"ficidóc Sourtcwtt „Popconcert trekt meer dan universitaire vredesdag" STAD OMGEVING LEIDS TRIO PLEEGT SERIE OVERVALLEN Centraal wonen op terrein postkantoor ORGANISATIE OVER TEGENVALLENDE BELANGSTELLING: WEEK EINDE ZATERDAG 2 MAART 1985 PAGINA 11 i FVD wil in '86 meer geld voor apparatuur op scholen EIDEN/K ATWIJK ;en krijgen Be- epsopleidingt iderwijsland niet de waarde- ng die ze verdienen. Dat is de conclusies die le de Tweede Kamer en rovinciale Staten alsmede lo- ale bestuurderen van VVD- comst gisteren hebben ge- ikken. Dat stelden zij na een rerkbezoek aan een aantal cholen in Leiden en omge- ing. Tijdens dat bezoek zei- en de kamerleden M.J.H. >en Ouden-Dekkers en J. 'ranssen toe, dat geprobeerd {al worden op de begroting (oor 1986 van het ministerie 'an onderwijs meer geld te re serveren voor de aanschaf van hoogwaardige apparatuur op de scholen. Vooral op de MEAO in Leiden en het RIO in Leiderdorp werd geconstateerd, dat tech nisch hoogwaardige appara tuur gemist wordt. Computers tzijn bijvoorbeeld zwaar verou- 'derd of helemaal niet aanwe zig. De liberale bezoekers zul len ook een beroep op het mi nisterie van economische za ken doen om bijvoorbeeld een afschrijvingsbeleid voor snel verouderende apparatuur op te stellen. De huidige instellingen uit het beroepsonderwijs zijn ook niet ingesteld op de enorme groei die het leerlingenaantal mo menteel doormaakt. Dat is een andere conclusie van het VVD-bezoek. Dit uit zich on der meer in huisvestings- en inventarisproblemen. Ook hiervoor zullen de kamerleden in de onderwijsbegroting meer geld proberen te reserveren. In Leiden werden de Stevens hof-basisschool en de MEAO bezocht, in Leiderdorp het RIO, in Oegstgeest de lagere agrarische school en in Kat wijk werd het werkbezoek af gesloten bij het Kabok (Kon- takt Beroepsleven-Onderwijs Katwijk). LEIDEN/DEN HAAG Drie Leidenaars, onder wie twee broers van 21 en 25 jaar, heb ben gisteren voor de recht bank in Den Haag gevangenis straffen van 15 tot 21 maanden tegen zich horen eisen voor een serie overvallen op plaats genoten in november vorig In nog geen veertien dagen tiid beroofde het Leidse trio op klaarlichte dag drie mannen van grote sommen geld, die hun werkgever toebehoorden. De buit bedroeg in totaal 13.000 gulden. Twee slachtof fers zijn pompbedienden, de ander is bedrijfsleider in een supermarkt. De verdachten hadden de overvallen ruim vantevoren beraamd. Ze hielden hun slachtoffers al langere tijd in de gaten. In het laatste geval, op 20 november, maakten de Leidenaars gebruik van naam en adres van een pompbedien de. die ze van de politie in Lei derdorp hadden gekregen. Aan de hand van 's mans ken tekenbewijs kwamen de over vallers achter diens indentiteit plus adres. Rechtbahkpresi- dent mr. N. Schipper zei dit een zeer wonderlijke situatie te vinden. De Leidse politie had de informatie voordien overigens wel geweigerd te ge ven. Én hun rooftochten van darmpistolen, bivakmutsen, een vluchtauto en een scanner, waarmee zij de politieradio konden afluisteren. Bij hun eerste overval op 7-november pal voor de deur van de Ra bobank in de Papiermolen hadden zij het gemunt op een pompbediende, die in het bezit was van een geldcassette met 1.500 gulden. Omdat de ver dachten het bedrag te laag vonden, planden ze voor de 12e reeds hun volgende bero ving. Dit maal werd de be drijfsleider van een super markt in de Kopermolen ge dwongen een geldcassette met 9.000 gulden af te staan. De overval op een pompbediende in de Goejestraat besloot de reeks. De man, die over