ca Kabinet weigert gasprijs voor tuinders te verhogen linale I 1 Gewonden |bij overval in Rijnsburg Shultz ontmoet leider Nicaragua I— BINNENHUIS'85 BON: Nader onderzoek naar verband voeding-longkanker Meest militante mijnwerkers hervatten werk Vrouw in de kerk DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21 89 (uitsl.aut betaling).kwartaal f 65,68. jaar 1250.8T Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00 tc zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.61 per mm. kleintjes f 0.43 per it Zaterdag 2 maart 1985. 76e jaargang no. 23132 Zaterdag: Sterrenhow op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.45 uur Sonia. Op Ned. II om 21 00 uur Babbelonie en om 23.20 uur nachtfilm „Glimmers". Zondag: Op Ned. I om 20.10 uur Koot en Bie en om 22.40 uur filmster Bette Davis. Op Ned. II om 12.00 uur in „Capi- tool" discussie over belasting en sociale fraude. Wisselend bewolkt en een en kele bui. Middagtemperatuur omstreeks zes graden. Matige zuidwesten wind. Zon op: 07.22. onder 18.23; hoog water Schev12.02. laag water: 07.03 en 19.56. S RIJNSBURG Twee gewapende mannen hebben gistermiddag kort na twee uur een overval gepleegd op een vestiging van de Rabo-bank in de veiling Flora. Prins Charles trad gisteren in een Londens centrum voor bloedtransfusie als bloeddonor op. De 36-jarige prins meende het goede voorbeeld te moeten geven om de alom in Engeland leven de vrees dat via bloeddonoren het AIDS-virus wordt verspreid enigszins tot be- i' daren te bren gen. Prijs voor TNO- onderzoek leukemie DEN HAAG De Belgische Beka- les-priis 1985 is toegekend aan de Nederlandse TNO-onderzoeker prof. dr. D. van Bekkum voor zijn baanbrekend onderzoek op het ge bied van leukemie (bloedkanker). De prijs houdt een geldbedrag in van tweemaal een miljoen Belgi sche franc (ongeveer 112.000 gul den). bestemd voor onderzoek op het terrein van de leukemie gedu rende twee jaar. Van Bekkum is als directeur verbonden aan het Radio biologisch Instituut TNO in Rijs wijk. Daarnaast is hij hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam en de Rijksuniversiteit in Leiden. Boeken De Jong bij hoestmiddel UTRECHT De apotheekhou dend huisarts A.F. Tempelaar uit Frederiksoord ergert zich bijzon der aan de „steeds merkwaardi ger aanbiedingen" van de farma ceutische industrie. In het artsen- blad Medisch Contact meldt hij de laatste stunt op dit gebied: een firma die bij aankoop van 3.700 gulden aan onder andere hoest middelen het complete werk van dr. L. de Jong „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" cadeau geeft. Tempelaar vraagt zich af. „wan neer aan dit onzindelijk gehandel in geneesmiddelen een eind wordt gemaakt". Zowel beheerder D. Leeuwen- burg van de bank als een 21- iibiii- |ari6e jongeman uit Valken- 4505 "ur6 raakten daarbij gewond, or al Pe laatste werd in de arm ge schoten en verblijft thans nog ]in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Over de hoeveelheid geld die werd gestolen, is nog hiets bekend maar het bedrag 1 zou 2 r aanzienlijk zijn. Het tweetal ging kort na twee uur de veiling binnen. In een iegin Van de zijgangen van de grote ïnst. toegangshal zijn filialen geves- anke tigd van een viertal banken, 'h0£ Iwaar handelaren hun transac- kunnen afwikkelen. De lit twee mannen gingen daar met 3rie- (getrokken vuurwapens naar 5200 pinnen en eisten geld. Toen een en ander niet naar wens 1 verliep, werd beheerder Leeu wenburg in elkaar geslagen. Met de buit renden de over- >ude vaHers naar buiten. Een 21-ja- Eis- rige man uit Valkenburg wilde '000 ihen tegenhouden. Het tweetal ordt vuurde een onbekend aantal p™; schoten op hem af. Een daar- tei" van raakte hem in de arm. Vervolgens ontvluchtten de I uw overvallers in een grijze VW- rukt. Golf. hout £)e politie was korte tijd later 'n aanwezig. Men grendelde het veilingterrein af in de veron derstelling, dat de