IPGBO ELFSTEDEHTOt ZON. ZEE, STRAND EN VLIEGTUIGEN IN DE AANBIEDING. Hoe het Witte Huis de wereld voorlicht Binnen één week ruim 200.000 Elfstedentoehtboeken verkocht 430.- 495.- 455.- 402.- 750.- 595.- 650.- 640.- Zilveren camera voor freelance fotograaf Duitse arts wil import nieren uit Derde Wereld HET ENIGE ECI BINNENLAND/BUITENLAND ^idócOowLant VRIIDAG 1 MAART 1985 PAGINA 4 (Van onze correspondent Mare De Ko- ninck) WASHINGTON Larry Speakes, sedert vier jaar de persoonlijke woordvoerder van president Reagan, ziet er puik uit. Hij is al lang niet meer de transpirerende weifelaar, bang voor de draagwijdte van zijn formuleringen, die hij als nieuweling op deze post was. Larry is, als wij hem tegen het lijf lopen in het Buitenlandse Perscentrum in Washington, op een steenworp van het Witte Huis, een en al rust en welwillendheid. Hij heeft alle reden om te glimmen van tevredenheid. De man die als spreekbuis van de machtigste man ter wereld door sommigen in de Amerikaanse hoofdstad als „de op een na mach tigste man" wordt beschouwd, be kleedt immers de functie waarvan hij al droomde toen hij als jong ver slaggever in Washington begon. „Ik weet nog dat ik voor het eerst langs het Witte Huis reed en dacht, hier wil ik werken. Ik wil de woordvoerder worden van de president van de Verenigde Sta ten bekende Speakes vorig jaar in een gesprek met de Washington Post. Het is hem gelukt. Reagan haalde hem in 1981 in zijn staf als 'tweede man' in de af deling persvoorlichting. Toen er in maart van dat jaar een moordaanslag op de pre sident werd gepleegd, kreeg „eerste man" James Brady een kogel in het hoofd. Hij is tot op de dag van vandaag geestelijk en li chamelijk gehandicapt. Larry Speakes nam, niet formeel maar in feite, het woordvoerderschap over. Hoe ziet een gewone werkdag eruit voor iemand die elke dag door 's werelds meest geslepen journalisten om reacties wordt gevraagd op alle belangrijke en minder belangrijke gebeurtenissen op aarde? „Mijn dag begint om zes uur 's ochtends met het nieuws op de wekkerradio. Dan heb ik al een aardige kijk op de hoogte punten van de dag. Ontbijten doe ik gedu rende eèn kwartier met de Washington Post. Ik zet daar altijd de klassieke radio zender bij op in de wetenschap dat dat het laatste mooie geluid zal zijn dat ik die dag hoor. Om half acht ben ik op het Witte Huis en neem ik met de chef binnenland en de chef buitenland van mijn eigen staf de nieuwsonderwerpen door waarover ook zij die dag vragen verwachten. Dan heb ben we elke ochtend om acht uur verga dering van de presidentiële staf. De presi dent is daar nog niet bij. Voorzitter is Rea- gans stafchef Don Regan. Ook de nationa le veiligheidsadviseur Bob McFarlane is erbij. Om kwart voor acht vergader ik met in principe al mijn 22 mensen van de presi dentiële perswoordvoering. Ik geef op dracht aan ieder om over een of meer on derwerpen informatie in te winnen bin nen de diverse ministeries". Spreekt Larry Speakes zelf de president ook? „Ja, in de loop van de ochtend breng ik altijd wel enige tijd met hem door. Ik ver tel hem dan wat „hot" is in het nieuws. Maar bij het ontbijt heeft de president al een overzicht van het wereldnieuws gele zen, dat gedurende de nacht voor hem is samengesteld". Wat gebeurt er verder nog voordat de da gelijkse briefing (persconferentie door Speakes) om twaalf uur begint? „Om elf uur heb ik het belangrijkste tele foongesprek van de dag. Dan confereren de