Egyptisch vredesvoorstel heeft weinig kans van slagen VN-rapport beschuldigt Afghanistan van wreedheden Mijnwerkers beslissen zondag over staking WENEN Duitsers zitten met Leopard in hun maag Toch prikacties in Polen Washington ziet niets in aanbod van Ortega BUITENLAND CckLe (Sou-iartt VRIJDAG 1 MAART 1985 PAGINA 5 WARSCHAU De woordvoerder van de Poolse regering, Urban, heeft de door de vakbeweging Solidariteit afgelaste algemene staking een mis lukking genoemd. Daarmee erkende hij indirect dat zich gisteren toch prikacties hebben voorge daan. De regering-Jaruzelski liet verder weten dat de prijsverhogingen voor brandstof en levensmid delen de komende vier maanden geleidelijk zullen worden doorgevoerd. De regering had de prijzen in maart in een keer willen verhogen, maar trok dat voornemen onder dreiging van een algemene staking weer in. De verboden vakbond Solidari teit besloot daarop van de voor gisteren geplande' staking af te zien. Britse speelgoedsoldaatjes tegen recordbedrag geveild LONDEN In Londen is in januari een doos je vol kleurrijk beschilderde loden soldaatjes uit 1940 voor een recordbedrag werd geveild. Een groepje van vijf Britse bereden artilleris ten, gekleed in khaki en volledig met glinste rende uitmonstering en geweer, werd voor bij na 8.000 pond sterling bij het huis Phillips, Son and Neale, gekocht door een Amerikaan se belegger. „Dat record blijft niet lang overeind", zei gis teren de taxateur van Phillips. „De prijs van loden soldaatjes is in de afgelopen tien jaar om de twee jaar verdubbeld". Die vijf 5 centime ter hoge krijgers, gemaakt in 1940/41, zullen nooit op het slagveld staan. Vanwege hun zeldzaamheid zijn zij van speelgoed nu uitge groeid tot een internationale investering. Russische overloper wil geld van Engeland LONDEN De Russische overlo per Oleg Bitov, die vorig jaar weer terugkeerde naar Moskou, is met behulp van Engelse advocaten be zig de gelden, die hij met anti-Rus sische geschriften in Engeland heeft verdiend, op te vragen. Bitov was een belangrijke journa list in de Sovjet-Unie toen hij in 1983 overliep en asiel kreeg in En geland. Hij verdiende daar in min der dan een jaar 200.000 gulden met geschriften, waarin hij de Sov- jet-censuur aan de kaak stelde. Na dat hij vorig jaar plotseling weer in Moskou opdook, stelt hij nu alles in het werk zijn achtergebleven En gelse gelden te verzilveren. Belgisch journalist weigert bron te vermelden en blijft in voorarrest BRUSSEL Een journalist van het Belgische weekblad Humo, Martin Coenen, is in hechtenis genomen omdat hij weigert zijn bron te noemen. De rechter besliste gisteren dat hij voorarrest blijft. De officiële aanklacht tegen Coenen luidt „heling van gestolen documenten", waarmee een proces- -verbaal van 11 januari 1982 bedoeld wordt. Coe nen gebruikte dit proces-verbaal om in een artikel vast te stellen dat een Antwerpse firma knoeide met de handel in steenkool. Het bewuste artikel verscheen in Humo van 29 maart 1984 onder de titel „Gif in Vlaanderen. Het miljardenspel". De justitie wilde van Coenen weten wie zijn tipgever was, omdat het aan ambtenaren verboden is gege vens door te spelen. N obel prijswinnaa r Koopmans overleden NEW HAVEN In de Vere- nigde Staten is afgelopen dins dag prof. dr. Tjalling C. Koop- mans, winnaar van de Nobel prijs voor economie, overle den. Koopmans. die van Ne derlandse afkomst is, is 74 jaar geworden. Koopmans kreeg de Nobelprijs voor zijn bijdrage aan de economische theorie en mathematica. Hij deelde die in 1975 met de Rus Leonid Kan- trovich. Beiden werkten onaf hankelijk aan de ontwikkeling van econometrische modellen. Koopmans overleef in het Yale-New Haven ziekenhuis. JERUZALEM Het heeft de Israëlische pre mier Peres deze week niet veel moeite gekost de in stemming van zijn kabinet te winnen voor het nieu we voorstel van de Egyp tische president Moeba rak. Er was wat plichtma tig gemok van ministers als Shamir en Arens, die behoren tot het Israëlische „afwijzingsfront", maar uiteindelijk vond niemand het nodig zich er radikaal tëgén te