straat fietste, raakte 2.500 gulden kwijt en liep ook enkele klap pen op. Tegen de meest actieven van de drie, de 25-jarige broer en diens 20-jarige kameraad, eiste de officier van justitie, me vrouw I. Klopper, de hoogste straffen. In alle gevallen stelde zij rekening te houden met het feit dat de psychiaters de ver-', dachten verminderd toereke-, ningsvatbaar hadden ver klaard. ..Anders zouden er ze ker straffen van drie tot vier jaar uit de bus zijn geroldale dus de officier. Het trio blijkt afkomstig uit probleemgezin nen. Drank, huweliiksperike- len, schulden en goklust speel den volgens de rapporteurs bo vendien een rol. Vonnis op 15 maart. LEIDEN De tweede „vredesdag" die de Leid se universiteit gisteren had georganiseerd trok slechts matige belang stelling. Centraal deze dag stond het thema we tenschap en wapenbe heersing waarover politi ci en wetenschappers hun licht lieten schijnen. Toch zijn de organisato ren, de universitaire vre- deswerkgroep, niet onte vreden. „Het is goed dat de dialoog tussen de we tenschap en de politiek over bewapening in de openbaarheid is geweest. Wel hadden we met name meer belangstel ling verwacht van stu denten. Vooral voor juri disch en medisch studen ten is deze problematiek van groot belang. Maar helaas is het zo dat een popconcert grotere aan trekkingskracht uitoe fent dan een vredesdag", aldus Heieen Koudstaal namens de universitaire vredeswerkgroep. Een van de oorzaken van de matige opkomst van het pu bliek was waarschijnlijk dat geen echte „kopstukken" wa ren uitgenodigd. De enige wat beter bekende, het Tweede Kamerlid en defen siespecialist van de VVD Voorhoeve, had op het laatste moment afgezegd. Het pro gramma bestond uit voor drachten door wetenschap pers en politici, een simulatie spel, dat overigens wel be langstelling trok en tot slot een forumdiscussie. De dis cussie werd gekenmerkt door matheid en duidelijkheid. Het ging daarbij vooral om de vraag welke rol de weten schappers kunnen spelen in zaken van wapenbeheersing. Het forum kon het eens zijn met de conclusie van voorzit ter Kouijzer, dat de politici de eindverantwoordelijkheid hebben als het gaat om wa penbeheersing. De taak van de wetenschappers is het om de politici erop te wijzen als zij zich daarbij bedienen van verkeerde theorieën. Zoals de jurist Ingelse het namens de wetenschappers in het fo rum uitdrukte: „Wij moeten zoveel mogelijk theorieën aandragen, zodat de politici breed worden geïnformeerd". (CDA) vond die kritiek gedeeltelijk wel terecht. De geoloog Voüte drong aan op een actieve houding van de wetenschap. „De weten schappers moeten met initia tieven komen en de kennis naar de politici dragen, zodat er van een wisselwerking ningswedloop' sprake kan zijn". Men werd het niet eens over de vraag of de wetenschap ook poli tiek stelling mag nemen. De Leidse rector magnificus Kassenaar vond van niet. Volgens hem moet de weten schap een adviserende rol spelen met betrekking tot de politiek. Haar standpunt moet los staan van politieke kleur. De meeste weten schappers noemden gisteren politieke betrokkenheid ech ter „onontkoombaar". De in ternist Mulder uit Rotterdam uitte dit het sterkst: „Medicus blijf bij je leest, maar laat merken dat je een kritisch oog hebt voor de medische aspecten van onduldbare Mevrouw A. Otten van het Comité voor de Zomerpostzegels overhandigt de gift van 30.000 gulden aan een bestuurslid van de Waalse kerk. In dit „Centraal-Wonen" complex Is plaats voor 37 woningen. LEIDEN Op de plek houder D. Tesselaar (van waar vroeger