iVoedseldroppings hoogtepunt ingsfeest iitr SPAARSEI REKENII Nog voor de zomer Sky Channel op tv Somcwit STAD OMGEVING Nog zes cafés krijgen ontheffing sluitingsuur PAK ROODLICHTRUDERS AAN" RENTE 9h% ieuwbouw politiebureau twee laanden achter op schema Krakers Rapenburg 33 verliezen kort geding IN REGIO LEIDEN: leidse spaarbanks 'JARII DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 8.9abelkrant lO.aerenwijk 9.5) 2 maart 9.5 DEN De Leidse Meren- heeft op 2 maart vanaf J) uur een eigen kabel- it. Gedurende drie maan- zal in deze wijk met de «FN elkrant geëxperimenteerd den. Een en ander is mo- omdat de Merenwijk eigen kabelnet heeft. Na maanden zal bekeken den of met een kabelkrant r heel Leiden en omgeving >nnen kan worden. Vrouw beroofd in winkelcentrum In de Bogaard RIJSWIJK Op klaarlichte dag is gisteren in het winkel centrum In de Bogaard in Rijswijk, een 56-jarige vrouw uit Rijswijk met geweld bestolen. In de verbindingsêluis bij de vestiging van Albert Heijn, die uitkomt op een parkeerter rein, was de vrouw om half twee bezig haar winkelwagentje terug te zetten. Gelijktijdig kreeg ze een klap in haar nek, waardoor ze viel. De dader beroofde haar daarop van haar tas. Daarin zaten onder meer een portefeuille en een porte monnee met duizend gulden contant geld. Bovendien zaten in de tas een girokaart met pasje ter waarde van tweehon derd gulden. De overvaller is via de hoofdingang van Albert Heijn verdwenen. De vrouw heeft aan de beroving geen let sel overgehouden. Het signalement van de overvaller luidt: leeftijd ongeveer 30 jaar, hij heeft kortgeknipt blond haar en is 1,80 meter lang. De politie verzoekt getuigen contact op te nemen met de recherche in Rijswijk, tel: 070-984346. Verkeer naar Delft gestremd RIJSWIJK/DELFT Twee bruggen in de gemeente Delft zijn op de zaterdagen 2 en 30 maart wegens restauratiewerk zaamheden afgesloten voor alle verkeer. Het gaat om de Calvé- brug en de Lepelbrug, beide in het grensgebied met Rijswijk. De afsluiting heeft gevolgen voor het verkeer dat via Rijswijk naar Delft rijdt. Delft is in deze perio de niet via de Lange Kleiweg te bereiken. Aangeraden wordt ge bruik te maken van de Prinses Beatrixlaan. Ook na 30 maart kan er nog oponthoud optreden, de werkzaamheden duren name lijk tot en met 26 april. Man breekt heup LEIDEN Doordat een 35-ja- rige fietser uit Leiden bij de kruising Steenstraat en Nieu we Beestenmarkt geen voor rang kreeg van een automobi list, .ontstond gistermorgen omstreeks half negen een aan rijding waarbij de fietser een heup brak. De man is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De auto mobilist die op de Nieuwe Beestenmarkt reed, wilde links af de Blauwpoortsbrug op gaan. Hij had wel rekening gehouden met de fietsers die van rechts kwamen, maar had de van links naderende 35-ja- rige fietser niet zien aanko- Leidse Raad van Kerken solidair met minima LEIDEN De Leidse Raad van Kerken wil solidair zijn met de minima. Die solidariteit moet niet alleen tot uiting komen door de verdrukten te steunen, maar vooral door hen aan het woord te laten. „We zullen een hechtere verbondenheid moeten voelen met de armen en onderdrukten, de slachtoffers van het huidige economische systeem", aldus het dagelijks bestuur. Woensdag 6 maart komt men bijeen in Verbum Dei aan de Plantage om zich over deze problematiek uit te spreken. In de concept-nota 'Solidariteit met de minima' wordt vastge steld, dat in Leiden ongeveer 15.000 inwoners niet rond kunnen komen. In '82 kregen 3000 huishoudens de eenmalige uitkering, een jaar later 6000 en vorig jaar werden er 9600 aanvragen voor een uitkering ingediend. In de nota wordt gesteld, dat men niet meer alleen de armen moet helpen zoals dat vroeger gebeurde. „Wanneer wij alleen maar dit spoor volgen, zal men ons terecht verwijten dat wij de minima weer afhankelijk maken, zoals ook het symbool van 'het pannetje soep' suggereert. En je hoort al hier en daar: „laten de kerken het weer afweten zoals vroeger?", aldus de nota. Keuken uitgebrand LEIDEN Een keuken van een flat aan de Sperwerhorst is gisteravond omstreeks half tien geheel uitgebrand. De brand ontstond nadat de 42- jarige bewoner van de flat een pan met vet op het vuur had gezet en daarna in de kamer in slaap was gevallen. Doordat de