Premier Lubbers haalt fel uit naar de PvdA I Winter was te koud, te droog en te zonnig Nieuwe afspraken moeten kosten pijlerdam drukken ietkerk wilde eputaties in ABP niet onnodig schaden ,4- Oplichter Arie O. weer aangehouden ook meisjes geïnteresseerd in techniek Verontrust over partijtop PARIJS Verborgen werkloosheid wao'ers toch niet zo hoog [NA Binnenland. QtidóeQowuvnt VRIIDAG 1 MAART 1985 PAGINA 3 HEEMSTEDE De politie van Heemstede peeft gisteren de meesteroplichter O. voor yerhoor opgepakt. Arie O. is aangehouden pmdat hij inkomsten zou hebben verzwegen tegenover zijn curator O. is failliet en pmdat hij ervan verdacht wordt geld van een Lx.Vriendin te hebben verduisterd. Dit heeft si- Jje officier van justitie in Haarlem, A. van de perk, meegedeeld. „De benadeelde vrouw zich w»st precies wie hij was maar had haar hoop 1 gevestigd op de mededeling van O. dat hij zijn leven zou beteren", aldus Van de Perk. Hij kprak er verder zijn verwondering over uit lat toen de politie bij de woning van O. kwam laar een journalist en een fotograaf op de (toep stonden. O. is onlangs vrij gekomen na •en gevangenisstraf van vier jaar uitgezeten ie hebben wegens oplichtingspraktijken. mate hem ,aan- zelf t ■den- Exploitant stalling was ook fietsenheler ALKMAAR De exploitant van de fietsenstalling van de Neder landse Spoorwegen bij het station in Alkmaar en drie van zijn per soneelsleden hebben bekend de af gelopen twee jaar ongeveer 150 fietsen te hebben geheeld. De fiet- senverhuurder en zijn medewer kers kochten gestolen rijwielen van „de betere merken" van Alk- maarse junks. Ze verkochten die met ongeveer 150 gulden winst. De Alkmaarse politie heeft veertig gestolen fietsen uit de stalling meegenomen. Ook een inwoner uit Alkmaar die enkele gestolen rijwielen verhandelde werd aan gehouden. De politie verwacht nog meer aanhoudingen. Éii In het huis van 32-jarige in woner van Leeu warden heeft de politie een grote hoeveelheid nazi materiaal gevon den. De man, die de spullen sinds 1982 in Leeuwar den verspreidde, is aangehouden en de boekjes, stickers en pam fletten in beslag genomen. Hier bekijkt een poli- tie-ambtenaar het materiaal op het bureau. EINDHOVEN Docenten op de tech nische scholen moeten meisjes die een dergelijke opleiding volgen niet be schouwen als representanten van hun sekse. Dat zei staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs en wetenschappen gisteren op een speciale introductiedag voor meisjes op de MTS Leonardo da Vinci in Eindhoven. Ginjaar-Maas on derstreepte het belang van deze dag omdat veel meisjes geïnteresseerd zijn in techniek. De meisjes vinden het eng om naar zo n school te gaan, omdat ze niet weten hoe het daar toegaat en om daar achter te komen is een open dag een uitstekende mogelijkheid. CDA en WD kritisch over Flevoland DEN HAAG De beide rege- ringsfrakties (CDA en VVD) rea geren kritisch en zeer terughou dend op het voorstel van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) tot instelling van een nieuwe pro vincie Flevoland. De nieuwe, twaalfde provincie zou moeten be staan uit de gemeenten Noord- -Oostpolder en Urk (thans tijde lijk bij de provincie Overijssel in gedeeld) en uit de vier polder-ge meenten Almere, Lelystad. Zee- wolde en Dronten in oostelijk en zuidelijk Flevoland gelegen. Van de drie grote fracties in de Twee de Kamer heeft alleen de PvdA- -fractie in zeer positieve zin op het voorstel gereageerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier ,ubbers heeft gisteren fel ïitgehaald naar de Partij /an de Arbeid. Hij noem- le het RSV-drama het be- vijs van de noodzaak dat r in ons land een ander ïconomisch beleid