Twee bejaarde Britten zoeken meisjes die hen in 43 jenever gaven Omwegen Politici laten agrariërs in de kou staan Veldenruil van de baan TEKORT SPEELRUIMTE OORZAAK BALDADIGHEID Woubrugge viert 5 mei gewoon op zondag LEIDEN OMGEVING CeidóeSou>uMit VRIJDAG 1 MAART 1985PAGINA IS HET„LUCICY"NEERKOMEN VANEEN LANCASTER... Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pioiers Over een goede twee maanden is het veertig jaar geleden dat Nazi- Duitsland aan het einde van zijn Latijn was geko men en dat in Europa, na alle ellende van bijna zes oorlogsjaren, de Nieuwe Naoorlogse Chaos ont stond. Ook Nederland werd begin mei '45 in z'n geheel bevrijd. Dat wilde zeggen: geen vreemde on derdrukking meer. We konden eindelijk onszelf weer zijn. En dat gebeur de dan ook, volgens ons nationale karakter: weg met de solidariteit en de eendracht. Vier decennia gingen er voorbij, maar we blijven zinvol geden ken en herdenken; in woord, geschrift en ge dachten. Het wordt ook weer de tijd, dat de res tanten van de rijpere jeugd der veertiger jaren, in het heden gesierd met het grijs der bedaagdheid, opnieuw aan het mijme ren slaan. De 50ers en 60ers onder ons duiken vol heimwee in de herin nering en dan leeft alles opnieuw op, in het cere brale opslaggebied. Het moet allemaal weer een keer opgeroepen worden. En het liefst tastbaar. Onderdui kers zoeken contact met dege nen die hen uit de klauwen der Teutoonse bezetter hiel den; „hongertochters" willen hun ontberingen nog eens ge projecteerd zien; Waffen SS- ers die de dans ontsprongen wensen ondanks alles hun harteklop te blijven wijden aan het onheil van het runen tijdperk. Ja, zelfs gewone bur gers in de leeftijd van „ik heb ait alles meegemaakt" zouden nog dolgraag willen praten met oude kennissen bij wie men naar „de Engelse zen der" mocht luisteren. En ik ken een redelijk oude knaap van een jaar of 56 die ervan droomt om zichzelf nog eens te kunnen verliezen in de aanblik van de collectie gra naatscherven van z'n vriendje Jopie Balk. Maar Jopie is hij allang uit het oog verloren. Jopie Balk de pienukkel leek doorgaans een slome met geel vlashaar, maar de jongen was er wel elke morgen heel vroeg bij om, voordat hij naar school ging, op straat naar de scherven te zoeken die de nacht tevoren daar vurig neergekletterd waren als be wijsstukken van de geladen waakzaamheid van de Duitse Flak, die vlak bij de woon wijk vlammend in de nacht en bulderend de vijandelijk heden onderhield als geal lieerde squadrons van Albion naar het Derde Rijk v.v. over vlogen. Waar is Jopie Balk gebleven? Laat hij zich mel den, alsjeblief. Jopie werd 36 jaar geleden nog gesignaleerd in de buurt van de Water- graafsmeerse Ringdijk. Toen had hij nog honderden opge spaarde scherven in drie siga renkistjes, ofschoon hij des tijds af z'n eerste connecties met de onderwereld had. Maar het zielsverlangen van een gevorderde 56-jarige, die nog kan schreien omdat hij 40 jaar geleden bevrijd werd, houdt daar geen rekening mee. Zo gaat dat, met onze traumata. Ja ja. Tastbare glimp Daarom ook geef ik graag ge volg aan een verzoek van me vrouw Mieke Korver-Rein- ders in Bergen N.H., die zich inzet voor het weer tastbaar maken van een glimp uit de historie van W.0.2 die inmid dels in onnoemelijke aantal len ensieklopies en standaard werken is bijgezet. „Ik hoop dat ik verder kom dan tot nu toe", schreef Mieke Korver, die ook begiftigd is met hals brekende memoriën. Laat ik er verder niet omheendraai- en: mevrouw Mieke is op zoek naar een stuk of drie, waar schijnlijk Warmondse, scho nen („Eén sprak er behoorlijk Engels") die in de nacht van 27 op 28 mei 1943 nog een jaar of 21 waren. Dat kunnen dus nu schatten van oma's zijn. Wat gebeurde er, in