fïTïïTl TAFEL Vakbeweging dreigt slag om 36-urige werkweek te verliezen £eidóe@owuvnt Katechismus in V.S. ingetrokken na druk van uiterst rechts" kerk wereld Christenen moeten schuld bekennen aan jodenhaat en ander racisme weer - fP ACHTERGROND fi&idaeSougq/nt VRIJDAG 1 MAART 1985 PAGINA ,Het atheïsme is dood' Volgens de theoloog Spiro Marasovic uit Zagreb leven wij in een post-atheïstische tijd „Het atheïsme is dood". Deze stelling verdedigde de Joegoslavische geleerde in een inleiding op een kerkelijke bijeenkomst te Split over het onderwerp „Crisis van het atheïsme" De theoloog, die zich diepgaand met het marxis me heeft beziggehouden, is tot het inzicht gekomen dat de ge schiedenis het „atheïstische geloof" tot „bijgeloof" heeft ge stempeld. Dit heeft tot een crisis van het atheïsme geleid die zo groot is, dat deze wereldbeschouwing dat niet zal overleven, denkt Marasovic. Wat in onze tijd zich achter het begrip atheïs me verbergt is bovenal een politiek anti-theïsme, vindt hij. Weinig dekens bij installatie Ter Schure Bij de installatie van mgr. J.G. ter Schure tot bisschop van Den Bosch zullen „niet zoveel dekens" aanwezig zijn. Nadat mgr. Ter Schure niet is ingegaan op een uitnodiging een dekensver gadering eerder deze week bij te wonen, „is de animo er niet groter op geworden", zo heeft deken Bijl van Tilburg medege deeld. Zoals bekend hebben de 31 dekens van het bisdom Den Bosch de benoeming unaniem afgewezen. De perschef van het bisdom wijst er op dat de nieuwe bisschop geen prijs stelt op ontmoetingen met groepen voordat hij op 9 maart wordt geïn stalleerd. Deze perschef, de heer B. Spekman, verhuist binnen kort overigens naar de KRO waar hij Pieter Bastiaanssen op volgt als chef perszaken. Bastiaanssen gaat zelf programma's produceren voor de KRO. Het zijn wij allen die de oorlog willen en aanvaarden. ANGLICAANSE BISSCHOP JOHN BAKER: i in het alge- u ïat in het bn- Holocaust Christelijke kerken moeten de bijbel hebben kunnen in- openlijk hun schuld beken- fecteren. nen aan racisme jÉBlMll meen en jodenhaat in het bij zonder. Dat is de boodschap, die wordt uitgedragen in een vandaag gepubliceerd docu ment van de Raad voor genover de pden Maatschappelijke Vragen van de Britse Anglicaanse Kerk, getiteld „Theologie en racis me". Auteur is de Anglicaan se bisschop van Salisbury, John Baker. Naar de mening van bisschop Baker is de ommezwaai in de houding van christenen te- de holo caust van de Tweede Wereld oorlog niet te danken aan wat christenen ontlenen aan het evangelie of aan de in vloed van de christelijke ker ken. Hij wil wat dit betreft alleen een uitzondering ma- De bisschop vraagt zich af ken voor de Belijdende Kerk gens bisschop John Baker van Salisbury een daad van theologisch schuldbelijden moeten zijn, waarbij moet worden gevoegd een zorgvul dig overdachte openlijke ver klaring, waarin oude aan de bijbel ontleende theologische overwegingen tegenover de joden worden herzien. Daar bij dient uitdrukkelijk te worden inbegrepen afstand nemen tot verwrongen voor stellingen terzake in het Nieuwe Testament. hoe het heeft kunnen gebeu- 1 Duitsland en sommige pre- dat het christendom lat*n, zoals kardinaal Faul- meer dan enige andere we- haber van München. Het is h/aj_ zijn vaste overtuiging, dat de het christenheid de meeste als de schuld heeft aan het uitroei- reldreligie, ten offer is geval len aan de „ziekte racisme". Hij grootste schuldige de theolo- en van joden door de nazi's gische opvatting, die het gif alsmede aan de daaraan van jodenhaat heeft spreid, waardoor het anti-se- mitisme om zich heen kon grijpen, namelijk het toe schrijven van de dood van voorafgaande pogroms i