nood- akelijk is dan de PvdA voorstaat. Lubbers zei dit ;isteren in de Tweede Ka- ner tijdens het derde ISV-debat, dat wegens ijdgebrek volgende week >as wordt afgerond. In het veekeinde zullen de op positiepartijen overleggen iver moties, waarmee als- log het aftreden van mi- lister Van Aardenne Economische Zaken) ge vraagd zou kunnen wor- len. De voornaamste les van za- als die betreffende RSV is: nooit weer. We mogen de lomie niet meer zo laten erzwakken, dat dit soort vonturen opnieuw zal voor aldus Lubbers. Hij erweet de PvdA dat zij die de RSV-zaak heeft (trokken. „Wat neem ik taar bij de PvdA? Aan de hand van het RSV-dossier f>raat zij kritisch over het ver- eden. De oppositie heeft het goede recht op deze houding. Hiermee wil zij echter de cen trale vraag ten aanzien van de verantwoordelijkheid die in deze jaren aan de orde is, uit de weg gaan. Voor het schep pen van werkgelegenheid heeft dit kabinet een beleid ontwikkeld dat jarenlang pijn lijk heeft ontbroken". Lubbers verweet de PvdA dat zij nooit voor het beleid van zijn kabinet medeverantwoor delijkheid heeft willen dragen. In plaats daarvan verliest deze partij zich in academische be schouwingen, aldus de minis ter-president, waarmee hij re ageerde op het betoog van fractieleider Den Uyl deze week. „Als de werkloosheid met sprongen omhoog gaat dan houden nuances over de mate van sectorbeleid of struc tuurbeleid eigenlijk op", zo zei Lubbers. Hij stelde dat zijn mi nistersploeg bij haar aantreden eind 1982 geconfronteerd werd met een economie en een werkgelegenheid „die door de knieën gingen". Volgens de premier kunnen zaken als structuur- en sector beleid pas weer aan de orde komen als de fundamenten veel pijn gedaan, maar naar mijn gevoel was dit het enige sociale antwoord op dit soort ontwikkelingen", zei Lubbers. Hij erkende overigens dat hij als minister van Economische Zaken in de jaren 1973-1977 èn als CDA-fractieleider in de vier jaar daarna medeverant woordelijk was geweest voor het toen gevoerde beleid. „Een mens moet kunnen leren", merkte hij daaromtrent op. In een urenlang betoog zette minister Van Aardenne (Eco nomisch Zaken) zijn beleid ten aanzien van het bedrijfsleven nog eens uiteen. Het kabinet wil dynamisch inspelen op de ontwikkelingen in dat be drijfsleven. Hij noemde een gericht beleid voor hele indus trietakken „te statisch". De minister betoogde dat zaken als RSV alleen hebben kunnen ontstaan in een klimaat waar in alles van de overheid werd verwacht en alle verantwoor delijkheden van burgers en bedrijven werden overgeno men. Volgens de minister zal dat niet meer gebeuren. Hij zegde de Kamer toe een studie te laten verrichten naar de mogelijkheden alle steunrege lingen voor bedrijven in een Kaderwet onder te brengen. Van Aardenne vertelde dat zijn ministerie is aangeslagen door de RSV-enquête, maar dat het daaruit lessen heeft ge trokken. „De ambtenaren van Economische Zaken zetten zich volop in voor het nieuwe beleid. Economische Zaken kan die functie vervullen. De verantwoordelijkheid neem ik daarvoor". Hij weigerde in te gaan op de kritiek, die de RSV-enquêtecommissie op hemzelf heeft geuit, daarbij verwijzend naar zijn verkla ring in het eerste RSV-debat van december en de woorden Minister Van Aardenne verklaarde gisteren in de Kamer dat zijn ambtenaren zich inzetten voor een nieuw beleid. de zijn Molkenboer nog tot '86 regeringswaarnemer DEN HAAG Ondanks alle kritiek op zijn functioneren die tijdens de RSV-enquête naar voren is gekomen, blijft J. Molken- boer nog tot medio 1986 regeringswaarnemer bij ongeveer tien bedrijven. Minister Van Aardenne heeft het arbeidscontract met Molkenboer