Verbouwing Parkschool valt eens zo duur uit Jan Schoneveld halve eeuw achter dambord ÜÜEIDEN OMGEVING - Kinderdagverblijf 1 september van start Gift voor jubilerende Oranjevereniging Rijnsburg Heipalen Nieuwewegbrug zijn twee meter te lang „Ouders moeten meedenken met beleid van Schoolbesturen" £etdóc@owxMit VRIJDAG 1 MAART 1985 PAGINA 17 Maatregelen verhelpen overlast SI niet helemaal )E ZILK Er moet een ontheffing en op de wet geluidhinder voor aantal woningen en het congres- De Tiltenberg. Dat blijkt uit akoestisch onderzoek dat provinci- le waterstaat van Zuid-Holland heeft erricht in verband met de aanleg van !e omleidingsweg SI om De Zilk en Joordwijkerhout. Die aanleg zou in de weede helft van dit jaar van start moe gaan. Waterstaat heeft de provin- iebesturen van Zuid- en Noord-Hol- and gevraagd ontheffingswaarden vast stellen. )e SI wordt doorgetrokken vanaf de oppeweg en sluit aan op de Zilker- luinweg bij de grens met de provincie loord-Holland waardoor de bebouwde kom van De Zilk van doorgaand ver keer, 85 procent van het totaal, wordt ontlast. Óm de geluidhinder van de weg zoveel mogelijk te beperken wordt overwogen ter hoogte van het viaduct over de Joppeweg een zogenaamde „duinwal" en ter hoogte van De Tilten berg een geluidwal aan te leggen. On danks die maatregelen zullen de toege- stade geluidswaarden aan de gevels van de genoemde gebouwen iets worden overschreden. Het akoestisch onder zoek ligt voor iedereen vanaf 1 maart een maand ter inzage in de gemeente huizen van Noordwijkerhout en Bloe- mendaal. Provinciale Waterstaat houdt bovendien dinsdag 19 maart vanaf half acht een hoorzitting in het gemeen schapshuis De Duinpan in De Zilk. Inbraak in werkplaats SASSENHEIM Een radio, een te lefoontoestel, een koffiezetapparaat, sigaretten en snoep zijn gisteren ont vreemd uit de soci ale werkplaats 't Spektrum aan de Sassenheimse Hoofdstraat. De daders zijn via een raam binnen gekomen. Inbrekers op pad in Oegstgeest OEGSTGEEST Inbrekers hebben gistermorgen eerst een woning aan de Govert Flinc- klaan bezocht en vervolgens de Hofdijckschool aan de Ha- zenboslaan. De woning kwam men binnen door het achter- deurslot te forceren. Terwijl de bewoners lagen te slapen werden geld en girobetaal kaarten weggenomen. Van de school werd een ruit ingesla gen. Binnen werd geen buit gevonden, maar wel werden er kleine vernielingen ge pleegd. Zoeten* oudenaar in Sterrenshow ZOETERWOUDE Een van de kan- didaten van de Sterrenshow" die mor genavond wordt uitgezonden op de te levisie komt uit Zoeterwoude. Ferry Moorman zal het, samen met zijn zus, opnemen tegen twee andere koppels Wat er morgenavond ook gebeurt, voor Ferry Moorman is het succes al verze kerd. Zijn grote wens was namelijk sa men te mogen optreden met de groep ..Mame Deus" en die gaat in vervulling. Genoemde groep musiceert onder meer met niet alledaagse instrumenten als de cymbalon en de bazethoorn. De „Sterrenshow" wordt vanaf half negen via Nederland 1 uitgezonden. Fietsers onwelkom op noodweg ZOETERWOUDE Er komt definitief géén fietspad op de huidige noodweg tussen de Noord-Aa en de Zuidbuurtse- weg te Zoeterwoude. Dat neemt evenwel niet weg dat er in de toekomst toch best nog eens een fietspad zou kunnen komen. Burgemeester Houdijk wilde tenminste het woord „fietspad" niet van zijn „ver langlijstje" schrappen. Binnen afzienbare tijd zal namelijk de gehele fietspadenproblematiek nog eens onder de loupe wor den genomen. Burgemeester Winkel: Postbestelling een puinhoop NOORDWIJKERHOUT Burgemeester Winkel van Noordwijkerhout vindt dat de organisatie