1 Politie eist meer duidelijkheid over Golden Ten QeidóeQowumtrï STAD OMGEVING Jb Exotische taferelen op Visser 'f Hooft Ook burgemeester Goekoop blij met Leiden als „twee- krantenstad" Minderheden in de knel I VRIJDAG I MAART 1965 PAGINA 13 Ruzie om Pancrat (LEIDEN Wethouder P. Bordewijk zal uit zoeken hoe het verder moet met de huurders jvan het gebouwtje de Panerat op het Ir. Dries- kenplein en mogelijk maandag vlak voor een gemeenteraadsvergadering laten weten of het college van B en W denkt het huisvestings probleem van het buurtcomité dat van de Pan crat gebruik maakt, op te lossen. Het buurtcomité Pancras-Oost huurt het ge bouwtje van de Stichting Welzijn. De Stichting ^Velzijn wil het houten gebouwtje kwijt uit be zuinigingsoverwegingen. Volgens het buurtco mité en PPR/PSP heeft de gemeente zich in net verleden verplicht voor huivesting van het pomité te zorgen. Wethouder P. Bordewijk wil- gisteravond tijdens een vergadering van de mmissie financiën niet toezeggen, dat het col lege het buurtcomité zal helpen. „Ik wil eerst laten uitzoeken welke toezeggingen in het ver leden zijn gedaan", aldus de wethouder. Leidse hoogleraar VOETGANGER in Franse academie LEIDEN/PARIJS Prof. dr. E. Zür- cher, hoogleraar in de faculteit der let teren aan de Leidse Rijksuniversiteit is opgenomen in de „Academie des Ins criptions et Belles Lettres" in Parijs. Dit „Genootschap voor Opschriften en Letteren" is een van de vijf academies van het „Institut de France", het hoog ste Franse college voor wetenschap en kunst. Zurcher (56) doceert moderne geschiedenis van het Verre Oosten, in het bijzonder van de ontmoeting tussen Oost en West. Verder is hij directeur van het Sinologisch Instituut in Leiden. Hij kreeg in de hele wereld bekendheid door zijn Boeddhistische studies, aldus een woordvoerster van het instituut. KRIJGT KLAPPEN LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar kreeg gis teren op de Breestraat een klap van een driftige weggebruiker. De man liep een bloedneus op Ter hoogte van Peek en Cloppenburg stak de Leidenaar met zijn verloofde en buurvrouw via het zebrapad de Breestraat over. Een auto naderde en kwam pas op de zebra tot stilstand. Omdat de auto snel reed, maakte de Leidenaar een gebaar. De bestuurder stapte uit en begon te schelden. Een andere man stapte uit de auto en gaf de Leidenaar een klap waar na een stevig handgemeen begon. Een voorbij ganger heeft de vechtende partijen gescheiden. De Leidenaar heeft aangifte gedaan. De politie verwacht de daders spoedig te kunnen aanhou den. Telefooncel gekraakt LEIDEN Voor de vierde keer in twee weken tijd is gisteren geld uit een telefoon cel gestolen. Dit keer was een cel op de hoek Smaragdlaan /Tur kooislaan het mik punt. Het apparaat is vermoedelijk met een breekijzer openge- wrikt en de geldbox met 100 gulden is ver dwenen. De andere cellen werden op iden tieke wijze aangepakt. Man kopt ruit aan diggelen LEIDEN Een 24-ja- rige Leidenaar moest gisteravond rond twaalf uur met een hoofdwond naar het AZL worden gebracht nadat hij de op de Rijnstraat een grote ruit met een welge mikte kopstoot had vernield. Na behande ling in het ziekenhuis werd hij naar het bu reau gebracht waar hem vernieling ten laste werd gelegd. Tamils naar Duitsland LEIDEN De vijf Tamils die nog vastzaten op het Leidse politiebureau zijn gisteren naar West-Duitsland ge bracht. Daar zullen de vijf wachten op de beslissing die wordt genomen over, het politieke asiel dat zij hebben aange vraagd. Eerder al werden twee Tamils van Leiden naar Duitsland gebracht. Wagen met schoenen gestolen LEIDEN Een schoenenhandelaar van het Vijf Meiplein is gisteravond om negen uur 300 schoenen kwijtgeraakt. De dieven zullen niet zo blij zijn met hun buit omdat zij van ieder paar maar één schoen bezitten. Het schoeisel lag op een zogenaamde showwagen die buiten de winkel stond. Toen de win kelier even weg was, was deze wagen verdwenen. ewapende hasjdealer aangehouden ,EIDEN Op verzoek ran Haagse collega's heeft le politie van Leiden