daartoe onlangs met twee jaar verlengd. Van Aardenne noemde die kritiek gisteren in de Kamer „tot op zekere hoogte" terecht. Om die reden zal de instructie voor re geringswaarnemers ook worden aangepast, aldus de bewinds man. Bovendien zullen topambtenaren voor deze functie niet meer in aanmerking komen. Molkenboer was directeur-generaal industrie, toen hij regeringswaarnemer bij RSV werd. die premier Lubbers deze week over hem had gespro- In het debat gingen premier Lubbers en minister De Ruiter in op het feit dat het ministe rie van Defensie in 1980 en 1981 in totaal een half miljard gulden in RSV stak, voor de bouw van marineschepen, zon der daarvoor voldoende garan ties te vragen. RSV gebruikte dat geld voor het afdekken van verliezen. De premier stelde dat staatsseretaris Van Eekelen, die nu op Buiten landse Zaken zit, in die affaire als verantwoordelijk bewinds man van Defensie een „beoor delingsfout" heeft gemaakt. „Bij Defensie dacht men ten onrechte dat het met een con cerngarantie wel rond zou lo pen. Wij weten nu dat die ze kerheden onvoldoende wa ren", aldus Lubbers. Hij ont kende echter dat de zaak enige betekenis zou hebben voor het werk van Van Eekelen nu. „Absoluut niet", aldus de pre mier. De premier legde een deel van de verantwoordelijk heid voor de zaak bij de_toen- malige ciën, Van der Stee. Hij wees erop dat de ambtenaren van Financiën Van Eekelen welis waar voor de „deal" met RSV hadden gewaarschuwd, maar dat Van der Stee tot tweemaal toe brieven erover van Van Eekelen onbeantwoord liet. De Ruiter zei dat Defensie mede naar aanleiding van de genoemde affaire alleen nog bankgaranties accepteert. Kan een bedrijf die niet geven, dan krijgt het geen order van het departement. Voorts zal be dongen worden dat lopende contracten te allen tijde door accountants van het ministerie of externe accountants gecon troleerd kunnen worden. Een nader onderzoek van de Tweede Kamer naar de zaak van het teloor gegane half mil jard wees De Ruiter nu af. Hij stelde voor dat de Kamer eerst wacht op de resultaten van een onderzoek dat de Algeme ne Rekenkamer doet naar de Walrusaffaire. Het betreft hier twee onderzeeërs die tijdens de bouw, door eisen die de Ma rine stelde buiten medeweten van Defensie, uiteindelijk twee keer zo duur werden als was begroot. DE BILT De wintermaanden december, januari en februari (de zogenoemde metereologische win ter) waren gemiddeld twee en een halve graad celsius te koud. Er was gemiddeld ongeveer 75 mm neerslag te weinig en de gemiddelde zonne- schijnduur bedroeg 180 uur, terwijl 150 uur als normaal geldt Wordt de komende maand maart nog bij de winter gere kend, dan kan deze boog eindigen op de lijst van strenge winters. Tot nu toe staat de huidige winter, gerekend van af 1900, al op een achtste plaats voor wat de temperaturen onder nul betreft. Topper is wat dat betreft nog altijd de winter van '62/'63. Het tijdvak 1 tot 20 januari, de eerste vortstperiode, kan een vergelijking met de strengste winters van deze eeuw goed doorstaan. Het KNMI mat in dit tijdvak een gemid delde temperatuur van -6.3 graden. Januari 1963 komt hierbij in de buurt: -6,2 graden. Al met al een derde plaats, want in januari '42 en februari '56 was het gerekend over dat tijdvak van twintig dagen nog kouder. De laagste mini mum temparaturen werden in de nacht van 7 op 8 januari gemeten: -20 graden. In enkele gevallen, zoals Deelen waar het -24 graden werd, was er zelfs sprake van een record voor wat de laatste veertig jaar betreft. Februari kende veel zon en weinig neerslag. Wat de zon betreft is er spra ke van een plaats in de top-5 van deze eeuw van februari- maanden. Op veel