van de postbezorging in de Bollenstreek een puinhoop is. In de raadsvergadering zei hij giste ren dat een brief die van Noordwijkerhout naar De Zilk moét, via Noordwijk, Den Haag. Haar lem. Lisse en Hillegom in De Zilk terecht komt. En dat terwijl het van Noordwijkerhout naar De Zilk maar vijf minuten rijden is. De oorzaak ligt in het feit dat Noordwijkerhout onder postdistrict Den Haag valt en De Zilk onder Hillegom. De kwestie werd gisteren actueel toen de Zilker raadsleden vernamen dat hen per post was mee gedeeld dat een agendapunt (over subsidie aan de Zilker voetbalvereniging Van Nispen) was ko men te vervallen. Die brieven waren in De Zilk nog niet aangekomen. Besloten werd toen om het onderwerp toch die avond nog af te handelen. VOORSCHOTENSE RAAD SCHOORVOETEND AKKOORD VOORSCHOTEN De erbouwing van de voor- alige Parkschool tot uisvesting van twee af- elingen van het gemeen- ;elijk apparaat van Voor floten heeft gisteravond ijdens de raadsvergade- ng heel wat voeten in de ïnanciële aarde gehad. Bijna twee uur lang werd erover gediscussieerd. PvdA/PPR en D'66 waren enslotte alleen bereid een krediet te verlenen, voor het maken van een plan oor de huisvesting van alle gemeentelijke dien ten. Het CDA toonde het meeste vertrouwen in het college van burgemeester en wethouders, die de raad de toezegging wil de doen het maximumbedrag rari 4,75 miljoen niet te zullen >verschrijden zonder voorken- de raad. Vorig jaar nam de gemeente- gymzaal te plegen. In totaal raad een principebesluit om de werd gerekend op een vijf Parkschool te verbouwen en miljoen^ gulden kostende ope- nieuwbouw op de plek van d< Daarin zat de verbou- BRUG ALS NOODONTSLUITING VOOR STARRENBURGPOLDER VOORSCHOTEN Het voorstel voor een noodontsluiting van de Starrenburgerpolder door middel van een brug in het verlengde van de Rouwkooplaan in Voorschoten bleek slecht voorbereid. De gemeenteraad wilde gisteravond we ten of er nu wel of geen zand via die brug aangevoerd zou worden. Volgens wethouder J. van Leeuwen zou overtollig zand uit de gemeente via die brug naar Starrenburg ge bracht worden. Volgens wethouder J. van Dalen echter zou de brug vrijwel uitsluitend gebruikt worden voor enige zandmachines bestemd voor egalisering van het terrein. De waarheid bleek in het midden te liggen. Volgens wethouder Van Dalen wordt er enig zand aangevoerd en dan uitsluiten „toplaag" of „peenzand": „Een soort zwarte grond voor de bovenlaag van onder meer tuinen". De gemeenteraad kon akkoord gaan mits er een goede overeenstemming komt de woonbootbezitters groep kan namelijk m brug door. de zeeverkenners. Deze laatste de eigen sleepboot niet onder de wing van de Parkschool tot raadhuis a 405.000 gulden. De werkelijke kosten blijken thans bijna het dubbele: 766.700 gulden. Bij de uitwer king van de verbouwing werd geconstateerd dat het oude schoolgebouw nodig extra on derhoud en andere vooi gen nodig zou hebben. Sprookje Drs. H. Willemsen (VVD): „Wij willen inderdaad een be tere huisvesting voor ons eigen gemeentepersoneel. Burge meester en Wethouders ma ken er een langdradig sprookje van. Steeds maar kostenstij gingen, de raad voelt zich ge manipuleerd. Wij zijn bang dat indien we nu ja zeggen tegen deze verbouwing, wij ook geen nee kunnen zeggen tegen de nieuwbouw. Alleen als er een duidelijke projektbeheersing gegarandeerd wordt, willen wij akkoord gaan." J. Aikens (D'66): „Enige maanden uitstel en dan komen met een com pleet plan lijkt ons veel beter." J Visser (PvdA/PPR): ,,'t Was een vondst om alles rondom het hof van het huidige raad huis te