor dat teeveetje, vol spanning, met een bloknootje in de hand om de tijden te noteren. Nu gaat dat anders. Pa zet het videoot- je aan, gaat een eindje wandelen of zo. en kijkt later wel even terug wat er van Hem, Hilbert, Frits en Emiel geworden is" JILCO DUINDAM dat gat tussen de kernploegen en de achterban te verkleinen. Ik heb voor het begin van dit seizoen een schema opgesteld dat uitging van tienmaal trainen per week. Ben daarmee langs elke gewestelijke trainer geweest. Met die richtlijnen gingen ze aan de gang. Ze konden, als ze dat wensten, er ook zelf voor elke schaatser apart een mouw aanpassen. Het was ook maar een kapstok, hè? Zes weken later ben ik weer bij ze op bezoek geweest. En wat bleek? De trainingen van de gewesten varieerden zo tussen de acht- en de elfmaal per week. Daarmee zijn we al een heel eind op weg. De volgende stap, is het vormen van een extra ploeg. Een soort B-ploeg, die als brug tussen de kernploeg en Jong Oranje fungeert. Juist om gevallen als Henk Groen voortaan te voorkomen. Maar daar gaan we in maart over praten". „Die prestaties van onze huidige kernploegen zijn natuurlijk niet uit de lucht komen vallen. Dat is ge woon het gevolg van de intensieve re training. Zo'n Hein Vergeer wordt niet alleen Europees kam pioen omdat het schaatsen hem zo makkelijk afgaat. Die jongen is daar dag en nacht mee bezig. Man, die knaap heeft vanaf de zomer dertig uur per week getraind. Ik werd dan ook vreselijk kwaad toen Heinze Bakker tijdens een Studio Sport-uitzending opmerkte dat „Vergeer rijdt alsof ie met een Friese dorpentocht bezig is". Goh, ik had hem wel een klap kunnen verkopen".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25