BINNENHUIS '85 Zuinige douchekop Voorbode van nieuwe generatie superlichte video- camera's Koken op stenen 25 jaar mode-samenwerking Italië - Nederland Isoluiken houden de warmte binnen CONSUMENTENINFORMATIE CeidaeSowuvnt VRIJDAG 1 MAART 1985 PAGINA 10 Na het fondue- en gourmetstel op het gebied van de zelf-ko- ken-aan-tafel-cultuur. waarbij ook de zogenaamde „steam boat" (een apparaat uit Japan waarin men zelf zijn vleesje in zijn soepje kan „koken") is nu de Finse „beefstone" op de markt gebracht. Dit is een natuurstenen bord, dat eerst in (bijvoorbeeld) de oven goed verhit moet worden en daarna in een houten vatting wordt gezet. Steen blijft enorm lang heet, zodat men er gemakkelijk een stukje biefstuk of een visje op kan braden. Deze bereidingswijze stamt uit het stenen tijd perk toen onze voorouders nog niet beter wisten en gas of elektriciteit nog niet bestonden. Welke steen men vroeger ge bruikte weten we we niet. nu maakt men de borden van „staetiet"-steen uit het Oostfinse plaatsje Nunnanlahti. die hier ongeveer 2000 jaar geleden werd gevormd. Dc Finnen gebruikten ze al lang voor hun sauna's. De borden zijn nu in Holland in de formaten 20x20 en 20x40 te krijgen en kosten resp. 80 gulden en 130 gulden. Inl. 010-125309 Pendeldecoupeerzaag die ook zaagt door 6 mm staal. Pendel-decoupeerzaag werkt zich ook door staal heen Het aantrekkelijke van een pendel-decoupeerzaag is, dat het pendelmechanisme kan worden uitgeschakeld en dan is het plotseling een machine met mogelijkheden die een dui delijk onderscheid aangeeft met de bekende decoupeerzaag- machines. Het Black Decker-artikel werkt zich dan ook door licht metalen (zoals aluminium) en door staal. Ook andere non- ferro-metalen gaat dit apparaat niet uit de weg. De dikte varieert van 6 mm (staal) tot 16 mm. Uiteraard glijdt het toestel moeiteloos door hout, spaanplaat enz. Het geheim zit in het 4-traps pendelsysteem: bij de opwaartse slag wordt het zaagblad naar voren gedrukt en bij neerwaartse naar achteren. Er ontstaat een wrijving tussen het zaagblad en de te zagen materialen en een permanente luchtstroom houdt de zaagsnede vrij. De electrische decoupeerzaag heeft een verstelbare zool, die het mogelijk maakt tweezijdig verstekhoeken tot 45 graden te zagen. Deze zool kan ook naar achteren worden gescho ven, waardoor doorzagen tot openstaande kanten mogelijk is. Het zaagblad wordt bovendien geleid door een steunrol, een garantie voor stabiel en secuur werken. Het geavan ceerde toestel is wat duurder dan de „gewone" decoupeer zaag. Het eerste dat opvalt bij het in de hand nemen van de Hitachi VK-C1500 is de kor te, gedrongen bouwvorm. Deze constructie is het ge volg van de MOS (Metal Oxide Semiconductor) of „beeldsensor", die dé lang werpige opnamebuis, in ge bruik bij andere camera's, vervangt. Naast het nadeel van de huidige beeldsensor, namelijk de iets beperktere lichtgevoeligheid ten opzich te van de traditionele „New- vicons" en „Saticons", welke bij wijze van spreken van een „zwarte kat in een ko lenhok" nog een redelijk te bekijken plaatje maken, zijn er toch vrij veel voordelen, welke voor deze beeldsensor pleiten. Daar is bijvoorbeeld de mogelijk geworden veel compactere bouw van video camera's en met de VHS- Movie in het vooruitzicht, waarbii het complete recor- derdeel tegen de camera- kop aangebouwd wordt, kan dat van erg veel belang zijn om uiteindelijk tot een erg compacte opname-eenheid onder de twee kilo (een ma gische grens) te komen. De 1 inch viewfinder (zoe ker) bevindt zich bovenop en heeft indicators voor ac cuspanning, (onder)belich- De MOS-camera. ting en loopwerkfuncties. Een groene „led" geeft aan dat een opname gemaakt wordt. De witbalansinstel- ling is geheel automatisch. Dit is een opmerkelijke voorziening, omdat door gaans de kleurtemperatuur van het licht waarbij een op name gemaakt zal worden, eerst „handmatig" moet worden aangepast