rovers nog binnen waren. Bij de actie werd tevens een speurhond in gezet. Om half vier kwam men tot de slotsom, dat de overvallers toch kans hadden gezien het veilingcomplex te verlaten. Daarom werd toen bet terrein weer vrijgegeven zodat vele voor de hekken wachtende bloemenauto's naar binnen en buiten konden. In de tussentijd waren controle posten ingericht langs alle snelwegen in de Leidse regio. Maar de daders bleken on vindbaar. De twee gewonden werden kort na de overval per ambu lance vervoerd naar het AZL. IDe beheerder van het bankfi liaal kon enige uren later al weer naar huis gaan. De Val- 6E- kenburg moest nog blijven. De overval heeft de Rijnsburg- se burgerij opnieuw opge schrikt. In de afgelopen jaren zijn er al diverse overvallen gepleegd. Enkele jaren gele- den werd een transport naar de Rabo-bank beroofd van on- >0 geveer anderhalve ton. Ook .kal daar viel een gewonde. Vorig bos jaar augustus werd een over- luur val gepleegd op de ABN-vesti ging aan de Óegstgeesterweg. •mm De buit bedroeg hier „slechts" 20.000 gulden, waarvan de ro ver het meeste tijdens zijn vlucht op straat achterliet. Voorts registreerde de Rijns- burgse politie recentelijk twee overvallen op bloementran- sporteurs en enkele weken ge- 850 leden een overval op een ou- >ark dere dame. (ADVERTENTIE) DE NIEUWE WOONINFO IS UIT! Vanmiddag na 17.001 de huuenetalago bij ons kanioor of bel Van Beukering Makelaardij Zonnebloem 72 071-214521 lÊÉtaaaa 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gas prijs voor tuinders zal op 15 maart niet worden verhoogd. Het kabinet heeft besloten een daar- toe strekkende beschik- se Hof in Luxembrug*. king van de Europese Commissie naast zich neer te leggen. Na af loop van het kabinetsbe raad zei premier Lub bers dat de Staat der Ne derlanden tegen de be schikking van de Euro pese Commissie in be roep gaat bij het Europe- Commissie i de gasprijs v De overheid wijst de stel- lingname van de Europese n de hand dat >r tuinders een concurrentie vervalsing. „Daar doen wij niet aan", aldus de premier. De Europese Commissie heeft onlangs een door de Gasunie en het Landbouw schap in oktober gesloten contract over de gasprijs verworpen. In dat contract werd de gasprijs voor een jaar vastgesteld op 42,5 cent. De Europese Commissie wil Aangezien ook een verzoek dat de gasprijs voor tuinders tot schorsing niet vóór 15 de gasprijs voor de industrie maart behandeld zal zijn, zal (48 cent) volgt. het kabinet op die datum Omdat een oeroepsprocedu- niets doen. De premier er- re voor het Europese Hof kende dat daarmee het risico erg lang duurt zal de over- wordt gelopen dat de Euro heid meteen ook een ver-' pese Commissie op haar zoek tot schorsing van de be- beurt via de rechter eist dat schikking indienen. Dat ver- ons land alsnog aan de be zoek kan binnen enkele schikking tegemoet komt, en maanden behandeld worden, wel met terugwerkende aldus Lubbers. kracht tot 15 maart. Schrik voor brand De ouders van een Amerikaans jongetje kijken verschrikt naar hun in brand staande flat in de stad Lexing ton waarin hun vierjarige zoon Matthew Peter son zit opgeslo ten. Eerder wa ren zij zelf en een ander kind aan de vuurzee ontkomen door uit het raam te springen. Het jongetje kon uit eindelijk door de brandweer uit zijn benarde po sitie worden ge red. Hij werd met ernstige brandwonden opgenomen in het ziekenhuis, nadat hij eerder geprobeerd had zich onder het bed in zijn slaapkamer voor de brand te ver schuilen. w V 1 JT:, rapf pp w0* MONTEVIDEO De Nicaraguaanse president Daniel Ortega en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz hebben elkaar vanmorgen in de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo ontmoet om vast te stellen of er mogelijkheden zijn dat de VS en Nicaragua nader tot elkaar kunnen komen. Shultz verklaarde sceptisch te zijn over toegevingen waartoe Ortega eerder deze