verklaren. Naar verluidt heeft Peres zijn collega's voorgehouden, dat Is raël niets te verliezen heeft. In het Egyptische voorstel is sprake van een gezamenlijke Jordaanse-Palestijnse onder handelingsdelegatie. Zou zo'n delegatie tot stand komen, dan betekent dat een stap voor waarts in het vredesproces. Het is geen geheim dat binnen het kabinet zeer verschillend wordt gedacht over de toe komst van de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook, de gebieden waar het in vre desonderhandelingen uiteinde lijk om zou gaan. De Arbei derspartij van Peres is bereid tot concessies aan Jordanië, in ruil voor vrede. Haar coalitie partner, de Likoed daarente gen, wil geen meter bezet ge bied opgeven en is slechts be reid tot het verlenen van be-, perkt zelfbestuur aan de bewo ners van de gebieden. In het regeerakkoord is be paald dat er nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven zo dra deze onenigheid zou leiden tot een stilstand in het vredes proces. Theoretisch kan de huidige regering dus voor waarts tot het moment, waar op moet worden onderhandeld over de in 1967 bezette gebie den. Maar in de praktijk zou de onenigheid erover pas los breken, hls er zou moeten wor den geoordeeld over de sa menstelling van het Pale stijnse deel van de Jordaanse delegatie. PLO Behalve onenigheid binnen de Israëlische regering bestaan er ook ernstige verschillen van opvatting tussen Egypte en Is raël. Beide landen staan lijn recht tegenover elkaar over de rol van de PLO in eventuele vredesonderhandelingen, zoals die door de Egyptische presi dent Moebarak zijn voorge steld. Terwijl Egypte gisteren de tweede Israëlische afgezant Van deze week ontving, stelde de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Abdel- -Meguid, in een verklaring dat de PLO volledig vrij is haar eigen vertegenwoordigers aan te wijzen in een gemeenschap pelijke delegatie met Jordanië. De Israëlische premier Peres heeft eerder deze week het Egyptische vredesvoorstel ver welkomd, maar tegelijkertijd nog eens duidelijk gemaakt dat er geen onderhandelingen met de PLO zullen plaatsvin den. Zowel de Jordaanse koning Hoessein als president Moeba rak hebben de afgelopen maanden herhaaldelijk laten weten, dat zij zich niet in on derhandelingen over de west oever en Gaza zullen storten zonder de instemming van de PLO. Daarom mag PLO-voor- zitter Arafat in het voorstel van de Egyptische president zelf de Palestijnse leden van de Jordaanse delegatie benoe- Maar omdat Moebarak beseft dat Israël in dat geval ieder gesprek zou weigeren, heeft hij de regering in Jeruzalem uitgenodigd haar veto uit te spreken over Palestijnse dele gatieleden die ze verdenkt van PLO-sympathie. Alsof' van Arafat kan worden verwacht, dat hij zijn vijandèn in de on derhandelingsdelegatie zal kiezen. Het plan-Moebarak heeft sym pathie ontmoet bij gematigde Palestijnse leiders op de weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Onder hen zijn burgemeester Elias Freij van Bethlehem en de afgezette burgemeester van de stad Gaza, Rasjad Shawwa. Maar beiden wezen erop dat geen enkele representatieve Pales tijn uit de bezette gebieden deel zal willen uitmaken van een onderhandelingsdelegatie, zonder de instemming van de PLO. Arafat heeft zich nog niet uit gesproken over het initiatief van Moebarak, maar er mag geen twijfel over bestaan dat hij zwaar teleurgesteld is. De PLO-voorzitter was juist be gonnen aan een moeizame re clame-campagne voor een overeenkomst met koning Hoessein. Niet alleen Arafat's tegenstanders in het Syrische kamp, maar ook een aantal van zijn naaste medewerkers hebben het akkoord aangeval len. Arafat, zo zeiden ze, is hard op weg zich door Jorda nië en Egypte te laten verlei den tot deelname aan „een nieuw Camp David". En dat is in Palestijnse kring een be schuldiging van ketterij. Het voorstel van de Egypti sche president zal. er op z'n zachtst gezegd niet toe bijdra gen, dat Arafat's opposanten tot andere gedachten komen. Vooral niet "nu Israël Egypte lof heeft toegezwaaid, dat het zich zo keurig aan Camp Da vid