concreto? In die nacht, in de zeer vroe ge ochtend u moet weten, dat de Engelsen de onhebbe lijke gewoonte hadden 's nachts de Duitse steden te bombarderen en aus te radie- ren; de Amerikanen deden dat overdag probeerde een Britse viermotorige AVRO Lancaster BI W4826 van het 106e squadron van RAF Bom ber Command de thuisbasis Een onbekende amateurfotograaf nam eind mei '43 deze foto van de aangeschoten Lancas ter, die vleugellam neerkwam in de Laakerpolder bij Warmond: een erg knap staaltje vlieg kunst van captain Robbins. De hele crew van zeven man overleefde de crash. Syerston te bereiken. Het toe stel, dat 27 mei 's avonds om 10 uur van de basis was ver trokken, was op de terugweg na een moorddadige raid op Essen. Het was aardig gegaan, met die vergeldingen en zo, maar op de homeflight boven Hol land kwam er een kink in de kabel. Het toestel werd aange schoten, beide rechtermotoren vielen uit en de Lancaster verloor hoogte. Zoveel hoogte zelfs, dat het neerkwam, crashte, op een eiland in de Kagerplassen (Laakerpolder geheten). Bijna een niemand- seiland, want probeer er maar eens te komen, op een norma le manier anders dan vanuit de lucht. Ja, met een bootje, als je kunt roeien of zeilen. En dat gebeurde ook, zoals la ter bleek. De bommenwerper, kundig bestuurd door koelbloedige captain E.A.Robbins, maakte een onzachte landing op het drassige weiland, maar de crew overleefde het. Het was één minuut vóór 2. Dichtbij dreven bootjes van de Hajot, dat was de Hitlerjugend, een verrekt irritant substituut voor het scouting van Lord Baden Powell. Waarschijnlijk was de informatie op dit punt onjuist, en betrof het een zeil- instructiekamp van de Jeugd storm, de NSB-pendant van de Hitlerjugend. De Duitsers, in elk geval, zaten de Tom mies dan ook vrij snel op de hielen. Van de bemanning van zeven werden er vijf spoedig ingerekend; de Engel sen gaven van hun rantsoen sigaretten aan de Duitsers en werden redelijk behandeld. Meisjes in spertijd De twee comrades Calvert, bommenrichter Leslie en operator-gunner" (telegra fist-boordschutter) George, geen familie van elkaar maar wel met dezelfde achternaam, bleven langer op vrije voeten. Hoe ze van dat eiland zijn af gekomen is me nog even een raadsel, maar die twee ont moetten op hun vlucht de drie Hollandse meisjes. - Ik neem onmiddellijk aan dat dit na het ochtendgloren moet zijn geweest, want wat doen drie Warmondse meisjes in spertijd zo ver buiten de deur, nietwaar? In elk geval kregen Leslie en George voordat ze later op weg gingen naar Amsterdam en vandaar naar een Duits krijgsgevangenen kamp (waar de gehele beman ning tot het einde van de oor log mocht logeren) „ken nis" aan de drie jongedames die hen voorzagen van „gene- ver", in plaats van koude melk. Het is dan ook een be kend feit, dat de in de oorlog boven Holland neergekomen en in leven gebleven Engel sen aan de ionge en oude je never verslingerd zijn ge raakt. Sergeant-telegrafist-boordschutter George Calvert in jongen levenden lijve. Hij woont „sound and well" in Sutton-in-Ashfield, Greenland Road, Nottinghamshire, England. Anyway, die twee vliegers Calvert, op de één of andere manier vrienden van Mieke Korver gaandeweg groei je naar elkaar toe, moet je maar denken zouden dolgraag nog eens met die „meisjes van toen" oog in oog willen staan Desnoods met één van hen. Mieke is als Bergense erg be trokken bij Britse vliegers, want bij haar in de omgeving ligt een geallieerde begraaf plaats waar elk jaar oud-vlie gers in een pelgrimage naar toe komen. Daar vieren ze een band die ooit doorgesne den is, maar toch in de geest behouden. Ook Leslie en George, die sinds 40 jaar al lang weer burgers zijn, met een wortel in het verleden Dit jaar komen