het houten onder meer Volkshuisves- hoofdpostkantoor stond, ting) gaf gistermiddag het zullen binnen afzienbare officiële startsein voor de tijd woningen staan. Wet- bouw van een complex met 37 wooneenheden en sloeg daarmee tevens de eerste paal voor de bouw van 22 woningwetwonin gen op het parkeerterrein van het voormalige nood- postkantoor aan de Gere- straat in Leiden. Het wo ningencomplex is een pro ject van de Vereniging Centraal Wonen Leiden Omstreken (CWLO) in nauwe samenwerking met de gemeente Leiden. Centraal wonen (CW) is een woonvorm waarbij de bewo- eigen privé- ruimte een aantal centrale ners naast hun ruimten en voorzieningen men gebruiken. Centraal wo nen wil af van, zoals men dat noemt, de in volkshuisvesting gebruikelijke hokjesgeest die de bewoners opdeelt in gezin nen, alleenstaanden, ouderen, jongeren en studenten. In een CW-project moeten moeten al lerlei mensen bij elkaar kun nen wonen en wordt van de bewoners een actieve betrok kenheid bij het bouwproces verwacht, vind de CWLO. Wethouder Tesselaar zei over centraal wonen: „Wie ruimt de rotzooi op? Dat is een belang rijke vraag". Maar Tesselaar zei toch blij te zijn met dit nieuwe project. Tegen aanne mer ERA merkte de wethou der op dat het de laatste tijd gebruikelijk is dat problemen in de bouw pas achteraf ko men. „Met u heb ik altijd goed samengewerkt en ik vertrouw dan ook op u", zei de wethou der tegen de bouwer. Op de~plek waar het postkan toor stond zal een complex met drie woonlagen verrijzen. De lange ziide ligt langs de Gorte straat, de korte langs de Gere- straat en de gemeenschappelij ke tuin aan de 4e Binnenvest gracht: In het gebouw is ruim te voor 22 twee- 7 drie- 2 vier-, 3 vijfkamerwoningen en 3 gro tere woningen voor woongroe pen. De voorzieningen voor gemeenschappelijk gebruik zijn: een projectruimte, 7 klus- terruimten (hier kunnen 6 10 mensen gezamenlijk koken en eten), 4 fietsenbergingen en 4 washokken. Het complex (kosten 3,25 mil joen gulden) is een ontwerp van de architect Guus Canoy uit Rotterdam en wordt ge bouwd door Aannemer ERA uit Zoetermeer, die ook de 22 woningen (kosten 1,9 miljoen) realiseert. De 22 huizen zijn een ontwerp van architecten bureau Van Veldhoven uit Den Haag. Men verwacht dat hele project in januari 1986 wordt opgeleverd. Evenals de 22 eensgezins-woningen die op het parkeerterrein van het voormalige postkantoor wor den gezet, gaat het om huizen in het kader van de woning wet. Zowel het complex als de 22 huizen zullen in de toe komst worden beheerd door de Leidse Woning Stichting (LWS). Zijn bovengenoemde plannen gerealiseerd dan is de stadsvernieuwing in de Haver en Gortbuurt afgerond. Eerder al werden wevershuisjes aan de Gerestraat gerestaureerd. den groot, is op nog meer fron ten actief. Zo wordt het voor malig kantoorpand van de fir ma Boot aan de Sumatratstraat tot een woongroepwoning ver bouwd. In dit pand is plaats voor negen mensen. De ver bouwing is eind januari begon nen, nog voor de bouwvak hoopt de aannemer klaar te zijn. Een ander project is de restauratie van 5 bouwvallige huizen en de bouw van 6 klei ne woningen bij de Zwarte- handspoort (tussen Middelste- gracht en Uiterstegracht). Ook met dit karwei is eind januari gestart, eind 1985 moet het klaar zijn. In Oegstgeest wil de projektgroep Oegstgeest van de CWLO een plan voor 13 huishoudens uitvoeren. Er wordt overleg gevoerd met de gemeente, toezeggingen zijn nog niet gedaan. Dertig mille van zomerzegels voor herstel Waalse kerk LEIDEN Het bestuur van de Waalse Kerk in Leiden heeft