woordvoerders van het Witte Huis, het State Department (Buitenlandse Zaken), het Pentagon (Defensie) en de veiligheids- bureau's (o.m. CIA en FBI) met elkaar om onze woordvoering te coördineren. Jullie journalisten rapporteren onze woorden ogenblikkelijk tot in alle uithoeken van de wereld en in veel landen worden op die persberichten officiële reacties en poli tieke beslissingen gebaseerd. Daarom wil len we, zeker als het om buitenlandse po litiek gaat. voorkomen dat we tegenstrij dige signalen uitzenden". En dan komt de dagelijkse briefing? „Ja, eerst, om half twaalf, krijg ik de in formatie die ik aan mijn eigen medewer kers gevraagd had. Ik krijg vermoedelijke vragen en de antwoorden daarop of het 'geen commentaar' in uitgetikte vorm voor me. En dat materiaal neem ik mee naar de perskamer". Eerlijk Hoe eerlijk is de zegsman van de Ameri kaanse president tijdens die dagelijkse briefing en over het algemeen als hij de pers te woord staat? „Ik heb voor mezelf drie regels. De eerste is: vertel altijd de waarheid. De tweede is, het is beter te zeggen „geen commentaar" dan te liegen. De derde regel is dat ik niet bang wil zijn om te zeggen dat ik iets ge woon niet weet. Ik lijk liever dom dan dat ik gok op het juiste antwoord". Hoe verloopt het tweede deel van de dag? „In de middaguren heb ik persoonlijke ge sprekken met journalisten of ben bij in terviews die de president geeft. Ik blijf in het Witte Huis totdat de avondjournaals om zeven uur op de tv zijn geweest, om te kijken of we nog op iets moeten reage ren". Heeft de woordvoerder ook de taak de president te adviseren over diens public relationsbeleid? „Ja, ik houd hem altijd voor dat zodra een bepaalde politiek wordt ontwikkeld er daarvoor tegelijk een communicatiebeleid moet worden ontworpen. Ik vertel hem wat er volgens mij voor nodig is om een bepaald besluit of idee goed op het we reldtoneel te zetten, zodat het overkomt. Een politiek die door het publiek niet wordt geloofd is een slechte politiek". Als de president zelf een persconferentie geeft, dan mogen altijd dezelfde Ameri kaanse verslaggevers de eerste vragen stellen. Zijn er tevoren afspraken gemaakt over welke vragen gesteld zullen worden? „Nee, wij zijn niet in staat om vooraf vra gen te „planten", zoals dat heet, onder de journalisten. In het begin hebben we dat wel eens geprobeerd. Maar de pers is vol komen onafhankelijk en accepteert dan Gaat Speakes mee op alle reizen van de president? „Ja, en ik niet alleen. Zeker op buiten landse reizen gaan al mijn 22 medewer kers mee. Onze behoefte aan het verza melen van in- en externe informatie ten einde de pers te kunnen antwoorden, is dan zeker zo groot. De hele afdeling woordvoering wordt bij wijze van spreken opgetild en meegenomen. Ondanks zijn eerlijkheidsfilosofie heeft Larry Speakes eenmaal de pers ronduit voorgelogen. Dat was op de dag voor de Amerikaanse invasie van het eiland Gre nada, in 1983. Op een desbetreffende vraag antwoordde Speakes dat er geen plannen waren voor een invasie. „Dat zal niet meer voorkomen. Wij hadden de pers misleid en dat was een slechte start van de operatie. Wij als woordvoerders waren niet ingelicht door de planners van de in vasie. Zo'n actie moet natuurlijk geheim blijven tot op het laatste moment, maar als wij voorlichters tevoren intern op de hoogte waren gesteld, hadden we de ope- ratie veel gemakkelijker begrijpelijk kun- i nen maken voor het publiek". De Amsterdamse freelance