ongeveer 70 leden van het 106e squadron naar Bergen, onder wie na tuurlijk Leslie en George Cal vert. En Mieke spant zich er voor in om die makkers een „hand naar toen" te bieden. Ze vraagt me nu te helpen zoeken naar de drie meisjes, die hun leven in de waag schaal stelden (misschien zon der het bewust te weten) om die bevechters van de moffen in veiligheid te brengen. Mieke Korver hoopte meer te weten te komen via de War mondse gemeenteambtenaar M.J.Walraven, die een jaar of tien geleden veel speurwerk naar de neergekomen bom menwerper en de beman ningsleden heeft verricht. „Helaas kom ik niet verder, want de heer Walraven was later niet meer op het ge meentehuis werkzaam". Me vrouw Korver zond me En gelse informatie met enkele getuigenverklaringen. Zo bleek, dat de burgemeester van Warmond die nacht om een uur of 4 al op de hoogte was van de landing op de Laakerpolder Hij belde een ambtenaar z'n bed uit en die ging. samen met veldwachter P Kruijswijk, naar de Kager plassen. Op het eiland vonden ze. bij een elektriciteitsmast. het verlaten toestel. de „Z.N.H. Fema Dora" De be manning was er niet meer. Intussen waren twee onderof ficieren van de Grüne Polizei gearriveerd. Eén van hen ging met de ambtenaar naar de plaatselijke autoriteiten en de ander bleef met de veld wachter bij het vliegtuig. Er is ook een (Engels) verslag, opgetekend uit de mond van veehouder De Haas sr. Die zei: „We hoorden die nacht vlakbij het geluid van een vliegtuig, maar we kwamen er ons bed niet voor uit. Later ontdekte ik. dat de beman ning met één of meer rubber bootjes (die dinghy's hadden ze aan boord. T P naar het vasteland was gekomen en ze kwamen terecht op een riet veld dat ik bezat. Vroeg in de ochtend was daar ook een Duitse patrouille geweest. Dat kon ik zien aan ae beschadi gingen van het rietlandje en de resten van wikkels van chocoladerepen. Waarschijn lijk heeft de bemanning zich opgesplitst in twee groepjes, waarvan er één naar het Ven- nemeer trok. Dit werd later bevestigd door enkele boeren die op het weiland met Engel sen die hun badges en on derscheidingstekens van hun pak hadden getrokken in contact waren geweest. De volgende dag hoorden we. dat 5 leden van de bemanning ge vangen genomen waren: ze hadden een zeilbootje met een dekzeil gevonden en gebruik ten dat als schuilplaats. Helaas was het een bootje van de Jeugdstorm..." Duitse bewondering Het vliegtuig heeft nog twee weken in de Laakerpolder ge staan en werd daarna ont manteld. Het werd bewaakt door een groepje Duitsers en die staken hun bewondering voor hoe die Britse piloot zijn toestel aan de grond had kun nen brengen niet onder stoe len of banken. Boer De Haas stond erbii. samen met z'n zoon (nota bene een onderdui ker), en ze mochten even een blik naar binnen in de Lan caster werpen. Meneer De Haas herinnerde zich tiental len jaren later nog, dat een Duitser hem had verteld, dat deze bommenwerper onge veer 22 bombardementsvluch- ten op Duitsland had uitge voerd. Een rafelig partje geschied schrijving, maar je ziet het vóór je. als flarden van een droom. Toevallige ontmoetin gen worden nu. na 40 jaar, op herhaling geroepen De jonge lui van '43 mogen blij zijn aat ze de rit tot nog toe hebben volgehouden. Het ritselt alom nog steeds van dergelijke voorvallen en de hang naar menselijke warmte vanuit een ver oorlogsverleden is onver minderd levend bij de acteurs actrices in dat voorbije vraagt is: hoe kunnen haar RAF-vrienden Leslie en George Calvert nog een keer oog in oog met hun eerste Ne derlandse vriendinnetjes-van- een-ogenblik komen te staan* Ze liggen er misschien niet meer wakker van, maar toch... Ik wacht graag op reac ties, die ik zal doorspelen naar Mieke en de Calverts. Het