af gelopen dinsdag een 26-ja- ige man aangehouden die >egin deze maand met be- ïulp van vuurwapens wee inwoners van Delft Iwong tot de afgifte van ?lf kilo hasj. De Delftena- en werden afgelopen naandag al in hun woon plaats aangehouden. Zij hadden de afspraak om le hasjpartij te verkopen aan le Leidse dealer. De transac- ie zou op 5 februari in Lei- len plaatsvinden. In plaats geld nam de Leidenaar pistool mee. Hij liet zich daarbij bovendien nog verge zellen door een kennis die een machinegeweer bij zich had. Het tweetal maakte zich zonder te betalen meester de partij hasj. Huiszoeking bij de Leidenaar leeft geen vuurwapens maar ruim 500 scherpe patro- opgeleverd. Het onder zoek naar de wapens wordt voortgezet. (ADVERTENTIE) bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschaf en orientati* De unieke expositi ver produkten en diensten an tientallen bedriiven. VRIJE TOEGANG openingstijden: di .wo., vr 9 00 - 17.00 uur do. 9 00 - 20 00 uur za. 9.00 - 14.00 uur staringlaan 6 waddinxveen LEIDEN/DEN HAAG De Leidse politie vindt het hoog tijd dat het openbaar ministerie duidelijkheid verschaft over het omstreden spel Golden Ten. Volgens commissaris H. Mostert is momenteel volstrekt onduidelijk of justitie Golden Ten Casino's nu wel of niet wil tolere ren. Mostert zegt een en ander in een reactie op het vonnis van de Haag se rechtbankpresident inzake een Golden Ten casino in Den Haag. De president deed gistermid dag uitspraak in een kort ge ding dat door het restaurant Le Coq d'Or aan de Haagse Leyweg tegen de Staat der Nederlanden was aange spannen, nadat justitie enke le weken geleden een inval in het restaurant deed en speeltafels en geld in beslag nam. Justitie vindt dat Gol den Ten een kansspel is en dat dus de wet op de kans spelen wordt'overtreden. De beheerders van de casino's stellen evenwel dat Golden Ten een variant is op roulet te, waarbij het louter op be hendigheid aankomt. Het Haagse speelhuis, dat in het inmiddels failliet ver klaarde restaurant Le Coq d'Or was gevestigd, eiste in het kort geding dat dergelij ke invallen voortaan achter wege zouden blijven. De rechtbankpresident zegt nu in zijn vonnis dat justitie wel degelijk bevoegd was een in val te doen, maar hij gaat niet in op de vraag of Gol den Ten een behendigheids- of een kansspel is. Volgens de Haagse officier van justi tie mr. Vermeulen hoeft de rechtbank dat ook niet doen. „De eis was dat invallen voortaan altijd achterwege zouden worden gelaten, dus wordt alleen over die eis een uitspraak gedaan". Verwarring Volgens officier van justitie Vermeulen is rond Golden Ten veel verwarring ont staan, nadat in een aantal rechtzaken Golden Ten speelhuizen niet schuldig werden bevonden aan het overtreden van de wet op de kansspelen: „Wettelijk acht te de rechtbank dat in die specifieke gevallen niet be wezen. Maar dat houdt na tuurlijk niet in zoals vaak wordt geconcludeerd dat Golden Ten opeens overal is toegestaan. Integendeel. Het openbaar ministerie stelt zich nog steeds op het stand punt dat Golden Ten een kansspel is en dat dus dient te worden opgetreden. Het vervolgingsbeleid zal dus worden voortgezet". De verwarring rond de sta tus van Golden Ten werd nog groter na uitspraken van de Haagse officier van justitie J. Couzijn. Zij ver klaarde na de inval in Den Haag, dat de Golden Ten ca sino's in Leiden (Holdiday Inn en Lange Scheistraat), in Noordwijk (Boulevardho tel) en ook in Lisse alle behorend tot het arrondisse ment Den Haag voorlopig door justitie ongemoeid gela ten zouden worden wegens wat zij noemde „personeels gebrek". „Er worden mo menteel andere prioriteiten gelegd", merkte de officier op. Mostert, heeft de Haagse officier van justitie Klopper-Gerritsen „dat is degene, die altijd deelneemt aan het driehoeksoverleg tussen de Leidse politie, bur gemeester Goekoop en justi tie op haar beurt laten weten dat de casino's in Lei den, Lisse en Noordwijk al leen op eventuele onregel matigheden in de gaten ge houden zouden moeten wor den. Optreden zou niet no