Sovjet-Unie. Jodenhaat is naar zijn me ning niet uit racisme ont- Jezus aan de verwerping van f n<j «r de Messias door de joden. De joden van die dagen hun nakomelingen werden werking van culturele in vloeden pas racisme „en wij kunnen ons niet vleien met de gemakkelijke mening, dat gezien als de moordenaars christelijk anti-semitisme van God's Zoon en langs die n'et de bodem heeft bereid lijnen kanaliseerden, aldus voor racistisch getinte moei- het Anglicaanse document, lijkheden, die wij in onze sa- de christenen eeuwen lang menleving met minderheids- de vernedering die zij zelf groepen hebben ondervonden, verworpen als Het Anglicaanse document zij waren door het jodendom, eindigt met de vaststelling, Naar bisschop Baker stelt dat het Voluut noodzakelijk heeft modern Schriftonder zoek onze ogen geopend voor de manier, waarop jodenhaat en anti-joodse propaganda het Nieuwe Testament van is dat de Kerken zich duide lijk uitspreken, willen zij met een rein geweten zich men gen in vraagstukken betref fende racisme. Dat zou vol- Informatie van „uiterst rechtse rooms-katholie- ken" heeft ertoe bijge dragen dat het Vaticaan vorig jaar april een kate chismus in Amerika ver bood. Dit heeft aartsbis schop Gerety van Ne wark bekend gemaakt. „Christ Among Us" (Christus onder ons), een inleiding op het rooms-katholicisme, werd in 1967 uitgegeven. Sindsdien waren er ruim 1,5 miljoen exemplaren van verkocht. Kardinaal Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse congrega tie voor de geloofsleer, beval een jaar geleden aartsbis schop Gerety onmiddellijk over te gaan tot intrekking van „imprimatur", de officië le kerkelijke goedkeuring van een uitgave. De congre gatie was tot dit besluit geko men op grond van haar eigen van Amerika". In een rapport, bestemd voor de bisschoppenconferentie, schrijft aartsbisschop Gerety dat „alleen uiterst rechtse groepen rooms-katholieken" bezwaar tegen de katechis mus hebben gemaakt. Onge veer terzelfdertijd beyal het Vaticaan dat een boek over seksuele moraal, geschreven door pater Philip Keane, uit de handel werd genomen. beoordeling en van „de vele Ook hiertegen hadden zeer behoudende rooms-katholie ken bezwaar gemaakt. Europese bisschoppen openen Methodiusjaar Rooms-katholieke bisschop pen uit zestien Europese lan den hebben met een eucharis tieviering in de Westminster- kathedraal te Londen het in ternationale Methodiusjaar geopend. Het is dit jaar 1100 jaar geleden dat Methodius, de beschermheilige van Euro pa, overleed. De voorzitter van de Engelse bisschoppenvergadering, kar dinaal Basil Hume, onder streepte in zijn preek de hoop op een verenigd Europa. Te gelijkertijd wees hij erop dat nog altijd een politieke af grond Europa verdeeld houdt. ,,Wij dromen echter van een Europa dat zijn geloof en zijn eenheid terugvindt", zo zei hij. De plechtige kerkdienst werd ook bijgewoond door bis schop Möller van Groningen. Op de foto kardinaal Lustiger (Parijs) en kardinaal Glemp (Warschau). Foe yong hai met komkommer, rijst en gembersaus hopjesvla met peer vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 100 g champignons, 2 lepels olie, 1 dunne prei, knoflook, 100 g winterwor tel, djahé, zout, peper, 4 eie ren, 15 g margarine, 4 le pels tomatenpuree, sambal, peterselie; komkommer, zout, peper, azijn; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 25 g suiker, 2 dl water, paar bolletjes gember, dja hé, sambal, tomatenket chup, ketjap, azijn, zout, 1 theelepel maizena; 75 g suiker, 0,5 liter melk, 25 g maizena, 2 theelepels oploskoffic, 2 halve peren uit blik. Bak plakjes champignon in hete olie tot hun vocht ver dampt is. Fruit al omschep pende de kleingesneden prei