kan erg belangrijk zijn. Je hebt hoogleraarsstoelen in die „verknipte" materie. tiad. ^ROELOFARENDSVEEN Tot verbijstering van ior- rond de 150 agrariërs, die ge~ gisteravond van heinde en verre naar de EMM-vei- ling in Roelofarendsveen waren gekomen voor ^forumdiscussie met CDA-, VVD- en PvdA- löndbouwspecialisten de Tweede Kamer, bleek dat de drie politici hadden én ^gebeld. is- 'fP. "De heren R. Tazelaar, (PvdA), Noord (CDA) en P.M. (VVD) hadden 's mid dags al aan het bestuur van de -rLand- en Tuinbouw Bond ML.T.B.) Kring de Meerlanden meegedeeld 'Stemmingen i de R.S.V.-debatten in Den Haag moesten blijven. Toen bleek dat die debatten waren verdaagd, hebben ze op het laatste moment, zonder opgaaf van redenen overigens, laten weten dat ze „toch maar niet kwamen". Het bestuur en allen, die naar de EMM-veiling waren geko men voor een LTB-jaarverga- dering, die had moeten uit monden in een politieke hap pening, kwamen hierdoor be drogen uit. Het werd een mat te jaarvergadering. Een be langrijke adviseur van land bouwminister Braks, de heer Slot, die vanaf de publieke tri bune het politieke debat had willen meemaken, bleek be reid om in zijn eentje de plaats van de drie politici in te ne men. Bij de veelal politiek ge tinte vragen moest hij zich evenwel beperken tot zijn ei gen bevoegdheden. De voorzitter van de Roelofa- rendsveense Reconstructie- commissie J. Hoogeboom en de plaatselijke LTB-secretaris N. van Ruiten hielden pleidooien voor het toevoegen van „men sen uit de praktijk" aan een ambtelijke werkgroep, die de reconstructiebepalingen moet interpreteren. Hoogeboom: „Niet alleen een kasbreedte van tachtig meter is zaligma kend" en „kwekers ervaren een beperkte bedrijfsopper- vlakte van 3500 vierkante me ter als ideaal,". Van Ruiten: „De deelnemers aan de ambte lijke werkgroep komen allen voort uit een klein kringetje veen". Ook stelde Van Ruiten dat het risico voor de continui- teit bij kleine glastuinbouwbe drijven aanmerkelijk kleiner is dan bij grote bedrijven. De heer Slot was een tegenover gestelde mening toegedaan en baseerde zich op onderzoekin gen door „deskundigen". Op de door LTB-kringvoorzitter F.H. Hoogervorst uit Ter Aar gestelde vraag: „Wat kan de politiek voor ons doen om bin nen de ons wenselijke normen toch tot een zinvolle recon structie te komen, zodat ze ventig a tachtig procent van de kwekers aan de reconstruc tie kunnen deelnemen en het niet beperkt blijft tot tien a Vijftien procent van de grote tlasbedrijven" moest de heer lot het antwoord schuldig blijven. Het was namelijk een politieke vraag. Ook een pleidooi van de heer Van der Geest uit Oud Ade om de vorming van een „Rela- tienotagebied Ade" tegen te houden, was vergeefse moeite. De heer Slot legde uit dat Ge deputeerde Noorland niet kan ingaan op de eisen van de Adese boeren, omdat anders het weidevolgebeschermend beleid ook elders geen kans meer maakt. Een van de boe ren uit het betrokken gebied, de heer Van der Poel. riep alle aanwezigen op tot aktief ver zet. Hoe dat verzet er in de praktijk uit gaat zien, werd gisterenavond niet duidelijk. De meeste aanwezigen bleven tot het einde van de vergade ring beduusd over de gebleken onbetrouwbaarheid van belof ten door politici. ELLEN VERHAAR HOOGMADE Uit een rapport van de rijkspolitie is gebleken dat het ont- Breken van een trapveldje grotendeels te oorzaak is van de overlast, die de loogmadese jeugd veroorzaakt. Het iet er evenwel niet naar uit, dat spoe- lig een oplossing voor de moeilijkhe- len gevonden wordt. Dit kwam gister- Wond tijdens de gemeenteraadsverga- lering aan de orde. bijna twee jaar geleden al had voor speld, dat er problemen in Hoogmade zonden ontstaan omdat de jeugd er te rsjs Raadslid De Jongh Woubrugge laksheid. Burgemeester Brouwer de Koning ver dedigde het college door erop te wijzen, dat diverse pogingen tot grondaankoop zijn mislukt. Wethouder Van Wierin- gen zei dat er zicht was op een oplos sing op niet al te lange termijn. Het erop. dat hij grote probleem is de vervangende grond, die een eventuele grondverko- per moet worden aangeboden. Ook de r.