om een „wit" onderwerp ook wit op te nemen De VK-C1500 doet dit auto matisch. Hij vergelijkt het door een fotocel (bovenop de handgreep) opgevangen licht met gegevens in een ei gen geheugen en stelt zich zelf in. Erg ingenieus. Tóch is handmatige aanpassing mogelijk. Ook de automati sche belichtingsregeling is uitschakelbaar en te beïn vloeden om zodoende bij voorbeeld een „fade-out" of „fade-in" te kunnen maken. Ondanks of misschien juist door het geringe gewicht van de camera, die slechts 980 gram weegt, is het toch niet zo eenvoudig om hem rotsvast in de hand te hou den. Iedere beweging die ge maakt wordt om de ont spanknop, de zoommotor, enz. te bedienen, is zeker in de telestand van de lens zichtbaar. Een lens welke een bereik heeft van 12,5 mm tot 75 mm. En verder tevens is uitgerust met een zogenaamde „macrostand". De lichtomstandigheden welke minimaal aanwezig moeten zijn om een werke lijk goed beeld te verkrijgen, vergen een luxwaarde wel ke zeker in de buurt moet liggen van zo'n 300 lux. Bij de opgegeven waarde van 35 lux welke in de technische gegevens genoemd wordt, is het resultaat, maar dat geldt voor bijna alle video-came ra's, niet bijster mooi. Inl. 02155-16544. Vergaderen aan boord Zakenlieden per schip op weg naar het hoge Noorden kun nen sedert kort in een specia le „business club service" hun belangen behartigen onder collega's. Er zijn op de nieuwe schepen van de Silja Line (1984: 1,6 miljoen passagiers) dertien conferentieruimten voor groepen van verschillen de grootte aanwezig voor in totaal 400 mensen. Deze ruim ten met audio-visuele midde len verlenen alle diensten op het gebied van conferenties en vergaderingen. Inl. Silja Line, Saxen Wei- marlaan 58, 1075 CE Amster- tot en met zonaag o maart vindt in het Rotterdamse Ahoy' Binnenhuis '85, een natio nale woonmanifestatie plaats. Deze grote - mis schien wel de grootste - woonbeurs van ons land biedt alle facetten van het wonen. Er zijn ruim tweehonderd stands van alle branches. De entree hal toont de be langrijkste richtingen in de meubel- en interieurkunst vanaf ongeveer het jaar 1650 tot heden (en de toekomst). Ongeveer de helft van de hal is ingericht met authentieke zitmeubelen en afbeeldingen van interieurs uit het verle den. De andere helft brengt het wonen-van-de-toekomst in beeld: een expositie van zeer futuristische Italiaanse meubelen. Marmer Opvallend is de bijzondere collectie marmeren meubelen van een bekend Nederlands bedrijf. Het gaat hier om sa lontafels, mini-sets en setta fels, zoals de oude Grieken die ook hadden in hun door een centraal verwarmingssys teem op temperatuur gehou den woningen. De collectie kent een strak-eigentijdse vormgeving en tijdloze schoonheid, zodat ze anno 1985 niets van hun waarde hebben verloren. Woongrind Woongrind vloerbedekking is iets nieuws en bovendien ex clusief. Tijdens Binnenhuis '85 wordt dit gepresenteerd in verscheidene kleuren (totaal zijn er 25). Een woongrind - vloer wordt opgebouwd uit miljoenen grindkorreltjes. Ze worden bijeen gehouden door een transparante epoxyhars, waardoor de bedekking slip- vast en anti-statisch is en ook bijzonder lang mee gaat. Wit beuken Lichte interieurkleuren zijn „in" en vandaar wellicht dat er thans ook wit parket in beuken te koop is. In dat ge val betreft het 22 massief ge- persdroogd beuken dat in de kleur wit is afgelakt. En dan nog iets over vloerbedekking: een „koningsberber" (tapijt) met 140.000 knopen per vier kante meter. Een Duits be drijf biedt op de beurs de mo gelijkheid om tapijten in iede re gewenste maat en kleur te laten knopen. Men mag zelf de knoopdichtheid bepalen en ook zelf uitgedokterde patro nen kunnen worden uitge werkt. „Best Saver" gaven Noorse ingenieurs als naam aan een douchekop die bijzonder zui nig omgaat met water en geen verlies aan comfort op levert. TNO heeft het appa raat getest en concludeert dat een energiebesparing van