gistermorgen van het plaatselijk Comité voor de Zomerpostzegels 30.000 gulden gekregen als bijdrage in de restau ratiekosten van de Waalse kerk aan de Breestraat 62. Het bedrag werd gisteren in de stijlvolle ambiance van het Hoogheemraad schap, gelegen aan de overkant van de kerk, overhandigd door me vrouw A. Otten, lid van het comité. Door de ver koop van speciale zomer zegels worden bepaalde instellingen financieel ge holpen. Met de restauratie van de Waalse kerk, die uit de tweede helft van de dertiende eeuw stamt, is vorig jaar oktober een begin gemaakt Het is de be doeling dat het herstel rond de jaarwisseling 1985/1986 gereed is. De restauratie gaat twee miljoen gulden kosten. Het grootste deel wordt door Mo numentenzorg betaald, maar er rest altijd nog een flink deel dat door de gemeente van de Waalse kerk opgebracht moet worden. Het bestuur van de kerk is dan ook zeer dankbaar voor de gift van het comité Zomerzegels. De restauratie wordt uitge voerd door het architectenbu- reau Van der Sterre en Pee toom. Ook voor de restauratie van het orgel uit de kerk is in middels subsidie toegezegd. Dit herstel zal echter pas in 198S voltooid zijn. Met ae restaura tie van het orgel is nog eens een bedrag van 400.000 gulden gemoeid. LEIDEN Professor dr. Ed ward Schillebeeckx is maan dagavond 11 maart te gast bij de Leidse Studenten Ekklesia. Het thema van deze bijeen komst is „Pleidooi voor men sen in de kerk". Schillebeeckx spreekt in het groot-auditori um van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. De bij eenkomst begint om acht uur. Met bijdragen van Willem Buijteweg, Marcel Ge- lauff, Kees van Herpen, Roel den Outer en Astrid Schoordijk Gevulde koeken De Leidse politie is sinds maandagavond druk op zoek naar bijna 17 kilogram hasj. Die speurtocht werd in gang gezet door het CDA-raadslid Philip Geelkerken, die tij dens een commissievergade ring bewees, dat hij het jaar verslag van de politie goed had gelezen. Onder het kopje „ongewone gevonden voorwerpen" had de politie 120 kilo hasj opge voerd. Dit was de grote partij soft drugs die op een par keerterrein bij de A4 was aangetroffen. Maar in het hoofdstukje „in beslag geno men verdovende middelen" was sprake van maar 103,72 kilo hasj. Een verschil dus van 16,28 kilo. „Gaat het hier om hetzelfde spul?", wilde Geelkerken we ten. Na enig nadenken moes ten de commissarissen Henk van Voorden en Henk Mos- tert schoorvoetend erkennen dat dat inderdaad het geval was. „Een verklaring kan ik u niet geven", mompelden beide Henken. Er wordt blijkbaar in de kan tine aan de Zonneveldstraat meer verkocht dan koffie, thee en gevulde koeken. Stropdasjes Niets is vermakelijker dan te |zien hoe een collega worstelt fmet problemen die je zelf |min of meer ook al hebt mee- igemaakt. Vooral als die colle- jga dan ook nog concurrent Sheet te zijn. |Een en ander speelde zich fdeze week af bij de viering !,van het 125-jarig jubileum -L. van concurrent en collega Leidsch Dagblad. Met de her innering aan de festiviteiten van de eigen krant nog vers in het geheugen, was het ronduit vermakelijk te zien hoe er gestoethaspeld werd met de officiële juoileumvie- Recfactieleden van het LD waren hevig verontwaardigd toen bleek, dat slechts een zeer beperkt aantal leden van de redactionele staf mocht verschijnen. Niet ie dereen was kennelijk wel kom, of representatief ge noeg. Dat laatste element werd nog wat versterkt, toen bleek dat de 'happy few' schriftelijke instructies kreeg. Men moest zich gedra gen als gastvrouw en -heer en in