plaatsen viel minder dan 5 mm neer slag, iets wat in een februarimaand deze eeuw nog niet was voorgekomen. Van onze parlementaire re dactie) jjj)EN HAAG De Oos- erscheldewerken zullen liet meer dan acht mil- ird gulden gaan kosten. IS )aar zijn aanwijzingen oor, ook al moeten er mm 0g 500 miljoen gulden an de werken besteed l iioet worden. Dit heeft omm minister Smit-Kroes (Ver- o eer en Waterstaat) giste- SZ fi gezegd. Nog geen jaar geleden werd becijferd dat de werken moge lijk tien miljard gulden zouden kosten. Toen in in J976 met het project werd gestart, werd ervan uitgegaan dat de kosten vijf miljard gulden zouden zijn. De minister wil nieuwe af spraken maken met de aanne merscombinatie Dosbouw over de voltooiing van de pijlerdam in de Oosterschelde. Daardoor moet worden voorkomen dat de kosten van de werken nog verder uit de hand lopen. Voor het nog resterende werk zul len de aannemers eventuele extra kosten voor hun reke ning nemen. Tot nu toe wer den steeds zogenaamde regie- contracten gebruikt, waarbij alle extra kosten achteraf in rekening kunnen worden ge bracht bij de opdrachtgever, in dit geval de rijksoverheid. De minister volgt met haar plan nen het advies van de commis sie Le Blanc, die heeft onder zocht hoe verdere kostenstij gingen kunnen worden voor komen. Brand In de Brabantse ge meente Beek en Donk heeft een brand giste ren vijf woningen ge deeltelijk verwoest. Drie woningen zijn uitge brand, twee hebben rook- en waterschade opgelopen. Het gaat om rijtjeswoningen. Zeker vier gezinnen zijn dak loos geworden. Voor hen is inmiddels opvang gevonden. De brand is vermoedelijk ontstaan bij het stoken van hout in een open haard. De totale schade bedraagt enkele honderdduizen den guldens. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. VVD-ACHTERBAN (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Onder de VVD-achterban bestaat grote onvrede met de partijtop. Hoewel zijn vertrek nog niet aan de orde wordt gesteld, is de kritiek op fractievoorzitter Nijpels algemeen. De VVD'ers begrijpen er niets van dat de partij onder zijn leiding zo in opspraak is geraakt en vermoedelijk als gevolg daarvan zo veel kiezers dreigt kwijt te raken. De afdeling-Wassenaar bij voorbeeld vindt de situatie zó ernstig dat zij een verontruste brief gestuurd heeft aan het hoofdbestuur, de fracties in Eerste en Tweede Kamer en de VVD-bewindslieden in het kabinet. Afdelingsvoorzitter drs. P. Enthoven meldt dat ..Wassenaar" het een slechte zaak vindt dat vooraanstaande VVD'ers elkaar in het openbaar „bevechten en afkraken". Daarbij gaat het om de controverse tussen Vonhoff. commissaris van de Koningin in Groningen, en minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de PTT-verhuizing. Ook is er onbehagei ten brengen van „tegenstrijdige geluiden" over onder i P C. Hooftprijs en de positie van minister Van Aardenne. de Ivoi i de plaat- ekesL idei WOLLE Minister den' ietkerk van Binnenland- Zaken heeft, toen hij in bofni 1983 burgemeester ^aax iruijters van Lelystad de oerlef pdracht gaf onregelma- 'ofidt Sheden bij het ABP te °^et iderzoeken, de rappor- fur verzocht zeer voor- :htig te werk te gaan. it blijkt uit de verkla ring die Rietkerk gisteren heeft afgelegd in het voorlopig getuigenverhoor rond de ABP-affaire in Zwolle. „Ik heb hem geen beperkin gen opgelegd, maar het rap port moest wel vertrouwelijk zijn, om bepaalde reputaties binnen het ABP niet onnodig Begeleid door de parketwacht van de Zwolse rechtbank gaat mi nister Rietkerk (links) op weg naar de zittingszaal, waar hij zal getuigen in de ABP-affaire. er heeft door het rapport van Gruijters naar eigen zeggen veel