pan vet overver hit raakte, sloeg de vlam in de pan. De bewoner werd pas wakker toen de keuken al in lichter laaie stond. De brandweer heeft het vuur geblust. „„WERKELIJKHEID VAN TOEN ZO VEEL MOGELIJK NAGEBOOTST .0 Gtiia" 280 S .EIDEN Lancaster bommenwerpers, Spitfire Hurricanes en enkele ei- ^Jpentijdse jachtvliegtuigen Ik Eullen maandag 29 en ■^^insdag 30 april drop- Dings uitvoeren boven de sportvelden in de Kik- «*^kerpolder, naast het ^*^Leidse Hout. Deze drop- Kïings moeten herinneren Mian de voedselvluchten i Miie op dezelfde dagen in 1 m '45 boven hongerend Leiden plaats hadden. W jfcit keer wordt geen maar worden er •X-X-iyaardebonnen afgewor- De droppings vor- de hoogtepunten van de festiviteiten, die het 5 Mei Comité in sa menwerking met de Stichting 40 Jaar Vrij heid en Voedsel, voor de 40-jarige herdenking van Bevrijdingsdag heeft ge organiseerd. De dropping heeft op 29 april behalve op dezelfde dag ook om dezelfde tijd als in '45 plaats. Verwacht wordt dat de, waardebonnen (in de oor log waren het vooral blikjes met eten, maar de piloten gooiden toen ook hun eigen rantsoen van chocola en siga retten naar beneden) om streeks half één boven de Kikkerpolder zullen neerda len. Ook de aanvliegroute zal dezelfde zijn als toen en ver der zullen enkele piloten, die destijds bij de voedselvluch ten aanwezig waren, aan de droppings meedoen. De vliegtuigen zijn afkomstig van de Engelse Royal Airfor- ce, de Amerikaanse en Ne derlandse luchtmacht en de Marine. Gehoopt wordt dat de bevolking net als in 1945 aanwezig zal zijn met vlag gen en dat overal naar de vliegtuigen zal worden ge zwaaid. Op 30 april zal de dropping omstreeks half drie 's middags plaats vinden. In de Waag wordt van 2 tot' 10 mei een tentoonstelling gehouden met de titel: „Lei den 1940 - '45". Door middel van fotomateriaal, pamflet ten, kranten en bonnen uit de oorlog en teksten- wordt een beeld gegeven van het algehele gebeuren in Leiden tijdens de bezetting. Zo zullen er foto's bij zijn van de inval op 10 mei door de Duitsers, er zullen pamfletten met me dedelingen over de capitula tie en foto's over de honger en het verzet te zien zijn. Kortom een beeld van de oorlog in Leiden. Van begin tot eind. Onder het thema ,,'40-'45, voltooid verleden tijd is het 5-Mei Comité van plan een forum te houden voor leerlingen van middelbare scholen. Dit forum zou op 7 mei plaats moeten hebben. Wie precies in het forum zit ting nemen en waar het wordt gehouden, is nog niet bekend. Verder zal er een boekje ver- Voedseldropping in april '45. schijnen over het verzet in Leiden en omstreken. Naar aanleiding van het uitreiken van de verzetsherdenkings- kruizen vorig jaar, heeft de Leidse universiteit inter views gehouden met vele verzetsstrijders. Het resultaat van die interviews zal in de vorm van een krant gratis worden verspreid op middel bare scholen en onderwerp moeten zijn voor discussie. Later zullen de interviews in boekvorm verschijnen en in de boekwinkels te koop zijn. Op zondag 5 mei, zullen van af één uur 's middags allerlei festiviteiten worden gehou den om de bevrijding te vie ren. Er zal een show van old timers komen. De traditione le wielerronde op het 5-Mei- plein voor dames ontbreekt niet en tijdens het Bevrij dingsconcert in de Pieters kerk zal een Canadees zang koor optreden. Pianist Louis van Dijk verleent aan dit concert zijn medewerking. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft zes hore cagelegenheden alsnog toegelaten tot de proef met de sluitingstijden Dit betekent dat de cafés Aniba aan de Herenstraat, Het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoor- straat, Het Morskwartier aan de Morsweg, de Oude Vest en de Pelikaan aan de Middelstegracht en de dis cotheek Twins aan de Breestraat op zaterdagavond een uurtje langer mogen openblijven. Goekoop wi]kt hiermee nauwelijks af van het advies van de ge- meentelijke commissie voor de beroep en de bezwaarschriften. Deze commissie had geadviseerd ook het Lisser Veerhuis, gezien de ligging van dit café, aan de Lage Rijndijk bij de proef te be trekken. De burgemeester wijst dit af omdat de eigenaar van het Veerhuis geen bezwaar heeft aangetekend. In totaal doen nu 21 horecaondernemingen aan deze in juni 1984 gestarte proef mee. Er werd begonnen met 13 