dig zijn. Drie officieren van justitie die elkaar tegenspreken dus. Commissaris Mostert hoopt dat justitie binnen twee we ken uitsluitsel zal geven over het vervolgensbeleid Golden Ten. Volgens de Leidse politieco- den Ten. Hij wijst nog op een uit spraak van de staatssecreta ris van economische zaken, P. van Zeil. Die zei onlangs dat de Golden Ten casino's een bedreiging beginnen te vormen voor wel wettelijke toestane kansspelen als de Staatsloterij en casino's in Schevingen en Valkenburg. Ook binnen het kabinet is dus niet blij met Gol- 'f Breehuys In het scholieren /jongeren centrum 't Breehuys aan de Breestraat wordt zaterdag middag van twee tot vier uur electric boogie en break dance gedaan's avonds is er hardrock. Dinsdag 5 maart is 'meidenavond' van half acht tot half elf. Speelgoeddoos Lucas Goudzwaard treedt zondag op met grote houten poppen in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats. Ge ïnspireerd door „La boite a joujoux" van Debussy en de daarbij gemaakte tekeningen André Hellé is er een eerivoudig verhaal bestemd voor kinderen vier tot acht jaar. De v stéUing begint om drie u Polders en molens De heer J.A. van der Hoek uit Hazerswoude houdt op zondag in de aula van de MEAO-school in het Lam- menschanspark een lezing over polders en molens. De lezing is een onderdeel van de zondagochtend bijeen komst van werkgemeenschap De Ratel die om tien uur be gint. De toegangsprijs be draagt twee gulden. Oud Leiden De vereniging Oud Leiden houdt maandag 4 maart in het stedelijk museum de La kenhal aan de Oude Singel 28-32 haar jaarlijkse leden vergadering. Aanvang 19.30 uur. Die avond wordt tevens de Oud-Leiden penning 1984 uitgereikt. Holy essoos De hofjessoos voor en van bewoners van Leidse hofjes verhuist per 4 maart naar het gebouw van de Leidse Stu- dentenekklesia aan het Ra penburg 100. Deze ruimte ligt ten opzichte van de hofjes vrij centraal. De eerste soos wordt maandag 4 maart van af twee uur aan het Rapen burg 100 gehouden. Woningbouw op wasserijterrein Het terrein van de voormalige wasserij Nijssen aan de Maredijk wordt momenteel bebouwd met een complex waarin plaats is ingeruimd voor 40 een- en tweepersoonshuishoudens. Het gaat om 14 appartementen voor twee personen en 26 woningen voor alleenstaanden. Op drachtgever is de Stichting Studenten Huisvesting, maar mogelijk vinden ook werkende jon geren er onderdak. Verwacht wordt dat de woningen aan het einde van dit jaar worden opge leverd. GROTE BELANGSTELLING VOOR VIERING 125-JARIG BESTAAN LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Burgemeester C. Goekoop was het gisteren op de jubileumviering van het 125 jaar oude Leidsch Dagblad roerend eens met WVC-minister L. Brink man. De minister zei dat het hem deugd deed dat er in Leiden twee kranten verschijnen (zie de LC van giste ren) en Goekoop zei: „Namens het gemeentebestuur van Leiden kan ik onomwonden verklaren dat wij bij zonder verheugd zijn, dat wij niet één, maar twee lo kaal-regionale kranten hebben. De aanwezigheid van beide kranten en hun onderlinge concurrentie hebben een bijzonder stimulerende werking". De burgemeester ging in zijn toespraak in op de persvrijheid en deelde de bewindsman en passant een liberale oorvijg uit naar aanleiding van het niet toekennen van de P C. Hooftprijs Goe koop citeerde Hooft's „Nederlandse Historiën" waarin wordt be schreven hoe op 3 oktober 1574 de Leidenaren en de bevrijders in de Pieterskerk Leidens ontzet vierden. En verhaalde daarop hoe stadssecretaris Jan van Hout de gereformeerde dominee Ta ling van de kansel dreigde te schieten, omdat deze het stadsbe stuur „epicuristische zwijnen" noemde en de strijd tegen de Spanjaard „om der wille van de godsdienst" wilde voeren. De dominee kreeg ongelijk en het devies van het Leidse stads wapen zou uiteindelijk 'Haec libertatis ergo' worden: om der wille van de vrijheid. Via Thorbecke („hij wordt dezer dagen toch al zoveel geciteerd") kwam Goekoop tot de conclusie dat „het voor de overheid verstandig is uiterst