bouwen. Het blijkt thans een erg dure vondst. Wij willen eerst een volledig fi nancieel en juist geraamd plan Uitstel mag voor ons." Burgemeester P. Cannegieter: „De raad heeft al eenmaal een goede kans voorbij laten gaan om een nieuw raadhuis te krij gen. De raad had enige jaren terug het voormalige kinderte huis „Nieuw-Voordorp" moe ten aankopen. Wanneer nu weer gewacht wordt, kan het wel eens weer te laat worden." Ir. J. Franken (CDA): „Het CDA wil meegaan indien er een duidelijke financiële grensstelling is." Dat kreeg het CDA en zo kregen burgemees ter en wethouders het ge vraagde krediet voor de ver bouwing. Weer proef met graskarpers NOORDWIJK In de maand j Iniei van dit jaar zullen er raarschijnlijk weer graskar pers in de kanalen van de Amsterdamse Waterleiding worden uitgezet. Het is de be doeling dat de dieren de on derwaterbegroeiing op een na tuurlijke wijze gaan regelen, •jaar geleden gebeurde het tten van graskarpers voor eerst. Het maaien van de lantengroei in de waterreser- een kostbare zaak en veroorzaakt het stoor de ontwikkeling van 'erschillende soorten amfi- toen genomen proef is ech- mislukt. De graskarper, die Ie overtollige plantengroei >t tegengaan, bleek na een volledig verdwenen. Men 'ermoedt, dat de vissen een zijn geworden van snoe- ?n blauwe reigers. Toch •lijft het idee om graskarpers gebruiken voor het regule- van de onderwatervegeta- aantrekkelijk. In sommige :analen van het waterwinge- et driemaal per jaar ;emaaid worden om de be- iing in de hand te houden, n het opnieuw uitzetten van graskarper is een uitgebreid •nderzoek verbonden. Men lenkt daarbij aan de inventa- an vogels, vissen, in kten en amfibieën. De finan ciering van een dergelijk on- Iderzoek is echter nog niet rond. Enkele jaren geleden on- de gemeente Noord- dergelijk experiment "enkele sloten en vijvers, die door onderwaterplanten wer- geteisterd. VALKENBURG Vijf tig jaar lang ieder week plaatsnemen achter het dambord is op zichzelf al uniek. Als men dan ook nog eens tweeënveertig jaar deel uitmaakt van het bestuur van de Kat- wijkse Damvereniging (KDC) en daarvan drieëndertig jaar als voorzitter, kan men toch wel spreken van een zeldzaam jubileum. De Valkenburger Jan Scho neveld trad op 17-jarige leef tijd toe als lid bij KDC, pre cies een jaar na de oprichting van de damvereniging (1934). Tot ongenoegen van vader Jan Schoneveld Sr overigens, want club-dammen betekent laat thuis komen en senior was van mening dat een tuinder, wilde hij 's morgens vroeg, fris aan de bak ko men, op tijd onder de wol moest. Dat is gelukkig altijd nogal meegevallen, zegt Schoneveld, die altijd voor ogen heeft gehouden dat wie 's avonds laat flink wil zijn, dat 's morgens ook maar moet kunnen. Dat „flink zijn" kwam hem de eerste ja ren van zijn damcarrière trouwens goed van pas, want de nog jonge dammer won de eerste twee jaar geen enkele partij. De aanhouder wint, want nog geen jaar later ein digde Schoneveld als eerste in de derde klasse voor het kampioenschap van Katwijk. Een jaar later bond hij iedere tegenstander aan zijn zegekar en werd kampioen in de tweede klasse. Van 1947 tot 1981 is de jubila ris voorzitter van KDC ge weest. Een der leden: ,,'t Kon er tijdens de ledenvergade ringen best wel eens heet aan toe gaan, maar Jan wist het altijd zo te leiden dat na de vergadering weer een pilsje met elkaar gepakt werd. In '59 kwam in Katwijk het De heer J. Schoneveld. schooldammen van de grond, jubilaris benoemde tot ere- Schoneveld heeft daar met voorzitter (hij was reeds ere- steun van anderen een groot lid), is hij ook onderscheiden