cafés, maar later kwamen daar nog eens twee kroegen bij. De proef, een idee van burgemeester Goekoop, duurt nog een half jaar. Daarna zal een en ander worden geëvalueerd door onder meer de commissie voor bestuurlijke aangelegenheden (ABA). Deze commissie had gisteravond geen bezwaren tegen de beslissing van de burge meester om nog eens 6 cafés toe te laten. Langspeelplaten gestolen LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond een 26-jarige Leidse vrouw aangehouden, die eerder die dag ruim 70 langspeelplaten van de Amerikaanse zangeres Barbara Strei sand had gestolen. De vrouw had de stapel platen uit een pand aan de Oude Varkenmarkt, dat voornamelijk door kamerbewoners wordt bewoond, gestolen. De kamer van de eigenaresse van de pla ten was niet op slot. De vrouw werd echter door andere ka merbewoners gezien en toen later bleek dat de platen gesto len waren, konden zij de politie een goed signalement geven. De vrouw kon in haar woning worden aangehouden. Zij is na verhoor heengezonden. DEN De nieuw- w van het politiebu- aan de Langegracht loopt niet geheel vol- plan. Mede door de vorstperiodes is de nemer twee maanden er geraakt op het :jima. Maar volgens jemeester C. Goekoop t de bouwer beloofd hij nog voor de bouw- vakantie weer op het ima zit. De burge ster zei dit gisteren tij- s een vergadering van raadscommissie voor tmene en bestuurlijke gelegenheden. Is de achterstand op het sche ma één zorg, een ander pro bleem is het feit dat op sommi ge punten niet kan worden voldaan aan de eis dat 70 pro cent van het personeel dat werkzaam is in de nieuwbouw langdurig werkloos moet zijn geweest. Het bureau wordt ge bouwd in het kader van de zo genaamde werkverruimende maatregelen. „Daar hebben wij zorgen over", zei commis saris H. Mostert. Met name waar het de verzorging van de technische installaties betreft is het zeer moeilijk de 70 pro cent te halen. In april of mei wordt de eerste steen gelegd voor het nieuwe bureau, waarvoor minister Rietkerk van binnelandse za ken op 10 mei 1984 de eerste paal boorde. Deze eerste steen wordt een driehoeksteen. De drie hoeken worden gelegd door burgemeester Goekoop, commissaris H. van Voorden en de hoofdofficier van justi tie. De steen moet het drie hoeksoverleg tussen dit drietal symboliseren. De totale bouwkosten van het bureau worden geraamd op ruim 22 miljoen gulden. Eer der werd al 9 miljoen toege zegd en onlangs liet het minis terie van binnelandse zaken weten dat nog eens ruim 12,8 miljoen gulden ter beschik king wordt gesteld. Over een bedrag van 430.000 gulden wordt nog onderhandeld. Het is de bedoeling dat het nieuwe politiebureau aan de Lange gracht in februari 1986 wordt opgeleverd. LEIDEN/DEN HAAG De krakers van Rapenburg 33 en Doelengracht 4a moeten beide panden ontruimen. De krakers hebben het kort geding dat door huiseigenaar Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLSH) tegen hen was aangespannen verloren. Het kapitale en monumentale pand aan het Rapenburg werd vorig jaar Kerstmis gekraakt. De SLSH wil het pand aan het Rapenburg 33 als kantoorruimte inrichten en het grotendeels zelf gaan gebruiken. De SLSH is nu gevestigd aan het Rapenburg 31 en zegt het belendende perceel wegens ruimtegebrek hard nodig te hebben. Po gingen er woningen voor jongeren in te maken werden door de gemeenten tegengehouden. Het pand aan de Doelengracht wil de SLSH op langere termijn verbou wen tot een aantal woningen. Tijdens de verbouwing van Rapenburg 3ft zou het nodig zijn voor de opslag van ma terialen. De krakers wilden in het pand aan het Rapen burg wonen en het geschikt maken voor culturele doel einden. Falstaff Leerlingen van de Agnes-scholengemeenschap spelen de ko mende dagen het toneelstuk Falstaff. Het is een eigen bewerking van drie oorspronkelijke stukken van Shakespeare, waarbij de tragische drinkebroer Falstaff de spil is. Huub de Vriend heeft speciaal voor deze uitvoering muziek gecomponeerd. De premiè re heeft morgenavond plaats; daarna zijn er elke avond voorstel lingen tot en met zondag. De voorstellingen zijn raison van een gulden voor iedereen toegankelijk. Op de foto Falstaff (Ruud de Kuyper) tijdens een scène met zijn geliefde (Heidi van der Wardt). DEN Verschillende ijen (VVD, CDA en A) drongen er giste- in de vergadering