terughoudend te zijn in een oordeel over pers en journalistiek. Dat oordeel komt de individuele burger toe maar niet de overheid als zodanig. En zo staan pers en kunst toch nog op één lijn". Het slot van de speech van Goekoop liet niets aan onduidelijk heid over: „Het is niet toevallig dat dit feest in deze Pieterskerk wordt gevierd in het jaar dat de Paus Nederland bezoekt". De heer H.J. de Koster,- lid van de Raad van Commissarissen van Damiate Holding BV. haalde jeugdherinneringen op over het Leidsch Dagblad. De familie van Koster was en is jarenlang zeer nauw betrokken geweest bij het Leidsch Dagblad. Zo ver telde Koster enkele kostelijke anecdotes over zijn grootmoeder die de leiding van het bedrijf overnam toen zijn grootvader was gestorven. Het officiële gedeelte van het programma, dat werd afgewerkt in de gezellig ingerichte, maar wat kille Pieterskerk, werd ge volgd door een geanimeerde receptie die werd bezocht door honderden belangstellenden uit onder meer de politiek, zaken- en sportleven. Belgische prijs voor Prof. dr. J, van Rood LEIDEN/BRUSSEL De tweejaarlijkse medische Artois-Pallot-Latour Prijs voor 1985 ter waarde van 5 miljoen Belgische francs is toegekend aan de 59-ja- rige Nederlandse profes sor dr. J.J. van Rood van de afdeling immunatolo- gie en de bloedbank van het Academisch Zieken huis in Leiden. De internationale jury van specialisten die dinsdag en woensdag in Brussel een keuze moest maken uit zestien kan didaten uit vrijwel alle conti nenten, kwam betrekkelijk vlug tot een besluit. De naam en de reputatie van prof.dr. Van Rood staat immers buiten kijf. maar het zijn vooral de praktische toepassingen van het grotendeels door hem ont dekte HLA-systeem (Human I.ucasite Antigen) op orgaan- en weefseltransplantaties, die voor de jury de doorslag heb ben gegeven. Prof.dr J.J. van Rood is de ontdekker van het ingewik kelde complex van genen, die verantwoordelijk zijn voor de celmembraanstructuren, wel ke van belang zijn bij orgaan- en weefseltransplanties. Het is immers een eigen HLA-ken- merk van elk transplantatieor- gaan, dat verantwoordelijk is voor het al dan niet afstoten van dit donororgaan door de ontvanger. Je zou het HLA dan ook een persoonlijk visite kaartje van elk individu kun- Prof.dr. J.J. van Rood zal de Artois-Pallot-Latour Prijs op een later te bepalen datum en in aanwezigheid van koningin Fabiola in Brussel in ont vangst nemen. De prijs is af komstig uit het fonds, dat in 1974 is opgericht door de schenkingen van de graaf De Pallot-Latour en door de brou werij Artois te Leuven, waar van de graaf beheerder was. Economisch wel en wee „Reisbureau Climax b.v." ge vestigd aan de Oliviabank 4 is opgeheven. T D J Dubbelman, pedicu- rebedrijf, gevestigd aan de Zonnewende 5 is opgeheven. Aan de Zwanenzijde 19 is KL W.Meyer Pensioen b.v. (het vertr. van pensioenen) geves tigd. „T. C. Team Consult Neder land b.v." gevestigd aan de Klaproos 38 is verplaatst naar 's-Graisenhage. Aan de Zijldonk 131 is „Jointt Afrikana limited" (imp. van en grooth. in tim merhout, landbouw- en kunst- nijverh. prod., exp. in land- bouwmach. geregelde en onge regelde goederen), gevestigd. Aan de Oranjegracht 29 is A. Mierlo, Verkeersinstituut Re gio Leiden, gevestigd. Aan de Nieuwe Beesten markt 19 is „Gulliver-Flytours b.v." (org. verzorgen, uitv,, doen uitv. en boeken van rei zen) gevestigd. Aan de Korte Mare 8 is „Ma- labata" koffiebar gevestigd. Aan de Prinsenstraat 74 is „Stichting Zuma", Bureau voor bedrijfskundig onderzoek en beleidsadvisering (B.B.O.B.) gevestigd. Terrassobedrijf T Polane ge vestigd aan de Julianastraat 57 is verplaatst naar Arendshorst 133 Aan de Aletta Jacobslaan 94 is „Koen Fick Onroerend Goed Adviezen" (het advise ren bij het aan- en verkopen van onr goed) gevestigd Studio Joop de Koning ge vestigd aan de Aletta Jacobs laan 70 is opgeheven. Aan de Sumatrastraat 48a is G. F M. Schimmel en Zn., on- deraann. van timmerwerken en betonbekisting, alsmede voegersbedrijf en oeton-staal- vlechtersbedrijf, gevestigd. Sigarenmagazijn F. W Slats gevestigd aan de Haarlemmer straat 266 is opgeheven. LEIDEN Het Visser 't Hódft-lyceum richt deze Wé£k de blik zuid- en oo§£waarts. In dit school jaar worden twee evene menten die het onderwijs de leerling verteer- Ier houden, en daar om terecht 'buitenschoolse icffriteiten' heten, gecom bineerd. Om geld voor fea. waterpompproject in "anzania bij elkaar te trijgen is een Chinese narkt georganiseerd, die - (ëïnspireerd is op de plaats van handeling in het jaarlijkse toneelstuk, dat geregisseerd is door Jos Nijhof. 