houdt. Moebarak naar Washington Volgende week reist Moeba rak naar de Jordaanse hoofd stad Amman voor een gesprek met Hoessein. Maar van de ko ning kan bijna niet worden verwacht, dat hij plotseling Arafat laat vallen om samen met Egypte en Israël de toe komst van de westoever en de Gazastrook te bekokstoven. Maar zonder de steun van de PLO en Jordanië is het voor- stel-Moebarak ten dode opge schreven. De vraag rijst, waarom de Egyptische president zijn plan heeft gelanceerd, zonder de minste hoop op succes. Een in Israël veel gehoorde theorie is, dat hij een goede beurt wil maken in Washington. Moeba rak vertrekt volgende week naar de Verenigde Staten en hij wil proberen van president Reagan 2 miljard dollar aan extra financiële hulp los te krijgen. Hij vreest, zo wil de theorie, dat de VS aan de hulptoezegging de voorwaarde zal verbinden van vooruitgang in het vredesproces. En met het zojuist gelanceerde voor stel zou de slimme Moebarak de Amerikanen een slag voor willen zijn. De mislukking van het initiatief zou hij kunnen schrijven op rekening van de PLO, maar niet op die van Amerika's vriend Israël. Het plan zal het imago van Moebarak in de Verenigde Staten zeker geen kwaad doen, maar er kunnen ook an dere factoren een rol hebben gespeeld. De socialist Abba Eban, oud-minister van bui tenlandse zaken, 'is voorzitter van de parlementscommissie van buitenlandse zaken en de fensie. Hij zei deze week dat onderhandelen met Egypte al tijd de moeite waard is. In het geval van succes opent zijn ge sprek een nieuwe deur naar de vrede. Maar als er geen succes wordt geboekt, kunnen alleen al door het feit van de onder handelingen de betrekkingen worden verbeterd. Volgens Eban is de drijfveer achter het initiatief van Moebarak het Egyptische verlangen opnieuw de leiding te nemen in het Arabische kamp. Het plan-Moebarak zal niet als resultaat hebben, dat Jorda- niërs en Palestijnen in een ge zamenlijke delegatie naar Washington zullen snellen. Maar het te verwachten effect, een verbetering in de Egypti- sche-Israëlische relaties, is op zichzelf al een belangrijke bij drage aan het vredesproces. Tsjernenko weer op tv De ernstig zieke Russische partijleider Konstantin Tsjernenko is gisteren voor de tweede maal in het Russische televisiejournaal verschenen. De aanleiding was ditmaal de de verkiezing van Tsjernenko in de opperste Sovjet, het Russische parlement, waarvoor vorige week verkiezingen werden gehouden. Hij werd gefeliciteerd door het Russische Politburolid Viktor Grisjin. Tsjernenko had moeite een boeket bloemen vast te houden. Uit de uitslag van de verkiezingen bleek dat 99,6 procent voor had gestemd. GENEVE In een VN-rapport wordt Afgha nistan beschuldigd van grove schendingen van mensenrechten, waaron der het systematisch bom barderen van dorpen, het aanrichten van bloedba den onder de burgerbe volking en het standrech telijk executeren van ge vangen genomen verzets strijders. Het rapport, op gesteld door de Oosten rijkse advocaat Ermacora, wordt volgende week worden- besproken in de jaarlijkse zitting van VN-commissie voor de mensenrechten in Genè- ve. Het rapport beschrijft gruwe lijke bijzonderheden over de verschillende martelmetho den, die door de Afghaanse ge heime politie, de KHAD, wor den toegepast en over het uit gooien van kleine bommetjes die er uitzien als speelgoed met het doel onschuldige kin deren te doden of te vermin ken. Ermacora, die het onderzoek heeft uitgevoerd op verzoek beschuldigt de Sovjet-Unie niet direct, maar zegt dat „buitenlandse troepen" de voornaamste oor zaak zijn van de schendingen van de mensenrechten. Hij kreeg geen toestemming het onderzoek in Afghanistan zelf uit te voeren, maar hij heeft gesproken met ooggetuigen uit 15 Afghaanse provincies en met oorlogsslachtoffers in ver scheidene ziekenhuizen in Pa kistan. WASHINGTON De Vere nigde Staten zien niets in het aanbod van de Nicaraguaanse leider Daniel Ortega om 100 Cubaanse militaire adviseurs naar huis te sturen en de wa penaankopen voorlopig stop te zetten. Dit zogenaamde vre desinitiatief