van raadscommissie voor imene en bestuurlijke gelegenheden bij de tie op aan dat er eens dt opgetreden tegen feit dat scholieren "'Ssaal de rode verkeers lichten negeren. Een an dere bron van ergernis bleek het fietsen zonder licht te zijn. De politie voelde er echter weinig voor om, zoals commisaris H. van Voorden dat uit drukte „Hap Snap" te werk te gaan. „Dan kunnen we op ieder kruispunt wel een paar agen ten zetten", zei hij op de sug gestie van de VVD'er M. Zon- nevylle om één of twee keer per jaar bij een kruispunt te controleren. Van Voorden gaf toe dat er een niet onaanzien lijk aantal verkeersovertredin gen wordt begaan. Hij wees op de lange wachttijden bij de verkeerslichten waardoor de weggebruiker geïrriteerd raakt. In maart gaat de politie met de directie verkeerszaken om de tafel zitten om eens te praten over de filosofie achter de verkeerslichten. W. van der Pluijm (PvdA) vroeg om maatregelen omdat hij vreesde dat het aantal do delijke ongevallen wel eens zou kunnen stijgen. Volgens commissaris H. Mostert heeft het aantal dodelijke ongeval len echter niets met verbalise ren te maken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA OEGSTGEEST/LEIDEN Televisiekijkers in Lei den, de randgemeenten en de Bollenstreek kun nen uiterlijk in juni naar Sky Channel kijken. De ontvangst van deze Engel se commerciële amuse mentszender is mogelijk doordat de gemeenten aangesloten bij de Ge meenschappelijke Anten neregeling gisteravond besloten 150.000 gulden uit te geven voor een schotelantenne. Met deze antenne zijn satellietbeel- den te ontvangen. Behalve het in ons land re delijk bekeken Sky kanaal kan de Duitse zender PKS en het toekomstige Europese programma Olympus wor den doorgegeven naar de huiskamers in de regio Lei den. Overigens kunnen niet alle gemeenten profiteren van de schotelantenne. Bij voorbeeld in Warmond kan men in totaal slechts zes zen ders op het scherm brengen. Deze gemeente moet nog be sluiten dit aantal te verdub belen door aan de antenne inrichting te sleutelen. De andere gemeenteraden die straks meer zenders aange boden krijgen dan dat ze de kijkers kunnen voorschote len, zullen de komende maanden moeten kiezen uit de mogelijkheden. In eerste instantie hadden de leden van de Antennerege ling al eind vorig jaar tot aanschaf van een schotelan tenne moeten besluiten. Een merendeel van hen vond de uitgave van 150.000 gulden toen onverantwoord omdat het bestuur niet had aange geven waar het geld van daan moest komen. Hetzelf de bestuur kwam gisteren met een berekening waaruit bleek dat de uitbreiding met onder meer Sky Channel de televisiekijkers in de regio niets extra gaat kosten. Al leen de heer W.J. Kakebeeke uit Oegstgeest bleek niets voor de aanschaf van de schotelantenne te voelen. Volgens hem moet de ander halve ton die daarvoor nodig is, opzij gelegd worden voor verbetering van de ont vangstkwaliteit van BBC 1 en 2. Het dagelijks bestuur van de Antenneregeling vindt dat dat nog veel te lang duurt. Pas voorjaar '87 zijn de eerste ongestoorde beel den uit Engeland, via België in Leiden en omgeving op het scherm te krijgen. Kake beeke stond echter alleen. Verder waren alle leden van mening dat dit een buiten kansje is: voor het eerst een programma-uitbreiding die geen geld kost. Kakebeeke maakte er ook bezwaar tegen dat het dage lijks bestuur van de Anten neregeling de Leidse regio opeens had „overvallen" met Music Box. Het algemeen be stuur waar Kakebeeke deel van is, was hier niet in ge kend. Voorzitter van het da gelijks bestuur, mevrouw J.G. Fase antwoordde daarop dat het dan nog minstens een half jaar langer had geduurd voordat de beelden van Mu sic Box getoond konden wor den. Een voorstel van het bestuur om een enquête onder de te levisiekijkers in de regio te houden met de vraag welke zenders ze nu willen zien en horen, werd gisteravond naar de ijskast verwezen. Omdat er bijna elke maand wel weer iets veranderd in het aanbod van zenders, leek een enquête die 100.000 gul den gaat kosten, verspilling van moeite en geld Ook voorzitter Fase zag het rond sturen van de vragenlijst niet meer zitten. Het voorstel werd ingetrokken. (ADVERTENTIE) - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven i% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13