schade geleden en wil een vergoeding die in de tientallen miljoenen guldens loopt. „Gruijters zou voor mij onder zoeken welke maatregelen ik zou moeten nemen. Het had het karakter van een vooron derzoek, waaruit aanbevelin gen naar voren zouden moeten komen", zo lichtte Rietkerk vanmorgen toe. J. Schunck ondervroeg de minister op verzoek van de zakenman W. Meijer, die met de verhoren een schadeclaim wil onderbou wen tegen burgemeester Gruijters van Lelystad. Die schreef in opdracht van minis ter Rietkerk het inmiddels be rucht geworden rapport. Gruijters stelde daarin dat Meijer in een brief van eind 1982 heeft geprobeerd het pen sioenfonds te chanteren. Meij- RIEMELS W/W M0ÊDER HAAT "WMW jX/kJK-HAAD Schmelzer wordt voorzitter van Comité 40 jaar VN DEN HAAG Oud Schmelzer het Nationaal Comité dat in Nederland de viering van het veertigjarig bestaan van de Verenigde Naties voorbereid. Het comité wordt aanstaande maandag door minister Van den Broek van buitenlandse zaken geïnstalleerd. Het doel van het Comité is het uiting geven aan het belang dat Ne derland hecht aan de rol van de Verenigde Naties en haar betekenis voor de toekomst. Toonderprijs voor AMSTERDAM De schrijfster Hermine de Graaf (33) uit Winschoten is de Geert-Jan Lubberhui- zenprijs van de Marten Toonder-Stichting in Am sterdam toegekend. Ze krijgt de prijs voor haar verhalenbundel „Een kaart, niet het gebied". Het is de eerste keer, dat deze prijs (waaraan een bedrag van 10.000 gulden verbon den is) voor een debuut en ter bevordering van lite rair proza, is toegekend. (ADVERTENTIE) Met Uw krant naar Vertrek: 29 maart en 5 april o gevarieerd mogeli|k Gelogeerd wordt In het Sofra Motel Relais des Cl treux, waar 2* wordt overnacht Daar worden ook eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, mede 's morgens hel typisch F - arlands sprek s Montmartre e de beroemde Follies Berge- Franse show, zaterdag slaat irogramma naar het prachtige ntainebleau. Is er gelegenheid avonds een lichtjestour door je Notre Oame, het Lou- e gids). Place du Tetra In n voor eigen rekening. f 235.- per persoon en toilet, 2* ontbijt en 2* avondmaaltijd rijn bi| deze pri|S inbegrepen Voor een 1- persoonskamer is een toeslag van 55 - verschuldigd VOLGENS PLANBUREAU: DEN HAAG Het aantal wao'ers in ons land had 100.000 lager kunnen lig gen als de situatie op de arbeidsmarkt de laatste ja ren niet zo zou zijn ver slechterd. De omvang van de „verborgen werkloos heid" in de wao is dus niet zo hoog als verondersteld wordt. Dat meldt het Cen traal Plan Bureau. Eerdere schattingen kwamen uit op een verborgen werk loosheid in de wao van dik 220.000. De CPB-berekeningen geven de situatie weer per 1 januari 1982, toen het half mil- al was gepasseerd. het Het Planbureau niet zo verwonderlijk dat de stijging van het aantal wao-uitkeringen in verband wordt gebracht met de stijging van de werkloosheid. Bij de toekenning biedt de wet im mers de mogelijkheid reke ning te houden met de ar beidsmarktsituatie. De mate wa. arbeidsongeschikt is arbeid kan verrichten hangt mede af van de arbeidsmarktsituatie Als meer mensen een baan willen zal de kans op het krij gen van werk kleiner zijn zo dat moet worden overgegaan tot toekenning van een uitke ring. Hiervoor is een invalidi teit van vijftien procent al vol doende. Ook indirect speelt de arbeids marktsituatie een rol Doordat deze slecht is wordt de wet waarschijnlijk ruimer uitge legd, bij herstel wordt het steeds moeilijker weer aan de slag te komen en de dreiging van gedwongen ontslag in tij den van economische terug gang beïnvloedt de gezond heidstoestand.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3