en geperste knoflook mee tot het mengsel lichtbruin wordt. Voeg de grofgeraspte wortel toe met djahé, zout, peper en een lepel water en laat de groenten nog een paar minuten smoren. Bak in die tijd twee omeiets, leg in de pan op elk daarvan de helft van het groen ten- mengsel, klap ze dubbel en laat ze op een warm bord glijden. Meng de tomatenket chup met sambal en leg het mengsel met fijngeknipte pe terselie op de omeiets. Laat de vijfentwintig gram suiker lichtbruin worden in een droge braadpan, voeg het water toe met stukjes gem ber, djahé en sambal. Maak de saus af met tomatenket chup. ketjap, azijn en zout en bind haar met de'maizena. Brand de suiker voor de vla in een droge, schone braad pan tot de helft van het sui keroppervlak bruist, doe er een lepel water en alle melk bij. Laat de karamel oplossen in de melk en bind die dan tot vla met maizena, die met koud water is aangemaakt. Doe er de koffie bij en laat de vla koud worden. Schenk haar op bordjes en leg er dunne schijfjes peer op. JEANNE DEN HAAG Nu de cao-onderhandelingen in een groot aantal industrië le sectoren zijn vastgelo pen rijst de vraag: hoe nu verder? De weigerachtige houding van de onderne mers, daarin gesteund door de werkgeversorga nisaties, om op het pad van de arbeidstijdverkor ting ook maar één stap in de richting van de bonden te doen, heeft de vakbe weging in een moeilijk parket gebracht. De CNV- en FNV-bonden gaan de impasse de komende weken bespreken met de ach terban Daar zal de verder te volgend strategie moeten worden bepaald. Worden de barricades beklommen om op die manier korter werken af te dwingen, of zal men zich laten verleiden tot het stellen van looneisen? De afgelopen dagen liepen de cao-onderhandelingen in o.a. de metaal en bij de grote con cerns Philips en Akzo vast omdat de werkgevers weiger den te praten over verdere arbeidstijdverkorting. Ook zullen naar verwachting de cao-besprekingen in andere bedrijfstakken de komende weken hierop stuklopen. Stel dat de leden besluiten over te gaan tot acties en sta kingen de actiebereidheid blijkt vooralsnog niet erg groot dan dreigt ons land in eenzelfde netelige situatie terecht te komen als de West- duitse bonden vorig voorjaar. De cao-onderhandelingen van onze oosterburen strandden toen op hetzelfde punt: de werkgevers weigerden te pra ten over een 35-urige werk week. De bonden wilden via de weg van arbeidstijdverkor ting massa-ontslagen in de in dustrie voorkomen. Het over leg mislukte met als resultaat een wekenlang durende sta king waarna uiteindelijk de bonden aan het korste eind trokken en de uitstoot van personeel onontkoombaar werd. W.J. ter Hart Organisatorisch Arbeidstijdverkorting stuit niet alleen bij werkgevers op grote problemen. Herverde ling van de bestaande arbeid over meer mensen is op zich een nobel streven dat ook door de werkgevers wordt on derschreven. Maar korter werken vergt ingrijpen in de bedrijfsorganisatie. De be drijfstijd moet minstens ge handhaafd blijven, vinden de ondernemers of als het enigs zins mogelijk is worden ver lengd. Dat vraagt om inge nieuze werkroosters en -sche ma's om de vrije tijd die door arbeidstijdverkorting ontstaat zo effectief mogelijk in te vul len. Voor de meeste (lagere) func ties levert korter werken f;een problemen op. De moei- ijkheden ontstaan bij het middelbaar en hoger perso neel. Een veel gehoorde klacht is dat er weliswaar ex tra vriie tijd ontstaat, maar dat dezelfde hoeveelheid werk moet worden verricht in minder werktijd. Het middelbaar en hoger per soneel wordt in de cao-onder handelingen vertegenwoor digd door de vakcentrale MHP Ook de bij de MHP aangeslo ten bonden onderschrijven de