week bereid was gebleken. Beiden bevinden zich in Uruguay om de inauguratie bij te wo nen van Uruguayaanse president Sanguinetti. Het initiatief voor de ontmoeting was uitgegaan van de Nicara- guanen. Shultz zei vooraf dat hij bereid was te luisteren naar wat Ortega te zeggen had, maar hij onderstreepte dat het Ameri kaanse standpunt over Nicaragua niet ter discussie staat. Shultz zei eerder niet onder de indruk te zijn van Ortega's voorstellen tot terugtrekkingn van honderd Cubanen en bevriezing van de huidige wapensystemen omdat er volgens Shultz nog altijd ver scheidene duizenden Cubaanse adviseurs in Nicaragua zouden achterblijven en de regering van Nicaragua reeds ae beschik king heeft over grote wapensystemen. Pagina 5: Protestantse leiders VS tegen steun aan rebellen Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Kabinet beziet kortingen op huursubsidie DEN HAAG Premier Lub bers, minister Ruding (Finan cien) en staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) zullen de komende week een beslissing nemen over een verdere kor ting op de individuele huur subsidie. Dit heeft de premier .gisteren na het kabinetsberaad gezegd. Minister Ruding wil bij de be groting 1986 nog eens 200 mil joen gulden op de huursubsidie korten. Brokx, daarin ge steund door CDA en VVD, is daartegen. Hij heeft zelfs ge dreigd met aftreden. Volgens de premier gaat het bij de hele zaak om de voorziene stijging van de huursubsidie in de ko mende jaren. Daarbij zijn echter wat kantte keningen te plaatsen. Zo is bij de berekeningen uitgegaan van oude ramingen over de stijging van de werkloosheid. Nu blijkt dat het aantal men sen dat huursubsidie krijgt te rugloopt. DEN HAAG In Zutphen start volgende week een vervolgon derzoek naar het verband tussen voeding en longkanker. Bij eerder onderzoek was een aanwijzing verkregen, dat de grote invloed van roken op het ontstaan van longkanker wat kan worden afgezwakt door sommige voedingsbestanddelen. Dit zal nader worden getoetst, aldus de Leidse epidemioloog prof. D. Kromhout vanmiddag in Den Haag op een symposium over kankerregistratie. Het onderzoek in Zutphen maakt deel uit van een zeven-lan denstudie die al sinds 1958 loopt. Het gaat daarbij vooral om het verband tussen roken en longkanker. De belangstelling voor de voeding steeg echter, toen in Noorwegen bleek dat mensen met een lage consumptie van vitamine A een drie keer zo grote kans hadden om binnen vijf jaar longkanker te krijgen als personen met een hoge vitamine A-opname. In Zutphen is sinds 1960 informatie verzameld over rookge woonten en voeding van 870 mannen. Maar vier procent van hen had nooit gerookt. Tot nu toe blijkt uit de gegevens een om gekeerd verband tussen longkanker en de consumptie van pro vitamine A, beta-caroteen, voedingsvezel, vitame C en zetmeel. Bij het vervolgonderzoek dat volgende week in Zutphen begint worden 500 mannen betrokken die al sinds 1960 meedoen en zullen 500 andere mannen in dezelfde leeftijd (65-84 jaar) voor het eerst worden onderzocht De groep zal vijf jaar worden „ge volgd". Pag. 3: Ziekteregistratie basis voor kankeronderzoek LONDEN De stakende mijnwerkers van het ultra-mi litante Zuid-Wales en hun col lega's van Durham en Lancas hire in Noord-Engeland heb ben gisteren eensgezind voor een ordelijke algemene werk hervatting gestemd zonder dat een akkoord is bereikt met de Nationale Steen kolen raad. Hun leuze is: „Samen in sta king maar ook samen opnieuw aan het werk". En dit mis schien aanstaande dinsdag al het geval. Verwacht wordt dat een be slissing de mijnwerkersconfe rentie van zondag in Londen sterk zal beïnvloeden. Het be stuur van de NUM-mijnwer- kersbond laat zondag de keuze over aan de regionale afge vaardigden. Zij zullen stem men voor of tegen intrekking van het stakingsbevel dat nu twaalf maanden oud is. een vakbondsleider zei gistermid dag, dat het onmenselijk