correcte kleding verschijnen. Vandaar kenne lijk, dat één redactielid zich had uitgedost in een fluwelen smoking met bijpassend hemd en vlinderdas. De directie kwam de dames en heren redacteuren nog wel een klein beetje tege moet. Iedereen, dus ook de thuisblijvers, kreeg woens dagmorgen een kleine ver rassing aangeboden: een heus LD-stropdasje of shawl. Extra heffing „Ja wat een onzin, hè. Dat is mij ook een keer overkomen. Ik geef hiermee overigens wel mijn persoonlijke me ning hoor. Als woordvoerder van de provincie ben ik het daar uiteraard niet mee houden. Zeker'niet als je zelf ook zo dom bent geweest je paspoort te laten stelen. Want wie dat overkomt, wordt door de overheid zwaar te ruggepakt. Behalve het voor een nieuw paspoort gebrui kelijk tarief van al gauw ze ventig gulden dat al ab surd hoge bedrag voor een boekje van een paar pagina's wil per gemeente nog wel eens verschillen wordt ook nog eens een standaard boete van 75 gulden opge legd. Volgens de provincie Zuid-Holland is dat een maatregel die voor elke Ne derlandse gemeente geldt en is er dus geen sprake van een Zuidhollandse truc om de ei gen kas te spekken. Blijft de vraag waarom de bestolene bestraft moet wor den met een boete. Een pas poort is al een ongevraagd uitvloeisel van een bureau cratie, die zijn burgers in de gaten wil houden. Maar om nu degene, die de dupe wordt van een burger die juist on voldoende in de gaten wordt gehouden, honderdvijftig gulden uit de zak te kloppen? Dat begint wel erg op de om gekeerde wereld te lijken. De woordvoerder van de Krovincie biedt een sprankje oop. In enkele gevallen wordt die „extra heffing" op onvoorzichtig zijn met staat seigendom niet opgelegd. „Maar dan moet je wel met een vliegtuig in de Noordzee zijn gestort. Want zelfs als je je paspoort netjes thuis in ie geldkistje bewaart, wordt de boete van 75 piek opgelegd", zegt hij uit ervaring. Wie dus zijn paspoort verliest en is overtuigd dat smoezen ophangen hem moeiteloos af- §aat, weet hoe gehandeld ient te worden. Welsprekend Soms is burgemeester Bonni- ke van Noordwijk iets te wel sprekend. Het Noordwijkse politiekorps telt tot op heden geen vrou Een paar pittige dames, (zie: Welsprekend) welijke agenten. De dames zijn niet verder gekomen dan het verrichten van wat admi nistratieve taken, maar daar komt verandering in. De eer ste twee vrouwelijke agen ten, zo kondigde de burge meester dinsdag opgewekt aan, zullen per 1 mei hun in trede doen in het korps. Op zich natuurlijk al geen feit om trots op te zijn: er hadden al veel langer vrou wen bij het korps moeten werken. Bonnike maakte het echter nog erger door aan zijn triomfantelijke aankon diging toe te voegen: „Het zijn zeer pittige dames". Zegt de burgervader zoiets Niet thuis In het maandblad „Wordt Vervolgd" van Amnesty In ternational wordt dit keer aandacht besteed aan het Eu roparlement. Met enkele Ne derlandse Europarlementa riërs wordt gepraat over mensenrechten. Één van de gesprekspartners is Gijs de Vries, tot voor kort raadslid in Leiden voor de VVD en aanhanger van Amnesty. De Leidse liberaal is ervan overtuigd, dat het Europarle ment het meest actieve parle ment ter wereld is als het gaat om mensenrechten. Bii een vraag naar het „waarom van dat actieve gedrag, zegt Gijs: „Je moet niet vergeten, dat de minachting voor de mensenrechten in Europa tij dens de Tweede Wereldoor log nog vers in het geheugen ligt. Die oorlog is een van de drijfveren geweest om tot een verenigd Europa te ko- Tot zover uitstekend Gijs. Maar dan. Via stevige uit