biedt niets wezen lijks. „Hij maakt daar beneden slechts een hoop kabaal", zei Witte-Huis woord voerder Lar ry Speakes gisteren en noem de terugtrekking van 100 Cu banen een druppel op een gloeiende plaat. Speakes sprak tevens zijn twij fel uit over de uitkomst van een opiniepeiling van de Was hington Post dat 70 procent van de Amerikaanse bevol king tegen een omverwerping is van het linkse Sandinisti- sche bewind. Volgens Speakes had de vraag moeten luiden: „Bent U voorstander van een tweede communistische rege ring in Midden-Amerika?". Het aanbod van Ortega komt op een moment dat in de VS een levendig debat gaande is over het beleid inzake Nicara gua. De regering-Reagan pro beert met scherpe aanvallen op de Sandinisten het Congres ertoe te brengen zijn fiat te ge ven aan het verstrekken van 14 miljoen dollar steun aan de anti-Sandinistische rebellen. PREMIER NIEUW-ZEELAND: „Washington probeert mij ten val te brengen" LONDEN De Nieuwzee- landse premier David Lange heeft gisteren de VS ervan be schuldigd pogingen te onder nemen om hem ten val te brengen. Volgens hem ge bruikt Washington daarbij me thoden die sterk lijken op de methoden van de dictaturen waartegen we verondersteld worden te vechten. Nieuw-Zeeland is met de *~S en'Australië verbonden in het ANZUS-defensiepact, maar de weigering van Lange om Amerikaanse atoomschepen in de Nieuwzeelandse wateren toe te laten, heeft lot ernstige meningsverschillen geleid. Volgens Lange willen de VS een regering in Nieuw-Zee land die positief staat tegen over kernwapens. (Van c correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse mijnwerkers beslissen zondag of ze hun staking, die vorig jaar maart is begonnen, nog zullen voortzetten. Afgevaardigden van iedere mijnre- gio zullen dan in Londen bijeenkomen op verzoek van het bestuur van hun vakbond, dat er gisteren tijdens zijn langdurige vergadering in Sheffield niet in slaagde een oplossing te vinden. Twee pogingen van het vakbondsbestuur om nieuwe onderhan delingen aan te knopen met de Nationale Steenkolen Raad mis lukten. Na de vergadering verklaarde stakingsleider Arthur Scargill boos, dat de Steenkolen Raad op bevel van premier Thatcher bot geweigerd had met hem te praten. Alle kansen op compromissen zijn verkeken; de Britse regering is nu zeker van een grote overwinning. Volgens de mijndirecties zijn gisteren meer dan 1100 stakers weer aan het werk gegaan. Dit was een recordcijfer voor een donderdag. Het verloop van de staking wordt hiermee steeds duidelijker. Vandaag wordt in diverse regio's gestemd over een mogelijke algemene werkhervatting zonder nog langer op een overeenkomst te wachten. ADVERTENTIE Met uw krant naar 8-daagse luxe t touringcarreis 495aa Vertrek: 16 en 23 maart keizerstad wil genieten hebben wij een 8-daagse luxe touringcarreis naar Oostenrijk georganiseerd. Het ver trek is zaterdag, waarop vanuit Den Haag en Rotterdam via Venlo. Keulen. Frankfurt. Wurzburg naar het over nachtingshotel In Gelselwind wordt gereden. Zondag gaat het via Neurenberg door het Donaudal. Passau, Linz en St. Polten naar Laaben In het Wienerwald. Gelo geerd wordt in het sfeervolle hotel Laabnerhof, gelegen in een natuurrijke omgeving met goede wandelmogelijk- aan de St. Stephansdom, de Staatsopera. de Kapuzl- nersgrube en de Donauturm, onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan het gelegenheid gegeven I Woensdag volle dagtocht I het I Krems-Melk Indorpje Grinzlng. Donderdag It desgo- igen (wijngaarde- gens een wandeling In de prachtige omgeving van het hotel worden gemaakt en 1- - om op eigen wijze Wenen te verkennen of te J St. Polten naar Salzburg, t wordt gemaakt t gelegenheid gegeven 495.- r persoon op basis v i halfpension (- logies, ontbijt en het afscheidsdiner doch zonder de 1-persoons kamers beschikbaar toeslag geldt van 50 per persoon. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH i 51) Toen de drie mannen weer terugliepen naar de Uylenborgh, begon het langzaam maar zeker I weer harder te sneeuwen. „Een goed voorte- j ken, heer!" zei de trouwe Kobus. „Als het zo nog eventjes doorzet, zal er weldra niets meer te zien zijn van ons graafwerk. Verse sneeuw wist immers alle sporen uit!" „Die sakkerlootse Kobus heeft gelijk", sprak de slotheer van de Uylenborgh. „Het bleke ochtendlicht stijgt ook al langzaam boven de kim. Het is dus goed, dat alle sporen worden uitgewist. En nu fiks doorge stapt. makkers, want daar is de Uylenborgh al. Mijn lieve Julia heeft zonder twijfel de koffie ge reed. Gij, goede Verholen, ga vast binnen en warmt U bij het vuur. Intussen spannen Kobus en ik de vos voor de koets, want er is nog veel te doen vandaag." Smidje Verholen, die zijn verkleumde botten maar wat graag bij een vuurtje wilde warmen, begaf zich snel naar de keuken, waar een weldadige geur van verse kof fie hing. Maar dat het een vrolijk koffieuurtje zou worden, nee. daar zag het bepaald niet naar uit. Vrouwe Julia stond namelijk droef te snikken bij het fornuis en trachtte tevergeefs haar tranenvloed te drogen met een slip van haar schone, witte schort. „Wat is er, vrouwe Uylen?" vroeg smidje Verholen geschrokken. „Ik. ik weet ólles, seigneur Verholen", snikte de slotvrouwe. „Mijn lieve Jacob heeft me alles verteld. Gij.gij zijt uit een verre toekomst tot ons teruggekeerd om ons te waarschuwen voor dreigend gevaar. BONN Van de fameu ze Leopard-II-tank, het paradepaardje van de Duitse wapenindustrie, heeft de Bondsrepubliek tot nu toe vooral ergernis gehad. De tank heeft de relaties tussen West- -Duitsland en Saoedi-A- rabië op een dieptepunt gebracht en de betrek kingen met Israël zijn er evenmin beter op gewor den. De toegezegde levering van de begeerde tank aan Saoe- di-Arabië heeft bondskan selier Kohl in een positie gebracht, waarin hij eigen lijk geen kant meer uit kan. Het probleem heeft hij ove rigens geërfd van zijn soci aal-democratische voorgan ger Helmut Schmidt. Die beloofde Saoedi-Arabië de Leopard-II, omdat het olie rijke koninkrijk „met zijn gematigde politiek bijdraagt tot de stabiliteit in het Mid den-Oosten", zo luidde de officiële motivering. Terug in Bonn moest Schmidt echter vaststellen dat niet alleen zijn eigen partij, de SPD, maar ook de liberale coalitiepartner FDP ernsti ge bezwaren tegen de ver koop van de tank had. Vooral FDP-minister van Buitenlandse Zaken Hans Dietrich-Genscher was vierkant tegen. Hoewel de Sadedi's voortdurend om het oorlogstuig bleven vra gen, kon Schmidt zijn be lofte niet gestand doen. Schmidts opvolger Kohl is nog verder in het netelige probleem verstrikt geraakt. Kort na ziin aantreden als kanselier beloofde hij de Arabieren opnieuw dat de tank geleverd zou worden. Dat leidde tot een verslech tering van de betrekkingen met Israël. Bij zijn bezoek aan Israël vorig jaar lieten de gastheren de Duitse kan selier ondubbelzinning merken dat zij zowel poli tieke als morele bezwaren hebben tegen Duitse wa penleveranties aan Arabi sche staten. De gedachte dat Duitse wapens opnieuw te gen Joden in stelling kun nen worden gebracht is voor Israël ondraaglijk. Toch is Kohl nog steeds voorstander van de transac tie, maar net als Schmidt stuit hij op Genscher, die niet van plan is een duim breed bij te geven. „De le vering van de Leopard II naar Saoedi-Arabië", zo zei hij op het FDP-congres in Saarbrücken afgelopen week, „betekent voor mij heel wat meer dan het op volle toeren laten draaien van een Duitse wapenfa briek. Dat heeft iets van doen met historische en morele verantwoording". De Beierse minister-presi dent en voorzitter van de christendemocratische CSU, Franz Josef Strauss, die op het ogenblik in Israël ver blijft, heeft de onenigheid in het regeringskamp nog eens duidelijk onderstreept. In een interview zei hij voorstander te zijn van de verkoop van de ..Leo Twee" aan Saoedi-Arabië. Doelend op de Fransen, En gelsen en Amerikanen, wees de Beier er op „dat anderen staan te trappelen om wapens te leveren aan Saoedi-Arabië als wij het niet doen". Tegelijkertijd zou Duitsland ook moderne wapens aan Israël moeten verkopen, aldus Strauss.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5