doelstelling: verbetering van de werkgelegenheid via her verdeling van arbeid. Dit be tekent echter niet dat men onverkort achter het streven naar een 36-urige werkweek staat. De bij de MHP aangesloten NCHP, de vakorganisatie van middelbaar en hoger perso neel, voelt er in elk geval weinig voor. Vice-voorzitter Schravemade van de NCHP vindt dat ondernemingen dit jaar de gelegenheid moeten krijgen om de organisatori sche gevolgen van eerder ge maakte afspraken te verwer ken. Een andere MHP-bond, de Unie BLHP (vakbond voor administratief, technische en commercieel personeel) hield echter tot deze week onver kort vast aan de 36 uur. Tij dens een persconferentie na het rriislukken van het over leg over de nieuwe metaal cao, maakte Unie-bestuurder Becking bekend de eis om te komen tot een 36-urige werk week voorlopig voor een jaar te willen laten varen. In 1985 zou wat de Unie betreft de nadruk moeten komen liggen op honderd procent zieken geld, de vervroegde uittre ding, bestrijding jeugdwerk loosheid en een loonsverho ging van anderhalf procent. Binnen de vakcentrale MHP is momenteel de VKBV (bankpersoneel), ook aange sloten bij de NCHP, de enige bond die in het cao-pakket de 36-urige werkweek nog als prioriteit heeft. VKBV-be- stuurder Fons Cremers voelt niets voor een „pauze-jaar". Verdere arbeidstijdverkorting in het bankwezen is met het oog op de verdergaande auto matisering in deze bedrijfstak bitter noodzakelijk, al is het alleen maar om gedwongen ontslagen tegen te gaan". Cre mers heeft wel berip voor de Eroblemen die ontstaan bij het oger personeel. Het door zijn bond geïntroduceerde „werk tijdspaarboekje" zou dergelij ke moeilijkheden tegen kun nen gaan. In een dergelijk sy steem kan men de vrije uren die door arbeidstijdverkorting ontstaan, opsparen en nagr goeddunken opnemen, bij voorbeeld voor een aaneenge sloten periode van educatief verlof. Harm van der Meuten. Chaos De bij de NCHP aangesloten Vereniging van Hoger Pero- neel Akzo heeft in de onder handelingen bij Akzo laten weten niets te voelen voor het streven naar een 36-urige werkweek in 1986. VHP-be- stuurder Theo Peperkamp: „Wij willen geen verdere col lectieve arbeidstijdverkorting, want dat zou vergroting van de organisatorische chaos be tekenen". Ook het hoger per soneel bij Philips (FHPP) denkt er zo over. „Meer poen" is daar het motto. Concluderend blijkt er bij het middelbaar en hoger perso neel, met uitzondering van werknemers bij de banken, nog bereidheid om loonsver hogingen in te ruilen voor meer roostervrije dagen of an dere vormen van arbeidstijd verkorting. Als argument wordt gegeven: „dezelfde hoe veelheid werk moet in min der tijd worden verricht. Een extra druk op het manage ment waar toch al niemand op zit te wachten na een pe riode waarin de onderne mingsactiviteiten weer aan trekken. Zeker niet als het beoogde herbezettingseffect nagenoeg nihil lijkt te zijn". Het zal ook voor FNV en CNV, die onverkort blijven vasthouden aan 32 uur in 1990, steeds moeilijker wor den arbeidstijdverkorting als bittere noodzaak aan de leden te verkopen. Voorzitter Ter Hart van de metaalwerkge versorganisatie FME, bekend tegenstander van collectieve arbeidstijdverkorting, zei on langs met overtuiging dat „de meeste werknemers ook wel weten dat een 36-urige werk week geen nieuwe banen op levert". De werkgevers zijn niet zo bang voor stakingen omdat ze weten dat de actie bereidheid veel minder groot zal zijn dan in 1977 toen de automatische prijscompensatie inzet van het conflict was. Maar ja, toen ging het ook om centen. Tien procent En veel werknemers willen na jaren van inlevering ook wel weer eens geld zien. De solidariteit met de uitkerings