fotograaf Bert Verhoeff heeft gisteren De Zilveren Camera gewonnen met zijn foto van Gijs van Aardenne, de door de RSV-affaire in opspraak geraakte minister. De foto werd genomen op 19 decem ber, vlak voordat de minister in de Kamer een verklaring moest afleggen. In de categorie sport kreeg de Haarlemse fotojournalist Theo van Houts van Panorama de eerste prijs voor deze sfeerplaat van het wereldkampioenschap surfen op 7 oktober in Scheveningen. Rinus Michels had het kennelijk tijdens de interland te gen Cyprus op 23 december niet makkelijk, zo laat deze plaat van ANP-fotograaf Paul Vreeker zien. Hij kreeg de eerste prijs in de categorie portretten. FRANKFORT De Westduitse arts, dr.Hajo Harms, heeft een internationaal transplantatiebureau opgericht voor nieren uit de Derde Wereld. De levende donors zouden voor het afstaan van een nieuwe nier een be drag van ruim 100.000 gulden krijgen. Er is veel verzet gerezen tegen dit initiatief. Collega's noemen het idee „onethisch" en praktisch moeilijk haalbaar. Het medische probleem of de donor en de patient bij elkaar passen wordt niet opgelost. Maar vooral het persoonlijk winstbejag wekt veel wrevel. Het is altijd een regel van ethiek geweest dat er niet betaald hoefde te worden, zodat arme men sen die een transplantatie nodig hebben even veel kans hebben als rijken. Volgens Harms worden de levenskansen van de do nor van de derde wereld door de verkoop verbeterd, omdat het grootste probleem van die landen juist een gebrek aan financiën Meer Europese hulp Afrika BRUSSEL De landen van de Europese Gemeenschap hebben al 1,4 miljoen ton voedsel naar Afrika ver scheept. Dat is 200.000 ton meer dan de regeringsleiders van de EG tijdens hun topont moeting in Dublin, in decem ber, hadden afgesproken. De EG gaat uit van een totaal te kort van 3,7 miljoen ton, waar van 2 miljoen ton acuut ver strekt moet worden voor no vember van dit jaar. Neder land levert afzonderlijk 4000 ton voedselhulp aan Tsjaad en 21.000 ton voor Mauretanië, Mali, Mozambique en Ethiopië. Deze hulp staat los van de on geveer 100 miljoen gulden, die bijeen gebracht is door de Ne derlandse bevolking. Nieuwe directeur bij OFO-Forum ENSCHEDE-APELDOORN De heer P.Westerhoud uit Apeldoorn wordt belast met de eindverantwoordelijkheid van het muziekgezelschap OFO- Forum, dat gezeteld is in En schede. Daartoe zal de direktie van het gezelschap worden uitgebreid. Dr. H.P. van de Braak blijft eveneens deel uit maken van de directie van dit Oost-Nederlandse muziekge zelschap. De heer Westerhoud, die verbonden is aan een ge lijknamig organisatiebureau in Apeldoorn werd in augustus van het vorig jaar door het be stuur van OFO-Forum aange zocht de directie bij te staan in het oplossen van een aantal problemen. OFO-Forum kwam onlangs op zeer negatie ve wijze in de publiciteit door het op non-actief stellen van de Israëlische chef dirigent Elyakum Shapirra. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES FRIESE UITGEVERIJEN DOEN GOEDE ZAKEN DEN HAAG/LEEUWAR DEN - De Nederlandse boekenmarkt heeft van de vorige week verreden Elf stedentocht een flinke im puls gekregen: ruim twee honderdduizend exempla ren van Elfstedentocht- boeken gingen over de toonbank van boekhande laren. Wellicht is er spra ke van een record: Het „enige echte Elfsteden tochtlogboek 85", een van de Elfstedentoehtboeken, gaat naar een oplage van honderdduizend exempla ren. De uitgevers. De Tille en het Friesch