'Turandot' is de toneelbewer king van een sprookje uit Duizend en een dag door Carlo Gozzi (1720-1806). Jan Engelman maakte daar een Nederlandse vertaling van die Nijhof energiek decon strueerde. Turandot is ook de naam van de prinses die er geen genoegen mee neemt weggeschonken te worden, maar in haar te verwachten lot ingrijpt door de huwe lijkskandidaten drie vragen voor te leggen. Goede beant woording levert ("En, Pierre, wat hebben zij gewonnen?") de prinses op, een fout uitle vering aan de onhandige beul Ping. Natuurlijk komt de goede prins, die Kalaf heet. Als hij de vragen tot ontzetting van Turandot goed beantwoord heeft, geeft hij haar nog een kans om van hem af te komen door ook haar een raadsel op te geven. Ze komt achter het antwoord, maar wil Kalaf toch als gemaal. De sfeer van het stuk vereist een sterkere beheersing stilering dan Nijhof in zijn voorgaande, meer uitbundige regies toepaste. Een mooi en harmonieus samenspel van decor (Rob Linstra), kostu mering (Margreet Roorda), grime en belichting leverden veel sfeervolle tableaux op. De bewerking was bepaald levendig. Engelmans alexan drijnen werden afgewisseld met proza en, als een soort echo, ironiserende eigen poë zie („Formidabel, wat is die man capabel"). Moeilijk blijft het veranderen van de in vulling van karakters. Tu randot heeft een zelfbewust. geëmancipeerd tintje gekre gen, wat niet helemaal te rij men valt met de traditionele wreedheden die zij stimu leert, en die haar vader zich tegen zijn zin laat aanleunen. Het spel van de leerlingen was in het algemeen van een goed niveau, alleen de scènes vol smart en die waarin mensen elkaar moeten te genwerken konden soms duidelijk beter. 'Turandot' wordt vanavond en morgen avond nog gespeeld om kwart over acht op het Vis ser 't Hooft-lyceum. DICK VAN TEYLINGEN LEIDEN/DEN HAAG De aandacht en zorg voor de min derheden in zestien gemeen ten waarmee minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken aparte beleidsafspraken had willen maken, dreigen in de knel te komen. Tussen die ge meenten (waaronder Leiden) en het kabinet is een funda menteel verschil van mening op het beschikbare geld moet worden verdeeld. Als gevolg daarvan is het overleg over de aparte afspraken opgeschort. Tijdens een openbare hoorzit ting, gisteren in de Tweede Kamer, riep een delegatie van die gemeenten de hulp in van de bijzondere Kamercommis sie voor het minderhedenbe leid. Of die hulp er ook komt, mag worden betwijfeld zoals viel op te maken uit de vragen die de Kamerleden aan de ge meentelijke vertegenwooidi- gers stelden. Rietkerk heeft de betrokken gemeenten negen miljoen gul den in het vooruitzicht gesteld als ze bij hem met plannen ko men waarin staat hoe zij de problemen van de minderhe den in hun stad denken op te lossen Dat bedrag kan de ko mende jaren uitgroeien tot on geveer dertig miljoen gulden of nog verder als bliikt dat daaraan grote behoefte bestaat Het probleem is echter dat de gemeenten niet weten hoeveel zij elk ontvangen kunnen en daarom ook niet weten hoever ze met hun plannen mogen faan Dat maakt het onmoge- jk alle beleidsterreinen waar minderheden mee te maken hebben (onderwijs, woning bouw. sociaal-cultureel wert etc) „in elkaar te latea over vloeien". Daar komt nog bij dat de meeste ministeries on danks de gemaakte afspraken weinig genegen zijn („er is ge woon tegenwerking"), om ta ken aan de gemeentebesturen over te laten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13