zou zijn van de stakers nog meer offers te vragen. Nog maar kort geleden zei stakingsleider Arthur Scargill, dat de moge lijkheid van algemene werk hervatting slechts bestond in de verbeelding van de Engelse pers en televisie. Nu houdt hij wijselijk zijn mond. Geen verbaal bij stunten met broodprijs DEN HAAG De Economi sche Controle Dienst (ECD) zal geen proces-verbaal opmaken tegen bedrijven die de mini mumbroodprijs ontduiken. Volgens de woordvoerder van de ECD heeft procureur-gene raal mr. P.A.H. Bos bij het ge rechtshof in Den Haag de dienst opgedragen geen pro ces-verbaal op te maken. Mr. Bos is tevens voorzitter van de landelijke vergadering van of ficieren van justitie belast met economische strafzaken. Het openbaar ministerie wil eerst duidelijkheid over de brood prijs. Donderdag vernietigde het ge rechtshof in Den Bosch een verordening van de rechtbank omtrent de minimumprijs. Het grootwinkelbedrijf Edah ver laagde hierop gisteren de prijs van brood opnieuw. De Bakkerijstichting gaat des ondanks door met een civiele procedure om Edah te dwin gen tot een hogere broodprijs. De stichting acht een kort ge ding niet bij voorbaat kans loos, als aannemelijk kan wor den gemaakt dat de kleine bakkers aanzienlijke schade lijden door de stuntprijzen. Leidse burgemeester: herbenoeming is geen vanzelfsprekendheid Het schijnt nog steeds voor te komen, dat mensen bij de eerste de beste sollicitatie worden aangenomen. Ruim vier jaar geleden overkwam het mr. Cornelus Hiëronymus Goekoop, toen nog VVD-raadslid in Amsterdam maar in middels burgemeester van Leiden. „Het was meteen raak, ja". Goekoop kende Leiden vanuit zijn studietijd en had naar eigen zeggen „grote affectie" voor de Sleutelstad ont wikkeld. De vier en een half jaar. die Goekoop nu in Leiden zit, is hij maar weinig in het nieuws geweest. Zijn dagelijkse ar beid voltrekt zich grotendeels achter de schermen. Reden om hem, zo n anderhalf jaar voordat zijn herbenoeming aan de orde komt, eens aan de tand te voelen over zijn er varingen in Leiden, zijn horecabeleid en zijn politieke aspi raties. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage laat hij weten dat die herbenoeming niet vanzelfsprekend «s. „Ik mis voldoende eigen verantwoordelijkheden". VERDER IN FINALE: De dag dat het Bezuiden-J hout brandde. Eerste echte doktersr man rekent af met flit sende specialisten. Medische rubriek: het on gelijk van Linus Pauling. Deng geeft Chinees de prikkel die 'n mens nodig heeft Belgische bonbon, de praline, een delicatesse met gouden toekomst in Nederland. Boney M werkt aan come-back als Bobby FarrelL Computerrubriek: Viditel, databank voor de ^ewnoe Hiswa 85: watersport leeft weer op. Leen Pfrommer meer tijd steken in sportcarrière (ADVERTENTIE) VANDAAG F5.000,-. EN MORGEN WÉÉR Ontdek 't totale wonen. En maak kans op 1 van de 2 woon- cheques van f 2500,-. Vandaag en morgen aangeboden door: Van Reeuwijk Mondileder LAATSTE WEEKEND WONEN WINNEN T/M 3 MRT IN AHOY' ROTTERDAM Openingstijden: 11.00-17.00 en 19.00-22.30 uur,zondags 11.00-17.00 uur. Als we het over de plaats ?an de vrouw in de kerk hebben dan denken velen ongetwijfeld in een eerste reactie aan zo'n dertig, veertig jaar geleden. Toen zaten de vrouwen immers nog apart ih de kerk. Ze hadden er hun eigen plaats. Rechts zaten dan de mannen, lit\ks de vrouwen. Na die tijd is dat helemaal veranderd en zitten mannen en vrouwen door elkaar. Het artikel over vrouwen in de kerk, dal vandaag in de rubriek „Kerk en Wereld" staat gaat daar natuurlijk niet over. Waarover dan wel wordt n wel duidelijk. De Leidse Courant doet er vandaag een boekje over open. i De Leid» Courant wil ik bart 14 dagen proberen. Grabs en geheel mjblijveod In een open envelop zon der postzegel opsturen naar Leidse Couranl, Antwoordnummer 998,2500 VD Dn Haag '(lcidócSouaarvt f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1