Dagblad, beide in Leeuwarden, zeggen dat een aantal van honderdduizend boeken binnen één week nog niet eerder is voorgekomen. En wellicht wordt de magische grens overschreden: de vraag naar het Logboek gaat vrijwel onverminderd voort, „het zit er in dat'we nog meer boeken moeten maken zegt Thys Dijkstra van De Tille. Er zijn inmiddels vier Elfste dentocht-boeken verschenen. Daarnaast kwamen diverse uitgaven in de tijdschriften- en magazine-sfeer op de markt. „Ze gaan als zoete broodjes over de toonbank", zegt een boekverkoper. „Er zijn men sen die met vier of vijf ver schillende uitgaven onder de arm de winkel uitgaan. De boeken en tijdschriften lijken wel verzamelobjecten te wor den". Het Elfstedentochtlogboek 85 (ook bij onze krant te koop) is „winnaar" in de (Friese) race van uitgevers van boeker» over de op 21 februari gereden Elf stedentocht. De andere Friese uitgevers van Elfstedentocht- boeken: De Friese Pers Boeke rij en Van Dam. „Friesland heeft het gewon nen van de landelijke uitge vers. En dat is een verheugen de constatering. De Friese uit gevers bevestigen met hun grootste aandeel in de Elfste dentocht-markt de sterke boe- kentraditie van Friesland. Al in de vorige eeuw hadden de Friese „boekverkopers", die ook uitgever waren, een sterke positie". De strijd om als eerste op de markt te komen, werd vorige week gewonnen door de Leeu warder Henk van Dam. Dank zij een snelle communicatie met drukkerij Smeets in 's Hertogenbosch kon de uitge ver vandaag een week geleden 's morgens om half tien met de eerste exemplaren naar de winkels. De oplage van het fo toboek is vijftigduizend exem plaren. „Ik overweeg een her druk", meldt Van Dam, „begin volgende week valt de beslis sing daar over". De andere Friese „concurrent" van het Elfstedentochtlogboek is de uitgave van de Friese Pers. De divisie huis-aan-huis- bladen had het boek, samen met drukkerij Tulp in Zwolle, klaar in drieëndertig uren na het sluiten van de finish. R. Wielenga van de Friese Pers Boekerij verklaart dat er ze ventigduizend boeken zijn ge drukt: „En we gaan door naar de tachtigduizend". In de loop van deze week kwam nog een vierde Elfste- dentochtboek; een produktie van „Schaats" in samenwer king met Elsevier. Daarvan werden vijfenvijftigduizend exemplaren gedrukt. Naar verluidt staan nog enkele uit gaven op stapel. Het Elfstedentochtlogboek is samengesteld op basis van het materiaal dat de redactie van het Friesch Dagblad rond de Elfstedentocht verzamelde. Op de dag van de schaatsmara- thon werkten de ongeveer dertig Friesch Dagblad-journa listen samen met collega's van bij de Pers Unie aangesloten regionale bladen, waaronder ook dagblad Het Binnenhof en de Leidse Courant. De ANP- -fotodienst had eveneens on derdak bij het Friesch Dagblad en het gezamenlijke materiaal diende als basis voor het schrijven en samenstellen van het „enige echte Elfsteden tochtlogboek 85". Vier journalisten sloten in de nacht van donderdag op vrij dag (02.30 uur) de tekst van het boek en de fotoselectie af. Bij de Handelsdrukkerij van 1874 ging om zes uur 's och tends de plaat voor de laatste pagina's van het boek op de pers en twee uren later kon Boekbinderij Friesland met het werk beginnen. Om 10.30 uur waren de eerste boeken klaar en om 13.00 uur werden de eerste vrachpauto's geladen voor het transport door het hele land. Vrijdagavond was de eerste run van het boek volledig uitgeleverd. Joop Visscher, commercieel adjunct-directeur