gerechtigden is tanende en zelfs binnen het CNV wordt de roep om maar looneisen te gaan stellen groter, nu de werkgevers halsstarrig blij ven. Er wordt zelfs gedacht aan een looneis van tien pro cent. Het CNV voert als argu ment aan dat men daarmee wil aantonen dat het hun ernst is om tot een kortere werkweek te komen... Maar, wordt er nadrukkelijk bij ge zegd: „Het woord is aan de le den, die moeten beslissen, maar een advies is hiermee gegeven". Nu is het niet moeilijk om in te schatten waar de werkne mers voor zullen kiezen, al kun je bij die keuze vraagte kens stellen. Het prille herstel van het Nederlandse bedrijfs leven kan zich op dit moment geen loongolf van tien pro cent veroorloven. Bovendien zou het met het oog op 800.000 werklozen niet anders dan a- sociaal zijn. Daar komt nog bij dat als de bonden er nu niet in zouden slagen een bres te slaan in het verzetsfront van de werkgevers, ze waarschijn lijk arbeidstijdverkorting voor volgende jaren ook wel kun nen vergeten. Daar is de werkgelegenheid ook niet bij gebaat. MARGA RIJERSE Hoe dik kan een huid zijn? Wie zou op dit moment graag in de schoenen willen staan van vice-premier Van Aardenne? Hij is door de politieke sir tuatie langzamerhand volledig gegijzeld geraakt in zijn func tie, terwijl niemand zich zal kunnen voorstellen dat hij zich op zijn ministersstoel nog echt op zijn gemak zal voelen. Het moet voor Van Aardenne deze week ook uitermate vervelend zijn geweest te ervaren, dat premier Lubbers hem slechts in zeer beperkte mate in bescherming nam. Lubbers to sprak van een „redelijk vertrouwen" en achtte het „aan- ff* vaardbaar" als de minister zou blijven zitten. Dat de minister onder alle kritiek inderdaad aanblijft, begrijpt Lubbers zelf ook niet zo goed. Maar. aldus Lubbers, minister Van Aarden ne heeft nu eenmaal een dikke huid. VERVOLGENS zette Lubbers bovendien nog eens uiteen, dat hij van half december tot begin februari zichzelf ook heeft afgevraagd of Van Aardenne wel zou kunnen blijven zitten. Het is natuurlijk niet toevallig dat, tegen het einde van deze periode vol aarzeling, de Tweede Kamer ook al zeer schoorvoetend te kennen gaf het vertrouwen in Van Aardenne niet op te zeggen. Die hele, voor Van Aardenne vrijwel onmenselijke situatie is het resultaat van de druk, die de VVD-top heeft gelegd op z'n coalitiepartner het CDA, en dus ook op premier Lubbers. Want als gevolg van het door de VVD (en door minister Winsemius zelfs publiekelijk) geuite dreigement, dat alle VVD-ministers zouden opstappen indien Van Aardenne van het CDA het vertrouwen niet meer zou krijgen, zijn de chris ten-democraten door de bocht gegaan. Het heenzenden van Van Aardenne werd terecht ook weer geen kabinetscrisis waard geacht. "NT IN A drie RSV-debatten bevindt Van Aardenne zich in weinig benijdenswaardige situatie. De oppositie beschimpt en ;is bestookt hem met tal van terechte en onterechte verwijten. De CDA-fractie en CDA-voorman Lubbers kunnen slechts met moeite over hun lippen krijgen dat zij het vertrouwen in Van Aardenne niet opzeggen. En tegelijkertijd geeft de VVD-fractie in de Tweede Kamer op bijna gênant-enthou- siaste wijze uiting aan haar vertrouwen in de bewindsman, terwijl diverse VVD-kopstukken zowel intern als naarlvr buiten tezelfder tijd laten weten, dat Van Aardenne om io£ electorale redenen eigenlijk zou moeten vertrekken. NiEMAND is dus nog echt gelukkig met Van Aardenne als vice-premier en minister van economische zaken, maar niet temin wordt hij door de omstandigheden gedwongen op die moeilijke post zijn werk te blijven doen. Het kan raar lopen in de politiek, maar de even bizarre als pijnlijke ontwikke lingen rond Van