spraken over Zuid-Afrika en Chili wat minder ferm over Turkije, belandt De Vries bij Europa zelf. Over het beroepsverbod in Duitsland bijvoorbeeld zegt De Vries: „Ik heb niet de indruk dat het erger wordt". En over martelingen in Spanje: „Je kan van de martelingen in Spanje geen toetssteen ma ken voor de toetreding tot de gemeenschap, maar je zou net wel kunnen bespreken". Die Gijs toch; hij is wellicht een van de meest actieve Eu roparlementariërs als het faat om zaken die zich buiten luropa afspelen. Maar als het dichter bij huis komt, geeft liberale Gijs niet thuis. Dom In het Leidsch Liberaal Bul letin prijkt een gesprek met een andere liberaal: het Leid se VVD-raadslid Cor Elzenga (49). Na het vertrek van Cees Waal naar Deventer is hij het langst zittende gemeente raadslid, de nestor dus. Van Elzenga zijn geen heet gebakerde uitspraken te ver wachten. Wel domme. Zo zegt hij, dat de Leidse VVD niets ziet in een uitbreiding van het aantal televisiesta tions op de kabel. Enkele da gen nadat het blad is ver spreid, wordt met liberale instemming en onder leiding van de Leidse VVD-wethou- der Jos Fase besloten een schotelantenne aan te schaf fen om het aantal zenders sterk uit te breiden... Over de samenwerking met de PvdA in het college is El zenga tevreden. „Het is niet ideaal, maar dat gaat nooit in een coalitie. Wat wel prettig is, is dat je met de PvdA af spraken kunt maken die daarna nagekomen worden. Met het CDA was dat ge woonweg onmogelijk". Sinds Joop Walenkamp fractielei der is geworden, is dat overi gens wel wat beter gewor den. zegt de nestor Dat is dan kennelijk het enige dat is verbeterd, want voor de rest deugt er maar weinig van. De oppositie, het CDA dus. is volgens Elzenga nog steeds beroerd: „Het CDA komt niet veel verder dan het zo nu en dan verdedigen van een bij het publiek populair item". Nee. dat klopt Maar Elzinga is wel de laatste, die zich daar druk over zou moeten maken. Hij mag dan wel de nestor zijn, maar zeker dc laatste jaren is hij nooit opge vallen door bovenmatig geïn spireerde bijdragen. Sluipverkeer Rijksweg 11, die over tien jaar Leiden en Alphen met elkaar verbindt en daardoor de Hoge Rijndijk ontlast, mag geen afslag krijgen bii Ha- zerswoude. Dat bepaalde een raadscommissie deze week. En dat moest die commissie ook wel, want een groot aan tal jaar geleden toen de was men fel tegen de i verbinding. Als die weg dan toch moest komen, dan wilde Hazerswoude er niets mee te maken hebben. Het zou al leen maar sluipverkeer aan trekken Maar zoals wel vaker, wer den de belangen van een klein plaatsje ondergeschikt gemaakt aan die van ae grote (Alphen en Leiden). Met veel vertoon werd twee maanden geleden de eerste spade in de grond gezet Dat betekent dat de Hoge Rijndijk straks bevrijd wordt van vele tienduizenden au to's. Met name de bewoners van de Groenendijk weten hoe gevaarlijk deze route is. De Groenendijkers zullen straks opgelucht ademhalen, vooral als de Rijndijk met verkeersdrempels en andere obstakels wordt versierd. Ze vergeten alleen dat als Hazerswoude zich blijft ver zetten tegen een directe aan sluiting van Rijksweg 11 op de Gemeneweg, het voor au tomobilisten interessant blijft de Rijndijk te nemen Ster ker nog: straks raast er een snelweg langs de gemeente waar iedereen zich aan er gert vanwege het lawaai, maar waar je alleen op kan komen door eerst naar Al phen of naar Leiden te rij den. Over de Hoge Rijndijk. Sluipverkeer weg over tien jaar? Vergeet het maar. I -

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11