aandeel in gehad. Naast het door de Kon. Ned. Dam feit dat KDC deze week de Bond. LEIDERDORP Het Leiderdorpse kinderdagverblijf, ver- .werkt in een nieuwe Stichting Kinderopvang Leiderdorp zal 1 september van start gaan in kleuterschool 't Startblok aan de Lijnbaan in Leiderdorp. De Werkgroep Kinderdagverblijf Leiderdorp, die afgelopen maandag het groene licht kreeg tr^van de gemeenteraad moet nog heel wat werk verzetten tot die datum. Nu al wordt verwacht dat er meer aanvragen zul- *®-4en zijn dan er kinderen geplaatst kunnen worden, dus zal er s,a9"peén wachtlijst worden gemaakt. 't Startblok, dat twee lokalen omvat zal in zijn geheel wor- zej. den gebruikt voor kinderopvang van kinderen van 0 tot 4 con.jaar. De lokalen moeten wel worden aangepast. Er moet n3 in slaapgelegenheid komen voor de baby's, er moet een douche jrgd# worden aangelegd en de keuken moet anders worden inge richt. Het kinderdagverblijf zal in totaal vijftien plaatsen tel- 3 len. Daarvan zijn er negen voor kinderen van 0 tot 2 jaar, de overige zes voor kinderen van 2 tot 4 jaar. De zes oudere kin- ix. 12 (jeren zullen worden gecombineerd met twaalf kinderen van de peuterspeelzalen in een ochtendgroep. Voor de groep jongste kinderen zullen twee vaste krachten kunnen worden ingehuurd, voor de „gemengde" groep zijn twee leidsters van de Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp beschikbaar. Ver der zal een beroep moeten worden gedaan op vrijwilligsters. een maand zijn de inschrijfformulieren voor het kin- 'erblijf beschikbaar voor de ouders. Belangstellenden jcunnen contact opnemen met Annemarie Wirtz, dagelijks tot iJ£.00 uur, tel. 411333, en met Margreet Jonker, dagelijks van af 18.00 uur, tel. 890309. Het inschrijfformulier wordt dan toegestuurd ■Ennen e< -JB ïerdagve RIJNSBURG De gemeente raad heeft gisteravond beslo ten het jubileumcomité van de Rijnsburgse Oranjevereniging 2500 gulden te schenken. Te vens mag de vereniging voor haar receptie gebruik maken van de hal van het raadhuis. Het voorstel kwam gister avond op tafel bij de ingeko men stukken, want er was nog geen concept-voorstel voor de gemeenteraad gemaakt. Het college van B en W stelde ech ter toch voor het besluit te ne- Het feit dat de Oranjevereni ging 40 jaar bestond evenals het feit dat Nederland 40 jaar geleden bevrijd is, vond met name de heer Oudshoom (RPF) te belangrijk om zo aan voorbij te gaan. Hij stelde dat de Rijnsburgse Oranjevereni ging met niet aflatende ijver haar werk doet. Mevrouw De Haas (PvdA) was het met hem eens, maar zij wilde wel graag een financiële verantwoording over het geld van de Oranje vereniging zien. Met het ver huren van de hal van het raadhuis ging zij wel akkoord, maar met de schenking van het bedrag niet. Den Heijer (CDA) had geen enkel probleem. Hij hoopte dat het een fijn feest zou worden en vond voor die 40 jaar 2500 gulden niet veel. „Dat komt neer op 17 cent per dag", re kende hij voor. Het VVD- raadslid Renooij was dit geheel met hem eens. Wethouder Glasbergen antwoordde dat de Oranjevereniging een unieke vereniging is in net dorp, een tje die niet te vergelijken valt met een sportvereniging. „Het gaat ook niet om een jaarlijkse subsidie maar om een gift", meende hij. Hij vond dat de gemeente iets terug moest doen voor het feit dat er elk jaar zulke grandioze Oranjeda- gen gevierd worden naast nog eens een Oranjefeest week Het jubileumcomité van de Oranje vereniging zal eind mei een grote feestweek organiseren voor de hele bevolking. De gemeenteraad heeft gister avond besloten dat het terrein aan de Korte