Aardenne zijn toch wel ongekend. Die situ atie, waar zelfs de dikste huid nauwelijks tegen opgewassen kan zijn, is vooral te wijten aan het gemanoeuvreer van zijn eigen VVD. Mogelijk wat regen DE BILT (KNMI) Van nacht en morgenochtend kan er in ons land wat regen val len. Een oceaanstoring gaat het komende etmaal het weer in onze omgeving beïnvloe den. De kern van deze storing trekt via Ierland noordwaarts, terwijl de bijbehorende wol kenzone via het Kanaal na dert. Verwacht wordt dat deze wolkenband in de loop van de nacht en ochtend van zuid naar noord over Nederland trekt. Onder invloed van deze ont wikkelingen verdwijnt de mist overal en komt de tempera tuur vannacht niet meer onder nul. Ook overdag wordt het iets minder somber en koud. Het is niet uitgesloten dat morgenmiddag de zon af en toe te zien zal zijn. Skimogelijkheden worden minder DEN HAAG Hieronder volgt het overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten. (Linkerkolom dal, rechterkolom hoge pistes). Duitsland Eifel er zijn geen wintersportmoge lijkheden meer. Sauerland 10 tot 15, zeer beperkte wintersportmogelijkheden. Harz 10 tot 45, alleen in hogere de len beperkte wintersportmogelijkhe- Zwarte Woud tot 30, beperkte win- tersportmogelijkheden. Duitse Alpen tot 105, in de hogere delen nog redelijke wintersportmoge lijkheden. Oostenrijk Door de hogere temperaturen van de afgelopen dagen en het uitblijven van sneeuwval van enige betekenis lopen de sneeuwcondities verder ach teruit. Langlauf en een afdaling tot in het dal is dan ook in tal van plaat sen niet meer mogelijk. De situatie op de hoger gelegen pistes is in het alge meen nog goed. Weerrapporten van vanmorgen 07 temp temp a lag motregen 7° 3° 0.1 Berlijn Bordeaux Londen Luxemburg motregen 16° 10° onbew. 18° 7° S™lin O mm ee Casa blanca 50 - 120 Vorarlberg Tirol ZD - eu Salzburgerland 35 - 105 Karinthië 20 - 65 Zwitserland Ook in Zwitserland lopen de winter sportmogelijkheden door de hogere temperaturen en het gebrek aan sneeuwval enigszins terug. Er zijn echter in het algemeen nog steeds goede mogelijkheden. Graubünden Wallis Berner Oberland 40 - 105 60 - 145 40 - 95 Frankrijk Ook hier nog voldoende wintersport mogelijkheden Savoie/Haute Savoie 60 - 150 Alpes du Sud 50 - 125 Weersverwachting voor Midden- en Noord-Duitsland: geen neerslag van enige betekenis. De vorstgrens ligt op Voor het Alpengebied: Gedetailleerde informatie over de sneeuw is verkrijgbaar via de „sneeuwlijn ANWB/KNMI", tele foonnummer 070264646 HUISEIGENARES WEIGERT DOORGANG Aannemer moet handen uit de mouwen steken rdia ckeif J *#7 r LEIDEN Een aannemer c gisteren enkele Vlikobakkei bij renovatiewoningen aan de Van der Tasstraat wilde plaat sen kreeg nul op het rekest Om deze huizen te bereiken moest de vrachtwagen ondei W( een bovenwoning doorrijden. De woning ligt boven eet soort poort in een rij huizen De eigenaresse van deze bo venwoning moet weliswaai ru het recht van overpad verle )di nen aan bewoners van de re novatiehuizen, maar dit geld alleen voor handkarren, fiet sen en kinderwagens. Ui angst voor beschadiging vai chl haar huis heeft de vrouw d aannemer verboden met eei vrachtauto onder haar hui door te rijden. Een woordvoei der van de gemeente meld dat de vrouw in haar recb staat. „De aannemer moe maar een kruiwagen gebrui is het niet", zei hij pi ken. Zo ver i: immillllllllllllllllllllllllllllllllllHII Geen krant ontvangen Bt tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.0< uur, telefoonnr.071-122248 ei uw krant wordt nog dezelfdi avond nabezorgd. IIIMIIIIIIMIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIUriLl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2