maximaal 66 procent te behalen is. Dit in vergelij king tot een conventionele kop. Het onderzoek wees ook uit dat de waterstraal groter is. In dc praktijk be tekent dit een besparing van 100 per persoon per jaar bij gemiddeld vijf minuten per dag douchen Er zijn twee uitvoeringen: een fraaie, slagvaste kunst stof handdouche en een ver chroomde messing vaste douchekop met kogelge wricht. De laatste is wat duurder en de eerste niet zo goedkoop, maar die honderd gulden besparing scheelt op den duur meer dan één zo'n bankblijet. Inl. 01883 - 21775. SKOOP pleit voor betere isolatie huis en kantoor De Stichting Komfort-Opti malisering SKOOP vindt dat woningen en kantoren beter moeten worden geïsoleerd te gen verlies van warmte. In een onlangs verschenen pu- blikatie stelt zij dat de isola tienormen in Nederland ver achterlopen op landen als De nemarken en de Bondsrepu bliek Duitsland. Grootste voordeel van betere isolatie zijn lagere woonkosten, meent SKOOP De stichting vindt dat de iso latie in Nederland weinig of geen effect heeft op de ver- warmingskosten. Doordat de overheid de gasprijs telkens verhoogt, wordt het doel van isolatie gemist. Als Volkshuis vesting de isolatienormen die in het buitenland worden ge hanteerd, zou overnemen, heeft een investering wellicht nog zin, aldus SKOOP. SKOOP zegt dat de daken van huizen in Duitsland van een achttien centimeter dikke isolatielaag (moeten) worden voorzien, terwijl de norm in Nederland niet verder dan acht centimeter gaat. Ook in Denemarken wordt achttien centimeter aangehouden. Vloeren moeten in Duitsland op een decimeter dikke isola tielaag rusten, Nederland neemt genoegen met één cen timeter. In Denemarken geldt twaalf centimeter. Voor bui tenmuren is de norm in beide landen ook twee tot twee-en- -een-half keer strenger. SKOOP zegt ook dat de •erkgelegenheid in de bouw gediend is met betere isolatie normen. De Italiaanse firma „Spa- dafora" vierde het jubile um in de bomvolle Am sterdamse Koepelkerk met een daverende show van Italiaanse allure - tri- cotmQ^e hersft-winter 1985-'86. Reeds een kwart eeuw werkt het bedrijf (destijds als mini-machi- In blauwe tonen mohair gemixed jack op sluike tricotbroek (of rok) te dragen. Grootbloemig dessin in blauwe tinten. naai breiwinkeltje in Area aan het Gardameer) samen met Nederland en een groot aantal jaren met onze eigen Neder landse ontwerpster Mari anne David. Hier geen rariteiten-kabinet der mode, maar evenwichti ge simpele kleren, geënt op klassiek, soepele, rechtlijni ge, getricoteerde tailleurs, compléts, deux-pièces uit fijn gebreide lamswol, alpa ca, mohair. De steekjes in de sluike plissérokken of de (teruggekeerde) keilhose zijn nauwelijks waarneem baar voor het oog en van een chique eenvoud voor de zelfbewuste vrouw. Prachtig zijn de casaques, beminne lijk aansluitend gevleid om de dijen op diep geplooide rok en de losse ceintuurloze hemd-jurken waarover een kabelsteek slingert van hals tot rokzoom of ingeweven V-motieven verfijnde licht val leveren. Meerdelige uni- ensembles in gedempt ge durfde kleuren hadden enorme lang vallende losse doeken om de hals gedra peerd, aangeknipte capu chon of kazuifeljassen met ronde panden! Siena, natuurgroene of - grauwe -kleuren, met als nieuwtje een bijzonder „in digo", vloeiden innemend samen. Nieuwe jaquards brengt Italië in uiterste dis- 100 procent lamswol tuniek iri meerkieurig jaquard-dessin op gladde lange broek. Losse capuchon. tinctie met florale. Azteken- en tapisseriemotieven in een weelde van kleur naast dia gonale streep- en grote ruit- dessins voor jasje en tuniek. Voor bijzondere gelegenhe den overgrote bloesende fijn geweven trui van ton-sur- ton getricoteerde lurex-ba- nen van hals tot boord op bijna aan de huid klevende keilhose (vastgehouden door elastiekje om de voet). Voor beeld hoe de mode toch per jaarlijks terugkerende sei zoenen eigen gezicht heeft. De merken „Tuttamaglia", „Marina Spadafora" (ook de herenlijn „Zimbello") zijn bij betere confectiezaken te krijgen. .