Voorhouterweg als parkeerterrein voor grote vrachtwagens dienst moet gaan doen. Om dat mogelijk te maken zal het ter plekke gel dende bestemmingsplan moe ten worden gewijzigd Nu heeft de grond namelijk een agrarische bestemming waar door er geen parkeerterrein voor zestien vrachtwagens zou kunnen komen De heer Via- nen verwoordde namens de raad dat het parkeerterrein voor de verkeersveiligheid van het dorp hard nodig is. De raad ging vervolgens unaniem akkoord met het voorstel om de aanleg van het parkeerter rein mogelijk te maken. Het laatste belangrijke gesprekon- derwerp van de raad vormde gisteravond de derde wethou der. De raad was unaniem in zijn mening dat de heer Brul, die enkele maanden geleden is aangesteld als tijdelijke wet houder, vast in dienst moet blijven tot de verkiezingen van 1986 in afwachting van de benoeming van een nieuv burgemeester Dit omwille v; de continuïteit in het beleid. Nieuwe brug in aanbouw. ZOETERWOUDE De betonnen heipalen die zijn gebruikt voor de funde ring ten behoeve van de verbreding van de Nieu wewegbrug in Zoeterwou- de-dorp zijn allemaal circa twee meter te lang. In te genstelling tot de borin gen en sonderingen die zijn verricht gingen de 18 meter lange palen niet verder dan 16 meter de grond in. Een tegenvaller is dat van iedere paal zo n twee meter „gesneld" moet worden. De verbreding van de Nieuwe wegbrug over de Zuidbuurtse- vaart maakt deel uit van het projekt dat een veilige toegang moet verschaffen tot het nieu we fietspad naar de Weipoort en een veiliger toegangsweg tot het sportpark Haasbroek Volgens planning moeten eind mei/begin juni de werkzaam heden zijn voltooid Door de vorstperiode zijn de diverse werkzaamheden (waaronder de huisaan&luitin- gen op de riolering in de Wei- poort) enigszins vertraagd Feitelijk hadden bepaalde rio- leringswerkzaamheden wel uitgevoerd kunnen worden maar omdat het projekt tevens bevat de aanleg van aardgas - en die werkzaamheden kun nen slechts worden uitgevoerd bij een temperatuur van mini maal 4° C - moest het karwei tijdelijk worden stilgelegd. De verbreding van de Nieuweg- brug - de oude brug was 8 me ter breed terwijl straks de breedte maar liefst 17 meter zal zijn - is een arbeidsinten sieve klus omdat de bestaande brug aan weerszijden wordt verbreed De voortgang van de werk zaamheden ten behoeve van het 1.800 meter lange fietspad langs de Nieuweweg is afhan kelijk van de afronding van het riolerings-gasprojekt in de Weipoort. Zolang namelijk het gemotoriseerde verkeer hinder kan ondervinden van die werkzaamheden heeft men een „alternatieve" route via de noodweg, die een - tijdelijke - verbinding tot stand brengt tussen Noord Aa en Zuid- buurtseweg. Het funderings materiaal van die noodweg wordt gebruikt voor de funde ring van het fietspad. De slot- werkzaam heden zullen be staan uit het asfalteren van de Weipoortseweg en het i fietspad. Verbazing over teruggave van huur „Klaverhar ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse VVD- raadslid P. Kremer deelde gisteravond complimenten uit aan het adres van het stichtingsbestuur van sport- en recreatiecen trum „de Klaverhal" van wege het feit dat het in fi nancieel opzicht zo goed gaat. Verbaasd was hij evenwel door de berich ten dat de contractuele huurders van de accom modatie geld hebben te rug ontvangen omdat de stichting een 'overschot' had. Het stichtingsbestuur van de Klaverhal heeft tot die te ruggave besloten omdat men van mening is dat het gunsti ge financiële resultaat te danken is aan dc huurders en zij dus mogen delen in de gunstige exploitatie. Wat