-k. school in Hoogmade heeft reeds kennis gemaakt met vernielzuch tige jeugd. De ontluchtingspijpjes op het dak moesten het ontgelden. De politie heeft wel enkele daktoeristen in de kraag gevat, maar die bleken nou net onschuldig. De kosten van de repara ties van de pijpjes wilde het schoolbe stuur gaarne verhalen op de gemeente Daar trapte de Woubrugse raad niet in. omdat de school in het bedrag per leer ling ook een deel voor onderhoud vindt. De ontwikkelingen rond de omlei- dingsweg van Hoogmade zijn positief. Volgens burgemeester Brouwer de Ko ning ziet het er naar uit, dat de uitslag van de twee lopende kroon beroepen te gen de weg over ongeveer twee maan den bekend zal zijn. Dat is sneller dan was ingeschat. OEGSTGEEST Er komt geen veldenruil tussen de korfbalverenigingen Fiks en KNS en de voetbal- en cric ketvereniging ASC in Oegst- geest. Het gemeentebestuur kon geen overeenstemming bereiken met de korfbalvere nigingen. die vonden dat ze er bij de veldenruil te veel op achteruit zouden gaan. 'Daar om hadden ze een lijst met voorwaarden opgesteld, waar aan de gemeente niet wilde voldoen. De veldenruil hield in dat Fiks en KNS naar het ASC-terrein aan de Duivenvoordestraat zouden verhuizen en dat ASC zou gaan spelen op de korfbal- velden van de twee verenigin gen in De Voscuijl, die dan voor voetbalgebruik zouden worden aangepast. Deze ruil zou de gemeente 900 000 gul den gaan kosten. Korfbalvere niging Fiks kwam echter met een alternatief plan dat bijna het dubbele ging kosten. Dat was voor het Oegstgeester col lege niet aantrekkelijk en nu zijn de langdurige onderhan delingen over veldenruil, waarbij de partijen eigenlijk nooit dichter bij elkaar kwa men definitief afgebroken. Om de velden nood waarin ASC verkeert op te lossen zal nu naar een andere oplossing worden gezocht. Het terrein aan de Duivenvoordestraat zal waarschijnlijk worden gere construeerd. De vereniging zal gebruik moeten blijven maken van een extra veld op de Voa- cuijl. het probleem van de „ge scheiden accommodatie" blijft derhalve voorlopig bestaan Scum mag uitbreiden KATWIJK Jongerencen trum Scum zal ook het tweede deel in gebruik mogen nemen van het kruithuisje dat sinds februari '84 door het gemeen tebestuur ter bsehikking is ge steld. Een meerderheid van de gemeenteraad ging gister avond akkoord met het verle nen van een krediet van 35 00 gulden voor deze uitbreiding waarvan de jongeren ongeveer nog een jaar of twee plezier zullen hebben Dan zal het centrum namelijk elders moe ten worden ondergebracht omdat er op de huidige loktie woningbouw gepland staat WOUBRUGGE Ook in Woubrugge heeft de vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust verzocht de vijf mei viering op de maandag eropvolgend te houden B en W van Woubrugge willen evenwel niet afwijken van de landelijke tendens en hebben de gemeenteraad voorgesteld de zondag maar gewoon aan te houden. De raad deelt de mening van het college B en W van Woubrugge alsmede de gemeenteraad vinden, dat de contacten met het Engelse Woodbndge moeten wor den voortgezet Het voorstel om de w-erkgroep, die zich met de zaak bezig houdt voor 1985 een budget van vijfhonderd gulden te verlenen werd met algemene stemmen aangeno men. Over de vraag waar het geld vandaan moet komen, is men het nog niet eens.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15