van de Han delsdrukkerij en tevens pro jectleider van de drukop dracht, zegt „nog nooit zoiets te hebben meegemaakt". „De produktie van dit boek was nog veel spectaculairder dan die van het Witboek 79, de uit gave van het Friesch Dagblad en De Tille over de winter van 1979. Dat was toen met yijfen- vijftigduizend exemplaren in korte tijd al iets bijzonders, maar dit Elfstedentochtboek slaat alles". De eerste oplage van dertig duizend stuks bleek al binnen enkele dagen veel te klein. In vier runs werd de oplage ver groot tot tachtigduizend. En gisteren kwam de historische beslissing in ieder geval tot honderdduizend te gaan. Joop Visscher heeft berekend dat tot nu toe voor het Logboek bijna vijftig ton papier is ge bruikt. De beslissing tot oplageverho ging is genomen omdat de vraag naar het boek blijvend groot is, ondanks de „concur renten". „Begin volgende week leveren we de eerste exemplaren van de vijfde druk uit. Vanuit het hele land blijft de vraag komen. En wel in zo'n grote mate dat we met die twintigduizend misschien niet eens toe kunnen...", aldus de Friesch Dagblad-directeur drs. J. J. Atema. die den steli Ter twe Van S!\ ADVERTENTIE Cami Tipingvluchtcn per Martinair-charter ia! eind maart/begin april: Alicante vanaf f 420- Malaga vanaf f 450.- Ibiza vanaf f 420.- Mallorca vanaf f 402.- Athene vanaf f 530- Korfoe vanaf f 530.- Kos vanaf f 600.- Kreta vanaf f 560- Rhodos vanaf f 580- Costa Blanca. Vacanza Benidorm. 2- en 3-kamer appartementen in rustige wijk. 750 meter van het strand. Bi) vertrek op: 3/4,6/4,10/4 en 13/4: Per persoon 8 dagen vanaf Costa del Sol. Las Palmeras Sol - Fuengirola. Uitstekende appartementen midden in het centrum op 200 meter van het strand. Bij vertrek op 4/4,6/4,11/4 en 13/4: Per persoon 8 dagen vanaf Ibiza. Lido Llobet - Es Vive. Leuke appartementen op de grens van Es Vive en Figueretas. Winkels, bars en restau rants in de directe omgeving. Bij vertrek op 7/4 en 14/4: Per persoon 8 dagen vanaf Mallorca. Coral y Flor Santa Ppnsa. Nieuw, rustig gelegen appartementengebouw direct aan de baai van Santa Ponsa. Bi| vertrek op 31/3.7/4 en 14/4: Per persoon 8 dagen vanaf Kreta. Hotel Aphrodite Beach. Levendig hotel, 20 km ten oosten van Heraklion, gelegen aan een baai met klein zandstrand Bi| vertrek op 2/4,9/4 en 16/4: Per persoon 8 dagen Rhodos. Hotel Cairo Palace. Gunstig gelegen stadshotel, midden in een winkelstraat, dichtbij de Mandraki-havea Logies/ontbijt Bi| vertrek op 2/4,9/4 en 16/4: Per persoon 8 dagen Korfoe. Pension Dimitris Moraitika. Vnendelijk pension met 8 kamers in het cèntrum van Moraitika. Bij vertrek op 1/4,8/4 en 15/4 Per persoon 8 dagen Athene, Hotel Rondo Voula. Eenvoudig hotel op 200 meter van het strand, 15 kilometer van Athene Bij vertrek op 29/3,5/4 en 12/4: Per persoon 8 dagen Bovenstaande speciale aanbiedingen gelden alleen voor ANWB-leden. U kunt boeken bij alle ANWB-kantoren en de ANVR-reisbureaus. waar u tevens nog meer aan biedingen vindt Daarnaast heeft de ANWB nog veel meer goedkope vliegreizen naar Spanje en Griekenland. Alle informatie vindt u in de ANWB brochure Vliegreizen Spanje/Griekenland, voor 1 gulden verkrijgbaar bij de ANWB- kantoren en ANVR-reisbureaus. AiI Prijswijzigingen voorbehouden. W m DE ANWB VUEGT NOOiï BOVEN JE BUDGET NAAR SFANJE OF GRIEKENLAND 51)1 de U weer ken, nog te zi wist Kobi Uyler al lar alle s stapt Mijn reed. warm en ik

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4