dat betreft steekt de exploitatie van „de Eendenkooi" schril af bij d>e van „de Klaverhal" want bij het multifunctioneel centrum aan het Kooiker spad moet het gemeentebe stuur „diep in de buidel tas ten" om het tekort te dek ken. De heer Kremer vroeg zich af of de terugbetaling door de Klaverhal was ge beurd met instemming van B en W. Burgemeester Houdijk moest daar ontkennend op antwoorden. „Ook ons colle ge heeft uit de pers verno men (In de Leidse Courant schreven wij er al op zater dag 16 februari over red.) dat de verenigingen geld te rug krijgen. Binnenkort heb ben we met het stichtingsbe stuur een gesprek want het is de vraag of hetgeen het be stuur nu heeft gedaan zo maar kan. Als we een exploi tatie-overeenkomst hadden gehad was het niet gebeurd" aldus burgemeester Houdijk. Riolering Dorpsstraat Zoeterwoude na 1 juli ZOETERWOUDE Vóór 1 juli zullen géén riolen ngswerk- zaamheden plaatsvinden in de Dorpsstraat Dat deelde burge meester Houdijk gisteravond mee op vragen van het CDA- raadslid Jac. van der Geest die nogal bezorgd was over het feit dat voor juli nog een groot aantal rioleringswerkzaamheden in de gemeente moeten plaatsvinden wil Zoeterwoude volledig kunnen profiteren van de zogenaamde Bijdrageregeling Kostba re Rioleringsprojekten. De Dorpsstraat valt daar niet onder, in die zin dat het voor de Dorpsstraat gaat om vervanging van de bestaande riolering en dan geldt niet de 'fatale datum van 1 juli. De heer Van der Geest ging ook nader in op de herindeling van de Dorpsstraat en de profilering met betrekking tot het dors- plein ter hoogte van het winkelcentrum „Komvorm". De herin deling komt pas aan de orde als de rioleringswerkzaamheden achter de rug zijn. Het is niet zeker of hiermee nog dit jaar wordt begonnen. VOLLE ZAAL IN WESTLAND TUDENS BEZOEK MGR. BAR POELDIJK Ruim driehon derd Westlanders hebben gis teravond een bijeenkomst in de kantine van veiling West- land-Noord bijgewoond, waar mgr R. Ph. Bar. bisschop van Rotterdam een lezing hield en vervolgens inging op vragen van toehoorders De twee be langrijkste onderwerpen die aan de orde kwamen, waren het gezin als hoeksteen van de maatschappij en de vraag hoe men anno 1985 de kinderen een christelijke opvoeding kan geven. In zijn inleiding ging Bar niet in op de vraag hoe hij over an dere samenlevingsvormen denkt. Op vragen, die later die avond volgden, antwoordde de bisschop dat mensen hun eigen verantwoordelijkheid moeten dragen Dat betekent volgens hem dat wanneer mensen kie zen voor het geloof, zij ook zullen moeten kiezen voor de waarden, zoals die zijn aange geven door Jezus Christus Uitvoerig ging mgr Bar in op de christelijke opvoeding aan kinderen Een opvoeding, die de ouders zelf gestalte moeten geven en die vervolgens door de leerkrachten op de scholen moeten worden voortgezet Het moet een opvoeding zijn in vrijheid en vreugde, die uit nodigend wordt aangeboden en niet dwingend opge Iegd. al dus de bisschop, ate zichzelf een theoreticus noemt in de opvoeding van kinderen Een aantal aanwezigen in de zaal bleek zich nogal ongerust te maken over de ideeën die hun kinderen vooral op mid delbare scholen opdeden Idee- en over huwelijk een sexuali- teit. die niet stroken met de christelijke maatstaven. Mgr Bar drong er in dat verband sterk op aan dat ouders mee denken met het beleid van de schoolbesturen en de lessen door de leerkrachten. Ook ste- mmbreng in de oudercommis sies kan volgens hem een op lossing zijn meningsverschil len over de opvoeding van kinderen op te lossen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17