„Silvy Tricot" bij Sportzaken. Inl. Peter Braun, Confectie- centrum Amsterdam, tel.020-171623. T.F. Tijdens de eerste koudegolf in januari zijn heel wat mensen vindingrijk geworden na con frontatie met steeds maar voortrazende gasmeters. Zij die in het bezit van luiken (in sommige streken van ons land noemt men die blinden of vensters) kregen pas in een later stadium door dat zulke houten constructies niet al leen een decoratieve taak hebben. Gesloten houden ze flink wat kou tegen. In com binatie met gordijnen en wel licht met dubbelglas komt er geen tochtje door. Ramen zijn energieverslin ders. Evenals deuren (en niet alleen buitendeuren). Isoluik in Klazienaveen is handig in gesprongen op het gegeven van kleinere ramen en brengt een nieuw produkt op de Ne derlandse markt: Isoluiken. Deze bestaan uit twee panelen met een houten omranding met tussen deze panelen isola tiemateriaal die aan de bui tenkant bevestigd worden. Het isolerend effect wordt verhoogd door een rubber profiel dat het luik herme tisch tegen de kozijnen sluit. De isolatiewaarde is volgens de fabrikant hoger dan bij dubbelglas of voorzetramen. Dat moet dan in de afweging worden meegenomen, indien men denkt dubbel glas aan te schaffen. Er zitten wellicht nog wat voordeeltjes aan (de prijs geeft overigens de doorslag bij ve len), zoals inbraakpreventie. Een steen smijt je niet door dubbel glas, maar één laag is gegarandeerd kapot en daar om moet het totale glasopper vlak vernieuwd worden. Het luik wordt natuurlijk ook be schadigd, maar is eenvoudig te reparéren. Verder is de constructie te schilderen in de gewenste kleur en ten laatste: snel verduisteren van de ka mer (voor de vakantiedia's) is gepiept in een handomdraai. De Canadese vinding is ook uitvoerbaar door doe-het-zel- vers. Fabrieksmatig worden ze op maat en in alle uitvoe ringen gemaakt en eventueel bevestigd. Wanneer men per soonlijk de hand aan het luik slaat is de montage ook niet meer moeilijk. Inl. 05913 - 15456. De luiken zijn niet onbekend in Nederland. Je ziet ze overigens l nog sporadisch. Parapu voor droogmolen De was drogen (en droog hóuden) is en blijft in het Nederland se klimaat een probleem. DEMAT uit Rijssen (05480-19206) brengt daarom een overkapping voor droogmolens op de markt. Er worden twee types geproduceerd: de „Plu", waarvan het scheurvrije, gewapende doek met klitteband eenvoudig en snel op de droogmolen is te plaatsen, en tiet type „Plu de luxe" Daarbij is het doek op een frame bevestigd dat op de droogmo len wordt geplaatst. De molen blijft toch inklapbaar. Deurkozijnen meten met de computer Het maken van deurkozij nen is specialistisch werk, maar het opmeten - omdat er een nieuwe deur geplaatst moet worden - is nog veel ingewikkelder. Op de douw- beurs (25 februari tot 2 maart in de Jaarbeurs) in troduceert het Friese bedrijf Tinga een Europese pri meur: het elektronisch meetsysteem. De zogenoem de „electromaat" bestaat uit een elektronische meeteen heid, gekoppeld aan een mo biele computer, welke regi straties noteert tot op tien den van milimeters nauw keurig. Zoals elke computer werkt, worden de gegevens opgeslagen in het geheugen en daarna geprint, zodat de constructeurs het van 't pa pier kunnen aflezen. Deze exacte gegevens zijn van groot belang bij de fabricage en een waarborg voor de juistheid van de gegevens zit opgesloten in het feit dat de computer de gegevens recht streeks doorgeeft aan de ge automatiseerde produktie- De verplaatsbare computer in de praktijk. machine. De mens kan (met een computer) optreden als controleur. Het nieuwe sy steem is vooral van belang voor renovatieprojecten. Woningbouwcorporaties kunnen er hun voordeel meedoen, aldus Tinga. Inl. 05173 - 1203 (en op de bouw- beurs).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10